BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. 3» Afdeelingsverslag Tweede Kamer. De Gasperi bestrijdt Togliatti. Uit de Provincie Zal minister Ringers aftreden? Parlementaire afgevaardigden naar Suriname? Fa H. BLOK ZONEN Am\ het voor!, verslas van da Tyecwq Kanier oyer da ItegWes fliijif .luetete Zaseu I» lsot YnSjfon;!® tnsijfauiii Loonpolitiek. Verschillende leden gaven t.a.v. de loonpolitiek te kennen, dat de z.g. loonstop niet mag beletten, dat de onderlinge verhouding van sommige groepen van looucn of salarissen, waar deze nog niet te billijken verschillen toont, wordt verbeterd door de benoodigde loonsverhooging. Verscheidene leden bepleitten het leggen van een z.g. loonvloer, die een bestaansminimum voor de werknemers waarborgt. Vele leden zouden gaarne ver nemen, door welke normen de Re geering zich laat leiden bij de ge- meenteklasse-indeeling. In verband met de sterke ont wikkeling, welke de opvattingen omtrent vacantie vooral sinds de bevrijding hebben doorgemaakt, vroegen vele leden, of de minis ter bereid is spoedig een wette lijke regeling van de vacantie te bevorderen. Rijksbemiddelaars. Van verschillende zijden wer den klachten geuit over het Col lege van Rijksbemiddelaars, die zoowel van werkgevers als van werknemers-zijde stamden. Sommigen dezer leden bepleit ten zelfs om de oplossing van alle loonproblemen aan de Stichting van den Arbeid als bij uitstek deskundig lichaam over te laten, dat dan, in samenwerking met een met bepaalde bevoegdheden be- kleeden Regeeringsvertegenwoor- diger, de volgens algemeene richtlijnen uitgestippelde loonpoli tiek der Regeering zou kunnen doorvoeren. Sommige leden waren gekant tegen het langer voortbestaan zoowel van het college van Rijks bemiddelaars als van de Stichting van den Arbeid. Zeer vele andere leden merkten naar aanleiding van het voorgaan de op, dat geen enkel lichaam in staat zal zijn den arbeidsvrede te handhaven, zoolang onverant woordelijke a-nationale elementen dien vrede moedwillig trachten te verstoren door tegen het uit drukkelijk afwijzend standpunt der erkende vakverenigingen in stakingen te provoceeren. Loonregelaars? Ten slotte werd nog gevraagd, of de naam van het College zich zelf niet eenigszins heeft over leefd en zou moeten luiden: Col lege van Loonregelaars. Speciale verzekering. Gaarne wilde men vernemen, hoever de voorbereiding van een algeheele herziening van de so ciale verzekeringswetten reeds is gevorderd en in welke richting de herziening is gedacht. Vele leden waren van meening, dat het z.g. Londensche rapport bij deze herziening tot richtsnoer zal moeten worden genomen. Vele andere leden zouden dit daarentegen betreuren. Ouderdoms-voorziening. Aangaande de in uitzicht ge stelde noodvoorziening voor ouden van dagen werd door zeer vele leden aangedrongen op het betrachten van spoed. Voorts meenden vele leden, dat deze voorziening moet worden ge ïncorporeerd in de ouderdoms- en invaliditeitswet. Vele andere leden zouden gaarne vernemen, of de injntetcr ook p|awn koestert om alvast tip huldig* ongevallen'., «t nivalldlWlMfeiitti t« vcrhougciti Geteisterde gebletterv Van verschillende zijden werd de aandacht van den minister ge vraagd voor de onrustbarende toestanden op het gebied der volksgezondheid in de geteisterde gebieden. Het sterk toegenomen aantal gevallen van tuberculose maakt een krachtige bestrijding hiervan noodzakelijk, zoo gaven zeer vele leden als hun meening te kennen. Schoolartsen-diensten. Verscheidene leden vroegen, welke maatregelen de minister denkt te nemen met het oog op de omstandigheid, dat sommige provinciale- en gemeentebesturen zich onthouden van financieele deelname aan de districtsgewijze georganiseerde schoolartsendien sten en vooral, dat noodlijdende gemeenten de voor dit doel ge voteerde gelden geschrapt zien door hoogere bestuursorganen. Ook bepleitten zij de inschakeling van het particulier initiatief op dit gebied, evenals dit is betrok ken bij de verzorging van de an dere onderdeden der kinder- hygiëne. Werkloosheidsver zekering. Verscheidene leden zouden gaarne vernemen, in welk stadium de plannen der Regeering in zake een wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering verkeeren. De vraag werd gesteld of het niet billijk zou zijn om aan de desbetreffende organisaties het haar toekomend aandeel terug te betalen van de 25 milioen gulden, die op Rijksrekening zijn gestort, nadat deze gelden weer waren vrijgekomen uit de werkloozen- kassen, die het Nederlandsche Ar beidsfront zich wederrechtelijk had toegeëigend. Varia. Er werd op aangedrongen ook aan de wijkverpleging subsidie te verleenen onafhankelijk van de reeds te verleenen subsidies voor tuberculosebestrijding en kinder- hygiëne. Het had de aandacht van sommige leden getrokken, dat de personeelsuitgaven voor verstrekking van goed- koope levensmiddelen aan behoeftige bevolkingsgroepen een zoo groot bedrag vor deren in vergelijking met de materieele uitgaven. Een subsidie van 20.000 gulden voor de opleiding van gezinsver zorgsters is zoo meenden eenige ledën beslist te laag. Damwand ingestort. In den nacht van 10 op 11 No vember is de Zuidwand van de Royer-sluis tusschen de rivier deur en de midden-reservedeur in de haven van Antwerpen over 'n lengte van 95 meter ingestort. Hierdoor is op één na de grootste zeesluis van de Antwerpsche ha- van buiten gebruik gesteld. De aangerichte schade is zeer aan zienlijk. Voor zoover kon worden nagegaan hebben de sluisdeuren zelf niet geleden. De herstellings werken aan de sluis, die het tij dens de krijgsverrichtingen hard te verduren heeft gehad, zullen geruimen tijd in beslag nemen. Er zijn geen persoonlijke onge lukken te betreuren. VLISSINGEN. Donderdag 21 November a.s. zal mej. H. R. Tweedy, leerares En- gelsch aan de Vlissingsche E. H. B.S. afscheid nemens wegens haar benoeming in dezelfde kwaliteit aan de R.H.B.S. te Gfoes. COMMUNISTISCHE MINISTERS IN BELGIË TREDEN AF. De zesde Belgische Kabi netscrisis sinds het einde van den oorlog dreigt een feit te worden. De vier communis tische ministers zijn afgetre den. ONZE E1SCHEN AAN DU1TSCHLAND. Besprekingen met Bevin en Molotof. Do Nederlandsche minister van Buitonlandsche Zaken, baron van Bootzolaor van Oosterhout, hooft gisteren oen bespreking gehad mot Bovin en zou later op don dag een bezoek min Molotof brengou. Naar vorluidt betroffen de bespro- kiugon do onlangs aan Amerika, Eugoland, Frankryk on do Sow- jot-Unio ovorhandigdo nota inzake do Noderlaudscho oiachon met be trekking tot Duitschland. HET DARDANELLES VRAAGSTUK. Nieuwe Russische nota. Do Britseho logooriug hool't eon niouwo Sowjot-nota inzake de Dardanollen ontvangen. De nota wordt thans op hot ministorio van Buitonlandsche Zulten bestudeerd en er zyn nog geon offioieele bij zonderheden bekend. Naar verluidt, dringt de nota er ditmaal niet op aan, dat niet- vyandelyke onderteekenaars van het verdrag van Montreux bijeen komen om de herziening van. dat verdrag te overwegen. Het stoffelijk overschot van Dr H. Colijn. Zooals bekend is, zyn onmid dellijk na de bevrijding door het Centraal Comité van A.R. Kies- vereenigingen, in overleg met de familie, pogingen in het werk ge steld om het stoffelijk overschot van Dr H. Colyn naar Nederland over te brengen en het, overeen komstig de door hem tijdens zijn leven uitgesproken wensch bij te zetten in het familiegraf op de Algemeene begraafplaats te 's- Gravenhage. llmenau, waar Dr Colijn begraven is, ligt in de Rus sische zone. Onlangs is bericht ontvangen, dat er nu kans bestaat, dat binnenkort de overbrenging zal kunnen plaats hebben. Hoe long het nog duren zal kan van hioruit niet beoordeeld worden. Zoodra daaromtrent zekerhoid be staat zal daarvan aanstonds modo- deeling worden gedaan. DE BI LT ZEG Ti Tijdelijk regen. Woorsvorwaohting geldig tot Donderdagavondi Aanvankelijk zwaar bowolkt met tijdelijk rogen, later op den dag brokonde bewolking, matige tot krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind, goloidoiyk om- loopond van Zuldeiyko richtingen naar West of Noord-West. Iets kouder. De voorstellen van Tito zijn niet eerlijk, In antwoord op erft artikel vau TWi.lnjtl in jt®t Cotmnuoistjiwhe WgHim j.Nltt hyvift Gespet!, In het blm der Üv,tei«!V-U6mnci'»- t«a «cll prijkt! .cpiibl'Ceard, wiu-rio hij de waag stelt,. o£ Tito, die aan de zijde dér Sovjet-Ünle staat, werkelijk voornemens is van Triest af te zien of dat dit een gevolg is van een tactiek, die er op uit is om de geallieerden te brengen tot afstand van Gorizia, dat, naar Togliatti volkomen in strijd met de waarheid beweert, een meerderheid aan Slavische bevolking heeft. De Gasperi be vestigt vervolgens, dat Italië be reid is de onderhandelingen met Joego-Slavië te hervatten, maar dat het er zeker van wil zijn, dat het niet om een tactiek gaat, die tot verlies zelfs van de geringe winst van Parijs zal leiden. De Gasperi verwijt Togliatti, den mi nister van Buitenlandsche Zaken van te voren niet in kennis te heb ben gesteld van zijn bezoek aan Belgrado, en beschuldigt hem er van, den ministerraad voor een voldongen feit te hebben geplaatst en te hebben gepoogd, de resul taten van zijn reis voor verkie zingspropaganda uit te buiten. Volgens het Italiaansche dag blad „Tempo" zal Pietro Nenni, de Italiaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, zich over twee weken naar Belgrado begeven. Nenni heeft Maandag den Com- munistischen minister van Finan ciën Scoccimaro, die verleden week Donderdag de kabinetszit ting niet kon bijwonen, bij zich ontvangen. Volgens Scoccimaro had de Italiaansche regeering de positieve zijde van de Joego-Sla- vische voorstellen moeten bezien en acte moeten nemen van een keerpunt in Tito's politiek, n.l. de erkenning, dat Triest aan Italië behoort. DUITSCHE SCHEPEN KRIJGEN EEN VLAG. De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft besloten, dat Duit- sche schepen met ingang van 17 Nov. een vlag zullen voeren, die bestaat uit 5 horizontale banen van drie kleuren met rood in het midden, blauw boven en onder en wit tusschen blauw en rood in, aldus meldt de Britsche nieuws dienst in Duitschland. De vlag vertoont veel gelijkenis met het internationaal overeengekomen signaal voor de letter o. GROOTE ZUIDPOOL. EXPEDITIE VAN DE V. S. ONDER LEIDING VAN BYRD. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft bevestigd, dat admiraal Byrd, die reeds vijf Poolexpedities heeft geleid, zoo dra de omstandigheden het toe laten de leiding op zich zal ne men van de grootste expeditie naar het Zuidpoolgebied, die ooit georganiseerd is. Byrd zal het be vel krijgen over meer dan 4000 mensehen, onder wie 3000 geleer den. De expeditie krfjgt 12 sche pen toegewezen, waaronder drie vliegtuigmoederschepen, en ver der nog een aantal onderzeeboo ten, Byrd heeft met nadruk ver klaard, dat het in geen opzicht gaat om 'n „internationalen wed loop" om uranium te winnen. Toen de plannen voor de ex peditie werden opgesteld, aldus Byrd, werd er zelfs niet over uranium gesproken. Tenslotte erkende Byrd er van op de hoogte te zijn, dat de Sow- jet-Unie bezig is een expeditie naar het Zuidpoolgebied voor te bereiden, maar dat de V. 3. hier over zeer weinig weten. LORD 1NVERCHAPEL ACHT 'T ATOOMGEVAAR VOOR ENGELAND NIET GROOT. Lord Inverchapel, Britsch am bassadeur in de V. S., heeft op een diner van de „Pelgrims of United States" te Washington in antwoord op de „ziekelijke veronderstellin gen", dat 6 atoombommen en 20 vliegende bommen een eind zouden maken aan het bestaan van Engeland, verklaard, dat het gemeene best de toekomst vol vertrouwen tege moet ziet. Lord Inverchapel wees er op, dat de verstrooiing en ver spreiding van het Britsche rijk over zee, en indien India Britsch wil blfjven, over zeven landen, de bevolking in geval van nood meer kans geeft niet geheel ten onder te gaan dan wanneer zy in een land bijeen woonde. Over Britsch grondgebied ln Azië, Afrika en de Caraibtsche Zee zelde Inverohapel, dat Enge land dit al sinds lang niet meer exploiteert en het thans meer ln beheer heeft. In verband met de politiek van de Labourregeering wees Inver chapel er op, dat ondanks alle activiteit van den staat de Brit sche economie voor 80 pet. in handen van particulieren zou blijven. DE V. S. EN DE REGEERING FRANCO, De delegatie der Vereenlgde Staten ter vergadering van do V. N, heeft besloten zich te ver zetten tegen het verbreken der diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Pranoo. Evenmin wenscht de delegatie toepassing van economische sancties. Zoo lang de VeUighoïdsraad het re giem van Franco niet als een be dreiging voor den vrede be schouwt, moet, aldus de delegatie der V, 8., elke IwyttelUig, dia tot een burgeroorlog zou kunnen lel? rtnn, vermeden w«M. Intue.icjie.n blijft 'te Kt,sering tlw V„ 3, hot bfuymd vim, Frnnce YïHjórdwlw, ENGELAND NEGEERT WAARSCHUWING VAN ALBANIË. Het Engelsche standpunt, dat de regeering geen reden aanwe zig vindt haar beslissing, om het Kanaal van Korfoe van mijnen te zuiveren, te wijzigen, ls vervat in een nota, welke op 10 Nov. aan de Albaneesche regeering ls overhandigd, TRUMAN WIL EEN WET BOEK VOOR INTERNA TIONAAL STRAFRECHT. In een brief aan rechter Fran cis Biddle, Amerikaansch lid van het internationale militaire ge- rechtshoE, dat de nazi-leiders te Neurenberg berechtte, schrijft president Truman, dat de beste juristen ter wereld de mogelijk heid moeten bestudeeren van het opstellen van een wetboek voor internationaal strafrecht, teneinde degenen, die een aanvalsoorlog voeren te kunnen berechten. Truman gaf uitdrukking aan zijn verlangen, dat de V. N. de beginselen van bet „Handvest van Neurenberg" zouden bevesti gen. Tenslotte zegt Truman naar Myi.lpld.hlt yan het proces te. Neu- re.hberg: „Het te bemoudjgwttd ts weten, du de afwijkende ineetiihg der Luwjet-Unje geen iuu.bt.rteiv teel beginsel van Internationaal ïcjht betreft, maar ts wijten ia aan gevolgtrekkingen uit tegen strijdige bewijsvoeringen," Truman heeft de ontslagaan vrage van Biddle aanvaard, INGRIJPENDE VOORSTELLEN DER REPUBLIKEINEN. Verwijdering van Communis ten. - Inhouding oorlogsbe voegdheden van Truman. De republikeinsche senator Brook, lid van de bestuurscom missie van de republikeinsche partij in den senaat, heeft het ontslag van alle communistische of uiterst links georienteerde functionarissen geëischt, terwijl hy voorts de inhouding van be voegdheden, welke aan den pre sident der V. S. tijdens den oor lóg werden verleend, wenschte, teneinde den terugkeer naar een „gezonde" regeering te verhaas ten. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van den Broeder- en Zusterpolder H. Rijk en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Rijk, bei den te Wolphaartsdijk. GOES. Tentoonstelling. Van 16 tot en met 30 No vember zal in Sturm's kunstzaal in de Korte Kerkstraat een ten toonstelling gehouden worden van werken van den bekenden Larenschen schilder Henri van Os Delhez. De vorige expositie is een suc ces geworden en we mogen ver wachten dat ook deze belangstel ling zal trekken. Voor nadere bij zonderheden verwijzen we naar de advertentie in ons blad van Vrijdag a.s. Handboog. Aan het concours op de lig gende wip bij den heer L. de ïlaes werd deelgenomen door 40 schutters. Er werd als volgt geschoten: Hooge vogel P. Koens, van Soranus, Heinkenszand; le zij vogel P. Vermeulen, Jac. van Beieren, Goes; 2e L. de Haes, Batavieren, Goes; le kal P. Voet, Vooruitgang, Kwaden- damme; 2e P. Boonman, Jac. van Beieren, Goes; 3e A. de Jonge, Soranus, Heinkenszand 4e C. Westdijk, Zeelandia, Ove- zande; le kep A. Sorber, Bata vieren, Goes (met beker)2e P. Br.uynzeel, Willem Teil, Ka- pelle3e P. de Koster, Soranus, Heinkenszand; 4e extra H. Dried ijk, Doel naar Hooger, Wolfaartsdijk. De meeste kleine vogels wer den afgeschoten door dhr Ed. Vervaart van Jac. van Beieren, Goes. Gistermorgen vond bij de Koepoort een aanrijding plaats tusschen een taxi uit Vlissim- gen en de auto van den heer D. uit Goes. De botsing verliep zonder persoonlijke ongelukken, daarentegen wei-den de beide auto's vrij ernstig beschadigd. De politie heeft de schuld vraag in onderzoek. KLOETINGE. Dinsdag herdacht het echtpaar v. d. Plasse den dag, waarop zij vóór 50 jaar in het liuwelyk ver bonden worden. Ter gelegenheid van dit feit bracht do Muziek- vereen. „Excelsior" alhier het gouden paar een serenade. WOLPHAARTSDIJK. Zilveren jubileum. Vrijdag 15 November geden ken de heer en mejuffrouw LoenBorduin het feit, dat zij 25 jaar als vader en moeder aan het hoofd hebben gestaan van „Zorgvliet", het tehuis voor ouden van dagen, utgaande van de Dacone der Ned. Herv. Ge meente alher. De wijze, waarop zij al de jaren hun werk heb ben verricht, verdient alle lof en waardeering. Het zal hen op hun feest, dat zij in café Osse- waarde hopen te vieren, dan ook zeker niet aan belangstel ling ontbreken. RILLAND-BATH. Maandagavond sprak de ad- junct-secr. van het Nederl, Bij belgenootschap dhr Coumou over het werk voor, tijdens en na den oorlog van genoemd Ge nootschap, speciaal wat gedaan wordt voor de volken van In- dië. Een en ander werd toege licht met lantaarnplaatjes. Zeer te betreuren was, dat voor dezen interessanten avond zoo weinigen waren opgekomen. Dinsdagmorgen landden in den Bathpolder Westhof een tweetal toestellen van het vlieg veld Hoogerheide (N.-Br.). In den namiddag waren het wel een 15 vliegtuigen die óf landden óf rond bleven cirke len, Voor deze ongewone ge beurtenis bestond veel belang stelling. Naar wij vernamen zou het in de bedoeling liggen dit terrein tijdelijk als oefen- veld voor de leerling-vliegers te gebruiken. VEERE. De opbrengst van de in deze gemeente op Maandag 11 No vember j.l. gehouden collecte voor het Oorlogsgraf bedroeg f 41,7&ya. Door den Rijkswaterstaat is een aanvang gemaakt met de opruiming van enkele in Sep tember 1944 door Engelsche jachtvliegtuigen in -het Kanaal door Walcheren bij Veere tot zinken gebrachte schepen met basalt. Op het oogenblik wordt één dezer schepen met behulp van duikers gelost en worden de stukken basalt, die opgehaald worden, op zolderschuiten over geladen. Zoodra het schip leeg is, zal het met behulp van een drij vende 'kraan worden verwij derd. Ook aan de sluizen, die het vlak voor de bevrijding in Nov. 1944 moesten ontgelden, werden reeds belangrijke herstellingen verricht. Onlangs zijn op de deuren van de zoogenaamde „kleine sluis" weer flinke bruggen voor voetverkeer aangebracht. Voor al met fietsen leverde de vroe gere toestand wel eenig gevaar op. Gelukkig is hieraan, vooral met het oog op de a.s. winter maanden met mogelijke glad heid of storm, thans een einde gekomen. KAMPERLAND. In een Vrijdagavond door den heer H. O. y. Donk uit Goes in de Geref. Kerk alhier gehouden In leiding onder het motto „Kerk en Jeugd", werden o.m. de oorzaken besproken waardoor de jeugd van kerk en zede vervreemdt. Nadruk werd gelegd op het vasthouden der ouderen aan zinlooze traditie; de jeugd wil allereerst het „waar om" van de geboden en verboden weten, Indien het de ouderen ge lukt dit „waarom" aan de jeugd helder voor te stellen heeft ze hen gewonnen. Het doel van den avond was, te komen tot de op richting van een mannenvereeni- ging. Jammer dat op dezen leer rijken avond zoo weüiig „opvoe ders" tegenwoordig geweest zijn. Polder Burgh en Westland. Onder voorzitterschap van den waarn. Dijkgraaf dhr Jac. Blom, werd een vergadering ge houden van den polder Burgh en Westland. Van dhr J. J. Steur te Burgh was bericht in gekomen, dat hij bedankte als lid van den dijkraad. Het overleden lid van den dijkraad, Joh. Dalebout Az„ werd door den voorz. herdacht. Ged. Staten deelden mede, dat de erfpachters rechtens geen aanspraak kunnen maken op kwijtschelding of verminde ring van de erfpacht. Op één post na zijn alle ach terstallige erfpachten en polder- lasten binnen gekomen. Besloten werd aan de daar voor in aanmerking komende personen een „invasietoeslag" toe te kennen. De rekening over 19451946 werd m.a.st. goedgekeurd met f 19675,77 aan ontvangsten en f 15151,85 aan uitgaven, alzoo een goed slot van f 4523,92. Een verzoek van een zevental grondeigenaren om een water molen te plaatsen bij den Wcs- terschen weg werd na breede discussie met 19 tegen i stem aangenomen. Tot leden van den dijkraad werden gekozen de heeren J. C. Hanse en M. v. Panne. Medegedeeld werd, dat het herstel van den duiker onder den suikerdijk is geraamd op f 25.000. Aan den opzichter werd in verband met meerdere werk zaamheden een extra toelage verstrekt. Naar gemeld wordt, is het spoedige aftreden van Dr |r Hmgers als minister van Openbare Werknn en Wener tphouvy li yerwaehietv De reder, van het aftreden, boo meldt De TUd, schijnt men te moeten zoeken ln het feit, dat Dr Ir Ringers pas hersteld ls van een zware operatie, die hl) on langs heeft ondergaan, en zijn herstel nog een ruimen tyd zal vergen. Op cie opvolging of tijde lijke waarneming schynt nog geen beslissing te zyn genomen. STAKING BIJ RADIO GEËINDIGD. Vanaf gisteren kan men weer „levende" muziek door de radio hooien. De radiomusici zijn n.l. weer aan het werk gegaan, omdat men tot overeenstemming ls ge komen. Baron van Boetzelaer had besprekingen met Murville en Byrnes. Couve de Murville, de Fran- sche afgevaardigde in den raad van de 4 ministers van buiten landsche zaken, heeft Dinsdag 12 Nov. Spaak, den Belgisehen Min. van Buitenlandsche Zaken, en zyn Nederlandschen collega Baron van Boetzelaer, ontvangen voor een bespreking van de Belgische en Nederlandsche standpunten t. a. v. de Duitsche grens, Anp-Aneta meldt uit New-York, dat Baron van Boetzelaer op den zelfden dag in het Waldorf Asto ria-hotel met Byrnes een bespre king heeft gehad, waarover mets bekend gemaakt ls. Woensdag 13 Nov, zal Baron van Boetzelaer naar Washington vertrekken voor een vcrblyf van drie dagen aldaar. Men verwacht, dat hij de vol gende week Dinsdag per K.L.M naar Nederland zal vertrekken. In de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Ka mer werd door Prof, Komrne een motie voorgesteld, om ecu afvaardiging van leden der beide Kamers op korten ter mijn naar Suriname en de Ne derlandsche Antillen uit te zen den. Dit om zich beter te kun nen oriënteeren over de her ziening van de verhoudingen tusschen deze gebiedsdeelen en het Koninkrijk op den grond, slag van de verklaring van H.M. da Koningin van 7 Dec. 1942. DE KROON OP HET WERK. Huiskamerstoelen voor arbeidersgezinnen zyn weer uit voorraad leverbaar. Prijs perstel van 2 fauteuils en 4 stoelen: 128.50 - 169.00 - 171.00 175.50 - 214.50 - 218.50 en 229.00 KAPELLE (Z.-B.) Tel. 200 (K 1102) Kerk en Zending» Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Utrecht (stud, pred.), H. C. Touw te Leiden; te Lutjegast, H. F, Wolgen te Oudega. Bedankt voor Almelo, M. Hinloopen te Amstelveen; voor Ede, M. Ottevanger te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen te Aardenburg, D. v. d. Meulen, cand. te Hilver sum; te Lopik, G. Tom te Westzaan; te Andel en te Scharendijke, L. G. Pleyssant, cand. te Haarlem; te Leider dorp, H. v. Rhijn te Nijmegen. Aangenomen naar Antwer pen, W. Baas te O. en N. Bilt- dijk. Bedankt voor Vrijhoeve 's Grevelduin-Capelle, J. G. W. Terhaak te Bergambacht. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor IJ muiden, W, J. v. Otterlo te Zuidhorn. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Purmerend, K. v. d. Braak te Tiel, J. P. v. Heest te Amsterdam en H, J. Jaanus te Rotterdam. Beroepen te Purmerend, K. v. d. Braak te Tiel. Bedankt voor Ede, PI. J. Jaanus te Rotterdam. Ds U. Faber. f Op 83-jarigen leeftijd is te Kollum overleden, Ds U. Faber, em.-pred. van de Geref. Kerk te Ee (Fr.). Afscheid Ds Blaak. Zondag 10 November 1.1. nam Ds Blaak als predikant der Oud- Geref. Gemeente te St. Philips- land wegens hoogen leeftyd af scheid van zyn gemeente. De kerk was overvol. Ds Blaak had tot tekst gekozen Hand. 20:32. Na de predikatie werden verschil lende personen, die in dienstbe trekking stonden tot de kerk, door hem harteiyk toegesproken, waar na nog het woord werd gevoerd door ouderling Den Braber, oud- ouderltag Klein, burgemeester De Jonge en otid-burgern, Kloppe. Daarna werd de scheldende lee- raar na een ÏG-Jarige ambtsver vulling aan deze gemeente, nog toegezongen Psalm 121:4. Onderwijs. KRUININGEN. Benoemd tot onderwijzer aan de Koningin Wilhelniinaschool te Glesendam dhr D. J, van de Velde, onder wijzer aan dé bijz. school alhier. Het onderzoek Inzake de te voorschyn gebrachte heerenmode artikelen van de Fa, D. te Gro ningen, heeft nog tot verdere ontdekkingen geleid, waarby di verse partyen artikelen ln beslag genomen werden. De C.C.D. zet haar onderzoek voort. De zaak ls voor den verkoop gesloten, Het na den oorlog gebouwde noodstatkm van de Nederlandsche Spoorwegen te Nymegen zal Vry- dag a.s. officieel ln gebruik ge nomen worden. By Nymegen reden een hand wagen en een truck met oplegger ln de richting van St. Anna. Toen de truck cle handwagen was ge naderd, werd de bestuurder van de auto verblind door een tegen ligger, Hy reed daardoor recht op de handwagen ln. De bestuur der van de handwagen werd hierby onmiddellyk gedood. Het telefoonverkeer tusschen de Sowjet-Unie en Oostenrijk zal vandaag worden hervat. Het werd by het begin van den eersten wereldoorlog gestaakt. Wilhelm Schmidt, plaatsver vangend commandant van het concentratiekamp Theresiënstadt, ls tot den dood door den strop verooraéeld, aldus radio Praag. Het vonnis ls reeds voltrokken. m Helene Sehwerzel, die er van beschuldigd wordt Dr Karl Goer- deler, voormalig burgemeester van Leipzig en een der leiders ln het mislukte complot tegen Hitler hi 1944, aangegeven to hebben, zal Donderdag a.s. door een Duitsch tribunaal worden berecht. Het Duitsche nieuwsbureau ln de Britsche zone van Duitschland meldt, dat Fritzsche voor het eind van (Ét jaar voor het zuiverings tribunaal te Neurenberg zal ver- schynen. Von Papen zal waar- sohyniyk niet voor Februari van het volgend jaar terechtstaan, zy zullen worden verdedigd door hun advocaten, die hen voor het in ternationaal tribunaal verdedig den. Volgens de laatste berichten zyn 35 personen by het spoor wegongeluk ln de buurt van Bnr- le-Duc om hot leven gekomen. -i Naar verluidt zyn meer dan 80 menschen tengevolge van een aardbeving,, die vele dorpen ln de Peruaansehe provincies Corongo, Pallasca, Pomabamba, Santiago en Exchuco vernielde, om het leven gekomen. Jeruzalem ls sedert vanmiddag geheel van electriscfce stroom verstoken. Men vermoedt, dat bui ten de stad de hoofdkabels zyn doorgesneden. Op 11 November heeft een brand te Samplt (ongeveer 200 km. ten Noordwesten van Band?, jermassin) een doode, twee ges' wonden en een schade van onge veer 1,000.000 gulden veroorzaakt. Het hoofd van den plaatse- lyken opbouw te Makassar, de heer Ir F. C. Dohmen, is Maan dag j.l tydens een overval van terroristen gedood Een ander persoon werd zwaar gewond. De terroristen zyn na den overval gevlucht. De leider van de bende ls gearresteerd, Te Berlijn is een delegatie van mijnwerkers aangekomen om te protesteeren tegen de ontmante ling van de fabrieken in kolen mijnen van Senftenberg, de groot ste in de Sowjetrussische zone van Du;i ichland. In de vorige week zijn, vol gens Parijsche bladen, twee kof fers welke tezamen voor een waarde van ruim 45 duizend pond sterling aan juweelen bevatten, uit postzendingen in Frankrijk vermist. De ïïnnsche geleerde Jollot Curie, afgevaardigde voor de ko- mentto conferentie van de Unes co, heeft in con toespraak ver klaard, dat de geleerden geen medeplichtigen willen zyn aan een verkeerd gebruik van hun ontdekkingen, Hy brpleltto ont hulling van het geheim van den atoombom.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2