Rijksbegrooting BinnenlandschB Zaken De bepalingen van de Ontwerpovereenkomst. Christenen in Indië. De Groote Vier vergaderen. Samenwerking Socialisten en Communisten? Memorie van Antwoord. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst-ÉL str. 70, Tol. 2438, Giro 274289 W Kantoren: Vlissingen, Walstr. 83, Tel. 168; Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 498 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 19 November 1946 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het Kerkbeurtenblad der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam be vatte een bericht van het be stuur der Protestantsche Kerk in Indië waaraan het volgende is ontleend; „Misschien zou de intellec- tueele bovenlaag der „republiek" een zekere godsdienstvrijheid erkennen, doch wat men van de meer fanatiek-gekleurde Is- lamietische onderlaag te ver wachten heeft, weten wij nu j reeds al te goed uit de Chris ten-vervolgingen in 1942 en 1945/46. Met zekerheid kan nu reeds gezegd worden, dat Kerk en Zending een zeer moeilijke toekomst tegemotet gaan. De recente berichten uit het ge bied der „repubiek" wijzen alle in deze zelfde richting. Daar, waar de Christenen nog geduld worden, blijven zij uitgesloten van vooraanstaande ambten. Dat een enkele niet-Islamiet in het ministerie der „republiek" is opgenomen, is in verband met hetgeen wij hierboven schreven over de meer liberaal ingestelde bovenlaag, zeker geen argument om hiervan veel te verwachten voor de toekomst. ,,'t Is moeilijk om de houding der Kerk te beschrijven. De Minahasa staat dichter bij Ma- lino dan de Molukken, waar de groote massa meer conserva tief is, doch ook hier zijn ver schillende spanningen op te merken. N. Guinea en Timor als geheel zijn er nog weinig be wogen over. 't Is in dit verband goed te berichten, op welk een prettige wijze de bevolking de Neder- landsche troepen tegemoet treedt. De Minahassische Kerk or ganiseerde ontmoetingsdagen, de Moluksche Kerk stelde haar kerken en voorganers ter be schikking. Maar ook in de Is- lamietische streken als Bantam (Java), rondom Bandoeng, en om Soerabaia zijn onze mannen welkom, hoe wonderlijk dit ook moge klinken. Zij worden daar als de „bevrijders" beschouwd. Het blijkt, dat zij den juisten toon vatten in den omgang met de Ind. bevolking. Dat in het algemeen, ook de stemming onzer militairen goed is, zal reeds bekend zijn." Wat we telkens opnieuw kunnen hooren wordt hier be vestigd: onze soldaten die orde brengen en rust en daardoor de mogelijkheid van welvaart, worden door de bevolking van Indië met vreugde ontvangen. Zoo is het overal. Toen onlangs onlze trofepen in Medan waren gearriveerd seinde een der officieren aan zijn echtgenoote: „een schitte rende ontvangst". En dan daarnaast de zeker heid, dat erkenning van de re publiek beteekent onrust, wan orde, en vervolging van de Christenen. Wel groot is de verantwoor delijkheid van hen, die meewer ken om Nederlandsch-Indië aan Sockarno uit te leveren. De „meest succesvolle bijeenkomst". De raad van de 4 ministers van Buitenlandsche Zaken heeft Zaterdag zijn tweede be sloten vergadering gehouden. In de bijeenkomst, die als een van de meest succesvolle tot op heden gekenschetst wordt, werd overeenstemming bereikt op bijna alle belangrijke punten van het Fransche voorstel in zake de bevoegdheden van den gouverneur van Triëst en de kwestie van de politiemacht. Een Fransche woordvoerder verklaarde, dat er nu geen twijfel ov.er kon bestaan, of het Fransche voorstel zou, nadat enkele kleine; veranderingen wiaren aangebracht, aangenoj- men worden. Tegen het eind van de bijeen komst diende Molotof nieuwe voorstellen in, inzake het eco nomisch bestel van Triëst. Daar deze echter in het Russisch wa ren gesteld, hadden de minis ters geen gelegenheid ze te be- studeeren. Naar verluidt, bevatten de Russische voorstellen o.a. een punt, volgens hetwelk Triëst een tolunie met Joego-Slavië en aangrenzende gebieden mag sluiten. Dit is een punt, dat door Engeland en de V. S. he vig betwist wordt. H. M. DE KONINGIN NAAR DEN HAAG. Morgen zal H. M. de Koningin het palels Het Loo verlaten en naar de residentie reizen en in Den Haag gedurende de winter maanden verblijf houden. H. M. zal haar intrek nemen ln het geheel gerestaureerde huis Ten Bosch. INDONESIËRS TE BUITENZORG VERMOORD In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Buitenzorg 6 Indonesiërs gedood, onder wie de waarnemend burgemees ter, aldus verneemt Aneta uit betrouwbare Nederlandsche en Indonesische bron. Volgens de Indonesische le zing van het gebeuren hebben Nederlandsche militairen den waarnemejnd burgemeester, Mashoed, neergeschoten en zijn vijf andere Indonesiërs denzelf den nacht bij huiszoeking ge dood. Van Nederlandsche zijde wordt gemeld, dat de laatste dagen het schieten op de Ne derlandsche stellingen is toegeno men, waardoor drie soldaten zijn gedood. Zondagnacht begon het schieten opnieuw. Bij daar op gevolgde schermutselingen zijn 6 Indonesiërs gedood. Aan de memorie van antwoord, betreffende de begrooting van Binnenlarrdsche Zaken ontleenen wij: Gezagshandhaving. De minister doet gaarne zij het wellicht ten overvloede de toezegging, dat hij een 'krachtige gezagshandhaving zal blijven bevorderen. Zondagsrust. De regeering is doordrongen van de groote belangen, gediend met het zooveel mogelijk bevor deren van de Zondagsrust. Het is echter aan gerechten twij fel onderhevig of het onder de huidige omstandigheden mogelijk is de bestaande Zondagswet zon der meer te handhaven. De omstandigheid, dat een strikte uniforme toepassing van de Zondagswet door den minister niet mogelijk wordt geacht, doet hem in beginsel het tot stand ko men van een nieuwe Zondagswet voorstaan. Aangezien echter de huidige omstandigheden den inzet van alle krachten voor meer ur- genten arbeid eischen, zal deze aangelegenheid voorshands niet door hem aan de orde kunnen worden gesteld. Begrafeniswet. Ook de minister acht den be- staanden toestand met betrekking tot de toepassing van de Begrafe niswet in verband met de lijkver branding niet bevredigend. Aangezien wijziging van de Be. grafeniswet op dit punt niet in die mate urgent is, dat op korten termijn een voorziening zai moe ten worden getroffen, zal echter voorshands aan meer dringender arbeid voorrang moeten worden gegeven. Processie-verbod. Hoewel gevoegelijk kan worden NEDERLAND—INDIË. Hier volgt de tekst van de ontwerp-overeenkomst, welke op 15 November 1946 te Batavia is geparafeerd door de Nederlandsche en Indonesische delegaties. Voorop gaat een preambule, welke als volgt luidt: „De Nederlandsche regeering, vertegenwoordigd door de oommissie-generaal, en de regeering van do republiek Indonesia, vertegenwoordigd door de Indonesische dele gatie beide geleid door een oprecht verlangen om een goede verhouding te verzekeren tusschen de volken van Nederland en Indonesia, en zulks in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, welke de beste garantie bieden voor een gezonde en krachtige ontwikkeling van beide landen in de toekomst, en welke het mogelijk maken, dat een nieuwe grondslag wordt gegeven aan de verhouding tusschen de twee volken, komen als volgt overeen en zul len deze overeenkomst zoo spoedig mogelijk ter goed keuring voorleggen aan de respectieve parlementen. Art. 1. Da Nederlandsche re- te lage normen zooveel mogelijk geering erkent de regeering van de republiek Indonesië als de facto uitoefenend het gezag over Java, Madoera en Sumatra. De door geallieerde of Nederland sche troepen bezette gebieden zul len geleidelijk, door wederzijd- sche samenwerking, in het repu- blikeinsche gebied worden inge voegd. Hiertoe zal aanstonds een aanvang worden gemaakt met de noodige maatregelen, zoodat uiterlijk op het tijdstip in artikel 12 genoemd de invoeging zal zijn voltooid. aangenomen, dat het processiever bod niet meer beantwoordt aan de rechtsovertuiging van de meerder heid van het Nederlandsche volk, is de minister met zijn ambtge noot van Justitie van oordeel, dat de wet gehandhaafd moet worden. Gepleegd verzet. Da regeering bereidt een rege ling voor, op grond waarvan zij, die als gevolg van gepleegd ver zet schade hebben geleden, een verdergaande tegemoetkoming zullen ontvangen dan als regel op grond van het besluit op de materieele oorlogsschaden wordt verleend. Oud-gepensionneerden. De minister is met zijn ambt genoot van Financiën in overleg getreden over de mogelijkheid van herziening van de nonnen, walke gelden voor de toekenning van een toeslag op de pensioenen der zoogenaamde oud-gepension- neerden. Bestuurscentralisatie. Ook de regeering is van mee ning, dat een ver doorgevoerde bestuurscentralisatie hoogst onge- wenscht is en zeker indien deze doordringt in het bevoegdheden- gebied der provinciën en gemeen ten. De minister rekent het dan ook tot een zijner primaire taken te .voorkomen, dat de provinciën en gemeenten op deze wijze zou den worden afgedrongen van de plaats, welke haar in het staats bestel toekomt. Noodtoestand gemeenten. Van den financieelen noodtoe stand, waarin de gemeenten ver- keeren en van de gevaren, welke als gevolg daarvan het gemeente lijk leven, speciaal ook wat de verhouding tot de centrale or ganen betreft, bedreigen, i» de mi nister doordrongen. De toestand is zeer emstig, al is de geuite veronderstelling, dat 90 procent van de gemeenten noodlijdend zou zijn, gelukkig niet juist. Een regeling betreffende de toe kenning van voorschotten op de bijdragen in de begrootingstekor- ten van 1946 is binnenkort te ver wachten. Financiëele verhouding. Wat de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten be treft, is den minister bekend, dat de commissie-Oud haar krachten inspant om binnen redelijken tijd tot een advies te komen. Of de regeling, welke zij alsdan zal voorstellen aanstonds een defini tief karakter zal kunnen dragen zal moeten worden afgewacht. Uitkeeringen Gemeentefonds. Met betrekking tot da in dit verband in het voorloopig verslag gememoreerde verlaging van de uitkeering uit de eerste afdeeling van het Gemeentefonds deelt de minister mede, dat in afwachting van verdere maatregelen de uit keering per inwoner uit de eerste afdeeling van het Gemeentefonds zal worden verhoogd tot ongeveer f2,75 f2,80. Gemeentebelastingen. Naar aanleiding van de vraag van verschillende leden, hoe de minister denkt over een eigen be lastinggebied voor de gemeenten, moge worden medegedeeld, dat hij het vinden van een behoorlijk eigen belastinggebied voor de ge meenten een der kernpunten acht voor een bevredigende regeling van de gemeente-financiën. Provinciale financiën. De toestand' der provinciale fi nanciën baart inderdaad zorgvan de noodzakelijkheid van verrui ming van het provinciaal belas tinggebied is de minister over tuigd. Hij is echter niet de mee ning toegedaan, dat de provinciale financiën door de commissie-Oud bij voorrang zouden moeten worden behandeld. Kleine gemeenten. Dat een herziening van de grenzen van onderscheidene ge meenten noodzakelijk is, onder schrijft de minister gaarne. Ook hij is de meening toegedaan, dat ernstig zal moeten worden nage gaan, of de zeer kleine gemeen ten in het huidige tijdsbestek zelf standig kunnen blijven voortbe staan. Politie en brandweer. De minister heeft zich op het standpunt gesteld, dat de gemeen ten vrij dienen te zijn in het be palen van den organisatievorm van de brandweer, mits deze vol doet aan daaraan redelijkerwijze te stellen eischen. Hij heeft even wel tegen een combinatie van de politie en de brandweer in een politiebrandweer overwegende be zwaren. Oorlogsslachtoffers. In verband met de opmerking, dat de verzorging der achterge blevenen van de oorlogsslachtof fers schriel is, moge de minister er op wijzen, dat wijziging van de normen, in het bijzonder voor de groote steden, bij hem een punt van ernstige overweging uit maakt. In individueele daarvoor in aanmerking komende gevallen wordt reeds door het toekennen van bijslagen het bezwaar van de ondervangen, Art. 2. Do Nederlandsche re geering en de regeering van de republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souve- reinen, dcmocratischen staat op federatieven grondslag, genaamd: de Vereenigde Sta en van Indo nesië. Art. 3. De Vereenigde Staten van Indonesië zuliën omvatten: het geheele grondgebied van Ne derlandsch-Indië met dien ver stande, dat indien de bevolking van eenig gebieds leel ook, na overleg langs dcmocratischen weg, te kennen geeft niet of nog niet tot de Vereenigde Staten van Indonesië te willen toetreden, voor dat gebiedsdeel een bijzon dere venhouding t>t deze staten en het Koninkrijk der Nederlan den in het leven km worden ge roepen. Art. 4. a. De samenstellende staten van de Ver. Staten van In donesië zullen zijn de republiek, Borneo en de Groote Oost, on verminderd het recht van de be volking van eenig gebiedsdeel om langs democratischen weg te ken nen te geven, dat zij haar plaats in de Vereenigde Staten van In donesië op anderen voet geregeldl wenseht te zien. b. Onverminderd het bepaalde in artikel 3 en in het eerste lidi van dit artikel, kunnen de Ver eenigde Staten van Indonesië een bijzondere regeling treffen ten aanzien van het grondgebied van haar hoofdstad. Art. 5. a. Dp grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal worden vastgesteld door een constitueerende vergadering, die zal zijn samengesteld, uit op de mocratische wijze aangewezen vertegenwoordigers van de repu bliek en van de andere toekom stige deelgenoten der Ver. Sta ten met inachtneming van het be paalde in hef volgende lid van dit artikel. b. Partijen zullen in overleg treden omtrent de wijze van deel neming aan deze constitueerende vergadering door de republiek, door de niet tot het gezagsgebied van de republiek behoorende ge- biedsdeelen en door de niet of onvoldoende vertegenwoordigde bevolkingsgroepen. Een en ander met inachtneming van de onder scheidene verantwoordelijkheden van de Nederlandsche regeering en van de regeering der republiek. Art. 6. a. De Nederlandsche regeering en de regeering der re publiek zullen ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van Nederlanders en Indonesiërs samen-werken tot de vorming van een Nederlandsch-Indonesische Unie, waardoor het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende Ne derland, Nederlandsch-Indië, Su riname en Curasao, worden om gezet in genoemde Unie, bestaan de uit eenerzijds het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende Ne derland, Suriname en Curagao en anderzijds de Vereenigde Staten van Indonesië. b. Het vorenstaande laat onver kort de mogelijkheden tot nadere regeling van de verhouding tus schen Nederland, Suriname en Curasao. Art. 7. Ter behartiging van de belangen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenig de Staten van Indonesië, zal de Nederlandsch-Indonesische Unie beschikken over eigen organen. Deze organen zullen worden samengesteld door de regeeringen van het Koninkrijk der Neder landen en van de Vereenigde Staten van Indonesië, eventueel mede door de volksvertegenwoor digingen dier landen. Als gemeenschappelijke belan gen zullen worden aangemerkt: samenwerking inzake buitenland sche betrekkingen, defensie en voorzoover noodig financiën, als mede onderwerpen van econo- mischen en cultureelen aard. Art. 8. Aan het hoofd) van de Nederlandsch-Indonesische Unie staat de Koning (Koningin) kier Nederlanden. De decreten en de besluiten ter behartiging ,van de gemeenschappelijke belangen zul len door de organen der Unie worden genomen in naam des Konings (der Koningin). Art. 9. Ter behartiging van de belangen der Vereenigde Staten van In'donesië in Nederland en van het Koninkrijk der Nederlan den in Indonesië, zullen door de onderscheidene regeeringen hooge commissarissen worden benoemd. Art. 10: Het statuut van de Nederlandsch-Indonesische Unie zal voorts o.m. bepalingen bevat ten over. a. verzekering van rechten van beïde partijen jegens elkander voor de nakoming hunner weder- zijdsche verplichtingen; •b. de wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap door Nederlandsche en Indonesische staatsburgers c. een regeling houdende voor zieningen voor het geval door de organen der Unie geen overeen stemming kan worden verkregen; een regeling van de wijze waarop en de voorwaarden waar onder de organen van het Ko ninkrijk der Nederlanden bijstand zullen verleenen aan de Veretenig- dte Staten van Indonesië, zoolang deze niet of onvoldoende over eigen organen beschikken; e. de verzekering in beide tfee- len van de Unie van de funda- menteele en menschelijke vrijhe den, waarnaar ook het Handvest der Vereenigde Naties verwijst. Art. 11. Het statuut van de Unie zal worden ontworpen door een conferentie van vertegen woordigers van het Koninkrijk d'er Nederlanden en van de toe komstige Vereenigde Staten van Indonesië. Het statuut zal in werking tre den na goedkeuring door de on derscheidene volksvertegenwoor digingen. Art. 12. De Nederlandsche re geering en de regeering der re publiek zullen er naar streven, dat die vestiging van de Vereenig de Staten van Indonesië en van de Nederlandsch-Indonesische Unie haar beslag krijgt vóór 1 Janu ari 1949. Art. 13. De Nederlandsche re geering zal inmiddels de noodige stappen ondernemen teneinde on middellijk na de totstandkoming der Nederlandsch-Indonesische Unie de toelating van de Ver eenigde Staten van Indonesië als lidi van de organisatie der Ver eenigde Naties te verkrijgen. Art. 14. Da regeering van de republiek erkent de aanspraken van allo nict-Inüonesiërs op her stel van hun rechten en terug gave van hun goederen voorzoo- ver deze worden uitgeoefend of zich bevinden in liet gebied waar over zij dc facto gezag uitoefent. Een gemengde commissie zal worden ingesteld om dit herstel of deze teruggave te bewerkstel ligen. i Art. 15. Teneinde <Je regee ring van Indië te hervormen op zoodanige wijze dat haar samen- steling en werkwijze zoo -nauw I mogeijk zullen aansluiten op de erkenning van de republiek en op de ontworpen staatsrechtelijke structuur, zal de Nederlandsche j regeering inmiddels bevorderen, dat wettelijke maatregelen wor den getroffen om in afwachting van de totstandkoming der Ver eenigde Staten van Indonesië en der Nedierlandsch-Inidonesische Unie de staats- en volkenrechte lijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden aan den nieuwen toestand aan te passen, j Art. 16. Aanstonds na het tot i stand komen van deze overeen komst zullen beide partijen over gaan tot verminlderingder strijd krachten. Zij zullen in overleg treden omtrent mate en tempo Ykn deze vermindering en om trent hun samenwerking op mili tair gebied. Art. 17. Voor de in deze over eenkomst beoogde samenwerking I tusschen do Nederlandsche regee- ring en de regcering der repu bliek, zal een organisatie in het loven worden geroepen, bestaande i uit delegaties door elk van beide regeeringen aan te wijzen met een gemeenschappelijk secretariaat. De Nederlandsche regeering en de regeering der republiek zullen alle geschillen, welke naar aan- j leiding van deze overeenkomst mochten rijzen en die niet door partijen in onderling overleg in I een conferentie tusschen deze de- legaties tot een oplossing kunnen wodden gebracht, door abitrage doen beslechten. In dat geval zal door de delegaties bij overeen komst of indien zulk een ovcr- eenkomst niet kan worden bereikt, door den president van het In ternationale Hof van Justitie een voorzitter van andere natio naliteit met beslisssende stem worden benoemd. Slotbepaling: Deze overeen komst wordit opgesteld in het Nc- tierland'sch en in het Indonesisch. Beide teksten zullen gelijk gezag hebben. Voorste! van Fransche Communistische partij. Het bestuur van de Fransche communistische partij heeft aan den natiónalen raad van de Fransche Socialistische partij een brief gericht, waarin het voorstelt to beraadslagen over een regoering welke democratisch, niet-confessioneel en sociaal zal zijn en onder de leiding der communisten zal staan „overeenkomstig het verlan gen van het volk, dat souverein is". Voorts moet men het eens worden over een programma van actie, dat tot de hergroepeering van een republikeinscho meerderheid in de nieuwe assenbleo zal leiden. In den brief wordt dit nader toegelicht door de verklaring, dat „de twee groote proletarische partijen met den steun van zekere ovorzeesche afgevaardigden een absoluto meerderheid" kunnen bereiken. He Fransche communistische partij zou de eenheid tusschen com munisten en socialisten hersteld willen zien ten einde „aan de pogingen der reactie het hoofd te kunnen bieden". In hun antwoord op dit voorstel hebben de socialisten mee gedeeld, dat het aan de communisten is om de geheele natie mee to deelen, hoe zij zich een regeering voorstellen en met wie z\j willen samenwerken. He communisten moeten nauwkeurig zeggen, wat voor plannen zij hebben. Zij moeten als grootste partij lüeromtrent inlichtingen aan de natie verstrekken. Provincienieuws Benoemingen. Benoemd tot gezworene van bet waterschap St. Maartensdijk, P. J. Nelisse te St. Maartensdijk; voorzitter van het dagelyksch bestuur van het waterschap De Hogerwaardpolder, H. R. Heere- ma te Goes; gezworene van het waterschap St. Maartensdijk, A P. Geluk te St. Maartensdijk; lid van het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Vlietepolder, C. A. Geluk te Wis- sekerke; leden van den dijkraad voor de waterkeering van den calamiteu zen Burgh en Westlandpolder, als vertegenwoordigers van dien pol der J. C. Hanse te Haamstede en M. van de Panne te Burgh; dijkgraaf van den Galgepolder, L. A. de Vlieger en tot plaatsver vanger van den dijkgraaf P. J. de Vlieger-Stols, beiden te Noord- gouwe. MIDDELBURG. Openbare verkooping. Donderdagavond heeft notaris J. L. v. d. Harst ln het notaris huis publiek verkocht het huis en erf aan de Molstraat no. 3, welke in de hoop toegewezen werd aan Mr W. H. Vermaas te Middel burg voor de som van f4100, en het huls en erf aan de Spulstraat no 2, welke werden verkocht aan den heer J. J. v. d. Berge te Mid delburg voor de sopa van f 1100. VLISSINGEN. Verbetering zeeppositie gevraagd. Volgens een besluit genomen in de vergadering van den Chr. Besturenbond te Vlissingen is een dringend schrijven gezonden aan het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond met het verzoek op zeer korten termijn stappen te ondernemen bij de regeering ten einde verbetering te krijgen in de toewijzing van reinigingsmid delen. Gewezen werd op het groote tekort aan zeep, waardoor het in vele gezinnen niet meer mogelijk is kleeding te wasschen of zichzelf op behoorlijke wijze te reinigen. De hygiëne en de volksgezond heid komen hierdoor ten zeerste in het gedrang, hetgeen onver mijdelijk ziekten en uitbreiding der t.b.c.-gevallen ten gevolge zal hebben. Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" Vrijdag j.l. 's avonds te 8 uur werd een vergadering gehouden van de afdeeling Vlissingen van bovengenoemde vereenlging in de vergaderzaal van het café Kiviet aan de Badhuisstraat. Tot leden van het bestuur wer den gekozen de heeren F. C. Wijsveld, voorzitter, I. van Waar de, secretaris, G. Lammers, 9ice- voorzitter, J. Blanken, penning meester en P. W. J. Falhaber, vice-secretaris. Besloten werd een krachtige actie te voeren voor het werven van leden. Besloten werd dezen Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag. Zon op 8,07 u., on- dor 10.43 u. Maan op 4.12 u., onder 15.48 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 20 November 12.03 u. 1.58 m., 0.32 u. 1.83 m. SOEKARNO. De „Nieuwe Nederlander" juicht het toe, dat de commis sie-generaal contact heeft op genomen met Soekarno. Het blad had liever gezien, dat de zaken anders waren geloopen, maar toch mag het bereiken van overeenstemming (over afscheiding van het Ko ninkrijk, Red. „Z. D.") op de figuur van Soekarno niet af springen. Immers, de republiek is nu eenmaal een realiteit en daar om moet men Soekarno ook wel aanvaarden. En wat zijn samengaan met Japan betreft, met de vijanden van zijn volk, die duizenden Nederlanders èn Indone siërs op de meest gruwe lijke wijze hebben vermoord; hij meende, dat hij op die wijze de vrijheid en zelfstandig heid van Japan kon krijgen. Dat was een vergissing, maar daarom kan men hem toch niet op één lijn stellen met een landverrader als Mussert. Erg overtuigend klinkt dit alles niet. Mussert, die op dezelfde wijze met de Duitschers colla- boreurde, meende ook, dat hij op die wijze de belangen van het Nederlandsche volk diende. Wij moeten nekenfng hou den met de realiteit 1 Als Mussert er na de neder laag van de Duitschers in ge slaagd was over een klein stukje van Nederland de macht in handen te krijgen, dan had men dus ook dezen landverra der moeten accepteeren. Nog een klein stapje verder en we gaan pleiten vooreer- herstel voor Mus- s e r t. DE COMMISSIE- GENERAAL NAAR NEDERLAND. Aneta verneemt uit be trouwbare bron, dat de commissie-generaal beslo ten heeft nog deze week naar Nederland te ver trekken. De heer Van Poll en zijn adviseur Dr C. C. J. Maassen zullen op 21 dezer per Skymaster ver trekken. Prof. Schermer- horn en de heer de Boer vertrekken een dag later. winter te trachten lezingen en fllmvertooningen te organiseeren over marine-onderwerpen. GOES, Chr. Zartgvereenigingen. Zaterdag j.l. vergaderde de Ring „Zeeland" van Chr. Zang- vereen. in de „Prins van Oran je" alhier. Deze vergadering werd bijgewoond door den Bondsvoorzitter dihr J. Pieter- son Moens uit Den Haag. Br waren 25 vereenigingen verte genwoordigd. Ook waren een groot aantal leden van aange sloten vereenigingen opgeko men. De voorz., dhr Woltering, opende de vergadering. Bonds voorzitter en aanwezigen wer den welkom geheetcn; gezien de groote opkomst constateerde spr. een recht hartelijk meele ven met het werk van den Ring. Het financieel verslag maakte melding van een batig saldo van f 645,60. Hierna had bestuurs verkiezing plaats. Dhr J. v. Cadzand uit Zaamslag werd met 29 stemmen herkozen. In de plaats van dhr Ph. Wolte ring, die zich als voorzitter en bestuurslid niet meer herkies baar stelde, werd dhr, J. Ornee gekozen. Dhr A. Cysouw uit Groede werd hierna als gewoon bestuurslid benoemd. Een bespreking van het ge houden concours kwam hierna aan de orde. Op voorstel van „Sursum Corda" te Kapelle- Biezelinge. werd besloten in Ja nuari a.s. een Ringdag te orga niseeren. Een commissie, be staande uit de heeren P. Brak man, G. de Kok en H. Wolzak zal dozen Ringdag voorberei den. Op voorstel van Z.-VL zal het a.s. concours D.V. te Groede worden gehouden. Na een op wekkend woord van den Bondsvoorzitter, eindigde Spr. deze drukbezochte vergadering met dankzegging. YERSEKE. Na ruim twee jaar- kreeg de heer J. Pekaar Zaterdag be richt, dat zijn visschersvaartuig Yerseke 92 in Duitschland was terugevonden en inmiddels te Delfzijl is gearriveerd. Oesterverzending. In de maand October werden de volgende aantallen oesters verzonden; Nederland 366.901; België 1.366.925Engeland 220.000; Duitschland 1100; di versen 64.150. In totaal maakt dit dus 2.049.076' stuks. In de maand October van het vorig jaar werden belangrijk minder oesters afgenomen, n.l. 1.9Q6.24L

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1