De Indische Qntwerp-overeenkomst. „Geschiedenisonderwijs Houdt uw kruid droog! Debatten over de troepen telling worden voortgezet. De sterkte van ons leger. Dictatuur der Australische De Amerikaansche Dakota gevonden. Bij Grindelwaid verongelukt. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- •tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 88, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswjjckatr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 503 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 25 November 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: E. ZUXDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Dit is het min of moor alar- nis van zyn historie ontneemt, meerend opschrift van een artikel, naar die mate maakt men hot door Prof. Geyl geschreven in „Vrij Nederland" (9 Nov. j.l.) Het gebeurde naar aanleiding van een departementale beschik king, waarbij het aantal uren voor het geschiedenisonderwijs op de gymnasia, met name in de hoog ste klassen, belangrijk is ver minderd. We kunnen het volkomen eens zijn met den schrijver. Ook met zijn argumenteering. Ik geef er iets van. „Want waarlijk, iemand, die onzen tijd belééfd heeft, zal niet licht de waarde van de geschie denis voor de vorming van onze aanstaande intellectueels leiders onderschatten". „In de vader- landsche-geschiedenis-les doen de leerlingen in hun laatste twee schooljaren hun begrippen op om trent kiesrecht en parlement, onze schoolpolitiek, onzo partijvorming. In do algemeene-gescliiedenis-les leeren zij dat alles in het wijder kader van de Europeesche ontwik keling plaatsen, vernemen iots omtrent de groote politieke stroo mingen, onder de werking of na werking waarvan wij leven, om trent de gebeurtenissen, waarvan wij de gevolgen nog dagelijks •ondervinden". „Moeten zij niet op een meer directe wijze worden voorbereid op de taak, die hen wacht in een democratische ge meenschap en als leden van een volk, dat te midden van de vol ken geen angstvallige of zelf genoegzame afzijdigheidspolitiek meer voeren will" In Engeland, zegt de schrijver, gaat het an ders. Daar wordt de historische scholing aan de universiteit als „een hoogst gewenschte opleiding voor een loopbaan in bestuurlijke functies" beschouwd. Inderdaad, Prof. Geyl heeft gelijk. Voor Christenen zelfs in hooge mate. Zij zien in de geschiedenis goddelijke leering, omdat God de geschiedenis leidt; meer nog: Gods verheerlijking, omdat de geschiedenis waarheden uit Zijn Woord bevestigt. Zij denken aan Psalm 78 („Wij zullen het niet verbergen voor hunne kin deren", enz.) aan Habakuk 36 („De gangen der eeuw zijn Zijne") Z(j denken ook aan Groen's: „Er staat geschreven; er is geschied". Daarom is op alle christelijke scholen geschiedenis een belangrijk vak. Het blijve zoo. Ook op onze Christelijke gymnasia. Bij de argumentatie van Prof. Geyl willen wij van christelijk standpunt nog 'n aanvulling geven. De openbare school had in het verleden geruimen tijd geen animo voor dat vak. Maar daarvan heb ben we dan ook de gevolgen ondervonden in ons volksleven, minder geschikt voor het vooren van eigen binnonlandsch beleid, maar ook voor zijn taak onder de andere volken; bovendien: naar die mate stelt men het meer open voor den revolutiegeest, die van boneden is. Dus: naar die mate maakt men het minder be kwaam tot Gods verheerlijking in het volbrengen van zijn roeping. H, EEN SOMBER TEEKEN Een merkwaardig en veelzeggend gevolg van de staking in Amerika is: dat de verlichting van den Kapitoolkoepel, symbool van het voortbestaan der V.S., terwille van Lewis' actie, gedoofd zal worden. LAATSTE ROEMEENSCHE VERKIEZINGSUITSLAGEN Volgens de laatste binnengeko men uitslagen van de Zondag in Roemenië gehouden verkiezingen heeft het regeeringsblok 84 pet, der stemmen op zich vereenigd en kroeg Manioe's nationale boeren partij 7.72 pot. Van alle kiesge rechtigden, onder wio voor het eerst ook vrouwen, hebben 89 pet. GRIEKSCHE SCHENDINGEN VAN JOEGO-SLAVISCH GRONDGEBIED? Naar het Joegoslavische pers bureau Tanjug meldt Is het Joe goslavische grondgebied op 20 en 21 Nov. herhaalde malen door Grieksche vliegtuigen geschonden. Deze schendingen zouden voor namelijk hebben plaats gehad in de grensstreek om de plaatsen Malikris, Sjoem en Kosjuh. Een Joegoslavische grenspost zou door enkele van deze vliegtuigen met mitrailleur-vuur zijn bestookt. Het Joegoslavische ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Grieksche regeering een pro testnota doen toekomen. WAT EEN BEZETTING KOST. Naar verluidt, heeft de Brit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, de kwestie van de verdeeling der bezettingskosten voor de Engelsche en Amerikaan- sche zones van Duitschland naar Londen verwezen, waar het kabi net en het ministerie van Finan ciën nader zullen beslissen over den Amerikaanschen eisch, dat Engeland de helft der bezettings kosten betaalt. Voor de drie vol gende jaren gaat het om een ge zamenlijk bedrag van een mil liard dollar. DYNAM1ET-MANIAC IN STOCKHOLM. De Stockholmsche politie heeft duizdenen vrijwillige helpers gere- cruteerd om een dynamiet-ma- niac, die reeds zeven achtereen volgende Zaterdagavonden gebou wen in het centrum van Stock holm heeft opgeblazen, te grijpen. De politie heeft verklaard, dat zij in staat zal zijn 3 minuten De uitslagen van enkele afge legen gobieden zjjn thans nog niet binnen, maar men gelooft niet, dat deze nog verschuivingen van eenig belang in de thans bekende verhoudingen zullen teweeg bren gen. De laatst bekend gemaakte uit slagen luiden als volgt: Regeeringsblok 348 zetels; na tionale boerenpartij (Dr Manioe) 32 zetels; nationale liberale partij (Bratianoe) 3 zetels; Hongaar- sche volks-unie 29 zetels; demo cratische boerenpartij (Dr Loeroe) 2 zetels. De aan het regeeringsblok ge komen zetels zijn als volgt ver deeld: Communisten 73 zetels; libera len (Tatarescoe) 75 zetels; sociaal democraten 75 zetels; ploegers front (Dr Groza) 70 zetels; na tionale volkspartij 26 zetels; dis sidente nationale boeren 20 zetels op den voorgrond tredende per soonlijkheden 7 zetels; joden 2 ze tels. DE MINISTERRAAD VERGADERDE. De Zaterdag gehouden ministerraad, waarin een voorloopig standpunt der regeering zou worden be paald ten aanzien van de door de commissie-generaal gesloten basisovereenkomst, heeft geduurd van 9 uur tot 1 uur. Uit de memorie van antwoord betreffende de begrooting van Oorlog: De indruk, dat de huidige le- gerorganisatie te grootsch zou zijn opgezet, berust naar de mee- ning van den minister op een minder juist inzicht in de taken, die aan het leger waren en zijn toevertrouwd. De getalsverhouding tusschen het aantal officieren, onderoffi cieren en manschappen der zich in Nederland, Engeland, Duitsch land, Nederlandsch-Indië, Suri name en Curasao bevindende on- derdeelen bedroeg op 1 October 1946: 6617 officieren, 19.438 onderof ficieren en 91.333 minderen. In de heden gehouden zitting de Britsche delegatie op de door van de politieke commissie der MJolotof tydens de bijeenkomst V.N, steunde Mevr. Vidjaja van de politieke commissie afgo- Laksjmi Pandit (Voor-Indië) de legde verklaring over troepen in Russische motie voor een telling overzeescho gebiededeelen was, dat van de geallieerde troepen in zij zich door een verzoenenden vreemde gebieden, waaronder detoon kenmerkte, vroegere vijandelijke landen. i Le Amerikaansche senator Co- Over het gebruik van Britsch-uaily zeide den verslaggevers met Indische troepen in Nederlandsch- betrekking tot een opmerking van Indie zeide zij o.m.„In Indone- i Molotof, dat Amerika steeds van sië worden zij gebruikt voor de zijn bereidheid opgave te doen onschadelijke en noodige taak om inzake troepensterkte thuis en in geïnterneerde geallieerde burgers het buitenland heeft doen^blyken. te beschermen en te evacueeren, maar het volk van voor-Indië be treurde het gebruik van deze troe pen om druk uit te oefenen op de Uit kringen van de Fransche afvaardiging verluidt, dat Frank rijk het in hoofdzaak met het voorstel van Molotof eens is en Indonesiërs, die in een strijd om 1 gekant is ^g611 he.t Britsche voor bun vrijheid waren gewikkeld." j Bte^ om kwesties van troepen Joego-Slavië wa' van meening en ontwapening als een geheel te dat het samenkoppelen van deze behandelen, twee kwesties (ontwapening en Verwacht wordt, dat Noel Ba- volkstelling) het werk van den ker &vg.) en Conally (V.S.) op veiligheidsraad ten bate van de de volgende bqeenkomat van de collectieve veiligheid zou vertra gen. Parodi (Frankrijk) verklaarde, dat jiij voor do Sowjet-Russische motie zou stemmen. Ook hjj acht te het niet mogelijk het ontwape-1 OVer V0tOT6Cht 6611 ningsprobleem er mee te verbin- den, daar hij „de Sowjet-Russi- Q08U 1661(8111 sche motie niet begraven wilde j zien onder het groote probleem, De Britsche procureur-gene- dat de ontwapening biedt." taal, Sir Hartley Shawcross, Motolof, die de' Sowjet-delega-'1 heeft in ee toespraak voor tie leidde Wisjinsky fungeer- i den Bond, van Rechtsgeleerden, commissie Molotof zullen antwoor den. Shawcross: „Het debat met name voorzoover dat beïn- een ontploffing de geheele vloed werd door de S.D.A.P. Ik omgeving af te zetten. Bijzondere denk hier allereerst aan de maatregelen zijn op de politiebu- Oranjeliefde, die een noodzakelijk reaux genomen om al degenen, die gevolg is van goed geschiedenis- de plaats van de ontploffing onderwijs en dus moest gaan zullen worden aangehouden, op tanen. Gelukkig is de S.D.A.P. bunnen brengen, r.ten cevolfre 1 MINDER TREINEN EN MINDER LICHT IN AMERIKA. Gevolgen van mijnwerkersstaking. Om de kolenvoorraden te ont zien heeft de Amerikaansche re geering drastische maatregelen genomen. Met ingang van Maan dag zal het electriciteitsverbruik in 21 staten worden verminderd. veranderd. Maar... ten gevolge van den invloed der historie, van de zelf meegemaakte historie. Ongetwijfeld speelt een te ge ringe historische scholing ook een rol in het minder of meer open staan voor revolutionaire impul sen. Goede historiekennis, vooral dus christelijke historiekennis, maar toch ook goede historie kennis in den algemeenen zin van 't woord, staat vijandig tegenover revolutionaire experimenten en j Lichtreclames en straatverlichting daden. De historie kent geen zóó- zullen onder de eersfce beperkin- maar-geslaagde omwentelingen. gen vallen Altjjd is er een historische o n t-Vrijdagavond heeft de „New- wikkeling te zien in. veran- york Central Railroad" bekend deringen, die men door geweld- gemaakt, dat zij ten gevolge van dadig ingrijpen heeft willen be-j de mijnwerkersstaking Maandag werken. En zoo_niet, dan misluk-165 passagierstreinen uit den ten ze geheel. Zie maar naar de Fransche revolutie; ook maar naar die van Hitler en Mussert. Let daarom op het verzet van 1940 tot 1945. Is het niet opvallend, dat juist onder de christenen in ons land, dus onder de oud-leer lingen der christelijke scholen, de meeste verzetslieden tegen de ge- weldoefening op de geschiedenis van ons land schuilden in de pas dienst zal moeten nemen. DE KOLEN PRODUCTIE IN HET RUHRGEBIED. De moeilijkheden bij de voed selvoorziening in het Ruhrgebied hebben tot dusver nog geen in vloed op de steenkoolproductie ge had. Van de Britsche commissie voor den mijnbouw werd verno- voorbije jaren? Eigenlek is het I niet opvallend; het is vanzelf- sprekend. Zooals een van die hel den mij zei, dat de lessen in Vaderlandsche Geschiedenis op de lagere school een sterke impuls voor hem waren geweest tot het gerzet. Zoo zal historiekennis a.h.w. instinctief kopschuw maken voor het afbreken van een his torische lijn. Die kennis maakt daardoor niet conservatief! In tegendeel, zjj ziet de ontwikke ling der dingen en de factoren die daarop invloed hebben, en wordt daardoor vijandig aan allen stilstand; zoekt den vooruitgang te bevorderen. blijft stijgen. De dagproductie be draagt thans 196.00 ton. Dit resultaat kon echter slechts worden bereikt door meer arbei ders in de mijnen tewerk te stel len. De opbrengst per man is vol gens de laatste gegevens iets af genomen. Momenteel wordt de productie gestimuleerd door het naderende Kerstfeest. De arbei ders trachten in verband daar mede een zoo hoog mogelijk loon te bereiken. Tot nog toe was 't mogelijk ge weest den mijnwerkers een voed selrantsoen van 4000 calorieën te verstrekken. Opnieuw is een voor de Amerikaansche zóne bestemde De alarmroep van Prof. Geyl partij graan van 50.000 ton, die te en de protesten, die hq voorspelt, Bremen is aangekomen, voor het mogen succes hebben I Ruhr- en Rijngebied beschikbaar Naarmate men een volk de ken- gesteld, RUSLAND'S AFWEZIGHEID OP DE UNESCO. De afgevaardigde van Iran noemde de afwezigheid van de Sowjet-Unie ter conferentie „een gevaar voor de veiligheid der menschheid". Het hoofd van de afvaardiging van Uruquay betreurde de af wezigheid van Italië, dat hij het centrum der latijnsche cultuur noemde. Hij was van meening dat de Unesco niet kon slagen zonder de deelneming van Italië. de als president van de commis sie -bracht de kwestie der Brit sche troepen in Griekenland weder ter tafel. Verder merkte Molotof op, dat de kleine landen eveneens opga ven zouden moeten doen van de troepen, die zij op de been heb ben, indien de Sowjet-motie zou worden aanvaard. „In verklaringen voor „de mili taire staf-commissie' Molotof vervolgens, Sowjet-Unie, China en Frankrijk reeds volledige rapporten inge diend over him strijdkrachten in vreemde gebieden, maar van Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten heb ik in deze nog niets ge hoord." Ook Molotof verklaarde zich tegen het Engelsche voorstel de kwestie van de ontwapening met die van de troepentelling te ver binden, daar „beide problemen op zich zelf reeds groot genoeg zijn." Tot slot zeide Molotof, dat de Russische motie geen tegenstand ondervindt, maar hg „zag pogin gen, die gedaan worden om een oplossing van het probleem te ver mijden." Algemeene reacties. De eerste reactie in kringen van te Washington gepleit voor een staken van het gepraat, dat de wereld een nieuwen oorlog te gemoet gaat. Sir Hartley noemde het de bat over het recht van veto een gezond teeken van het zich ont wikkelende geloof in het belang van een internationaal recht. „De veto-bepalingen zijn het resultaat van precies dezelfde zoo zeide houding ten aanzien van de le- ,hebben de vensbelangen van een staat ais vroeger zeer gewoon gevonden werd, maar nu warden pogin gen in het werk gesteld om de wettige belangen, van staten door vreedzame middelen te behartigen.' „Ik denk niet", aldus Sir Hartley, „dat het zoogenaamde veto-recht fataal voor de ont wikkeling van de V.N. zal zijn. Sowj et-Rusland. heeft nog slechts zeer korte ervaring in de democratie en, tenzij het agressieve bedoelingen, heeft, zal het naar mijn meening, spoedig bemerken, dat zijn be langen meer gediend worden door een politiek van geven en nemen, dan door een onverant- woordelij ke uitoefening van het veto-recht.'" Nederlandsche autoriteiten bedreigd! Het besluit van de Neder- landsch-Indische autoriteiten om de Tjibesar met behulp van niet- Australisehe arbeidskrachten van Melbourne naar Sydney te bren gen zou „de grootste industrieele crisis in Australië's geschiedenis" kunnen veroorzaken, aldus de heer Coghlan, voorzitter van de vakvereeniging voor havenarbei ders, afdeeline Sydney. Het schip, dat opgehouden is door den boycot der Australische havenarbeiders op Nederlandsche schepen, is op 21 November uit Melbourne naar Sydney, waar het grootste deel .van de lading voor Java ligt, vertrokken. Coghlan verklaarde, dat de ge heele arbeidersbeweging zich zal verzetten tegen elke poging om den boycot op Nederlandsche schepen piet behulp van buiten- landsch personeel te breken. HU voegde er aan toe, dat uit de woorden van den functionaris der Nederlandsche legatie, n.l. dat de Nederlandsche autoriteiten de boycot moe werden en misschien tot andere maatregelen zouden overgaan, alleen maar te conclu- deeren was, dat de Nederlanders voornemens waren inheemseh (Indonesisch) personeel te gebrui ken bij het laden te Sydney. „Ik waarschuw de Nederland sche autoriteiten onze natie niet in onnoodlge industrieele troebe len te storten, Indien zU van plan zUn buitenlandsche arbeids krachten te gebruiken, dan spe len z(J met vuur," Meerdere passagiers in veiligheid. Er zijn geen dooden. De Amerikaansche Dakota, In de loop van den dag wis- waar men van aannam, dat zij ten reddingscolonnes, die reeds in de buurt van Grenoble op eenige dagen gereed stonden Dinsdag j.l. was verongelukt, het verongelukte vliegtuig te heeft, naar nu is komen vastbereiken. te staan, een noodlanding moe-j Nader wordt gemeld, dat ten maken op een gletscher in gisteren verschillende malen het Berner-Oberland. Van de een vliegtuig op ski's bij de Da- passagiers werden er elf ge- j kota is geweest. Meerdere pas- wond. De zend- en ontvangin- sagiers, waarvan een met een stallatie bleef echter intact en gebroken been en een met be- met behulp daarvan kon men vroren voeten zijn in veiligheid de radiostations in den omtrek gebracht. op de hoogte stellen van het Naar het schijnt is de Da- gebeurde. Korte zinnen waren kota niet naar beneden gestort, het, die een wereld van leed en maar heeft het vliegtuig een ontbering in zich borgen: noodlanding moeten maken. „Hebben het zeer koud, behoe-J Er zijn geen dooden. ven kleeding en geneeskundige hulp". Later: „Het is dringend. We willen blijven leven." Vrijdag kwam het laatste zwakke S.O.S. bericht„Wij kunnen het niet meer uithou den". Toen werd het stil.... Maar van andere zijde zat men niet stil. Vrijdagmiddag gelukte het een Fransch piloot de overblijf selen van het vliegtuig te ont- Oud-minister Van Dijk 75 jaar. Op Zaterdag 30 November a.s. zal een receptie worden aange boden aan den heer dr j. J. C. van Dijk, oud-minister van defen sie te 's-Gravenhage, ter gelegen heid van diens 75sten verjaardag. De receptie, die dr van Dijk wordt aangeboden door het co mité, bestaande uit vertegenwoor- dekken op de Oostelijke helling I digers van verschillende vereeni- van den Westerhorn, 9 K.M. gingen, organisaties en bedrijven, ten Oosten van Grindelwaid. i wordt dien dag tusschen drie en En Zaterdagmorgen gelukte vijf uur des middags in het hotel het per radio contact met de Des Indes te 's-Gravenhage ge il overlevenden te krijgen. houden. ook niet te verwachten, althans niet in dien zin dat er geen acht- terdeur zou openblijven. Nederland zoo meent hij, be vindt zich in een dwangpositie en heeft nauwelijks nog een keus. Scherpe resolutie van de Partij van de Vrijheid. Zaterdag heeft te Amsterdam de Partij van de Vrijheid verga derd. Als sprekers voerden het woord mr D. U. Stikker en dr E. E. B. Bierema, voorzitter der fractie in de Tweede Kamer en mr E. Vonk. De volgende resolutie werd aan genomen „De Partij van de Vrijheid, kennis genomen heb bende van de besprekingen in de Tweede Kamer over het Indische vraagstuk, van oordeel, dat de commissie-generaal door het slui ten van een voorloopige overeen komst met de republiek Indonesia, waarvan de inhoud in de pers is gepubliceerd, de haar bij de wet van 2 September 1946 toegekende bevoegdheden heeft overschreden, aangezien de in art. 3 van deze wet omschreven taak alleen in houdt besprekingen te voeren, die betrekicing hebben op de vesti ging van de toekomstige staat kundige verhoudingen binnen het Koninkrijk: Spreekt als haar meening uit, dat de commissie-gene raal op grond van deze be voegdheidsoverschrijding op het vertrouwen van het Ne derlandsche volk geen aan spraak meer kan maken en dat de aan de leden der com missie-generaal verleende volmacht behoort te worden ingetrokken". HET OORDEEL VAN ADMIRAAL HELFRICH. „Ik voel niet veel voor deze overeenkomst." In een onderhoud, dat hij gisteren met een redacteur van het A.N.P. heeft gehad, bevestigde luit.-admiraal Hel- frich, de commandant der marinestrijdkrachten, dat hij en luit.-gen. Kruis, de chef van den generalen staf, den militairen kant van de ont- werp-overeenkomst van Che- ribon Woensdag j.l. met H. M. de Koningin hebben besproken. Terwijl hij weigerde de be richten te bevestigen volgens welke hij en generaal Kruis voornemens waren af te tre den, indien de overeenkomst door de regeering werd goed gekeurd, verklaarde admiraal Helfrich, „ik voel niet veel voor deze overeenkomst", er aan toevoegend, dat hij zou afwachten wat de toekomst zou brengen. De geheele situatie is zeer onzeker en onduidelijk, aldus verklaarde de admiraal. „Wij weten hoe het aan onzen kant staat, maar ik denk niet, dat de Indonesiërs weten hoe het aan hun zijde staat. Zij kennen niet de sterkte en de ligging van hun legers, indien men deze als zoodanig beschouwen kan Het zijn eerder guerilla-benden en ongeregelde troepen." Ook drukte admiraal Helfrich twijfel uit, of de republikein- sche autoriteiten de bepalingen van het onlangs gesloten be stand zouden kunnen uitvoeren, „niet omdat zij onwillig hier toe zijn, maar omdat hun troe pen moeilijk zijn te bereiken en de verbindingen slecht zijn". Generaal Kruis verklaarde, dat ook hij op het standpunt stond van wachten op de ontwikkeling van den toe stand. Hij voegde hieraan toe, dat admiraal Helfrich en hij meer bezorgd waren over de algemeene militaire situatie dan over de over eenkomst van Cheribon op zichzelf. Op- «n s>vwbv-a.«tg va» Zoti en Maan. Dinsdag. Zon op 8.17 u., onder 16.37 u. Maan op 11.04 u„ onder 18J.7 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 26 November: 8.13 u. 2,02 m., 15.27 u. 2.03 m. De in Indië gesloten voorloo pige overeenkomst is thans gepu bliceerd. Soekarno en zijn revolution- naire kunnen tevreden zijn. Zij hebben over heel de linie de over winning behaald. Wordt op deze wijze een defi nitieve overeenkomst gesloten, dan is inderdaad het Koninkrijk der Nederlanden vermoord. Het is waar, dat in 'n artikel nog sprake is van de Koningin, die aan het hoofd van de Unie staat, maar de Indonesische pers heeft er al de aandacht op gevestigd, dat dit slechts een formaliteit is, die practisch geen beteekenis heeft. En Soekarno heeft zich ge haast zijn volgelingen duidelijk te maken, dat de positie van de Kroon geen invloed zou hebben op de souvereiniteit van de repu bliek. Het is dan ook zooals de „Maasbode" schreef, dat van „Nederlandsche zijde" op verre gaande wijze aan de Indische aspiraties is toegemoet gekomen. Hoe het nu verder zal gaan, moet worden afgewacht. Er is een vrij groote kans, dat deze overeenkomst door de Sta ten Generaal zal worden goedge keurd. Heeft Prof. Schermerhorn dezer dagen niet verklaard, dat de G.G. is afgevaardigd door de grootste twee partijen? Ook al zouden sommige R.-Ka- tholieke leden bezwaar maken, dan is toch door samengaan van de P. v. d. A. en de K.V.P. en de Communisten een groote meer derheid verzekerd. Daarmede is echter het laatste woord nog niet gesproken. Als de Volksvertegenwoordi ging deze 17 punten aanneemt, dan volgt daaruit dat de Grond wet moet worden herzien. Dat beteekent, dat nieuwe ver kiezingen moeten worden gehou den. En dan is er de kans, dat in de nieuwe Volksvertegenwoor diging de voorgeschreven twee derde meerderheid niet wordt ge haald. Maar dan zullen ook alle krach ten moeten worden ingespannen. Daarmee moet van nu af ern stig rekening worden gehouden. Daarom de ernstige waarschu wing: houdt uw kruit droog 1 Het belang van het Koninkrijk van Nederland en Ittdië beide; staat hier op het spel. VERKIEZINGEN FRANKRIJK. IN De Fransche mannen en vrou wen zijn gisteren voor de zesde maal in dit jaar ter stembus ge gaan, ditmaal ter verkiezing van 75.000 kiesmannen, die over twee weken op hun beurt een deel der leden van den nieuwen Franschen senaat zullen kiezen. Wanneer de communisten ook bij deze verkiezingen een meer derheid zullen verkrijgen, zullen zij hun aanspraak op het premier schap nog meer kracht kunnen bijzetten. Wanneer men de eerste uitslagen bekijkt, valt het allereerst op, dat de radicalen goed voor den dag komen, terwijl de socialisten naar verhouding weinig stemmen krijgen. Schermerhorn on de Boer zeer tevreden. Op een persconferentie voor In donesische journalisten heeft prof. Schermerhorn verklaard, dat de Nederlandsch-Indonesische over eenkomst volgens zijn verwach ting voor het eind van dit jaar zou zijn onderteekend. Hij hoopte voor Kerstmis weer in Batavia terug te zijn. Hij was ervan over tuigd, dat het Nederlandsch parle ment en de Nederlandsche regee ring de overeenkomst zouden ra- tificeeren. De heer de Boer verklaarde op dezelfde persconferentie, dat de onderteekening van de ontwerp overeenkomst een groote stap in de richting van de wederzijdsche samenwerking van de beide vol ken beteekende. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit tegenover ir. Soekarno voor het aandeel, dat deze had gehad in het goede resultaat van de on derhandelingen. De Haagsche correspondent van „De Gazet" (België) is van oor deel dat het ontwerp-verdrag niet zonder meer als een oplossing zal worden aanvaard. Het is daarvoor veel te vaag en laat te veel vra gen open. Een volstrekte verwerping van het vereischte resultaat is echter WAPENSTILSTAND IN INDIË! Idonesische zeeroovers blijven actief. Ondanks het patrouilleeren van Nederlandsche marinevaartuigen, blijven Indonesische zeeroover9 actief in de straat van Maloera, zoo deelt de Marinevoorlichtings dienst mede. Onlangs zijn weer twee prau wen hiervan het slachtoffer ge worden. In het eene geval werd de prauw verlaten aangetroffen, terwijl verder alleen de scheeps papieren ontbraken. In het andere geval waren de zeeroovers nog druk bezig de lading in kleine bootjes over te laden, toen zij bij hun bezigheid door de Neder landsche marine werden gestoord. DE BELGISCHE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. In België zijn gisteren de ge meenteraadsverkiezingen gehou den. In politieke kringen te Brus sel verwacht men dat de uitslag der verkiezingen voor België een periode van grootere politieke sta biliteit zal inluiden. Volgens genoemde kringen kan men onmiddellijk constateeren dat nergens een „vloedgolf" is opge treden, waardoor de uitslagen, van Februari, zouden worden te gengesproken. Zelfs te Antwer pen, waar de strijd zoo fel was, heeft zich' niet een dergelijke wij ziging in de uitgebrachte stem men voorgedaan en de socialis- tisch-liberale meerderheid is hier niet in het gedrang gebracht. Te Brussel, waar de C.V.P. vooruitgang boekt, verbeteren de liberalen in vergelijking met Fe bruari hun positie. De positie der socialisten schijnt in de hoofdstad niet gewijzigd te zijn. De com munisten gaan vooruit. DE HEER VAN POLL OP SCHIPHOL AANGEKOMEN Het lid der commissie- generaal, de heer M. J. M. van Poll, is gistermiddag om half vier per Skymaster op Schiphol aangekomen. De Fransche nationale confe rentie van Christenen en Joden heeft tot de V.N. een verzoek gericht om een onderzoek te doen instellen naar het proces tegen mgr Stepinac, den aartsbisschop van Zagreb. DE BI LT ZEGT Buiig. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Vooral aan de kust nu en dan nog krachtige Zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1