Het werk der V. N. en de zittingen der Groote Vier. HET NATIONAAL WELVAARTSPLAN HET KRAAKT. Het Indische bestand. .Provinciale Berichten. Nieuwe grensincidenten in Griekenland. Echtscheidingen. Incidenten bij de Roe- meensche verkiezingen. Burgeroorlog in China laait fel op. wordt verandert in Centraal Economisch Plan. Baksteenen naar Amerika? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorat- atr. 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliasingen, Walstr. 33, Tel. 168 j Middelburg, Rou- aanache Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Ylooswjjckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 501 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 22 November 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Een merkwaardig artikel be vatte de „Nieuwe Nederlander" orgaan van de Partij van den Arbeid. De vraag wordt gesteld in hoe verre het Wenschelijk is, dat, nu het Indische probleem zijn oplos sing nadert, het Kabinet-Beel blijft voortregeeren. Dit Kabinet, zoo wordt nu ont huld, is juist met het oog op de situatie in Indië tot stand geko men, mede met het doel onver wijld een commissie-generaal uit te zenden en tot overeenstemming te komen. Nu dit doel bereikt is, kan de critiek zich vrijer laten gelden. En nu blijkt, dat men in de kringen van de P. v. d. A. ver van tevreden is. Er is, zoo luidt het vonnis, bij dit Kabinet gemis aan visie en lijn. Het is niet principieel-socia- listisch genoeg ende P. v. d. A. verliest aan kracht, wanneer zij teveel steun aan dit ministerie moet verleenen. In verband met de vraag, wat er dan verder moet gebeuren wordt geantwoord, dat in de eer ste plaats gedacht zou kunnen worden aan de mogelijkheid van een linksch Kabinet, geformeerd uit de P. v. d. A. en de Commu nisten. Tegenover verschillende be zwaren zou dit voordeel staan, dat de Communisten dan hun tanden stuk konden bijten op de moeilijke regeeringstaak. M.a.w. hun propagandistische kracht waarvan de P. v. d. A. zooveel last heeft, zou dan gebroken zijn. Verder is er de mogelijkheid van een rechtsch Kabinet, dat na tuurlijk in meer conservatieve richting zou sturen. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat een groot deel van de Roomsch-Ka- tholieken in linksche richting ge dreven werd. En dan en dat is de klap op de vuurpeil zou Scher- merhorn met zijngeest- verwanten terug kun nen keeren. Dat is eigenlijk het punt waar om alles draait. Vandaar dat het zittende Kabi net dan ook wordt aangeduid als een „kabinet van zaakwaar nemers". Is dit hooge politiek? Wij weten het niet. Maar part ij- politiek is het zeker. De P. v. d. A. is groot. En Sdhermerhorn is haar profeet. Intusschenhet begint te kraken. DE AM. MIJNWERKERS STAKING ZAL VERSTREK KENDE GEVOLGEN HEBBEN. Officieele Amerikaansche des kundigen hebben voor het volgend voorjaar een nieuwe hongersnood voor de wereld voorspeld, indien de dreigende Amerikaansche mijnwerkersstaking doorgang zal vinden. Door de uitwerking, die de staking op het spoorwegver voer zal hebben, zouden de Ver. Staten, als grootste voedsel-le- verancier hun verplichtingen niet kunnen nakomen. De gevolgen hiervan voor de behoeftige lan den zullen „afschuwelijk" zijn, verklaarden deze deskundigen. De laatste berichten van de Amerikaansche kolen-gebieden, laten echter weinig twijfel be staan, dat morgen practisch alle mijnwerkers in de bruinkool mijnen in staking zullen zijn. De Grieksche Generale Staf heeft opnieuw melding gemaakt van twee incidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens. Volgens dit bericht hebben Al- baneesche soldaten twee Griek sche grensposten aangevallen, waarmee zij in gevecht raakten. Tevens werd gemeld, dat 300 guerilla-strijders in het Grieksch-Albaneesche grensge- biited tweie wachtlokalen! heb ben aangevallen en uit elk lo kaal de zeven man bezetting hebben ontvoerd. ringspartijen. De „Universul" (een regeeringsgezind blad) meldt, dat de regeeringsgroepeeringen overal de overwinning hebben be haald. Van de oppositie-partijen heeft de Nationale Boerenpartij (Dr Julius Maniu) het grootste stemmenaantal gekregen. Vertegenwoordigers van de op positie beweren, dat zij in som mige stemburcaux eerst toegang kregen, nadat de stembussen ver zegeld waren. De missies der Vereenigde Staten en van Enge land hebben een bureau geopend, waar klachten aangaande de ver kiezingen ingediend kunnen wor den. Aanhangers van de oppositie zouden het centrale stembureau in Boekarest bestormd hebben, ter wijl de verkiezingen nog aan den gang waren. Er is brand gesticht en de draadverbindingen met de buitenwereld werden verbroken. DESKUNDIGEN OVER DE REPUBLIKEINSCHE OVERWINNING. Geen vérstrekkende gevolgen. Nu de eerste storm over de republikeinsche overwinning in Amerika wat geluwd is, komen deskundigen ,tot de conclusie, dat de wijzigingen in de regee ring waarschijnlijk niet zulke verstrekkende gevolgen zullen hebben als aanvankelijk werd verwacht. Door hun coalitie met de rechtsche democraten uit het Zuiden hadden de re publikeinen in feite toch reeds een meerderheid in beide ka mers, waardoor zij in staat wa ren het progressieve beleid van den president te remmen. President Truman kan nog j verkregen. De oppositie heeft steeds wetten veteeren, doch een zeer gering aantal stemmen de doeltreffendheid van. dat wa- verworven, aldus radio Bel- pen zal vermoedelijk minder grado. zijn, daar het den republikei nen thans niet moeilijk zal val len in beide Kamers een meer derheid van twee derden te or- ganisceren, waardoor zulk een veto kan worden teniet gedaan. Voor de ikomende twee jaar zal de doelmatigheid der regee ring nagenoeg alleen afhangen van de mate van samenwer king tusschen president en con gres. VERKIEZINGEN IN BULGARIJE. Radio Belgrado deelt mede, dat volgens de eerste berichten over de uitslagen der Roemeen- sche verkiezingen het regee- ringsbloc 70 a 71 pet. van de uitgebrachte stemmen heeft Bij de behandeling van de be grooting van Justitie in de Twee de Kamer verklaarde minister Maarsseveen o.m.: „Het aantal echtscheidingen tusschen 1930 en 1939 bedroeg omstreeks 3000 per jaar. Thans is dat opgeloopen tot 4500. Wan neer men een gemiddeld gezin schat op de aanwezigheid van twee kinderen, dan beteekent dat, dat er omstreeks 10.000 kinderen per jaar de dupe worden. Dit is een heel ernstig verschijnsel". Zeer juist. En het is te ern stiger, omdat de Overheid door het tolereeren van onwettige prac- tijken, nog altijd blijft mee wer ken om echtscheiding te verge makkelijken. 250 MILLIOEN PD.ST. VOOR UITVOERING 3 JARENPLAN IN BEZETTINGSZONE. Generaal Lucius Clay, heeft medegedeeld, dat Bevin en Byrnes Woensdag besprekingen hebben gevoerd over een drie-jaren plan, hetgeen ten doel heeft, dat de ge combineerde Britsche en Ameri kaansche zones in haar eigen on derhoud kunnen voorzien. Hierbij waren aanwezig de hoofden van de delegaties, die te Washington besprekingen voeren over de fusie der zones. De kosten van een economische fusie volgens dit plan zouden, al dus Clay, 250 millioen pond Ster ling bedragen, waarvan het groot ste gedeelte door de Britsche zóne zou worden gedragen. Het meeste geld zou aan voedsel worden be steed. Hij verklaarde, dat er thans geen eenheid in het politieke bestuur tot stand wordt gebracht. De Duitsche industrie heeft nog slechts 60 procent bereikt van het niveau, dat te Potsdam is goedge keurd. Dit is voornamelijk te wijten aan de steenkoolpositie, aldus Clay. De conferentie te Washington zal over een paar dagen worden voortgezet. OVERZICHT. De Groote Vier waren deze week bijeen om de kwestie Triest af te handelen, t.a.v. de bevoegd heden der gouverneur van Triëst op het gebied van buitenlandsche zaken en rechterlijke macht. Men kwam hierover tot volledige over eenstemming. Engeland en de V. S. wensch- ten, dat de constitutie van Triëst ter goedkeuring aan den Veilig heidsraad zou worden voorgelegd. De Sovjet-Unie verzette zich echter hiertegen en tenslotte werd besloten, dat de constitutie door de assemblee van Triëst zou wor den goedgekeurd. De Fransche afgevaardigde wees er op, dat de gouverneur altijd het recht heeft een beroep te doen op den Vei ligheidsraad aangaande eenig punt in de constitutie. Het Sovjet-voorstel om een vrije haven in het gebied van Triëst aan te leggen werd even eens aangenomen, mits het sta tuut door den raad der ministers wordt opgesteld. De tolunie Triëst Joego-Slavië. Tegen het eind van de bijeen komst begon men met de bespre king van het Sovjet-voorstel tot een tolunie tusschen Triëst en Joego-Slavië. Men verwacht, dat deze kwestie de belangrijkste zal zijn tijdens de vergadering van Donderdag, welke om 22 uur zou beginnen. De besprekingen over Duitschland, die naar men aan nam, Donderdag zouden beginnen, zijn uitgesteld en er is geen nieu we datum genoemd. De politieke commissie. Tegen de verwachting ver scheen Molotof op de vergadering van de politieke commissie der V.N. om het standpunt van de Sovjet-Unie ten aanzien van de aanwezigheid van geallieerde algemeene vergadering haar werk per 11 December, den datum, die door de algemeene commissie werd vastgesteld, kan beëindigen. De commissies van de vergade ring zijn naar schatting meer dan een week achter en met vele on- troepen in niet-vijandelijk gebied i derwerpen, waarover groote ver- naar voren te brengen. Hij stelde voor, dat leden der V.N. binnen een maand gegevens betreffende deze troepen zouden overleggen en zeide, dat Amerika zich hiertoe reeds bereid had verklaard. De gegevens zouden moeten bevatten sterkte en plaats van de troepen in niet-vijandelijke staten en de plaats van troepen in voormalig vijandelijke landen. Verder, waar in bedoelde landen lucht- en' - - marinebases zijn gevestigd. De geerde, over een voorgesteld uit- De minister van staat, Mihail Romniceanu, lid van de Roemeen- sche Nationale Liberale partij (oppositie), is, naar verluidt, tij dens een verkiezingsincident te Galatz ernstig gewond geraakt. In het departement Dolo zou den twee oppositiepartijen (de Nationale Liberale partij en de Boerenpartij) tezamen meer stem men hebben behaald dan de regee- Reacties uit ondernemerskringen. Uit gesprekken met verschei dene figuren uit de zakenwereld te Amsterdam, die directe belan gen in Indië hebben, heeft een verslaggever van het A.N.P. den indruk gekregen, dat aan een gun stige invloed van het te Cheribon bereikte resultaat op het econo misch herstel van Indië algemeen wordt getwijfeld. Er bestaat groote onzekerheid over de gevolgen van de overeen komst op de Nederlandsche en buitenlandsche economische en fi- nancieele belangen. In het accoord is weliswaar een clausule opgenomen, welke terug gave van allen eigendom aan den oorspronkelijken bezitter inhoudt, doch, zoo vraagt men zich af, welke garanties bestaan er voor een rustige en onbelemmerde ac tiviteit op economisch gebied? Welke voorwaarden zal de repu blikeinsche regeering stellen ten aanzien van b.v. directie, perso neel, loonen, belastingen enz.? ■Om deze redenen deelt bijna niemand in de zakenwereld het optimisme van Dr van Mook ten aanzien van het economisch her stel. Wapenstilstand? Uit de kampong Dokoepakis bij Soerabaja zijn vier personen ont voerd. Uit de kampong Band- jaran vijf. Te Soerabaja zijn door een ex plosie van een projectiel één per soon gedood en drie gewond, on der wie twee vrouwen, dit is de tweede ontploffing in korten tijd in de omgeving van den stadstuin. schillen van meening bestaan, is nog niet begonnen. Tenzij de ver gadering het tempo opvoert zal een verlenging van de zitting on vermijdelijk zijn. De Juridische commissie. In deze zitting ontstond een scherp meeningsverschil tusschen Lioeterio (Phillippijnsche afge vaardigde) en de Britsche gedele- bijzonderheden zouden betrekking hebben op den toestand per I November 1946. De Amerikaansche senator Conaly deelde mede, dat de V.S. thans ongeveer 800.000 man aan troepen in het buitenland hebben. Hij ontkende, dat deze den vrede in gevaar brengen of eenige on gerustheid rechtvaardigen. Molotof ging accoort met een tegenvoorstel van senator Warren Austin, die de te verstrekken ge gevens wilde uitbreiden tot troe pen in de eigen landen. Hij vond het echter beter deze kwestie af zonderlijk te behandelen en tege lijk met de ontwapening te be spreken. De besprekingen over het veto recht werden uitgesteld. De Algemeene Verg. Functionarissen van de V.N. te Lake Success betwijfelen of de genomen. stel van bespreking over de reso lutie der Phillippijnen. Shawcross verklaarde zich tegenstander van „achterdeur- en wandelgangintri- gues", waarbij wordt uitgevischt, dat een bepaald voorstel geen kans van slagen heeft en getracht wordt het door een ander te ver vangen. De Indische afgevaardigde, Tsagla, steunde 't Phillippijnsche verzoek en verklaarde niet te kunnen inzien, waarom de Phillip pijnsche gedelegeerde door den Britsóhen afgevaardigde aan een kruis-vehoor zou moeten worden onderworpen. Hij was het ook niet eens met Shawcross, dat het officieus inwinnen van informa ties van andere gedelegeerden „achterdeur intrigues" zouden kunnen worden genoemd. Met 29 tegen 8 stemmen werd het Phillippijnsche verzoek aan- Voedselnood te Bandoeng. Hoewel voor de eerstkomende maanden de rijstbehoefte van Bandoeng voldoende is gedekt, is de rijstpositie toch niet zoodanig, dat tot verhooging van de rant soenen kan worden overgegaan. Deze maanden zal een extra meelrantsoen worden verstrekt. Voorts zal aan werkers een extra verstrekking van suiker plaats vinden; extra-verstrekkingen van melk, vleesch in blik en visch in blik worden voorbereid. Spel met het Nederlandsche gezag. Uit een recenten brief uit Bui tenzorg Eindelijk is de bezetting dan doorgegaan. Het was gewoon ge weldig. We dachten niets anders, dan dat het nu wel zou verande ren in de stad. Maar dat viel tegen. Veel deed het op onze be vrijding lijken, maar zeer veel op een nederlaag. Er zijn b.v. onderdeelen, die een gedeelte van een ge bouw van de T.R.I. mogen gebruiken. Niet de Rood-Wit- Blauwe, maar de vijandelijke vlag hangt er voor. Er is zelfs een commandopost van ons met zoo'n vlag. Bij het naar beneden halen van dat ding, ontstond er herrie, zoo dat de vlag scheurde. Zij moest door onze jongens ge maakt en weer geheschen worden. Natuurlijk waren ze wit gloeiend en er hangt over de ge- heele stad een „atoom-spanning". Dit ia niet hej eenigste. Deze DE AMERIKAANSCHE DAKOTA GEVONDEN. Geen dooden alleen gewonden. De Amerikaansche Dakota, die was neergestort in de Fransch-Italiaansche Alpen en waarvan men geen spoor kon ontdekken, is thans gevonden. De passagiers hadden een vuur aangestoken, waarvan de rook is waargenomen. Het wrak ligt op 45 graden n.vb., 6.30 graden o.l., in de Grandes Rousses. Er zijn ook zwakke radiosigna len opgevangen, waaruit viel op te maken, dat er 11 gewon den zijn, van wie 5 zwaar. Er zouden geen dooden zijn. De slachtoffers hebben echter zeer veel van koude te lijden. De temperatuur is 18 graden on der nul. Vrouwen en kinderen vluchten uit Yenan. Volgens berichten uit talrijke plaatsen van Noord-China is de burgeroorlog in China weer op gelaaid, in weerwil van het on langs gegeven bevel tot staking der vijandelijkheden. Naar verluidt verlaten vrou week liet de T.R.I.-Commandant van Soekaboemi weten, dat hij in aantocht was. Onze M.P. moest voor zijn wagen gaan rijden. Is het te 'begrijpen, dat het zoo -niet lang door kan gaan? Dan mogen onze militairen geen gebouwen gebruiken om in te liggen. Als je de legering ziet van de T.R.I., dan gaat het door menig hoofd „Zijn wij soms hun ge vangenen?" I Het bestand te Medan. De Indonesiërs te Medan eischen de bezetting van verschil lende Britsohe posities. Dit is echter in strijd met de instruc ties, die de Britsche en Neder landsche delegaties hebben ont vangen. Tot nu toe is er nog geen melding gemaakt van agressieve handelingen door de gewapende Indonesiërs die voortdurend het door de Nederlanders gecontro leerde gebied binnendringen. Natuurlijk zal ook hier van hooger hand wel worden toege geven. Uit de Mem. van Antwoord betreffende het ontwerp tot het vaststellen van een nationaal welvaartsplan: Een groot aantal leden heeft bezwaar gemaakt niet zoozeer tegen hot wetsontwerp zelf als wel tegen de opvatting aangaande ge leide economie, die naar hun meening daaraan ten grondslag ligt. De ministers stellen zich op het standpunt, dat een algeheele onthouding van de overheid in economischo aangelegenheden, thans noch tot de practische mogelijkheden, noch tot de wensehelijkheden behoort. Verder wijzen wij er op, dat het centraal planbureau met de daarbij behoorende centrale planeommissie geen enkele dirigeerendo bvoegdheid krijgen, maar alleen zullen optreden als advies instanties. Het planburau is derhalve te beschouwen als een uitsluitend technisch hulpmiddel, dat zoowel voor het beleid van de regeering als voor het bedrijfsleven in al zijn geledingen de zoo noodzakelijke voorlichting verschaft. Aan het verlangen van die leden, die bezwaren hebben gemaakt tegen de benaming „welvaartsplan" wordt tegemoet gekomen. De naam wordt daarom veranderd in „centraal economisch plan". lem is door Joodsche verzets lieden opgeblazen. Door de ex plosie werden ruiten van wo ningen tot op bijna 1 K.M. in den omtrek verbrijzeld. Er wordt melding gemaakt van slachtoiiers. Volgens een ooggetuige reden 3 Joden in een taxi naar het belastingkantoor en droegen een kist naar bin nen. Na de kist op een trap ge plaatst te hebben, deelden zij den kantoorbedienden mede „Dit is een mijn, maakt dat je wegkomt". De politie, die gewaarschuwd zou zijn, verscheen enkele mi nuten na de explosie ter plaatse. INLIJVING MILITAIREN DIENST. Op last van den minister van Ootïog zal het hoofd van het Centraal Indeelingsbureau van het Ministerie van Oorlog een re gister aanleggen van de tot ge woon dienstplichtige bestemde personen, die niet voldaan hebben aan hun verplichting om ter in lijving op te komen. Een nalatige, die aangehouden wordt, wordt rechtstreeks onder geleide gezonden naar het corps of den dienst, waarbij hij de eer ste oefening moet volbrengen. RADIO-TELEFOON GESPREKKEN MET NEDERL.-1NDIË. Naar de persdienst van de P.T.T. bericht, is de openstel- lingstijd van de rechtstreeksche Op- en endergang van Zon en Maan. Zaterdag. Zon op 8.12 u., on der 10,40 u. Maan op 7.40 u,, onder 10.39 u. (Volle Maan.) Hoog water te Vlissingen Zaterdag 23 November: 1.40 u. 2.02 m., 13.48 u. 1.95 m. radio-telefoonverbinding met Ned. Indië gewijzigd. Met Batavia wordt thans op Maandag, Woensdag en Vrij dag van 10—17 uur verbinding onderhouden. Op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag van 1013 uur is deze verbinding slechts opengesteld voor regeeringsge- sprekken en gewone particuliere gesprekken van zeer dringenden aard. Met Bandoeng kan op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 13— 17 uur worden getelefoneerd. Verhoogde soldij voor dienstplichtigen naar Indië. Ten aanzien van de soldij-ge nietende militairen, die worden uitgezonden voor den dienst in Ned. Indië is bepaald, dat hun van en met den dag van vertrek uit Nederland tot cn met dien van terugkeer iti Nederland een ver hoogde soldij en eci: oorlogstoc- lage worden toegekend. De verhoogde soldij bedraagt per dag: voor een geoefend sol daat f 1,05; soldaat f 1,40; sol daat lo klasse f 1,75; korporaal f2,10; sergeant-titulair f 2,45. De oorlogstoclagen zijn tot 1 Nov. 1946 vastgesteld. Voor wat de toelagen betreft van 1 Nov. af wordt verwezen naar een vo rige beschikking ten deze. „Puttens jeugd". Bij de stichting „Puttens Jeugd", die thans een jaar be staat, is in totaal binnengeko men f 350.000. wen, kinderen en non-combat tanten de communistische hoofdstad Yenan met het oog op een offensief der regee- ringstroepen. Naar men meent te weten voeren de communistische strijdkrachten een „systemati sche vernieling van de spoor lijn Peking-Tientsin" uit. De Chineesche minister van voorlichting heeft in een ver klaring te Nanking geïmpli ceerd, dat de nationalistische strijdkrachten geen offensief tegen Yenan in den zin hadden.. Radio Yenan daarentegen meldt, dat „de eerste schermutselin gen in het kader van een groo- ten aanval der Kwomintang te gen de grensstreeken van Yenan" begonnen zijn en regeerings- troepen uit vier richtingen op rukten om gevechtsstellingen in te nemen. Voorhoeden van infanterie- en cavallerietroepen waren in den N.-W. hoek van het grensgebied doorgedrongen. VERLIETEN SOWJET- RUSSISCHE TROEPEN DAIREN? Uit Moekden wordt bericht, dat Sowjet-Russische troepen de Mandsjoerijsche haven Dai- ren hebben verlaten en meer dan 50.000 communistische troepen hun plaats hebben ingenomen. Het waarnemend hoofd van de Europeesche afdeeling van het Chineesche ministerie van zeide, geen kennis van het bericht te hebben ontvangen en merkte daarbij op: „Wij dach ten niet, dat er nog Sowjet- troepen in of buiten D'airen zouden zijn, daar het Sowjet- Chineesch verdrag van 1945 be paalt, dat geen Sowjet-Russi sche troepen in die haven zou den mogen worden gelegerd. Dairen is nog niet door regee- ringstroepen overgenomen, om dat Chineesche communisten nog steeds het omringende ge bied beheerschen". Een Nederlandsch aannemer, de heer A. van Werven, heeft een particuliere studiereis naar de V.S. gemaakt, ter bestudee ring van de fabricage en de ontwikkeling van pasklare hui zen. Bij zijn terugkeer verklaarde hij, met de autoriteiten te zul len spreken over den uitvoer naar Amerika van baksteenen en pannen waarnaar groote vraag is. Helaas is België ons hierin als een slag voor. Ook de kwali teit van de Belgische bakstee- ner zou beter zijn. Kantoorgebouw te Jeruzalem opgeblazen. Het Palestijnsche bureau voor Buitenlandsche Zaken, dr Yeh, inkomstenbelastingen te Jcruza- Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1947, wegens den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag verleend onder dankbetuiging aan den heer J. Pouwer teohnisch-hoofdambte- naar bij den Provincialen Water staat te Goes. Bazar te Souburg. Vanaf 28 November tot 3 De cember wordt in de loods aan de Loskade een bazar gehouden ten bate van de Beatrix-kleuterschool. De bedoeling is om een bouw fonds te stichten, waaruit een eigen school kan worden gefinan cierd. Souburg krijgt 1200 vierk. Meter glas. De bevolking van Nieuwer- Amstel heeft 100 M2. glas in gezameld en schenkt dit aan O.- en W.-Souburg. In den loop van de volgende week ko men eenige vaklui uit deze plaats het glas zelf inzetten. Het is een onderdeel van de algemeene glasactie voor Wal cheren. Prov. Waterstaat. Als opvolger van l'r Swaters is tot districtsingenieur van den Provincialen Waterstaat met standplaats Zierikzee benoemd de heer Ir C. Reedijk, thans te Goes. Tribunaal Middelburg. Bij K. B. zijn, voor het jaar 1947, benoemd in het tribunaal voor het arrondissement Mid delburg tot voorzitter van de eerste kamer, tevens president van het tribunaal mr M. Vla ming, advocaat en procureur te .Yerseke, tot voorzitter van de tweede kamer mr C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes, tot voorzitter van de derde ka mer mr P. Loeff te Middelburg; tot voorzitter van de vierde kamer mr W. Nieuwenhuijsen te Zierikzee. MIDDELBURG. Verkeersobstakel. Op het kruispunt Poelendaele- singelPoelendaeleweg te Mid delburg wordt het uitzicht aan de weggebruikers, komende van de Vlissingschesingel benomen door een bunker. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft aan de bevoegde instantie verzocht, dit verkeers obstakel op te ruimen. Ver. „Kindervoeding" opgeheven. Dinsdag j.l. werd een alg. ver gadering gehouden van de vereen. „Kinderzorg" te Middelburg. Besloten werd, zulks op aan dringen van het gemeentebestuur, dat subsidie verleende, de vereen., die in 1889 werd opgericht, op te heffen. In den loop der jaren heeft deze vereeniging goed werk ver richt t.a.v. den zorg voor de kin deren uit sociaal' minder welge stelde gezinnen, door het beschik baar stellen van warme maal tijden. Vanaf 1909 is, met een korte onderbreking, mej. A. W. Erme- rin9 presidente der vereeniging geweest en in deze functie heeft zij veel goed werk gedaan. GOES. Door de buurtbewoners van de Westsingel is een adres aan het gemeente-bestuur gezonden met het verzoek den weg daar te ver beteren. Het wegdek tusschen huizen en straat is daar door de vele putten in een zeer slechten toestand. Vooral bij regenweer cn des avonds is het mede door het zeer drukke auto-verkeer voor het pu bliek gevaarlijk zich daar te be vinden. Inbraak. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in een manufac turenzaak in de Lange Vorst- straat ingebroken. De dief (of dieven) hebben zich door in klimming toegang weten te verschaffen tot de zaak, waar uit ze een bontmantel cn enkele japonnen wisten te nemen. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. Door de Middelburgsche politie werd op verzoek van de politie te Goes de minderjarige H. v. H. aangehouden, die, op transport naar Goes gesteld, ter beschikking van de voogden gegeven kon worden. SOUBURG. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk door de vereer». „Het Hoogeland" de geluidsfilm „Redding" vertoond. De heer Ganzevoort gaf daar na een kort overzicht van het werk der vereen, en deelde mee, dat men momenteel 5000 collec tanten en 70.000 leden telt. Nadat de hoofdfilm vertoond was volgde een kleine film. Evenals voor de kindervoor stelling 's middags, was er veel belangstelling. DOMBURG. In den herstelraad hebben de volgende personen zitting: Jhr Ir H. L. Boogaert, W. de Buck, A. Geert.se, C. Minderhoud, W. Provoost, Jac. Passenier, G. Tichelaar, Zr. G. Traase Joh. de Visser Wz.; secr. J. Pro voost Az. OOSTKAPELLE. Dinsdag had de heroprichting eener melkcontrólevereeniging plaats onder leiding van dhr A. de Buck, wegens afwezigheid van den voorzitter Jac. Maljaars. Dhr Stroo hoofd-controleur te Nieuw en St. Joosland gaf eenige toelichting op het gebied der melk-contróle, waarna 13 leden zich opgaven met 42 koeien. Als bijzonderheid kan wor den gemeld, dat door den land bouwer L. Sturm, alhier een voe derbiet gerooid is, wegende 16% K.G. (33 pond), soort: Groen kraag. Wel een zeldzaamheid op ge- inundeerden grond. OOSTBURG. Het herbouwpiari aangenomen. In de gehouden raadsverga dering, waarbij ook aanwezig waren de stedebouwkundige ir. Klokke en de hoofdopzichter Zuydeweg is het bouwplan aan de orde gekomen. Besloten werd, dat zij die in het algem. belang hun have moesten verlaten, voorkeur zullen krijgen om een plaats uit te zoeken. Aan de fa. Chris- tiaansen zal 10 jaar tijd wor den gegeven om van haar te genwoordige plaats te verdwij nen. Na breede bespreking werd het plan m.a.s. goedgekeurd. Bij de rondvraag zeide dhr Dhondt het zeer te betreuren, dat op 2 Nov., dag der dooden- herdenking toestemming tot dansen is gegeven,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1