ZEEUWSCH DAGBLAD Uitkomsten der Wegen fondsen over 1945. De> o>viwt$pc&Uelijk& g-we*, Prof. Gerretson hekelt het beleid van dr Van Mook. TWEEDE BLAD Ergerlijk in hevige mate. „Een tragedie van de ontronw' EN DE. VREDE DUURT VOORT FEUILLETON. No. 514 ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 Hoofdkantoor L. Vorststr., Goes, Bijkantoren Middelburg, Rouaan- sche Kaai; Vlissingen Walstraat; Terneuzen Vlooswijckstraat. Tooneel is vertolking van het komt nog lets by, waaraan leder leven. Dat leven bestaat uit het goede en het slechte. Van het laatste ls er veel meer dan van het eerste. Maar ook dat hoort op het tooneel thuis. Er zyn ech ter grenzen. In het stuk „Spel met het noodlot" wordt cïo grens ver .overschreden, tot ln het gru- weiyke toe. Op buitengewoon ge raffineerde wyze loopt het uit op beschaafd mensch zich stoot (wy zeggen nog niet eens: leder christen). Er was een Bybel op. het tooneel. Voor do afwisseling werd daar maar eens een stukje uit voorgelezen (door den moor denaar liefst). De oude vrouw bad met dien Bybel in de hand hardop het Onze Vader, Woorden schieten doodslag. Men zal ons wellichtons tekort, om voor deze heilig- toevoegen, dat wy het stuk niptschennis een naam te vinden. Be- begrepen hebben. Dan vragen wü;seft men dan niet, dat door dit wat moet er van begrepen wor- j gesol met wat vele menschen het den? Hier is de korte inhoud: dierbaarst is, de grens van het i?' een piccolo, die een vrouw ver-fatsoenlyke, het betameiyke ver viislingen Ook dé 1 ^rÏL°üïï5S;85ÏÏPluimvee- en Kotojnenvereeni- liefhebbers P. J. Brakman, M. Haartsen en Joos Joosse allen te N. en St, Joosland werden even eens mooie bekroningen met hun dieren behaald. Pluimvee- en Konijnen tentoonstelling. Voor de provinciale Pluimvee- en Konynententoonstolling, welke gedurende de Kerstdagen zal aan doorbraak Noordstraat- fcoomenfonds een bijdrage zaJ ver- leenen. Prof. Bijhouwer, de supervisor van Walcheren, heeft het plan reeds goedgekeurd en de Comm. van Overleg inzake Landschaps herstel zal wel geen bezwaren maken. Het verwijderen van den nood- dijk, het puin, het rooien der boo- men enz. valt niet onder het plan, daar dit werk door Landbouw- herstcl geschiedt, Nieuwe brandweerkazerne op terrein Boterbeurs? Aanvankelijk was voor den bouw van ccn nieuwe brandweer kazerne gedacht aan een terrein VOOR DEN ZONDAG worden gehouden in het Vet lingsgebouw te Middelburg, zyn nog belangryke toezeggingen van eerepryzen ontvangen. Gewaar deerde eerepryzen kwamen nog binnen van H. M. de Koningin, alsmede van H. K. H. Prinses familie in met cis voorop gezette beaoehng een oude vrouw te ver moorden en haar geld te stelen. Dat lukt hem bovenmate goed, zoowel het een als het ander, de vrouw beschouwt hem als haar zoon. Een doodgewone, ordinaire ging „Zeelandia" te Goes gaf een flinke bydrage voor eerepryzen. MIDDELBURG. Zitting' gemeenteraad. Een agenda van niet minder dan 53 punten heeft de Middel- burgsche gemeenteraad, die nu zoo weinig verdraagzaamheid tegenover anderen, dat men met deze dingen gaat leuren? Gods Woord één der noodzakeiyke re- quisieten van een reizend tooneel- gezelschap. Wy willen meer niet van dit misdadiger. En nu helpt het niet, stuk zeggen. We hadden het ook om met veel diepzinnig klinken- kunnen doodzwugen. Maar een ds zinnen er een soort psycholo- scherp protest is hier op zyn Woensdagmiddag a.s. bijeen hoopt gisch aceent aan te geven. Het plaats. Dit soort tooneelstukken te komen, af te werken, yveri- wordt daardoor nog veel misse- is om dszèn profanen inhoud j>ens zal £5' gr<xj?ste gedeelte wel Ujker dan het toch al zou zyn. contrabande. De mogeiyklheden kamerstukken z'J": eenige De- Een „Üiriiler" noemt Cor Her- tot tooneelwerk van waarachtig noemingen, verhuur en verlegging mus, ae regisseur, het stuk. In- christelyke strekking zijn er. Aan .van van 8r°fd> vaststelling derdaad, maar ééA van de aller- liederiykheid heelt niemand iets. 'verordening straatbelasting, vast- slecntste soort. Dit stuk is ahso- U kunt zeggen: niemand hoeft stelllnS bebouwde kom, verzeke- luut onaanvaardbaar. er heen te gaan. Inderdaad, maar rlnK gemeentegelden etc. Enkele Leett het in ieders hart, dat daarom begrijpen wy het des te p "J van "If" v ng comcn moora toch eigemyk gewoon is? i minder, dat een stichting als de eveneens aan ae roe. Goaiank niet, want er is geluk- j Z.V.U., die haar leden uit alle Bouwplan Breeweg. bevolkingsgroepen trekt, met Voor de 70 Maycrette- en 4 I dit soort avonden voor den Bruijnzeel-noodwoningen, die als- dag durft te komen. Dvyftnog aan de gemeente werden toe- men op die manier chns- 1 gevvezen, wordt rekening gchou- tenen, die hier met hun kost- den met 'n levensduur van max. kig oo-. nog zooiets als bewaren de goedheid, die doet leven naar het gebod. Hoe men het ook wendt of keert, dit is met aller lei prachtig gevonden foetjes nooit aannemelyk te maken. Het baarst bezit zien gesmeten, niet in spel brengen der liefde is een i ln een hoek? soort afleidingsmanoeuvre. Er Verschenen zijn de jaarstuk- bedoeld voor al het personeel ken over 1945 van het Provin- der provincie, dat in werkelij- ciaal Wegenfonds, het Prov. i ken dienst is en verschil in het Wegenonderhoudsfonds en hetpercentage der toelage (20 pet. Tertiair Wegenfonds. Het Pro- van het bruto-loon in geld, dat vinciaal Wegenfonds leverde over 1945 een voordeelig saldo op van f 205400,64 of ruim f20.000 meer dan was geraamd. Het nadeelig saldo van het Prov. Wegenonderhoudsfonds is f 12699,76 (raming f 8000). Van het Tertiair Wegenfonds is het batig saldo over 1945 f 33006,62. Geteld bij de voordeelige saldi over de voorafgaande jaren is het totale bedrag nu f 224069,75. De bestrijding der tuber culose in Zeeland. Het Bestuur der Prov. Zeeuw- sche Ver. tot Bestrijding der Tuberculose heeft zich tot het College van G. S. gewend met het verzoek de haar toegekende subsidie van f 1500 's jaars te verhoogen tot f 2500, teneinde met de financiën uit het .Aan vullend Verpleegfonds" in staat te zijn, den strijd tegen de Lb.c. actief te kunnen voort zetten. Dit „Aanvullend Ver pleegfonds" dient, om hulp te verleenen in die gevallen, waar langs anderen weg geen gelde- lijken bijstand is te verkrijgen. Daarnaast ontvangt de Ver. ook nog een subsidie van ten hoog ste f 6000 per jaar. Mede in verband met het feit, dat vooral de isoleering en uitzending van t.b.c.-patiën- ten, die een besmettingsgevaar voor hun omgeving opleveren, in de komende jaren hoogere uitgaven zullen vergen dan voordien het geval is geweest, stellen G. S. voor de gevraagde verhooging van subsidie te ver leenen. Daarbij geldt mede de overweging, dat de toeneming der tuberculose in onze provin cie intensiever bestrijding dan ooit tevoren noodzakelijk maakt. De Ver. zal trachten particulieren tot het geven van bijdragen zooveel mogelijk te stimuleeren. Opbouwtoelage voor het personeel in dienst der provincie. Na de bevrijding is van het personeel in dienst der provin cie Zeeland veel gevergd moe ten worden. De takken van dienst waren ontwricht, tal van taken werden aan het personeel ter griffie en van den prov. waterstaat opgedragen, ook buiten de sfeer van hun normale werkzaamheden in het belang van het herstel en den weder opbouw van een goed function- neerenden overheidsdienst. Het op gang brengen van de stoom bootdiensten, van de gasfabriek enz. eischten groote krachtsin spanning van het personeel. De huisvesting van velen Het te wenschen over; een zeer be langrijk deel van het personeel behoort tot de oorlogsslacht offers en velen kunnen zelfs nu nog niet op hun standplaats wonen. Ged. Staten achten het thans wenschelijk, het perso neel tegemoet te komen door het toekennen van een z.g. op- bouwtoelage en hebben de ge gronde hoop dat dit te nemen besluit de goedkeuring der Kroon zal verwerven. Het is in '46 en '47 is of zal worden 10 jaar. Blijkens mcdedeeling van den wnd. Inspecteur van de Volkshuisvesting moet wellicht op een levensduur van 25 30 jaar worden gerekend. Was oorspron kelijk voor deze woningen een plaats aangewezen nabij den Poe- ledaleweg en den- Veerschenweg, thans lijkt het B. en W. uit eco nomische overwegingen beter, een geheel aaneensluitende woon wijk te vormen nabij den Bree weg, waardoor andere bouwplan nen niet worden belemmerd. De grond moet worden aangekocht of desnoods onteigend, terwijl hij genoftejt) met betrekking totdaarna moet worden opgehoogd, personeel, dat in zwaar en met -.-..i.- zwaar getroffen gedeelten der provincie woont, zal niet wor- van straten en rioleering voor. zien. De kosten worden geraamd op rond f 190.000. Voorschotten Bet kerst-feit heeft een die pen, geestelijken aohtergrond. Stal en kribbo vormen hot middelpunt van het ééne mach tige verlossingsplan Gods. Ala wo in dit licht den geboren Christus uien, dan juichen we: Godc rij dank voor Zijn on- uitsprckolijke gave. Do apostel legt in dit hoofd stak verband tusachen Chris tus' komst in do wereld cn onze weldadigheid. Dij de aan sporing tot offervaardigheid denkt hij aan de machtige vrijgevigheid Gods. Gods mild heid ia er eene, dio zioh niet beschrijven laat. Die laat zich 'alleen aanbidden. De heerlijkheid van die gave komt dan ook uit im haar on uitsprekelijkheid. Zulk een gave is de Persoon van Chris tus. Wij kunnen over Christus wel spreken. Wij kurmen ook tot Bern spreken. Maar geheel uitspreken Wie en Wat Bij is, vermogen wij niet. Wij kun nen in de taal alleen datgene uitdrukken, wat binnen de be vatting van ons denken ligt. Boe rujllen wc dan Christus begrijpen, Die God is uit God en lioht uit Licht I Ware Bij een religieus genie, wij eouden Bem Inmnen begrijpen. Maar Doch Gode rij dank voor Zijn onuitsprekelijke gave. t Corintho 9:15, niet verdervc, maar het eeuwi ge leven hebbe. Christus is vreeselijk miskend Pcnninghoeksingcl. Om verschil lende redenen wordt deze plaats thans minder juist geacht. B. cn W. meencn nu een betere plaats gevonden te hebben in het ter rein van do vroegere Boterbeurs, die niet zal worden herbouwd. De ligging voor de brandweer is hier uitstekend, terwijl het terrein voor dit doel geschikt is. De eigenlijke garage zal aan de achterzijde ko men; langs de Korte Burg komt een voorgebouw met kantoor, ma gazijn enz. B. en W. verzoeken den Raad zich uit te spreken over de door hen voorgestelde plaats. Verbetering Segeerssingel. B. en W. vragen een crediet van f 5000 voor den aanleg van een klinkerpad aan den Segeers singel. Een aantal inwoners had aangedrongen op verbetering van den weg. Er komen heiningen voor buspassagiers op over tc gaan, door het aanbrengen de Markt. van een drietal U-vormige Het in- en uitstappen van pas- heiningen, die gemaakt zullen sagiers in de bussen op de Markt worden van beton en ijzeren bui- geeft aanleiding tot veel critiek, zen. Zij zullen 10 meter lang zijn niet in het minst op de houding en de totale kosten, worden ge- der reizigers. Niettemin kan deze raamd op f 3500. De bedoeling is I zij met een motorsloep aan het toestand niet gehandhaafd blijven de plaatsen voor deze heinin-1 Hoofd aan, waar de burgemees- en in overleg met de N.V. Stoom, gen te betegelen. B. en W. ver- 1 ter de Sint welkom heette en de tram Walcheren hebben B. cn W. zoeken thans een crediet tot ditschoolkinderen hem toezongen, thans besloten, tot verbetering bedrag te verleenen. By de Campveersche Toren be- Bij is God boven alles te prij- ren tot in eeuwigheid. Christus is de parel van groote waarde. In Bern. is ven owuitzegbare volheid van ge nade, ccn onnaspcurlijken rijk dom van heil. Bij ie de Bei- land der wereld, de volkomen Zaligmaker. Zijn profetisch ondertvija is naar de behoefte van ons hart. Zijn priesterlijk offer is voldoende, om ons met God te versoenen door Zijn üccst. Zijn koninklijke regee ring leidt ons met vaste hand, naar Gods Baad, door dit moeitevolle leven. Om ons daar na in heerlijkheid op to nemen. Bij is ook do getrouwe Zaligmaker. Elke andere gave, hoe heerlijk ook, kan ons ont vallen. Bem kunnen wij nooit verliezen. Bij blijft bij cn met ons. Ook als wij gaan moeten door het dal des doods. God Zelf is de milde Gever van deze Gave. En het is on begrijpelijk, dat God aan ons, zondaren, deze Gave schenkt. Ja, en daarom spreekt het kerstfeest, dat weer in 't sieht is, ons van zulke heerlijke dingen. liet zegt: Alsoo lief heeft God de wereld gehad, dat Bij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Bem gelooft, geworden en wordt dat tot op vandaag. Gods liefde in Bem wordt versmaad op brute, on redelijke wijze. Of ook, omdat men te vroom is om e'n schuld te zien. Wij moeten niet denken, dat. God onsen dienst noodig heeft. WH hebben allen be hoefte aan Zijn verlossende liefde. En die behoefte bchoo- ren wo te kennen. Do Beere openbaarde die liefde uit lou ter welbehagen. Wie onser heeft Bem er eerst om ge beden, vóór Bij se bekend maakte! Wij kunnen Bem al leen liefhebben, omdat Bij ons eerst heeft liefgehad. Bij bracht Christus in onsen dood, opdat wij soud6n leven door Bem en voor Bem. Daarom alleen hij, die sich deelgenoot weet van Gods onuitsprekelijke geve, is rijk bevoorrecht. Die Christus toe- bchooren worden van doodarm echat-rijk. Zij zijn gesegenden des Vaders om Jezus' wil. Bet „Gode zij dank" leeft in hun hart. Vreeeelijk, als iemand deze gave veracht. Zieriksee. Ds Boogendoorn. VEERE. Donderdagmiddag hield Sinter klaas, vergezeld van zyn knecht zyn Intocht in Veere. Om ongeveer twee uur kwamen steeg Sint zyrf voor hem gereed staanden schimmel en maakte daarna 'n kleine rondrit door de stad, met als einddoel de lagere school. Door de goede Sint werden aan de schoolkinderen presentjes uit gedeeld en tracteerde zwarte Piet, de traditie getrouw, op pe pernoten en speculaas. den gemaakt. Daar het begroo- ;ngevolge de Woningwet zullen tmgsjaar 1945 op het tijdstip worden geVraagd, terwijl het Rijk van. het nemen der beslissing zal zijn afgesloten, wordt voor gesteld de toelage te verleenen over de jaren 1946 en 1947. De toelage over 1946 zal uitbetaald worden binnen een maand na- dan 90 procent van het exploita tietekort zal dragen. „Wij staan voor een tra gedie van de ontrouw. Het gevaar schuilt bij de Indi sche kwestie niet in de door de Japanners opgehitste groep inheemsche intellectu- eelen, maar in den man, die verantwoordelijk mag worden geacht voor het welzijn van het Koninkrijk, maar die niet in zijn opdracht gelooft." Aldus Prof. Gerretson ln een, Drie bolwerken worden voor het Studiecentrum voor herbeplant. j Staatkundige Voorlichting te La- Oorsprenkelijk waren B. en W.ren gehouden rede, die een scher- dat het KB. tot goedkeuring in onderhandeling met een land- van het besluit zal zijn ver- schapsarchitect, die een plan zou kregen en de toelage voor 1947 hebben op te maken voor de her- zal in twee termijnen worden beplanting van plantsoenen en verstrekt. i wegen in de gemeente. Nu de Stichting Nieuw Walcheren zelf 50.000.voor onder- een landschapsarchitectonisch-bu- zoek naar oorzaak oever- reau heeft opgericht, aan het en dijkvallen in Zeeland, hoofd waarvan de heer C. P. Het Laboratorium voor Broerse, een geboren Walchenaar Grondmechanica zal in samen- staat, is aan den heer Broerse werking met den Rijkswater- verzocht een herbeplantingsplan staat een onderzoek gaan in- uit te werken. Dit plan is reeds stellen naar de oorzaak van het thans gereed en heeft betrekking optreden van dijk- en overval- op het Vlissingsche, Lang- s- len in onze provincie, zooals en Seisbolwerk. Het is dc. ioe- die in de laatste jaren in em- ling deze herbeplanting .idien stige mate zijn voorgekomen, maar eenigszins mogeli; rog dit Aan de hand van de resultaten seizoen (loopenden tot 1947) van dit onderzoek zal worden geheel of gedeeltelijk e voe- nagegaan of het technisch mo- ren. Ter bepaling van Ju zout- gelij'k en financieel uitvoerbaar gehalte van den grond zijn reeds is, maatregelen te treffen om monsters genomen. De hcrbeplan- dergelijke calamiteiten te voor- tingskósten voor de drie bolwer- komen. Nauwkeurige raming ken worden geschat op rond der kosten aan dit onderzoek f 32.000. Hieraan dient nog f 9000 verbonden is niet mogelijk. Ge- te worden toegevoegd voor aan-1 tavia, waarvan Prof. Gerretson zien echter de kosten, die gp- maak en plaatsing van banken, een fragment voorlas, bleek hoe' moeid zijn met het herstel, na- papierbakken, afrasteringen enz. zeer deze deskundige zich verwón- dat een dijkval heeft plaats ge- Dit bedrag van f 41000 zal voor had en die het achtergelegen een belangrijk deel worden gedekt land voor groote lasten plaat- door de te verwachten vergoeding sen, is het zeker verantwoord voor de gerooide boomen, terwijl tot het instellen van dit onder- van den Dienst Landbouwherstel zoek over te gaan. Nauwe sa- een subsidie van 50-80 pet. kan menwerking met den Prov. worden verwacht. Uiteindelijk be- Waterstaat is hierbij dringend staat de mogelijkheid dat de noodig. De directeur van het Stichting Nw. Walcheren uit haar Lab. voor Grondmechanica kend was voor haar taak." Spr. achtte de commissie-gene raal gebonden aan haar Instruc tie: „Ned.-Indië als eenheid bin nen het Koninkrük en niet daar buiten als een zelfstandigen staat". Het ontwerp van Cheribon is echter volledig in stryd met de troonrede en deze instructie pe veroordeeling van het beleid van den Luit.-Gouverneur-Gene- raal Van Mook was. Prof. Gerretson beschuldigde Dr Van Mook er van, een telegram te hebben achtergehouden, dat door de Balineesche vorsten ge- zameniyk aan hem was gezonden na de tweede landing op Bali in den zomer van dit jaar en dat een volledige loyaliteitsverklaring aan Nederland inhield. Nooit heeft hierover eenige vermelding in de couranten gestaan, maar spreker stond er voor in, dat dit telegram door Dr Van Mook was ontvangen. In een uitvoerige critiek légde spr. de cynische politiek, door v. Mook c.s. gevoerd, bloot. „Het wordt tijd, dat wij ln Indië een voorlichtingsdienst krijgen, die de waarheid spreekt", zoo riep hy uit. Uit een brief van een hoogge plaatst bestuursambtenaar te Ba- derde over bet feit, dat de com missie-generaal optrad alsof zy deskundig is, in plaats van zich door een onderzoek op de hoogte van den gang van zaken te stel len. Deze bestuursambtenaar schreef o.m.: „Ik had niet den indruk, dat deze commissie-gene raal ook maar eenigszins bere- Waar zich troepen van de Grote Drie bevinden voor noemde een bedrag van f 40.000 a f 50.000, dat met het onder zoek zou zijn gemoeid. Het Ministerie van Openbare Wer- AVOntUUX ill Olid-China, ken stelde voor, dat de provin- v viuun*. cie 20 pet. van deze kosten en betoekent ontrouw van de commissie aan haar opdracht en aan het Koninkrijk. De eigenlijke maskers van 't verdrag van Che ribon zijn Van Mook, Sjahrir en lord KÜlearn. De uitvlucht, die men thans voor deze mislukking gebruikt ls: „Wy konden niet anders!" Spr. teekende ook pro test aan tegen de politieke afdreigingen, door Van Mook tegenover minister Jonkman die tegen zyn wil door de Stuw-gedachte beheerscht wordt ge bruikt, Als voorbeeld hier van noemde hy o.m. het zenden van een telegram door Dr Van Mook aan den minister om directe telegrafische goedkeuring van het ontwerp van Che ribon, zoodat men hiervan een verdrag zou kunnen maken. Dat het ontwerp eerst regulair door de Sta- ten-Generaal diende wor den te bezien en overwo gen, was Dr Van Mook natuuriyk bekend. „Maar de toestand en de span ning in Batavia eischten snel handelen." Wanneer het gevoel voor centrale leiding ontbreekt en Dr v. Mook zijn opdracht ver keerd vervult en bovendien daarby dreigt, dan. dient Dr Van Mook te worden teruggeroepen, aldus spr. Prof, Gerretson besprak Uitvoerig de gevolgen van een eventueel tot' stand somen van de republiek voor ons land hl finan cieel en materieel opzicht. Een groot deel van het leger in Indië zou voorts ruim twee jaar intact moe ten blijven om de repu bliek van Soekarno, die het bestreden heeft, op pooten te helpen zetten. Aan het slot van zyn rede sprak Prof. Gerret son den wenseh uit, dat in de toekomst mannen aan het roer zullen staan, die hun historischen plicht tegenover ons volk zullen weten te vervullen. Want anders begint hij aan een keek naar Barrington en van ruWj draaide hem den rug toe en nieuw spel". Barrington met een vragendên wendde zich naar zijn dochter. Forsyth stapte naar voren, blik naar den bankhouder. De Dr Forsyth lachte in zichzelf 1 maar daar de omstanders hem bankhouder gaf een bevestigend 0m de onbeschoftheid van Bar- verhinderden, bij den man te teeken en nu begon het spel rington, maar daar hij inzag, dat Dr Forsyth sprak vlug met geliefde dobbelspel „fan tan" komen, was hij genoodzaakt te opnieuw. De man die het tee- zijn tegenwoordigheid niet langer voor haar rekening neemt. Op hem in het Chineesch, maar het speelden. Buiten het meisje en roepen: „Barrington". ken ontvangen had, verdween vereischt werd, begaf hij zich hun beurt leggen G. S. aan de scheen, of de Oosterling, hem hij was nog een Europeaan Terstond draaide de geroe- achter zijden gordijnen, die een naar de deur. Nauwelijks evenwel Prov. Staten het ontwerp-be- njet verstond. Forsyth glim- aanwezig, een man met een pene op het hooren van een uitgang afsloten. i zag het meisje, dat met haar va- sluit voor, een bijdrage te ver- lachte, stak de hand in den zak ruw en onverschillig gezicht. Engelsche stem zich om en out- Dit alles had Forsyth met een der en den Chinees eenigszins tcr- leenen tot een bedrag van ten en haalde een paar zilveren dol- Slechts één der aanwezigen moette den blik van Forsyth, enkelen oogopslag gezien. Nu zijde stond, dit of zij liep ter- lars te voorschijn. Bij het ver- had hun binnenkomen bemerkt De zendeling wees met zijn draaide hij zich om, om Le-stond naar hem toe. wisselen van eigenaars rinkel- en toen deze het meisje zag, oogen in de richting van Kath- land Barrington te begroeten, i „Dr Forsyth", riep zij, „gaat den die zachtjes. verliet hij de anderen en 'kwam lijn Barrington. Het was duide-1 HOOFDSTUK TT u we®'" De Chinees scheen nu in langzaam naar haar toe. For- lijk, dat de koopman de reden' .rivjufDOiUK it jp. hen bang, dat er niets an- eenen te begrijpen, deed een syth hield hem van terzijde in van de aanwezigheid van zijni „Mr Barrington" zei hij, „uw'ders voor mij op zit" antwoordde hoogste f 10.000. Zeeuwsche fokkers winnen prijzen. Op de Nat. Tentoonstelling van Pluimvee, Konynen, Duiven, Ca- paar stappen achteruit en de het oog. Hij wachtte nog steeds dochter begreep, want een se- dochter heeft een dringende vla's, enz. te Bussum, behaalden Zeeuwsche fokkers belangryke eereprljzen: C. v. Nimwegen te N. en St. Joosland won de zil veren „Gooi- en Eemland"-be ker voor het hoogste aantal pun ten ln de af deeling Hoenders; zilveren wisselbeker voor het hoogste aantal punten één ras één kleur in de afdeeling Dwerg hoenders, alsmede beker voor de fraaiste collectie midden rassen konynen één ras één kleur, be nevens vele eerepryzen. De. heer J. J. Antheunlsse te Middelburg won de „Goollust-Wisselbeker" voor de fraaiste Leghorn, bene vens enkele eerepryzen. Door de weg naar het „Palcis van de den Engelschman met zijn on- conde later had hij zich tot boodschap voor u". Tienduizend genoegens" lag verschillig gezicht, die, zooals den bankhouder gewend om „Dat dacht ik al", antwoord- voor hen open. Samen traden hij vermoedde, Leiand Barring- uitbetaling te ontvangen van de de aangesprokene. Vervol zij binnen en toen de deur ach- ton moest zijn. Deze van zijn dc door hem gemaakte winsten, gens nam hij den zendeling van hij glimlachend.' „Uw vader is blijkbaar niet op mijn tegenwoor digheid gesteld". „Maar hij weet niet, wat u voor mij gedaan hebt. Als ik het ter hen was dichtgevallen, ver- kant zag of hoorde niets dan Forsyth wendde zich opnieuw het hoofd tot de voeten op methem verteld heb, zal hij dankbaar zekerde de portier deze met een het spel, dat vóór hem gespeeld naar het meisje, wier gezicht nieuwsgierige blikken en vroeg houten balk, die hij aan de werd. Zijn oogen teekenden de met een zachte kleur overtrok op onbeschoften toon: „Maar deurposten bevestigde. In het hebzucht, verrieden de harts- toen zij hem de hand reikte. wie ter wereld ben jij?" midden van de zaal stond een tocht. Voor Forsyth was het duide-Forsyth voelde hoe het bloed groote tafel, waaromheen een „De mammon", zei forsyth lijk, dat zij den Chinees al eer- hem naar het hoofd steeg, maar groepje deftig geklecde Chinee- bij zichzelf, „de mammon is der had ontmoet, maar daar hij hij antwoordde beleefd: „Mijn zen stond, blijkbaar mannen zijn god". j zich niet wilde opdringen, bieef j naam is Forsyth. Ik zag, dat uw van rijkdom en macht. Zij wa- Het spel was geëindigd, hij op eenigen afstand staan, ren zoo verdiept in het spel, dat Kathlijn raakte even zijn arm Hij wendde den blik weer naar zij van de nieuwe aangekome- aan. „Wilt u mijn vader even de speeltafel en zag, hoe de nen niets bemerkten. Toen Dick zeggen, dat ik er ben en dat de bankhouder met zijn oogen tee- Forsyth dichterbij kwam, zag verwachte boodschap gekomen kens gaf aan een man, die dochter werd lastig gevallen door ccn verdacht uitziend persoon, en ben haar te hulp gekomen en bood mijzelf als geleide aan". „U drong zich als zoodanig op hij, dat ze het bij de Chi-neezen is? Vlug, als het u belieft, eenigszins apart stond, Deze dunkt mo", bromde Barrington zijn en u wenschen te bedanken". „Ik verlang geen dank", ant woordde hij eenvoudig. „Het is voldoende, dat ik u van dienst heb kunnen zijn". Terwijl hij zoo sprak richtte hij den blik naar haar vader, die nog steeds met den Chinees in gcsprelc was. Deze laatste keek hem zoo strak aan, dat hij er van schrok. Vlug wendde hij zich naar het meisje. (Wordt vervolgd,)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 5