ClinrcMll heeft ernstige critiek. In België dreigt Kabinetscrisis. De besprekingen in Indië. Triëst in behandeling bij de Groote llier. Het politiek debat, ©i*j wn emteaastfl vsia Een vereenlgd Europa een vitaal belang. Attlee verdedigt regeeringsbeleid. Het Fransche voorstel als basis. Molotof verleent steun. WAT OP DEN BON? Overeenstemming over een basis-overeenkomst. Stichting „Zeouwsch Dagblad" Uitgave Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- etr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliesingon, Walstr. 83, Tel. 168Middelburg, Rou- aaneche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooewijckstr. Tel. 2062 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 494 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 14 Nov, 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Zok ew Mssjn, Vrijdag. Zon op 7.58 u., onder 16.50 u. Maan op 23.10 o,, onder li.22 u. (L. Kw.) Hoog water te Vlissingen Vrijdag 15 November: 6.07 u. 1.75 m., 18.51 u. 1.78 m. Voor het eerst na zeven jaren kan thans in het parieinent weer een politiek debat in grooten stijl worden gehouden. Ken leit van zeer bijzondere beteekenis. De vertegenwoordigers van ons volk zijn weer in de gelegenheid zich in volle vrijheid uit te spre ken en de belangen van ons volk zoo noodig tegenover de regeering te bepleiten. Na jarenlange bezetting en de daarop gevolgde naoorlogsche pe riode waarin met de rechten en de vrijheden van het volk onvol doende rekening werd gehouden, zijn we teruggekeerd tot meer normale politieke verhoudingen. Dat is van temeer beteekenis nu zulke groote belangen aan de orde zijn. Wij denken hierbij o.a. aan de Indische kwestie, waarbij het bestaan van het Koninkrijk op het spel staat en aan de finan- cieel-economische vraagstukken, waarbij de vraag aan de orde komt of al dan niet in staats socialistische richting zal worden gekoerst. Uit de schriftelijke gedachten- wisseling en de gebeurtenissen van den laatsten tijd is wel ge bleken, dat er wat dit betreft weinig grond is voor een hoop volle stemming. Het is nog niet in alles duide lijk wat zich precies in Indië heeft afgespeeld en nog afspeelt. Evenals terzake van de z.g. grenscorrecties toont de regcering weinig lust open kaart te spelen. Maar alles wijst er op, dat, zooals de heer Schouten Dinsdag kernachtig opmerkte, het Konink rijk wordt vermoord, zonder dat de Volksvertegenwoordiging zich heeft kunnen uitspreken. Terecht werd door den heer Tilanus opgemerkt, dat men voor de eene ergernis na de andere wordt geplaatst, waarbij men het gewoel heeft dat men slag op slag voor voldongen feiten wordt ge plaatst En uit de rede van den heer Romme krijgt men den indruk, dat de regeering hierbij niet al leen op den steun van de Commu nisten en de Partij van den Ar beid, maar ook op die van de Kath. Volkspartij zal kunnen re kenen. Ditzelfde geldt waarschijnlijk ook van de richting waarin de re geering zich, gebruik makend van de bijzondere omstandighe den, op financieel-economisch terrein beweegt. Bij het algemeen politiek debat zullen zich voor de regee ring dan ook wel geen bijzondere moeilijkheden voordoen. Hier kan zij op een goed aaneengesloten meerderheid rekenen, waarbij zij bovendien het voordeel heeft van een loyale oppositie. Als er zich moeilijkheden voordoen, dan zal dat zijn bij be paalde onderdeelen waarbij de P. v. d. A. misschien meer dan haar lief is met de communistische concurrentie zal moeten rekening houden. Maar hoe dit ook zij, het stemt tot vreugde, dat thans weer de parlementaire machine op volle toeren kan draaien. Moge het parlement zich be wust zijn van zijn groote taak, als waker voor de rechten en de vrijheden van het volk en de be langen van het Koninkrijk. En zij er bovenal de begeerte ora op te komen voor de beginselen die zijn naar Gods Woord, land en volk tot zegen. I Koude verhindert rechts zitting. De hevige koude was voor den president van een rechtbank te Hamburg aanleiding de zaak uit te stellen, Zfjn vingers waren 200 verstijfd, dat hy niet meer kon schryven. De verdediger had voor dien ten behoeve van zyn cliënt gevraagd of deze zich in een deken mocht wikkelen. Oenemarken wil mede zeggenschap bij vredes verdrag met Duitschland. Deensche troepen als bezetting naar Brit- sohe zone? Volgens welingelichte Londen- sche kringen worden 20 Novem ber a.s, een aantal hooge Deen sche functionarissen te Londen verwacht, waar zy besprekingen zullen voeren over de mogeiyk- held, dat Deensche troepen een deel van de Britsche bezettings zone overnemen. Men gelooft ln deze kringen niet, dat de gedach- tenwisseling betrekking zal heb ben op bepaalde districten van de Britsche zone. Men acht het echter niet on- mogeiyk, dat, wanneer overeen stemming over een Deensche be zetting zal zyn bereikt, de Denen de bezetting van Sleeswyk-Hol- steln op zich zullen willen nemen, waar een belangryke Deensche minderheid woont. By de onlangs gewisselde nota's tusschen Londen en Kopenhagen met betrekking tot deze Deensche minderheid, heeft de Deensche regeering te kennen gegeven, dat zy als belanghebbende party by de tot standkomlng van het vre desverdrag met Duitschland wil worden beschouwd. La Guardia's voorstel verworpen. De V.S. hebben een voorstel, gedaan door den directeur-gene raal van de UNRRA, La Guar- dia, tot het instellen van een noodvoedsellonds van 400 mil- lioen dollar om aan d!e nooden van die door den oorlog getroffen landen tegemoet te komen, die niet in staat zijn het volgend jaar hun allereerste behoeften te finan cieren. De Amerikaansche waarnemend minister van Buitenlandsche Za ken, Acheson, verklaarde tijdens een persconferentie, dat deze kwestie volgens het Amerikaan sche standpunt, moet woren op gelost door een wederzijdsche overeenkomst tusschen de landen, die hulp noodig hebben, en die, welke in staat zijn voedsel te le veren. Hulp moet alleen geschie den door middel van leeningen of schenkingen, aldus Acheson. On der de bedoelde landen rekende Acheson Italië, Oostenrijk en Griekenland. „Het loslaten van India en het voeren van oorlog met de Joden om Palestina aan de Arabieren te geven, is zulk een ongerijmdheid van gedachten en daden als zelden is voorgekomen in de geschiedenis van de menschheid." Churchill heeft in het Brit- Sprekende over Palestina zei- sche Lagerhuis verklaard, dat de Churchill, dat het diep te be- een vereenigd Europa van vi taal belang is voor de organisa tie van de wereld. Over de betrekkingen met de Sowjet-Unie zeide spreker, dat bij de algemeene verkiezin gen de verzekering werd gege ven, dat de socialistische regee ring zeer goed met de Sowjet- regeering zou kunnen opschie ten. De betrekkingen waren echter steeds slechter gewor den. De Britsche en Ameri kaansche strijdkrachten in Europa zijn langzamerhand te ruggetrokken, aldus Churchill, doch de Russische troepen zijn gehandhaafd. Meer dan een derde van Europa wordt door de Russen beheerscht. De militaire grens van de Sowjets is aan de Elbe en het valt moeilijk te zeggen wat de toekomst van Frankrijk zal zijn. De Britsche regeering heeft zich niet schuldig gemaakt aan provoceerende daden. Toch is 18 maanden na de overgave van Duitschland het wereldbeeld nog donker, zorgwekkend en ver ward, niettegenstaande door Amerika verleende hulp. Wij moeten zoo spoedig mo gelijk zorgen, dat de Duitschers op eigen beenen kunnen staan, zoo vervolgde Churchill. Zoo wel aan wraak als aan liefda digheid moet eens een einde komen. treuren was, dat het Jodendom zoo onnoodig was teleurgesteld, doordat de socialistische partij in gebreke was gebleven de voor de algemeene verkiezingen gedane beloften te vervullen. Spreker beschuldigde deze par tij van besluiteloosheid en ge brek aan tact. „Als wij onze beloften aan de Zionisten dan niet kunnen na komen, moeten wij ons man daat voor Palestina onverwijld ter beschikking van de V. N. stellen en ons uit dat land te rugtrekken. Dan zal de last, die te zwaar geworden is om alleen te dragen, internationaal wor den. Indien Amerika zulk een stap afkeurt, moet het ons te hulp komen, niet alleen met geld, maar ook met menschen." Churchill critiseerde de bin- nenlandsche politiek van de La- bourregeering. Hij vond het treurig, dat de voedselpositie in Engeland in het eerste vredes jaar slechter was dan tijdens het laatste oorlogsjaar. Ten slotte verklaarde Churchill, dat hij en de zijnen zich onverbid delijk zullen blijven verzetten tegen nationalisatie der transportmiddelen en electrici- teitsbedrijven. In zijn antwoord aan Chur chill verklaarde Attlee in het Lagerhuis, dat de voedselpositie voor Groot-Brittannië moeilij ker is dan gedurende den oor log, maar voor de massa van het volk gunstiger dan in vre destijd onder conservatieve re geeringen. Wat Palestina en het Joden vraagstuk betreft gaf Attlee blijk, dat de Engelsche regee ring haar standpunt, dat al zoo veel moeilijkheden heeft gege ven en zeer terecht door Chur chill werd becritiseerd, nog steeds niet gewijzigd had. Zoo lang Engeland beide partijen, zoowel Arabieren als Joden te vriend wil houden zal dit pro bleem onoplosbaar blijven. Attlee zou het alleen maar be treuren, dat Churchill deze op merkingen aan het adres van de regeering maakte en zeide: Engeland moet zoowel de be langen der Arabieren als die van de Joden in hét oog vat ten. Naar samenwerking met de V. S. is ernstig gestreefd. Over den dienstpicht, in de Troonrede genoemd, en verder over de ontwapening zeide Attlee: De ontwikkeling der moderne oorlogvoering maakte het noodzakelijk, dat in Groot- Brittannië de verplichte ander- halfjarige militaire oefening wordt ingevoerd, aldus Attlee. Wellicht zou men de periode van eerste oefening nog kunnen bekorten. Doch eenzijdige ont wapening achtte Attlee een te groot risico voor het land. Vier Duitsche krijgsgevangenen die in een aan de Fransche kust gestolen vaartuig het eiland Wbight bereikten en nahy Ventnor aan land gingen, zyn gearresteerd. zal worden toegelaten. In Nov. zullen, naar men meent te weten, alle illegale Immigranten in de kampen in Palestina en eenige honderden van Cyprus bewpzen voor toelating ontvangen. Het officieele Zionistische stand' punt te Londen is, dat er In Palestina plaats is voor alle 5000 Joden op Cyprus, die alle tege- lyk moeten worden toegelaten. De kwestie van het overbrengen van Joden op Cyprus is onlangs door den minister van koloniën, Creech Jones, en vertegenwoordigers van het „Jewish Agency" besproken. Deel van Joden op Cyprus inaar Palestina. 1500 per maand. Reuters diplomatieke corres- pondent verneemt van gezagheb- bende zhde, dat er een begin zal worden gemaakt met het over brengen van Joden, die wegens illegale immigratie in Palestina thans ln kampen op Cyprus wor den vastgehouden, wanneer op 15 November en 15 December het toegestane aantal van 1500 immi granten per maand in Palestina De ministers van Buitenland sche Zaken der Groote Vier heb ben Dinsdagavond besloten, het Fransche voorstel, inzake den sta tus van Triest, als basis voor be sprekingen te aanvaarden. Molotof, de Sovjet-Russische minister van Buitenlandsche Za ken, diende bij den raad van mi nisters het voorstel in, dat de plaatsvervangers der 4 ministers zouden worden geïnstrueerd om het ontwerp -statuut voor Triëst op basis van het volgende in stu die te nemen: 1. De taak van den gouverneur moet zijn, de naleving van het statuut te verzekeren; 2. de gouverneur zal de be voegdheid hebben om wetten en reglementen, die in strijd met het statuut worden goedgekeurd, te annuleeren 3. alle buitlandsche troepen, die gelegerd zijn in het vrije gebied van Triëst moeten teruggetrokken worden na het van kracht worden van het vredesverdrag met Italië. Byrnes was tegen een aanvaar ding van het bovenstaande Sov jet-Russische voorstel als basis voor besprekingen van de plaats vervangende 4 ministers en men besloot, dat de raad morgen bet Fransche voorstel paragraaf voor paragraaf zou behandelen. Het nieuwe voorstel van Molotof werd du» afgewezen als basis voor besprekingen van de plaats vervangers. Op aanbeveling van de plaats vervangers werd besloten de drie volgende artikelen van het Itali- aansche ontwerp-verdrag goed te keuren 1. De rechten van de bewoners van de afgestane gebieden, zullen in overeenstemming zijn met de wetten van het land; 2. de Italiaansche regeering zal geen pro-geallieerde Italianen molesteeren of vervolgen; 3. de raad neemt hét Britsche voorstel aan, volgens hetwelk de Italiaansche regeering maatrege len zal nemen om de wederop leving van fascistische organisa ties op Italiaansch grondgebied te verhinderen. Couve de Murville (Frankrijk) zeide, dat directe onderhandelin gen tusschen Italianen en Joego Slaven, een nieuw element vorm de in de kwestie Triëst. „Indien de twee landen tot een overeen stemming kunnen komen, zou zulks het beste voor Europa zijn", aldus de Murville. Hij stelde ver volgens voor om een tijdsduur voor deze onderhandelingen vast te stellen. Byrnes verklaarde, dat de Ame rikaansche regeering de Italiaan sche had medegedeeld, dat de V.S. niets af wisten van directe 1 onderhandelingen tusschen Joego- De troonrede van den Engelschen Koning geeft aanleiding tot veel eritiek. Een „verrassend groot" aantal amendementen, waarin critiek wordt uitgeoefend op de troon rede van den Engelschen Koning, zullen op de agenda van het En gelsche Lagerhuis worden ge plaatst. Ten behoeve van een amende ment, dat bezwaar maakt tegen den dienstplicht ln vredestyd, worden handteekeningen verza meld. Het amendement zal, naar verwacht wordt, den steun krijgen van verschillende Labour-parle- mentsleden. Andere amendementen, die door de oppositie zullen worden ingediend, zullen waarschyniyk betrekking hebben op de volgende punten: 1. preferente rechten voor de deelen van het Imperium; 2. den toestand van de katoen- beurs; 3. de burger luchtvaart; 4. den landbouw, vooral wat betreft het gevaar van ineenstor ting, als het terugbrengen van voldoende arbeidskrachten naar het platte land niet slaagt; 5. regeling van de Sehotsche aangelegenheden 6. het „closed shop" probleem (waarby ondernemingen werkne mers uitsluiten, die niet by een bepaalde vakvereeniging behoo- ren), dit was het eerste amende ment, dat ter tafel kwam. Het werd ingediend door de liberalen. Men heeft er zyn teleurstelling over uitgesproken, dat „de troon rede geen melding heeft gemaakt van het „closed shop"-probleem". Slavië en Italië. De V.S. achtten zich gebonden aan de recomman datie van de Parijsche conferen tie inzake de kwestie Triëst. Het was een zaak van de Italiaansche en Joego-Slavische regeeringen, aldus Byrnes, indien zij met el kaar in onderhandeling wilden treden. Iedere overeenkomst in strijd met de recommandaties en besluiten van dë Parijsche confe rentie zouden zeer nauwkeurig bestudeerd worden. Molotof zeide hierop: „De Sovjet-Unie verleent in deze kwestie haar steun aan de des betreffende besluiten der 4 mi nisters. Indien echter nieuwe ge zichtspunten opdoemen, zal de Sovjet-Unie er zich tegen verzet ten". Vandaag is plotseling een zesde Kabinetscrisis in België sinds het einde van den oorlog gaan dreigen, doordat twee van de vier communistische ministers, namelijk minister Jean Terfve (Weder opbouw) en Edgard Lahnand (Voedselvoorziening) den minister president, Camiiie Huysmans, hebben aangekondigd, dat de com munisten zieh uit de coalitie-regeering zouden terugtrekken, wan neer niet „onmiddellpk algeheele genoegdoening zou worden ge geven voor het aan de Communistische partij aangedane affront, namelijk het feit, dat gisteren de Kamer in gebreke bleef om den voorzitter van de Communistische partij, Julien Lahaut, te kiezen tot een van de vijf vice-voorzitters van de Kamer. Volgens de acht maanden oude overeenkomst tusschen de drie partijen van de coalitie (socialisten, communisten en liberalen) was een van deze functies van vice-voorzitter der Kamer gereser veerd voor de communisten. Bij de gisteren in de Kamer gehouden verkiezingen voor deze functie stelde Marchand, afgevaardigde van de Belgische Democratische Unie, zich onverwacht candidaat en hij werd gekozen in de plaats van den voorzitter van de Com munistische partij. De voorzitter van de Socialistische partij, Max Buset, betuigde onmiddellijk zijn spijt over het feit, dat zekere leden van zijn partij him stem tegen Lahaut hadden uitgebracht, Ofschoon de stemming geheim was, neemt men aan, dat ongeveer een vijf-en-twintigtal socialistische afgevaardigden op het laatste moment besloten op deze wijze van hun gezindheid tegen de com munisten blijk te geven. Naar verluidt, zouden sommige van deze dissidente socialisten tegen Lahaut persoonlijk gestemd hebben en niet tegen de Commu nistische party. Deze laatste verlangt thans echter, dat met alle stemmen van de coalitie, met inbegrip van die der dissidente socia listen, de verkiezing van Marchant ongedaan gemaakt zal worden en dat Lahaut in zfjn plaats zal worden gekozen. Wordt deze ge noegdoening niet gegeven, dan zullen zij de regeering ten val brengen door uit te treden. Hot lijkt waarschijnlijk, dat België dan een waarnemende regeering zal houden tot na de gemeenteraads verkiezingen op 24 November aanstaande. De socialisten en libe ralen zullen dan de gelegenheid hebben te besluiten, of zij zullen blijven deelnemen aan een regeering met de communisten of dat zy een numeriek sterkere meerderheid zullen vormen tezamen met de Christelyke Volksparty. REACTIES OP VRIJ LATING ILLEGALE IMMIGRANTEN. Zoowel Ir? Joodsche als Arabi sche kringen is de Palestijnsche regeerlngsverklaring over de toe lating van Illegale immigranten ongunstig ontvangen. Emil Ghory, lid van de Arabische hooge com missie voor Palestina, heeft ver klaard, dat de Arabieren deze be slissing een nieuwe „concessie aan het Joodsche terrorisme en een aanmoediging tot illegale immi gratie" achten. Volgens Ghory zal het nemen van dergehjke maat regelen de spanning in Palestina vergrooten. Een woordvoerder van het Joodsch bureau, verklaarde zich „geschokt en teleurgesteld", om dat het maandeiyksche quotum van 1500 immigranten in Pales tina gehandhaafd blijft tot 14 Jan. a.s. Dit aantal noemde hy ontoereikend. Het Amerikaansche republikein- sche congreslid, Baldwin, is te Londen aangekomen om met de Britsche regeering besprekingen over Palestina te voeren. Baldwin zeide tot een verslaggever van Reuter: „We willen de zaak uit de Amerikaansche politiek heb ben". CRANBORNE HEKELT DE DESPOTISCHE MACHT DER VAKVEREENIGIN- GEN IN ENGELAND. Burggraaf Cranborae heeft ln 't Hoogerhuis dc regeering er van beschuldigd, dat zy de beginselen van de vrijheid besnoeide en de nationale politiek door het Vak- vereenigingscongres liet dicteeren. „Volgens de riehttUnen, die in de troonrede waren aangegeven, zou het land verder afzakken langs den gladden weg naar de een party-regeering". Hy verklaarde, dat het doordrijven van het „closed-shop"-systeem (waarby ondernemingen slechts werkne mers uit een bepaalden vakgroep aannemen) de vakvereenigingen byna despotische macht geeft. Burggraaf Addison ontkende, dat het vakvereenigingscongres voorstander is van het „closed shop"-systeem en zeide, dat dit systeem niet algemeen zou kun nen worden ingevoerd in een land met 20.000.000 arbeiders. Hij acht te het dwaasheid voor een regee- krijgen we deze week 10 t.m. 23 November. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook 2) 47-7 Alg.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. Jam, stroop enz. of 1110 gr. (is 3 potjes) pindakaas. 47-8 Alg,: 125 gr. koffie. 47-9 Alg.: 50 gr. thee. Bonkaarten KD, KE 612 (strook 2) 48-6, 48-7 Alg.: 250 gr, suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 370 gr. (is 1 potje) pindakaas. Tabakskaarten: T 58: 2 rants, tabaksartikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, indien voorradig, pindakaas koopen; het betreft hier ruiming van een beperkt restant. Op bovenstaande bonnen kan met Ingang van Vrijdag 15 Nov. a.s. worden gekocht. DE PRIJS VAN COKES- In aansluiting aan een onlangs door de afdeeling voorlichting van het Ministerie van Economische Zaken verstrekt bericht, dat de prijs van gascokes uniform met dien van mijncokes is vastgesteld, deelt men ons van deze zyde nog mede, dat een eeriheid nog steeds 2 H.L. is. De prijs voor cokes I, n en m is dus f4.25. Die voor grove co kes f4.05 en voor cokes IV f3.90 per 2 H.L. In de groote steden mogen deze bedragen met 10 ct. worden verhoogd. By Tel Aviv ls een trein op mynen gereden en in de lucht gevlogen. ring het vakvereenigingscongres niet te raadplegen over industri- eele aangelegenheden, zooals vo rige regeeringen wel hadden ge daan. De gevraagde grens correcties. Critiek van Engelschen en van Belgischen kant. Het Engelsche blad „Obser ver" oefent critie'k uit op het Nederlandsche verzoek tot grenscorrectie, welke naar de meening van dit blad ongunstig afsteken bij de door Denemar ken getoonde beperking ten aanzien van Zuid-Sleeswijk. Geen Nederlander zal kunnen volhouden, dat dit te annexëe- ren grondgebied voor zijn land een ruimere mate van veiligheid zal beteekenen. Evenmin kan men dit gebied beschouwen als een vergoeding voor door de Duitsche inun daties verloren gegane land bouwgronden, aangezien het voedsel voor de tweehonderd duizend Duitsche inwoners, die Nederland mede wil annexee- ren, zal moeten opleveren. Het wordt niet bewoond door een onderdrukte minderheid en de Duitschers hebben het ook nimmer op de Nederlanders veroverd. Dit streven van Nederland j zou slechts een noodelooze toegevoegde complicatie op leveren bij het vredesverdrag met Duitschland en zou in de toekomst leiden tot een voortdurende wrijving in de betrekkingen tusschen beide landen. De correspondent van de „New-York Times" meldt aan zijn blad: „De indruk, als zouden Bel gië, Nederland en Luxemburg als een team optreden volgens een gemeenschappelijk plan, is verkeerd. De voorgeschiedenis van de Nederlandsche voorstel len levert een voldoende bewijs, dat ieder dezer kleine landen in de eerste plaats naar eigen inzicht handelt. De Belgen keuren in hun hart de Nederlandsche eischen af: zij beschouwen ze als te ambitieus. Spaak meende te Parijs in goed vertrouwen, dat Nederland op belangrijk minder Duitsch grondgebied aanspraak maakte dan het inderdaad van plan was. Krachtige politieke invloe den op Den Haag dwongen de regeering op dit punt het be kend gemaakte programma af, zoodat de inlichtingen, die Bel gië had ontvangen, onvoldoen de bleken. De publicatie van deze plan nen maakte de Belgen zenuw achtig vanwege hun omvang, en boos, omdat hun niet verteld was, wat hun eigen eischen in hielden. Intusschen wordt de Neder landsche regeering in eigen land d(nder vuur genomén, omdat haar annexatie-plannen als te bescheiden worden beschouwd. En zoo streven Nederland en België op het gebied der grens kwesties verschillende doelein den na, zooals zij ook zullen doen op economisch gebied." Dinsdagavond 1wij hebben het reeds in een groot deel van onze oplage gemeld kwam het bericht, dat de commissie-gene raal en de Indonesische delegatie tot overeenstemming waren ge komen, inzake een basis-overeen komst. Wat deze basisovereenkomst inhoudt werd niet gemeld. Alleen werd gemeld, dat op goede gronden kan worden mede gedeeld, dat de positie van de Ne derlandsche Kroon schijnt te zijn gedefinieerd als het hoofd van de Nederlandsch-Indonesische Unie en wel op een wijze, die voor de commissie-generaal aanvaardbaar is. Nu zegt dit weinig. Want voor de commissie-gene raal is zoo ongeveer alles aan vaardbaar. Zij had er immers ook niet het minste bezwaar tegen om met Soekarno en dan nog wel in zijn kwaliteit als hoofd der „re publiek" te onderhandelen? De reacties te Batavia. Uit Batavia wordt gemeld, dat daar in politieke en economische kringen groote voldoening heerschte als reactie op het be kend worden van het bericht, dat op de meeste punten in het Ne derlandsch-Indonesische geschil overeenstemming is bereikt. Ofschoon men uit regeerings- kringen nog geen commentaar kon verkrijgen, omdat de leidende per soonlijkheden nog altijd in Che- ribon waren, verklaarden finan- cieele en handelskringen, dat het pessimisme van de laatste maan den duidelijk aan het afnemen was. Men diene echter af te wachten, aldus deze kringen, welke oplos sing zal gevonden worden met be trekking tot het vraagstuk van het Nederlandsche kapitaal en de Ne derlandsche arbeidskrachten in de toekomst van Indonesië en den opbouw van het economische en industrieele leven. De algemeene reactie is, dat binnenkort gunstige gevolgen kunnen worden ver wacht. De Chineesche consul generaal heeft medegedeeld, dat het altijd de wensch van de Chineesche re geering is geweest, dat een spoe dige oplossing van het conflict zou bereikt worden de toekom stige positie van de Chineezen zal worden geregeld door een ver drag, dat voor hen niet minder gunstig dan voor andere vreem delingen zal zijn. De vertegenwoordigers van de Arabische gemeenschap hebben medegedeeld, dat zij verheugd wa ren dat als een gevolg van deze overeenstemming de weg tot een hernieuwing van een normaal economisch leven is geopend. Diepe verontwaardiging over Nederlandsche voorstellen. De stichtingen „Indië in Nood" en „Rijkseenheid" hébben het vol gende telegram gezonden aan den min.-pres. Dr L. J. M. Beel: „Geven met tienduizenden lo yale Nederlanders tevens Indië- kenners uitdrukking aan diepe verontwaardiging over gepubli ceerde Nederlandsche voorstellen betreffende erkenning republiek onder den fascistiscchen oorlogs misdadiger Soekarno. Protestee ren krachtigst tegen politiek com missie-generaal, voortgaande in de lijn van politiek Schermer- hornVan Mook die tot gevolg heeft een vernietigd Koninkrijk waardoor millioenen ingezetenen van Indië worden prijsgegeven aan fascistische onderdrukking, ellende en ondergang en de wel vaart van Nederland wordt on dermijnd. Beschuldigen dit kabi net en in het bijzonder comissie- generaal schending grondwet en ontrouw ambtseed waartegen straf bedreigd is". Nog steeds onrust, on danks wapenstilstand. In verband met vele beschietin gen welke de laatste nachten heb ben plaats gehad, werd de bur gerij te Buitenzorg ernstig op het hart gedrukt, om zich, zoodra in den nacht geschoten wordt, onmiddellijk in de huizen terug te trekken, aangezien het zich ophouden in de buitenlucht levensgevaarlijk is. In P a d a n g moet in verband met ongeregeldheden de avond klok vervroegd worden'. Uit Soerabaja wordt ge meld, dat de bewoners ten Zuiden van Krilikan geëvacueerd zijn uit vrees voor terreur. Een 150-tal terroristen is de zee overgestoken naar S e p p a (Z.-Celebes), waar zij een kam pong hebben aangevallen. De commissie-generaal te Batavia. De leden der commissie-gene raal zijn gisteren om 15.30 uur met een Catalina-vliegboot hit Cheribon te Batavia teruggekeerd. Zij waren niet bereid eenig commentaar te geven op de basis overeenkomst, welke te Cheribon was bereikt, V

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1