Een breuk in het Kabinet. De groote twistpunten: Het Vetorecht en Traëst in discussie. Het gebroken Koninkrijk. Wisjinski's verdediging en uitval tegen Nederland. Dr Van Mook dankt de Britten. Het vraagstuk der huurverhooging. De ontslagaanvrage van Minister Ringers. Telegram aan de Koningin. Nederlandsch straalvliegtuig. „De Schelde" herdenkt haar ge vallenen. Nieuwe dienstregeling. Btichting „Zeeuwsch Dagblad" Uitgave HoofdkantoorGoes, L, Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: VBssingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansehe Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 497 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 18 November 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag. Zon op 8.05 u., onder 16.45 u. Maan op 3.onder 15.34 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 19 Novembor: 11.16 u. 143 m., 23.58 u. 1.69 m. (Van onzen parlementairen redacteur). Het belangrijkste was Donder dag de nadere bespreking over het beleid ten aanzien van indië. Hoewel de Minister-President niet wilde ingaan op het verzoek van den heer Schouten, volledige opening van zaken te geven in een openbare Kamerzitting, gai hij toch enkele vingerwijzingen omtrent de wenschen van de Commissie-Generaal. Deze zou het Koninkrijk der Nederlanden omgezet willen zien in een Neder- landsch-Indonesische Unie, waar van de Koningin staatshoofd zal zijn en die twee leden zal tellen, n.l. de Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. De Vereenigde Sta ten van Indonesië zouden worden gevormd door de Republiek Indo nesië, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen ver langen, Borneo en de Groote Oost (Molukken, Celebes en Soenda- eilanden), terwijl het Koninkrijk der Nederlanden zou bestaan uit Nederland, Suriname en Curagao. Deze opening van zaken deed de heer Schouten concludeeren tot een vermoorden van het Ko ninkrijk, terwijl de heer Tilanus bleef bij zijn ietwat zachtere for muleering: breken van het Ko ninkrijk. Al had de minister ook betoogd, dat het niet zoo iets was, doch uitsluitend een heror dening, naar de eischen van den tijd. Beiden vonden, dat de voor gestelde constructie niet valt bin nen het raam van de Koninklijke rede van 6 December 1942 en ook niet binnen de wet, waarbij de Commissie-Generaal is inge steld. Kort gezegd komt de nieuwe constructie hier op neerin plaats van het Koninkrijk komt een Unie van twee staten, waarvan de eene, De Vereenigde Staten van Indonesië bestaat uit een conglo meraat van „staten". Deze Unie wordt van een Kroon voorzien. Staatsrechtelijk en staatkundig is dit niet de kroon volgens de con stitutie. Dit is, aldus de heer Schouten, geen andere ordening, doch een ontbinding van het Koninkrijk. Wanneer twee staten een unie vormen, komt er dan één staat? En wat is de functie van het „staatshoofd"? Komen er minis ters met ministerieele verantwoor delijkheid? Een definitief oordeel is niet te vellen, omdat wij eerst meer moe ten weten over wat de Commis sie-Generaal heeft bekokstoofd. Uit des heeren Schoutens betoog bleek diens ongerustheid: hij vreesde, dat de Commissie-Gene raal buiten haar boekje getreden was en beloften heeft gedaan en afspraken gemaakt, zonder zich te vergewissen, of de regeering zich er mee kon vereenigen. De regeering kan zich er niet mee af maken met te veklaren: wij zijn overrompeld. Want dan is er geen sprake van ordening, doch van een wanordelijkheid van funeste beteekenis, omdat het een eerste plicht is, te voorkomen, dat be loften worden gedaan, waarop later moet worden teruggekomen. Hoewel het oppositioneele ver zoek om opening van zaken niet werd ingewilligd was er toch een reden tot blijdschap: uitdrukke lijk zegde de Minister toe, dat geen beslissing zal worden geno men buiten de Staten-Generaal om. Vergissen wij ons niet, dan is er nog een ander lichtpunt. Hoe wel de heer Romme, de Katho lieke fractieleider gedeeltelijk met den Minister meeging, met name ten aanzien van diens meening, dat het op het oogenblik niet de tijd is, een openbaar debat over de geheele kwestie te voeren om dat de voorbereidende besprekin gen nog nit zijn afgesloten en op deze wijze min of meer „het ge zicht van de regeering" redde, toch toonde hij zich op menig punt niet voldaan, Met name verzette hij zich tegen een verlaging van de aangekondigde Rijksconferen tie tot een loutere formaliteit. Hetgeen in Indië gebeurt moet het karakter van voorbereidende besprekingen dragen. Over de voorstellen van de Commissie-Generaal kon hij zich geen definitief oordeel vormen, omdat niet bekend is, wat zij op het het oogenblik precies behel zen. Overigens verklaarde hij, dat hij tegenover de gepubliceerde plannen met groote reserve staat en zich de volledige vrijheid van beoordeeling voorbehoudt. Er is voor hem geen aanleiding, om bij de beoordeeling een andere maat staf aan te leggen dan de grond gedachte van de Koninklijke rede van 6 December 1942. Deze groote reserve van den heer Romme, die uitdrukkelijk namens zijn politieke vrienden sprak lijkt ons geen ongunstig voorteeken. De Commissie-Gene raal geniet van die zijde op het oogenblik niet dezelfde waardee ring als van de zijde van de Partij van den Arbeid. Wat zal de toe komst brengen? OOK POLEN EN TSJECHO-SLOWAKIJE WILLEN MEESPREKEN IN VREDESVERDRAG MET DUITSCHLAND. Er wordt gemeld, dat van Tsjecho-Slowaaksche en van Poolsche zijde tot den raad van de vier ministers van Buitenland- sche Zaken het verzoek gericht is om aan de besprekingen inzake het vredesverdrag met Duitsch- land, voorzoover daarbij eigen be langen op het spel staan, te mo gen deelnemen. HONGERSNOOD OP MADOERA. In een communiqué deelt de Nederl.-Indische regeeringsvoor- lichtingsdienst mede, dat de stroom van vluchtelingen uit Ma- doera blijft voortduren. Volgens deze vluchtelingen is de voedsel positie op het eiland hopeloos. Prauwschippers deelden mede, dat zij het eiland ongehinderd konden verlaten. GE-INTERNEERDEN KOMEN VRIJ. Uit Atjeh verneemt men, dat ongeveer 300 geïnterneerden, voornamelijk vrouwen en kinde ren van personeel van de K.N.I. L.M., zoo spoedig mogelijk uit het kamp van Lawesi Galaga zul len worden geëvacueerd. Einde lijk 1 Orspronkelijk waren zij door de Japanneezen geïnterneerd! en daarna door de Indonesische auto riteiten vastgehouden. In de besloten raad der 4 mi- van het debat over de Veto-kwes- nisters is men er Vrijdagavond in tie toegezegd hebben, wórdt be- geslaagd de fundamenteele ver- schouwd als een teeken, dat zij schillen inzake de kwestie van hun steun zullen vcrlcenen aan het politie-toezicht in Triest te het voorste! van Bcviu voor een reduceeren tot de vraag, wie het bijeenkomst der Groote Vijl over recht zal hebben het hoofd van het Veto-probleem, politie te benoemen of te ontslaan De politieke commissie werd en aan wien laatstgenoemde re- eveneens in beslag genomen door kenschap moet afleggen. i de Veto-kwestie Do Amerikaan- Een belangrijke stap in de goe- sche senator Tom Conally deelde de richting werd gedaan, toen de politieke commissie der V.N. Molotof zich accoord verklaarde mede, dat Amerika tegen een wij met het voorstel der drie andere ziging van het Handvest is. „Wij ministers, dat de geuverneur zou staan op hetzelfde standpunt als Dr van Mook heeft aan de ver trekkende Britsche strijdkrachten de volgende boodschap doen toe komen „Gij kwaamt om te redden en gij bleeft om te beschermen. Uw vertrek, dat samenvalt met het gloren van vrede in dit land, laat bij ons gevoelens van dankbaar heid en leedwezen en een herinne ring aan een zware, goed ver richte taak achter". Weer een massagraf ontdekt. Uit Balikpapan wordt gemeld, dat in de kampong Sanalantakan een massagraf is gevonden, waar in de stoffelijke resten lagen van de vliegeniers Dirk van As nr. 217511, Pieter Brandwijk nr. 185211 en Arie Klootwijk nr. 206312, welke herkend werden aan de plaatjes, die op de lijken werden aangetroffen. De lijken van drie Europeanen, die eveneens in Januari 1942 door Japanners zijn vermoord, konden nog niet worden geïdentificeerd. Voorts werd aangetroffen het lijk van den Medanoneeschen soldaat Lopeng, die in Augustus 1945 door de Japanners om het leven werd gebracht. moeten uitmaken of het statuut en zijn voorwaarden bedreigd worden. De ministers kwamen evenwel niet tot overeenstemming inzake de vraag, hoe dit beginsel zou moeten worden toegepast en hoe er verschil gemaakt kon worden tusschen dagelijksche werkzaam heden van de politie en werk zaamheden, waarbij deze politie het statuut van Triest in-buiten- gewone omstandigheden veilig stelt. Er heerschte algemeen overeen stemming tusschen de vier minis ters op de volgende punten: 1. De werving van de politie macht is de taak van het hoofd van politie. 2. In tijden van nood moet de gouverneur het hoofd der politie macht zijn. 3. De gouverneur staat borg voor het statuut. De kwestie van het ontslaan en destijds te San Francisco en zijn van meening, dat het Veto-recht slechts in uitzonderingsgevallen dient te worden gebruikt". Na hem kwam Wisjenski aan het woord, die in een rede die een uur duurde het Veto-recht, het uiteindelijk recht van beslissen door de grooten, fel verdedigde. In zijn aanval op dit veelhe- streden recht viel hij onder meer het standpunt van Nederland aan en zei o.m.„Nederland heeft la ten doorschemeren, dat het Veto in de toekomst geheel moet wor den afgeschaft. Waarom in de toekomst en niet vandaag? Omdat men bang is, dat men thans nog op een dergelijk voorste! versla gen wordt. Een deel van het stra tegische plan moet in de toekomst worden uitgevoerd. Zelfs Conally schijnt door zulke stemmen te zijn beïnvloed". De Nederlandsche afgevaardig de had het volgende verklaard: benoemen van het hoofd van po- zijn yan -mfiening) dat de tijd om het Handvest te wijzigen DE PRIJZEN DER AARDAPPELEN. B\j de beantwoording van de vragen van don heer Suurhoff over de staging der aardappel prijzen heeft de Minister van Landbouw enz. in de Tweede Ka- mor medegedeeld, dat mot ingang van vandaag do pryzen der aard appelen (voor do telers) worden vastgesteld op 6 h 7 cent per kg. Daarbij komt het bewaarloon. Voor do consumenten zal dat neer komen op 11 cént voor zand- en 12 cont voor klei-aardappelen. DE TABAKSRANTSOENEN Het ministerie van Economi sche Zaken deelt naar aanleiding van desbetreffende vragen mede, dat op dit oogenblik nog geen en- koio voorspelling kan worden ge daan over een eventueelo verhoo ging der rantsoenen van tabaks producten. Ongeoorloofde handel. Door do economische recherche to 's-Gravenhago werden 12 per sonen aangehouden terzake van ongeoorloofde handel in sigarct- ton, blikje» melk, sliagtabak etc. Inboslag genomen word 2 levende varkens, Blagorsgereodschappen, eenige honderden sigaretten en tweo toewijzingen h 100 rantsoe nen koffie. Ongeval Mr Drs H. G. Vigeveno. Mr Drs W. G. Viveno, finan cieel adviseur van de Ko ninklijke Shell, is te Londen tengevolge van een auto-bot sing ernstig gewond. Hij wordt verpleegd in het Atkinson Mor- ley Emegcncy hospitaal. litie bleef onbeslist. Het veto-recht zal deze week een onderwerp tot bespreking zijn voor de groote vijf. Er zijn voorstellen ingediend om het debat hierover uit te stel len. De steun, die de Groote Vier aan het voorstel tot opschorting nog niet gekomen is. Wij vragen de groote mogendheden echter een beperkt gebruik van het Veto recht te maken en het niet te ge bruiken tegen den geëst van het Handvest in". De commissie werd tot Zater dagmiddag verdaagd. Herziening ambtenaarssalarissen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zegt de minister van Financiën o.m.: Een ingrijpende herziening der ambtenaarssalarissen ligt in het voornemen. Daarbij zullen de sa larissen opnieuw een verbetering ondergaan, terwijl gelijkertijd ge streefd zal worden naar een ver eenvoudiging van het bezoldi gingsbesluit burgerlijks rijksamb tenaren 1934. De Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren zond naar aanleiding van de radiorede van den minister-president van 4 October j.l. aan den ministerraad een telegram, waarin o.m. werd opgemerkt, dat het uitstel voor onbepaalden tijd van huurverhoo ging door den bond wordt be schouwd als een continueering van „onbillijkheid van het bevroren huurpeil van 1940 bij overigens allerwege gestegen belastingen kosten en prijzen". Het bestuur heeft hierop de mededeeling ontvangen, „dat de regeering zich ten vole bewust is van de moeiijkheden, waarmede de bezitter van onroerend goed momentee lte kampen heeft. Ook I de regeering wordt tegenover deze moeilijkheden geplaatst en als ex- ploitante van duizenden woning wetwoningen en als financier van den komenden nieuwbouw. Het is echter een levensbelang van de Nederlandsche gemeen schap in haar geheel, dat de be- Na de ontzettende vliegramp op Schiphol. Wrakstulcken van het ver ongelukte vliegtuig, de PH- TPW op de plaats des on- heila. De portretten der leden van de bemanning en de stewardess van het K.L.M. vliegtuig PH-TPW, die bij de vliegramp op Schiphol om het leven kwamen. V. 1. n. r.Moreton (gezag voerder), Milo (2de piloot), H. L, Vos (rqdio-telegra- fist)Tiemens (boordmeca- no) en mej. Lammens. De vorige week werd meegedeeld, dat Minister Ringers ontslag had gevraagd in verband met zijn gezondheids toestand. Thans blijkt eohter dat hier meer achter zit, n.l. de Indische kwestie. Blijkbaar moest dit voor het volk verborgen worden gehouden. Aan het A.N.P. deelde de afgetreden bewindsman het volgende mede „Bij de samenstelling van het Kabinet-Beel heb ik, zij het met een bezwaard hart, mij bereid verklaard voor- loopig zitting te nemen. Het voorbehoud, dat ik toen maakte vond zijn oorzaak in de richting, die het politiek beleid ten aanzien van de verhouding van Nederland tot Indië onder het vorig Kabinet had genomen. Zijn verdere ontwikkeling heeft er toe geleid, dat ik op 30 October j.l. om eervol ontslag heb verzocht." DE HER-ELECTRIFICEE- RING UTRECHT— AMERSFOORT. Groote belangstelling bestond er voor den proefrit, die Zater- Het bestuur van den kring Eindhoven van den bond van oud- stoottroepers heeft aan H. M. de j dagmiddag werd gemaakt op het Koningin het volgende telegram baanvak Utrecht—Amersfoort, verzonden: hetwelk met de nieuwe dienstre- „Het bestuur van den kring geling der N.S. weer electrisch Eindhoven van den bond va*n oud- I zal worden bereden. Voor de in- stoottroepers, verontrust door dewoners van Biithoven, Den Dol- staande spanning tusschen loonen politieke berichten uit Indië, der, Soestduinen en Amersfoort en prijzen niet verder wordt ver- spreekt dei hoop uit, dat alsnog beteekent dit een groote verbete groot. Dientengevolge kan op het aan de strijdmakkers aldaar een ring <je spoorverbindingen, oogenblik van verhooging der hu- halfslachtigen toestand, die nood- j Door de herinvoering van den ren geen sprake .zijn. De aandacht der regeering blijft evenwel op deze aangelegenheid gevestigd". lottig zal .worden, bespaard moge zeer frequenten electrischen blijven. Het bestuur betuigt mede dienst, wordt het aantal treinen FOKKER BRENGT EEN GROOTE VERRASSING. De luchtvaart-correspon dent van de Evening Stan dard seint uit Parijs: „Nederland, welks vlieg tuigindustrie tijdens den oor log bijna geheel vernietigd is, heeft de luchtvaartwereld een groote verrassing ge baard. Een model op de in ternationale luchtvaartten toonstelling, welke te Parijs door den Fransohen premier Bidault is geopend, openbaart dat de Nederlanders werken aan een straalvliegtuig, dat een snelheid van ongeveer 800 K.M. per uur zal moeten bereiken. Dit vliegtuig1, dat den naam „Het Spook" zal dragen, is een namens de leden onveranderlijke trouw aan Uwe Majesteit en dus medeleven in deze kommervolle dagen. product van de herbouwde Fok kerfabrieken te Amsterdam. Het zal worden uitgerust met twee Britsche motoren naast elkander onder de „verstijving". Men ver wacht, dat „Het Spook" dat 17 pasagiers zal kunnen bergen, bin nen drie jaren tqds op do K.L.M. lynen zal worden ingezet. Het zal worden voorzien van een inrich ting voor luchtdruk-regeling in de cabine, zoodat het zonder onge rief voor de passagiers op een hoogte van ongeveer 12 k.m. zal kunnen vliegen. Een ander product van Fokker op de tentoonstelling geëxposeerd is een kleine vierzits-machine. De geheele cabine, luxe ingericht, be vindt zich voor de draagvlakken. Aan de achterzijde is een duw- schroef. Dit toestel heeft een drie- wielig landingsgestel en een Ame- rikaansche motor. op de werkdagen, tusschen Utrecht en Amersfoort, dat tot Zaterdag nog 45 heen en weer bedroeg, opgevoerd tot 68 stuks per dag. Op het traject is thans practisch een half-uur-dienst ingevoerd. De snelste treinen (en dat zijn die, welke alleen te Biithoven stoppen) leggen den afstand Utrecht Amersfoort (ongeveer 28 K.M.) af in 19 minuten. De dienst wordt met hetzelfde materiaal gereden als de dienst op de beidé andere Gooilijnen, Met de her-electrificeering van UtrechtAmersfoort is de ge- electrificoerde Gooi-driehoek ge sloten. Bij de invoering van deze nieu we dienstregeling is het aantal zitplaatsen per dag van 18470 ver groot tot 32.750 Noorsche visscherij-experts werken een plan uit voor het rechtstreeks naar Londen ver zenden, per vliegtuig, van vcr- sche Noorsche kabeljauw. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting geldig tot Maandagavond Matige, vooral aan de kust tijdelijke krachtige wind, tusschen Zuid en West, wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. In een treffende plechtigheid zijn Zaterdagmorgen op het ter rein van de Kon. Mij. „De Schel de" de 83 personeelsleden her dacht, die tijdens de oorlogsjaren door het krijgsgeweld den dood hebben gevonden. Onder de aan wezigen bevonden zich o.m. de directie der Maatschappij, het college van B. en W. van Vlis singen en talrijke nabestaanden der slachtofcrs. Als vertegenwoordiger van het personeel sprak allereerst de heer D. Romijn, die mededeelde, dat het in de bedoeling ligt een mo nument ter gedachtenis van de ge vallenen op te richten, geheel ver vaardigd met eigen middelen cn krachten. Nu is voorloopig een aantal gedenkplaten aangebracht, dragende de namen der slachtof fers en het opschrift: „Aan hen die stierven door des vijands hand". „Door het vuur vanuit de lucht terneer geslagen". „In ballingschap verkwijnd, ver van hun and". „Aan hen, die nimmer de be vrijding zagen". Een vijftal kinderen der omge komenen onthulde hierop de pla ten, waarna een minuut stilte be tracht werd. Mr N. Kolff, de burgemeester van Vlissingen, getuigde van het I medeleven zijner gemeente met de nabestaanden. Hij wees op het ge voel van saamhoorigheid, dat on- 1 der de dreiging van het gemeen schappelijk gevaar ontstond en spoorde de bevolking aan zich de nagedachtenis der gevallenen waardig te toonen door het han delen in hun geest van eendracht en samenwerking. ÏJamens de directie, voerde ver volgens Ir. H. C. Wesseling het woord. Hij releveerde den moei lijken tijd van bezettingdwang, waartegen alien in het bedrijf zoo goed mogelijk gestreden hebben door sabotage enz. Hij getuigde, dat de gebrachte offers niet ver- geefsch zijn geweest en aanvaard de de zorg voor het monument. Tenslotte dankte een zoon van één der gevallenen, die hebben meegewerkt aan de totstandko ming van het gedenkteeken. De plechtigheid werd besloten door treurmuziek en koralen, ten ge- hoore gebracht door een tweetal muziekcorpsen. Een schat van bloemen sierde de gedenkplaten, nadat de talrijke aanwezigen er langs hadden gedefileerd. ProvincienicMWS Uit Antwerpen wordt ge meld, dat besloten is een spe ciaal voor wielrijders bestemde tunnel onder de Schelde te bou wen. Er bestaan daar reeds twee tunnels, n.l. een voor rij tuigen en een voor voetgan gers. Officieel is medegedeeld, dat de Fransche regeering voor het oogenblik niet van plan is een begin te maken met het maken van een tunnel door den Mont Blanc. Volgens een onbevestigd be richt uit Kalgoorlië in West- Austraiië is aldaar een steen blok van 6 ton opgegraven, dat naar schatting 24.500 ounces goud zou bevatten. Volgens den Duitschen nieuwsdienst in de Amerikaan- sche zone heeft majoor Or- lop.p, hoofd van het Berlijn- sche v'oedselbureau, verklaard, dat de voedselvoorziening van Berlijn gedurende den komen den winter verzekerd is. De waarnemend burgemees ter van Antwerpen, Eekeleers, heeft Vrijdag, in verband met het naamfeest van Koning Leopold, verboden bloemen voor het paleis te deponeeren. Opnieuw is een beperkte dienstregeling van de Ned. Spoorwegen verschenen. Een in vele opzichten ver beterde uitgave. Nu niet eeni vouwblad maar een forsch, duidelijk gedrukt boekje, dat dubbel gevouwen gemakkelijk is mee te ne men. Een verbetering is ook, dat aan beide zijden van de ta bellen de namen van de sta tions zijn afgedrukt. Voor Zeeland brengt deze re geling ingaande 18 November alleen deze verandering, dat de trein vani 6.13 uit Vlissingen 5 minuten vroeger vertrekt en de trein van 5.45 uit Roosendaal 7 minuten later. Voor den tramdienst Goes— Hoedekenskerke vertrekt de tram van 12 uur 10 minuten la ter en de tram van 8.37 uit Hoedekenskerke 10 minuten vroeger. Uit Boedapest is vernomen, dat de directe onderhandelin gen tusschen Hongarije en Joego-Slavië over de herstel- betalingen eerstdaags in Boe dapest zullen beginnen. VLISSINGEN. Schelde-orgaan. Door de directie van de Kon. Mij „De Schelde wordt thans een bedrijfsblad uitgegeven, waarvan per November het eerste nummer is verschenen. In een inleidend woord van de directie wordt er op gewezen, dat nu de kring van Schelde-menschen zoo groot is, de voorlichting vaak te wenschen overlaat. Om misverstanden te voorkomen en de saamhorigheid grooter te maken en voor het per soneel belangrijke dingen te pu- bliceeren kan dit orgaan nuttig werk verrichten. Het wil het begrip versterken, dat „De Schelde" een eenheid is, dat allen moeten samenwerken tot bevordering van den goeden naam en den bloei van het bedrijf als mede aan het welzijn van het per soneel. In het eerste nummer is een „In Memoriam" opgenomen en een lijst van de namen en de omstandigheden waaronder de 83 Scheldemenschen zijn omgeko men. GOES. Waar gaan wij heen? Door de politie werden een drietal jongens van 1315 jaar aangehouden, die met geweld oneerbare handelingen met een vrouw, hebben gepleegd. 's GRAVENPOLDER. Installatie Burgemeester. Woensdag 20 November zal de gemeenteraad te 1 uur ia buitengewone zitting bijeenko men waarin de nieuwbenoemde burgemeester dhr J. D. Jan sen zal worden geïnstalleerd. ARNEMU1DEN. Do Arnebrug is 1,25 meter hoo- ger gologd. Do spoorbrug is in zooverre hersteld, dat een der beide deelen weer draaiende is ge maakt, terwijl het andere deel nn word gerepareerd. De havens van Arnomuiden on Nw. en St, Joos- land zijn weer voor kleine scheep jes toegankelijk. Het eerste scheepje verscheen in de haven alhier om aardappelen te laden. Kerk en Zending. Bevestiging en intrede. GOES, Gisteren mocht de Ned. Herv. Gemeente alhier haar nieuwen herder en leeraar ontvangen in de vacature-Ds Korevaar. Na des morgens door Ds van Dijk, van Wolf aarts dijk, te zijn bevestigd (Ds Odé was door een lichte ongesteld heid daartoe verhinderd), deed des avonds Ds J. H. Boerlijst, overgekomen uit Achlum, zijn intrede. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Gal. 111 (het Evan gelie is niet naar den mensch) en 1 Cor. 118 (Hét Woord des Kxuises is wel dengenen, die verloren gaan, dwaasheid, maar ons, die behouden worden, is het een kracht Gods). Na de prediking richtte Z.Eerw. persoonlijke woorden o.a. tot den kerkeraad en ver der kerkelijke colleges, tot het gemeentebestuur en tot de ge meente in haar geheel. Hierna sprak Ds de Roos, van 's H. Hendrikskinderen, hem namens den Ring Goes toe, wetb. De Roo namens de bur gerlijke gemeente en ouderling H. Joosse namens kerkeraad en gemeente. Nadat Z.Eerw. op verzoek van dezen laatste was toegezongen Gez. 263 1 en 5, dankte Ds Boerlijst alle spre kers voor hun goede woorden, In beide diensten was een groote opkomst. Later op den avond werd in het gebouw der C.J.M.V. een begroetingssamenkomst gehou den, onder leiding van dhr C. v. d. Peijl, wijk-ouderling. Ver schillende sprekers(sters) voer den het woord namens diverse colleges,1 waarna Ds Boerlijst met een dankwoord sloot. Ook hierbij -waren velen aanwezig.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1