Wie en wat is Soekarno? Bidanlt baalde het ook niet. LAATSTE BERICHTEN. De weg buigt om". Frankrijk voor een moeilijke oplossing» Bevreesd voor een werkelijkheid, die iooh komen zai. Citaten uit redevoeringen van den president. Stemmen, die gehoord moetan worden. Neem geen risico, Moeder! Oud-Minister Weiter over Linggadjati. Overdracht van gezag naar schijngezag. Teen Donderdag do Frajwetie Nationale vergadering geopend werd, werd er door de Commu nistische en Socialistische woord voerders de aandacht op geves tigd, dat zij tegen Bidault zouden stemmen. Bidault is de candidaat der vooruitstrevende Katholieken in Frankrijk (M.R.P.). Men had bezwaren tegen Bidault omdat zijn premierschap gelijk zou staan met het vormen van een anti- Communistisch blok. De resolutie in de voorgaande dagen gepubli ceerd door Communisten en So cialisten hadden in hoofdzaak de zelfde strekking. Men wil geen regeering zonder Communisten. Er leeft groote vrees voor blok vormingen, waardoor de partijen teveel tegenover elkander zouden komen te staan. Maar hiermede wordt ook tegelijk de kern der moeilijkheden blootgelegd. Men is het in Frankrijk in alle kringen eens over het feit, dat een uitstel niet zonder gevolgen zal blijven, daar goed financieel beleid noodzakelijk is voor het behoud van de Franc, doch de aarzeling blijft op het oogen- blik toch winnen. Daaruit blijkt, dat de achter grond van de gebeurtenissen der laatste dagen in het Fransche par lement is, dat niemand een re geering wil zonder Communisten, maar dat tegelijkertijd de meer derheid huiverig is, aan de Com munisten de volle verantwoorde lijkheid toe te vertrouwen. Tho- rez heeft in dit verband reeds ge zegd: „Wat vandaag misschien niet gebeurt, zal onvermijdelijk in de toekomst gebeuren". Men zoekt nog naar een derde oplossing. metkwerhire var: *!It partijen be- halv* de u:terst rechtsche Repu- bükeinsche Vrijheidspartij (M.R. P.) Edouard Herriot of Yvon Delbos worden als candidaten van de Radicale partij genoemd. Felix Gouin als candidaat van de Socia listische partij. Ervaren waarnemers zijn van meening, dat al dit gemanoeuvreer der partijen tot gevolg heeft, dat het streven in Frankrijk naar een duidelijke afbakening tusschen het door de Communisten geleide linkerblok en het door de M.R.P. geleide anti-Communistische blok versterkt wordt. In ieder geval is 't typisch ver schijnsel, dat Frankrijk zich poogt te ontworstelen aan de conse quenties van haar eigen verkie zingen die den grondslag gelegd hebben voor dit gemanoeuvreer. Het valt nog moeilijk te voor spellen hoe Frankrijk zich uit deze impasse redden zal. H. St. Woensdag is het 8-jarig doch tertje van den brievenbesteller van E. et Soest, toen het plotse ling den rijweg overstak, door een. passeerende militaire auto ge grepen en op slag gedood. GERUCHTEN OM STALIN. Het trok Donderdagmiddag reeds de aandacht, dat Manoells- ki, afgevaardigde voor de Oekra ïne, tijdens een zitting van de politieke commissie der Vereenig- de Naties, Molotov, die iot nu toe steeds ais mtnisier van Bui- vunisüdsene :ïaken werd vporge- stalö, betiteld# met .plaatsver vanger. nunlïws-prtwiöeat van de Bov/Jet-Unie". In verband daarmede wist „Trouw" te melden dat: „Twee bladen te Istanboel be richtten dat Stalin ernstig ziek zou zijn. De politieke correspondent van „Tanin" schreef, dat Stalin zoo ziek was, dat „alle hooge Sowjet- ambtenaren en zijn Intiemste vrienden op het oogenblik om zijn ziekbed verzameld waren" en dat zijn toestand „voortdurend ern stiger werd". PERTINAX NOEMT ONT VANGST VAN SCHU MACHER IN ENGELAND „ERGERLIJK". De bekende Fransche commen tator Pertinax schrijft in de Fransche Soir, dat de ontvangst van Kurt Schumacher, den leider der Duitsche sociaal-democraten, ln Engeland „ergerlijk" is. Per tinax betoogt, dat Groot-Brittan- nië van Duitschland een anti- Sowjet-Russische bufferstaat wil maken en daartoe tot de politiek van 19201935 tegenover de re geering van Weimar is terugge keerd. Wie is Soekamo? Wie is de man, die. door de regeering offi cieel erkend wordt als president van de „republiek Indonesië" en aan wien de commissie-generaal het bewind ln Nederlandsch- t,. Xndië hoopt over te dragen. Enkele citaten uit door dezen col- Dinsdag zal een derde pogmg ]akorateur gehouden redevoeringen mogen het antwoord geven, gedaan worden om een nieuwen Soekarno spreekt, Franschen premier te vinden met de vereischte meerderheid in het parlement. Men acht op het oogenblik te Parijs de meest waarschijnlijke oplossing een re geering onder leiding van een Socialist of een Radicaal met NIEUWE ARRESTATIES IN SPANJE. Het was Juni 1943 toen Soe karno den slagzin bekend maakte: „Amerika zullen wy platstryken en Engeland zullen wy openbre ken met een breekyzer". Dit' was in den tyd dat de Jappen ons Koninkryk overzee overmeesterd hadden en begon nen waren met de bevolking te terroriseeren. Dit was in den tijd dat Ja- pansche beulshanden zich vergrepen aan onschuldige Naar de Madrileensche politie heden bekend maakte, zijn 4 per sonen, die verdacht worden van het plaatsen van bommen in krui- - - denierswinkels, gearresteerd. Een vrouwen en kinderen, die vijfde, die de leider zou zijn, met voldoende rekening mee werd doodgeschoten. Volgens de hielden dat onder den azuren politie opereerden zij onder bevel tropenhemel van den Indi- van de Communistische partij. - schen archipel een in eigen Uit Malaga, in Zuid Spanje, 009fn vergoddelijkt volk om kwamen berichten van schietpar- eerbewijzen Yroe9- tijen tusschen burgerwacht en Bloed, sadisme, terreur Op 16 Augustus 1944 kwamen uit den mond van Soekarno de volgende woorden: „De geallieerden zouden komen om ons te bevrijden. Ik zeg U dat onze glorie bij de Japanners ligt. Gij moet niet denken dat Japan aan het verzwakken is. Integen deel, de kracht van Japan neemt toe. Kameraden, laat ons onze krachten voegen bij die van het Japansche volk." Byna een maand later voelde de president van de republiek zich geroepen om nogmaals zyn nau we aarihankelykheid te betoonen aan de vyanden van het Indi sche volle: „Namens het geheele volle druk ile hierby onzen harte- lyken dank uit aan de Japansche strydkrachten, die ons als hun personen, die „bandieten" werden 1 Toen toog Soekarno naar Ja- jongere broeders beschouwen, en genoemd. Volgens deze berichten en dankte de geesten van de die ons leiden op economisch, zijn twee leden van de „bende", gesneuvelde Japansche soldaten politiek en militair terrein. Het 1-i. T«MlAiinTA Tn/lnvinrdö laoff rif waaronder de leider, en 3 mannen voor bun komst in Indië.. van de burgerwacht gedood. Een boer, die de verzetslieden onder, dak zou hebben verleend, werd Dit deed Soekarno, want hy was een knecht der Jappen. „Wy Indonesiërs zuilen voort samen met zijn dochter gearres- Saan met Japan te helpen en sa- teerd. Er zouden zich verder nog twee andere incidenten bij Malaga nieuwe Indonesië leeft of sterft met Japan!" Op 10 Nov. 1944 verklaarde Soekarno: „Wy en de andere naties van groot Azië zullen te 1 men te werken, zelfs wanneer samen met Japan leven en ster ven en zullen onszelf opofferen, omdat deze oorlog gevoerd wordt hebben voorgedaan, waarbij per sonen, die, volgens onbevestigde berichten linkschen zouden zijn, trachtten te landen met schepen, die contrabande bevat zouden heb ben. Een burgerwacht werd ge dood en twee burgers ernstig ge wond, aldus werd medegedeeld. wy verslagen zouden worden. Ik ben er van overtuigd, dat het recht aan hun zyde is." Dit was op 20 Juni 1944. „wy, het volk van Java, zullen in samenwerking met het Japan sche kabinet onze lichamen en zielen opofferen om in den hui- digen oorlog de overwinning te behalen". 22 Juni 1944. Dinsdag regeeringsverkla- ring in de Tweede Kamer. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P., dat de stand van de besprekingen tusschen den minis terraad en de Commissie-Generaal en die in den ministerraad de ver wachting wettigt, dat het Kabinet Zondag de laatste -hand zal kun- Kolentoewijzing. In verband met de stakingen in Amerika zal de kolentoewy- zing voor de industrie met 20 pCt worden verminderd. Stremming baanvak SchiedamDelft. Door met man en macht aan nen leggen aan de officieels ver- bet herstel van het tweede ver melde spoor te werken, werd be reikt, dat dit spoor gistermiddag om 4 uur weer in dienst gesteld kon worden. De treinenloop werd hierdoor weer normaal. klaring, welke de regeering voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal afleggen en waarin zij zich zijn wij wel geïnfor meerd in groote lijnen achter het basis-accoord van Linggadjati zal stellen. Verwacht wordt, dat de offi- cieele regeeringsverklaring Dins dag 10 Dec. door minister Jonk man in de Tweede Kamer zal worden afgelegd, terwijl tevens een memorie van toelichting van de hand der Commissie-Generaal, ongeveer 40 bladzijden tellende, aan de Kamer zal worden aan geboden. i De bedoeling is, dat Woensdag een aanvang zal worden gemaakt met de debatten. In parlementaire kringen houdt men rekening met de mogelijk heid, dat over de basis-overeen komst niet zal worden gestemd, doch slechts over een defini tief accoord, Gezantschap bij den Paus. Bq do bohandoling van de be grooting Buitonlandaeho Zakon, stolde do hoor Zandt (S.G.) Geheimzinnige ontploffing in het hoofdpostkantoor te Utrecht. Omstreeks kwart over acht Vrij dagavond, werden de bewoners van da Utrechtsche binnenstad opgeschrikt door een hevige knal. In het Hoofdpostkantoor op de Neude bleek zich door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing to hebben voorgedaan. Politie, geassisteerd door passee rende militairen, zetten onmiddel- Iqk de omgeving van het Hoofd postkantoor af. HoeweJ zich op het tqdstip, dat de ontploffing geschiodde, vele voorbijgangers op do Neude bevonden, zijn er geen personen gewond. Wel is een groot aantal ramen aan de voorzyde van hot postkantoor door den luchtdruk versplinterd. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig van KSffiEW'S ^'Vrijdagavond tot Zaterdagavond: schaffen. Het werd ondorsteund door de hoeren Sohmal, v. d. Feltz on Doernink. Do minister verklaarde het amondoment onaanvaardbaar. Dinsdag gestemd. zal hierover worden ter wille van de rechtvaardig heid en waarheid. Wy nemen slechts deel aan dezen oorlog en helpen Japan omdat wy aan de zyde staan van waarheid en recht." Men vergeve ons dat wy mis schien wat eentonig worden, doch misschien mogen wy nog een maal Iets laten hooren van wat deze man by een knieval voor Japans grootheid heeft gezegd. Verder zullen wy er dan over zwygen, want het papier is kost baar 14 Juli 1945 „De verkla ring van Potsdam kunnen wij, Idonesiërs negeeren. De eenige weg, die ons open staat is schouder aan schou der met de Japanners voort te strijden, onder de vanen van onafhankelijkheid of dood." Tijdelijke opklaring. Na tydelqk gobroken bewol king, later weer toenemende be wolking met plaatseiyk regen. Matige, aan do kust tijdelijk krachtige, Westelyke wind Iets f^r^^^g zTu hoogare temperatuur dan gisteren. hebben verl„nBd, VEEVOEDERNORMEN. Ongunstige vooruitzichten. Het bedrijfschap voor veevoe der heeft de voedernormen voor de periode van 22 December '46 18 Jan. 1947 aldus vastgesteld: Rundvee: voor melk- en kalf- koeien zijn de normen met 5 kg. verhoogd. Voor dekstieren van fokveree- nigingen en stierhouderijen geldt dezelfde norm als voor dekstieren, welke worden aangehouden op be drijven, waarvan de oppervlakte cultuurgrond uit minder dan vier H.A. bouwgrond bestaat. Voor paarden en varkens gel den dezel fde normen van de voor afgaande periode. De ongunstige graanpositie gaf aanleiding tot verlaging van de voedernonnen voor pluimvee. Aangezien de vooruitzichten weinig hoop geven op een spoe dige verbetering, dienen de pluim veehouders er ernstig rekening mede te houden, dat de normen voor de volgende periode, weder om verlaagd zullen moeten wor den. Ernstig verkeersongeluk. De 36-jarige arts H. Harmsma te Rotterdam, reed met zijn auto tegen een zeswielige truc met op- De auto van den arts werd daardoor aan de voorzijde geheel ingedrukt. De heer Harmsma werd zwaar gewond. Met een schedelbasisfractuur en ernstige verwondingen aan zijn borst is hij in het Zuider-ziekenhuis opge nomen. Een diode bij angolyk mst jesp, Door ds gladheid vï« der: weg slipte Donderdagochtend een jeep van de gemeentepolitie te Leeu warden op den Harünger straat weg. De wagen reed tegen een boom, sloeg over den kop en kwam in een langs den weg loo- pende sloot terecht. De 48-jarige H.E.S., wonende te leiden, welke 'persoon op verzoek mee reed, kwam hierbij om het leven. De beide politiemannen, die zich in den wagen bevonden, werden ge wond en naar een ziekenhuis over gebracht. DE AANSLAG TE 's-GRAVENHAGE. Ook de echtgenoote overleden. Betreffende den apnslag aan de Frinsegraoht te 's-Gravenhage vernemen wy nog het volgende: Het pakketje werd gebracht door een militair, op een motor met zyspan, die voor het perceel stopte. Deze vroeg aan twee bur gers het pakje aan het bewuste perceel even te willen afgeven, waarop hy weer doorreed. De burgers voldeden aan dit verzoek en vervolgden hun weg. Toen zy zich ter hoogte van de Brouwers gracht bevonden, hoorden zy den enormen klap vaij de explosie en brachten deze onmiddellyk in verband met het door hen afge geven pakket. Vast is komen te staan, dat de heer Boer het pakje in den fa miliekring geopend heeft. Nadat hy het touwtje had doorgesneden, kwam de deksel automatisch om hoog, waarop direct de explosie volgde. Aanvarikelyk heeft men gezocht naar een Poolschen militair, met wien de 18-jarige dochter eeni- gen tyd omgang heeft gehad, welke omgang echter door den vader werd verboden. Deze Pool werd opgespoord en bleek een Nederlander te zijn die zich bediende van een naam van zyn Poolsche vrouw. Inmiddels is ook de echtge noote overleden. Jongens hielden er een arsenaal op na. In verband met het ongeval met een wapen in een woning aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, werden door de recherche in de woning van een 17-jarigen jongen een revolver en scherpe patronen ln beslag geno men en ten huize van een 15- jarigen jongen 50 bladen blad- kruit, vier stukken trotyl, drie granaten en een vyftigtal patro nen van verschillende kaliber. Voorts werden nog door een 16- jarigen jongen aan de recher che overhandigd: drie mitrail leurbanden gevuld met patronen, twee kleine defecte stenguns, on geveer 400 stukken bladkruit, een bos pypkruit en circa 100 patro nen van verschillende kaliber. BOEKENSCHOUW. t* Votva Thomas tent ,„Ot> we om". Remsft. ÜHg,! Ai, 0, M, iS'V'F HMiSoUonétihf Uit gevers-maatschappij, Den Eaag. PALESTINA SPOEDIG ONAFHANKELIJK? Albert Stara, lid van het He- breeuwsdhe comité van nationale bevryding, waarvan gezegd werd, dat het relaties onderhoudt met de Joodsche verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi, heeft ver klaard, dat de Britsche regeering „zeer binnenkort" de onafhanke- ïykheid van Palestina zal uitroe pen. Stara die sprak over de op richting van een FransChe Liga voor een vry Palestina, zeide, dat de Britsche regeering het Britsch mandaat over Palestina als ge ëindigd beschouwde. VERGAAND AMERI- KAANSCH PLAN VOOR CONTROLE OP ATOOMENERGIE. Bernard Baruch, de Ameri- kaansche afgevaardigde by de commissie voor atoomenergie der V. N., heeft tydens de byeen- komst van gisteren een nieuw plan voor de controle op de atoomenergie ingediend. Hy stelde voor de internatio nale controle te regelen by een verdrag, dat door alle leden der V.N. zal kunnen worden getee- kertd. Allen zullen gelyke rechten en verplichtingen hebben. Con trole zou dienen te geschieden door een krachtig internationaal lichaam in het kader der V. N., dat tevens zou zorgen voor de uitwisseling van wetenschappe- lyke gegevens over atoomenergie voor vredelievende doeleinden. Vertegenwoordigers van bet ü- caam zouden in staat moeten worden gesteld in alle aangeslo ten landen ongehinderd controle uit te oefenen. Het fabriceeren, bezitten en gebruiken van atoom wapens dient te worden ver boden. Overtredingen van het verdrag moeten door het in te stellen lichaam aan den veiligheidsraad worden ge rapporteerd. Overtreders die nen onmiddellijk en streng te worden aangepakt. De permanente leden van den veiligheidsraad dienen overeen te komen, hun recht van veto niet te gebruiken ter bescherming van over treders. Baruch verklaarde, dat de Vereenigdfl Staten veel gelegen „De weg buigt om en men keert nooit terug", onder dit motto van Nyhoff schreef Petra Thomasson haar boek. Ik weet niet in welk verband Nyhoff deze woorden heeft gebruikt, doch hier in dit boek krijgen ze een sterk funé- brisch karakter, dat te meer ac cent krijgt door de mededeeling: Roman van jonge menschen voor jonge menschen. Nu zynwe ons bewust, dat niet dit eene boek tot maatstaf mag dienen tot het bepalen van de geestesgesteldheid onzer jeugd, doch anderzijds is dit boek een wel zoo sterke uitdrukking van wat er leeft in de harten der jongeren, dat het dan ook als zoo danig niét te negeeren valt. i By het lezen wordt men steeds typisch herinnert aan Remarque's boek „De weg terug", waaruit ons ook toen toesprak een jeugd ontwricht, ontredderd en ontgoo cheld. Niettegenstaande de fel heid en het verbijsterende van dit boek werd het eigenlijke geluid van dit boek maar door weinigen gehoord. Men prees het om strijd, zonder zich te realiseeren wat men prees: een Godverlatenheid waar van men huiveren moest I „De weg buigt om" is een boek waar tegenover men licht dezelfde fout begaat. Men mag het pryzen of verwerpen, negeeren laat het zich niet. Daarvoor is het te ernstig bedoeld, te werkelijk. Bezien we dit boek als com positie, dan hebben we daar lof voor, evenzoo voor de scherpe en fyn-ontledende pen en den stijl. 1-Iet is alles knap werk. Karak- terestiek zyn de vaak korte vlym- scherpe zinnen, waardoor dit boek het modern zakelijke, sterk dyna mische krijgt, wars van geleuter. De dialogen zyn strak en vol zin. Een voorl>eeld geeft pag. 257, waarin Fanny het sterfbed van haar vriendin Lotty (Clowntje) beschrijft: „...Eindelijk, als ik wanhopig bedacht heb waarop haar nog te kunnen antwoorden, zegt zij en do woorden ontvallen eindeloos-moe de voor altijd koude lippen: „Ik ben zoo bang... Fanny". Een fluistering door de witte stilte van den dood Ik word later door de gang geleid, die zoo lang is en Soulier, die geen einde heeft. Mijn beenen bewegen automatisch. Hi wil niet meer denken niet meer weten niet meer gelooven". Misschien juist wel door deze soberheid wordt de tragedie van deze jonge menschen groot, aan grijpend... maar wie zal er zich mee verzoenen I Hier raakt een geloovig hart vol deernis. De woorden zijn hard, fél en ruw. Het ijdel gebruik van Gods Naam had achterwege moeten blyven. Daarvoor is geen excuus! Wij be grijpen den nood van deze jeugd volkomen. Hier heeft de jeugd zich gepantserd met een harnas van onverschilligheid en hardheid. Men mag niet voor sentimenteel worden aangezien en alle teedere dingen worden afgewezen. Maar dat doet men niet ongestraft. Het hart lijdt daaronder en schreeuwt onder dit alles om vertroosting. Een paar fragmentjes zijn hier noodzakelijk: „Wij weten niet hoe wij helpen moeten, wij, die zoo groot gaan op onze levens kunst, onze wat cynische on verschilligheid, di^ een pant ser vormt tegen de werke lijkheid van het groote leven" (pag. 130) ....en zeker kun je tegenwoordig niet meer zonder wapens: maar het is vermoeiend altijd wapens te hanteeren. Soms heb ik het gevoel, dat er voor mij een tijd komt, dat ik uitgeduel- leerd ben en dan heb ik mede lijden met jou (pag. 213). Met zulk soort uitlatingen zit dit boek vol en met de „bitter zoete vertroostingen" van een ont goochelde jeugd. De oude garde is daar dan ook verbaasd over en kan deze mentaliteit niet ver staan: roept deze jeugd tot de orde, vermaant en... veroordeeltI Een ontstellend fragment in dit verband is: (Lotty tot haar moe dor, die zij „Lotta" noemt) „Nee geliefde, maar als moeder zoo veelvuldig jokt, mag ik het ook wel eens. Als je dus precies wilt weten, Lotta, waarom ik zoo onheb belijk ben, probeer je dan in te denken hoe het zijn zou, als je lijdend was aan een hart met enorme barsten." Lotty maakt een theatraal gebaar, „er is niet veel voor noodig, of het mijne valt in scherven aan je voeten en zeg nou niet, dat velpon alles lijmt, want we hebben geen lege tube om in te leveren". Het zyn alle ontstellende beel den, maar laten we ons niet ont veinzen, dat we niet klaar zijn met dit boek afwijzend ter zyde te leggen en te zeggen, dat dit boek niet in het kader van onze christelijke lectuur past, want in dit geval wijzen we ook deze jeugd af. Laten zij, die tot de jaren des onderscheids zijn ge komen, het lezen en beseffen, dat wij een taak hebben tegenover hen, die we als jongeren in deze chaotische wereld (droevige erfe nis) moeten leeren strijden, deze taak: Onzen Heer vuriger te bid den om het licht en de vertroos ting en het Uitzicht, dat alleen liet Heilig Evangelie ons schenkt in Christus, opdat het met kracht moge doordringen in deze arme wereld en ontgoochelde jongeren, die we toch zoo diep beminnen. H. St. De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte! (lngez. Mod.) is aan de medewerking van de Sowjet-Unie, doch dat zy niet van de grondprincipes zouden af- wyken ook al zouden zy alleen komen te staan. Amerika wenscht slechts een doeltreffend plan te aanvaarden, aldus Baruch, Spreker drong aan op het be trachten van spoed, want, zoo zeide hij, uitstel kan den dood beteekenen. „Het uitschakelen van oorlog behoort zeker tot de mogeiykheden." Volgens loopende geruchten zou de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. bereid zijn zich bij het accoord van Linggadjati neer te leggen. Dat zij zoo doende niet han delt in overeenstemming met wat er leeft bij een groot deel van het Katholieke volksdeel is reeds herhaaldelijk gebleken. En het bleek opnieuw uit de radio-rede, die de oud-minister Weiter oud-minister van Overzeesche Ge- biedsdeelen Donderdag avond heeft gehouden. De heer Weiter keerde zich te gen de ontwerp-overeenkomst, omdat deze naar zijn meening be- teekent de overdracht van een gezag naar een schijngezag. Bo vendien omdat dit accoord Indië los van het Koninkrijk scheurt en, aldus de heer Weiter, de be volking overlevert aan chaos en willekeur. Over de houding van Neder land ten opzichte van het Indo nesische vraagstuk nationalisme zeide de heer Weiter„Er is geen Nederlander, die zijn zinnen bij elkaar heeft, die niet ten volle bereid is door vergaande politieke hervormingen aan het Indische nationalisme de ruimst mogelijke bevrediging te geven". Spr. betoogde, dat de Neder- landsche regeering echter tallooze vrienden onder de Javaansche na tionalisten terzijde had geschoven om zich uitsluitend vast te houden aan Sjahrir en de zijnen die vol gens het oordeel van vele des kundigen niet de eenige exponen ten zijn van het Javaansche of Indonesische nationalisme. „Ons volk weet nu, met on feilbare zekerheid, dat, als het accoord van Linggadjati het feitelijk gezag der repu bliek over Java en Sumatra erkent, dit een erkenning is in strijd met de werkelijk heid. Ons volk weet, dat die republiek over het grootste deel van Java en Sumatra net zooveel te zeggen heeft als over de straat waarin gij woont." Het alternatief van het niet- aanvaarden der overeenkomst, n.l. „koloniale oorlog", achtte spreker fantasie: „Niemand wil een oor log en hij is al hierom ondenk baar, omdat de groote massa der bevolking ons verwelkomt als be- vrijders en redders in den bitteren nood. Het is een beleediging voor onze Hollandsche jongens ginds, te veronderstellen, dat zij, met moordlust bezield, ais woestelin gen zouden losslaan op een arme, weerlooze bevolking". „Wij willen orde, rust en vei ligheid brengen aan de volken van Indonesië; wij willen ze hun eigen zaken laten bedisselen en i wij willen Indonesië een eervolle I plaat9 geven in het Koninkrijk naast de onze en gelijk aan de onze". Tegen de voorgenomen con structie van een Nederlandsch- Indonesische Unie met een souve- reine „Vereenigde Staten van In donesië" kwam de heer Weiter op met de volgende woorden: „Geen woorden kunnen wegpraten, dat een souve- reine staat niet binnen een anderen souvereinen staat kan zijn en dat de schepping van een souvereinen staat Indonesië dus beteekent en beteekenen moet het uiteen breken van het koninkrijk." Met betrekking tot het «dikwijls te berde gebrachte argument Engeland en Amerika zullen geen andere politiek dan de tot dusver gevolgde toestaan, haalde oud- minister Weiter als voorbeeld het Belgische tractaat aan, waarvan de verwerping, ondanks voorspel lingen van het tegendeel, „geslikt" i was. De wereld heeft eerbied voor een volk, dat een rechtvaardige zaak met kracht verdedigt, dat loyaal en royaal ver gaande poli tieke hervormingen wil en zal doorvoeren, maar dan verder zegt: „Mind your own business". Tegen de bewering, dat Neder land niet sterk zou zijn voerde de heer Weiter tenslotte aan: „Wij zijn het wel, van het mo ment af, dat wij sterk willen zijn. De werkelijk democratische landen zullen w e 1 naar ons luis teren als een zeer democratisch volk als het onze laat weten: Dit willen wij niet en dit willen wij wel". De R.A.F. heeft een beroep gedaan op alle Duitsche burgers en autoriteiten te helpen met het opsporen van de 20.000 man R.A. F. personeel, die na operaties bo ven Duitschland vermist worden. Na 48 uur het economische leven in Oakland (Californië) te hebben lamgelegd, hebben de sta kers op bevel van hun vakver- eenigingen het werk hervat. Prins Philip van Griekenland heeft om het Britsche staatsbur gerschap verzocht. Aan zijn ver zoek zal voorrang worden ver leend in overeenstemming met het besluit op de aanvragen voor neu tralisatie van vreemdelingen, die bij de Britsche strijdkrachten heb- I ben gediend. —Slechts 154 van de bijna 5000 Polen in een kamp te Kolhapoer in Noord-Voor-Indië willen naar Polen terugkeeren. Bij een bomaanslag op eer. mi litair hoofdkwartier in de buurt van Tel Aviv is een Britsch sol daat gedood; 4 anderen worden vermist. Rust in Riouw. De assistent-resident van Riouw do heer Van Straten, beeft aan een correspondent van Aneta ver klaard, dat de Riouw-archipel, in vergelyking met Java en Sumatra, nog een paradijs is, zoowel wat politieke rust als economischen toestand betreft. Het Sinkep-tin- bedryf zal weldra de werkzaam heden hervatten. De tretacontrole door Nederland- sche soldaten te Padang. Zooals men zich zal herinneren, heeft deze controle, toen de Indone sische delegatie van de sub-com missie voor civiele bestuursaange legenheden passeerde, aanleiding gegeven tot een incidefit. Een Nederlandsche soldaat fouilleert een passagier. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2