let Veto recht der groote mogendhedeo. DE TOEKOMST VAN DUITSCHLAND De toestand in Indië. De noodklok klept Verkeerde voorstelling. I TVUK^AJv Dringend beroep op mijnwerkers. Wijziging van het Handvest. Scherpe discussies en een sympathiek gebaar. Verzet tegen afscheiding van Ruhrgebied en Rijnland. Het handelsverkeer met Canada. KRUIMELTJES Up weg naar de „Willem Barendsz". Spanning te Batavia. Toenemend aantal incidenten. Het verdrag van Linggadjati. Wordt de bietenprijs 1947 verlaagd? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tol. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 Prof, Logeman oud-minister van Overzecsche gebiedsdcelen, hoeft do vorige weck een radio, redo gehouden, waarin het te Liuggadjutti vastgestelde out- werp-verdrag met warmte werd aanbevolen. Dit is naar zijn mceningr de eenige kans, om het Indische vraagstuk tot een goede oplos sing te brengen. Het is het goed recht van Prof. Logeman om een derge lijke opvatting te verdedigen. Maar" niet in orde is de wijze waarop hij dit deed. De voorstelling werd n.l. ge wekt alsof de tegenstanders van deze basis-overeenkomst terug willen naar de oude kolo niale verhoudingen. Dit is nu in den meest vol strekten zin onjuist Reactie wil hier niemand. Dat weet Prof. Logeman. En daarom temeer is het te betreuren dat hij op deze wijze poogt zijn tegenstanders in een verkeerd daglicht te plaatsen. Wat zij wenschen en dat is ook meermalen in de Sta- ten-Generaal verdedigd is niet alleen ondubelzinnige af keuring van het ten opzichte van Indië gevoerde beleid, maar tegelijkertijd, bezinning op de zelfstandigheid der Overzeesche Gebiedsdeeien binnen het Ko ninkrijk, zooals dat is aangege ven in de Koninklijke rede van 7 December 1942, ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 510 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 3 December 1946 Abonnementsprijs 3,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Waft Steenkool de sleutel van den vrede. Herbert Morrison, lord presi dent of the Council, heeft in een redevoering voor mijnwer kers uit Northumberland o.m. gezegd, dat steenkool de sleu tel van den vrede is. Hij 'spoor de de mijnwerkers aan hun uiterste best te doen teneinde de plaats van Groot-Brittannië in den wereldhandel te verzeke ren. „Indien wij 30 millioen ton kolen naar Europa zouden kun nen uitvoeren, zooals voor den oorlog", aldus Morrison, „zou Europa ons net als toen op D. day zeer welkom heeten. De werkloozen zouden weer aan het werk kunnen, fabrieken en vervoer zouden weer op volle toeren draaien en Europa zou weer in staat zijn ons hout, goederen, voedsel en al wat wij noodig hebben te leveren". Met betrekking tot de natio nalisatie van de steenkoolindus trie, welke op 1 Januari in zal gaan, zeide Morrison, dat na tionalisatie op zichzelf geen lorrie steenkool extra zou op leveren, maar wel een doelmatig beheer van de industrie. Hij eindigde met de waarschuwing: het tekort aan ste en- kool bedreigt ons met een permanen ten lagen levens standaard. ANGST VOOR DE ATOOMKRACHT. Amerika neemt maatregelen. Naar thans bekend gemaakt is, heeft tie staat New York plannen opgesteld voor de verdediging tegen „een mogelijk gebruik van atoomwapens", In het kader van deze plannen is een „militair corps voor oorlogsrampcn" opgericht. Verder werd bekend gemaakt, dat de Ver, Staten, rekening hou dende met de mogelijkheid van een aanval met atoomwapens, bij bun plan de volledige controle, het onderzoek eft de ontwikkeling van de atoomenergie aan een nieuwe civiele commissie voor de atoomenergie in handen hebben gegeven. In de loopende begroo ting van het Amerikaansche de partement van oorlog is voor den tijd van Juli 1946 tot Jjuni 1948 een bedrag van 37 millioen dol lar uitgetrokken voor de atoom kracht-uitrusting. FRANKRIJK ONTEVREDEN OVER SCHUHMACHERS BEZOEK AAN LONDEN. TRUMAN OVER DE GRAAN LEVERANTIES. President Truman heeft ver klaard, dat de Ver. Staten genoeg graan in voorraad hebben om de verschepingen naar andere landen van 400 op 550 millioen schepel te brengen. Of echter, ten gevolge van de ontstane moeilijkheden in het spoorwegverkeer, het oor spronkelijke quantum bereikt zou kunnen worden, noemde de pre sident zeer twijfelachtig. KOSTEN AMERIKAANSCHE BEZETTINGSLEGERS. De Amerikaansche minister van Oorlog, Patterson, heeft ver klaard, dat de kosten van de Ame rikaansche bezettingslegers in de eerste helft van 1947 369 millioen dollar zullen bedragen. i Van dit bedrag zal 105 milli oen dollar noodig zijn voor 620 duizend verplaatste personen, die zich thans nog in de Amerikaan sche zones van Duitschland en Oostenrijk bevinden. 4000 JOODSCHE IMMI GRANTEN NAAR CYPRUS. Palestijnsche regeering negeert Londen's advies. Drie Britsche schepen, met bij na 4000 Joodsche illegale immi granten aan boord, zijn uit Pale stina naar Cyprus vertrokken. Dit als gevolg van de uitspraak van het Palestijnsche hooggerechtshof, welke de deportatie mogelijk heeft gemaakt. Volgens een woordvoerder van het „Jewish Agency" waren er betrouwbare inlichtingen, dat of- ficieele instanties te Londen, waaronder het ministerie van Ko loniën, niet gekant waren tegen de toelating van 4000 illegale im migranten in Palestina. De adviezen van deze instanties zouden aan de Palestijnsche re geering zijn doorgegeven, die er evenwel geen gevolg aan gegeven zou hebben. De woordvoerder verklaarde verder, dat de spanning stijgende is. De Palestijnsche* regeering heeft een officieel communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart het „diep te betreuren, dat zij op nieuw genoodzaakt is geweest illegale immigranten naar Cyprus te transporteeren". De officlcele ontvangst van dr Kurt Schuhmacher, den leider van de Duitsche sociaal-demo cratie, heeft de Fransche pu blieke opinie verontrust en in officieele kringen wordt open lijk ruchtbaarheid gegeven aan de vrees, dat dit bezoek het verschil van meening tusschen Frankrijk en de Angelsaksische mogendheden over de behande ling van Duitschland zal ver- grooten. Een woordvoerder van het Fransche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft ver klaard, dat het feit, dat een j leidenden Duitschen politicus is toegestaan naar Londen te reizen en daar een pleidooi te houden „voor het Duitsche na tionalisme in Frankrijk een zeer pijnlijken indruk heeft ge maakt", Men is te Parijs van mee- ning, dat de polilick der Brit sche Litbourregccring er op ge- richt is door Schuhmacher de Duitsche sociaal-democratische partij uit te spelen tegen den Sowjet-invloed door middel van de S.E.D. Verantwoordelijke kringen te Parijs keuren deze politiek om twee redenen af: 1. daar zij, volgens hen, moet uitloopen op het kweeken van Duitsch nationalisme en 2. daar het aannemen van een „Russisch gevaar" waarop deze politiek volgens genoemde Fransche kringen zou zijn ge baseerd, „op zijn minst overdre ven is," DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Volgens een correspondent van de „Daily Telegraph" te Athene Is in Griekenland een goed voor bereide en centraal georganiseerde campagne aan den gang om een deel van Macedonië van de rest van Griekenland af te snijden en daarna tot een onafhankclijken Slavischen staat te verklaren. Ondanks operaties van het Gricksche leger zouden de opstan delingen terrein winnen. Hun front loopt van de Albaneesche grens dwars over het schiereiland naar den Olympus. Op vele plaat sen is de gendarmerie terugge trokken, daar zij niet sterk ge noeg was om aan de aanvallen het hoofd te bieden. en de Groote Oost met name wat betreft de instelling van adequate staatsorganen voor deze gebieden, waardoor zij op gelijken voet ko men te staan met de republiek Java en Sumatra, Ook hieromtrent is nog geener lei bericht uit Den Hang ontvan gen, waardoor do plannen voor de conferentie op Bali, die was vast gesteld op 7 December, zwevend zijn geworden, HET ROEMEENSCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Door Koning Michael geopend. De 25-jarige koning Michael van Roemenië, is voor het eerst sinds den oorlog in het openbaar opgetreden, toen hij Zondag de eerste zitting van het nieuw-ge- kozen Huis van Afgevaardigden opende. Hij werd luide toege juicht door afgevaardigden van de regeeringspartijen. De afgevaar digden van de oppositie Natio nale Boeren-partij en Nationaal- Liberalen waren niet aanwezig. Volgens welingelichte kringen hebben zij besloten de geheele zitting te boycotten. In zijn rede legde koning Mi chael den nadruk op de Roemeen- sche politiek van vriendschap en nauwe samenwerking met de Sovjet-Unie en de V.N. Hij hoopte, dat Roemenië na de on- derteekening van het vredesver drag spoedig tot de organisatie der V.N. zou worden toegelaten. zet". Het gevaar voor Nationaal- Socialisme blijft bestaan, zoolang het groot-kapitaal in staat is zijn financieele macht in politieke macht om te zetten. Ten aanzien van de toekomst van het Ruhrgebied en Rijnland zeide Schuhmacher, dat de Soci aal-Democratische partij strijdt tegen de politieke afscheiding van eenig deel hiervan van Duitsch land. Zij staat echter wel een eco nomische internationale controle van de productiemiddelen van het Ruhrgebied voor, daar dit nood zakelijk is voor den wederopbouw van Europa en van Duitschland. Dr Schuhmacher, de voorzitter der Duitsche Sociaal-Democrati sche partij, heeft tijdens een door universiteitsvereenigingen belegde bijeenkomst te Cambridge gespro ken over de toekomst van Duitschland. Hij zeide, dat de komende win ter van beslissende beteekenis zou zijn, daar de politieke houding der Duitsche jeugd naar zijn mee ning dan zal worden bepaald. In dien de Westersche bezettings- mogendheden ergens om te laken waren, was het wel het feit, dat zij als overwinnaars Duitschland binnenkwamen zonder dat zij er ooit een behoorlijk idee van had den gehad, hoe zij de Duitschers wilden hervormen, aldus Schuh macher. Het grootste deel van de Duit sche jeugd is vol hoop en vol arg waan. Zij heeft één groote vrees, om door de democratie te worden bedrogen, zooals zij door Hitier werd bedrogen. Schuhmacher noemde de Brit sche zóne van Duitschland „een zóne van goede bedoelingen, die niet in werkelijkheid zijn omge- SCHENDING VAN BULGAARSCH GROND GEBIED? Een woordvoerder van het Bul- gaarsche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft verklaard, dat uit Griekenland komende vliegtuigen gedurende de laatste tien dagen zevenmaal boven Bul- gaarsch gebied zijn geweest. De Bulgaarsche regeering heeft de geallieerde bestuurscommissie van het gebeurde in kennis gesteld. De politieke commissie van de V.N. heeft Zondag haar eerste bijeenkomst gehouden. Besproken werden de voorstel len van Australië voor herziening of wijziging van het recht van Veto der groote mogendheden. Paul Hasluck diende een her ziene Australische resolutie in, welke de volgende voorstellen bevat: Ten eerste wordt er in uitge drukt, dat bij sommige gelegen heden het gebruik van en het dreigen met het Veto-recht niet in overeenstemming is geweest met het principe van het Handvest en de opvatting van de conferentie van San FrancisCQ. Ten tweede wordt er een ernsfig beroep ge daan op de permanente leden van den Veiligheidsraad, alles in het werk te stellen om met elkander overleg te plegen ter waarborging dat het gebruik van de bijzondere stem-privileges het werk van den Raad niet zal hinderen. Ten derde wordt aanbevolen, dat de Veilig heidsraad maatregelen zal nemen ter beperking van moeilijkheden bij toepassing van het Veto-recht ert ter verzekering van een prompte en effectieve toepassing door den Veiligheidsraad van zijn bevoegdheden voor het tot stand brengen van een vreedzame op lossing. De Cubaansche afgevaardigde verdedigde twee Cubaansche voorstellen: 1. Bijeenroeping van de algemeene vergadering ter be spreking van het Handvest artikel over het Veto-recht; 2. Benoeming van een bijzondere commissie van alle landen voor Februari aanstaande voor het uit brengen van verslag aan de alge meene vergadering over de moge lijke amendementen in het Hand vest. De Cubaansche afgevaardigde merkte op, dat de Russische dele gatie optimisme in pessimisme had doen verkeeren door te verklaren, twee dagen geleden, dat controle op ontwapening onderworpen moest zijn aan het Veto-recht. De Sowjets, aldus zeide hij, gelooven, dat er een stem- trust tegen hen bestaat, doch Molotov vergeet te zeggen, dat wanneer hij „ja" zegt, er een stortvloed van „ja's" volgt. Sir Hartley Shawcross zeide, dat Engeland in het algemeen met het Canadeesche voorstel instem de en dit zou ondersteunen. „Wij zullen echter niet stem men voor eenig voorstel, waar door één van de groote mogend heden veroordeeld zou worden of dat zou leiden tot eenige herzie ning van het Handvest", voegde hij er aan toe. De kwestie is deze, dat de groote mogendheden het recht van Veto moeten behouden, opdat zij niet, door een combinatie van andere mogendheden, wier stern-sterkte grooter is dan haar werkelijken invloed, verwikkeld zouden kun nen worden in kwesties, welke i hun vitale belangen raken. Het ware kwaad is gelegen in het gebrek aan vertrouwen in de betrekkingen tusschen de groote mogendheden. Wij zijn verschillende politieke en economische ideologieën toege daan. Doch Stalin heeft gezegd, dat, naar hij meent, wij allen kun nen samenwerken. Ik ben er zeker van dat dit waar is. Wij verschillen van meening over de methode van ontwape ning, niet over het doel". Hij deed een beroep op de Russische ver tegenwoordigers, om een weinig aan het gezichtspunt der anderen tegemoet te komen, teneinde te zamen te kunnen komen tot een plan, waarmede het gemeenschap pelijk belang gediend zou zijn. „Laat ons de lichten aan steken in de wereld en de deuren openzetten, zoodat alle volkeren elkander kunnen zien, zooais zij zijn, met de hand van de vriendschap uit gestoken en het licht van den vrede in de oogen." Wisjinsky verklaarde, dat het Australische voorstel buiten de orde viel, daar het rapport van den Veiligheidsraad nog niet was ontvangen. Hij deed daarna voorlezing van een nieuwe Russische reso lutie, waarin van het Veto-recht in het geheel niet gerept werd cn waarin op het slot slechts werd gezegd: „De algemeene vergade ring spreekt zijn vertrouwen uit, dat de Veiligheidsraad in de toe komst naar behooren rekening zal houden met de ondervinding van de vorige periode, teneinde voor waarden te scheppen, welke zoo gunstig mogelijk zullen zijn voor het aanvaarden van besluiten, waaromtrent reeds overeenstem ming is bereikt". De afgevaardigde van de Phi- lippijnen vond de motie van Wisjinsky zinloos en het bewijs voor de noodzakelijkheid van een herziening van het Handvest. De Deensche afgevaardigde zeide, dat hij de Australische re solutie niet zou steunen aangezien zij geen enkel belang diende. Senator Conally (V.S.) steun de in hoofdzaak de Australische resolutie. Hij was het echter niet eens met de daarin vervatte cri- tiek op den Veiligheidsraad. „Wij wenschen vrede met elk land", al dus Conally. Onder luid applaus van de aan wezigen reikte hij eerst Sir Hart ley Shawcross (Engeland) en daarna Wisjinsky (S.-U.) de hand. Kaufmann (Denemarken) stelde voor een sub-commissie te vor men om te trachten de resoluties van de Sovjet-Unie en Australië te verzoenen. Dit voorstel werd met 33 tegen 8 stemmen aangeno men. De Sovjet-Unie stemde vóór, Engeland, en de V.S. tegen. Binnenkort geheel in particuliere handen. Eenigen tijd geleden heeft de Canadeesche regeering een amendement van de „Credits export act" aangenomen. In aansluiting hieraan zijn thans, zoo wordt van bevoegde zijde gemeld, onderhandelingen gaan de met het Canadeesche parle ment van Financiën om ook de Nederlandsche credietovereen- komst in, overeenkomstigen zin te wijzigen. Verwacht wordt, dat binnen kort de thans nog noodzakelijke tusschenkomst van de regeering bij het plaatsen van orders in Canada zal komen te vervallen. Öp« m Ëbfi Woensdag. Zon op 8.29 n,, oador 16.31 u. Haan op 14.42 u., onder 239 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 4 Deoember: 9.58 u. 1.37 m., 22.40 u. 1.68 m. Wij ontvingen reeds een stroom van aysiipthijtbetuigm- gen met den j,t, Vrijdag ge plaatsten Oproep tot het Ne derlandsche volk, -om zich on dubbelzinnig uit to spreken te gen de voorstellen der commis sie-generaal inzake het Indische vraagstuk. Bewijzen van instemming in den vorm van naamkaartjes e.d. kunnen nog worden ingezonden aan de bureaux van ons blad. Bon voor sinaasappelen. Nader wordt meegedeeld, dat voor het verkrijgen van 500 gr. sinaasappelen vóór 7 Dec. bij een handelaar in groenten enloi fruit moeten worden ingeleverd de bon nen 49-6 of 50-8 Algemeen. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen, Tholen en Zierikzee liggen de passagierslijsten van de m.s. „Oranje" en „Talisse", die vermoedelijk resp. op 6 en 7 December te Amsterdam zullen aankomen, ter inzage. De tanker „Na cella" Zaterdag uit Amster dam vertrokken. De tanker „Na cella" is Za terdagochtend 8 uur uit Am sterdam vertrokken op weg naar den walvischvaarder „Wil lem Barendsz", die elk oogen- blik te Kaapstad verwacht wordt op zijn reis raar de An tarctische gebieden. De 12.000 ton metende tanker die 6 kg. post aan boord heeft voor de le den van de expeditie zal via Curaqao omstreeks de tweede helft van Januari de „Willem Barendsz" kunnen bereiken, en zal circa vier of vijf weken in de IJszee verblijven, teneinde de expeditie van nieuwen voor raad gas- en stookolie te voor zien en tevens de inmiddels ge produceerde traan tot een, hoe veelheid van 10.000 ton over te nemen. De tanker zal daarna de te rugreis aanvaarden om de eerste productie van de „Wil lem Barendsz" in ons land af te leveren. Voor de leden van de expeditie zal de komst van den tanker een gebeurtenis zijn, daar zij na Kaapstad weer voor hen het eerste persoonlij,ke con tact beteekent met boodschap pers uit het vaderland. AFWIKKELINGSBUREAU CONCENTRATIEKAMPEN. De leiding neemt ontslag. Het hoofd van het Afwikke lingsbureau Concentratiekampen, ressorteerende onder het Neder landsche Roode Kruis, deelt mede, dat de leiding van genoemd Af wikkelingsbureau haar ontslag heeft genomen in verband met het feit, dat de minister van Sociale Zaken besloten heeft het Afwik kelingsbureau Concentratiekam pen als zoodanig op te heffen en op te laten nemen in, het N.R.K. als afdeeling van het informatie bureau van het N.R.IC onder de huidige leiding. De leiding van het Afwikke lingsbureau, aldus déze mededee- ling, meent onder deze omstan digheden de verantwoording voor de wijze, waarop in Nederland het opsporingswerk wordt geleid, niet langer te kunnen aanvaarden. Voorts wordt opgemerkt, dat van de afdeeling repatrieering van het ministerje van Sociale Zaken geen medewerking wordt ondervonden en een grondige wijziging van het opsporingswerk in het buitenland dringend gewenscht is, wanneer men wil trachten het definitieve lot van nog vele vermiste per sonen vast te stellen. Als gevolg van de weinige me dewerking, zoo wordt in de moti veering gezegd, zijn o.m. belang rijke aanvullende gegevens be treffende gevangen^i van het kamp Sachsenhausen, welke zich te Wiesbaden bevinden, nimmer in het bezit gekomen van het Af wikkelingsbureau Concentratie kampen. Ook kaartsysteem en an dere gegevens van het kamp Wes. terbork zouden tengevolge hier van onvoldoende zijn benut, ter wijl o.m. 40.000 dossiers niet meer worden samengesteld, welke moe ten dienen om na beoordeeling Nadat het paleis te Batavia thans eenige dagen zonder bericht over de houding van Den Haag is geweest is de spanning thans zeer hoog gestegen. De vertraging van de ontvangst van de gehoopte instemming van het Nederlandsche Kabinet, hoopt naar republikeinsche autoriteiten zoowel als Nederlandsche kringen meenen, aan beide zijden explo sieve stof op. Aan republikeinsche zijde wordt onder meer geklaagd over den stijl van door de Ne derlandsche plaatselijke comman danten uitgevaardigd legerorders welke gericht waren tot de tegen over hen liggende Indonesische commandanten. Anderzijds zijn er een toene mend aantal incidenten, voorna melijk aan het Soerabaja-front en op Celebes, veroorzaakt door on geregelde Indonesische benden, terwijl de reis van de commissie tot uitvoering van het bestand naar Oost-Java door het verzet van plaatselijke republikeinsche officieren vrijwel zonder vrucht is gebleven. Vandaag vertrekt bovenge noemde commissie, naar Mcdan en Padang. Republikeinsche krin- i gen op Sumatra zijn van mee- I ning, dat althans op Zuid-Suma- i tra de uitvoering van het bestand, evenals de aanvaarding van het door de betrokken officieren van Justitie en de rechtbanken te lei den tot afvoering van overleden personen uit de registers van den burgerlijken stand, accoord van Linggadjati vlotter kan geschieden dan op Java. Het uitblijven van een defini tief uitsluitselsplitst volgens of ficieele Nederlandsche kringen te Batavia de verhoudingen in het republikeinsche kamp toe, terwijl omgekeerd de afwijzende houding van de P.R.I. (Nationale partij) en andere groepen alsmede het i toenemend aantal botsingen het voor de Nederlandsche autoritei ten steeds moeilijker maakt de militaire tegenactie te beperken. De gevaren van deze ontwikke ling worden duidelijk onderkend, daar men beseft, dat deze ont wikkeling, die grootendeels wordt veroorzaakt althans gestimuleerd door de voortdurende onzekerheid, aan den vooravond van het ver trek van de laatste Britsche troe- I pen in het republikeinsche kamp i als kwade trouw en onthulling van verborgen Nederlandsche be- l doelingen zou kunnen worden uit- I gelegd. Dr van Mook, die thans alleen voor de situatie staat, hoopt daar om op een spoedige beslissing uit Den Haag. I De Commissie-Generaal, die in principe met de hoofdzaken van dit schema accoord is gegaan, heeft een wetsontwerp naar Ne derland medegenomen bestaande uit twee deelen: primo goedkeu ring van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati, secundo het ver- leenen van een opdracht aan de Commissie-Generaal om de uit voering van de ontwerpovereen komst uit te breiden tot Borneo In Sjanghai werden 10 per sonen gedood en 100 gewond toen sympathiseerenden met straatventers opstootjes verwek ten. In Beieren zijn in een vracht auto 19 beroemde schilderijen o.a, een Van Gogh teruggevon den. Ds Touw, Ned. Herv. pre dikant, legt de laatste hand aan een standaardwerk, dat hij in opdracht van de alg. synode der Ned. Herv. Kerk schrijft over den strijd der Kerk tegen het nat.-socialisme. Radio Moskou meldt, dat op 5 December proeven genomen zullen worden met geheel van metaal vervaardigde wagons voor het vervoer van reizigers. Volgens de plannen zullen vol gend jaar minstens 1000 „blauwe expres-treinen", be staande uit bovengenoemde wa gons, geproduceerd worden. De Theems is bij Maidenhead buiten haar oevers getreden en heeft groote overstroomingen veroorzaakt. De bewoners in dit gebied moeten met roei bootjes vervoerd worden. Het water stijgt gestaag door den zwaren regenval. In de metaalfabrieken te Le ningrad is de machtigste hydro- turbine van Europa gebouwd, bestemd voor de Dnieper-cen- trale, die men aan het herstel len is, aldus radio Moskou. De turbine zal 102.000 .p.k. kunnen ontwikkelen. Te Delft werd een clandes tiene slagerij ontdekt. De buit bestond uit een zoo goed als afgeslachte koe, een levende koe, vier schapen en drie var kens, benevens een volledig stel slagersgereedschappen. De „sla gers" zijn in het huis van bewa ring te Den Haag ingesloten. Door de economische recher che te Den Haag werden 7 per sonen aangehouden wegens on- geoorloofden handel in vleesch, sigaretten, shagtabak en textielpunten. In beslag ge nomen werden o.m. 60 kg. vleesch, 30.000 sigaretten, 150 textielpunten, 37 pakjes shag en 2 textielkaarten. De sociaal-d'emocratische Duitsche oud-minister Gustav Noske, die in 1918 den opstand der linksche Spartacisten on derdrukte, is te Berlijn op 78- jarigen leeftijd gestorven. Bij Buenos Aires is een mili- tair transportvliegtuig in de lucht in brand gevlogen en uit elkaar gesprongen. Vijf perso nen kwamen om het leven. Tusschen Warschau en Ber lijn zal een vliegpostdienst (driemaal per week) worden in gesteld. Veldmaarschalk Montgome ry, chef van den Britschen im perialen generalen staf, is voor een bezoek van drie dagen uit Palestina te Athene aangeko men, Een 14-tal Leidsche professoren hebben zich met een schrijven ge richt tot den ministerraad, waar in zij als hun meening te kennen geven, dafe de Staten-Generaal thans de ontwerp-overeenkomst met Indië onmiddellijk moeten behandelen en goedkeuren. Een herziening van de Grond wet is hiervoor waar het geldt een basis- overeenkomst niet noodig en gezien de daarbij te volgen vrij langdurige procedure ongewenscht. De heeren Prof. C. C. Berg, Dr K. J. Brouwer, Zendings- director e.a. hebben een manifest gericht tot het Nederlandsche volk, waarin zij uitspreken, de basis-overeenkomst te beschou wen als een bruikbaren grondslag voor een noodzakelijke vernieu wing van het Koninkrijk. Op de vergadering van 't Dag. Bestuur der Z.L.M. kwam de bietenprijs voor 1947 ter sprake. Blijkens mededeeling uit de industrie zou deze aanmerke lijk lager liggen dan die van '46. Dit werd noodlottig voor onze deviezenpositie geacht, want wanneer de boeren ex toe over gaan om inplaats van bieten tarwe te verbouwen, dan moet voor iedere minder met suiker bieten bebouwde H.A. voor f 1000 aan suiker worden inge voerd. Hoogstens kan met verlaging van f 1 genoegen worden ge nomen. De industrie zal zeker aan dringen op een niet lagere prijs vaststelling dan f 37,50 per ton. Leidsche inbrekers gearresteerd. De politie te Leiden heeft met de arrestatie van den 25-jarigen W. F. en diens 22-jarige broer L. F. een bijzondere slag geslagen. Bij een inval in hun woning be kenden zij schuldig te zijn aan talrijke inbraken te Wassenaar, Oegstgeest en Warmond. In hun woning werd een voorraad ge stolen goederen buitgemaakt, die een geheel lokaal van het politie bureau vulde. Deze bestond voor namelijk uit een groote hoeveel heid textielgoederen, w.o. lakens, sloopen, ondergoed, handdoeken, bovenkleeding, colbertcostuums, dames- en heerenjassen, een bontmantel, gouden- en zilveren sieraden, een groote partij tafel zilver, twee radiotoestellen, een naaimachine, Perzische tapijten, dekens, schoenen, sigaren, kazen, boter, margarine, zeep en een hoeveelheid zilvergeld. Vermoe delijk zullen door deze arrestatie vele tot nog toe duistere inbraken opgehelderd worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1