Na de Nederlandsche, nu ook de Belgisch-Duitsche grenzen. Het echtscheidlngs" vraagstuk. BS Semarang nog geen wapenstilstand. Niet alleen de Overheid. Een afgescheiden gebied als Belgisch- Nederlandsch-Luxemburgsch Protectoraat. De kwestie der bewapening en troepensterkte in de V.N. WAT OP DEN BON? Joseph Franck over Tsecho-Slo wakij e. Er wordt krachtig aangepakt. Uitgave Stichting „Zccuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- etr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 33, Tel. 168; Middelburg, Bou- aanscho Kaal 89, Tel. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 Bij <ic behandeling van de be grooting van Justitie in de Twee de Kamer is door verschillende leden, o.a. de heeren v. d. Feltz, Terpstra, van Dis tn Roolvink, met kracht aangedrongen op het nemen van maatregelen ter voor koming van lichtvaardige echt scheidingen. Door den heer v. d. Feltz werd er op gewezen, dat de toestand op dit gebied werkelijk ontstellend is. „De wet noemt enkele zeer bij zondere gevallen, waarin echt scheiding is toegelaten, maar dank zij de bewijsconstructie in het procesrecht, waarbij als waar wordt aangenomen wat niet wordt tegengesproken, heeft zich in de practijk van de echtscheidings procedure een toestand ontwik keld, dat bijna alle echtscheidin gen plaats vinden bij onderling goedvinden, volkomen in strijd met de wettelijke voorschriften. De toestand die daardoor ont staan is, is schrikbarend. De pre sident van een onzer grootste rechtbanken vertelde mij, dat in September twee gehuwde paren voor echtscheiding voor hem ver schenen, waarvsji het eene ge huwd was in Mei en het andere in Juli. Op één dag verschenen er 64 gevallen voor echtscheiding en 80 gevallen per week is een nor maal getal". Daartegenover stelde spreker, dat het huwelijk, het gezinsleven, de kern is van de maatschappij. Wil de maatschappij, wil het maatschappelijk leven loskomen uit den Verworden toestand waar in wij thans leven, dan is vóór alles noodig, dat de heiligheid van het huwelijk, de vastheid van den huwelijksband weer wordt erkend. Door de andere genoemde spre kers werd in denzelfden geest ge sproken. Niet alle leden waren het hier mee eens. Ook hier openbaarde zich de anttithese. Het was de heer Stokvis, die er met kracht op aandrong de echtscheiding te vergemakkelijken. Wij moeten, zoo betoogde hij, onze wetten aanpassen aan de werkelijkheid van dezen tijd, door het scheppen van recht gegrond vest op de werkelijkheid van het heden, en niet op de werkelijkheid van Calvijn, niet op de werkelijk heid van het Kansnieke recht, niet op de werkelijkheid van de Mo zaïsche wetgeving, niet op de leerstellingen van sofismen en Bijbelteksten, maar op de nooden ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 506 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 28 Nov. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ, DB SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op* et* «ate»*! wsh ett Maori, Vrijdag, Zon op 8.22 n., onder 16.34 u. Maan op 13.09 u, onder 21.88 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 29 November: 4.56 u. 1.70 m., 17.20 u. 1.78 m. en behoeften van het practische leven van allen dag", Wij spreken de hoop uit, dat de plannen van den minister, om te komen tot maatregelen om wets ontduiking tegen te gaan en het voorkomen van lichtvaardige echtscheidingen, spoedig werke lijkheid mogen worden. De toestand is inderdaad, zoo als de heer v. d. Feltz het uit drukte, onhoudbaar. Bij de bespreking van het echt- scheidingsvraagstuk en de be strijding der openbare onzedelijk heid, werd er door den heer Terp stra op gewezen, dat inderdaad geklaagd moet worden over een wijdverbreide daling van het ze delijk peil der bevolking. Er zijn zoo zeide hij tal van moeilijke vraagstukken, die thans onze aandacht vragen: indië, de buitenlandsche politiek, prijzen en loonen enz. Doch iaat ons niet vergeten: de mensch zal bij brood alleen niet leven. Waar de dienst van God verlaten wordt, zullen de zedelijke normen gelei delijk verzwakken. De overheid kan door haar strafmaatregelen de o p e n 1 ij k e excessen van het kwaad bestrijden. Zij heeft daar toe den plicht. De minister wil in die richting werkzaam zijn. Maar de harten der onderdanen zal hij daardoor niet kunnen veranderen. Hier rust allereerst een taak op de Kerken, die zich meer en meer haar taak tot evangeliseeren be wust mogen worden; een taak ook voor particulieren en veree- nigingen, niet het minst ook voor de beide machtige organen van de openbare voorlichtingde radio en de pers". Het is goed dat ook op deze zijde van de zaak de aandacht werd gevestigd. De overheid kan niet alles. En wij moeten oppassen, dat wij niet van de Overheid gaan vragen, wat wij zelf kunnen en behooren te doen. Wat lezen onze kinderen? Welke voorlichting krijgen ze b.v. ook door de kranten die wij in onze huiskamers toelaten en waarin ook de kinderen voort durend worden opgewekt en ge prikkeld tot het bezoeken van tooneel en bioscoop, waar in vele gevallen de hartstochten niet on beroerd blijven en waarin echt scheidingen niet als in strijd met Gods Woord, maar als pikante histories worden behandeld. Het Indonesisch-republikeinsche persbureau Antara deelt mede, dat tot dusver nog geen pogingen zijn aangewend om de vijandelijk heden bij Semarang te staken en dat er evenmin besprekingen zijn gehouden teneinde een definitieve demarcatielijn rond deze stad te trekken. Telkens wanneer de Neder- landsche militairen de Indonesi sche verdedigingslinies naderen, wordt hun een „ontvangst" be reid. De Nederlandsche bevelhebber van Semarang zegt in een offi cieel communiqué o.rii. „Als gevolg van ontvangen in structies is van Nederlandschen kant op 9 en 14 Nov. een schrij ven gezonden aan den Indonesi- schen kolonel Soenarto, waarin aangegeven wordt, op welke wijze contact tot stand zou kunnen ko men met den Nederland schen be velhebber te Semarang. Voor zoover aan Nederlandsche zijde kan worden vastgesteld, heeft Soenarto nog geen poging gedaan zich met den Nederlandschen commandant in verbinding te stel len noch heeft hij gebruik ge maakt van het door dezen com mandant gedane aanbod deze ver binding per radio tot stand te brengen. Teneinde onnoodig bloedvergieten te voorkomen acht de Nederlandsche commandant zich verplicht een demarcatielijn tusschen het door de Nederlan ders bezette gebied en dat der In donesiërs te bepalen. De Indonesische commandanten hebben tot 28 November den tijd hun troepen uit het aangegeven Nederlandsche gebied terug te trekken. Na dezen datum zal tot I actie tegen overtreders worden overgegaan. Eveneens zullen maatregelen worden genomen, in dien het Nederlandsche gebied zal worden beschoten. Intusschen blijft het aanbod aan kolonel Soenarto om contact per radio tot stand te brengen van kracht. DE A.S. VERKIEZINGEN IN PERZIË. Regeeringstroepen gereed. Perzische regeeringstroepen hebben de geheele provincie Khamsin, grenzend aan de pro vincie Azerbeidsjan, zonder ver zet van nationale militie-troepen van Azerbeidsjan bezet. Perzische troepencontingenten wachten op nadere orders uit Te heran om de grens van Azerbeids jan te overschrijden en Tebris te bereiken, waar volgens de recente verklaring van Soeltaneh, den Perzischen premier, zij de orde moeten handhaven bij de aan staande verkiezingen. ONDERHANDELT LEWIS MET MIJNEIGENAARS? Volgens betrouwbare berichten heeft John Lewis, leider van 400.000 stakende Amerikaansche mijnwerkers, geheime onderhan delingen geopend met de mijn eigenaren. Ofschoon er officieel niets over bekend is, verluidt, dat de onder handelingen een wederinvoering van het systeem van collectieve overeenkomsten ten doel hebben. Concurrentie voor de vetkool- industrie. Julius Krug, de Amerikaansche minister van Binnenlandsche Za ken, heeft, naar verluidt, ernstig een plan onder studie om door de pijpleidingen, die gedurende den oorlog voor benzine werden gebruikt, gas uit Texas naar de steenkoolverbruikende gebieden te laten komen. Indien een dergelijk plan uitvoerbaar is, zou het een blijvende en gevaarlijke concur rentie beteekenen voor de vetkool- industrie. Amerika ontevreden over de verkiezingen in Roemenië. De waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken van Ame rika, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat zijn ministerie om vangrijke rapporten heeft ontvan gen wat betreft den gang van za ken bij de Roemeensohe verkie zingen, hieruit blijkt, overduide lijk, aldus Acheson, dat in feite het stemrecht aan groote deelen van de bevolking is ontzegd door intimidatie van de zijde der re geering en manipulaties met de kiezerslijsten. Welke stappen de V.S. hierop zal nemen, valt volgens Acheson moeilijk te zeggen. Niet erken ning der Roemeensche regeering was niet in zijn verklaring ver vat. De Roemeensche zaakgelastigde in Amerika zeide, dat Acheson's verklaring „niet geheel juist was" en dat hij „andere inlichtingen van zijn land ontvangen" had. Een Gezantschapsattaché, die den zaakgelastigde vergezelde, deelde journalisten mede, dat de Het Belgische Rijncomité is Dinsdag onder voorzitterschap van Prins Louis de Merode bij eengekomen. Bij de opening van de verga dering wees de voorzitter op de noodzakelijkheid voor België naar het voorbeeld van Nederland ter ritoriale eischen te formuleeren, om er eventueel economische voordeelen uit te halen. Na de Nederlandsche eischen j onderzocht te hebben, zette ba- i ron Nothomb het geval van Aken uiteen. Het bezit van deze stad, ofwel door de Belgen, ofwel door Nederland zou de argwaan hun ner buren opwekken. Hij heeft bijgevolg voorgesteld er een Bel- j gisch-Nederlandsch condominium van te maken, door er twee aan- grenzende steenkolenbekken bij te voegen, wat aan dit grondge bied een bevolking van zoowat 350.000 inwoners zou geven. Kolonel Delannoy eischte voor België, om dringende strategische redenen, de aanhechting van een grondgebied van l-lOO vierkante K.M., waarvan 1000 vierk. K.M. wouden, met daarenboven de elec- trische controle van Godesberg. Volgens generaal Ley, zouden de Belgische grenzen zich op de Eiffel-toppen moeten bevinden. De volgende motie werd goedgekeurd: „Het Belgische Rijncomité, op 26 November 1946. 1. aangezien de Nederlandsche regeering een duidelijk program ma van territoriale eischen naar voren gebracht heeft, en de Luxemburgsche regeering eveens haar eischen geformuleerd heeft. 2. Aangezien het voor België van belang is niet door een lang durig stilzwijgen den schijn te verwekken als zou het geen be lang stellen in een vraagstuk, dat integendeel voor dit land van es sentieel belang is, en waaraan het land en het parlement terecht het grootste belang hechten. Vestigt de aandacht van de re geering op het dringend karakter van een openbare bekendmaking van een klaar omlijnd programma der Belgische eischen. 3. Is men van oordeel, dat dit programma, benevens den eisch van economische voordeelen, ook den eisch moet bevatten van de kantons Mondschau, Schleiden en Prum. Deze kantons zijn rijk aan bosschen, afdammingen en ertsen. De inwoners zijn er weinig talrijk en het meerendeel was vroeger Belgen. Wij moeten die kantons opeischen tot aan de lijn die voor onze militaire verdediging noodig is. Ook moeten wij het bezit op eischen van de mijnen rond Aken. Dit gebied zou van Duitschland moeten worden gescheiden, om een Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsch protectoraat te worden". Het Belgisch comité heeft be sloten Spaak, minister van Buiten landsche Zaken, een telegram te zenden, waarin die eischen wor den uiteengezet NOEL BAKER: „ZIJN WIJ BEREID OM NU INLICHTINGEN TE GEVEN?" OPGAVE TROEPENSTERKTE HEEFT BE TREKKELIJKE WAARDE. Het debat ove** deze kwestie is in de zittingen van de V.N. voortgezet. Het gesprek ging voornamelijk tusselien de Am. Senator Tom Connaly, Philip Noel Baker (Groot-Brittannië) en Molotof, Molotof herhaalde zijn verklaringen; dat inlichtingen over troe pen in marine- en luchtbases van het grootste belang waren. Hjg zeide, dat slechts twee landen, n.l. San Salvador en Argentinië, bezwaren hadden tegen de troepentellingen. Molotof was ook verder van meening, dat de kwestie van het verstrekken van gegevens over troepen in het binnenland b^j- de bestudeering van de algemeene vermindering der bewapening zou moeten worden besproken. „Indien", aldus Molotof, „de kwestie van troepentelling en het probleem van de ontwapening als een geheel moeten worden beschouwd, moet opgave verstrekt worden, niet alleen van het totaal-aantal troepen in en militaire formaties, maar ook van de verschillende soorten wapenen in ieder land, dus ook van wapens met straalaandrijving, atoomwapenen, e.a. Wij weten, dat er steeds meer soorten wapens zich ontwikkelen. De kwestie moet niet in die mate uitgebreid worden, dat er een tweede probleem in schuil gaat. Wij ziju van meening, dat de kwestie van troepen op vreemd grondgebied een afgesloten geheel vormt en de behandeling ervan geen uitstel gedoogt". Hij achtte het verder belangrijk, dat alle gegevens reeds binnen zouden zijn wanneer het vraagstuk van de ontwapening aan de orde zou komen. De Amerikaansche senator Tom Connaly zeide, dat de V.S. niet stonden op verificatie van troepentellingen, maar wel op verificatie van opgaven over alle legeronderdeelen in het kader van de kwestie van algemeene vermindering der bewapening. Nogmaals drong Lij aan op het vragen van rapporten over troepen in het eigen land. Hij zeide, dat deze kwestie geen uitstel gedoogde. Connaly wilde „de grootere en meer belangrijke kwestie van algemeene ontwape ning" niet uistellen. Philip Noel Baker (Groot-Brittannië) zeide o.m.: „Wij zijn het eens met Molotof, dat een opgave van aantal troepen zonder een opgave der bewapening van zeer betrekkelijke waarde is en dat de bewapening en niet de soldaten de hoofdzaak is. Zijn wij be reid om dergelijke inlichtingen nu te geven? Natuurlijk niet, even min als Mololtof. Wij zullen ze geven in het kader van een ge meenschappelijk ontwapeningsplan. Wij zullen het doen, als wij weten, dat dit alles werkelijkheid is en geen schijn". Noel Baker bestreed de bewering, dat verificatie van opgaven vertraging zou veroorzaken. „Het veroorzaakt geen uur vertraging. Eerst publicatie en dan verificatie". Hij deed een beroep op Mo lotof, die meer dan eens op eenstemmigheid had aangedrongen, om redelijk te zijn. De besprekingen zijn hiermede in een stadium gekomen, waarin belangrijke beslissingen zullen kunnen vallen, die de veiligheid der wereld kunnen verstevigen. minister van Buitenlandsche Za ken, zou practisch het oorspron kelijke aanbod van maarschalk Tito aan Togliatti, den Italiaan- schen leider der Communisten, hebben herhaald. (Volgens dit aanbod zou Joego-Slavië de sou- vereiniteit van Triëst erkennen en het belangrijke spoorwegcentrum Gorizia krijgen, evenals Monfal- cone). DE INDISCHE KWESTIE IN ZUID-AFRIKA. In de gezamenlijke bijeenkomst van de politieke en juridische commissie der V.N. heeft Sir Hartley Shawcross, de Engelsche procureur-generaal, bij de her vatting van het debat over de klacht van India aangaande de behandeling van Indiërs in Zuid- Afrika verklaard, dat Engeland Zuid-Afrika steunt in zijn ver zoek om de kwestie naar het in ternationaal hof van Justitie te verwijzen. Fahy (V.S.) verklaar de zich eens met het Engelsche voorstel. Dejean (Frankrijk) stel de als amendement op de Indische resolutie voor, zoowel aan de In dische als aan de Zuid-Afrikaan- sche regeering te verzoeken om op de eerstkomende zitting van de algemeenej vergadering der V.N. verslag uit te brengen over de maatregelen, die zij hebben ge nomen om hun betrekkingen te verbetereu. ATTLEE OVER DEMOBILISATIE. In een verklaring in het Lager huis over demobilisatie zeide Att- lee, dat een snelle oplossing van het vraagstuk niet geheel in de macht der regeering lag. Het ge ringere tempo van demobilisatie was te wijten aan het geringe tempo voor het afdoen van vre desverdragen e.d. men was van meening, dat tegen eind 1947 al len, die voor 1 Juni 1944 waren opgeroepen, uit den militairen dienst ontslagen zouden zijn. Te gen het eind van dit jaar zouden 4.300.000 mannen en vrouwen van de 5.100.000, die op de Ve-day in dienst waren gedemobiliseerd zijn. Tenslotte ontkende Attlee de bewering, dat „een kolossale fout" zou zijn gemaakt door het maxi mum voor demobilisatie te laag te stellen en vervolgens te wijzigen. ZAL SOVJET-UNIE DEEL NEMEN AAN REGELING WALVISCHINDUSTRIE? Wladimar Bogdanof, directeur van het Sovjet-instituut voor vis- scherij en oceanografie, die bijna een week te laat is aangekomen op de conferentie voor de wal- vischvaart en industrie te Washington, heeft in de vergade ring verklaard, dat hij door zijn regeering gemachtigd is de in stemming van de Sovjet-Unie te betuigen met de 8 Juni 1937 te Londen geteekende internationale overeenkomst voor ordening van de walvischvaart en later aange nomen protocollen. Men is te Washington van mee ning, dat de Sovjet-Unie thans ook met de 20 andere maritieme mogendheden zal samenwerken bij het opstellen van een nieuwe regeling, die „den dooden letter": van de overeenkomst van 1937 zal vervangen en de exploitatie van de vischgebieden in de Noorde lijke IJszee zal ordenen. EEN POLITIEK VAN DEMOCRATISCHE VRIJ HEDEN IN IRAK. Generaal Noeri es Said, minis ter-president van Irak, heeft als uiteindelijk doel der politiek van zijn onlangs gevormde regeering genoemd: „Voor het volk den weg te bereiden tot het genieten van de voordeelen van vrije ver kiezingen, vrijheid van pers, van spreken en v. politieke activiteit". Dagbladen, die door het vorige kabinet zijn verboden, mogen weer verschijnen. Politieke par tijen kunnen zich weer buiten Bagdad vertakken. Noeri es Said verklaarde, bevel te hebben gege ven om onmiddellijk directe ver kiezingen te houden. krijgen we deze week (24 Nov. t.m. 8 Deo. 1946) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook 3) 49-4 Alg.100 gr. suikerwerk. 49-5 Alg.: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten KD, KE 612 (strook 3) 50-7 Alg.: 100 gr. suikerwerk. 50-3D Res.: 250 gr. zachte zeep. 50-3E Res.500 gram zachte zeep Tabakskaarten T 60: 2 rants, tabaksartikelen. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 29 No vember a.s. worden gekocht Op de bonnen T 60 tabak zal bij aarkoop van twee rantsoenen cigaretten tenminste één rantsoen cigaretten vervaardigd uit Zuid- Amerikaansche tabak, geleverd worden. Roemeensche oppositie-partijen getracht hadden tijdens de verkie zingen wanordelijkheden te ver wekken en hij ontkende, dat de regeering tegenmaatregelenhad genomen. Van de bij de verkiezingen, ge- doode menschen was nog niet één van de oppositie, Het waren meest soldaten, die de stembu- reaux bewaakten", aldus deze attaché. DE STRIJD IN CHINA. In regeeringsgezinde kringen te Nanking werd heden verklaard, dat de Chineesche Communisten ten Zuiden en Westen van Ta- toeng in Noord-Sjansi een groot offensief hebben ingezet en dat de regeeringstroepen zich daar in een netelige positie bevinden. Het Communistische hoofd kwartier te Jenan heeft beves tigd, dat 'het Communistische achtste leger reeds verschillende sleutelposities in Noord-Sjansi heeft veroverd. Volgens het Chineesche blad „Skin Min Pao" bevinden zich in de bergen van Shingan, in Noord- I Mandsjoerije, 100.000 man Ja- pansche troepen, die nog zijn uit gerust met hun artillerie. De Chi- neescho regeering heeft twee veld-detachementcn naar deze I troepenmacht, die samen met de Communisten zou hebben gevoch ten, afgezonden om over capitu latie te onderhandelen, DE GROOTE VIER EN HET VETORECHT. Byrnes, de Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, en zijn Britschen collega Bevin hebben gistermorgen tweemaal j een onderhoud gehad. Naar men 1 meent te weten waren de kwesties I van het recht van veto en Duitschland het onderwerp der besprekingen. De algemeene indruk van waar nemers is, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken door mid del van geheime besprekingen een laatste poging aanwenden om de tot nu toe onoplosbare problemen te regelen. Men ziet in Molotof's acceptatie van de clausule inzake „menschelijke rechten" vervat in artikel 9 van het statuut van Triëst, een' aanwijzing, dat nog meer wederzijdsche concessies kunr.en worden verwacht. ONDERHANDELINGEN ITALIË—JOEGO-SLAVIË. Weinig succes verwacht. Volgens gezaghebbende Itali- aansche en Joego-Slavische krin gen te New York hebben de on derhandelingen tusschen Italië en Joego-Slavië, die een week ge leden te New York zijn begon nen, tot nog toe weinig succes geboekt. Men neemt aan, dat Italië de voorstellen van Joego-Slavië als basis voor onderhandelingen moeilijk te aanvaarden acht. Sta- noje Simietsj, de Joego-Slavische Na de beëindiging der besprekingen tusschen de Nederlandsche en Indonesische delegaties over een ontwerp-overeenkomst inzake den toekomstigen status van Ned.-Indië, werd de tekst van het ontwerp door de beide delegaties geparafeerd in een vergadering ten huize van Soetan Sjahrir onder voorzitterschap van Prof. Schermerhom. Prof. Schermerhom teekent het document. Links Soetan Sjahrir. Joseph Franck, secretaris van de communistische partij in Tsjecho-Slowakije, vertoeft en kele dagen in ons land. Dins- dagochtend stelde hij eenige persvertegenwoordigers in de gelegenheid hem vragen te stellen. „Wat is het standpunt van de Tsjechische regeering ten opzichte van de internationa- liseering van den Donau?" „Onze regeering is het eens met het standpunt, dat deze kwestie een zaak is, die slechts de Donaulanden zelf aangaat." „Hoe staat het met de Duit schers in Tjecho-Slowakije?" DE SOCIALISTEN VERLO REN 20 BIJ DE BEL GISCHE VERKIEZINGEN. Uit een tabel, gepubliceerd door het Belgisch ministerie van Bin nenlandsche Zaken, blijkt dat in de groote steden de C.V.P. van 10 tot 15 pet. aan stemmen ge wonnen heett in vergelijking met Februari 1946. Voor Gent was de winst zelfs 50 pet. Ook de Liberalen boekten winst en wel in de Brusselsche agglo meratie met 50 tot 100 pet. De Antwerpsche voorsteden toonen ook een vooruitgang, doch in de hoofdsteden der provincies zijn de resultaten dezelfde als in Febru ari. In Luik en Charleroi is er zelfs een lichte achteruitgang merkbaar. De verliezen der socialisten zijn groot te noemen, minstens 20 pet. behalve te Charleroi, waar zij zich staande hebben kunnen hou den. De Communisten verloren over de geheele linie en haalden in sommige plaatsen slechts 40 pot. van hun aantal stemmen bij de Kamerverkiezingen. In de Haagsche binnenstad of op een tramrijtuig van lijn 3 der H.T.M. is een portefeuille met ongeveer 2400 dollar ont vreemd. In een rijtuig van lijn 6 zijn diverse distributiebeschei den ontvreemd. Van de binnenplaats van de Rijks automobielcentrale te 's Gravenhage zijn 10 automo bielen met banden ontvreemd. „Op 28 October is de laatste trein met Duitschers uit ons land naar Duischland vertrok ken. Hiermede hebben wij in overleg met de geallieerde be- j zettingsmachten deze netelige kwestie geregeld. Voor den oor log was ons land een staat met1 vele nationale minderheden, daaronder drie miliioen Duit schers, z.g. Sudeten-Duitschers. Zij zijn nu allen uit ons land verwijderd. Gebleven zijn slechts eenige Duitsche specia listen. Zelfs de 'anti-fascistische Duitschers, die in ons land ver blijf hielden hebben ons land verlaten." „Is er in uw land een arbeids krachtenprobleem?" „Ja, een zeer groot probleem zelfs. In den oorlog hebben 300.000 Tsjechen hun leven ge offerd. Deze missen we nu van zelfsprekend zeer. Daarenboven moeten de plaatsen worden be zet van de Duitschers, die ons land verlieten. Dit tezamen met de vernietiging, die den oorlog aan de industrie heeft toege bracht, maakt het arbeids krachtprobleem zeer urgent." Over de nationaliseering in zijn land zei Franck; de indus trie is voor 70 pet. genationali seerd, de theaters geheel even als de bioscopen en de film industrie. Deze laatste is weer zeer bedrijvig. Naar Duitsch land zullen geen bezettingstroe pen worden gezonden. Ook verlangt Tsjecho-Slowakije geen handelsbetrekkingen met Duitschland aan te knoopen. Met landverraders worden korte nietten gemaakt. Ze ventig duizend werden na den oorlog gevangen geno men. Velen van hen zijn reeds geëxecuteerd. Op de vraag „hoeveel" kon de heer Franck niet antwoorden, doch het zijn er zeer velen, zeide hij. Een uitgesproken doodvonnis wordt binnen vier en twintig uur voltrokken. Gratie komt bijna niet voor. Z.g. lichte gevallen, dus zij, die behalve nationaal-socia- listische gezindheid, verder niets op hun geweten hebben, worden altijd nog voor ten minste vijf jaar opgesloten. Er bestaan in Tsjecho-Slo wakije 6 politieke partijen, die alle in de regeering vertegen woordigd zijn. De communisti sche partij is de grootste. Bij de laatste verkiezingen ver wierf zij 38 pet. der stemmen. Over de Hongaarsche minder heid in Tsjecho-Slowakije zeide de heer Franck, dat met de Hongaarsche regeering bespre kingen worden gevoerd over de uitwisseling van Hongaren en Tsjechen. In Tsjecho-Slowakije wonen op het oogenblik nog 500.000 Hongaren, in Hongarije 250.000 Tsjechen. De heer Franck sprak voorts de ver wachting uit, dat de handels betrekkingen tusschen zijn land en Nederland nog zullen wor den verstevigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1