Als Soekarno op Java mag heerschen. ZEEUWSCH DAGBLAD Geldleeningen conversie uitstaande schuld. Owzt Koat Itodi&o TWEEDE BLAD Wetsontwerp door de Kamer aangenomen. Wie is Kurt Schumacher? Een Duitscher met inzicht. Geestelijke vader der socialisten. Waarvoor zij gingen. Provincienieuws. Dan.... ARM VOLK! Lewis schuldig. No. 512 DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 In de vergadering der Tweede Kamer is Dinsdagmiddag behan deld het wetsontwerp tot het aan gaan van geldleeningen ten laste van het rijk ter conversie van uitstaande schuld. De heer de Wilde (A.-B.) merkte op, dat een derde deel der geraamde uitgaven bestemd zijn voor rente en aflossing van schuld. Spr. zou verschil willen maken tusschen verlaging van rente en uitstel van aflossing. Hij kan zich voorstellen, dat de minister naar beide streeft en daarmede gaat hij accoord. Hij vraagt zich echter af, of hand having van het recht dit moge lijk maakt. Sprekers grief tegen den minister is, dat hij proble men als dit louter-budgetair en economisch beziet en niet reke ning houdt met het feit, dat er ook juridische en psychologische kanten aan zijn. Hij acht het bedenkelijk als tenslotte het heele Ne- derlandsche geldweezen dic tatoriaal van den Kneuter dijk uit geleid wordt. De overheid financiert slechter dan de handel en het bedrijf. In dit verband wijst spr. er o.m. op, dat naar verluidt de rechterlijke macht auto's worden opgedrongen, welke zij niet noodig heeft. De minister zegt wel, dat hij geen druk wil uitoefenen op hou ders van staatsobligaties, maar practisch doet hij het toch. Wie niet converteeren wil of kan krijgt de aflossing van zijn geld op een geblokkeerde rekening en hij krijgt in plaats 3y% procent een rente van 2proeent. Den minister wordt een macht ver leend, waaraan spr. zijn steun niet wil verleenen. Dit alles mag niet verdedigd worden met een beroep op het algemeen belang. - Spr. betoogt, dat vele Neder landers door de conversie getrof fen zullen worden, zooals de vele kleine spaarders en daarnaast de verzekeringsmaatschappijen. De Rijksfondsen staan op een basis van 4 procent, nu gaat het niet aan te zeggen, dat de par ticuliere fondsen en maatschap pijen een foutieve premiepolitiek hebben gevoerd. Als de minister zoo doorgaat, voorspelt spr. hem vele ongelukken. In den Spaarbankbond is een storm van verontwaardiging ont staan door het onderhavige wets ontwerp. Terecht klagen de spaar banken er z.i. over, dat de voor waarden der leeningen geschonden worden. De heer Lucas (K.V.P.) vroeg of er op gerekend kan wor den, dat de rente van de leenin gen in geen geval lager zal zijn dan 3 proeent. In zijn oorspronkelijken tekst was het ontwerp voor spr. onaan vaardbaar, maar er zijn wijzi gingen aangebracht, die het voor hem aanvaardbaar maken. De heer Tilanus'(C.H.) ver klaarde, dat hij gaarne zijn steun aan het ontwerp zou willen geven, maar de vraag is of hy dat mag doen. Art. 4 is z.i. geheel in strijd met Art. 183 der Grondwet, dat uitspreekt, dat verbintenissen van den staat jegens zyn schuld- eischers worden gewaarborgd. Voor het staatscrediet acht spr. de voorgestelde maatregelen be denkelijk en het is de vraag of zijn fractie haar stem aan het ontwerp kan geven. De heer Hoogcarspel (Comm.) merkte op, dat het groot ste bedrag der leeningen is op genomen tijdens de bezetting. Dat beteekent, dat het buitenland er niet aan heeft deelgenomen. De leeningen zijn bij het Nederland- sche volk alleen geplaatst^ De verschuiving, welke er zal plaats hebben, blijft binnen oné land, en zal ons crediet in het buiten land niet benadeelen. Sprekers fractie is voor het ontwerp. De heer Hofstra (P. v. d. A.) zeide, dat zijn fractie met genoegen haar stem aan het ont werp zal geven. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, wees er op, dat het accent, dat aanvankelijk lag op een gedwongen leening, is verschoven naar de conversielee- ning. Het wetsontwerp is zooda nig ingekleed, dat in een speciale machtiging voor geldzuivering is voorzien. Er is naar 's ministers meening geen reden om te spreken van schending van de Grondwet. On getwijfeld komt de staat zijn ver plichtingen na. Die gedachte be- heerscht sprekers geheeïe finan cieel© politiek. Met de gedwon gen leening zullen niet speciaal getroffen worden degenen, die aan de conversie deelnemen, maar alle vermogens, die daarvoor in aanmerking komen. Men kan niet zeggen, dat met deze conversie alle beleggingen teruggedrukt worden tot hetzelfde rentepercentage. Voor zoover .het in zijn vermogen ligt zal de rente voor beleggingen niet lager dan 3 procent worden. Voor de ge dwongen leening kan hij zich daar op niet vastleggen, doch het zal niet veel verder gaan. Het wetsontwerp wordt ten slotte aangenomen met 61 tegen 20 stemmen. Hoofdkantoor L. Vorststr., Goes. Maatregelen voor de Bijkantoren Middelburg, Rouaan- j i sche Kaai; Vlissingen Walstraat; aardappelVOOrZieniOg, Terneuzen Vlooswijckstraat. MINISTER NEEMT GEEN RISICO. Ondanks het feit, dat de aardappelproductie voldoen de aardappelen heeft opge leverd voor de consumptie in eigen land, heeft de Mi nister van Landbouw op dracht gegeven de verkoopen van voor export bestemde consumptie-aardappelen stop te zetten. Bij de verdere bestemming van de consumptieaardappelen dient namelijk eenige voorzichtigheid in acht te worden genomen. Gelet op de beteekenis van den aard appel als volksvoedsel, meent de minister geen enkel risico bij de aardappelvoorziening te mogen loopen, vooral ook omdat de uiterst moeilijke graanpositie, djc door de gebeurtenissen in Ameri ka weer ongunstig wordt beïn vloed, de regeering noodzaakt op alle eventualiteiten bedacht te zijn. De algemeene stand van de voedselvoorziening, zooals die door internationale factoren, die buiten Nederlandschen invloed staan, wordt bepaald, maakt een voorzichtig beleid ook met be trekking tot de aardappelen van eigen oogst noodzakelijk. Daarbij komt, dat het den mi nister is gebleken, dat de verwer king van aardappelen tot veevoe der, ook van goede consumptie aardappelen, een dergelijken om vang heeft aangenomen, dat aan deze verwerking paal en perk moet worden gesteld. Het be staande verbod, dat in verband met het aanvankelijk vrijgeven van den handel in aardappelen in de practijk buiten werking was gesteld, zal dan ook weer wor den gehanteerd «n op de naleving zal worden toegezien. raai en indien zij de overeen komst bekrachtigd) ook onze regeering. 1945: Geen onderhandelin gen met Soekarno. 1946: Prof. Schermerhorn dineert met Soekarno en straks 1947: De ovedeenkomst met Soe karno geteekend7 Onze jongens schrijven uit Indië, dat zij verwachten, dat van hen gevraagd zal worden om straks te defileeren voor Soekarno. Als het zoo ver komt, dat Indië verkwanseld wordt. Doch dan, ja dau zou het kunnen zijn, dat zij die al tijd hun plicht deden jegens Koningin en Vaderland, dienst zouden weigeren. Zal het zoo ver moeten ko men? Dan is het Ned. volk niet waard de offers die er zijn gebracht. De offers van bloed en leven die reeds zijn gege ven. Nog willen onze jongens en mannen in Indië hun plicht doen en offeren goed en bloed voor Intfië. Zij zullen zich ge ven en zullen het met Gods hulp bevrijden al zou het strijd en bloed kosten dat weten zij. Maar het is hun een eere te strijden voor recht en gerech tigheid. En daarom „ontwaakt Ne derlanders, ontwaakt Zeeu wen en teekent protest aan tegen de door de Commissie- Generaal gesloten overeen komst. Zet uw naam daar voor en stuur dien naar het „Zeeuwsch-Dagblad" opdat de Regeering wete, dat het Nederl. volk nog kent de spreuk: Gerechtigheid ver hoogt een volk, maar de zon de is een schandvlek der natiën. Ook de zonde van het verbreken der Rijkseenheid. Ook de zonde van het aan nemen van een slappe hou ding, waardoor duizenden In diërs en Europeanen prijs gegeven worden aan ellende en anarchie. J. JOBSE Jz. Oostkapelle, 2 Dec. 1946. VINCENT AURIOL PRESIDENT VAN FRANSCHE NATIONALE VERGADERING. De Socialisten Vinvent Auriol is tot president van de Fransche nationale vergadering gekozen. De uitslag van de stemming is als volgt: Auriol 284 stemmen, J Cachin (Comm.) 170 stemmen, Varenne (Radicaal) 98 stemmen. GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Door de Tweede Kamerleden Zandt en v. Dis is een amende ment ingediend op de begrooting Buitenlandsche Zaken. De bedoe ling van dit amendement is het Nederlandsche gezantschap bij den Pauselijken stoel op te heffen. PRESIDENT TRUMAN OVER DE STAKING. President Truman heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat hij hoopte in samenwerking met het Congres maatregelen te kunnen nemen, die den ernstigen toestand is verband met de mijn staking zouden verbeteren. Op de bovenverdieping van een fabrieksgebouw in Hannover be vinden zich do bureaux van de S.P.D., de Sozialistische Partei Deutschlands. Het gebouw is be schadigd, zooals nagenoeg alle an dere in deze stad, maar deze ver dieping gonst van bedrijvigheid, want de menschen die hier wer ken, zijn met een ideaal bezield en werken hard. Hun ideaal is: van Duitschland een socialistische democratie te maken. Hun bezie ler is dr Kurt Schumacher, de leider van de S.P.D. in de Weste lijke zones van Duitschland. Een der belangrijkste politieke figuren in het huidige Duitschland, aldus schrijft „Groot Arnhem". ••Te Hannover is een interna tionale persclub geopend, welke zich ten doel stelt vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Duitsche en buitenlandsche journailsten tot stand te bren gen en te onderhouden. Toen eind 1944 de Zuidelijke provincie's van ons land bevrijd waren, werden onze jongens en mannen gevraagd dienst te nemen bij leger en vloot en velen onzer kennen nog de plaat van Admiraal Doorman, „Ik val aan volg mij". Velen gaven gehoor aan de roepstem der regeering en namen dienst bij de Stoottroepen, de Ma rine en 14 R.I. Uit Oostkapelle zijn er twintig vertrokken om mede te helpen overig Nederland te bevrijden en toen die niet meer noodig was wegens capitulatie van Duitschland gaven velen zich spontaan om Indië te helpen b e- v r ij d e n. Indië te bevrij,den, dat was het wat hen dreef, daar de Jappen te verdrijven en weer het Nederlandsche gezag helpen handhaven. Het was een mooie taak waarvoor men goed en bloed wenschte te geven in gehoorzaam heid aan onze wettige regeering en aan onze geëerbiedigde Konin gin Indië helpen, het was zoo erg noodig. Zoo vertrokken onze oorlogsvrijwilligers achterlatend hun vrouwen, hun verloofden en familie. Doch Japan capituleerde eer zij er waren. Maar er was ander werk, rust en orde herstel len en Soekarno en zijn satelieten laten weten, dat er voor hen in Indië evenals voor Mussert in Nederland geen plaats meer was. Immers de regeering verklaarde nooit te zullen onderhandelen met een Soekarno, den verrader en Jappenknecht, (van deze regeering maakte ook deel uit Prof. Scher merhorn). Daarvoor gingen onze jongens en mannen uit Oostka pelle en duizenden andere plaatsen naar Indië, verwachtend de steun van hun regeering en van het Nederlandsche volk. Veel hebben zij da^r kunnen doen. Waar zij kwamen keerde de bevolking terug en tevens orde en rust. Met tact werd er opge treden en de bevolking verheugde zich als de Nederlandsche troe pen kwamen, die zij vaak zelf te hulp riepen tegen de terroristi sche benden, die hun dessa's over vielen. Nederlanders en Indone siërs, die zuchten in concentratie kampen moesten worden bevrijd. Daarvoor gingen zij. Daarvoor gaven reeds velen hun jonge le ven. Daarvoor sneuvelde een eenigen zoon eener weduwe. Daarvoor werden zij geroepen door de regeering en zij gingen om te bevrijden en het gezag te herstellen. En thans December 1946. Uit een brief van een der jongens uit Indië: Wij hebben waar wij kwa men orde en rust gebracht op Java, en nu gaan wij naar Pa- dang op Sumatra en straks lacht Soekarno ons uit en worden wij er uit geschopt. Zie lezer, dat doet pijn in het hart van iedere Nederlander, in het hart van iedere Zeeuw, die het goed meent met Nederand en ook met Indië, want wie schopt er dan onze troepen uit Indië, die rust en orde brach ten? Niet enkel Soekarno. maar oofc de Commissie-Gene- Vele jaren gevar - Reeds vóór Hitler in 19 an de macht kwam, was i- shu- macher een politieke van naam, die als lid van - r, rijks dag en als publicist in so valis- tische bladen de democrat ver- 1 dedigde tegen 't opkomend natio- naal-socialisme, van welks doc trine hij eens in den Rijksdag zei „dat zij een beroep deed op het beest in den mensch". Hij was een van de eerste-Duitschcrs die in 1933 in het concentratiekamp kwamen. Tien jaar werd hij ge vangen gehouden. In Maart' 1943 kwam hij vrij, doch werd na den j aanslag van 20 Juli 1944 opnieuw gearresteerd. Hij was 37 jaar toen Hitier aan de macht kwam en een oud man toen deze stierf, i Lichamelijk een wrak - hij ver- I loor zijn rechterarm tijdens den wereldoorlog en zijn gezondheid in de concentratiekampen ble ven zijn geest en idealisme onge schonden en direct na de ineen storting van Hitler-Duitschland begon hij met de heroprichting van de Socialistische partij. Een levend wrak. Als men plotseling tegenover hem staat, schrikt men van zijn verschijning. Het eenige levendige zijn de oogen, de bewijzen van een levendigen geest in een ver dord lichaam, dat zich bij het gaan in pijnlijke bochten wringt. Hij is de verpersoonlijking van den schrikkelijken concentratie kamp-term: „Müsclmann". Schumacher praat nie t graag over het verleden. Zijn oogen zijn op de toekomst gericht en hij kent slechts èèn taak, waaraan hij zich met ongeloofelijke ener gie wijdt: de triomf van het soci alisme in Duitschland te verzeke ren. Zijn volgelingen zien in hem op de eerste plaats den verbeten tegenstander van het communisme envan de geforceerde Eenheids partij, die in de Russische zone de politiek beheerscht. De Engelschen. Over de samenwerking met de Engelschen, (die volgens hem „naar Europa" zijn gekomen), zegt Schuhmacher: „Wij hebben alle Waardeering voor hun goeden wil, maar struikelen vaak over een overdreven bureaucratie. Wat het programma en zoo betreft, la ten zij ons echter heelemaal vrij. Zij laten ons alles doen en late», zich zelfs rustig critiseeren. Te gen het einde van den oorlog was ons volk uitgesproken pro-Brit6ch. Toen de Engelschen hier kwamen, werden zij met sympathie ontvan gen en als bevrijders begroet. Nu is er veel minder sympathie, velen zijn zelfs anti. Dit is evenwel geen politiek verschijnsel, doen een uitvloeisel van den slechten 'oestand, en kan met levensmidde len teniet gedaan worden. Het schuldbewustzijn onder het volk is weliswaar grooter geworden, maar toch is de huidige slechte toestand en 't hopelooze uitzicht op de toekomst een groot gevaar voor de democratiseering. Dat is erger dan de kapotte huizen. Wat dit laatste betreft is het onze taak de menschen bij te brengen, dat hieraan niet de R.A.F., maar Hitier schuldig is. Dat leeft trou wens ook wel onder het volk, anders zou geen Duitsche politiek mogelijk zijn. Mijn taak en die van de partij is het „Führerprin- cipe" uit te bannen". Eenheid noodig. „Voor de toekomst van Duitsch land, aldus Dr Schuhmacher, is het noodig, dat allereerst de zóne- grenzen verdwijnen en dat daar na het hereenigde Duitschland wordt opgenomen in het raam van een Europeesche statenfederatie. Wij moeten ons verweren tegen alle hegemoniale aanspraken, of zij uit het eigen volk of elders opduiken. Wij beseffen, dat er een zekere tijd zal moeten ver- loopen, vóór Duitschland weer als gelijkwaardig partner door de an dere landen zal worden erkend, maar vooral met het oog op de jeugd mag dat toch niet te lang duren". EMDEN PROTESTEERT TEGEN GRENSCORRECTIE Ook de stad Emdcn heeft een protest laten hooren tegen de Ne derlandsche eischen inzake de grenscorrecties. Een proclamatie geteekend' door den Oberbürge- meister, vertegenwoordigers der politieke, sociale en kerkelijke organisaties zegt, dat door de an nexatie van den Dollard en Bor- kum over de toekomst der haven van Emden beslist zou worden. Men verwacht van de Neder landsche controle van den Eems- mond bemoeilijking of zelfs stop zetting van het verkeer op het Dordmund-Eemskanaal. ZIERIKZEE. Afscheid. Zaterdag werd ten Stadhuize of- ticieei afscheid genomen van den agent van politie A. van den üoek, wien op zijn verzoek, we gens het bereiken van den pensi oengerechtigden leeftijd, eervol ontsiag werd verleend, Allereerst werd het woord ge voerd door den burgemeester, die een korte schets gat van den levensloop van Van den Hoek. Hij bracht in herinnering, hoe tijdens de bezetting v. d. Hoek wegens zijn anti-Duitsche gezind heid werd overgeplaatst om elders dienst te gaaa doen. Later Jiad hij hem, toen Zuid- en Noord-Beve land was bevrijd en Schouwen en Duweland nog was bezet, ontmoet op een geallieerde commandopost in Zeeland. Van den Hoek stelde zich ter beschikking van de ge allieerden en maakte als gids met de commandotroepen, onder be scherming der duisternis, drie malen een nachtelijke landing mee op het toen nog bezette Schouwen en Duiveland. De burgemeester herinnerde er verder aan hoe v. d. Hoek bij de bevrijding van Zierikzee door de burgers werd begroet, toen hij voor het eerst weer voet aan wal zette en direct actief deelnam aan de zuivering der bevolking, wat hem ten volle was toevertrouwd. Hij prees hem als een persoon die ten allen tijde en onder allerlei omstandigheden trouw zijn plich ten had vervuld en sprak de hoop uit, dat hem gegeven mocht zijn met zijn vrouw nog vele jaren van zijn welverdiend pensioen te mo gen genieten. Als blijk van waardeering werd hem mede namens het politieper soneel een geschenk aangeboden. Vervolgens werd het woord ge voerd door den hoofdagent na mens het personeel, die hem ken schetste als een goed collega, hem dank zeggend voor de steeds goede verstandhouding en de on derlinge vriendschap. Namens de Rijkspolitie sprak de afd.-commandant Haverhoek. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van den Chr. Pol. Bond A. de Jonge, die v. d. Hoek dankzegde voor het trouwe lidmaatschap van den bond, terwijl deze hem als blijk van waardeering namens de aid. dier bond een boekwerk aanbood. De heer v. d. Hoek dankte voor de-tot hem gerichte woorden en voorts ook voor de zeer bijzonder goede verstandhouding en vriend schap, die hij in het laatste van zijn politie-loopbaan heeft mogen genieten. SEROOSKERKE (W.) Vrijdagavond hield de afd. Serooskerke en omstreken van den Chr. Besturenbond een propagandavergadering in de Ned. lierv. Kerk. Ds' Visser, Ned. Herv. pred., opende de vergadering met een kort wel komstwoord. Dhr Mol, lid van het hoofd bestuur vau den Chr. Bouwvak arbeidersbond, wekte in een gloedvolle p ropagandarede op de beste krachten aan de orga nisatie te geven en ook in dezen onze verantwoordelijkheid te verstaan. Hij herinnerde ook aan de goede 'houding van het C.N.V. tijdens de bezettingsja ren. De avond werd nog aange vuld met declamatie van dhr A Schout. Ds Deenink, Geref. pred. te Oostkapelle, sloot de vergadering met dankzegging. Tot ouderling van de Ge reformeerde Kerk alhier wer den gekozen dhrn P. J. Abra- hamse, G. Jobse en P. Meijers en tot diakenen dhrn C. den Herder en S. A. Louws. DOMBURG. Alhier is tijdelijk als onder wijzer aan de o.l. school m functie getreden dhr M. A. Ko mijn. De benoemde was van 1902 tot 1938 aan dezelfde school verbonden en daarna op wachtgeld gesteld en gepension- neerd- VEERE. In de loop van ide vorige week werden verschillende in woners verrast door de inbe slagname van hun radiotoestel len, waarvoor vermoedelijk te hooge prijzen waren besteed. Het schijnt, dat de radio's te Eindhoven door enkele Veere- naars werden betrokken, die ze dan weer herverkochten. Een tiental toestellen werden door de politie in beslag geno men terwijl door Inspecteurs van de Prijsbeheersching een onderzoek in ingesteld naar de waarde van de radio's en de daarvoor betaalde prijzen. GEMEENTERADEN. ZIERIKZEE. Ned. Herv. Kerk lij verval. Dinsdagmiddag vergaderde on der voorzitterschap van burge meester Jhr Mr Schuurbeque Boeije de voltallige gemeenteraad van Zierikzee. Onder de ingekomen stukken bevonden zich o.a. de goedkeuring van G.S. teh aanzien van het uit baggeren der haven en de in stelling van den gemeentelijken schoolartsendienst. De voorzitter deed mededeeling van het feit, dat de salarissen der rijksambte naren verhoogd zullen worden Een hoogstaande Neder landsche vrouw, die reeds in 1890 met haar ouders in Ned.-Indië kwam en het land door en door kent, geeft in „Trouw" op de volgende zeer bezadigde wijze haar mee ning weer: „Er zijn Nederlanders geweest, betrekkelijk vele, die macht mis bruikt hebben, die geen zegen maar een vloek voor dit volk ge weest zijn. Er zijn te veel ambtenaren geweest, die moreel laag, zelfs zeer laag stonden. Het is te vaak vergeten, dat een onze delijk mensch het doet er niet toe op welk terrein deze onzede lijkheid zich hoofdzakelijk open baart schande over zijn volk brengt. Maar wie, als ik, de groo- te, de reusachtige veranderingen gezien heeft van de laatste halve eeuw, weet, dat Nederland dit volk verder heeft gebracht. Het welzijn der bevolking stond niet no. 1, maar als no. 2 profiteerde zij meer dan zij alleen zou heb ben bereikt. Dit beseft het beste deel van het volk en het vergeeft daarom ook veel. En het hoopt nog, nóg. Vergeefs? Als Soekarno op Java mag heerschen, dan arm volk. Dan zullen er misschien pien- teren bovenaan staan, maar het beste deel zal volkomen buiten de regeering staan. „Waarom helpen de blanda's niet?" vroegen een jaar ge leden de eenvoudige men schen. „Laat Holland ons los"? vragen nu de men schen, die de republiek vree- zen. En wij vragenwordt om economische belangen verge ten, dat geestelijke waarden meer zijn dan materiëele? In 1941 zijn er rijke Chineczen als vrijwilliger in het leger geko men. Ik ken er niet veel, maar enkele goed. Dat was niet angst voor Japan. Dat was gebonden heid aan Nederland. Ik weet hoe moeilijk het voor hen geweest is in den bezettingstijd. En nu? In Pangkal Pinang vrees. Holland belooft nog wel maar Soekar no neemt, neemt al meer. Verstandige inheemschcn hoo ren ook wel iets over de Philip- pijnen. Een kleine groep met „banen", die feest machteloos heid overal. En ze verlangen déze vrijheid zeker niet. Wie volkomen machteloos is en gevaar ziet naderen, kan en zal alleen maar roepen. Dien roep hoor ik en ik kan niet nalaten hem door te geven". De waarheid over Indië Is wel ietwat anders dan men het doorgaans van de zijde van de commissie-generaal gelieft voor te stellen. Het „rapport-Van Poll" is nog ten volle actueel! met 10 procent boven het bruto inkomen en vroeg machtiging voor het trcifen van maatregelen ten dezen inzake de plaatselijke ambtenaren, 'lijdens een bezoek, nat experts van Monumenteuzorg Drachten aan de Ned. Herv. Kerk was gebleken, dat deze in een zeer desolate» toestand verkeert. Ben rapport hieromtrent moet nog ontvangen worden, doch de voorz. kon reeds medcdeelen dit de kos ten op plm. 17U.UUU geraamd worden. Hierna werd aan de on derwijzer van de O.L.-school A eervol ontslag verleend, 'lot re gent en regentes van het Burger Weeshuis werden benoemd resp. de heer J. W. Kaap en mevr. jongemans; tot tijdelijk leeraar aan het Zierikzeesch lyceum de heeren J. M. Hettmg en B. Bijl en tot leden van het Curatorium de heeren W. Nieuwenhuyze en C. F. M. de Witt. Dau volgde de benoeming van Dr van Hoorn tot gemeente-geneesheer en ten laatste werden de leden van de comm. tot wering schoolverzuim gekozen; dit waren de heeren A. Hamstra, A. F. v. d. Berge, J. L. v. d. Velde, J. G. Goriee eft A. A. v. Drottelaar. Het voorstel voor het doen bouwen van 23 ar beiderswoningen werd niet zonder meer aangenomen. Het ligt in de bedoeling dat de N.V. „Zeelan dia" deze woningen zal exploi- teëren. in dat geval komen de be kende 10 procent ook voor reke ning van „ZeelandiaMocht het echter het geval zijn dat deze de huizen niet overneemt dan, meen de dhr Gerritsen, is er niets tegen dat de gemeente, al moet ze ook de 10 procent betalen in de bouw kosten, de exploitatie ter hand neemt, want de woningen móéten er komen. Enkele leden achtten 't zeer wenschelijk dat „Zeelandia" het overneemt daar deze reeds een bouwplan heeft en anders de gemeente hier ook voor moet zor gen. Hierna volgen enkele „hamer stukken" zooals vaststelling der schoolvergoeding, over 1945, ver lenging der gemeentegeldenverze kering met 3 jaar, het aangaan van kasgeldleeningen ten bedrage van circa f 180.000, en de ver hooging van de toelagen voor het brandweerpersoneel. Het laatste agendapunt hield de verzekering van de gemeente eigendommen in. Dhr v. d. Ende merkte op, dat het raadhuis in vergelijking tot de scholen te laag verzekerd is. Dit zal dan bespro ken moeten worden met de ver- zekerings-Mij. meende de voorz- zitter. Tijdens de rondvraag werd door dhr v. d. Doel de aandacht op de Z.-Havenbrug gevestigd, die in een slechten toestand ver keert. Dhr v. d. Ende achtte het huidige politiecorps voor Zierik zee eenigszins te royaal. Dit is een rijksregeling waar niet aan te tornen valt, aldus de voorzit ter. Ook vond dhr v. d. Ende, dat er vreemde dingen gebeuren met den wederopbouw, inzake het in leveren van rekeningen cn een spoedig herstel. De voorz. ant woordde dat hierover reeds ver schillende malen met de firma van Wijnen gecorrespondeerd is, doch tot op heden zonder merkbaar re sultaat. Waarom mag iemand, die een huis koopt, dit zelf niet betrek ken, aldus dhr Steendam. De voorz. bracht licht in deze kwes tie, door te vertellen, dat door de woningcommissie aan elk geval bijzondere aandacht geschonken wordt, juist omdat uit deze ge vallen veel moeilijkheden voort vloeien. Dhr Raap vroeg of er reeds advies gevraagd was aas het col lege van algemeens comm. voor den wederopbouw, ten aanzien van de onteigening van grond voor fabrieksterrein en de her- bouwplicht van particulieren, welke herbouw op dezen grond plaats moet vinden. Dhr Raap had zelf reeds inlichtingen inge wonnen maar voelde er aanvan kelijk niets voor om deze prijs te geven, daar hij, zooals hij op merkte, B. en W. hier reeds eer der opmerkzaam op gemaakt had. Dhr Brouwer merkte op, dat wanneer men nachtaansluiting voor telefoon wil hebben, de abonné's extra moeten betalen, terwijl dat in andere plaatsen niet het geval is. Deze zaak zal be sproken worden. Als de gemeente een straat ver betert en de gasfabriek breekt de- straat weer op om buitzen te leg gen, dan kan er niet gesproken worden van samenwerking, aldus dhr Catshock. De voorz. zeide toe dit te zullen onderzoeken en sloot daarna de vergadering. OOSTERL.AND. In de vórige week gehouden gemeenteraadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat van de R.T.M. een verzoek ls ingekomen om vergunning voor het maken van een waehtgelegenheid op het emplacement van het station. Aan de directie is gevraagd de bushalte te Sirjanslarid eenigs zins te verplaatsen. Bericht werd ontvangen dat voor deze gemeente ontheffing ls verleend van de keuring van huis slachtingen. Aan Ged. Staten zal worden voorgesteld de vergoeding voor 't bijwonen der raadsvergaderingen vast te stellen op 3 gulden per lid, per vergadering. In verband met een circulaire van den Minis ter van Binnen!. Zaken, volgens welke gemeenten, die op rijks- steun zijn aangewezen een belas ting moeten heffen van tenminste 10— voor luxe honden en van f2.50 voor bedrijfshonden, wordt i een daartoe strekkende verorde ning, bepalend de voornoemde bedragen, vastgesteld. Tevens werd vastgesteld een verordening op de heffing van een vermakelljkhedensbelastlng. Besloten werd gebruik te maken van de toewijzing voor den bouw van 20 arbeiderswoningen te sa men voor 1940 en 1947. Besloten werd, de bode-werk man tevens te benoemen tot marktmeester, schatter van het vergunningsrecht en deurwaarder der plaatselijke belastingen. Ten slotte kwam aan de orde het be richt van den heer P. Th. den Boer, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. De voorzitter feliciteert dhr den Boer met zijn benoeming, sprak zijn leedwezen uit over zijn heengaan, dankte hem voor de aangename samenwerking zoowel in den raad als voorheen ln het college van B. en W. en wenschte hem in elk opzicht een gelukkige toekomst. De heer Den Boer dankte voor zitter en leden voor de prettige samenwerking. De secretaris sloot zich bij de woorden van den voorzitter aan, waarna de verga dering werd gesloten. 200.000 dollar boete voor eiken dag staking. John L. Lewis en zijn vakver- eeniging zijn schuldig bevonden aan ongehoorzaamheid aan de rechtbank. i Lewis beëindigde zijn verdedi gingsrede zonder verdernog in te gaan op de hierboven aange duide tenlastelegging. Er zijn thans vierhonderd dui zend mijnwerkers in staking, daar Lewis als vakvereenigingslelder het arbeidscontract heeft opge zegd. De advocaten der regeering eisohen een schade vergoeding van 200,000 dollar jper dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 5