Strijd tot het bittere einde. NEDERLAND en de MIJNWERKERSSTAKING. De Groote Vier Arbeids vreugde. Truman zal beroep doen op het volk. Amerikaansche critiek. Het Nederlandsche stand punt inzake Franco-Spanje. Gekapte of vernielde houtopstanden. bereikten onverwacht resultaten. TTitgav# Stichting „Zeeuwech Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 83, Tel, 168 j Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlboawijckatr. Tel. 2052 Algemeen was nu een halve eeuw geleden de klacht, dat maar al te veel de arbeidsvreugde ge mist werd. Het lied van den ar beid werd niet meer gezongen. De oorzaak hiervan scheen niet ver te zoeken. De arbeidsverhou dingen lieten veel, zoo" niet alles te wenschen over. De loonen wa ren vaak zoo laag, dat in de meest matige behoeften niet kon worden voorzien, de werktijd was ongelimiteerd, terwijl regelingen ter voorziening in de gevolgen van werkloosheid, 'ziekte en inva liditeit ontbraken. En dan was er voor de groote massa de vrees voor den ouden dag, met al de zwarigheden daaraan verbonden. Daarbij kwam dan nog, dat velen zich gevoelden en misschien ook niet anders beschouwd wer den, dan als een verlengstuk van de machine. Geen wonder dat zoo de werke lijke vreugde van den arbeid bij velen gemist werd. De laatste halve eeuw heeft, wat dit betreft ontzaglijke veran deringen en verbeteringen ge bracht. De loonen zijn~op een be langrijk hooger peil gebracht, er zijn doeltreffende regelingen ge troffen voor de geldelijke ge volgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom, en wat het voornaam ste is: over den arbeider wordt niet als vroeger eenvoudig be schikt jzonder meer. Door middel van de vak- en standorganisaties hebben de werklieden niet alleen de gelegenheid hun wenschen en grieven tot uiting te brengen, maar is opk aan het georganiseerd overleg een ruime plaats toege kend. En met de verbetering van de arbeidsvoorwaarden is ook ge paard gegaan de ontsluiting van het cultureele leven. Er is dus inderdaad veel be reikt. Maar het was het weekblad „Nu" dat hierop de aandacht vestigde in één opzicht bleef de toestand gelijk. „Zoowel voor als na werd de levensvreugde en levensbevredi ging niet gezocht in den arbeid doch in datgene, wat daarnaast het leven te bieden had. Zoowel voor als na ging voor maar al te veel arbeiders de levenspoort pas open, als de fabriekspoort achter hen in het slot viel. Al de verbeteringen hadden niet tenge volge, dat de band van den wer kenden mensch met den arbeid, die de Fransche revolutie zoo ruw had verstoord, werd hersteld. Verkregen werd veel, dat aan LA leven waarde gaf, doch de arbeid was en bleef een noodzakelijk kwaad, dienende om daarmede de genoegens te koopen, die het le ven de glans en de fleur ver leenden, zonder welke men het leven niet de moeite waard achtte om geleefd te worden. In één woord: het vraagstuk van den band van den mensch met het werk zijner handen en de daaruit voortvloeiende arbeids vreugde, werd niet opgelost". De juistheid van wat hier ge zegd wordt, kan helaas niet wor den ontkend. Zeker er zijn uitzonderingen. Maar het zijn uitzonderingen, die bevestigen den regel, dat de ar beider zijn levensvreugde ziet buiten zijn werk. „Arbeidsvreugde? Veeleer moet allerwege worden geconstateerd, arbeidsonwil en arbeidsschuwheid. Stakingen zijn in de wereld van vandaag aan de orde van den dag en minder dan ooit schijnt de ar beid als levens waarde te worden gewaardeerd". Hoe is dit te verklaren. Vermoedelijk is hier de ont wikkeling van de techniek niet ge heel zonder invloed. Het is te verstaan, dat het den arbeider in een sterk gemechaniseerd bedrijf, waar hij een zoo klein raadje in het groote raderwerk vormt, moeite kost aan desbeteekenis van ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 514 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 7 December 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaai. HoofdredacteurR. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. zijn werk te gelooven. Maar dat is toch niet de cenlge oorzaak. De meening is verkondigd, dat verbetering is te verwachten, door organisatie van den arbeid en versterking van den band aan de onderneming. En wellicht liggen hier mogelijkheden. Maar dan alleen, als verbetering van de or- ganisatie gepaard gaat met ver andering van de gezindheid. Het was Mr van Eek, een van de ouderwetsch Marxistische Sociaal-Democraten, die, ontmoe digd door zijn ervaringen er de nadruk op legde, dat een bevre digende oplossing van het sociale vraagstuk alleen mogelijk zou zijn, als eerst de menschen zelf veranderden. Hier ligt inderdaad, maar dan in anderen zin als Mr van Eek dat bedoelde, de sleutel van de oplossing van het vraagstuk. Wij zullen moeten leeren den arbeid te zien niet als een last. maar als een lust, niet als een vloek, maar als een nooit genoeg te waardeeren zegen. Als een Goddelijke plicht, als dienst van God. Alleen zoo komt er de ware arbeidsvreugde en zal er ook meer plaats zijn voor het lied van den arbeid. —Uit een geparkeerde auto bij het Victoriahotel te Amsterdam is een regenjas die een bedrag van f 4900 aan geld en papieren be vatte, gestolen. Toenemende terreur in Zuid-Celebes. De Commissie van de Neder- landsche bevolkingsgroep van Z - Celebes en de samenwerkende afdeelingen van de I.K.V.P., de V.C. en de Protestantsche groep hebben een telegram verzonden aan de Nedeijandsch-Indisnhe regeering te Batavia, waarin uit drukking wordt gegeven aan ge voelens van scepticisme betref fende het nut van de conferentie te Denpasar, om de volgende re denen. 1. Zoolang de veiligheid en de rust in Zuid-Celebes niet hersteld zijn, zijn er geen waarborgen voor vrjje meeningsuittng. 2. Er bestaat onvoldoende voor lichting omtrent doel en strek king dier conferentie, waardoor de voorbereiding niet voldoende mogelijk is, Daarom wordt aangedrongen op uitstel van de conferentie, tot dat de Staten-Generaal geoor deeld hebben over de zeventien punten van de Linggadjati-over- eenkomst. Een afschrift van het -clegram is gezonden aan den mhiirter-presldent en aan de voorzitters der béide kamers. In de toelichting wijst men op de toenemende ter reur in Zuid-Celebes waar door de rust en veiligheid, die de basis vormden voor de Malino-conferentie, een fictie zijn gewor den waardoor over de conferentie van Den pasar „de schaduw van de terreur" zal hangen, waardoor een vrije uit spraak onmogelijk is. Bovendien wordt er op gewezen, dat tot nu toe in het geheel geen inzicht is gegeven over de onder werpen, <8e op de confe rentie behandeld zullen worden. Xn verband met het feit dat de Staten-Generaal zich binnenkort zal uit spreken over de ontwerp overeenkomst, die de ver houding van Nederland tot geheel Indonesië zal rege len, is men van oordeel dat het geen zin heeft zon der dat de beslissing hier over gevallen is, reeds de Groote Oost in een consti- tueerende vergadering bij een te roepen. Militaire beetuur In Duitechland. De toestand in Amerika blijft klaard, dat het Britsche aankoop-1 fabrikanten steeds minder a a f? T vlce"pr"ldfnt Yan nog erg verward. Stemmen die programma, ten bate van den En- geneigd zelfs bestellingen 1 A.ED. (American Federation veroordeelen, en die hun mede- gelschen wederopbouw, door de aan te nemen, die pas gele- of Labour), een der twee groot- vrerking aan Lewis verleenen, Amerikaansche mijnwerkerssta- verd behoeven te ste Amerikaansche vakbonden, roepen door elkander. Philip heeft het militaire bestuur der Murray, de president van de C.I. vier groote mogendheden in 0. (Congres of Industrial Orga- Duitschland een „geweldige mis- nisation) die ;n 1942 met Lewis lukking genoemd. Doherty is de heeft zich nu met zijn be- leider van een delegatie van den wegjng achter Lewis geplaatst. A.F.L. welke een bezoek brengt j}e ^as der mijnwerkers, die aan Duitschland. Hij verklaarde, door de federale rechters met een dat de vrije groei der vakver- van 3y2 minkan dollar be- eenigingen, welke hij als de be- jast ontvangt van verschillen- langrijkste faze in de ontwikke- de ziide f^antieele steun. Alles ling van Duitschland beschouwde, wjj&£ er totnogtoe op, dat men door onderling van elkaar ver- vastbesloten is de strijd tot het schillende wetten en bepalingen in hittere einde voort te zetten. Dat de vier zones wordt belemmerd. d^ ejnde „bitter" zal zijn niet al- De delegatie mocht geen bezoek jeen VOor Amerika, wordt uit de brengen aan de Sovjet-zone. In berichtgeving duidelijk. Truman de Fransche zone werd men „door zaj nu Zondagnacht een poging Commumstischen invloed alleen Wagen om de publieke opinie te- toegelaten, indien bepaalde voor- gen de staking te mobiliseer en. waarden zouden worden nageko men, o.m. zou het verboden zijn met het volk te spreken. In het Ruhrgebied (Britsche zóne leden de meeste arbeiders aan ondervoeding en de mijnwer kers konden hun werk nauwelijks voortzetten. Verwarrende berichten uit Pe zië. Aanvallen gemeld en ontkent. Volgens gezaghebbende kringen zal Truman een gedetailleerd en somber verslag geven van de be- teekenis van de staking voor de werkloosheid ei» chaos op indu striegebied in eigen land, honger in het buitenland en gevaar voor de buitenlandsche betrekking van de V.S. Ten tweede verwacht men, dat Truman zal schetsen, welke beperkende maatregelen het Congres inzake de arbeidswetge ving, naar zijn meening moet ne men, wanneer het in Januari weer bijeen komt. Ten derde zou hij volgens deze woordvoerders een regel recht beroep doen op de 140 mil- lioen inwoners der V.S. om af wijzend te staan tegenover deze staking en met vereende krachten een verzoek in te dienen, dat de vetkoolproductie onmiddellijk wordt hervat. king is lamgelegd. De Britsche aankoop-agen ten vinden de Amerikaansche te worden, wanneer de staking geëin digd zal zijn en het embargo op het goederenvervoer per spoor opgeheven. De eerste minister van Azcr- beidsjan, Pisjevari, heeft Donder dagavond over den zender Tebriz een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat het leger van de centrale Perzische regeering „een aanval met tanks en hand granaten, op tot heden onbekend grooten schaal, heeft ingezet". j Een beroep op Truman Hij voegde er aan toe, dat de en |_ewjs, Azerbeidsjaansche troepen den aan val hebben afgeslagen en dat De bestuurdersbond van spoor- aan beide zijden zware verliezen wegpersoneel, waarm de meeste ziin ereleden vakvereenigingen van spoorweg arbeiders zijn vertegenwoordigd, Aanwezigheid van regee- heeft een beroep gedaan op pre- ringstroepen ontkend. sident, Truman en I^wis om de geheele zaak af te lassen en het Een Perzische militaire woord- geschil aan een arbitrage gerecht voerder heeft ontkend, dat troe- voor te leggen, pen van de Perzische centrale re- William Green, voorzitter van geering de grens van Azerbeids- de A.F.L. (American Federation jan hebben overschreden en dat of Labour), waarbij de vereenig- geveohten zijn uitgebroken, zoo- de Amerixaansche mijnwerkers als door radio Tebriz was ge- zijn aangesloten, heeft voorge meld. steld, een conferentie te houden Hij verklaarde, dat de regee- van de mijnwerkers en de mijn- ringstroepen niet zouden vechten eigenaars om tot bijlegging van zonder bevel daartoe, welk bevel de Amerikaansche staking in de tot dusver niet gegeven was, doch vetkoolindustrie te komen, hij voegde er aan toe, dat zich j e gisteren een kleine botsing heeft Aankoopen in de V. p. voorgedaan, toen een stam, „die momenteel onmogelijk, trouw is aan de regeering", na- Britsche functionarissen, belast tionalistische, Azerbeidsjansche met de aankoopen in de Ver. Sta- troepen heeft aangevallen. ten, hebben Donderdagavond ver- HET LAATSTE OVERZICHT VAN INDONESIË Contact tussen de plaatselijke Ned. en Indon. commandanten: Soerabaja 29 Nov. SemOrang 1 Dec Medan 3 Dec Padang 5 Dec vechten hebben plaats gehad Heden heeft de Nederlandsche gedelegeerde een amendement in gediend op de Amerikaansche re solutie over het bewind Franco. In dit amendement wordt er kend, dat het aan het Spaansche volk moet worden overgelaten den vorm van zijn regeering te kie zen. Het spreekt de overtuiging uit, dat het in het belang van Spanje en van de internationale samenwerking is, dat het Spaan sche volk het bewijs zal leveren, dat het geregeerd wordt door een regeering, die haar gezag ontleent aan de toestemming van degenen, die geregeerd worden, en die zich verplicht heeft de rechten van den mensch in de grondvrijheden, zooals die zijn vastgelegd in ar tikel één van het Handvest, te eerbiedigen. „Om dit te bereiken", aldus gaat het amendement verder, „be hoort generaal Franco de be voegdheden van zijn regeering over t« dragen aan een voorloopig bewind, dat in den breede repre sentatief is voor het Spaansche volk en gehouden is vrijheid van spreken, godsdienst en vergade ring te eerbiedigen en voorts on middellijk een verkiezing uit te schrijven, waarbij het Spaansche volk vrij zal zijn van geweld en I intimidatie zonder partij-onder- I scheid en waarin het zijn wil te kennen kan geven". Het amendement zal Vrijdag worden besproken in sub-commis sie 3 van de eerste sub-commissie der algemeen vergadering, die be noemd is voor het uitwerken van een gecombineerde resolutie in zake Spanje. Zoowel Nederland als België zijn in deze sub-commissie ver tegenwoordigd. Spaak werd met algemeene stemmen gekozen tot voorzitter van sub-comissie 2, die een ge combineerde resolutie over de be perking der ontwapening zal moe- i ten opstellen. GRIEKENLAND KAN HET ZELF NIET REDDEN. Een beroep op de V.N. De Grieksche regeering heeft in een memorandum aan den secretaris-generaal der V.N., dat heden is gepubliceerd, Joego slavië, Bulgarije en Albanië be schuldigd van verantwoordelijk heid voor de guerilla in Noord- Griekenland. In dit memorandum wordt ver zocht, dat de Veiligheidsraad de zaak in behandeling neemt en een onderzoek ter plaatse zal doen in stellen, daar „de toestand naar de verklaarde de Grieksche eerste minister, Tsaldaris, dat hij bij de V.N. zal aandringen op een on derzoek ter plaatse van den „ern- stigen toestand" in Griekenland. Hij zeide zeker te zijn, dat dit onderzoek het herstel van de goede betrekkingen van nabuur schap tusschen de Balkan-landen zou bewerkstelligen. AMERIKAANSCHE LEENING AAN INDO NESISCHE REPUBLIEK? Het republikeinsch-Indonesische meening van Griekenland zooda- nig is, dat de internationale vrede Persbureau Antara verUaart o.m., en veiligheid er waarschijnlijk door in gevaar wordt gebracht". Hieraan wordt toegevoegd: „Er zijn definitieve bewijzen, dat de geheele guerilla tegen Grieken land aanzienlijken steun van lan den aan de Noordcrens van Grie kenland, in het bijzonder van Joego-Slavië, ontvangt". Tsaldaris wil onderzoek ter plaatse. dat ingelichte kringen te Djogja^ karta hebben onthuld, dat de re- publikeinsche regeering op het oogenblik pogingen aanwendt om zich buitenlandsche leerlingen te verzekeren tot een bedrag van 1 milliard dollar ten behoeve van den wederopbouw. De meeste lee ningen zullen verkregen worden van de V. S. Volgens een mededeellng van De gevolgen zullen aanstonds merkbaar zijn. Een correspondent van Reuter schrijft over de gevol gen van de Amerikaansche mijnwerkersstaking en het vervoersverbod, dat vooral Franrijk, België, Nederland, Noorwegen, Zweden en Italië worden getroffen. Nederland, aldus de correspondent, dat misschien wel het zwaarst door de Duitsche bezetting heeft geleden, had gehoopt ongeveer 70.000 ton staal uit Amerika te ontvangen, dat zou worden gebruikt voor herstel van fabrieken, scheepsbouw en bruggenbouw. Ook voor het aanvullen van de vervoersmiddelen hangt Nederland grootendeels af van invoer uit Amerika. Verder is een beperkte hoeveelheid van de meest noodige kunstmest stoffen besteld, die thans niet op tijd in Nederland zal aankomen om nog gebruikt te worden voor de winter tarwe, aldus de correspondent. De voornaamste voe dingsmiddelen. Fitzgerald, secretaris van den internationalen noodvoedselraad, heeft te Washington een overzicht gegeven van den Amerikaanschen rende landen beschikbaar zou zijn. Vooral Europa zal volgens export der belangrijkste voedings middelen in de naaste toekomst. De export van graan, hoewel voldoende aanwezig in de V.S., wordt zeer nadeelig beïnvloed door de binnenlandsche vervoers- moeilijkheden tengevolge van de staking in het mijnwerkersbedrijf. Volgens Fitzgerald is het zelfs mogelijk, dat het broodrantsoen in de importeerende landen vóór het volgende oogstseizoen moet worden verminderd. De voor export beschikbare voorraden van vetten, oliën, sui ker, vleesch en zuivelproducten zullen volgens dezen woordvoer der in het komende jaar niet aan de vraag kunnen beantwoorden. De wereldproductie van vetten en oliën schatte Fitzgerald op on- Op- en or.ósigut.g van Zon en Maan. Zondag. Zon op 8.34 u., on der 16.29 u. Maan op 16.17 u,, onder 8.06 u. (V. Maan). Hoog water te Vlissir.gen Zondag 8 December: 0.55 u. 2.24 m., 13.16 u. 2.18 m. Subsidie- en schade» vergoedingsregeling. Dc rijksdienst voor Landbouw- herstel cn de commissie van over leg Landschapsherstel hebben richtlijnen opgesteld met betrek king tot de subsidie- en schade vergoedingsregelingen voor ge kapte of vernielde houtopstanden. Hierin is o.m. als regel gesteld, dat bij de beoordeeling van een object de inspecteur van Land- bouwherstel en de houtvester van Staatsboschbeheer nagaan en vaststellen welk gedeelte be schouwd kan worden als produc tiebeplanting en welk gedeelte als niet-productiebeplanting. Dit geldt vooral ten aanzien van land goederen. De schade-taxatie rapporten worden opgemaakt door den houtvester van Staatsbosch beheer. Vergoeding voor hout- schade wordt gegeven, indien de schade is aangebracht door oor logsgeweld of inundatie. Ook aan particulieren wordt vergoeding verleend voor door de burgerbevolking geroofd hout, indien de aan leiding tot de plundering is gelegen in een oorlogsom standigheid, b.v. brandstof- fennood en de gedupeerde niet in staat was de schade te verhinderen. Het subsidie voor de bebos- sching wordt door Staatsbosch beheer gegeven voor productieve houtopstanden, die tusschen 1 Oc tober 1940 en 1 October 1945 ge véld of vernield zijn. Het be draagt in het algemeen 50 pro cent van de herbebosschingskosten en wordt meestal in twee termij- Fitzgeraid een ernstig tekort nen betaald, t.w. 75 procent na de geveer 85 procent van voor den oorlog. Hij voorspelde echter, dat niet meer dan 50 tot 55 procent van het voor den oorlog geëxpor teerde surplus voor de importee aan vetten en oliën moeten tegemoet zien, in hei bijzon der, omdat de varkensproduc tie niet meer dan 50 tot 75 pCt van het vooroorlogsche kwantum bedraagt. In de wereldvoorraad van sui ker zag Fitzgerald een kleine ver betering, hoewel de meeste gealli eerde landen slechts 70 procent van de voor den oorlog geconsu meerde hoeveelheid zullen krijgen. De internationale noodvoedsel raad streeft er naar, de beschik bare voedselvoorraden over de verschillende landen te verdeelen naar verhouding van de consump tie van voor den oorlog. betrekking tot gelden der UNR RA zal worden onthuld. Een Zuid-Afrikaan, genaamd Richard Amm, employé der UN RRA, die op 30 November jj. werd gearresteerd, wordt besohul- een aanval op het verblij f van den digd van het verduisteren van commandant der Britsche troepen 25.000 gulden. In den loop van de in Palestina, generaal Sir Eve- ondervraging verklaarde Amm, Lyn Barker, gedaan. Zij wierpen dat diefstal van geld en goederen een aantal handgranaten in een algemeen is bij de employé's der JOODSCHE AANVAL OP RESIDENTIE VAN BRIT- SCHEN COMMANDANT. Donderdagavond hebben Jood- sche verzetslieden te Jeruzalem tent van het Arabische legioen, die binnen de prikkeldraad om heining stond, welke het huis van den commandant omgeeft Explosies te Jeruzalem. Donderdagavond werd Jeruzalem door verscheidene explosies op geschrikt. In de straat der pro feten reed een taxi op een land mijn. 2 personen werden gedood. Er wordt hier en daar door met geweren gewapende personen he vig gevochten. Strijd tusschen de verzetsgroepen zelf. Haganah, de Joodsche verzets beweging heeft een ultimatum ge zonden aan de terroristische orga nisatie Irgoen Zwai Leoemi, waarin gedreigd wordt met dras tische maatregelen, indien de ter roristen niet onmiddellijk „het vu ren staken". Te Tel Aviv en Jeruzalem doet UNRRA. Tot dusverre heeft hij echter nog geen namen genoemd. her-inplant en 25 procent twee jaar na de her-inplant. Om voor subsidie in aanmerking te komen, moet het herbebosschingsplan zijn goedgekeurd. De schadeuitkeeringen van den dienst Landbouwherstel hebben eveneens plaats in twee termijnen, tw. 50 procent wanneer Staats boschbeheer het herbeplantings- plan heeft goedgekeurd en 50 pro cent wanneer de her-inplant ,is uitgevoerd, Staatsboschbeheer doet hiervan mededeeling aan den dienst Landbouwherstel. Grondschade wordt door den dienst Landbouwherstel in natura hersteld, echter tot geen hooger bedrag dan f 250 per H.A. Om voor een bijdrage van de commissie overleg Land bouwherstel in aanmerking te komen, moeten de her- beplantingsplannen ter goed keuring aan deze commissie worden voorgelegd. De kos ten voor het opmaken van een plan worden gerekend tot de kosten van uitvoering, zoodat in voorkomende ge vallen daarmee rekening wordt gehouden bij het sub sidie. De raad van ministers van Bul- i vandaag niet aangeroerd. Waar- tenlandsche zaken der groote vier schijnlijk zullen de ministers beeft overeenstemming bereikt op Maandag traohten plaats en da- alle belangrijke punten, waaron- turn der besprekingen over het der het statuut voor Triëst, de vredesverdrag met Duitschland Donau, herstelbetalingen en scha- vast te stellen, deloosstelling. Thans, na gedurende meer dan In het vredesverdrag met Italië een bespreking te hebben ge- zullen worden opgenomen de aanbevelingen voor het perma nente statuut voor Triëst, zooals die gistermorgen door de waar nemers zijn vastgesteld. voeid, heeft men dus overeen stemming bereikt over vijf vre desverdragen. Geen X v=g vijande- Luchtverbinding Batavia- ie iel Aviv en Jeruzalem doet landen zal motortorpedoboo- |_0S AnOelOS. het gerucht de ronde, als zou in ten mogen batten. p Lö:> geheel Palestina den staat van beleg worden afgekondigd ten einde aan de toenemende stroom van terreurdaden het hoofd te kunnen bieden. DE BELGISCHE NOTA OVER GRENSCORRECTIES. Reuters diplomatieke corres pondent verneemt uit gezagheb bende bron, dat de Belgische mi nister van Buitenlandsche Zaken, Paul Henri Spaak, aan de Brit- schen minister van Buitenland sche Zaken, Bevin, een nota heeft overhandigd, waarin België's eischen met betrekking tot grens correcties en herstelbetalingen, welke bij de behandeling van het vredesverdrag met Duitschland zullen worden gesteld, zijn neer gelegd. EEN SCHANDAAL VAN „GEWELDIGEN OMVANG" BIJ DE UNRRA? Verduisteringen van geld en goederen. In dé Balkanverdragen zal wordon omschreven, dat inter nationale scheepvaart op de Do nau vrij zal zijn, deze vrijheid geldt niet voor het verkeer tus schen havens van hetzelfde land. De luchtverbinding Batavia los Angeles is gisteren officieel geopend, toen de Skymaster P.K. D.S. onder dar Nederlandschen gezagvoerder van Messet om kwart over vijf plaatselijken tijd De oeverstaten krijgen hiermede van het vliegveld Kemajoran op- dus het recht preferentieele rech- steeg. Men verwacht, dat het ten te heffen voor bianenlandsch vliegtuig Zondag op zijn plaats verkeer. van bestemming zal aankomen. Binnen zes maanden na het van kracht worden der verdra- i JOEGO-SLAVIË gen zal een conferentie worden AANVAARDT NATIO- gehouden, waaraan de Donausta- NALISATIEWET ten en leden van den Taad van ministers zullen deelnemen.. Radio Belgrado meldt, dat het De raad nam een voorstel van Joego-Slavische parlement een Molotof aan, volgens hetwelk de „veel omvattende nationalisatie- waardebepaling van als herstel- wet" heeft aangenomen, waarbij betaling aan de Sowjet-Unie o.a. de dagbladpers en de bodem- overgedragen geallieerd bezit in schatten nationaal eigendom wor- eerste instantie zal geschieden den. door directe onderhandelingen Er werd de nadruk op gelegd, tusschen de Roemeensche regee- dat de industrialisatie en electri- ring en die landen, welker olie- ficatie van het land zal plaats maatschappijen in Roemenië er hebben onder uitsluiting van bij betrokken zijn. Indien op de- „exploitatie door particulieren", ze wijze geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zal Te Rijswijk is een 14-jarige een arbitrage-commissie, bestaan- jongen, die te ver uit de train de uit de ambassadeurs van Ame- leunde, met een lichtmast in aan- - rlka, Engeland en de Sowjet-Unie raking gekomen. Hij kreeg een beslissen. Als men ook dan niet zoodanige klap dat hij onder den De Italiaansche politie heeft heden verklaard, dat door een tot een accoord zou komen, zal aanhangwagen terecht kwam. Het het Amerikaansche consulaat-ge- onderzoek, dat thans wordt in- de zaak naar den secretaris-gene- linkerbeen werd afgereden, De Bij zijn aankomst op het New neraal te Batavia is daar van een gesteld, wellicht een schandaal raai der V. N. worden verwezen, jongen is enkele uren later over- Yorlcsehe vliegveld Laguardia dergelijke leening niets bekend, van „geweldigen omvang" met De kwestie DultsOMand werd leden

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1