Landbouw en Industrie vijanden in Zeeland. LAATSTE BERICHTEN. Volk zonder land* Stegccring zonder «vil* Provinciale Berichten Toekomst zal vestiging van Industrie noodzakelijk maken Nu een gunstige tijd. Nog altijd gebrek aan rijwielen. Vergoedingen huisraad-schade. 0e „Piet Hein" breng Indonesisch gesehut to zwijgen. Joudsehe emigranten verzetten zich. De Belgische Blokzijl. to U. f-p 'rd CAtvtyik «-W te kort aejt arlxidrkrachten, Vele werkgevers hebbeu al lanjj de hoop opgegeven, personeel in dienst te kunnen nemen en pro- beeren hun zaak zoo goed moge lijk op eigen kracht gaande te houden. In zeer groote mate heeft de landbouw met een tekort te kam- venspiil sterk delen, riocb voor do zoo noodzakelijke afvloeiing van Nederlanders naar Indië zal er geen gelegenheid meer zijn. En wat nu de industrialisatie van Zeeland betreft: over de practische uitwerking durven wij ons niet uitlaten. Maar bij ons leeft de overtuiging, dat wanneer het groote belang van een toe pen. Ook in Zeeland. Sterk is dit komsrige ontwikkeling door allen wel naar voren gekomen op het wordt ingezien en tevens erkend, landbouwcongres te Goes. j wanneer ook hier eenig risico ge- Nu is het gevaar aanwezig, dat nomen wil worden en van hoog men zich gaat blind staren op dit tot laag wordt uitgegaan van het tekort en aanneemt, dat het ge-devies, dat alles Zeeuwen in eigen ringe aanbod op de arbeidsmarkt provincie hun krachten hebben te KOFFIESMOVKELAARS OP DE KOFFIE. Twco Amsterdammers hadden op de zwarte markt koffie ge kocht tegen f 12 per kg. met de bedoeling deze wiet flinken winst in LHulitchii&nd te verhandelen. In het Noc-rd-Limbiirgsche plaatsje Sicb-crqjcwiild v.'ifden zij ucfotcr m« 40 ktj, kaf ik dot* d.' kom. miesjek in&tAJscnd. De tcit «ia- dit-2" Witovlooipig lx het Inaii. van bewaring <e Rowtwoud. langen tijd zal blijven bestaan. Maar in dit verband is het goed in herinnering te brengen, wat Drs Kohnstamm van het Dep. van Economische Zaken op het congres der Mij voor Nijverheid en Handel als zijn meening naar voren bracht, en dit later nog eens verklaarde tegenover een A.N.P.-man, n.l. dat bij de tegen woordige arbeidsverhoudingen in 1952 gerekend moet worden op 300.000 a 350.000 werkloozen. Hoe Drs Kohnstamm aan deze getallen komt, is ons niet bekend. Toch mogen wij aannemen, dat aan deze bewering serieuze be rekeningen te grondslag liggen en dat het geen slag in de lucht is. Men kan op zijn vingers na tellen, dat Zeeland van deze werkloosheid niet verschoond zal besteden, de eerste stappen op den weg naar de verwerkelijking zijn reeds ingezet. Thans is de tijd gunstig; laten wij den trein niet missen I Voor dit jaar 175.000 rijwielen beschikbaar. Niettegenstaande voor het aan- koopen van rijwielonder- d e e i e n groote bedragen ter be schikking zijn gesteld, zullen in 194ó nog slechts rond J75.UUÜ rij wielen voor de bevolking be schikbaar zijn gekomen, waarvan iets meer dan de hellt uit eigen productie en de rest uit import. Het voor-oorlogsche binnenland blijven. En al is het voorkomen 5che verbruik mag op ca. 300.000 van deze dreigende werkloosheid rijwielen per jaar worden gesteld, niet provinciaal te regelen, wel is ]je behoeiten zijn op tenminste 1 het van levensbelang voor onze millioen rijwielen te stellen. Op vragen van den heer Peters betreffende het be- roepsrecht tegen beslissingen van den secretaris der Schade- enquête-commissie nopens de toe te kennen bijdrage in huisraad- schade, heeft de minister van Financiën het volgende geant woord Het is den minister bekend, dat op de formulieren waarin door den secretaris der Schade- enquête-commissie aan de getrof fenen mededeeling wordt gedaan van -het bedrag, dat op grond van geleden huisraadschade wordt uit gekeerd, niet wordt vermeld, dat bij den minister van Financiën tegen de genomen beslissing in beroep kan worden gekomen. De minister betwijfelt evenwel, dat de mogelijkheid van beroep zeer onvoldoende bekend is en dat om die reden in vele gevallen binnen den gestelden termijn van één maand geen beroep wordt inge steld. De minister is bereid ruime be kendheid te geven aan de moge lijkheid van beroep. provincie te zinnen op maatrege len, deze crisis op te vangen. Het schijnt na alles wat over Bij de rijwielindustrie is de voornaamste moeilijkheid het ver krijgen van de onderdeelen, ver- dit onderwerp wordt gepubliceerd schillende essentieele onderdeelen, en gesproken, nog niet goed door zooals kettingen en remnaven te dringen, dat het noodig zal zijn bij het keerend getij de ba kens te verzetten. moeten uit het buitenland komen, waar deze ook schaarsch zijn. in dit verband wees Spr. er op, dat De oorzaak daarvan is zeker Duitschland voor den oorlog onze mede gelegen in de fout, die ge- belangrijkste leverancier van on- maakt wordt door op het tegen- derdeelen was. woordige arbeiderstekort te blij ven staren. Zelfs zoo, dat er op het genoemde landbouwcongres te Goes, door iemand werd opge merkt, dat met het creëeren van nieuwe industrieën de uiterste voorzichtigheid moest worden be tracht, omdat anders de landbouw daarvan de dupe zou worden. Hoe is momenteel de toestand? Wat de landbouw betreft, staat wel vast, dat bij de tegenwoordige kostprijs der producten-concur- rentie op de wereldmarkt in negen van de tien gevallen niet moge- De capaciteit van onze rijwiel industrie is van dien aard, dat, indien zij op volle toeren kan draaien, de wanverhouding tus- schen vraag en aanbod op be trekkelijk korten termijn grooten- deels kan worden rechtgezet. In hoeverre dit in den naaste toe komst verwezenlijkt kan worden, hangt af van de deviezen en van de bereidwilligheid en mogelijk heid van het buitenland om onder deelen te leveren. ijjk te makeiP'kunnen^verschü- ZeöP CU ZGePPrOtlUGteü lende wegen worden bewandeld. Voor den oorlog bedroeg Rationalisatie, verkaveling en het gemiddelde veroruik van mechanisatie zijn er enkele. Het zeep en zeepproduoten circa 1 - - A - J 1 1 7 rtolo«/l I laatste middel (vooral in Zeeland geleidelijk en met bedachtzaam heid toegepast) zal tot gevolg hebben, dat krachten vrij komen voor andere werkzaamheden. Tuinbouw, fruitteelt en andere bestaansbronnen zullen voorloopig nog iets van het overschot kun nen opnemen, maar tenslotte zal voor de anderen een ander middel van bestaan moeten worden ge vonden. Het scheppen van indu strieën zal dan het eenige middel zijn, om behalve werk ook brood aan alle Zeeuwen te verzekeren. Er komt nog een factor bij, waarvan de draagwijdte zeker niet het eerste jaar gevoeld zal worden, maar die op den duur heel ons volksbestaan en ook het bestaan der Zeeuwen zal beïn vloeden, n.l. de gevolgen van het verkwanselen van ons Indië. Niet alleen zal, wanneer deze moord plannen doorgang vinden, ons le- 8 k.g. per hoofd van de be volking. Hoewel voor 1946 slechts de helft van dit ver bruik geraamd was, zullen wij niet hooger komen dan 3 k.g. per hoofd, een cijfer dat ons uit medisch-hygië- nisch oogpunt met diepe zorg vervult. De moeilijkheid, zoo deelde de directeur van Herstel en Voor ziening mede, ligt zuiver en al leen bij het gebrek aan grondstof fen, welke practisch geheel uit het buitenland moeten komen en aldaar niet te krijgen waren, evenmin als het eindproduct, de zeep zelf. De capaciteit van onze industrie is ruimschoots voldoende om aan de binnenlandsche vraag te voldoen. Hoe de situatie zich in 1947 zal ontwikkelen, is op dit moment nog moeilijk te zeggen. VOETBALWEDSTRIJD ENGELAND--NEDERLAND 8—2. De gisteren te Hudders- field in Engeland gespeelde PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat zij, die in voetbalwedstrijd Engelandhet bezit zijn van kaarten voor Nederland eindigde in een 8—2 overwinning. Voor het verslag verwijzen wij naar het blad van mor gen. Polen voor onze textielindustrie. Maandag a.s. komen te Glaner- brug de eerste 80 van de 1800 voormalige Poolsche soldaten aan, die in Nederland, o.a. in de tex tielindustrie, te werk worden ge steld. Een aantal hunner werd kortgeleden op het gewestelijke arbeidsbureau te Enschedé ge test. Een deel der Polen is ge huwd. De vrouwen en kinderen, die zich op het oogenblik nog in Duitschland bevinden, mogen zich eerst het volgend jaar bij het ge zinshoofd voegen, Amerlkaansohe kolenultvoer gestaakt. De Amorikunnseho kolenuitvoer naar Europa is als gevolg van de mUnwerkersBtaklng stop gezet. Tot dusvorre worden gemiddeld 3S0.000 ton por wook vorzonden. Op don uitvoor van tarwe hooft do staking nog goon invloed ge had. De spoorwegen zullen, zoo z(j al in staat z()n, lots moor to vor- vooron, eerder lovensmiddolen dan kolen naar de havenB brengen. petroleum voor kookdoeleinden of verlichting gedurende de maand December op de bonnen A 05, A 06, A 07, en A 08 van de kaart UA 611 vier liter, op de bonnen B 03 en B 04 van de kaart UB 611vier liter, op den bon C 02 van de kaart UC 611 vier liter en op de bonnen D 04 en D 05 van de kaart UD 611 vijf liter petroleum kunnen koopen. ERNSTIG ONGEVAL. Twee militairen gedood Te Groningen is na afloop van militaire oefeningen een motor-ordonnans met duo-pas sagier tusschen twee auto's be kneld geraakt. Beiden zijn kort daarop overleden. DE BILT ZEGT! VrU veel wind. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond i Zwaar bewolkt met tydoiyke opklaringen, Plaatsoiyk eenige rogen, voornamoiyk in hot woston van het land, Aan de kust tydo- lyk nog harde, overigens kraeh- tigo tot matige zuideiyke tot zuidwesteiyke wind, Weinig ver andering in temperatuur. Belgische shag in beslag genomen. De C.C.D. heeft in samenwer king met de politie een belang rijke partij Belgische shag in be slag genomen. Naar aanleiding van een tip, welke de C.C.D. had ontvangen, werd een controle ge houden op auto s. Op den Rijks weg hielden zij een militairen wagen aan. De militaire bestuur der werd met de auto naar het politiebureau overgebracht waar bleek, dat zich in de auto 6 plun- jezakken vol shag bevonden. Naar schatting kon men hier eenige duizenden pakjes shag mee vullen. Bij het verhoor van den chaui feur kwam aan het licht, dat hij zoojuist uit Soest was gekomen waar hij een gedeelte der lading had gelost. Deze werd daar in beslag genomen. De lading bleek uit Tilburg af komstig en was bestemd voor Amsterdam. Onderwijskrachten in militairen dienst. Bij de algemeene beschouwin gen over de begrootingen van Oorlog heeft gisteren de heer Schoonenberg (cpn) een motie in gediend, waarin vrijstelling van militairen dienst voor alle onder wij ski achten wordt gevraagd. De marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat kort na het inci dent van 7 Nov. de „Piet Hein" wederom door Indonesisch ge schut op de kust van Atjeh be schoten is. Daar het niet mogelijk was de juiste positie van de batterijen te bepalen, werden verkennings vluchten uitgevoerd door eenige „Firefly" vliegtuigen van de ma rine, welke tijdens de operatie voortdurend beschoten werden door Indonesisch afweergeschut. Toen de plaats van de batterijen bepaald was, werd op 12 Nov. een gecombineerde operatie ter zee en in de lucht ingezet, welke uitliep op een hevig gevecht tusschen de zee- en luchtstrijdkrachten eener- zijds en kust- en luchtafweerge schut aan den anderen kant. Tenslotte werden de Indonesi sche batterijen door racket- en mitrailletirvuur van de hevig be schoten Fireflies en door granaat- vuur van de „Piet Hein" vernield. De Indonesische verliezen zijn niet bekend. Aan Nederlandsche zijde werden geen verliezen en geen schade geleden. Bij «Ut problemen die er zijr> in de wereld is het Jodenvraagstuk wel een van «je, mrest tragische, en we vragen ons af Hoe lang de Britsche politiek t.a.v. de Pales- tijnsche kwestie de struisvogel tactiek blijft voeren. Concessies aan de Arabische bevolking be- teekend, conflict met het Joden- - volk en omgekeerd. Amerika's be moeienissen hebben niet veel ver andering gebracht. Als de Labour critiek heeft op de buitenlandsche politiek, laat zij er eerst op aan dringen de Palestijnsche kwestie te regelen naar menschelijkheid en recht. Moord en terreur, po litieke intriges in steeds toene- mende mate zijn het gevolg van deze vertraging in het resoluut aangrijpen van dit probleem. Als Engeland er geen raad mee weet laat dan de V.N. beslissen, niet tegenstaande de Arabische liga er bezwaren tegen heeft. Deze poli tiek van slapheid en halfheid wekt ergernis in de wereld. De verbittering onder de Joden neemt begrijpelijkerwijze hand over hand toe, zooals blijkt uit het laatste incident. Joodsche emigranten aan boord van het 2000 ton metende schip Lotsjita, dat gisteren in de haven van Haifa aankwam, hebben Britsche troepen, die aan boord van het schip trachtten te komen, met een hagelbui van blikken en stokken verdreven. Vier salvos uit machinegeweren werden over de hoofden der emigranten afge vuurd. Joodsche leiders te Haifa heb ben voor de uit 60.000 zielen be staande Joodsche gemeenschap 'n Generaal Kruis naar België. Op 28 November a.s. zal de chef van den generalen staf, lui tenant-generaal mr H. J. Kruis, een beleefdheidsbezoek brengen aan den chef van den Belgischen generalen staf. Zulks naar aan leiding van het bezoek, dat gene- raal-majoor Baele eenige weken geleden aan Nederland heeft ge bracht. Te Amsterdam ge arresteerd. De P.R.A. te Amsterdam is er In geslaagd te arresteeren J. L. A. Peremans, bijgenaamd de Belgi sche Blokzijl, verdacht van poli tieke activiteit in Nederland tij dens de bezetting. Peremans behoorde in den eer sten wereldoorlog tot de Belgi sche „activisten" en werd bij ver stek door den Belgischen recht bank in 1919 ter dood veroordeeld, Hij was toen n.l. reeds naar Ne derland uitgeweken. Tot 1943 toe verbleef hij In ons land, waar hij het contact met de staking van 90 mifiutep afgekon digd, als protest te,ven dé wsigc-. ring om passagiers van de Lots jita ts laten debarkecren. Dit zijn onverkwikkelijke too- neelen, waaraan een einde moet komen, in naam van de mensch- heid en van de christelijke moraal. De algemeene bond van Jood sche arbeiders te Jeruzalem heeft in een telegram aan Greech Jones, den Engelschen minister van ko loniën, verzocht, de 4000 Jood sche emigranten van de de Lots jita, die Dinsdag te Haifa zijn aangekomen, Palestina binnen te laten. In een tweede telegram van dezen bond, die aangesloten is bij den wereldbond van vakvereeni- gingen, wordt aan William Green, den leider van de American fe deration of labour verzocht, al zijn invloed bij de Engelsche la- bourregeering te willen aanwen den „om een menschelijken daad van goeden wille te verrichten en deze ongelukkigen Palestina te laten binnen gaan. Dit bericht spreekt voor zich zelf. Het Joodsche volk zal zon der land blijven, zoolang de Brit sche regeering zonder positieve wil in de een of andere richting beslissen zal. Maar het wordt ten hoogste tijd. H. St. Te Loosdrecht is een 20-jarige korporaal bij het verrichten van opruimingswerkzaamheden door het te vroeg ontploffen van een dynamietpatroon ernstig ge wond. Hem werden beide handen afgerukt, terwijl hij ook verwon dingen aan het gelaat opliep. Deze week wordt de laatste ronde gespeeld, waarvan en-1 kele partijen nog van belang zijn voor de bezetting van de eerste plaatsen. Damtournooi te Luik. Op initiatief van ie premier da.-^icv Motan ie Luik zul bm-. neiaketv in België cew interna tiowiul tornooi fevho-udcr, wor de», waaraan de bekf.r.dete dair.meestera deelnemen. De bedoeling is, dat ook de Zeeuwsche en de Noord-Bra- bantsche kampioen uitgenoo- digd zullen worden. De Zeeusche Dambond stelde voor dit tournooi een prijs be schikbaar. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Neerbosch- Hees, S. P. Nijdam te Raams- donk; voor den N.O. Polder, H. de Boer te Zwolle. Geref. Kerken. Beroepen te Renkum, Th. Oostra te 's Gravemoer; te Sellingen, M. Schenkeveld te Wieringen, Aangenomen naar Den Hel der, J. Hartkamp te Alphen a. d. Rijn; naar Lippenhuizen, R. J. de Jong, cand. te Amstel veen. Bedankt voor Middelstum, Dr A. Attema te Workum; voor Baarn, R. IJpma te Lop- persum; voor Nijxerk, A, J. v, Sluijs t« Rotterdam; voor Voorburg, G, F', Hajer te Ede; voor Eesi.rum, Grouw, Lichten, voorde est Oosterzee, R. j, de Jong, cand, te Amstelveen, Geref, Kerken (art, 31 K.O,) Geroepen te Nijkerk, D, v. Houdt te Rotterdam-Zuid; te Zwijndrecht-Groote Li-ndt, J. Sollie te Zoutespui; te Alkmaar en Broek op Langendijk, C. Stam te Tweede Exloermond. Aangenomen naar Wapen veld (ze maal), B. Geuchies te Daarlerveen. Bedankt voor Emmeloord (N.O.P.), C. G. Bos te Uithui- zermeeden. Vrije Evang. Gem. Bedankt voor Utrecht (2e pred.pl.), P. J. Mietes te Apel doorn. Vrouwen Wereld Gebedsdag 1947. De Vrouwen Wereld Gebeds dag zal in 1947 gehouden wor den op 21 Febr. Het .onderwerp zal zijn: „Maakt recht in de wildernis een baan voor onzen Godl" Duitsche bezettingstroepen op nam. Op hun verzoek keerde hij terug naar zijn vaderland, waar hij zich liet verbinden aan een Belgisch blad. Vlak voor de be vrijding van België in 1944 nam hij opnieuw de beenen naar ons land en werd kort daarop voor de tweede maal in België bij verstek ter dood veroordeeld, terwijl hem tevens een boete werd opgelegd van 5 millioen fr. Nadat ook ons land was bevrijd dook hij in Amsterdam onder, waar hij nu gearresteerd werd. De tinbedrijven in Ned.-indië. De Karimata weer in bedrijf. De tinbaggermolen Karimata, die in 1939 naar Indië werd ge sleept en- algemeen- bekendheid verwierf door het onderzoek naar den goudschat van de Lutine bij Terschelling, werd na de capitu latie van Japan in zeer verwaar loosden toestand op Banka aan getroffen. In 1940 was deze dregger door de gemeenschappelijke mijnbouw- maatschappij Ëilliton aan het gou. vernementsbedrijf der Banka tin winning tijdelijk afgestaan ten einde de tinproductie van Indië zoo hoog mogelijk op te voeren. Met inspanning van alle krach ten heeft het personeel der Billi- tonbedrijven gewerkt om den mo len weer bedrijfsklaar te maken. Zeer veel moeilijkheden moesten overwonnen worden. Nu werd het bericht ontvan gen, dat de Karimata op 13 No vember op Billiton is gearriveerd en op ,14 November, dus een dag na aankomst, weer in bedrijf werd genomen. Van alle molens zijn er thans slechts twee nog niet in bedrijf. Dit 'beteekent een belangrijke bijdrage op den weg naar het her stel der tinbedrijven in Neder- landsch Indië, een herstel dat van zooveel belang is voor ae ver sterking onzer deviezen-positie. GEMEENTERADEN. WISSENKERKE. Maandag vergaderde de raad voltallig, onder voorzitterschap van burgemeester van der Maas. De rijwieltoelage voor den gemeentebode werd verhoogd met f 20 per jaar. De voor de gemeente-compta belen gesloten fraude-risico verzekering werd met 3 jaar verlengd. De gemeenterekening 1945 werd aangeboden, aanwijzende in den gewonen dienst in ont vang f 421192,16 en in uitgaaf f 421171,23, alzoo met een goed slot van f 20,93 en in den kapi- taaldienst in ontvang en uitgaaf f 252245,11. Aan J. D. Noordhoek te Geersdijk werd vergunning ver leend tot het plaatsen van een septic-tank in gemeentegrond tegen betaling van een jaarlijk- sche retributie. Besloten werd over te gaan tot den aankoop van een wa gentje voor het vervoer der te Kamperland gestatlonneerde brandspuit, Naar aanleiding van dit punt ontspon zich een lang durig gesprek over de organi satie van de brandweer en de eventueel aan te schuffen brandbluschmiddelen. Tot defi nitieve besluiten kwam het ech ter niet. Bij de rondvraag informeerde de heer Dingemanse of door de gemeente het voorste lokaal der school te Geersdijk, waarin thans de distributie nog zetelt, na verloop van tijd beschikbaar gesteld kan worden als vereem- gingsgebouw. De voorzitter zei- de toe te zullen onderzoeken in hoeverre dit lokaal door den distributiedienst kan worden gemist. De heer Bustraan informeer de of er wel voldoende aan dacht wordt besteed aan het schoonhouden van den V'eer- weg en den Kaaidijk te Kam perland. De voorzitter zeide, dat men nimmer op Kamper land, gedurende de bietencam pagne, een weg zal kunnen krij gen die brandschoon is. Verder informeerde de heer Bustraan naar de afbakening van de havengeul, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze thans in orde is. De heer Kramer vroeg in hoe verre men is gevorderd met het graven van den brandput te Kamperland, waarop de voor zitter antwoordde, dat dit met het oog op de hooge kosten en het weinige personeel dat er te krijgen is, nog even is uitge steld geworden. De heer Zuijdweg informeer, de of er al een oplossing is ge vonden voor de ruiming van faecaliën, waarop de voorzitter antwoordt, dat de eenige af doende oplossing is het plaat sen van een septic-tank door de betrokkenen. De heer M. J. Noordhoek vroeg of de klok in den toren te Geersdijk nog niet kan wor den aangebracht, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij hiertoe al enkele malen op dracht heeft gegeven, maar dat het tot op heden nog niet is ge beurd. Sportnieuws. WEMELD1NGE. Dammen. Maandagavond speelde de Wemeldingsche Damclub haar eerste competitiewedstrijd te gen de Goessche Damclub D.J.D. I: C. de SchipperH. M. Slab- bekoorn 20; C. Hoogesteger- E. A. Schuitema 20; J. Poel manP. Marijs 2—0; Joh GijsselF. Pluijmers 0—2; J HoogestegerG. Foudraine 20; E. GijsselF. Fokke 20; G. NieuwenhuizeJ. Schrijver 11; M. BalK, Schoesters 20; F. Hamelink J, Stokman 20; M. Florusse J. Bisschop 2—0. Eindstand 173. Middelburg II verliest van Aagtekerke I. De Maandagavond te Middel burg gespeelde competitiewed strijd tusscnen het tweede tien tal van Middelburg en Aagte kerke I leverde een welver diende 146 overwinning op voor Aagtekerke I. Voorwedstrijden dam- kampioensohap van Zeeland. De laatst gespeelde partyen van de voorwedstryden om het pers. damkampioenschap van Zeeland hadden tot uitslag: A. v. SorgeF. v. d. Boom gaard 20; M. C. Deurloo—-C, de Schipper 20; F. v. d. BoomgaardC. de Schipper 2—0; A. v. Sorge—A. van Oos. ten 2—0; J, Strooband Sr.E. A, Schuitema 20; O, Scherp P. Hoogstrate 11F. Bran denburgF. P. den Hertog 11 j P. HoogstrateA, M. Geluk 1—1; A, W. Kaat~M. J. v. d. Weele 2—0. SCHORTENBONr VOOK ZEELAND. Voor het eerst na de bevrij ding zal binnenkort een groote partij katoen, zoogenaamd „schor- tenbont ter bescnikking gesteid worden van de manutactuners in Zeeland, bestemd voor de vrou wen in kleederdracht in die pro vincie, voor wie tot dusver wei nig te koop was. .vUKIUENE GULIJNSPLAAI. Nu de „Handelingen" in ons bezit zijn, laien wij hier volgen wat door Minister Beel, in ant woord op door den heer van Dis gemaakte opmerkingen over de samenvoeging van de gebeenten Kortgene—Colijns- plaat is gezegd: De annexaties, die tijdens de bezetting tot stand zijn geko men, zullen niet opnieuw onder de loupe worden genomen. Ik ben echter wel bereid enkele met name genoemde annexa ties, waaromtrent bijzondere omstandigheden zich voordoen, b.v. het geval Kortgene-Co- lijnsplaat-Cadzand, nog eens onder de loupe te nemen, wan neer mij mocht blijken, dat deze annexaties niet verant woord zouden zijn. Ik wijs er op, dat er bij de genoemde ge vallen zijn, die vóór de bezet ting reeds waren voorbereid en in staat van gereedheid waren. Ik doe derhalve geen toezeg ging met betrekking tot be paalde gemeenten. Ik wil al leen toezeggen, dat ik, wat be treft Ko-rtgene, Colijnsplaat en Cadzand, zal overwegen of er inderdaad termen zijn om deze annexaties ongedaan te maken. Brug over de Eendracht. De A.N.W.B. verneemt van be voegde zijde, dat de brug over de Eendracht vermoedelijk in de eerste helft van 1947 weer voor het verkeer zal worden geopend. Daardoor zal het eiland Tholen dan weer uit zijn isolement wor den verlost. Nederl. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, Afd. Walcheren. Reeds voor den oorlog was men hier tot oprichting eener afdeeling van N.C.A.B. geko men, welke tijdens de bezetting tot een bijna volkomen non- actief werd gedwongen. Thans na de capitulatie van de eenheidsgedachte (die ook in de bouwvakorganisatie werd doorgevoerd) is men weer tot het bijeenroepen van de afdee ling gekomen. Met een klein getal van 25 le den is weer opnieuw begonnen en een bestuur gekozen. Het is te hopen, dat nog vele der Chr. patroons op Walcheren, door hun beginsel gedrongen, zich zullen aansluiten. MIDDELBURG. G. R. de R., los werkman, werkzaam bij den wederopbouw, deed bij de politie aangifte van vermissing van een levensmid delenkaart en een bedrag van f 70. Het moet ontvreemd zijn uit een laadje van zijn kast in het arbeiderskamp, waarin hij is ondergebracht. VLISSINGEN. Voor de Mannenvereeni- ging „David" trad Dinsdag avond in de Chr. Geref. Kerk op Ds W. Heerma van Rotter dam, met het onderwerp„Juist nu, beginselvast". Midderistandsvragen. De Christelijke Middenstands- vereeniging hieid Dinsdagavond in het Concertgebouw een drukbezochte vergadering. Na te zijn ingeleid door den voor zitter, dhr J. J. Labrujère, sprak de heer J. van Altena, chef van het Economisch Insti tuut voor den Middenstand, over „De Middenstand in ver weer en aanval", Spr. vestigde er de aandacht op, dat door de politieke ver houdingen en het gebrek aan sterxe leiding er allerlei tegen werkende lactoren zijn, waar door de vryheid, ook voor deti middenstand, nog niet genomen is. Er zijn nog allerlei onzexer- heden onurdnt het tinancieel bestel. Niemand wil er minder van worden; als men hoort van loonsverhoogmg dan moeten oox de prijzen omhoog. Vol gens spr. zijn sedert 19i3 nog geen normale toestanden in het bedrijfsleven weergexeerd. Thans doen de leuzen opdouw, vernieuwing en ordening alge meen opgeld. Laat de midden stand zorgen voor zijn taak gereed te zijn, t.a.v. te ver door gevoerde Staatsbemoeiing, het gerationaliseerde grootDedrijf en de roep der consumenten dat zij door den middenstand worden afgezet. Op zeer onder houdende wijze en met vele practische gegevens zette spr. de taak van den middenstand uiteen. Zich instellend op den nieuwen toestand die komt, hoort hij te bouwen aan de per soonlijke maar ook aan de col lectieve taak tot vorming van een beteren middenstand, ge reed tot afweer en niet beducht voor bedreiging. In een breed voerige beantwoording van een groot aantal vragen had de heer Altena gelegenheid nog verder de moeilijkheden waarmee de middenstanders te worstelen hebben uiteen te zetten. Meegedeeld werd, dat in Ja nuari weer een spreker zal op treden die speciaal de belasting- vraagstuikken zal bespreken. Spreekuur Weth. Volkshuisvesting. De weth. van Volkshuisves ting is heden Donderdag ver hinderd zijn gewone spreekuur te houden. GOES. Oogstdienst. Het is bij de Ned. Herv. ge meente alhier gewoonte dat de ge meente haar gaven in den vorm van bloemen, fruit en le vensmiddelen in de kerk brengt ten behoeve van zieken en ouden van dagen, om op die wijze uiting te geven aan haar dankbaarheid voor het vele goede, dat zij op stoffelijk gebied van God mocht ontvangen. Deze gewoonte is ook dit jaar gehandhaafd. Een groote voor raad bloemen, fruit en andere le vensbehoeften was voor den dankdienst in het kerkgebouw bij een gebracht en op een 3"-tal groote tafels uitgestald. Na den dienst werd dit alles onder leiding van enkele dames en heeren uit den Jeugdraad en de Vereen, van Jong Hervormden bij de daarvoor in aanmerking komende zieken en ouden van dagen thuisbezorgd. HANSWEERT. Dinsdagmorgen liep het Ne derlandsche motorschip „Gruno" op den Oosthavendam alhier. Met assistentie van een even later binnenkomend schip is de „Gruno" weer vlot gekomen en heeft zyn reis kunnen voort zetten. KAPELLE. Tot notabel der Ned. Herv. Kenk werd alhier gekozen dhr C. L. Duininck. VEERE. Garnalen. De aanvoer van garnalen blijft steeds nog zeer bevredigend. Over de week van 18 t.m. 23 November werd aangevoerd een hoeveelheid van. 13.923 kg. gar nalen cn 381 kg, visch, in slecht» vier vischdagen. Ook deze week mag een goede aanvoer worden ver wacht, mede gelet op de hoe veelheid, die Maandag j.l. reeds werd aangevoerd, n,i, 6.152 kg. garnalen. Sinds gerulmen tijd is in één dag zooveel niet aan gevoerd. Tot ouderling bij de Ge reformeerde Kerk alhier is ge kozen dhr A. de Nood Sr.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2