Minister Huysmans over de prijspolitiek. ICod Mn*ne*daac Griekenland s binnenlandsche strijd, Joego-Slavische, Albaneesche en Bulgaarsche steun aan de guerillatroepen? Diplomatieke stappen. Versterkte actie tegen groot handel en industrie. - Verlaging handelsmarges. - Klachten van den middenstand. Het Indische bestand. De Republikeinen tevreden. £en sprong in het duister. WAT OP DEN BON? TJitgava Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansohe Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswigckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 500 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND' Donderdag 21 Nov. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en oricJti-gartg van Zon en Maan. Vrjjdag. Zon op 8.10 u., onder 16,41. Maan op 0.35 u., on der 10.19 u, Hoog water te Vlissingen Vrijdag 22 November: 1.08 u. 1.93 m., 13.18 u. 1.87 m. De toestand in Griekenland neemt een zeer ernstig karakter aan, zoo zelfs, dat men van buitenlandsche zijde vreest, dat de Grieksche regeering de zaak niet in de hand zal kunnen houden. De verzetslieden zijn bezig een „vrije zóne" te vormen in de buurt van Grevena, een stad, .die een garnizoen van Grieksche regee- ringstroepen en gendarmerie her bergt. Het hoofdkwartier van de „vrije zóne" is in het dorp An- thrakia gevestigd. Deze verzets groep staat onder leiding van twee onderwijzers, Ipsilantis en Lassanis genaamd. Lassanis heeft, naar verluidt, een „rechtbank van verzetslieden" opgericht, die het doodvonnis heeft uitgesproken over 18 boeren, die er van worden beschuldigd, tijdens de jongste schermutselingen in deze streek aan detachementen der regee- ringstroepen steun te hebben ver leend. Tijdens de zitting van het par lement kwam het ook tot botsin gen. Alle leden van de oppositie in het Grieksche parlement ver lieten Dinsdagavond de zitting toen de Grieksche premier, Tsal- daris, hen beschuldigde, dat zij een „anti-nationale oppositie voerden". Diplomatieke stappen. De Engelsche en Amerikaan- sche ambassadeurs hebben een onderhoud gehad met Tsaldaris (Grieksche premier) zulks in. ver band met de onlusten en de plan nen deze kwestie voor den Vei ligheidsraad te brengen. Gedurende dit onderhoud zou de Grieksche regeering aan beide ambassadeurs een copie ter hand hebben gesteld van het dossier over de berichten van Joego- Slavischen, Albaneeschen en Bul- gaarschen steun aan de Grieksche guerrillatroepen. Deze documen ten zijn echter nog niet door het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken ontvangen. Volgens Reuters diplomatieke correspondent wijzen zekere tee kenen er op, dat de Grieksche re geering, alvorens de kwestie voor den Veiligheidsraad te brengen, stappen zal ondernemen te Bel grado en mogelijk ook te Sofia en Tirana. Mochten deze stappen niet tot het gewenschte resultaat leiden, dan bestaat er weinig twijfel, dat de zaak voor den Veiligheidsraad zal worden gebracht. Men ver wacht, dat Engeland en Amerika dan den Raad zullen aanbevelen den toestand door een internatio- j nale commissie van deskundigen i te laten onderzoeken. Welingelichte Engelsche en Grieksche kringen te Londen zijn het er over eens, dat de gevechten in Griekenland gedurende de laat ste week in ernst zijn toegenomen en er bestaat bezorgdheid, dat de regeering den toestand niet langer in de hand zal kunnen houden. In deze omstandigheden bestaat er reden aan te nemen, dat bij het bezoek, dat generaal majoor Rawlings, chef van de Britsche militaire missie in Griekenland, en generaal Spiliotopoelos, hoofd van den Griekschen generalen staf, deze week aan Londen zul len brengen, ten einde besprekin gen te voeren over een herziening van de militaire situatie in Grie kenland, tevens zal worden ge sproken over de onlusten aan de Grieksche grenzen. Gewoonlijk wel ingelichte Grieksche kringen te Londen vreezen thans, dat de links-gezin de guerrillastrijders als voorloo- pig doel de verdrijving van de regeeringstroepen uit Bgeïsch Macedonië beoogen. Een Fransch Junker transport vliegtuig, met bestemming Dakar, heeft Dinsdag in de Sahara een noodlanding gemaakt, Er waren geen ongevallen. De Argentijnsche minister van Marine heeft medegedeeld, dat er binnenkort een expeditie naar het I Zuidpoolgebied zal vertrekken voor het bouwen van «neteorolo- I gische stations. Doordat het 3-jarig zoontje van de fam. Valk te Nijverdal plotseling de straat opliep, ge raakte het onder een passeerende vrachtauto. Het kind was bijna oogenblikkelijk dood. Volgens het Finsche dagblad „Vapaa Sana" heeft „Vartsila", de grootste scheèpsbouwonder- neming van Finland, een boete van 5 millioen Finsche marken gekregen voor het opzettelijk beperken van de productie. Bij de installatie van de Cen trale Commissie voor de prij zenpolitiek heeft minister Huijsmans een rede gehouden,; waaraan wij het volgende ont kenen. De minister wees er op, dat i tijdens de bezetting een prac- tijk is gegroeid, waarbij de prijzen volledig op de kosten werden gebaseerd, of deze 'kos- ten terecht dan wel ten on rechte werden gemaakt. Stegen de kosten dan steeg de prijs en de consument was ten slotte bereid eiken prijs hoe hoog ook te betalen. De mentaliteit hier- i door ontstaan is funest voor1 onze economische onwikkeling. Het bedrijfsleven zal moe ten beseffen, dat het aan stonds weer degene zal zijn, die de beste en goedkoopste aanbieding doet. die de markt voor zich zal winnen. Onze algemeene economische positie is niet van diea aard, dat wij ons de luxe van een niet op concurrentie gebaseerd stelsel kunnen veroorloven. Het zullen de efficiente bedrijven zijn die den toon moeten aan-1 geven, en waarnaar de prijs politiek zich zal hebben te rich ten. Dit geldt zoowel voor den handel als voor de industrie en den landbouw. De regeering heeft het nood zakelijk gevonden in het kader van deze nieuwe fase der prijs politiek een aantal maatregelen voor te bereiden, die in som mige opzichten hard schijnen, doch voor het bereiken van het gestelde doel onontbeerlijk zijn. Een van deze maatregelen is de verlaging, waar moge lijk en toelaatbaar, van de handelsmarges in een aantal bedrijfstakken. Deze maatregelen grijpen hier en daar sterk in de verdiensten van de betrokken takken van groot- en kleinhandel in. De. zij het vele verzamelde ma teriaal, een versterkte actie bij groothandel en industrie gaat beginnen, mag ten over vloede blijken, dat niet de middenstand speciaal, doch het euvel van de prijsopdrij ving in het algemeen het doelwit van de prijscon trole is. Ook van de bonafide onder nemers in deze sectoren van het economisch leven vraagt spr, medewerking opdat de strijd tegen de inflatie niet langs den weg der prijsopdrij ving verloren worde. Die me dewerking is ook in andere op zichten noodig. Ook op in dustrieel gebied moeten wij ko men tot een verscherpte prijs vaststelling. Het is bekend, dat de regeering in een aantal daar toe in aanmerking komende bedrijf sakken streeft naar een zoo groot mogelijke productie van voor volksgebruik bestem de goederen. Wat zij wil, is de productie van goederen, waar aan reëcle behoefte bestaat te gen de laagst mogelijke prijzen. Uit den industriesector wordt nogal eens het verweer verno men, dat de regeering eerst voor voldoende grondstoffen van stabiele samenstelling heeft te zorgen, en dat daarna de in dustrie wel voor goede en goed- koope producten zal zorgen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk argument noch over tuigend noch aanvaardbaar is. De tijden zijn zoo zwaar en de toestanden zoo ernstig, dat de minister van de industrie mag verwachten, dat zij het uiter ste ertoe bijdraagt en zelfs haar initiatief er op richt, voor de massa van ons volk, dat het zoo zwaar heeft, zooveel mo gelijk goederen van goede kwa liteit op goedfcoope wijze voort te brengen. De minister eindigde met te zeggen, dat er geen sprakie van kan zijn de prijsbeheer- sching er aan te geven. Teneinde een goede werking te verzekeren wordt nu aan de ondernemers en de vakbewe ging gelegenheid gegeven bij de vastlegging van het prijsbeleid hun stem te laten hooren. Grieken, dat vluchtelingen uit Griekenland na strenge schifting met gefingeerde namen naar Bul- kes worden gestuurd. 2200 „vol leerden" van dit opleidingskamp zouden reeds ais commandant of i officier van zich tegen de Griek- sche Royalistische regeering ver- zettende groepen naar Grieken- j land zijn teruggekeerd. GEEN BUITENLANDSCHE COMMENTATORS MEER VOOR DE SOWJET-RADIO. Elke mogelijkheid van uitzen dingen uit de Sovjet-Unie door buitenlandsche radio-commenta tors is afgesneden door een nieu we bepaling van het Sovjet-Rus sische ministerie van Buitenland sche Zaken, dat radiocorrespon denten tot hun voor-oorlogschen status moeten terugkeeren. Dit beteckent, dat zij alleen telegra fisch nieuws kunnen zenden, maar niet meer voor de radio mogen spreken. Alle vertegenwoordigers van Amerikaansche omroepver- cenigingen vallen ook onder dezen maatregel. De Indonesische republikeinen zijn goed te spreken over de thans gesloten ontwerp-overeenkomst. In een vergadering te Garoet gaf S o e kra r n o een verklaring van alle 17 punten der overeen komst. De verklaring over de po sitie van de Kroon moest ver schillende malen herhaald worden, aangezien de aanwezigen over dit punt moeilijkheden hadden, Soe- karno verklaarde, dat de positie van de Koningin geen invloed zou hebben op de souvereiniteit van de Indonesische regeering. Hij drong er vervolgens bij de Indonesische jeugd op aan vreemde talen te leeren opdat de regeering in den korst mogelijken tijd zou beschik ken over ambassadeurs en ver tegenwoordigers in het buiten land. Sjahrir verklaarde aan het persbureau „Antara": „De over eenkomst, die tot stand is geko men, kan men een politiek resul taat van de Indonesiërs noemen en moet beschouwd worden als een nieuwe phase in onzen strijd, die zal worden voortgezet". De republikeinsche „Ra'jat" constateert, dat „alles, waarnaar wij streven is neergelegd in de ontwerp-overeenkomst van Ling- ga-Djati". Wat de positie van de Kroon betreft, deze beschouwt het blad „als een zuivere f o r m a 1 i t e i t". j De republikeinsche „Mcrkeda" is nog niet geheel tevreden, maar.ofschoon wij nog steeds niet 100 procent onafhan kelijk zijn, laat ons daarom op de ingeslagen weg voortgaan". Dr van Mook verklaarde in een radio-toespraak, dat de gevonden oplossing voor velen een verren sprong beteekent en misschien wel een sprong in het duister. Maar toch meende hij, dat alleen door zulk een sprong de overkant van de kloof bereikt lean worden. sastreus zijn zij echer in geenen deele. Zij liggen in de lijn van de straffe politiek, die hier is te volgen. Speciaal van de zijde van den middenstand komen in den laat- sten tijd ernstige klachten die hierop neerkomen, dat deze groep meent het speciale doel wit te zijn van de prijsbeheer- sching. De controles van den laatsten tijd zijn geenszins te zien als iets nieuws, zij zijn slechts de uiting van een krachtiger door gevoerde controle-activiteit. Dat voor deze controle het aanzien en de eer van den middenstand zouden worden aangetast achtte de minister een overdreven stelling. Ten volle wordt de economi sche taalk van den tusschenhan- del erkent en bestaat groote waardeering voor de sociale po sitie van den middenstander. In dien de prijscontrole op on juiste of op onwaardige wijze blijkt te worden uitgevoerd zal ik, aldus de minister, niet na laten daartegen op te treden. De prijsopdrijving is een ern stig kwaad, dat onze prijspoli tiek bedreigt. Te zeer heeft het publiek zich tot dusver bij de wantoestanden op dit gebied neergelegd. Het was noodzake lijk, dat de bevolking door een nieuwe wijze van actie in dit opzicht uit zijn passiviteit werd wakker geschud. Dat daarbij op Onderdeden fouten zijn ge maakt kan geredelijk worden toegegeven. Intusschen echter is reeds met d|e organisaties van den middenstand contact gelegd, teneinde reëele bezwa ren aan de wijze van prijscon trole verbonden in onderlinge samenwerking uit den weg te ruimen. Uit. het feit, dat naast de voortgezette controles op den middenstand nu, dank WORDEN GRIEKSCHE REBELLEN OPGELEID? Het Atheensche Nieuwsbureau heeft op grond van uitlatingen van drie Grieken, die zióh Dins dag aan de Grieksche militaire autoriteiten hebben overgegeven, de beschrijving gegeven van een „opleidingskamp voor Grieksche verzetslieden" te Bulkes in Joe- go-Slavië. Volgens deze zegslie den ontvangen die Grieken, die door de Communistische partij betrouwbaar worden geacht, een militaire opleiding van buiten landsche instructeurs. Volgens het uit Saloniki afkom stige bericht beweren deze drie DEVIEZEN VOOR HARING Twee millioen kilogram naar Duitschland. In aansluiting aan het bericht betreffende de verzending van vcrsche haring naar Duitschland deelt men ons van bevoegde zijde nog het volgende mede: Met de Britsche bezettingsauto riteiten in Duitschland heeft, het Centraal- Aan en Verkoopkanr toor van Visscherijproducten een contract gesloten voor de levering van 2 millioen kilogram versche haring. Deze hoeveelheid haring, welke zoo spoedig mogelijk ge leverd zal worden is bestemd voor de bevolking van het Rijnland. De Britten kunnen geer, trans portmateriaal ter beschikking stellen, doch door de welwillende medewerking van de Nederland- sche spoorwegen is deze trans actie mogelijk geworden. Reeds zijn de eerste wagons uit IjTmui- den, Scheveningen en Vlaardingen vertrokken met bestemming Kal- denkirchen. Van hieruit zorgen de Britten zelf voor de distribu tie. Deze levering, die in Engelsche ponden gehonoreerd wordt, be teekent een verbetering van onze deviezenpositie en behoudens slechte vangsten zal de geheele gecontracteerde hoeveelheid gele verd kunnen worden. Gezien de vangsten van de laatste weken (ruim 1 millioen kilogram per week) bestaat er geen reden tot pessimisme. Provincienieuws „Kinderzorg". Groote gezinnen geven zeker in dezen tijd bij de huisvesting heel groote zorgen. Dat ondervindt Zeelands en Middelburgs groot ste gezin: de Verceniging Kin derzorg te Middelburg. In 1942 werden de groote ge bouwen aan den Veerschen Sin gel opgeeischt en een honderdtal kinderen moest evacueeren. De meisjes vonden een nieuw tehuis in een zomerhuis te Huizen (N.- H.), de jongens tenslotte in het Koninklijk Weeshuis te Buren, terwijl nog een aantal vriendelijke opname vond in pleeggezinnen. Later kon een deel der kinde ren worden ondergebracht in een noodtehuis te Goes en in een Deze week heeft wel sterk in het teeken gestaan, hetzij zijde lings of rechtstreeks of als reactie op de situatie, van de verwerke lijking der internationale gedachte en samenwerking. De Groote Vier en de Groote Vijf hebben niet alleen belang rijke beslissingen genomen ten opzichte van Triëst, maar ook t.a.v. het militaire machtsappa raat der V.N. Wat Triëst be treft: de functies en bevoegd heden van den Gouverneur zijn nu in volkomen overeenstemming vastgelegd. Buiten nog enkele punten van ondergeschikt belang, moet men het nu nog eens worden over den datum waarop de Ame rikaansche en Britsche troepen zich uit dit gebied zullen terug trekken, zulks onder aandringen van Rusland. Belangrijk waren de beslissin gen t.a.v. de militaire stafcommis- sie. Men werd het vrijwel eens over het gebruik en de toepassing van het militaire apparaat de beveiligingstroepen. De doelein den die gebruik zouden recht vaardigen werden aldus geformu leerd: 1. Bedreiging van den vrede; 2. vredebreuk; 3. daad van aggressie en wanneer alle ande- dere maatregelen ontoereikend zijn gebleven. Alle besluiten wer den genomen in overeenstemming met het handvest. Wat hierbij op viel was, dat Rusland zich ge heel met deze formuleering con formeerde en niet aandrong op speciale maatregelen t.a.v. burger oorlog en opstanden enz. Men voelt hier de neiging om dit te beschouwen als een hoopgevende toegevendheid, doch zeer zeker is deze houding in overeenstemming met Rusland's propaganda voor wapenbeperking. Een ander be langrijk punt, wat wij in dit ver band niet mogen voorbijgaan is de oppositie der zeventig Labour- i leden, die openlijk protesteerden I tegen de buitenlandsche politiek der regeering. Wel is waar, was deze opstand nog te klein om de regeering in gevaar te 'brengen, doch evenzeer is het waar dat dit incident aan beteekenis wint wan neer deze groep de meening van velen in Engeland zou vertegen woordigen. Voor de rest is dit een typisch Engelsche reactie op de ontwikkeling der situatie in de wereld, waarbij een overdreven gevoel van superioriteit een rol speelt. Aan dit alles ligt een streven ten grondslag waarbij men Engeland een leidersrol wil toebedeelt zien, bemiddelend tus- schen Amerika en Rusland, en deze gedachte groeit naarmate de vrees toeneemt, want Engeland kan niet blind zijn voor de ex pansieve politiek en kapitalistische economie (zooals deze leden dat noemden) van Amerika. Daarbij hebben zij sprekende argumenten tot hun beschikkingde Am. vloot in de Middellandsche Zee, Ame rika als de bezitter van het atoomgeheim, uitbreidende Iucht- bases door de geheele wereld, een groeiende macht door financieele positie en leeningen enz. Daar door is de gedachte aan een over vleugeling niet denkbeeldig. En geland in de schaduw van zijn grooten vriend. Vandaar de ver werping van Churchill's ideeën: de combinatie Amerika-Engeland. Men is er zeker van dat dit En geland naar het tweede plan voert en dat strijd met de gevoelens van superioriteit. De ligging van deze oppositie zoo gezien, wekt toch onwillekeurig de vraag, of deze stemmen geen weerklank zullen vinden in de harten van de massa, waardoor dus dit incident belangrijk aan beteekenis zou winnen. Verder trok Lord Beveridge de aandacht door zijn rede te Brus sel, waarin hij wees op de belang rijke positie der kleine staten. Hoewel Beveridge zuiver sprak in den geest van het handvest en de besluiten die genomen waren door de Groote Vijf, was zijn uiteenzetting in zooverre belang rijk, dat hij de kleine staten een belangrijke taak toekende in het winnen en het behouden van den vrede. Lord Beveridge bestreed de plannen van Churchill die een wereldfederatie voor oogen heeft als ideaal, een meening die ove rigens niet gedeeld wordt door Amerika, zoomin als door Enge land. Een standpunt dat ook naar voren kwam op de laatst gehou den conferentie te Luxemburg van Federalisten, waar men van Amerikaansche zijde bezwaren opperde tegen een federatief Europa, omdat men daarin een gevaar zag tot een blokvorming tusschen Oost en West, dat een wereldfederatie, in den weg zou staan. Ten laatste belooft de eerste al gemeene conferentie der U.N.E. S.C.O. (wetenschappelijke en cul- tureele organisatie der V.N.) on der voorzitterschap van Bidault een gebeurtenis van beteekenis te worden waaraan 500 leden van 26 landen deel nemen en verder een groot aantal waarnemers van verschillende landen. Een scha duw is, dat Rusland hieraan geen deel neemt en men verheelt in deze kringen zijn 'bezorgdheid daarover niet. De uitwisseling van groote cultureele en wetenschappelijke belangen, is een schoone weg tot verbetering der internationale be trekkingen. Men leert een volk kennen aan zijn cultureele voort brengselen. Dat men zich onge rust maakt t.a.v. Rusland ligt in het feit, dat het in zijn weigering blijk geeft den weg naar het iso lationisme te zullen handhaven en zich niet bloot tegeven, waardoor zijn politieken strijd' het karakter krijgt van handhaving en belan genstrijd zonder eenig ideaal naar daarwerkelijke internationale sa menwerking. Laten we 'hopen, dat deze opvatting door de feiten achterhaald wordt en dat de ont wikkeling van het internationa lisme alle slagboomen naar den vrede zal overwinnen tot heil der menschheid. H. St. woonhuis aan den Veerschen Singel, welke tehuizen echter werden afgekeurd. Het bestuur was dus gedwon gen naar een nieuwe woonruimte uit te zien. ■Op IS November heeft de al gemeene vergadering der vereeni- ging, bestaande uit afgevaardig den van vrijwel alle Hervormde Diaconiën in Zeeland, op voorstel van het Bestuur besloten het 7 H.A. groote landgoed „Vrede rust" te Serooskerke (W.) te koopen. Zoo is de verceniging in het bezit gekomen van een nieuw te huis, en kan zij' in de bittere nood van zoo menig kinderleven een liefdevolle en sterke hand bieden. Maar heel wat werk ligt te wachten. In het Jongenshuis aan den Veerschen Singel huizen nog 125 arbeiders; het Meisjeshuis is vrijwel ontruimd cn dient in alle spoed gereed gemaakt te worden om de jongens uit Buren op te nemen, daar zij er onmogelijk langer kunnen blijven. „Vrede- rust" moet eveneens zoo spoedig f mogelijk de meisjes uit Huizen een tehuis geven, dan Goes ont ruimen en het Jongenshuis te Middelburg bewoonbaar maken. Met 1 Januari hoopt de nieuwe Directeur, de heer van de Windt uit Alphen a. d. Rijn zijn functie te aanvaarden. Hem wacht een zware taaie van opbouw. Maar de steun, die „Kinder zorg" steeds heeft ondervonden, is een waarborg, dat ook voor de toekomst dit helaas zoo noodigc werk voor het misdeelde kind met kracht zal worden voortgezet. MIDDELBURG. Filmavond. In het Schuttershof te Middel burg belegde de vereen. „Het Hoogeland" Dinsdag een propa- ganda-filmavond, die geopend werd door Dr A. tl. Oussoren. Na een korte uiteenzetting van het werk der vereeniging en een propagandawoord door den heer D. Langemaat, vertegenwoordiger der vereeniging, werd de speciaal voor „Het Hoogeland" vervaar digde geluidsfilm „Redding" vertoond. De film geeft een goed beeld van de reclassecring, die in de verschillende tehuizen der ver eeniging geschiedt. Het bijpro gramma na de peuze bestond uit eenige filmpjes over het bezoek van ChurchUl e.d. Ds F. Don sloot dezen avond met gebed. In de pauze gavan zich vele aanwezigen op als lid der ver ceniging en van het „Drie-cent- fonds'. Des middags werd een voor stelling voor kinderen gegeven. Door leden van „Nut en Sport" te Middelburg werden op onderstaande tentoonstellingen de volgende prijzen behaald: Tent. van konijnen te Hilver sum: G. Hoek met kon. gr. VI. reus, ram jong G., met voedster jong 2e ZG cn eere prijzen; P. J. den Hollander met Havanna ratn jong le G. en 1 E.P., voed ster jong leG, 3 E.P.; A. J. Mesu met zwart en tan ram jong leZG cn 3 E.P.M. v. d. Weel met Pool r.o. ram jong leG en 2 E.P. Almelo show: A. J. Mesu met zwart tan ram jong ZG en 1 E.P.M. v. d. Weel met Polen r.o. voedster oud G en met ram jong leZG en 4 E.P. Nat. Kon. tent. te Velp: P. J. den Hollander met Havanna ram jong leG en E.P. en met voedster jong leZG en 3 E.P. krijgen we deze week Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen 'te Welsrijp en Bayum, S. Bijl te Hoogkerk; te Spijkenisse, J. J. Stoutj'esdijk te Tuil. Aangenomen naar Gennep, C. A. de Ridder, legerpred. niet verlof te Zeist, die bedankte voor Vaals en Westerembden; naar Wanneperveen, N. Warns, cand. te Raalte; naar Gronin gen, H. J. Plaggemars te Spaarndam. Bedankt voor Bleiswij'k, C. C. Klerk te Op- en Neder-Andël; voor Heer Hugowaard, C. A. Schenk te 's Heerenberg; voor Gouderak en Noorden, A. J. Wijnmaalen te Leerbroekvoor Veere-Kleverskerke, Heinenoord en Burgh (Z.), W. van Hoo- gevest, cand. te Amersfoort. Geref. Kerken. Tweetal te Maastricht, H. P. Rutgers te Vinkeveen en C. A. 'Vreugdenhil te OudVossemeer. Beroepen te Zwarsluis, A. J. Stolte te Wierden; te Maas tricht, C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer. Aangenomen naar Ede, J. Drost te De Lier, die bedankte voor Middenmeer. Bedankt voor Boxum, M. J. v. Dijken te Nunspeet; voor Geldermalsen en voor Oudega (W.), C. L. Ruben te Zevenho ven; voor Nieuweroord, W. J. Wynia 'te Emmen; voor Wil- sum (O.), Joh. Spoeistra te Anna Jacobapoldervoor Delf zijl en Amsterdam-Noord, L. de Vries te Alblasserdam. (24 Nov. t/m 7 Dec.) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook No. 3) 49-1 Brood: 800 gr. brood. 49-2 Brood: 400 gr. brood. 49-1 Boter: 125 gr. boter. 49-2 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 49-3 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 49-1 Melk: 4 liter melk. 49-1 Vleesch: 100 gr. vleesch. 49-2 Vleesch.' 400 gr. vleesch. 49-1 Alg.200 gr. kaas. 49-2 Alg.: 50 gr. cacao. 49-3Alg.750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. 49-1B Res.1600 gr. brood. 49-1C Res.: 800 gr. brood. 49-2B, 49-2C Res.: 3 1. melk. 49-3B Res,: 100 gr. kaas. 49-3C Res.: 1 ei. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook No. 3) 50-1 Brood: 800 gr. brood. 50-1 Boter: 250 gr. boter. 50-2 Boter125 gr. margarine of 100 gr. vet. 50-1 Melk: 12 liter melk. 50-1, 50-2 Vleesch: 100 gr. vleesch, 50-1 Alg.: 100 gr. kaas. 50-2 Alg.: 50 gr. cacao. 50-3, 50-4,50-5 Alg.: 250 gram suiker boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 50-6 Alg.: 1 ei. 50-1D Res.: 800 gr. brood. 50-1E Res.250 gr. rijst. 50-2E Res.: 300 gr. bloem. Tabakskaarten, enz. T 59: 2 rants, tabaksartikelen. V 60 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 59: 2 rants, tabaksartikelen. X 60: 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de weck van 1 t.m. 8 De cember zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak en suiker werk. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksarti kelen zal bij aankoop van 2 rant soenen sigaretten teil minste één pakje sigaretten, vervaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak ge kocht moeten worden. Voor zoover nog voorradig, kan op de suikerbonnen pindakaas worden gekocht en wel één potje (pkn. 370 gr.) pindakaas per 250 gr. suiker. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 November a.s. worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 25 No vember a.s. mag worden gekocht. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Zwijndrecht- Groote Lindt, J. F. Heij te Lan- gerak; voor Hasselt cn voor Souveen, D. Zemel te Axel; voor Rotterdam-Kralingen, E. T. v. d. Bom te Amersfoort. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Schiedam, P. H. Seggelink te Rotterdam- Charlois. Geref. Gemeenten, Bedankt voor Kampen, R. Kok te Veenendaal; voor Enk huizen, L. Rijksen te Leiden. Bevestiging en Intrede. Na in den morgendienst be vestigd te zijn door Ds Joh. Booy te Heinkenszand, deed Zondag j.l. Ds W. J. de Ruiter, gekomen van Baarland, intrede bij de Geref. Kerk te Schoon hovenWillige-Langerak. Hij bediende het Woord uit 2'Tim. 4:1 en 2. Na de preek werd hij toegesproken door den heer Visser, namens den kerkeraad, door Ds E. Brunsting namens de classis Gouda. Vervolgens voerden het woord de burge meester van Schoonhoven en die van Lopik. Tenslotte sprak Ds Booy nog een persoonlijk woord. In beide diensten, was het kerkgebouw geheel gevuld. Mr T. J. Naudin ten Cate. Met ingang van 1 Jan. a.s. is benoemd tot archivaris der Ned. Herv. Kerk, Mr T. J. Nandin ten Cate. Nederl. Bond van J.V. op G.G. In de plaats van Prof. Veen- hof, die als zoodanig bedankte, werd gekozen tot raadsman Ds P. N. Kruyswijk te Amster dam. Prof. Dr W. J. Kühler. t In den ouderdom van bijna 72 jaar is overleden Prof. Dr W. J. Kühler, rust. hoogleeraar van het Doogsgez. Seminarium en de Gem. Universiteit te Am sterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1