Vrijstelling van Dienstplicht. De wandelende Jood. De wereldoogst. Ontspanning voor de militairen. Tournees van cabaret-artisten. T'roviïiéieHieuws Üiiiic. Publicaties Blijkens het afd,-verslag van de Eersio Kamer over het ontwerp- Dienstplichtwet, juichten verschei dene leden toe, dat het probleem van de ontspanning van onze vrijwilligers en dienstplichtigen zoozeer de aanaacnt der regee- ring heeft. Mmder goed konden z;) zien echter vereemgen met de wijze, waarop aat vraagstuk soms wordt opgelost. Met zeer gemengde ge mengde gevoelens toen had den deze leden kennis geno men van de in veie dagbla den opgenomen geestdriftige verslagen van tournees door Nederiandsch-lndië van ca- bai et-artisten, Zij waren na melijk van meening, dat het meerenaeel van de aldaar vertoevende vrijwilligers en dienstplichtigen, gelet op het milieu, waaruit zij afkomstig zijn, op nun beginselen en op hun levenshouding, ge wend zijn, op andere wijze hun vrijen tijd te besteden dan door het bijwonen van variëté-voorstellingen. Deze leden verzochten de re geering te bevorderen, dat ook aan dezulken de mogelijkheid wordt geboden, zich te ontspan' nen op een wijze, die hen be vredigt en hun de gewenschte levensvulling biedt. De Albaneesche regeering waarschuwt Engeiand. Op grond van bij de Albanee sche legatie te Belgrado ingewon nen inlichtingen deelt het Joego slavische nieuwsbureau mee, dat de regecring van Albanië Enge land heeft gewaarschuwd, dat elke poging van de Britsche vloot om de Albaneesche territoriale wateren van mijnen te zuiveren zal worden beschouwd als een „bewuste schending der Albanee sche .souvereniteit". Stoomschip kreeg ketting in de schroef. Het 6024 brt. grootc Ameri- kaansche s.s. „Waltera Lucken- bachdat op weg was van Ant werpen naar Kaapstad en ter hoogte van Oostende over een wrak is gevaren, is Dinsdagmor gen naar Vlissingen gesleept, Het schip kreeg de ketting van een boei van het wrak in de schroef, waardoor de voortstuwingsinrich ting onklaar werd. Het werd door de sleepbooten „Blankenburg" en „Goliathnaar Vlissingen ge bracht om daar gerepareerd te worden. MIDDELBURG. Werkzaamheden aan nieuw Middelburgs industrieterrein vorderen. Voor drie kwart volgestort. De werkzaamheden aan het toe komstige Midtielburgsche indu strieterrein tusscheu het kanaal en de spoorlijn hebben geregelden voortgang. De situatie ter plaat se heelt een groote verandering ondergaan en van den rechten weg, üie naar de Arnebrug leid de, is niet veel meer te beken nen. Het grootste deel van het ongeveer lo ha. beslaande terrein is momenteel reeds in een zand vlakte veranderd. Bij nen aan vang der werkzaamheden is het terrein door middel van kaden van klei in vier vakken verdeeld, die éen voor één zijn of worden volgespoten. De voor afdekking benoodigde klei werd door een draglime uit het terrein gehaald. Op het oogenblik is één vak, ongeveer het vierde deel van het terrein, reeds gereed. Juist deze week is men klaar gekomen met het aanbrengen van de 20 cm. hooge kleilaag op het zand. Deze grond is dus nu geschikt om te bouwen. De noodige klei werd gehaald uit een der andere vak ken. Voor het geheel is 400.000 kub. meter zand noodig, dat met 12 bakken wordt aangevoerd uit het Veerschegat, waar een zandzui ger ligt. In het kanaal ligt een zandperser, die via een lange pijp leiding het zand ter plaatse spuit. .Reeds een hoeveelheid van 300.000 kub. meter zand ligt er, zoodat dit werk voor driekwart is afge- loopen. Dagelijks wordt ongeveer 3000 kub. meter zand aangevoerd. Tot voor kort leverde een ge regelde aanvoer nogal wat moei lijkheden op, doordat de sluizen te Veere de passeerende bakken niet. vlug genoeg kon verwerken, doch momenteel is dit ten goede veranderd. Eind volgende week hoopt men gereed te komen met het tweede vak. De klei voor de afdekking van dit gedeelte wordt uit de bovengenoemde haven ge haald. Wat het terrein zelf betreft, vernemen wij, dat het in de be doeling ligt, twee particuliere ha ventjes aan te leggen. Het eerste en grootste aan de kant van de Meelfabriek is bestemd als hout- haventje voor de fa. Alberts en zal met het kanaal in open ver binding staan. De haven komt twee meter beneden N.A.P. te liggen. Het andere haventje, kleiner van vorm, komt ongeveer midden op het terrein. By do behandeling van het wetsontwerp Wyziging Dienstplicht' wet, in de afdeelingen van de Eerste Kamer, bleken eenige leden van oordeel, dat de rogeering by het verleenen van vrijstelling van dienstplicht niet voldoende tegemoetkoming betracht, Zoo zou, naar verluidt, in begiusel slechts gevolg worden ge geven aan vorzoeken van dienstplichtigen, in tugen bedrijf werk zaam. Gaarno zou men vernemen, of zjj te dier zake juist waren ingelicht, zoo ja, dan konden zfj zich met het beleid der rogeering op dit stuk niet vcreenigen. Erkennondo, dat hot uiterst moeilijk is, te dezen vaste richt lijnen te trekken, wenschten zy nochtans do aandacht er op te vestigen, dat dienstplichtigen, in loondionst werkzaam, vaak evenmin kunnen worden gemist in het bedrijf, waaraan zjj zijn verbonden, als dienstplichtigen, in eigen bedrijf workzaam. Naar aanleiding van het vurenbetoogde bepleitten enkele loden inzonderheid de wenscheljjklieid, in ruimere mate, dan dusver ge schiedt, vrijstelling te verleenen aan onderwijzend perso neel, vooral gelet op het tekort hieraan. Toegejuicht werd, dat aan leerlingen van instellingen van voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs vrijstelling wordt ver leend, indien ze weldra hun eindexamen moeten afleggen. Men betreurde evenwel, dat leerlingen van landbouwwinter- scholen in een minder gunstige positie zijn gesteld. Verscheide- nen hunner zijn dientengevolge in moeilijkheden geraakt. Gedurende den bezettingstijd is het hun namelijk, op grond van hun leeftijd, onmogelijk geweest, die scholen to bezoeken. Na de bevrijding stelden zy zich voor, den tijd, daardoor verloren, te kunnen in halen. Hun dienstplichtigheid belet hun evenwel, dat voornemen ten uitvoer te brengen. Ten slotte werd er op aangedrongen, dat de regeering bij de verleening van vrijstelling acht zou slaan op de belangen van de groote gezinnen. Het 100ste ICL.M.-vliegtuig, dat naar New-York vertrok, telde onder zijn passagiers eenige zeer jeugdige wereldburgers. ICL.M.-stcwardesscs brengen de jeugdige luchtreizigers naar het vliegtuig. Voorts is men van plan, om evenwijdig loopend aan het indu strieterrein langs het kanaal een loskade te maken, waarop plaats zal zijn voor een los- en laad- inrichting. Deze kade wordt 1.90 -j- N.A.P. hoog. Wanneer het terrein gereed is, zal een weg worden aangelegd langs den ringdijk, dus aan de binnenzijde op het terrein, even wijdig met dezen dijk loopend. indien het werk normaal voort gang kan vinden, bestaat de mo gelijkheid, dat het object in Mei van het volgend jaar bouwrijp kan worden opgeleverd. Er zijn verschillende liefheb bers voor het vestigen van een industrie op deze plaats. GOES. Begin van brand. Bij de iam. J. in de 's Heer Hendrikskiudercnstraat onstond een begin van brand. Eer de brandweer op moest treden was het vuur- door de bewoners ge- bluscht. Jeugdige dieven. Een drietal jongens van 13-15 jaar die schijnbaar trek in een sigaretje hadden, zagen er blijk baar geen kwaad in om deze uit de winkel van v. S. te stelen. Ze werden door de politie betrapt die- proces-verbaal opmaakte. Centrale A.R. Kiesvereen. Dinsdag vergaderde de Centrale A.R.-Kiesvereen. in den Kies kring Goes. De voorzitter de heer R. Zuidema herinnerde in zijn ope ningswoord aan de gehouden ver kiezingen en wekte voor de toe komst op tot hernieuwde actie. Daarna gaf de heer Hommes een overzicht van de verkiezings uitslagen in verband waarmede o.a. nog besproken werd. de wijze van candidaatstelling, waarover in de Kiesvereenigingen nader zal worden gehandeld. Met belangstelling werd geluis terd naar een door den heer Bui tenhuis gegeven verslag van de gehouden partij-conferentie, dat echter in verband met den tijd niet verder kon worden behandeld. SEROOSKERKE (W.). Dhr A. Goedbloed is alsnog be noemd tot lid van den Herstel- raad, welke is ingesteld voor de verdeeling van de extra-textiel- goederen, welke voor de getrof- ten gebieden worden beschikbaar gesteld. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag vond alhier, ongeveer tegenover de Gerefor meerde pastorie een verkeerson geval met ernstigen afloop plaats. Een motorrijder, dhr de Krijger uit M'burg, met als duo-passa gier dhr L. Jongepier uit Seroos- kerke kwam uit de richting Mid delburg, terwijl uit de richting Domburg een militaire vrachtwa gen naderde. In de bocht, welke zich daar bevindt, zagen deze geen kans elkander te passeeren. Beide voertuigen remden krachtig, wat tot gevolg had, dat de beide personen van den motorfiets wer den weggeslingerd en op den weg terecht kwemen, vlak voor de wielen van de vrachtauto. Dr Bom uit Oostkapelle, die reeds spoedig ter plaatse ver' scheen, verleende de eerste hulp. Dhr Jongepier had een bekken fractuur opgeloopen en werd evenals dhr de Krijger direct per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. De mi litairen kwamen met denschrik vrij. Het aantal Joden in de wereld was voor den oorlog bij benade ring te stellen op ongeveer 16 tot 1/ miüioen. Daarvan woonden er in Europa om en bij de 9 millioen. Hoofdzakelijk in Oost-Europa, zooals Rolen, Oekraïne, Honga rije, Oostenrijk en Roemenië, in heel Duitschland hoogstens 4CU.000. in de Vereenigde staten van Amerika wonen er thans 5 millioen, waarvan alleen in de stad New York reeds 2 millioen. Overigens zijn er in Amerika thans 115 steden met meer dan ZU.WU Joodsehe burgers. in Europa en de Vereenigde Staten van Noora-Amerika uus tezamen voor den oorlog een 14 millioen Joden, terwijl de overige 2 a 3 millioen elders in de wereld leetden, waarvan nog een halt millioen in Palestina. Nu na den oorlog blijken er. door het gruwelijk bedrijt van het iiazi-Duitschland bijna 6 millioen Joden in Europa te zijn omge bracht. Afgezien van Rusland zijn er in Europa slechts eenige hon derd-duizenden Joden overgebleven uit het Nazi-schrikbewind. Deze menschen zijn vrijwel alle van huis en haard verdreven, meeren- deels van hun bezittingen beroofd. Duizenden leven daarom nog in üuitsche kampen. En voor zoo ver ze naar hun woonplaatsen mochten terugkeeren, kunnen ze maar moeizaam weer een eigen bestaan opbouwen. Daarbij is het feit van betee- kenis, dat de teruggekeerde Joden in de van den vijand bevrijde lan den dikwijls allerminst vriende- lijn ontvangen worden. De Duit- scher is wel verslagen, maar de anti-semitische geest van het nazi-dom is daarmede nog niet uitgeroeid. De gedurende al de bezettingsjaren voortgegane nazi- propaganda tegen de Joden blijkt toch op de onderworpen volkeren destijds een nu merkbare verder felijke invloed te hebben gehad. Zoo kwamen er na de bevrij ding in Polen zelfs reeds weer programs, bloedige vervolgingen van de Joden voor. In Parijs anti-Joodsche demonstraties, in Brussel anti-semitische acties in den vorm van het besmeuren van synagoge-gevels en -deuren. En wie in ons eigen land geen vreem deling is, doch zijn oor eens te luisteren legt, die moet tot zijn ontsteltenis ontdekken hoe ook hier de Duitsche anti-semitische propaganda haar verfoeilijke na latenschap heeft. Het is volkomen begrijpelijk, dat vele Joden hun toekomstig bestaan daardoor in Europa be dreigd gevoelen. Hoe zwaar heb ben ze geleden onder de ellende die deze overgeblevenen meeren- deels doormaakten. Van groote families is dikwijls slechts een enkeling iu leven gebleven. Deze menschen snakken naar rtist en naar een onbedreigd bestaan- Met name de ontwortelde w omruate Joden van Midden- en Oost-Europa zien naar Palestina, als naar het land van hun eenige hoop. „Ik hou van je". Terwijl onlangs Molotov in Flushing Meadows een van zijn pikante redevoeringen richtte tot de U.N.O.-vergadering, zat de Britsche afgevaardigde Sjr Hart ley Shaweross rustig zijn krantje te lezen. Toen een collega den president van het Neurenbergsche tribunaal zachtkens adviseerde te 'luisteren antwoordde Shaweross: „Ik wacht liever op den vertaler. Want mijn Russisch gaat niet verder dan „ik hou vanje". En ik geloof niet, dat Molotov die woorden zal gebruiken". „Meteor" van de R.A.F. vermist. Een „Meteor" vliegtuig van de R.A.F., dat gisternacht van het vliegveld Manston naar Eindhoven was vertrokken, is niet op zijn plaats van bestemming aangeko men, aldus wordt door het Engel- schc ministerie van luchtvaart me degedeeld. Hot weer was tijdeni do vlucht zeer bewolkt. Do beman ning- bestaat uit een persoon. Ten Westen van Vlissingon is op zoo een olievlek waargenomen, naar aanleiding waarvan de ma rine met een tweetal mijnenvegers op onderzoek uitgevaren is. Tevens is van hot vliegveld Ipenburg een vliegtuig opgestegen. Tot heden is eehlor nog niet vast komen te staan of de olievlek van het ver miste vliegtuig afkomstig kan zyn Het aantal radio-luisteraars. Op 1 November j.l. bedroeg hot aantal aangegeven radio-ont- vangtoostollon 049.128 tegou 018.919 op 1 October j.l. Op 1 October j.l. bedroeg het aantal aansluitingen op het Rijks- distributienet 458.995 togen 452.683 op 1 September j.l. Een vergeten interneerings- kamp ontdekt. Op Maducra is een vergoten in terneeringskamp ontdekt. Volgons de meoat betrouwbare informatios van de T.R.I. zijn luit.-gon. Soo- dirman en oen aantal van zijn of ficieren ondor bescherming van oou goallieerd eonvooi daarhoen gereisd om de situatie te onder zookou en na te gaan wat ge daan kan worden. Luit.-gen. Soe- dirmnn wordt in het begin van do volgende wook uit Madoora terug verwacht. Zal de regeering-Bidault aftreden? Te Parijs beschouwt men het als practisch zoker, dat Georges Bidault, de Pransche premier, to- gon het eind van deze maand hot verzoek om ontslag van zijn re- goering zal indienen. Men ver wacht, dat omstreeks dozen tijd do nieuwe natiunalo vergadering haar voorzitter zal kiezen. Arbeidsconflict te Apeldoorn Het personeel van de Papier fabrieken der firma van Gelder Zn. te Apeldoorn heeft een ulti matum gesteld aan de directie, dat Donderdagavond om 6 uur af loopt. Het betreft hier een reeds geruimen tijd smeulend conflict, inzake de inkrimping van het aantal loon-groepen, welke op 24 Februari j.l. voorloopig voor drie maanden was ingevoerd. Volgens het personeel gaat het niet zoozeer om een loonkwestie, dan wel om een zijns inziens on juiste waardeering voor sommige arbeiders. Bij afwijzing van den thans gestelden eiseh dreigt men het werk te zullen neerleggen. De nieuwe Lord Mayor van Lon den, Sir Bracewell Smith, in vol ornaat, gezeten in den achtien- ile-eeuwsche koets, tijdens den traditioneelen intocht, welke met veel luister geschiedde. Sportnieuws. Voetbal. K.N.V.B. afd. Zeeland. Programma voor Zlaterdag. Ie klasse: Krabbendfjke I—Kat- tendtjke X; Nieuwdorp IKloetin- ge I; Arnemuiden I—Rilland I. 2e klasse: Rilland II—Krabben- dUke IT; Wemeldlnge IICol. Boys H; Wissenkerke IKrul- nlngen IV; Yerseke III—Wol- phaartsdijk I; 5s-H. Arendskerke II—Nieuwdorp II. Junioren-competitie. Middelburg A wist Zaterdag middag een 3—1 overwinning op Vlissingen A te behalen. Middel burg was terstond na aftrap in den aanval. Na een kwartier spe len was het Visser (spil), die Middelburg de leiding gaf, ter- wfjl even later opnieuw Visser met een goede kopbal den voor sprong tot 2—0 wist te verhoo- gen. De rust ging met dezen stand in. Na de rust was het hetzelfde spelbeeld, Middelburg overwegend iets sterker. Uit een snelle aanval wist Vlissingen de achterstand tot 21 te verklei nen, doch even later bracht van Maanen (midvoor) de stand op 3—1, Het Middelburgsehe B-elftal, dat bij Zeelandia te gast was, boekte een 31 overwinning. Middelburg, dat verschillende kansen onbenut had gelaten, wist na 20 minuten spelen het eerste doelpunt te scoren (0—1), terwijl kort voor de rust nummer 2 in de touwen werd gewerkt (02). Na de rust wist Zeelandia uit een penalty de stand 12 te brengen, terwijl Middelburg direct daarop den voorsprong tot 1—3 wist te verhoogen. De strijd ging nog eenigen tijd gelijk op, doch in den stand kwam geen verande ring meer. Programma voor Zaterdag. Vlissingen A—Patrijzen A; Mid delburg A—Patrijzen B; Goes A Robur. Vlissingen A zal in Patrijzen A wel zijn meerdere moeten erken nen. Middelburg A zal Patrijzen B zeer waarschijnlijk wel met .eege handen naar huis terug sturen, terwijl Goes A beide pun ten op Robur kan binnen-halen. Zeeuwen B—Zeelandia; Biervliet. —Goes B; Middelburg BR.C.S. Zeelandia zal flink aan moeten pakken om niet met leege han den huiswaarts te keeren. Bier vliet, dat Goes B op bezoek krijgt, wacht een zware taak; de winnaar komt aan den kop van de ranglijst. Middelburg B, dat R.C.S. op tiezoeok krijgt, zal eveneens stevig moeten aanpak ken om de winst In eigen huis te houden. Rapenburg—Vogelwaarde; Hon- tenlsseHulst. Vogelwaarde zal beide punten wel binnen halen en Hontenlsse zal waarschijnlijk ook Hulst wel met leege handen huiswaarts, zenden, Naar verwacht wordt zal de wereld-tarwe-óogst voor dit jaar 5.875.000.000 bushels bedragen of 725.000 bushels meer dan in 1945, Deze hoeveelheid blijft echter nog iets heneden het voorooiïog- sche gemiddelde. Daar de reserve- voorraden grootendeels zijn uitge put zuilen veie landen nog zeer spaarzaam moeten blijven. De opbrengst van Europa wordt geschat op 1.360.QOO.OOO bushels of ongeveer een derde meer dan vorig jaar, doch 16 pet, beneden liet vroegere gemiddel de; het areaal is 12 pet. grooter dan in 1945. Tengevolge van het slechte weer vormen de oogsten in Engeland een uitzpndering op de algemeene verbetering. Ondanks de grootere Europee- sche productie zal de importbe hoefte groot blijven en zullen de beperkingen in het verbruik van brood- en graanproducten voort duren. De oogsten in Canada, Ver. Staten en Afrika zijn be langrijk grooter. De exportvoor- raden zijn echter belangrijk ver minderd. Distributiedienst Middelburg. Openstelling agentschappen. De Leider van den Distribu- tiekring Middelburg maakt be kend, dat met ingang van 18 Nov. 1946 onderstaande Agent schappen als volgt zullen zijn geopend Serooskerke, Verecnigings- gebouw, eiken Maandagmorgen en Vrijdagmorgen. Oostkapelle, Vleijeenigings- gebouw, eiken Maandagmiddag en Donderdagmiddag. Domburg, eiken Dinsdagmor gen en Vrijdagmiddag. Aagtekerkie, eiken Dinsdag middag en Donderdagmorgen. Grijpskerke, eiken Woens dagmorgen en Zaterdagmorgen. V rouwenpolder, eiken Dins dagmorgen. üapinge, eiken Dinsdagmid dag. JJe uren van openstelling zul len plaatselijk bekend worden gemaakt. Uitreiking schoenenbonnen. De Leider van den Distribu tiekring Middelburg maakt be kend, dat inwoners van de ge meente Middelburg of St. Lau rens, wier stamkaart op het cijfer 7 (zeven) eindigt en die na 31 December 1944 geen bon voor gewone, beroeps- of Ame- rikaansche schoenen ontvingen, op onderstaande data, tegen overlegging van hun stamkaart met bijbehoorend inlegvel, bij de afdeeling Centrale Kas van het kantoor Zuidsingel, Lokaal Loket 2 een schoenenbon naar keuze kunnen afhalen: Maandag 18 Nov. A t.m. C. Dinsdag 19 Nov. D t.m. H. Woensdag 20 Nov. I t.m. M. Donderdag 21 Nov. N t.m. P. Vrijdag 22 Nov. Q t.m. U. Zaterdag 23 Nov. -V t.m. Z. De ingezetenen der tot den kring Middelburg behoorende dorpen kunnen zich op de da gen en uren, dat de reizende ambtenaren aanwezig zijn, wenden tot het agentschap van hun gemeente. Zitting distributiedienst te St. Laurens. De Leider van den Distribu tiekring Middelburg maa-kt be kend, dat met ingang van 16 Nov. a.s. voor de b'ewoners van Wijk A der gemeente St. Lau rens, geegenheid zal bestaan el- ken Zaterdagmorgen van 9.30 11.30 uur in het Verenigings lokaal formulieren af te halen en in te dienen. Eveneens zal op dien dag Waardemateriaal, waarvoor men wordt opgeroe pen, worden uitgereikt. Distributiedienst Vlissingen. Uitreiking schoenenbonnen. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat de uitreiking van schoenenbon nen aan personen, wier stam kaartnummer eindigt op een 7, voor de inwoners der gemeen ten: Biggekerke, Havendorp (Vlissingen), Koudeke-rke, Me- hskerke, Ritthem, Souburg, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande, zal geschieden op Maandag 18 Nov., Koudeker- ke, 912 en 24 u. Maandag 18 Nov., O.- en W.- Souburg, 912 en 2—4 u. Maandag 18 Nov., Westka pelle, 912 en 24 u. Dinsdag 19 Nov., Meliskerke, 9-12 u. Woensdag 20 Nov., Bigge- 'lcerke, 912 u. Woensdag 20 Nov., Zoutelan de, 9—12 u. Donderdag 21 Nov., Ritthem, 9-12 u. Donderdag 21 Nov., Haven dorp (Vlissingen) 912 u. Maandag 18 Nov., Vlissingen, 912 en 24 u., A t.m. H, Dinsdag 19 Nov., Vlissingen, 912 en 2—4 u„ I t.m. P. Woensdag 20 Nov., Vlissin gen, 9—12 en 24 u., Q t.m. Z. (Aan loket 4.) Schoenenbonnen kunnen slechts t worden uitgereikt aan -personen, die sinds 1 Januari 1945 geen schoenenbon voor gewone schoenen hebben ont vangen, werkschoenen uitge zonderd. Medegebracht moet worden de tweede distributiestamkaart en het nieuwe inlegvel. FINANC. BERICHTEN, medegedeeld door Incasso-Bank N.V. te Goes. Amsterdamsche Effecten beurs. Ontegenzeggelijk mocht de stem ming vandaag beter dan gisteren worden genoemd, al kwam zulks dan ook nog niet over de geheele linie tot uitdrukking. De advies- koersen, die bij den aanvang van het beursuur werden gegeven, weken weinig van de vorige notee ringen af. Middenbeurs kreeg' men den indruk, dat er meer grond in de markt kwam, terwijl in het eerdere verloop voor verschillende fondsen lioogero prijzen werden geadviseerd. Over het algemeen moest het koersherstel van be seheiden omvang worden genoemd. Van de oliewaarden maakten aandeelen Kon. Olie een uitzon dering en wel door een a vans van 6 punten big een koers van 306 pCt., terwijl de ree. idem met 8% punt tot 303 pCt. konden monteeren. Gew. aand. Dordtsche Olie echter waren slechts punt beter by een noteeriug van 262% pCt., Claims Keu. Olie golden f 61)6.— (f 589.—) en idem Dordt- seho Olie f270.— (f259.—). Rubbers waren verdeeld. Am sterdam Rubber 143 (139), Ban dar Rubber 113 (Hl) en Oost- Java Rubber 69 ^72). De overige fondsen dezer rubriek waren met genoteerd. Suikers waren zwak voor: Jav. Cultuur 107 (112). Voor de ove rige fondsen weinig veranderd. H.V.A. 218 (219) en Nisu 116 (117). Tabakken daarentegen waren lichtelyk in herstel. Deli Bat. My 113 (110), Deli Mij 130% (128) en Senembah 122 (120). Scheepvaarten waren eveneens hooger. Holl.-Amerika Lijn 124 (118), Kon. Boot 149 (147), Scheepvaart Unie 122 (119%), Rott. Lloyd 119 (118) en Stoom vaart Mij Nederland 136 (133). Paketten niet verhandeld. Van de actieve industriëelen waren slechts enkele fondsen hoo ger genoteerd. Aku 110 (105%), eert. Leverbros 198 (193) en v. Berkel 96% (96). Cert. Calvé waren onveranderd 120, terwyl aand. Philips met bijna 4 punten tot 270% pCt terugliepen. Aand. Ned. Ford eveneens lager, n.l. 5 punten by een koers van 280 pCt, Fokker niet genoteerd. Claims Leverbros f 209.50 (f 211.De minder courante waarden dezer rubriek waren eveneens verdeeld. Hooger: gew. aand. v. d. Bergh 239 (233), Eleetro Zuur 161% (159) en Kon. Papier 184 (183). Lager voor: v. Gelder Papier 98% (100), Ned. Kabel 224(226), Rott. Droogdok 258 (260) en Wyers 129 (130). Banken waren over het alge meen iets lager. Amst. Bank 120 (120%), Insasso-Bank: 130% (130%), Rott. Bankvorg. 130 (130%), eert. Twentscho Bank 133 (134%) en Holl. Bank Unie oud: 164 (165) en nieuw: 158% (159%). Hooger voor Holl. Disc. Mij oud: 112 (111%) en nieuw: 109 (108%). Horstolbanken on veranderd 102-9/16 pCt. Van de staatsfondsen waren onveranderd: 4 pCt. Nederland 1940 I: 99,3% pCt, idem 1941/43 eveneens 99. Iets aangetrokken waren de 3 pCt. Nederland 19371 99% (99%) en 3-3% pCt. idem 1938: 99-1/16 (99). Van do gemconte-leoningen wa ren do 3% pOt. Amsterdam 1937 opnieuw lager, thans n.l. pCt by een noteering van 100% pCt. 3% pCt. Rotterdam 1937 golden onveranderd 100-9/16 pCt. Part. bew. belegging Neder land; f482.(f483.Binnen land onveranderd f 172.en Over zee onveranderd f 141. Spaarcertifieaten: 101-1/16 (101%). Wat brengt de radio Vrijdag 15 November, HILVERSUM I, 301,5 m.: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.10.00 Morgenwijding 10.20 Ziekenbezoek; 11.00 Ork. 11.45 Voor de vrouw; 11.30 Zang; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Muz.12.35 The Skymas- ters; 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palla; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kwintet; 15.20 Gram.; 16.00 Ed dy VValis; 17.00 Accordeonork. 17.25 Muzikaal babbeltje; 18.00- Nieuws; 18.15 Orgel; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Gram.; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.30 Causerie; 21.00 Men vraagt 21.30 Buitenl. Weekoverzicht; 22.40 Avondwijding23.00 Nieuws; 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415,5 m.: 7.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Gram.; 10.45 Letterkunde; 11.00 Bach; 11.30 Als de ziele luistert; 11.45 Gram.; 12.03 Kwartet; 12.30 Lunchconcert13.00 Nieuws 13.45 Van man tot man; 14.00 Muz.; 14.30 Bijbellezing; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Röntgen Trio; 16.30 De vuurduivel; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Dinermuz. 18.15 Causerie; 18.30 Dinermuz. 19.00 Nieuws; 19.15 Departe mentale uitz.19.30 Gram.20.00 Nieuws; 20.15 Brahms; 21.00 Artis; 21.20 Bonte avond; 22.00 Nieuws; 22.20 Causerie; 22.35 Avondgebed; 23.00 Ork. Klaas van Beeck; 24.00 Sluiting. 152. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. Het journaal wordt een grote verrassing: vertoond wordt een Slobberfilm, „het vertrek van twee we reldreizigers uit Broek in Waterland" getiteld. Weldra zien Sjakie en Sientje zichzelf op het witte doek, terwijl burgemeester Kwakkelstein zijn roerende afscheidsrede houdt. Maar wat nog veel meer indruk maakt: Sjakie en Sientje zien hun eigen land terug met zijn molens en welbekende huisjes.... ze zien vader en moeder, die bedrukt voor zich uit staren en de grote gebeurtenis hek maal niet prettig vinden. Vanavond^ dadelijk et dikke brief aan huis schrijven, fluistert Sjaki tot Sientje en die antwoordt helemaal niet, omda-. ze anders zou laten merken, dat ze een deuntje a; het huilen is geslagen. Maar de dikke brief ai - vader en moeder komt nog dezelfde avond gereed, hoor. Jullie zien dus, dat de bioscoop ook nog wel ergens goed voor is.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 6