Het Begrootingsëebat in de Tweede Kamer. China's Worsteling naar eenheid. Heden de nationale vergadering. Op weg naar dictatuur der Labourpartij. Het debat over de Rijksbegrooting. De Ministers Beel en Lieftinck verdedigen het Regeerings- Scherpe oppositie tegen buitenlandsche politiek. Een formeele uitdaging. Protest-nota van Albanië. Verschillende wenken en wenschen. De verlanglijst van Molotof t.a.v. Triëst. De OEtierhandelingen in Indië. Stichting „Zoeuwsch Dagblad" Uitgave Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274280 Kantoren: Vlissingen, Walatr. 83, Tel. 108 j Middelburg, Rou- aansche Kaai 30, Tel. 2000; Neuzen Vloosw|jckstr. Tel. 2058 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 495 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 15 November 1946 Abonnementsprijs ƒ3,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: K, ZUIDEMA Directeur: JACQ. DB SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m,m. In de vergadering van gisteren kwam eerst minister Beel aan het woord. Hij merkte op, dat uit het debat voldoende is gebleken, dat het Kabinet zich voor tal van pro blemen gesteld ziet Voor de verzorging der nage laten betrekkingen van oorlogs slachtoffers is een ontwerp na genoeg gereed. Voor den nood der ge teisterde gebieden doet do regeering het mogelijke. Aan het spoedig opheffen van onge- wenschte toestanden op woning- gebied besteedt zij al haar zorg. Op de opmerkingen van den heer de Groot over de buitenland- sche politiek zal uitvoerig worden De regeering zal gaarne vol doen aan wat in de motie-Romme inzake een commissie, uit te zen den naar Suriname en de Neder- landsche Antillen, wordt ge vraagd. Spr. getuigde voorts van den vasten wil tot samenwerking met het parlement. De Grondwet biedt verscheide ne mogelijkheden ten aanzien van publiekrechtelijke bedrijfschap organisatie. Op dien grondslag zullen de Kamer-voorstellen tot regelingen bereiken. Naar de meening der re geering behoort het proces den in het onderzoek der commissie voor de grond wetsherziening. Bij de pogingen tot vernieu wing van den Staat moeten we, zoo verklaarde Spr. tenslotte o.a., met beide voeten op den grond blijven staan. Minister Lieftinck aan het woord. Vervolgens was het woord aan ingegaan bij behandeling voor de Sieverbod betrokken te wor- begrooting Buitenlandsche Zaken. De regeering streeft naar samen werking met allen waarmee dat mogelijk is, in het kader der V.N. en voorts met name naar nauwe samenwerking met België en Luxemburg. De radio heeft de volle aan dacht der regeering; eerlang is ter zake een wetsontwerp te ver wachten. Voor de serieuze wijze waar op de perszuivering geschiedt heeft Spr. groote waardeering. Ten aanzien der berechting der politieke delinquen ten stond de betrokken bewinds man voor een zeer moeilijke taak. Van bevoorrechting van bepaalde groepen is geen sprake. In overweging is hoe de ten aanzien van aannemers ge volgde gedragslijn moet worden verscherpt Den heer Zandt merkt Spr. op, dat er geen vaccinatie- dwang is. Wie gewetensbe zwaren heeft geniet in eigen en in algemeen belang een beperkte bewegingsvrijheid. Gemotiveerde klachten wil Spr. gaarne schrif telijk ontvangen. Een aantal nieuwe prijs zettingen, welke een verla ging beteekenen, is in verge vorderden staat van voorbe reiding. Verlaging van tal van handelsmarges, o.a. tex tiel, glas en ceramiek en an dere huishoudelijke artikelen is te verwachten. Maatregelen zijn op zeer korten termijn te wachten om de pcjjzen van voedings middelen te drukken. De publiekrechtelijke b e - drijfsorganisatie is bij het Kabinet in behandeling. De regeering is voor een gezonde plangedachte. Spr. merkte oa. op, dat de ver arming zich niet bepaalt tot de arbeiders. Loonsverhooging van 10 procent brengt de oplossing niet. Prijsverlaging zal de eerste stap moeten zijn om uit de im passe te geraken. Bij de bespreking van de In dische kwestie merkte Spr. op: In groote trekken kan de regeering, wat de Commis- den minister van Financiën, den heer Lieftinck, Spr, behandelde eerst den fi- nancieelen toestand in het alge meen. Hij betoogde o.a., dat een juiste basis ,voor vergelijking van de Staatsschuld op bepaalde data ontbreekt, 'omdat men er reke ning mee dient te houden, dat dc gegevens veelal berusten op ra mingen. Volgens de laatste gege vens bedroeg op 31 Oct. '46 de netto staatsschuld 22.6 milliard, maar ook dat is een raming. Er zijn loopende en nog aanwassende verplichtingen tegenover het Vereen. Ko ninkrijk in verband met le veranties van oorlogsmate riaal en opleiding van mili tairen. Besprekingen zijn daarover nog gaande, maar verwacht mag worden, dat er een bedrag tusschen de 30 en 50 millioen pond mee gemoeid zal zijn. Den heer De Wilde geeft spr. toe, dat de staatsschuld neerkomt op een bedrag tus schen de f 2000 en f 2500 p. hoofd, maar hij merkt op, dat het niet juist is de zaak zoo te stellen, dat ieder kind dat geboren wordt een schuld van f 2500 zou mee brengen. Ten aanzien van de memorie- posten merkt hij op, dat er daar onder voorkomen, waarvan groo te waarschijnlijkheid of zekerheid bestaat, dat ze in reeele cijfers zullen verschijnen, b.v. wat be treft de onderwijzerssalarissen. De belastingopbrengsten zullen verre van tegenvallen. Zij zijn gunstiger dan werd geraamd. Het vraagstuk van vervreem ding van nationaal bezit mag z.i. niet in laatste instantie beslist worden door de financieele om standigheden, al spreken deze wel eenigermate mede. (Slot volgt.) enkele verplichting bevat tot het brengen van gebieden on der beheerschap, De Oekrainsche afgevaardig de, Volna, beweerde, dat een onpartijdige commissie de toe standen in Zuid-West Afrika „op de grens van slavernij" zou bevinden. STAKING BIJ BELGISCHE SCHEEPSBEDRIJVEN. Dinsdagmiddag is een alge- mcene staking uitgebroken bij dc scheepsbedrijven langs de oevers van de Schelde ën de Rupel. Ongeveer 6000 arbeiders hebben het werk neergelegd. Ook de bedrijven van de scheepstimmerwerven van Coc- yerill liggen stil. De oorzaak van het conflict is gelegen in de langdurige on derhandelingen betreffende een nieuwe loonregeling, die tot dusver zonder resultaten zijn gebleven. VRIJHEID VOOR BIRMA. De Birmaansche anti-fascisti sche Volksbond voor Vrijheid, welke de meerderheidspartij is in de huidige interim-regeering, heeft van Groot-Brittannië een verklaring geëischt, dat Birma in 1947 algeheele vrijheid zal genieten. Voorts wordt ge vraagd om verzekering, dat in Januari 1947 de huidige uitvoe rende raad van den gouverneur zal zijn omgezet in een „natio nale regeering". DUITSCH PROTEST TEGEN NEDERLANDSCHE EISCHEN. Dr Rudolf Ainelunxen, mi nister-president van Noord- Rij nland-Westf alen, een der staten van de Britsche zone in Duitschland, heeft op een bij eenkomst van het provinciale parlemieint te Dusseldorf ver klaard, dat zijn regeering een protest had uitgebracht tegen de Nederlandsche aanspraken op Duitsch grondgebied en mijn-concessies, aldus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland, „Elke afstand van gebied in het Westen zou slechts „vijandschap tusschen de volkeren" veroorzaken, ver klaarde hij. BEDREIGINGEN DIE UITGEVOERD WORDEN. Samuël Merlin, secretaris generaal van het Joodsche co mité van nationale bevrijding, heeft verklaard, dat de bedrei gingen van Joodsche terroristen ten aanzien van Britsche cen tra buiten Palestina zeer zeker ten uitvoer zouden worden ge bracht. „Ik weet uit ondervin ding, dat de Irgoen Zwai Leoemi, wanneer zij zeggen, dat zij 4e Britten buiten Pa lestina gaan aanvallen, zulks ook zullen doen." „De bomaan slag tegen de Britsche ambas sade te Rome was dé eerste stap. Er zullen zeker verdere stappen volgen." 41 Labourleden van het Britsche Lagerhuis hebben een motie ingediend, waarin critiek wordt uitgeoefend op de buitenlandsche politiek der regeering, en ondanks de hevige druk die op hen is uitgeoefend door Attlee en den leider van het Lagerhuis, Morrison, hebben zij geweigerd bun motie in te trekken. In de motie wordt de hoop uitgesproken dat de regeering „haar internationale politiek in dier voege zal herzien, dat zij zal steunen en zal samenwerken met alle naties en groepen, die naar een volledige Socialistische planning streven èn op die wijze een Socialistisch alternatief bieden voor een anders onvermijdelijk conflict tusschen het Amerikaansche kapitalisme en het Sovjet-Communisme waarbij alle hoop op een wereldregeering zou worden vernietigd". Wanneer deze motie, die is ingediend als een amendement op de Troonrlde, zou worden aangenomen, zou deze beschouwd worden als een motie van afkeuring, en het onmiddellijke aftreden der regee ring zou het gevolg zijn. De Conservatieve en Liberale pers noemt deze motie een „formeele uitdaging" aan het adres van de regeeriijg. De Daily Herald, het orgaan van de labourpartij, zegt, dat op een bijeen komst van de Labourfractie gisteren er den nadruk op is gelegd, dat uitdagingen als deze in het buitenland verkeerd uitgelegd zouden kunnen worden en dat het in wezen moties van afkeuring be- teekenden. De Daily Herald schrijft verder: „velen in de Labourbeweging verlangen ten zeerste dat de regeering een duidelijker en meer overtuigende leiding gaat geven aan de wereld-opinie. Dit is een volkomen gezond verlangen en dit kan tot uitdrukking gebracht worden zonder te vervallen tot paardemiddelen als een amendement op de Troonrede, zooals door sommige Labourleden in het parlement ter tafel is gebracht". Het was in het jaar 1934, dat plannen werden ontworpen voor het houden van een volksconfe rentie op 12 November 1937. China kent vanaf 1924 twee par tijen de Kuomintang (De Volks partij en de Communisten, en deze zijn van het begin af aan de oor zaak geweest van vele moeilijk heden in China. Uit de ontwik keling van den partij-strijd is het niet moeilijk af te leiden, in hoe verre de Russische politiek tegen die van Amerika een belangrijke rol speelt, en het is een ontzet tende gedachte dat dé bloedige burgeroorlog, die China teistert resultaat is van tegen elkaar bot sende belangensferen van andere groote mogendheden. In 1924, toen het communisme voor 't eerst in China verscheen, mochten de leden van deze partij individueel lid zijn van de Volks partij, op voorwaarde dat van elke propaganda en actie werd afge zien, doch dit heeft maar drie jaar stand kunnen houden daar de Kuomintang zich in 1927 genood zaakt zag de Volkspartij van deze leden te zuiveren, daar zij zich niet aan de afspraak hielden. Van dit tijdstip af deed de ellende van eindelooze en genarielooze partij strijd haar intrede, want in ant woord op deze uitwijzing vorm den de Communisten in China een eigen staat, met eigen legers in eenige provincies van Centraal en Zuid-China. De centrale regee ring van China bleef, echter onder de politieke voogdij van de Kuo mintang. Dat deze toestand niet houdbaar was, stond vast, van daar dat men dan ook reeds in 1934 het plan ontwierp tot een nationale vergadering, om te ko men tot het vormen van een con- stitutioneele regeering. Doch de oorlog brak uit in het Verre Oos ten verder vroegen de Com munisten zelf om uitstel zoo dat deze vergadering steeds moest worden uitgesteld, tot heden 12 Nov. 1946. Dat deze vergadering een sfeer van wapenrust noodig heeft, be hoeft geen betoog, vandaar Tsjang Kai Sjek's bevel „staakt het vu ren". Doch de Communisten heb ben weinig vertrouwen in deze manipulatie en zeggen dat de re- geeringstroepen eenvoudig voort gaan hun posities te verbeteren, zooals blijkt uit de berichten van vandaag. Een Communistisch woordvoer der verklaarde te Nanking, dat alle beschikbare eenheden door Jenan zijn gemobiliseerd en dat het volk en het leger in de grens streken van Kansoe, Sjansi en Sjensi gewaarschuwd werden „voor een dreigende invasie van de regeeringstroepen". Tsjang Kai Sjek heeft met in gang van Maandag j.l. de regee ringstroepen bevolen het „vuren te staken" en in hun positie te blijven om het gezag en de vre deswil van de regeering te toonen. Of nu deze vergadering, gezien de omstandigheden het gewensch- te resultaat zal opleveren, is een vraag, waarop we met spanning het antwoord wachten. Dè voor teekenen zijn niet zoo gunstig, want minister Peng Hsjoeh deel de mede, dat 31 leden van de Communistische delegatie naar het hoofdkwartier te Jonan zijn teruggeroepen. Om de belangrijkheid van deze vergadering te karalcteriseeren merkte Peng Hsjoeh nog op, dat het van deze vergadering en niet van de regeering afhangt, of de nieuwe grondwet zal worden aan genomen. China beleeft dus een belang rijk tijdstip in haar geschiedenis, waarin het de zoo vurig begeerde eenheid terug hoopt te vinden, die het voor haar volksbestaan" zoo noodig heeft. St. In een brief aan Trygvelie, - secretaris-generaal der V.N., pro- Sie-Generaal zou willen over- testeert de Albaneesche regeering eenkomen, aldus inleidendat tegen Groot-Brittanië's „dictato- de Commissie-Generaal het naai" besluit om de straat van Corfoe van mijnen te zuiveren. In den brief wordt verzocht om een commissie der V.N. te be noemen voor het bepalen van de grenzen tusschen territoriale en de Koninkrijk zou willen zien omgezet in een Nederl.-lndo- nesische Unie, waarvan de Koningin het staatshoofd zou zijn en welke twee leden 0 zou tellen: de Vereenigde niet-territoriale wateren Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Tot de eerste zouden be- hooren de republiek Indone sia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlangen en de Ma- lino-gebieden met name Oost-lndonesië en Borneo. Tot het Koninkrijk der Nederlanden zouden behoo- ren Nederland, Suriname en Curapao, waarbij vanzelf sprekend Suriname en de Nederlandsche Antillen on verkort het recht behouden om hun verhouding tot Ne derland en tot de Unie zelf mede te bepalen. Het Koninkrijk zou dus noch worden gebroken, noch vermoord, zooals de heeren Tilanus en Schouten vree zen, maar het zal anders worden geordend en ge noemd naar de eischen van dezen tijd. De republiek zou, zoo is hier gezegd, door het Communisme geleid kunnen gaan worden daarom wil de regeering thans met de leiding der republiek naar samenwerking streven. straat van Corfoe. Gisteravond deelde de Britsche admiraliteit mede, dat Britsche mijnvegers in de straat van Cor foe 22 mijnen hadden geveegd waarvan er 2 onderzocht zouden worden. Smuts over de annexatie van Z.W«-Afrika. De Premier van Zuid-Afrika, generaal Smuts, heeft tijdeus de bijeenkomst van de beheers commissie der V. N. gesproken over het plan van Z.-Afrika om Z.W. Afrika te annexeeren. Als de Assemblee niet van meening is, aldus Smuts, dat met de wenschen der bewoners van het betrokken deel reke ning dient te worden gehouden, blijft ons niets anders over dan het gebiech te blijven besturen zooals tot dusver; in den geest van de in het mandaat vastge legde principes. Aangaande de Voor-Indische beschuldigingen, als zou ten Z, aanzien van Indiërs, in' Afrika rassenonderscheid wor- zeide, dat het handvest geen den gemaakt, zeide Smuts, dat honderdduizenden Indiërs gaar ne hun eigen land den rug zou den toekeeren als de immigra tie in Z.-Afrika zou worden vrijgelaten. Ondanks het feit, dat ter voorkoming van botsin gen op sociaal gebied, verschil lende groepen min of meer af zonderlijk worden behandeld. Men trachtte echter steeds den humanen weg te bewandelen. Smuts zeide, dat de Z.-Afri- kaansche Unie meer geld uitgaf voor de volksopvoeding dan alle Afrikaansche gebieden bezuiden de Sahara tezamen. Smuts ging voort met te zeggen, dat het Zuid-Afrikaan- sche experiment, waarbij ver schillende volksgroepen min of meer afzonderlijk worden be handeld, van groote beteekenis kan blijken voor de wereld, die steeds meer een gemengde be volking krijgt. Terugkomend op de voorge stelde inlijving van Zuid-West Afrika, zeide Smuts, dat de Europeanen van dit gebied una niem en- de inboorlingen in zeer groote meerderheid voor de in lijving hadden gestemd. Tot slot zeide Sinuts, dat het voorstel van de Sowjet-Unie, dat de Zuid-Afrikaansche re geering gedwongen kon worden tot het aangaan van de over eenkomsten over het beheer, zelfs tegen haar eigen inzicht en dat van de betrokken bevol king in, de toets der kritiek niet kan doorstaan. Smuts werd krachtig ge steund door den Engelschen af gevaardigde, Bottomley, die Het debat over de Rijksbegroo ting is gisterèn voortgezet. Verschillende sprekers voerden nog het woord. De heer Wagenaar (Comm.) gaf te kennen, dat uit deze be grooting spreekt, dat de belangen van het groot kapitaal domineeren boven de belangen der bevolking. Hij bepleitte de noodzakelijkheid van onmiddellijke loonsverhoo ging van 10 pet., nationalisatie van groote banken en groote be drijven en standaardisatie van producten en kwaliteiten. De heer van der Feltz (C.H.) wees erop, dat er met geld gegooid is o.a. door „Oog en Oor", Bureau Nationale Veilig heid en Militair Gezag. De re geering doet niet voldoende, om ons te bevrijden van de overstel pende hoeveelheid ambtenaren. Spr. betoogde verder, dat de ar beidsproductiviteit opgevoerd moet worden. Er is te weinig animo om te sparen en dat is verklaar baar, want eerst worden de menschen aangespoord, om te sparen en dan zint de minister er op, hoe hij hun het gespaarde afhandig kan maken, Spr. is voorts van meening, dat de regeering het zakenleven af stoot door te groote overheidsin menging. De heer Zandt (S.G.P.) ver klaarde zich niet te kunnen ver eenigen met den grondslag waar op de regeering staat. Ware deze grondslag Gods Woord geweest, dan zou er wel een wetsontwerp ingekomen zijn tegen het mis bruik van Gods Naam. Dankbaar is Spr. voor de bepalingen van den minister van Oorlog ten aan zien van het vloeken. Hij wees voorts op de verder voortschrij dende ontheiliging van den Dag des Heeren en drong bij de regee ring aan op maatregelen tegen deze ontheiliging. Voorts betoogde hij, dat men zich in Protestanfeche kringen bezorgd maakt over het opdringen van Rome. Ten aanzien van de uitspraken van tribunalen en zuiveringscom missies betoogde Spr., dat er met twee maten gemeten Wordt. De Roomsch-ICatholieken zouden bij de vrijlating van politieke delin quenten den voorrang hebben voor Protestanten. Spr. verzette zich tegen den vaccinatiedwang, welke op mili tairen wordt uitgeoefend. Voorts ontwikkelde hij bezwaren tegen het overmatig gebruik van auto's. Tegen de ambtenarij moet krach tig worden opgetreden. Nagegaan dient te worden, of sommige cri sismaatregelen opgeheven kunnen worden. De belangen der bewoners van de geteisterde gebieden werden dringend in de aandacht der re geering aanbevolen. De gang van zaken in Indië verontrust Spr. zeer. Een man als Dr van Mook heeft als on derhandelaar nooit zijn vertrou wen gehad. De regeering trede op tegen de verkapte kermissen in den vorm van Lunaparken, waar geld ver brast wordt. Hetzelfde kan ge zegd worden van dancings en bioscopen. De heer Dassen (K.V.P.) ging nader in op het vraagstuk van loonen en prijzen. Hij ver klaarde, dat zijn fractie de loon politiek der regeering wenscht te aanvaarden, indien de regeering in haar prijspolitiek zal slagen. De heer Hof stra (P. v. d. A.) ziet de saneèring der Rijks financiën als één der belangrijk ste taken, waarvoor de regeering zich ziet gesteld. Op deze begrooting zijn nog niet gebracht de voorziening voor ouden van dagen, waarvoor f 150 millioen zal noodig zijn en de herziening van de salarissen van overheidspersoneel en onderwij zers. Wat daarvoor noodig zal I zijn, zal een bedrag zijn, dat met negen cijfers wordt geschreven. Onder geen voorwaarde mogen beide voorzieningen worden uit gesteld. Hij vroeg voorts of het niet mogelijk is een extra belasting op exportwinst te heffen. Een verhooging van den accijns op gedistilleerd vond hij ook heel goed mo gelijk. Scherpe controle op de prijs vorming is noodzakelijk. Het zal eveneens noodzakelijk zijn te be zuinigen, echter niet ten koste der ambtenaren. De heer Kikkert' (C.H.) verklaarde geen voorstander te zijn van opheffing van den loon stop. Tegen het handhaven echter van alle loonen op 't peil, waarop zij thans staan, Verzet Spr. zich, omdat dit hoogst onrechtvaardig zou zijn. Voor de landarbeiders vooral moet het aanbrengen van een looncorrectie moge lijk zijn. Ten aanzien van het College van Rijksbemiddelaars vroeg hij of daar de theorie niet een te groote rol speelt, terwijl men er te weinig bekend is met de prac- tische verhoudingen van de loon vorming in bepaalde bedrijfstak ken. Het woord is dan aan den minister. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag. Zon op 8.u7 on der 10.49 u, Maan op onder 14.44 u. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 10 November; 7.18 u, 1.47 m., 20.14 u. 1.57 m. Tijdroovende discussies verwacht. De Sowjet-Russlsche minister van Buitenlandsche Zaken, Molo tof, heeft tijdens de bijeenkomst van Woensdagavond van de vier ministers van buitenlandsche za ken een groot aantal amende- menteri Ingediend op het Fran- sche voorstel inzake den status van Triëst, die hoofdzakelijk hierop neerkomen: 1. De status van Triëst moet door den ministerraad bepaald worden en niet door den veilig heidsraad. 2. De bevoegdheden van de re geering van Triëst moet beperkt worden. 3. Buitenlandsche troepen moe ten teruggetrokken worden. De geheele vergadering werd In beslag genomen door de 16 Inge diende amendementen van Molo tof en zijn uitleg er van. De Fransche, Britsche en Ameri kaansche afgevaardigden, die zich ten gunste van de Fransche voor stellen hadden uitgesproken, had den geen gelegenheid om deze voorstell ente hespreken. Molotof stelde voor, dat het terugtrekken van buitenlandsche troepen uit Triëst niet langer dan 4 maanden na het van kracht worden van het Italiaansche vre desverdrag zou duren. De verga dering der ministers werd ver volgens tot Donderdagavond 22.00 uur verdaagd. Men verwacht dan een discussie over de Sowjet-Rus- sisehe amendementen. MINISTER RINGERS TREEDT AF, Naar wij vernemen heeft de minister van Wederopbouw, Dr Ir J. A. Ringers, aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit zijn functie gevraagd met ingang van 15 No vember. Wie is verantwoordelijk? De C. G. nog niet naar Nederland. Het is niet gemakkelijk zich een juist denkbeeld te vormen van wat er nu eigenlijk in Indië gebeurt Veel goeds schijnt het niet te zijn. Volgens berichten van Donderdag is een vrij groote mate van overeenstemming bereikt. Zoowel het plan voor een Unie als de positie van de Kroon zijn uitgewerkt op een wijze, die voor beide partijen bevredigend kon worden ge noemd. Toch, zoo heet het verder, heeft men een aangelegenheid nog niet tot oplossing kunnen brengen en het schijnt, dat dit de reden is voor het vertrek van de commis sie-generaal naar Nederland. Er zijn. aanwijzingen, dat de com missie-generaal wenscht, dat de Nederlandsche regeering in deze zeer belangrijke aangelegenheid mede verantwoorde- 1 Ijk is voor de uiteindelijke be slissing. De aard van deze be slissing is nog niet bekend. Een wonderlijk bericht. De Regeering mede verant woordelijk? Wij dachten dat al leen de Regeering hier verant woordelijk is. Of heeft de C.G. blanco vol macht om te doen wat zy wen- schelljk acht? Intusschen wordt nader gemeld, dat het vertrek van de Commissie-Generaal naar Nederland uitgesteld is. LOUIS SAILLANT IS HOOPVOL GESTEMD. Vakverenigingsleven in Duitschland. Op initiatief van de wereldvak organisatie is te Mainz een bij eenkomst geweest van vertegen woordigers van de vakverenigin gen in de vier zones van Duitsch land. Op deze bijeenkomst zijn verschillende problemen op het gebied van de vakorganisatie, zui vering, jeugdopvoeding en het krantenwezen bestudeerd. De secretaris generaal van de wereldvakorganisatie, Louis Sail lant, die deze bijeenkomst heeft bijgewoond, verklaarde, dat hij meer dan ooit overtuigd was, dat de volkomen democratische vak- vereenigings-organisatie een ele ment is, dat diepgaande verande ringen vermag te brengen in dq Duitsche economie en politiek. BRITSCHE ELECTRICI. TEITSINDUSTRIE. Protest tegen natio nalisatie. D,e Britsche electriciteitsmaat- schappijen hebben heden een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren dat de nationalisatie der electriciteitsindustrie het ge heele Britsche industrieele sy steem ernstig zal ontwrichten: het zou een economische breuk van de eerste orde beteekenen. Een uitbreiding van electriciteit is de beste manier om het tekort aan arbeidskrachten op boerde rijen en in de fabrieken te com- penseeren en om overbodig werk van de -huisvrouw uit handen te nemen. De nationalisatie, aldus deze verklaring, zal de beste hoofd- en handarbeiders uit de industrie verdrijven. ALWEER DREIGENDE MIJNARBEI DERSSTAKING IN AMERIKA. De Amerikaansche regeering heeft heden besprekingen gehou den met mijnwerkers en mijn eigenaren in een poging een drei gende mijnwerkersstaking voor het eind van de maand te voor komen. De voorzitter van de mijnwerkersbohd, John L. Lewis, verklaarde dat de 400.000 leden van zijn vakvereeniging het werk zullen neerleggen wanneer hun eischen voor een nieuw collectief arbeidscontract niet worden inge willigd. GRIEKENLAND VRAAGT F1NANCIEELEN STEUN. Van bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat Griekenland zich tot Engeland en Amerika heeft gewend om financieelen steun. De premier, Tsaldaris, heeft van daag gedurende twee uur gecon fereerd met Britsche en Ameri kaansche financieele deskundigen*^ die het ermede eens waren, dat Griekenland onmiddellijk crediet noodig heeft, daar de deviezen- positie van het land zeer slecht is. Volgens den laatsten staat van de Nationale Bank in Griekenland is het vrije pondensaldo ^mil lioen, terwijl in de naaste toe komst een bedrag van 50 millioen pond noodig is voor den aankoop der meest noodzakelijke grond stoffen en voedingsmiddelen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1