De Begrooting van Justitie. Een Uollandsch Huis in Oorlogstijd, lca*nt weet chocolade! De Ontwerp-overeenkomst een Ontwerp-capitulatie. LAATSTE BERICHTEN. Radio-rede van Dr Meyer-Ranneft. Inkrimping van de Rijksbureaux. Tribunaal te Goes. Behandeling in de Tweede Kamer. FEUILLETON, Dinsdagavond heeft Dr J, W, Meyer Rauneft, Qud-vwry.itter van den Volksraad van Nedsrl, Indië een radlo-redo gehouaen over het Indische bestand. Het valt mij, zoo zeide hij, bij zonder zwaar om u te moeten spreken over een zoo uiterst pijn lijke zaak van zoo overweldigend belanghet uiteenbreken van het Koninkrijk. In de enkele minuten hem toe gemeten, wilde hij slechts een enkel aspect behandelen, een men- schelijk aspect; dat van degenen uit Indië, Nederlanders en Indo- nesiers en anderen van allerlei ras die in Nederland geloofd heb ben, die het trouw dienden en die trouw bleven aan het rood-wit en blauw. Bij tienduizenden hebben zij daarvoor zwaar geleden. Tien duizenden hunner zijn daarvoor gedood. En tot op dit oogenblik waarop ijlings hierheen gezonden •"oto's toonen hoe tevreden de on derhandelaars te Lingga Djati vriendschappelijk samen een maaltijd gebruiken zijn er nog tienduizenden van allerlei ras in de kampen der republiek opgeslo ten om geen andere reden dan dat zij voor Nederland voelden. Brieven liggen voor mij, onder teekend door menschen van aller lei groepen: Indonesiërs en Ne derlanders, die spreken van de diepe ongerustheid over wat ach ter de schermen, steeds weer achter de schermen, geschiedt. Sinds *IJ geschreven wer den, kwam net bericht van de ontwerpovereenkomst, die een ontwerp capitulatie is en waarvan de publicatie alleen i al bedoeld is om haar moei lijk veranderbaar te maken. De republiek, gesticht door Ja pan, sterk geworden door de ter reur der extremisten, gesteund door de Engelschen, is nu erkend door de commissie-generaal. Het Nederlandsch gezag, de Nederlandsche rechtsorde, de Ne- derlandsche vlag, de Nederland sche vrede, zij zullen uit het land j verdwijnen. Dr van Mook heeft zooeven gepoogd den harden in druk van de capitulatie te ver- i zachten door veelbeloovendc i woorden vooral over een tus- schentermijn. Maar de feiten die ik noemde, veranderen niet: het Nederlandsche gezag loopt af. Na er op gewezen te hebben, dat het Indonesië onder Soekarno Indonesische rechtsorde zal bren gen in de plaats van wat was, be sloot Spr.: Duizenden Indonesiërs en niet- Indonesiërs zijn nog gevangen in kampen. Op de Staten-Generaal en op onze regeering rust een groote, een geweldigen verant woordelijkheid". Geen vermindering van de heffingsbijdragen. Na de bevrijding is de voorzie ning van verschillende artikelen ruimer geworden, zoodat vele distributiemaatregeelen konden worden opgeheven of vereenvou digd. Dit laatste nu heeft aan leiding gegeven tot de opvatting dat de rijksbureaux steeds ver der zullen worden ingekrompen en wel spoedig geheel zullen ver dwijnen. In zijn radio-rede van 22 Oc tober j.l. heeft de secretaris-gene raal van het departement van Economische Zaken Prof. Dr P. Kuin er op gewezen, dat ook al zullen de gedetailleerde bemoei ingen van de overheid met het economische leven allengs ver dwijnen, de Rijksbureaux zich nog niet overal kunnen terugtrek ken van voorzieningsmaatregelen. Een aantal artikelen, welke van essentieel belang zijn voor het herstel van onze nationale produc tie en voor de voorziening van de burgerbevolking, zullen voor- loopig nog schaarsch blijven om de daarvoor bestaande distributie maatregelen te kunnen opheffen of inkrimpen. Voorts zal in de eerstvolgende jaren van de Rijksbureaux nog een groot stuk werk worden ge vraagd met betrekking t it de pro ductie van „Utility" goederen, de bevordering van den export en het opstellen van begrootingen binnen het kader van het alge meen plan van de Nederlandsche volkshuisvesting. Voorloopig zal dus op ieder rijksbureau eeii kern van specialisten en leidende func tionarissen blijven bestaan, terwijl een inkrimping van het lagere administratieve personeel te verwachten en voor een deel reeds tot stand gekomen is. Deze inkrimping heeft de vraag doen rijzen of het niet mogelijk is, de consentgelden te vermin deren, welke tot dekking van de kosten der Rijksbureaux worden geheven. Voorzoover wordt ge dacht aan de inkrimping, welke gedurende het dienstjaar 1946 tot stand is gekomen, kan deze vraag ontkennend worden beantwoord. Bij het vaststellen van de hef fingspercentages voor de per 1 Jaunari j.l. ingevoerde heffings regeling, werd rekening gehou den met de te verwachten inkrim ping der bemoeiingen gedurende 1946, zoodat de ontvangsten en uitgaven der rijksbureaux wkaar dit jaar dekken. scholingscursus NV.D.bezoek N.S.B.-vergaderingen en bren gen nat.soc. groet; vrijwillige werkzaamheid keuken Kriegs- marine te Veere; omgang met D.; ontvangst extra toewijzin gen voor brandstof en levens middelen, daar haar man bij N.S.KJC, aan, biet Oostfront was, Hendrina Chr. Roz. T c u n 1 a e n-W o 1 f g a n g, zonder beroep te Doetichem 21 maanden interneering, eindi gend 9 Febr. 1947 en ontz. rech ten. Zij had zich te verant woorden wegens lidmaatschap der N.S.B. sedert 1941colpor tage met Vova; lidmaatschap N.S.V.O. en N.V.D.; collectee ren voor W.H.N. Theodora Geert r. v. d. Vee r-v. L o o, ver pleegster te 's Gravenhage intern., te bepalen op den tijd, reeds in bewaring doorgebracht en ontz. rechten. Zij werd be schuldigd van het symp. lid maatschap der N.S.B. sedert 1942; omgang en bezoek aan bioscoop en feestavonden met Duitscherswerkzaamheid van Sept. 1944 tot Mei 1945 als ver pleegster bij de Luftwaffe La- zarett te Amsterdam. Johannes M. Fran- c h i m o n t, brandweerman te Eindhoven: besch. vervallen. In zijn dagvaarding was ver meld; vrijwillige werkzaamheid bij D. brandweer op vliegveld Souburg van Oct. '42 tot Febr. '44 en brengen van Hitlergroet tegenover zijn meerderen bij D. brandweer. Willem F 1 i p s e, los arbeider te Zoutelande6 jaar intern,, eindigend op 21 Juni 1951; verb, verkl, radiotoestel en ontz. rechten. De beschul diging hield in: lidmaatschap der N.S.B. vóór 1940; versprei ding nat.-soc. lectuur; bezoek N.S.B-vergaderingen; uitste ken der N.S.B.vlag t.g.v. Mus serts verjaardag; indienen aan vraag opneming werkerskern; lidmaatschap W.A. en N.V.D. collecteeren vooi W.H.N. vrijw. werkzaamheid als stoker D. W. op vliegveld Souburg; lidmaatschap Landwacht Ne derland, in welke functie hij met een anderen landwachter P. Dingemanse, die niet voor de O.T. wilde werken, arres teerde en naar het G.A.B, te Middelburg overbrachtheeft bevorderd, dat F. de Wolf en W. Riemers roet zijn broer terzake van anti-Duitsche uit latingen door D. politie ter verantwoording werden geroe pen. hoode Kruis- wedstrijd. De prijswinnaars in den groo- ten Roode Kruis-wedstrijd „Hoeveel nieuwe leden komen in Augustus uit de bus?" zijn thans bekend. Het aant->i '-den van het Ne derlandsche Je Kruis bedraagt na deze camp. ,:ie 635.714, waar van 49.539 leden werden geno teerd tijdens de actie. De eerste prijs een reis naar Indië, of het bedrag hier voor uitgetrokken werd ge wonnen door den heer P. Bak ker te Utrecht. De andere prijzen reizen naar het buitenland werden gewonnen door: 2e prijs: F. van Winkel te Budel, (N. B.) 3e prijs: J. Holster, Numans- dorp; 4e prijs: J. M. Kristalijn, Rot terdam 5e prijs: A. v. d. Spek, Ede. Het totaalbedrag, dat deze ac tie heeft opgeleverd is540.329, waarvoor de collecte in de bios copen 117.500 heeft bijgedragen. De voorziening met cacaopoe der en chocolade-artikelen is, zoo als gemeld, sedert geruimen tijd ernstig bemoeilijkt daar er geen overeenstemming bereikt kon wor den tusschen de regeering en de fabrikanten over de maximum prijzen, welke de fabrikanten her zien wilden hebben in verband met de gestegen prijzen voor grondstoffen. Thans echter heeft de stich ting Cacaobureau de bij haar aan gesloten fabrikanten geadviseerd de gestagneerde aflevering te her vatten op basis van de volgens algemeen geldennde richtlijnen reeds vastgestelde prijzen. Met het oog op de feestdagen zijn afzonderlijk maximumprijzen vastgesteld voor speciale choco lade-artikelen en marsepein voor levering van detaillist aan ver bruiker. Daarvoor gelden thans de volgende prijzen: Chocoladeletters, -harten en platfigureo (geen normaal wicht- goed), in papier verpakking: f 0.35 per 100 gram; in carton verpakking: f 0.40 p. 100 gr. Niet bewerkte holle chocolade figuren, 100 gr. en zwaarder p. stuk: f 0.55 p. 100 gr.; lichter den 100 gram p. stuk: f 0.60 p. 100 gr. Bewerkte holle chocoladefigu ren, 100 gram en zwaarder p. stukf 0.60 p. 100 gr.lichter dan 100 gr. p. stukf 0.65 p. 100 gr.marsepein-vormwerk f 0.50 per 100 gram; overige marsepein artikelen f 0.35 per 100 gram. Zitting van 20 Nov. 1946. Gerard He ij boer, dat boven de draagkracht van landarbeider te St. Annaland, veroordeelde gaat. werd er van beschuldigd, dat Uitspraak in alle zaken hij zich als lid heeft aangeslo- Woensdag 4 Dec. 1946. ten bij de N.S.B. en de W.A.01 ,T 1ri,, propaganda voor genoemde be- van weging heeft gemaakt door Jochem Roukema, verspreiding van Nat.-Soe. bla- transportarbeider te Tholen, den en het aanplakken van pro- had zich als lid bij de N.S.B. paganda-biljetten. Tijdens de en he W.A. aangesloten; had zitting bleek besch. veel van gecolporteerd met Vova en ge- TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van 20 Nov. 1946. Flora Consemul- d e rK 1 e v i t, zonder be roep te Middelburg: besch. vervallen. Haar werd ten laste gelegd, dat zij aan de Duit schers had medegedeeld, dat zekere Niesthoven en Coppe- jan de daders waren van in den nacht van 5 Sept. 1944 ver richte sabotagehandelingen. Wilhelmina Corn. Gillissen Verhagen- Karman, zonder beroep te VI i s s i n g e n: besch. ver vallen. Haar werd hetzelfde ten laste gelegd als de onder sub 1 vermelde. Johanna Ant. a R Ij k s e-H endriks, zon der beroep te Middelburgontz. rechten. De beschuldiging luid de: symp. lidmaatschap N.S.B. sinds 1942; lid N.S.V.O.; col- lectante W.H.N.deelneemster ZAL Dr VAN MOOK AFTREDEN? Geruchten tegengesproken. Naar aanleiding van hardnek- wige geruchten, die de ronde doen, als zou Dr van Mook de regeering verzocht 'hebben tegen het eind van dit jaar van zijn post ontheven te worden, waarbij men zelfs meende te weten, dat hij na de parafeering van de ont werp-overeenkomst zijn taak ver vuld zou achten en zou worden opgevolgd door den directeur- generaal van algemeen zaken, Dr P. J. A. Idenburg, wordt thans uit Batavia medegedeeld, dat Dr van Mook deze geruchten heeft tegengesproken. De stakingen in Amerika. Volgens een Reuterbericht zou den regeerings-ambtenaren den federalen rechter Goldsborough verzoeken een gerechtelijke actie tegen John Lewis in te stellen. Ingevolge deze actie zou Lewis beboet kunnen worden of gevan gen gezet, wegens overtreding van het verbod, het contract tusschen de regeering en de mijnwerkers te verbreken. Ook heeft men in overwoging genomen de mogelijk heid van „bevriezing" van het ruim een millioen groote fonds van de United Mineworkers Union. Positie mijnbouwondernemingen. Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort de instelling te ver wachten van de in de Troonrede aangekondigde advies-commissie inzake de positie der Nederland sche mijnondernemingen. Volks- en bedrijfstelling. Naar het A.N.P. verneemt, ligt het in de bedoeling der regeering, de voorgenomen volks- en be- drijfs-telling te doen geschieden op 31 Mei 1947, wanneer althans de Staten-Generaal zich met dit voorstel vereenigen. Intrekking Belgische bankbiljetten. De nationale bank van België maakt bekend, dat zij zal over gaan tot de omwisseling van bank biljetten van 1000 frank van het type Londen (klein formaat). zijn vroegere houding vergeten te zijn. Het verzoek van den veidediger om besch. direct in vrijheid te stellen, werd door het tribunaal aanvaard. Johannes D. van der Velde, landarbeider te Tholen. Hem werd ten laste ge legd, dat hij groepsleider van de N.S.B. geweest is; propa ganda voor deze beweging ge maakt heefthulp aan den vijand verleend en D. militairen in zijn huis ontvangen heeft. Mr Sepers drong aan op in vrijheidstelling bij de uitspraak. Cornelis J. Ardon, marechaussee te Wissenkerke. In de dagvaarding stond ver meld, dat besch. symph. lid van de N.S.B. is geweest; lid van de N.V.D.steun aan den vijand heeft verleend en blij ken van ingenomenheid met dezen heeft gegeven, Mr Vla- werkt voor den vijand. Beschuldigde had de lagere school tot de 3e klas „doorkro pen" en is nagenoeg analpha- beet, Mr J. C. Kuijpers vroeg di recte invrijheidstelling, waar toe het tribunaal besloot. Uitspraken van 7 Nov. 1946. Eulalie E. W. van Wageningen (echtg. van C. E. P. Lenshoek) te Goes2 jaar intern., eind op 21 Nov. 1948; verb, verkl. van f 2500, diverse sierraden en het gedeelte van inboedel in ge bruik bij derden; ontz. rechten. Willem M. Steen bakker te Wolphaartsdijk 2,y2 jaar intern., eind op 21 Mei 1949verb, verkl. radio en ontz. rechten. Willem van den Berge te Krabbendijke: 1 ming, de voorzitter, maakte be- e'"d °P 21 Nov' schuldigde opmerkzaam op het feit, dat hij den eed op de Ko ningin afgelegd heeft. Het stuk dat hij schreef in de „Zeeuw- sche Stroom" gaf blijk van zijn houding in dien tijd. Gerhardus Kodden- hof, boekdrukker te Goes. Deze was in beroep gegaan op het vonnis van het Middelburg- sche tribunaal, dat- beschuldig de o.m. veroordeeld had tot een hooge geldboete. Mr Adriaanse vroeg verlaging van het bedrag, 1947ontz. rechten. Maarten Water man te Waarde: geen ver dere intern.; ontz. rechten. Distributiefraude. Te Zaandam bleek dat een sigarenhandelaar groote voorra den had, die niet door bonnen ge dekt waren. Bovendien had hij ongeveer 1000 rantsoenen a f 1.20 per stuk gekocht van den chef van het distributiekantoor. Beide overtreders zijn in arrest gesteld. In de vergadering van Woens dag is de behandeling van de Justitie-begrooting voortgezet. In antwoord op gemaakte op merkingen verklaarde minis ter Maartseveen, dat de steun uit Indië aan de N.S.B. een half millioen zal bedragen hebben. N.S.B.-ers in Indië die na het uitbreken van den oorlog de goe de zijde gekozen hebben, kan men niet lastig vallen. Z.i. verdient het geen aanbeveling de dood straf in het gewone recht in te voeren. Voor de bestrijding van de onzedelijkheid wordt samen werking gezocht met de organi saties uit het volksleven. Bij de behandeling van hoofd stuk II werd door den heer v. d. F e 11 z aangedrongen op een be tere bezoldiging v. d. rechterlijke macht. Met den minister had de heer Terpstra bezwaar tegen de benoeming van vrouwen bij de rechterlijke macht, maar daarom begreep hij niet, dat de minister wel vrouwelijke kinderrechters wil benoemen. Breedvoerig werd gehandeld over de organisatie van de politie. Hierbij, werd o.a. door den heer Verkerk (A.R.) gevraagd of hij verhinderen wil dat 4100 men schen, die in Schalkhaar zijn op geleid in het politie-apparaat bin nendringen. De heer v. d. F e 11 z betoogde, dat de politie uitsluitend onder het departement van Ju stitie moet staan. Daarnaast is het gewenscht, dat de Commissa rissen der Koningin en de burge meesters over voldoende politie macht kunnen beschikken. De heer Zandt (S.G.) die het onjuist achtte, dat de burge meester niet het hoofd der politie is, bepleitte rechtsherstel voor hen die ten onrechte gezuiverd zijn en voor hen wie tijdens de bezet ting onrecht is aangedaan. Door den heer Donker (P. v. d. A.) werd er nog op ge wezen, dat de stijging der posten voor ae politie onrustbarend is. De minister antwoordde dat waar bezuiniging mogelijk is, deze geschieden zal. Wat de zui vering betreft, van de 5600 ge vallen die 'behandeld zijn werden 1300 personen ontslagen. Er wordt dus krachtig aangepakt. De Landbouw-begronting. In de avondvergadering is de behandeling van de begrooting van Landbouw voortgezet. Aan het antwoord van den mi nister naar aanleiding van ge maakte opmerkingen is het vol gende ontleend: Kleine bedrijven. Binnenkort is te wachten een wet tot verkaveling van Walcheren, De oorzaak van de moeilijkhe den van het kleine boerenbedrijf is z.i. v.n.b hierin gelegen, dat de J productiviteit van den arbeid niet voldoende is. Er zal een plan tot .rationalisatie van het kleine be- drijf moeten komen, waarbij ook landbouwwerktuigen beschikbaar gesteld zullen worden. Getracht zal moeten worden om de kleine bedrijven te ver- grooten door toevoeging van af liggende stukken van groote 'be drijven. Het is niet de bedoeling be drijven beneden 10 H.A. samen te voegen. De politiek der regeering is erop gericht dezen zwakken schakel van den landbouw te ver stevigen. Landbouw-onderwijs. Bij een evenwichtige opbouw van het geheele landbouw-onder wijs wordt rekening gehouden met de plaatselijke organisaties. Er zal zeker geen achterstelling van het Christelijk onderwijs vol gen. Diversen. Aan de leerlingen van land- bouwscliolen zal uitstel van op- komst in militairen dienst wor- j den verleend. De minister protesteert tegen een uitlating van den heer Borst, dat slecht graan gebruikt zou worden voor brood en goed graan voor jenever. Voor jenever wordt geen graan gebruikt, maar melasse. De mar ges voor het fruit zijn in het afgeloopen seizoen te hoog ge weest, erkent spr. De kwestie schoenen, kleeding, banden e.d, ressorteerd onder Econ. Zaken. Naar sprekers in zicht realiseeren de plaatselijke distributiekantoren zich niet steeds de behoeften van bepaalde categorieën. Getracht wordt het aantal amb tenaren zoo 'beperkt mogelijk te houden. GEMEENTERADEN. ST.-LAURENS. Maandagmiddag vergaderde de. gemeenteraad. Ingekomen was een schrijven van G. S., dat onze gemeente wordt ge rangschikt onder de noodlijden den. Een schrijven van het Be stuur van den Bond v. Gemeen teambtenaren, werd, gezien een vroeger genomen besluit inzake de z.g. opbouwtoelage, voor kennisgeving aangenomen. Van de Volkshuisvesting werd be richt ontvangen, dat de bouw van 5 woningen aan de Kerk- laan werd gegund, aan Bouwbe drijfkantoor, Bergen op Zoom, voor f 48.000. Het herstel der zes woningen van de Woning- bouwvereen. werd opgedragen aan Firma Visser te Borger- compagnie voor de som van f 15.567. Door G. S. werd goed keuring verleend voor een eerste plan van herbeplanting tot een bedrag van f 6274. Naar aanleiding hiervan verzocht de heer Hamelink B. en W., hoe wel hij gelooft, dat zij diligent zijn, toch niet eenzijdig te han delen door bijzonder de omge ving van het gemeentehuis ter hand nemen en te weinig de aandacht te vestigen op Brig- damme. Hij dringt met klem aan op wegneming van den on- houdbaren toestand speciaal bij de z.g. ruïne en verbetering van het voorste gedeelte van den Schotelweg alsmede de bermen van den weg. Meerdere leden stemden hiermede in en vroegen inlichtingen omtrent de nog te rooien boomen en het recht tot herbeplanting. De Voorzitter zegde toe te handelen overeen komstig de opmerkingen, al is het probleem van de ruïne heel moeilijk. Verzocht zal worden of de voorraden drijfhout pu bliek kunnen worden verkocht. Nog wees J. Kole Mz. er op, dat bij verbetering van den Noordweg en de herbeplanting rekening moet worden gehou den met .e.v. wegverbreeding J. Koole Dz. vroeg naar de scheiding tusschen de Herv. Kerk en de oude begraafplaats.1 Nog werd medegedeeld, dat in 1947 2C woningen mogen wor den gebouwd, maar B. en W. zijn van oordeel, dat mede ge zien de geringe behoefte in de gemeente zelf, vooralsnog niet tot nieuwbouw door de ge meente moet worden overge gaan, maar wel getracht moet worden materiaal beschikbaar te krijgen voor de zeer bescha digde huizen en landbouwschu- ren. Het voorstel van de heeren Marinissen en Riemens om het Reglement van Orde alzoo te wijzigen, dat de rondvraag niet aan het begin, maar aan het eind der raadsvergaderingen zal plaats hebben werd door de meerderheid van B. en W. overgenomen. De Voorzitter was er tegen en ontraadde ver andering. Z.h.st. werd het voor stel aangenomen. Inzake het schrijven van G. S. betreffende het Gemeenschap pelijk Bouw- en Woningtoe zicht werden door de heeren weth. Wouterse, Riemens. D. en J. Koole, J. Marinissen en Hamelink bezwaren geopperd vooral wat betreft de finantieele lasten voor de gemeente. Men meende, dat een goedkoopere wijze aanbeveling verdient, doch niemand gaf aanwijzing hoe. Weth. Boon verdedigde IN.V. PHW VERKOQP-MAAISCHAPPU V. NfDERUHft (Ingez. Med.) Op het eiland Formosa heeft zich een aardbeving voorgedaan, die 2 minuten en 45 seconden duurde. door M. van den Bosch. XLVIH. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. Krachtige, aan de kust tijde lijk harde, Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien, hier en daar met ha gel of onweer, eenige daling van temperatuur. „Zoo is het heelemaal idioot. Douwe zal er nog ik weet niet wat van gaan den ken." „Dat zal hij Zeker. En toch zou ik het ook niet doen als ik in Miep's plaats was. Er staat haar te veel in den weg. Dat moet eerst opgeruimd. „Weet je wat jij moet doen Jaap? Hem morgen die heele geschiedenis eens vertellen. En dan wacht je maar af wat hij zegt. Het is de eenige manier om voor Miep den weg naar hem vrij te maken en hoe lan ger het duurt hoe moeilijker het voor haar wordt." „Ja hoor eens, alles goed en wel. Miep heeft Jan toen zelf aangemoedigd, zooveel heb ik er ook nog wel van gezien. Laat zij nu ook zelf haar straatje maar weer schoon vegen." „Doe niet zoo flauw. Je snapt toch wel, dat ze dat niet kan. Begrijp dat dan toch. Op één punt zijn jullie mannen al tijd suf. Jij moet het hem uit de doekjes doen en wel zoo gauw mogelijk. Miep heeft zoo geen leven, zie je dat dan niet?" „Wat dacht je dan eigenlijk?" Jaap schiet opeen3 recht overeind in bed. „Denk je dat Miep om hem geeft, dat ze van hem houdt? Dan, ja, dan heb je gelijk, dat het moeilijk voor haar is en Douweja van hem hebben we het ook wel eens gedacht. Je weet zooiets niet. Die zwij gende menschen ook. Als ze wat op hun hart hebben, laten ze het dan tenminste ook uit spreken. En zoo iets zeker." „Nee Bouk, dan hebben wij het anders gedaan." Hij draait zich naar haar toe en grijpt in het donker haar hand en duidelijk, of het gister geweest is, herinnert hij zich I dien eersten keer, toen hij ook zoo haar hand nam en zij die zonder weerstreven in de zijne Het. Den volgenden avond, als Jaap van Douwe terugkomt, brengt hij Miep, zonder eenige inleiding de boodschap over; „Miep, ik heb het Douwe ver teld, die geschiedenis met Jan. Boukje en ik waren het er over eens, dat het beter was dat hij het wist. Het is voor jou zoo ook gemakkelijker." „En....?" Schor komt het Miep over de lippen, ze durft Jaap's blik nu niet te ontmoeten en het is haar onmogelijk om verder te vragen. Daardoor merkt ze niet de twinkeHng van pret in Jaap's oogen en zijn stem verraadt niets als hij antwoordt „Douwe heeft er geen woord j over gesproken, alleen gezegd Vraag of Miep morgenmiddag bij mij wil komen. Ik wacht op haar. „Oh!" Dit is Miep's eenige weer woord en verder wordt er niet over gesproken. Ik wacht op haarl zingt het in Miep. Ik wacht op haar. Als een groote rust zijn die woorden in haar gezonken. Hij wacht dus op mij 1hij wacht1 Ze wil nu op niets meer vooruitloopen. Ze kan het ook niet. De groote vraag die haar altijd beziggehouden heeft: Hoe zal het weerzien zijn en hoe moet ik hem ooit weer onder de oogen 'komen, is verdwenen. Al haar tuimelende gedachten, die haar 's avonds uit den slaap hielden zijn stopgezet. Wegge vaagd zijn ze. Ze kan ze niet meer te voorschijn roepen. Alleen dit eene is geblevenIk wacht op haarl Hij wacht dus op mij. Ze sluit haar oogen. Nee, nu niet verder denken. Hier blijven staan en met die woorden op haar lippen valt ze in een diepe, droomlooze slaap. Den volgenden dag is het Miep of ze van binnen slaapt. Gedachtenloos gaat ze haar gang, doet ze het werk. Alleen dit eene maar is in haar wakkerHij wacht op mij. (Wordt vervolgd.) het voorstel van de meerder heid van B. en W. om toe te treden. Ook hij had bezwaren maar achtte geen anderen weg mogelijk om uit de moeilijkhe den van thans uit te komen. Hij verwachtte als wij met en kele andere gemeenten een re geling zouden moeten treffen, wij minstns even duur uit zijn en nog heel lang zullen moeten wachten. Hij voorzag nog vele jaren van drukke werkzaamhe den ten opzichte van bouw- aangelegenheden en durfde de verantwoordelijkheid om te blijven tobben niet aan. Met 5 tegen 2 st. (Wouterse en Koole Dz.) werd het voor3tel om toe te treden aangenomen. Nog werd medegedeeld, dat de administratie inzake Weder opbouw geheel 'komt voor de gemeente. Voor distributieaan gelegenheden komt voor Wijk A een gelegenheid te St.-Lau- rens. Inzake vergaderingen in het Gem. Verg.lokaal zullen in sommige gevallen de toegangs bewijzen ter secretarie moeten worden afgestempeld ter voor koming van te groot aantal be zoekers. Extra brandstof voor droog- stoking komt ter beschikking. Bij de rondvraag verzocht J. Koole Mz. uitbreiding van het aantal lantaarns. Vooral bij den op- en afrit van het fietspad bij Brigdamme is de verlichting onvoldoende. De Voorz. zeide, dat het maximum reeds is be reikt, maar hij zal trachten een oplossing te vinden. Hamelink vroeg naar de straatnaambord jes en Riemens verbetering van den Eendekotsweg, De Voorz. gaf inlichtingen. Er zijn sintels verkrijgbaar voor voorloopige verbetering, maar de genoemde weg moet worden opgegraven voor electrische kabelaanleg. Het voorstel van B. en W. om het presentiegeld der raadsle den te brengen op f 3 per lid en per bijgewoonde vergade ring werd z.h.st. aangenomen, evenals dat tot aanschaffing van een kleine motorbrandspuit met oplegger en slangen. Dit behoudens goedkeuring G. S. Besloten werd het te bouwen lijkenhuis te plaatsen aan het begin van de begraafplaats. Aangedrongen werd op het aanbouwen van een wachtka mer. De gem.rekenirg 1945 sluit met een tekort van f 12.258.01. Door nog te verwachten ont vangsten kan dit bedrag ver moedelijk worden terugge bracht tot f 8480.46. Aangeboden werd de begroo- tiitg 1947. Hierna sluiting. ELLEMEET. Van G.S. was bericht ingeko men, dat de in de vorige verg. aangenomen vermakelijkheidsbe lasting voorloopig niet mag wor den toegepast. B. en W. stelden aan den raad voor een perceel grond aan te koopen in de nabijheid der ge meente voor een nieuwe begraaf plaats; aan de Centrale Dienst te verzoeken teekening en be grooting te willen maken en dit t.z.t. aan G.S. ter goedkeuring in te sturen. Na eenige discussie werd dit voorstel goedgekeurd. Ook werd aangenomen een voorstel van B. en W. om de Centrale Dienst plan en bereke ning te laten maken voor bestra ting en rioleering en aansluiting van Openb. school en het ge meentehuis op het waterleiding net. Verder werd goedgekeurd het toekennen van een opbouwtoelage van 20 procent aan de ambtena ren ter secretarie en de gemeente bode Dorreman, behoudens goed keuring Ged. Staten. Het presentiegeld der raadsle den werd gesteld op f 2 per lid per vergadering. De begrooting 1947 wordt goedgekeurd. De burgemeester, secretaris van Ellemeet en Eikerzee, heeft van deze functie eervol ontslag ge vraagd en verkregen. Binnenkort zal een oproep worden geplaatst voor sollicitanten ter vervulling van de komende vacature. Voor Ellemeet, Eikerzee er Duivendijke zal een streekontvan. ger worden benoemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2