De toestand in Ned.-Indië Volledige controle over alle wapens. Lord Beveridge. Van een wapenstilstand geen sprake. De derde „Vredesconferentie' Belangrijk tijdsgewricht. De Politieke Commissie. Ixl de vergadering der Politieke Commissie van j.L Maandag heeft Conally (V.S.) nog eens duidelijk het standpunt zgner regeering t.a.v. de ontwapeningskwestie uit eengezet. Uit de debatten bleek nog steeds, dat de ware sfeer van vertrouwen toch ontbreekt. Ame rika als bezitter der Atoomgehei men is in de oogen van Rusland een onbetrouwbaar element in de vredesconferenties. Vandaar Co- nally's felle critiek rechtstreeks gericht tegen Wysjinski (Rus land) Borneo. Voorstellen van Ged. Staten Terroristen blijven aanvallen. Man van zijn tijd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingon, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009 j Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jAARGANt No. 511 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND "Woensdag 4 December 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. en VSW Crt IVic jö|3 Dsndësdas. 5«6 g., ie,*.? k, ftfaau ojt ii.öé enöër SM u. Hoog water te Vlisslrtgen Donderdag 5 December: 11.03 u. 1.58 m., 23.33 u. 1.88 m. Wij beleven opnieuw een be langrijk tijdsgewricht, Wat in deze dagen ten op zichte van Nederland en Indié gebeurt is van groote histori sche beteekenis. Belangrijke beslissingen van verstrekkend belang, moeten nu worden genomen. Wordt de voorgestelde basis overeenkomst goedgekeurd, dan beteekent dit de ontbinding van het Koninkrijk en de overheer- sching van Indië door heillooze machten. Voor de Indische volken staat dan, als niet alle voorteekenen bedriegen, een tijdperk van schrikkelijke terreur te wach ten, door een kleine revolution- naire groep, die reeds nu een waar schrikbewind uitoefent. Wordt het voorstel verwor pen, dan zal met grooten spoed en met den mecsten ernst ge zocht moeten worden naar een oplossing als aangegeven in de bekende rede van H. M. de Ko ningin, waarin toezeggingen werden gedaan welke op de meest royale wijze zullen moe ten worden ingelost. Maar ook dit zal, na wat er in Indië is kapot gemaakt en verknoeid, niet geringe moei lijkheden met zich brengen. Daarvoor zal noodig zijn een krachtig en wijs beleid, waarbij aan dc eene zijde het gezag wordt hoog gehouden en aan de andere zijde de vrijheid en de zelfverantwoordelijkheid van de verschillende deelen van het Koninkrijk wordt bevestigd en gewaarborgd. Regeering en Volksvertegen woordiging staan voor een moeilijke en uiterst verantwoor delijke taak, een taak schier te zwaar om te volbrengen. Met dankbaarheid kan wor den geconstateerd, dat ons volk wakker begint te worden. Dat het behoefte gevoelt zich uit te spreken en voor verdere heillooze stappen te waarschu- jven. Massale protestvergaderingen worden gehouden, En dat is goed. Maar daarnaast zouden op zijn plaats zijn nationale bid stonden om van Hem, die het lot van de volken bestuurt, wijsheid te vragen en gehoor zaamheid, voor allen die geroe pen worden beslissende stappen te doen. Moge God in deze spannende en beteekenisvolle dagen aan H. M. de Koningin, regeering en volksvertegenwoordigers schen ken moed en wijsheid en voor zichtigheid om zulke besluiten te nemen die zijn in het waar achtig belang van Nederland en Indië, van het volk van Neder land en de Indische volken. CITROENEN VOOR DE VOLWASSENEN. Voor allen, die geboren zijn in 1925 of vroeger worden circa 200 gram citroenen per persoon beschikbaar gesteld. Het O.D.K. deelt mede, dat men, om deze citroenen te ver krijgen, bon 49la reserve bij een handelaar in groenten en/ of fruit, uiterlijk op Zaterdag 7 December dient in te leveren. De aflevering zal geschie den naarmate de citroenen aangevoerd worden. Dit zal vermoedelijk .gerui- men tijd in beslag nemen. Uiterljjk op 7 December a.s. dient wen ook de reeds bekend gemaakte bonnen voor sinaas appelen, bon 496 of 508 algemeen, waarop te zijner tijd voor alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen verstrekt zullen worden, bij een klein handelaar in te leveren. CONSUMENTENCRED1ET VOOR VARENDEN. De termijn binnen welken een aanvrage, als bedoeld in. artikel 1, eerste lid, der wet op het Consumentencrediet, moet zijn ingediend, wordt voor opvaren den van binnenschepen en ter koopvaardij verlengd tot 31 Dec. 1946 bij het sluiten van de kantoren der districtsraden. Vordering woonruimte op boerderijen. Het is bij herhaling voorge komen, dat de geheele woon gelegenheid van een boerderij werd gevorderd ten behoeve van niet-fandbouwers. Het ge volg hiervan is, dat door de toewijzing van een niet-land- bouwer de boerderij als zooda nig niet of in ieder geval minder intensief kan worden geëxploiteerd. Door deze handelwijze kun nen de belangen van den land bouw ernstig schade ondervin den indien voor den landbou wer zelf de gelegenheid ont breekt in de onmiddellijke na bijheid van het bedrijf huisves- ting te vinden. In verband hiermede heeft de minister van Binnenlandsche Zaïken aan de burgemeesters medegedeeld, dat het hem min der gewenscht voorkomt, dat woongedeelten van boerderijen aan niet-landbouwers ter bewo ning worden toegewezen. Voor vordering van een ge deelte van de woongelegenheid of tegen inkwartiering geldt dit bezwaar niet. DE KOMENDE VERKIE ZING VAN DEN FRANSCHEN PREMIER. Dinsdag zal te Parijs een pre sident worden gekozen van de Fransche nationale vergadering. Vincent Auriol (socialist) is de eenige candidaat. Woensdag zou dan de keuze van den nieu wen premier moeten volgen. Men is te Parijs echter van meening, dat deze keuze mis schien moet worden uitgesteld, terwijl de verschillende partijen achter de schermen blijven on-1 derhandelen. Volgens gesprek ken in de wandelgangen, die i niet van allen grond ontbloot schijnen te zijn, komt men er j in politieke kringen toe de vor-1 ming van een nieuw zakenka binet onder leiding van Robert Schumann (Republikeinsche Volkspartij) thans ministe,r van Finantiën, voor te stellen. Het dagelijksch bestuur van den Bond van Vakvereenigin- gen in het gebied van Parijs heeft een verklaring uitgege ven, dat het verleden week door de communistische partij gepubliceerde programma in groote lijnen overeenkomt met de bedoelingen van den arbei der en een basis vormt voor be spreking van hetgeen alle de mocraten en republikeinen kan en zou moeten vereenigen. Het socialistische partijorgaan „Populaire" heeft geprotesteerd tegen de „volkomen onjuiste bemoeiing van vakverenigin gen inzake politieke kwesties". MIJNGAS IN WEST-BRABANT. Op het oogenblik is men be zig van Boxtel uit de leiding voor mijngas naar Breda te verlengen welke stad in de toe komst op het mijngasnet zal zijn aangesloten. Zeer waarschijnlijk zal ook verder in West-Brabant mijn- gasvoorzening tot stand worden gebracht. Het hangt er van af of de gemeente Roosendaal be sluiten zal mijngas te gaan ge bruiken. In dat geval zou ook Oudenbosch aangesloten kun nen worden. 1500 havenarbeiders te Rangoon hebben het werk neergelegd. Zij eischen hoogere loonen en duurte- Het debst ever de Franeo-regeering. De wapenstilstand in Indië is een mislukking gebleken. Of dit een gevolg is van het feit, dat Soekarno en zijn regee- i ring het bevel „staakt het vuren" niet hebben doorgegeven of dat j de „onderbevelhebbers" op eigen I gelegenheid doorgaan is niet met j zekerheid te zeggen, maar feit is, dat een deel van de Indonesi sche troepen rustig doorgaat met de bevolking te terroriseeren en de Nederlandsche troepen zooveel mogelijk afbreuk te doen. Met name te Medan hebben zich ernstige botsingen voorge daan. Uit berichten uit Batavia blijkt, dat de Extremistische Indonesiërs daar nu verdreven zijn uit de stel lingen, die zij ten onrechte hadden ingenomen. Er is hier fel gevochten, waar bij de Indonesiërs dum-dum ko gels gebruikt hebben. Men heeft 70 gesneuvelden door dum-dum kogels geteld. Een gevangen ge nomen „permoeda" had 50 stuks van dat moois bij zich. Bij Padan is het Nederlandsche troepenschip „Plancius" bescho ten, waarbij 2 man sneuvelden. Zondag hebben de Nederlandsche troepen de kampongs omsingeld en daarbij 99 terroristen gevan gen genomen. REPUBLIKEINSCHE MEENINGEN. Blijkens het republikeinsche „Nieuwsblad" verklaarde Ir. Sakirman de leider van de „Lasj- kar Rakjat" van geheel Java en Madoera, dat hij politiek van meening was a. Het ontwerp is aannemelijk, maar men moet vasthouden aan de voorwaarden. De uitvoering zal moeten geschieden door per sonen, die progressief zijn of re- volutionnair. b. Personen, die men bestempelen kan als te zijn „kolo- Alle wapens onder controle. Het heeft volgens Conally geen enkelen zin om steeds aanvallen te doen op de atoomgeheimen. Rusland's standpunt is te beperkt. Zijn gifgassen, biologische bedrei gingen, vliegende bommen etc. minder gevaarlijk? Het zal voor het slachtoffer weinig uitmaken door wat voor projectiel hij sterft. Amerika zal de atoomenergie niek, eerder onder controle stellen dan dat dit alles volledig is opge nomen onder de controle. Betreffende commissies vrij van Veto-recht. Conally vond het noodzakelijk, dat de eventueele inspecteerende instanties een volledige vrijheid zouden krijgen om hun taak ten uitvoer te leggen, zonder een voort durende beperking van handeling door het veto-recht. Wysjinski antwoord. De Russische vertegenwoordiger legde hierop den nadruk op de „S" achter het woord „wapen" en wenschte deze van de eerste tot de laatste in de resolutie op te sommen. Hij vond het voor stel van Amerika de moeite waard te bestudeeren... maar vroeg daar toe weer enigen tijd. Bijval van Shawcross. Shawcross, de Engelsche pro cureur-generaal, ondersteunde dit verzoek en stelde voor een sub commissie te vormen, die moet trachten een gemeenschappelijke basis te vinden op grond van de talrijke resoluties. Parodi (Frank rijk) achtte het noodzakelijk vóór het sluiten van een ontwapenings conventie .een reeks van bureaux, commissies en andere lichamen in het leven te roepen om de con- tróle over de ontwapening aan te dragen. Wysjinski was tegen' het Engelsche voorstel tot onmid dellijke vorming van een subcom missie, omdat de Sowjet-Unie nog kx gereed is voor het uiteenzet ten van haar standpunt. Shaw cross besloot het vormen van een subcommissie tot morgen uit te stellen. De politieke commissie was het hiermee eens. Het debat over Franco. Tijdens het débat, dat heden in de politieke commissie der V.N. over Franco werd gehou den, heeft de Amerikaansche ge delegeerde een beroep op Franco gedaan af te treden en een voor- loopige Spaansche regeering alge- meene verkiezingen te laten uit schrijven. Dr Lange (Poolsche afgevaardigde). In een rede, die daarop door Dr Lange gehouden werd, wees deze er op hoe het bestaan van twee Spaansche regeeringen, die elk door een aantal landen worden erkend, reeds als een gevaar voor den vrede beschouwd moet worden, 1 daar in geval van burgeroorlog in Spanje de twee partijen elk door een aantal leden der V.N. I gesteund zouden kunnen worden". Tegen de bewering, dat elke actie van de V.N. het bewind van Franco zou verstevigen, wierp Dr Lange in, dat „slechts de zekerheid, dat de V.N. geen maat regelen zullen nemen, Franco's positie versterkt en hij voegde er aan toe, dat „indien de V.N. niet in staat zal zijn in deze kwestie tot daden te komen, dit dan ook in andere gevallen zal gelden, waardoor het vertrouwen van de wereld in de V.N. verloren zal gaan". Twee resoluties. In de eerste werd opgeroepen tot het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met Franco en in de tweede werd verzocht de regeering van Franco uit te sluiten van het lidmaatschap van instellingen, die door de V.N. z^jn of zullen worden gesticht. Zuloaga (Venezuela) verklaarde zich vóór die resoluties, waarin I de Franco-regeering wordt uitge- 1 sloten van de internationale ge meenschap en zeide tegenstander te zijn van „alle schijnheilige ver klaringen". Opwinding. Castro (Salvador) veroorzaakte een opwinding, toen hij er op wees, dat de re,geering van Franco geen gelegenheid had zich tegen aan vallen te verdedigen en hij drong er op aan, dat de Spaansche kwes tie aan het Spaansche volk zelf ter oplossing zou worden over gelaten, niaal" of „half-koloniaal" zullen uit de commissies geweerd moe ten worden, die de reglementen voor de toekomst moeten opma ken. c. In de kringen van het binnenl. best. en de politie zullen zoo snel als mogelijk is verande ringen in den goeden, zin moeten worden aangebracht. Bekeken uit j u r i d i s c h oog punt, merkte Ir. Sakirman het volgende op: a. Het woord „geleidelijk" in zake het terugtrekken van het Nederlandsche leger moet meer gepreciseerd worden; de duur waarin het terugtrekken moet plaats hebben zal moeten worden vastgesteld, bijv. 6 maanden, b. De samenwerking in de defensie en buitenlandsche betrekkingen moet ook slechts plaats vinden in kwesties, waar onze belangen mee gemoeid zijn. c. De duur van het lidmaatschap van de Veree- nigde Staten van Inodesia bij de Indonesisch-Nederlandsche Unie moet bepaald worden. De Nederlandsch-IndiscHe le- gervoorlichtingsdienst bericht, dat er Maandag bij de gevechten te Medan 12 dooden, waaronder eenige burgers, te betreuren zijn. Negen van hen waren het slacht offer van dum-dum kogels, aldus besluit de legervoor- lichtingsdienst. DE CONFERENTIE VAN BORNEO UITGESTELD. Officieel is bekend ge maakt, dat de conferentie, voor de organisatie van Borneo, welke oorspronke lijk op 17 December zou worden gehouden, tot na der order is uitgesteld. op: dat zij natuurlijkerwijze oog hebben voor het meest belangrijke feit, betreffende de internationale betrekkingen, dat door de groote mogendheden, juist ter oorzake van haar grootte, over het hoofd gezien zou kunnen worden, De les van de twee wereldoorlogen is deze, dat geen enkel land veilig kan zijn voor of in den oorlog, noch door eigen sterkte of iso- leering, noch door het voeren van een neutraliteits-politiek. Ook kan de oorlog niet uitgebannen worden door vrome resoluties en afzweringen zooals het Briand- Kellogg pact. Oorlog kan wor den uitgebannen en om wille van het voortbestaan van de be schaving moet dit gebeuren alleen door een positief iets er voor in de plaats te stellen, na melijk middelen, andere dan een oorlog, voor het regelen van ge schillen tusschen de naties, wan neer zij niet tot overeenstemming kunnen komen. Dit beteekent, dat er een super- nationale autoriteit moet worden ingesteld,die den regel vam, het recht zal doen gelden tusschen de landen, in plaats van den regel van het geweld. Het beteekent het prijsgeven van de oude opvatting over nationale souvereiniteit als het recht van elke natie, om haar eigen weg te volgen in kwesties met andere naties, wanneer dit door eigen sterkte mogelijk is. Niet gemakkelijk voor de groote mogendheden. Het is niet gemakkelijk voor de groote mogendheden, zich de zen, noodzaak van een fundamen- teele verandering in het bestuur van de wereld te realiseeren. Die groote mogendheden, ofwel som mige van haar, zouden nog steeds kunnen blijven vasthouden aan de tragische opvatting van veiligheid door eigen kracht en door de sterkte van haar satellieten. Spr. wees er op, dat er geen werkelijke 'veiligheid in de we reld zou bestaan indien de kleine mogendheden geen veiligheid ge garandeerd zou zijn. Hij zag geen oplossing in een federatie (Chur chill te Zurich) voor den wereld vrede, want een federatie is slechts mogelijk tusschen landen met parallel loopende politieke in richting en idealen. De idee van een wereldfederatie is thans nog niet practisch bruikbaar. Een gedeelte van Borneo be hoort bij Engeland, n.t, Sera- wak, Broenei en BritV-h Noord- Bornco. Nu hebben rooals bekend de heeren Schermerhorn en Soe karno onder leiding van Lord Killearn een plan gemaaikt om het N edcrlandsche gedeelte van Borneo onder te brengen bij de in het leven te roepen Indische federatie. Én natuurlijk heeft Lord Kil learn toen onmiddellijk voorge steld, dat dan het geheele eiland Borneo, dus ook het B r i t s c h e gedeelte van die federatie deel moest uitmaken. Het gaat immers om de „vrij- makng van de „Indonesiërs"? Ja, dat dacht u maar. De Britten roeren zich druk in de Indische zaken en ijveren er voor, dat het Neder landsche deel van Borneo los wordt gemaakt uit het Ne derlandsche Koninkrijk. Maar over het B rit s ch e deel van Borneo hebben zij an dere gedachten. Daarover wordt gezwegen. Misschien wordt rekening- ge houden met de mogelijkheid, dat het met de nieuw te vor men Unie toch anders gaat dan het momenteel wordt voorge steld. In dat geval want orde en rust moeten toch worden ge handhaafd zou Engeland geheel onder zijn leiding kunnen nemen. Doch wel zouden regionale fe deraties waarde hebben als prac- tische voorbeelden der mogelijk heid van combinatie van nationale autonomie met uitsluiting van alle oorlogs-mogelijkheid. Tot slot merkte hij op: Een vrijelijk tot stand gekomen fede ratie in West-Europa zou nog een nuttig voorbeeld op dit gebied kunnen opleveren. Doch de waar de ervan is dan ook alleen daarin gelegen, en niet in het tot stand brengen van een groote mogend heid waarmede andere mogend heden bedreigd zouden kunnen worden. Regionale groepeeringen van alle soort zijn slechts van waarde in het kader van orde en internationaal recht". Nader wordt nog gemeld: Volgens het Nederlandsche le gercommuniqué van Dinsdag heb ben Zondagnacht en Maandag te Medan acties van leden van het volksleger en de organisatie „De zwarte buffel" plaats gehad. Zij zetten hun aanvallen op de Ne derlandsche posities en het vlieg veld met geweren, mortieren en mitrailleurs voort. Verscheidene Indonesische leiders pogen de ter- I roristen er toe te bewegen hun activiteit te staken, doch zonder succes. Uit Bandoeng worden aanval len op Nederlandsche troepen en infiltraties van Indonesiërs ge meld. Een concentratie terroristen moest mét artillerie worden ver spreid. Uit Soerabaja wordt terrori seering van de bevolking door ge wapende Indonesiërs gemeld, terwijl binnen de Nederlandsche zóne in een aantal kampongs hui zen in brand werden gestoken. In den noordelijken sector ontmoet- I ten Nederlandsche patrouilles zwaren tegenstand van terroris- 1 ten, welke met artillerie verspreid werden. Noorwegen, Zweden en Zwitser land, die in Londen bijeenkomen, zenden vriendschappelijke en ne derige groeten aan de V.N. en de Unesco en beginnen dit jaar hun vredescampagne met de be doeling vriendschap, goodwill en begrip tusschen de volken van alle landen te kweeken. De W.F.A. heeft 16.000 jonge menschen uit 4 Europeesche landen uitgewis seld. Er is besloten om in 1947 10Q.000 menschen van alle leef tijden tusschen tien landen uit te misselen. De W.F.A. is verheugd op bescheiden wijze van dienst te kunnen zijn". Ir S. HERWEYER, DIRECTEUR RIJKSDIENST LANDBOUWHERSTEL. Met ingang van 1 Dec. j.l. is tot directeur van den Rijks dienst voor* Landbouwherstel benoemd ir S. Herweyer te Goes, thans Uispecteur van de zen dienst voor de provincie Zeeland, als opvolger van ir J. Sevenster, die den dienst gaat verlaten en ir J. W. Hudig, die benoemd wordt tot hoofd van de afdeeling agrarische plannen van het ministerie van Land bouw, Visscherij en Voedsel voorziening. Veel belangrijke publicaties van zijn hand verschenen. Te Londen is een- derde „vre desconferentie" begonnen, die ten doel heeft het werk van de alge- meene vergadering der V.N. en dat der Unesco te steunen. Aan deze driedaagsche internationale conferentie nemen 15 Europeesche afgevaardigden van de World J Friendship Association deel. Zij i hebben het volgende telegram aan de organisatie der V.N. en de Unesco gezonden: „Afgevaardigden van de World Friendship Association uit Bel gië, Tsjecho-Slowakije, Dene marken, Frankrijk, Groot Brit- tannië, Nederland, Luxemburg, Lord Beveridge die Zaterdag j.l. het eeredoctoraat van de Ne derlandsche Economische Hooge- school te Rotterdam ontving in bijzijn van vele hooge autoriteiten, is een figuur van groote betee kenis voor onzen dag. Lord Beve ridge bezit reeds vele doctoraten in de rechtswetenschappen en let teren. Ditmaal ontving hij het eeredoctoraat in de Economische wetenschappen. Het was de eerste maal dat deze hoogeschool die titel aan een buitenlander verleen de, waardoor de waardeering voor Beveridge's werk, dan ook op bij zondere wijze in het licht werd gesteld. Leven en werk van Lord Beveridge. De promotor Prof. J. G. Koop- mans, gaf een uitvoerig overzicht van het leven en de werken van Lord Beveridge. Als auteur en wetenschapsman werd de aan dacht reeds vroeg op hem geves tigd. Hij was de ontwerper van nieuwe en ver-strekkende plannen op sociaal en economisch terrein. De bestrijding der werkloosheid waarover hij in 1909 zijn eerste boek schreef, toonde aan hoe zijn denkbeelden zich ontwikkelden in overeenstemming met de zich steeds wijzigende aard van het werkloosheidsprobleem. Prof. Koopmans vestigde nog speciaal de aandacht op Lord Beveridge's werkzaamheid als opvoeder over de lange periode, dat hij het di rectoraat voerde over de Londen- sche school voor economie' en po litieke wetenschappen, het insti tuut, dat tot voorbeeld heeft ge diend bij de stichting van de eco nomische hoogeschool in Neder land. De beteekenis der kleine mogendheden. In zijn, vaak geestige, toe spraak, zeide Lord Beveridge o.m. dat hij had leeren inzien (zijn in zichten na den eersten en tweeden Wereldoorlog vergelijkende) dat het verkeerd is terug te willen naar het verleden. Een oorlog graaft een gracht in de geschiede nis, men moet nadien voorwaarts gaan en niet terug. Wat de kleine 1 mogendheden betreft merkte hij Het bestuur der Ver. tofc Ver betering van het Geitenras in Zeeland wendde zich tot G.S. met het verzoek om een extra-sub sidie van f 1000 ter dekking van het ontstane tekort De oorzaak van het tekort is te wijten aan de omstandigheiw, dat door de eva cuatie enz. het ledental in 1944 terugliep van plm. 6000 tot 3350 leden, waardoor f 1600 minder werd ontvangen. Bovendien wer den alle aanwezige voorraden ver nietigd en moest het fokstation naar Z.-Beveland worden over gebracht. Verzocht wordt de me dewerking te verleenen, om de vooral voor werkmenschen in den landbouw zoo belangrijke geiten fokkerij, die voor Zeeland jaar lijks ruim 5 millioen liter zuivere voedzame melk opbrengt, in stand te houden. G.S. stellen nu aan de Provinciale Staten voor deze ex tra-subsidie te verleenen. De Ver. „Zeeuwsch Oorlogs museum Vroeg ook een bijdrage uit de provinciale kas. De veree- niging, die de plannen voor filia len te Westkapelle en te Cadzand reeds gereed heeft, krijgt f 250 per jaar uit de provinciale midde len, wanneer het voorstel van G.S. door de Prov. Staten wordt aangenomen. Voorgesteld wordt de z.g. in vasietoelage ook toe te kennen aan personeel, dat op 1 September 1944 in dienst der provincie was, doch op 15 October 1945 in dienst was van een ander publiekrechte lijk lichaam, dat voor haar per soneel- een dergelijke maatregel heeft getroffen. Het is den laatsten tijd her haaldelijk gebleken, dat de aan wezigheid van publiek op de pon tons, in gebruik bij de Prov. Stoombootdiensten, belemmerend werkt bij het laden en lossen, spe ciaal bij het verwerken van auto's. Het is daarom noodzakelijk dat de pontons zooveel mogelijk wor den vrijgehouden totdat dc sche- .pen gemeerd zijn. G.S. stellen nu voor art. 2 van het Reglement voor de Prov. aanlegplaatsen, dat de bepaling inhield, dat reizigers -van 30 minuten vóór vertrek of aankomst van een boot tot vijf minuten na vertrek of aankomst zich op de aanlegplaats mogen bevinden, te wijzigen in dien zin, dat zij zich hebben te richten naar de aanwijzingen van een daartoe bevoegd ambtenaar. Bij besluit van den wnd. Com missaris der Provincie van 22 Fe bruari 1944 werden het Water schap Rumoirt, de Oude polder van St. Philipsland en de Hen- riëttepolder tot één waterschap vereenigd, genaamd St. Philips land. De samenvoeging in een tijd, waarin normale bestuursver- houdingen niet meer aanwezig waren, gaf geen gevoel van be vrediging. Nu deze aangelegen heid opnieuw is onderzocht, kwa men G.S. tot de conclusie, dat in beginsel tegen samenvoeging geen afwijzend standpunt behoeft te worden ingenomen. Wel konden uiteraard thans de ingelanden als nog bezwaren indienen. Deze be zwaren gingen hoofdzakelijk te gen de wijze, waarop de financi- eele verhouding tusschen de sa mengevoegde polders was gere geld. De toestand van water staatswerken is in den eenen pol der beter dan in den anderen. Het Waterschap Rumoirt b.v. ver zwaarde zijn dijken en verbeterde zijn wegen en waterleidingen, ter wijl de Oudepolder dit niet deed. Bij de oude regeling zou het Wa terschap Rumoirt nu ook nog eens moeten betalen voor ev. verbete ring van den Oudepolder, hetgeen niet billijk werd geacht. Er is toen een schattingscom missie opdracht gegeven de roe rende en onroerende goederen, in eigendom aan het voormalig wa terschap en de voormalige pol ders, te schatten naar de waarde op 1 Mei 1944. De Prov. Waterstaat had te onderzoeken, welke werken moes ten zijn uitgevoerd, om de water- staatwerken in het waterschap en f 4e polders in gelijken staat van onderhoud te doen verkeeren. Aan de hand van den uitslag van deze schatting en dit onderzoek is thans een regeling ontworpen, 'welke ter goedkeuring wordt voorgelegd. Het besluit van 22 Februari 1944 moet dan worden ingetrokken. In dit definitieve voorstel is met de bezwaren van belanghebbenden rekening gehou den. 200.000 ITALIAANSCHE ARBEIDERS NAAR FRANKRIJK. De Fransche ministeries van Buitenlandsche Zaken en Arbeid hebben bijzonderheden bekend ge maakt over een overeenkomst tus schen Frankrijk en Italië, inge volge welke 200.000 Italiaansche arbeiders het volgend jaar naar Frankrijk zullen worden gezon den. Daar er nog geen verdrag zal worden geteekend, alvorens de huidige economische en financi- eele besprekingen tusschen Frank rijk en Italië zijn beëindigd, ver moedelijk in Januari, is er een voorloopige overeenkomst aange gaan, volgens welke 13.000 Itali aansche. arbeiders naar Frankrijk zullen worden gezonden, onder wie minstens 5000 mijnwerkers, aldus het Fransche communiqué. De Amerikaansche zone van Duitschland heeft ongeveer 50.000 ton broodgraan, meel en haver aan de Britache zone ge leend.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1