Een Kollandsch Huis in Oorlogstijd, Walcheren wordt weer beplante Groote drang naar emigratie. De oorlog had grooten invloed op den loop der bevolking. Duitsche oorlogsmisdadigers opgespoord. Ingrijpende verschuivingen In 1944 als gevolg van evaouatla enz. LAATSTE BERICHTEN. De kwestie van het Veto-recht. Bezorgdheid bij de Regeering. In 1947 voldoende kunstzijde. FEUILLETON. Het Jaar 1944 ia voor den loop der bevolking in Zeeland een zeer bijzonder geweest. Uit de thans door het provinciaal bestuur ge- publiceerde cijfers zijn eeltige in- teressante conclusies te trekken wat betreft de volkshuisvesting in de provincie als gevolg van inun daties, evacuaties en oorlogshan delingen. Wanneer wij de verschillende eilanden afzonderlijk bezien, dan blijkt, dat Schouwen-Duiveland de grootste uittocht heeft mede gemaakt, n.l. 17655 personen. Al leen Haamstede en Renesse gin gen in zielental vooruit, resp. met 121 en 113. Zierikzee verloor niet minder dan 5932 inwoners. Tholen zag de bevolking ver minderen met 11693 personen. De gevolgen van de evacuatie waren hier wel zeer sterk merk baar. In veel mindere mate was dit het geval op Walcheren, waar de groote evacuatie pas in 1945 plaats vond. Niettemin vertrokken in 1944 reeds 4779 menschen. En (zooals te verklaren is)Arne- muiden en Nieuwland kregen er resp. 87 en 61 inwoners bij. Van Walcheren trokken vele menschen naar Z.-Beveland; den weerslag merkt men in de cijfers het zielental steeg in Z.-Beveland met 3608. De twee gemeenten, die er op N.-Beveland zijn, kregen er 1007 menschen bij. In West-Zeeuwsch Vlaanderen daalde het inwonertal met 598 en in O.-Z.-Vlaanderen met 670. Op 31 December 1943 woonden er in de gelieele provincie 256459 menschen en op 31, December 1944 slechts 227596. Deze groote vermindering in zielental zegt niet veel betreffende de tendenz, de provincie te verlaten om allerlei persoonlijke en zakelijke motie ven, want het grootste percentage komt voor rekening van hen, die óf moesten evacueeren en naar familieleden In andere dcelen van het land gingen óf als staatsge vaarlijk werden uitgewezen. De groote trek uit de provincie heeft zich pas goed na de bevrijding van het Noorden doorgezet. In 1944 overtroffen de geboor ten de sterfgevallen met precies 1000. Tenslotte nog eenige cijfers van de grootste plaatsen: in Mid delburg daalde het inwonertal van 20357 op 19166in Vlissingen van 16123 op 13240; in Goes steeg het van 11812 tot 12484 en in Terneu- zen van 11586 tot 11804. Hoewel al deze getallen dus nog op 1944 betrekking hebben, is het toch wel goed, ze nog even te vermelden, omdat ze een idee geven van de gevolgen, die den oorlog op het inwonertal had. Gelukkig zijn thans weer de meeste menschen naar hun vroe gere woonplaatsen teruggekeerd en de cijfers voor dit jaar zullen er straks geheel anders uitzien. SCHOENENBON OP NUMMER TWEE. Het C.H.K. deelt mede, dat in den loop van de maand December 1946 diegenen voor een schoenenbon in aanmer king komen, wier stamkaart nummer op het cijfer twee eindigt, voorzoover zy sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvan gen. Evenals de vorige maan den zullen de distributiedien sten eerst in den loop van de tweede helft van de maand December op nader vast te stellen data tot uitreiking der schoenenbonnen overgaan, te gen overlegging van de stam kaart met bijbehoorend in legvel. De politie is er in geslaagd de daders van den roofoverval te Moerkapelle te arresteeren. Het zijn de 21-jarige H. V. en J. de V. te Hazerswoude. Na een scherp verhoor beken den zij den overval te hebben ge pleegd, maar zij bleven hardnek kig weigeren inlichtingen te ver strekken over de vuurwapenen, waarvan zij zich bij den overval hadden bediend. Daarvoor bleek een goede reden te bestaan: bij een tweede minitieuze huiszoeking trof een wachtmeester van de Rijkspolitie in een geheime berg plaats, die was aangebracht in een dubbele muur, de twee revol vers aan naast de eveneens in de bergplaats verborgen gouden schat der jeudige boeven. Het waren niet minder dan veertig gouden ringen, die onlangs uit een winkel in Boskoop door het in drukken van een ruit waren ge stolen. In totaal waren er 48 uit den winkel verdwenen; 7 hadden de jongens er inmiddels verkocht, de achtste had één van hen ver loren en is inmiddels door een eerlijken vinder bij de politie te ruggebracht. De bij den overval uit het post kantoor te Moerkapelle geroofde ruim f 130U.—, hadden de jongens eerlijk gedeeld en er naar hun zeggen voornamelijk achterstal lige schulden mede voldaan. Men hoopt het grootste gedeelte te kunnen achterhalen. NEDERL. TROEPEN NAAR DUITSCHLAND. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrootingen van oorlog 1946 en 1947 deelt de regeering mede, dat zij van oordeel is, dat ons land in internationaal verband actief deel moet nemen aan de bezetting van Duitschland. Zoo spoedig als daartoe voldoende troepen beschikbaar zijn, stelt de regeering zich voor om, evenals zulks thans reeds door België geschiedt, aan de bezet ting van een bepaalde zone in Duitschland mede te werken. Het is mogelijk in de tweede helft van 1947 een contingent dienstplichtigen voor dit doel te bestemmen. INVASIE-SALARIS HERPLAATSTE WACHTGELDERS. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire me degedeeld, dat het geen bezwaar ontmoet om aan herplaat ste wachtgelders, die als ambte naar of arbeidscontractant, van September 1944 tot en met 15 October 1945 zonder wezenlijke onderbreking in overheidsdienst werkzaam zijn geweest, aanspraak toe te kennen op het z.g. invasie voorschot, indien zulks geschiedt op basis van de belooning, welke uit hoofde van de in September 1944 verrichtte werkzaamheden is genoten. Daarbij acht hij het billijk, dat de desbetreffende uitkeering vol ledig aan belanghebbenden ten M.R.P. toch aan de winnende hand in Frankrijk. De M.R.P. is gisteravond, on danks de officieele resultaten van gistermorgen, waarbij de commu nisten een kleine meerderheid ble ken te hebben, toch als overwin naar uit de tusschen-verkiezingen voor den Franschen Senaat te voorschijn gekomen. De juiste cijfers voor geheel Frankrijk met uitzondering van Corsica, zooals zij door het Fransche ministerie van binnen landsche zaken zijn gegeven, zijn: M.R.P.24.751 kiesmannen, Com munisten: 24.544 kiesmannen. HOUDEN MOLOTOF EN BYRNES EEN GEHEIME BESPREKING. Molotof, de Sowjetrussische minister van Buitenlandsche Za ken, heeft gistermiddag naar ver luidt, om een geheim onderhoud met Byrnes verzocht, den Ameri- kaanschen minister van Buiten landsche Zaken, voor dat de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken gisteravond te 10 uur bij een kwam. Omtrent de reden van het verzoek tast men nog in het duister. Republikeinsche Kabinet aocoord met ontwerp overeenkomst? Het Republikelnsch-Indone- slsche persbureau Antara deelt mede, dat volgens berichten uit Cheribon het Indonesische Kabi net accoord gaat met de Neder- landsch-Indonesische overeen komst. Antara verneemt verder, dat over de artikelen, die betrekking hebben op de Nederlandsche kroon en de restitutie van niet- Indonesische bezittingen op Java en Sumatra, hevige debatten zijn gevoerd. Verbreking diplomatieke betrekkingen Joego-Slavië Griekenland. Een vernietigende aanval van het officieel communistische blad „Borba" op de Grieksche regee ring heeft diplomatieke waarne mers te Belgrado er toe gebracht zich af te vragen of dit een breuk in de diplomatieke betrekkingen met Griekenland voorspelt. Het desbetreffende artikel, dat beschouwd wordt als oen officieele verklaring van de Joego-Slavische regeoring over de huidige crisis zegt o.m.„De Grieksche regee ring en haar buitenlandsche ad viseurs zijn er verantwoordelijk voor, dat er een toestand is ge schapen, waardoor Joego-Slavië maatregelen als een volledige ver breking van diplomatieke betrek kingen met Griekenland moet overwegen." DE BILT ZEGT: Enkele buien. Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond Tijdelijk krachtige wind tus- achen Zuidwest en West, wis selend bewolkt met enkele re genbuien, Weinig verandering van temperatuur. goede komt, weshalve voorkomen dient te worden, dat ingevolge de cumulatie-bepalingen van het Rijkswachtgeldenbesluit de uit keering geheel of ten deele in mindering wordt gebracht op het toegekende wachtgeld, LORD BEVERIDGE IN NEDERLAND. Gisteravond is Lord Boveridgo voor oen bezoek aan Nodorland op kast oei Oud-Wassonaar ge arriveerd. Lord Boveridgo, vooral bekend door zj|n plan botreffende sociale verzekoring, hooft de af- geloopon dagen in België door gebracht, waar hy in Gent, Ant werpen en Luik iagingen heeft gehouden. De Engelsche gast zal tijdens zyn bezoek aan ons land o.a. benoemd worden tot doctor hono ris causa der Economische Hooge- school t« Rotterdam. SALARISCONGRES NIJVERHEIDS- PERSONEEL. Betere salariëering en nooduitkeering gevraagd. Het Nederlandsch Verbond van directeuren en leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs hield Zater dag te Utrecht een salariscongres, onder voorzitterschap van den heer G. N. Meurs. In zijn openingswoord zeide de heer Meurs het te betreuren, dat de aanleiding tot dit eerste alge- meene congres een materieele moest zijn, doch de voortdurende tenachterstelling van het Nijver heidsonderwijs heeft geleid tot onhoudbare toestanden. Als voorbeeld noemde spre ker het feit, dat een leerares aan een huishoudschool min der verdient dan een dienst bode en een leeraar aan een Ambachtsschool minder dan een monteur. De financieeie moeilijkheden van het personeel hebben dan ook reeds geleid, tot een tekort aan leerkrachten bij het Nijverheids onderwijs, tot schade van de Ne derlandsche welvaart. De binnen kort uit te keeren nooduitkeering van 10 procent noemde spr. ten eenenmale onvoldoende. Een resolutie werd aangeno men, waarin mqt klem werd aan gedrongen op een betere salaris regeling op korten termijn en nooduitkeeringen aan de leer krachten. DE GEVRAAGDE GRENSCORRECTIES. Duitsche protesten. De Nederlandsche voorstellen tot herziening van de Duitsch- Nederlandsche grens hebben vol gens radio Hamburg sterke pro testen gewekt bij de bevolking uit de Duitsche grensgebieden. Gemeenteraden hebben het Brit- sche militaire bestuur verzocht stappen te doen bij de Neder landsche regeering. De burgemeester van Keulen, Dr Pünder, heeft op een open bare bijeenkomst te Kleef zich verzet tegen de aanspraken van Nederland op Duitsch gebied, al dus meldt het Duitsche nieuws bureau in de Amerikaansche zóne. Pünder zeide dat het gebied van Kleef, politiek, economisch en cultureel Duitsch gebied was en Hat het daarom niet aan Ne derland kon worden afgestaan. CONGRES VAN VERPLEGENDEN. Zaterdag hield de federatie van Nederlandsche vereenigingen, die de belangen van de verpleging en de verplegenden behartigen, ruim 10.000 verplegenden vertegen woordigend, te Amsterdam, haar eerste ledenvergadering. Het was de eerste keer in de geschiedenis der ziekenverpleging, dat verplegenden van alle gezind ten en uit alle takken van dienst bijeen waren gekomen om de voor hen belangrijke vraagstukken te bespreken. Achtereenvolgens werden be handeld: de opleiding, salarieering en pensionneering, wettelijke be scherming van de verpleegsters uniform, vraagstukken der parti culiere verpleging, voorkomen van tuberculose onder verplegen den en de acht-urige arbeidsdag. Nederlandsch-Brltscha besprekingen. „De Nieuwe Standaard" geeft een overzicht over de besprekin gen van de gemengde Belgisch- Nederlandsche commisjle, welke Vrijdag in Den Haag plaats ge vonden hebben en concludeert 1 hieruit dat men van Nederland? schc zijde er de voorkeur aan geeft den concurrentiestrijd, die voor den oorlog tusschcn de Ne derlandsche en Belgische havens woedde, voort te zetten. Het blad betreurt deze houding, zoowel uit. Nederlandsch als uit Belgisch stantpunt bezien, doch voegt er aan toe dat men de hoop niet moet laten varen bij latere besprekingen een basis van ver standhouding te vinden. Door onder dekking van het uniform der Kon. Mare chaussee gekleede, Duitsche militairen, werd 10 Mei 1940 een overval gedaan op de spoorbrug bij Gennep, waar bij dynamietladingen onscha delijk werden gemaakt. Een van de in marechaussee- uniform gekleede Duitschers was de ober-gefreiter Wilhelm Deryck, die goed beikend was in de omgeving van Gennep. Deze is thans opgespoord en naar Nederland overgebracht. Ook verscheidene dorpen za gen hun plannen voor de her beplanting van dorpskommen en begraafplaatsen reeds d« goedkeuring verwerven van h»t bureau en vervolgens van den supervisor, Dit alles is belangrijk en be langwekkend nieuws. Het geeft ons de zekerheid, dat volgend Landschapsarchitectonisch Bureau van de Stichting Nieuw Walcheren aan den arbeid. Over één ding waren, toen betrokken Instanties en de sa- Waichcren weer droog werd, menwerking met prof, Bljhou- allen die belang stelden in de wer te Amsterdam, den super- j toekomst van dit eiland het visor over de herbeplanting van voorjaar het land zonder scha- hartroerend eensAl» Walche- het eiland, is zelfs zoo nauw, duw 'nd«rdaad weer groe* zal ren eenmaal weer beplant zou dat aangenomen mag worden worden, dat zoowel de steden worden, zou die beplanting dat plannen, die de goedkeuring als de dorpskommen een ander moeten voldoen aan de noogste hebben verworven van het aaiulen zullen krijgen, dat Vv al- aesthetische eischen, die gesteld Landschapsarchitectonisch Bu- j:'leren' 0°* in dit opzicht her zouden kunnen worden, de be- reau der Stichting Nieuw Wal-za'! planting zou zoo moeten zijn, dat cheren aanzienlijk sneller de. ding niag hier worden het nageslacht er het bewijs in andere instanties zullen kunnen x?.sem i,'.1, dj. Stichting zou zien, dat men bij het her- passeeren, daar de inzichten' Walcheren dit niet ge- van prof. Bijhouwer en den heer Broerse volkomen met elkaar overeenstemmen. Vele gemeenten van Walche ren en tal van eigenaren van landgoederen en buitens hebben stel van Walcheren ook in dit opzicht gewetensvol te werk was gegaan 1 De Stichting Nieuw Walche ren, die dezen zomer het initia tief nam om iederen Nederlan der 'in staat te stellen zijn steentje bij te dragen in de kosten der herbeplanting door „een boom op Walcheren te noeg te waardeeren initiatief nimmer tot uitvoering had kunnen brengen, zonder de wel willende en spontane medewer king der gemeente Nieuwer Amstel, bij welke de heer lauUKVOUClCll Vli UUUCM3 UCUUCli T) zich reeds bij het Landschaps- Broerse in vasten dienst n« „SaIH A Hij zal voor de schending van Bureau werd op richt met de het landoorlogsreglement als bedoeling, 6dit werkzaam oorlogsmisdadiger terecht staan zou zjjn h algemeen be- Met hetzelfde transport wer- j £n ;n dg over?ui j dat den naar ons land overgebracht bij de ^beplanting van architectonisch Bureau gemeld, ende heer Broerse is dan ook met volle kracht aan den planten'', meende in dit najaar, arbeid getogen, het bij deze, zooals bekend Reeds konden plannen voor uitermate succesvolle Boomen- de herbeplantingen in Middel actie niet te mogen laten, waar. burg en Vlissingen bij de over- om besloten werd over te gaan heid dezer gemeenten worden tot de vorming van het „Land- ingediend, vergezeld van uitvoe- schapsarchitectonisch Bureau rige rapporten, zoodat in het der stichting Nieuw Walcheren voorjaar met de herbeplanting jaar wordt Walcheren weer Zonder openlijk vertoon is dit krachtdadig kan worden begon- groen en zullen er nieuwe boo- bureau, staande onder leiding nen. I men botten I van den bekenden landschaps- architect C. P. Broerse uit Nieuwer Amstel, kort geleden met zijn werkzaamheden be gonnen. Het Landschapsarchitectonisch Zonder aarzelen stelde deze ge meente den heer Broerse in staat, een belangrijk deel van zijn tijd te besteden aan de her- beplanting van Walcheren. Een woord van erkentelijkheid na mens geheel Walcheren is hier voor zeker niet misplaatst I In ieder gevalde toekomst ziet er hoopvol uit. In het voor- De Groote Vijf zijn het niet eens. de leider van het 62ste reg. S.S. politietroepen, Kaminski en Fritz Pap, die in Mei 1943 te Almelo het echtpaar van der Eist zonder vorm van proces doodschoten als represaille op de toen daar heerschende pro teststaking voor het weder in krijgsgevangenschap terugvoe ren van Nederlandsche officie ren. Als verdacht van medeplich tigheid aan De „Groote Vijf" hebben Za- wordt verzocht te verklaren, dat terdag geen overeenstemming zij elke poging om het Handvest kunnen bereiken ten aanzien van der V.N. te wijzigen ongelegen de kwestie van het recht van Veto acht en alle voorstellen, die er op Walcheren betrokkenen, "in de ier.,.gr°?'e m°gendheden in den f?™1* zi)n het gebruik van het allereerste plaats de gemeente- Ve'Veto te beperken verwerpt. Hij besturen en de eigenaars van Molotof verklaarde, dat hij verklaarde, dat de een.ge manier landgoederen en buitens, ge- f en der drie voorstellen, gedaan om verbetering te brengen m het door Engeland, de V.S. en China gebruik van het Veto is, verbete kon aanvaarden. Molotof's voor- ring van den geest, waarin de stel was onaanvaardbaar voor de Veiligheidsraad zijn werk doet, en vertegenwoordigers der vier an- niet het toevoegen van reglemen- dere landen. Men besloot toen geen vergade ringen der „Groote Vijf" over de kwestie van het Veto te houden. De kwestie gaat thans, b-ruik zouden willen maken van de diensten van dit bureau, op dat in de toekomst de herbe planting van Walcheren zich zou kenmerken door doelmatig heid en schoonheid. Welnu, de Stichting Nieuw Walcheren hoopt dit doel te ten. Hij ontkende dat een der mo gendheden het Veto had mis bruikt. Bevin, de Engelsche minister, verklaarde, dat hij enkel een ge- I iigneia aan het zonder vorm van proces neerschieten van ""'u'1 l_c men meent te weten, terug naar dragscode wenschte. Byrnes, de een aantal Nederlandsche bur- arru:tpr(.nn,'ori1 ojirpa,. L" de politieke commissie, welke Amerikaansche minister, vond, architectonisch Bureau ter be schikking te stellen voor le. het ontwerpen van herbe door anderen ontworpen pro jecten; 3e. het houden van toezicht op de uitvoering der goedge keurde plannen en 4e. het geven van adviezen gers en 2 Amerikaansche pi loten te Apeldoorn op 2 Octo ber 1944, werd naar Nederland p^ti'^p^jeTt'enT overgebracht, de untersturm- - - - - führer Rupert Wiggers, ook hij zal als oorlogsmisdadiger te recht staan, Verder zijn in Duitschland nog opgespoord 2 leden van den Sicherheitsdienst te Amsterdam, Rudolf Hassel j en Wilheim Klüting die mede en toezichrhouden het on„ schuldig zijn aan het, als re- derhoud d j beplantin- presaille op den moord op Mr Feitsma, doodschieten, van de k nauw. heeren mr W. Dons, vree-pres.- anderg faij de SLSto ",t" herbeplan'ing W, mann, den expediteur J. Smi- ling en J. Bak, op 5 Febr. 1945. trokken is geweest bij het Ook de voormalige oberassis- doodschieten van de 29 gijse- tent, Adolph Golder, leider van laars op de Apollolaan te Am- afd. 5 van de Aussenstelle van sterdam op 23 October 1944 is de S.D. te Amsterdam, die be- naar ons land' overgebracht. haar besprekingen over dit onder- dat het Veto alleen moet worden werp had uitgesteld om de gebruikt in belangrijke aangele- „Groote Vijf" de gelegenheid te genheden. geven middelen te vinden waar- Molotof critiseerde tenslotte het de; «*t in ^k van den Veiligheidsraad huldigen vorm effectief kan zijn. waar, zoo zeide hij, de meerder- Molotof stelde voor, dat men heid dikwijls had getracht haar een resolutie zou opstellen, waar- wil aan de minderheid op te leg- in de algemeene vergadering gen. Een functionaris van, het dep. van Sociale Zaken verklaarde, dat de regeering zich bezorgd maakt over het „abnormale" verlangen om uit Nederland weg te trekken, welk verlangen zich manifesteert in duizenden aanvragen voor emigratie-vergunningen en verzoeken om inlichtingen over mogelijkheid van vertrek naar den vreemde. Na de rede van veldmaarschalk Smuts op 11 October j.l. over perspectieven voor emigratie naar Zuid-Afrika is de afdeeling emigratie van het departement overstroomd met verzoeken om vergunning voor vertrek naar dat land, ofschoon daarvoor nog geen procedure is opgesteld, aldus de woordvoerder. De regeering zal binnenkort een verklaring doen over haar stand punt ten aanzien van emigratie, aldus werd verklaard. Ofschoon de regeering in principe niet tegen emigratie gekant is, zal zij toch hulp weigeren aan zekere categorieën van personen in het bijzonder aan arbeiders in de bouwindustrie, die noodig zijn bij den wederopbouw en aan huisbedienden, aldus verklaarde de woordvoerder. Hij bevestigde, dat de autoriteiten onlangs een actie zijn begonnen om het vertrek van huisbedienden naar Engeland af te raden. Voorts zeide de woordvoerder nog, dat, ofschoon vele wettige organisaties poogden hulp te verleenen bij emigratie van Neder landers, ook sommige oplichters-groepen van den emigratiedrang onder de Nederlanders gebruik ten eigen bate trachten te maken. NOG GEBREK AAN WOL EN KATOEN. „De positie van kunstzijden kleeding zal eind 1947 gunstiger zijn", aldus verklaarde de heer P. Fentener van Vlissingen, direc teur van de N.V. van Vlissingens katoenfabrieken te Helmond. In 1947 zal 60 procent meer kunst zijde dan in 1939 ter beschikking van de Nederlandsche textiel- I industrie worden gesteld. Dit beteekent, dat kunstzijden damesstof fen, voering, tricotage en lingerie naar alle waarschijn lijkheid in zoodanige hoeveelhe den verkrijgbaar zullen zijn, dat men voor het allergrootste deel in zijn behoeften op dit gebied zal i kunnen voorzien. Helaas beteekent het nog niet, dat het kleedingpro- bleem hiermee zal zijn op gelost. Immers katoenen en Zeer groota moeilijkheden on dervindt de Nederlandsche tex tielindustrie door gebrek aan che micaliën en kleurstoffen. Nu de Duitsche I.G. Farben vrijwel ge heel is uitgevallen bestaan zeer beperkte mogelijkheden om deze stoffen te betrekken. Ten aanzien van het toepassen van kunstharsen (plastics) zeide de heer Van Vlissingen, dat men deze hulpstoffen nog maar in be scheiden mate gebruikt. Bepaalde soorten worden verwerkt om ge weven goederen een grootere mate van kreukvrijheid te geven, om waterdicht te maken of om wol len weefsels krimpvrij te maken. Plasticdraden kunnen worden ge bruikt voor het versterken van weefsels, bijvoorbeeld van wol draden, doch weefsels van plastic zijn in dit stadium van het weten schappelijk onderzoek voorshands nog ongeschikt voor kleeding- stoffen, behalve voor nylon kousen. Provincienieuws. wollen stoffen kunnen nog CTATlnMc. \/irr>n\»/i mi cm niet in voldoende mate wor. STATIONS VERDWIJNEN, den geleverd daar de capa-s-Heer Arendskerke ert citeit van de NederlandscheLewedorp. katoenspinnerijen niet vol- Naar de P.Z.C. verneemt, ligt doende is om aan de behoef- het in de bedoeling van de Nederl. ten van de weverijen te vol- Spoorwegen om de stations 's-H. doen. Ten behoeve van de Arendskerke en Lewedorp half deviezenpositie van ons land December op te heffen. Zooals is het bovendien noodzakelijk men zich herinneren zal, zijn deze dat een gedeelte der wol- stations reeds enkele jaren buiten fabrikaten, als stoffen en gebruik geweest, maar toen in dekens, wordt geëxporteerd. Januari 1945 na een staking se- door M. van den Bosch. LI. Als Boukje boven de balcon- deuren open doet hoort ze het den melkboer tegen den post bode zeggen. Ze zeggen dat het weer een meisje isl De kinde ren jubelen al door het huis. Lang zal het Prinsesje leven. Mammie waar is het oranje? We mogen nu toch versieren? Op weg naar school, Miep loopt even langs Douwe, het kan nog net, vertellen het haar drie kleine peuters, die in zwij gende triomf ieder een stevige oranjewortel in hun knuistje houden. Douwe is tenslotte de tolk van vele Nederlanders, als hij zegt! „Het is goed zoo, want een Prins, een Oranjeprins, dat is voor de toekomst, die moet op vrije Nederland sche grond geboren wor den. Er wapperen peen vlaggen, geen oranjebanieren, geen blijde carillons doen luide hun feestklanken buitelen uit de to rens, er 'klinken geen feestliede ren door Neerlands' straten en toch.... toch is het feest. Twee vriendinnetjes vertellen het elkaar met glundere ge zichtjes, fluisterend, omdat er juist een mof passeert: Er is een Prinsesje geboren, weer zoo'n lief kindje in een wiegje. Ja, en mijn moeder had liever een prinsje gehad. En mijn va der zegt, een prinsesje is ook fijn. Onder het personeel is nie mand de eerste met het nieuws. Allen weten het al. „En jij ziet er zoo stralende uit." Lien heeft Miep opmerkzaam aangekeken. Ze heeft niets be grepen van Miep's afgetrok kenheid nu Douwe weer terug is. Ze had dat anders verwacht. En nu vandaag dat stralende gezicht opeens om het Prin sesje; zij vindt het ook leuk, maar zoo. Miep lacht verward, wordt vuurrood en besluit meteen maar niet te lang te wachten met het Lies te vertellen. De kinderen zijn rumoerig, nu het feest is en toch geen feest. In de 'klas worden Miep oranje jumpertjes, dasjes en sokjes met rood-wit-en-blauw randjes gedemonstreerd. En stralend wordt er dan bij ver teld, dat mocht ik vandaag aan van Moeder, om het Prinsesje. De kinderen smoezen onder elkaar en met verstolen blikken naar de juffrouw voor de klas, gichelen ze telkens weer. Onder het bidden is het heel stil, en alle hartjes zijn er bij als Miep dankt voor het Prin sesje dat geboren is in het verre vreemde land en bidt of de Hcere het toch gauw met Vader en Moeder en de zusjes terug wil brengen naar het eigen land, Na het amen, blijven ze in tegenstelling met gewoonlijk rustig zitten, aller oogen in spanning naar de juffrouw en Miep voelt het, ze hebben iets, er gaat iets gebeuren. Dan steekt Henkle de Wild zijn vinger op. „Juf, mag ik tracteeren?" Het is heel gewoon; als er één jarig is gaat het altijd zoo, maar.dan weet ze het al da gen van te voren. Miep voelt de spanning waar mee haar antwoord wordt afge wacht, ze begrijpt het meteen, nee, nu niets vragen. „Goed Henkie, en wel gefeli citeerd hoor." Met dit antwoord redt ze de situatie. Henkie moet eerst voor de klas komen om de juffrouw een hand te geven en dan gaat hij de klas door in z'n bruin met oranje gestreepte trui, in z'n hand een zakje met oranje bal len. De spanning is gebroken. De kinderen gichelen weer met elkaar, en Miep weet het nu zeker, Henkie is niet jarig. Dit is voor het Prinsesje. De kinderen kijken om en rekken om te zien hoever Hen kie is en dan als het laatste kind de oranjebal in z'n mond heeft laten verdwijnen, breekt een oorverdoovend gejuich los. Heel de klas zit te dansen in de banken. „Het was niet voor Henkie I Die is niet jarig I Het is voor het Prinsesje I" Miep laat ze maar even be gaan. Ze kan Henkie gaan straffen, omdat hij gejokt heeft, maarnee, hij heeft niet eens gejokt, heel diploma tiek heeft hij het aangelegd. En het uitbundige plezier wil ze niet bederven. Ze heeft er zelf veel te veel schik in. Als ze dit nu eens konden zien. De Ko ningin en de anderen in. Otta wa. EnHitier. Ja, hij ook. 's Middags aan tafel komen de verhalen al los. Bij Jaap op kantoor werd op koffie met gebak getracteerd. Bij een bakker kun je vandaag taartjes koopen zonder bon. In een pakhuis is heel het perso neel naar het politiebureau ge bracht omdat ze oranje op hadden. Natuurlijk door zoo'n vuile N.S.B.er verraden. In een andere winkel is heel de etalage leeggehaald en in het midden staat alleen een wieg met een ooievaar. En dit zijn nog maar enkele dingen, die ze toevallig weten uit hun naaste omgeving. De naam? Hoe zal het kindje heeten? Die vraag is op aller lippen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2