De verkiezingen in Frankrijk. Besprekingen nver Duitschland. De besprekingen in Indië. Communistisch gestook. Belangrijke winst voor de Communisten. Principieel Christelijke Organisatie De Britsche Buitenlandsche politiek. De socialisten moeten zware verliezen boeken. De Amerikaansche politiek. Socialistische stem. Perscommentaar. Frankrijk wenscht uitstel. 0p zoek naar radium in de Zuid Pool. Godsdienstige toestand in Albanië. Zal Eisenhower aftreden? Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Uitgave Hoofdkantoor! Gooa, h, Vorat- atr, 70, Tol. 2438, Giro 274280 Kantoren! Vlissingon, Walstr, 83, Tel. 108 j Middelburg, Ruu- uun8che Kaai 89, Tel, 2009; Nemen Vlooswyekstr, Tel, 2052 In de jaren voor den oorlog heelt ile nationaal-socialistische pera volop gelegenheid gehad ons volk te vergiftigen en den goeden naam van ons land In het buiten land verdacht te maken. Nu gaat het weer denzelfden weg op. Nu zijn het de Commu nisten die het werk van de na- tionaal-Boclallsten voortzetten. Ziehier een enkel 6taaltje, „De Waarheid" publiceert een brief van een soldaat uit Italië, Hij Bchrijft aan een vriend die eerstdaags ook als dienstplichtige naar Insulinde zal vertrekken, We citeeren hst volgende „Jqchem, als ik jullie een raad mag geven, blijf dan in Gods- imam in Holland. Het is hier een groote hopeloaze bende, Liever twee jaar bombdisposal dan een week in Indië. Het valt hier zoo reusachtig tegen. De enkelen die hier graag zijn, zijn voor een heel klein ge deelte Idealisten en voor de rest avonturiers, De overigen gaan dood aan het drinken en de om gang met vrouwen", „En dan de manier van vechten die onze jongens er op nahouden I Moorden Is het en anders niet, Als hier een Inlander een busje melk pikt tegen den honger en hij wordt gesnapt, dan wordt hij aan een paal gebonden £ti timme ren ze hem net zoolang met een stuk bamboe tot het Moed hem uit het lichaam spuit. Dit hebben we persoonlijk mee gemaakt en nog meer. Wat zeg je ervan als ze een Indonesiër een slang In zijn mond stoppen en het andere einde ann de kraan en heul dan vol laten loopen totdat hij een verschrik kelijk gezwollen bulk heeft? Zoo worden de Indonesiërs tot bekenning gedwongen van dingen, die ze misschien niet eens hebben gedaan. Zoo wordt ons volk, In 't bij zonder de jeugd van ons volk vergiftigd. Zoo wordt openlijk, dag aan dag gepoogd ons volk naar den ondergang te voeren. Door bladen waarvoor over vloedig papier beschikbaar wordt gesteld. Mag dat zoo doorgaan? Is het niet meer dan tijd, dat aen dergelijke practijken een einde wordt gemaakt? m Niet minder dan 770 kerkklok ken, welke door de Duitschers uit verschillende landen waren weg gesleept, zijn te Eisenburg bijeen gebracht. Binnenkort worden ze naar de resp. eigenaars terugge zonden. De meesten zijn afkom stig- uit Polen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 492 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 12 November 1946 Abonnementsprijs ƒ3,80 per kwartaal, Hoofdredacteur! R, ZUIDEMA Directeur! JAOQ, DE SMIT. Advertentieprijs 18% oent per m.m. ATOOMENERGIE VOOR VREDESDOELEINDEN. Het Anierlkaansche ministerie van Oorlog heeft bekend ge maakt, dat de V.S. van plan zijn 20 millloen dollar te besteden aan het bouwen van een laboratorium voor het onderzoek naar het ge bruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden, De Britsche eerste minister Attlee heeft een rede gehou den tijdens liet traditloneele door den Lord Mayor van Lon den op het stadhui» aangebo den banket, Hij sprak zijn teleurstelling uit over de wijze waarop de V.N, worden gebruikt, „Het is duidelijk, zoo zeide hij, dat, indien de V.N, als fo rum voor liet debatteeren over ideologische meenlugsverschll- ien worden gebruikt, de organl. satle tot ondergang is ge doemd," Over Dultschland zeide Attlee „De sleutel tot welvaart, vrede en rust In Europa zal de rege ling van liet Dultsche vraag stuk zijn", Duitschlands industrie mag geen arsenaal meer worden voor een aanval tegen zijn bu ren, Engeland beeft zijn plan ten aanzien van de Dultsche in dustrie uiteengezet en het wil ook, dat dit in bespreking zal worden genomen, Het program der Republikeinen. Nnnr do Amorikaansohe riulio- omroep meldt 1b het program van do ropnblikeinscho partij bekend gemaakt. Volgens dit program zullen, onafhankelijk van den huldigen staatsvorm, met alle landen vriendschappelijke betrek kingen onderhouden worden. Do vakvereenigingen moeten voor hun handelingen verant woordelijk gesteld worden. De slaatsbegrooting moet van 43 milliard dollar tot 25 milliard teruggebracht worden, waardoor een vermindering van do belas ting met 20 pet. mogelijk zou worden, terwijl dan zes milliard dollar voor de verzorging van de oudstrijders ter beschikking go- steld zou kunnen worden. Verder eiseht het program, dat de Amerikaansche bezettings legers in Duitschland en Japan niet ingekrompen zullen worden. Zondag zijn in Frankrijk de algemeene verkiezingen gehou den, De totaal-uitslag is terwijl wij dit schrijven nog niet be kend, Maar dit is wel duidelijk, dut de Communisten sterk aan de winnende hand zijn, voorua- melljik ten koste van de Socia listen, Verwondering wekt dit niet, Het Marxistische zaad jaren lang met milde hand uitge. Btroold, begint vruchten te dragen, De Marxistische beginselen hebben overal vat gekregen op de massa en wie nu het meest consequent is, gaat met de overwinning strijken, Beginselen werken door, En dat vooral wanneer als In dezen tijd vol verwarring de massa geheel ontredderd, Volgens de laatste berichten Is de zetelverdeeling als volgt; Communisten 168 zetels (winst 16 zetels)Socialisten 94 zetels (verlies 27) j M.R.P, 159 zetels (winst 2)Radicalen 51) zetels (winst 14)Conserva tieven 62 zetels (winst 4)Gaul listen 24 zetels (winst 17). Dechezelle, secretaris-gene raal van de Fransche socialisti sche partij, heeft tegenover een correspondent van A.F.P, het volgende verklaard „Op het oogenblik zijn de re sultaten van de verkiezingen slechts ten deele bekend, maar desondanks Is liet zeker, dat de socialistische partij zware ver liezen moet Incasseeren, Het schijnt, dat men op onze partij de impopulariteit van de huidige regeeringspolltiek heeft laten drukken, Ook is het mo- gelijk, dat de socialistische 1 partij het slachtoffer Is gewor den van lastercampagnes. De stemming van heden heeft echter nog een ernstiger 'karak- ter; zij vertolkt de verwarring in het kiezerscorps. Zij duidt op een crisis, waarin de Fransche demooratie verkeert. Het bestuur van de socialisti sche partij zal a.s, Zondag de politieke situatie, als gevolg van de verkiezingen, bestudee- ren en het standpunt van de socialistische partij bepalen," De Pa-rijs die bladen van alle richtingen zijn het In hun eerste commentaren op de ge houden verkiezingen voor hst Fransche parlement eens over de winst van de Communisten en de nederlaag van de Socla. listen. In het hoofdartikel van de „Humanité' wordt verklaard „De reactie wilde de Commu nistische partij, dat wil zeggen de arbeidersklasse, uitsluiten van deelneming aan de leiding van de openbare aangelegenhe den, doch het volk heeft de warborging van de republiek aan ons toevertrouwd, Het volk zal In zijn vertrouwen niet te leurgesteld worden. De Commu nistische partij is bereid de lei ding te nemen van het werk ter consolidatie vuil de democratie en van het nationaal herstel," Het orgaan van de M.R.P. „l'Aube", meent, dat „de kleine Marxistische meerderheid in de oude assemblee niet gehand haafd zal blijken, wanneer de volledige uitslag bekend zal zijn. De voorzitter van de partij, Schumann, schrijft in het hoofdartikel: De M.R.D. heeft den schok doorstaan. Dit is bijna even wonderbaarlijk als het feit van haar aanvanke lijke opkomst", „De Fransche socialistische partij, aldus gaat Schumann verder, moet thans kiezen tus- schen „labour" of dood, Voor een meerderheid In het parle ment is een aantrekkingspool verelscht, Er zijn slechts twee mogelijk! het Communisme of wij". De rechtsche „Epoque' noemt de verkiezingen een ne derlaag voor de drie-partljen- coalitie, „Het is moeilijk te voorzien welke de regeering van morgen zal zijn, doch één ding is zeker: deze nieuwe as semblee zal moeilijker te regee- Mn zijn dan de oude, en dat zegt heel wat," de militairen afgemaakt, De Bergeant H, van Dijk heeft het speurderswerk verricht, dat tot de arrestatie van de Dajaks leidde. RADIO-TELEFOON- VERKEER MET INDIË. Het aantal aanvragen voor radio-telefoongesprekken met Ned,-Indië js zoo groot, dat het noodzakelijk is gebleken den spreektijd te beperken. Daarom Is thans bepaald, dat gesprekken met niet-zakelijken inhoud (fami- llegesprekken) niet langer zullen mogen duren dan 3 minuten, ter wijl voor zakengesprekken een maximumduur van 6 minuten is vastgesteld, Naar te Parijs vernomen werd, tracht de Fransche regee ring een uitstel van de bespre kingen over Duitschland in den raad van de vier ministers te bewerkstelligen, daar zij geen lundamenteele besprekingen wenscht tot de nieuwe Fran- 1 sche regeering in het zadel zit. Het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Frankrijk's afgevaardigde bij de V.N. instructies gegeven ten aanzien van een uitstel der be sprekingen tot Januari. Officieel blijft de Fransche politiek onveranderd, n.l. dat De Commissie-Generaal naar Cheribon. De Commissie-Generaal is gis terenmorgen met een Catalina- watcrvliegtuig naar Cheribon ver trokken. Behalve de Commissie-Gene raal had het vliegtuig aan boord: Dr P. J. Koets, directeur van het kabinet van den luit. gouv. gen. Mr K. F. J, Verboeket, hoofd van den Regeeringsvoorlichtings- dienst, Dr C. C. Maassen en Dr I. Samkalden, beiden adviseurs van de Commissie-Generaal, Dr P. Sanders, secretaris-generaal van de Commissie-Generaal en W, A, Goudoever, van den Re- geeringsvoorlichtingsdienst. De plenaire zitting zal hedenochtend plaats hebben. Lord Killearn kwam Zondag ochtend om 11 uur plaatselijken tijd in Cheribon aan. Lord Killearn dineert met Soekarno. Soekarno en Hatta zijn Zondag in Cheribon aangekomen, In gezelschap van Sjahrir heeft Lord Killearn een bezoek ge bracht aan Soekarno en Hatta te Keelingan (ten Zuiden van Che- rinbon) de plaats waar de beide laatsten verblijf houden. Later op den dag hebben Soe karno, Hatta en Lord Killearn als gasten van Sjahrir het diner gebruikt. Het republikeinsche persbureau Antara doet uitkomen, dat Soe karno en Hatta de besprekingen slechts als waarnemers zullen bij wonen en dat Sjahrir het hoofd der Indonesische delegatie blijft. Als te Cheribon een accoord gesloten wordt. Indien te Cheribon een de finitieve overeenkomst wordt gesloten, zal deze volgens United Press de volgende hoofdpunten bevatten, welke aan het Nederlandsche Par lement zullen worden voor gelegd: 1. Erkenning van het gezag- defacto der Indonesische repu bliek over Java en Sumatra. 2. De republiek en de Neder landsche regeering zullen onmid dellijk stappen ondernemen voor de vestiging van de Ver. Staten van Indonesië, bestaande uit de federale staten Borneo, Groote Oost (Celebes, Bali, Lombok, Soenda-eilanden) en de republiek Java en Sumatra. 3. De federale staten Borneo en de Groote Oost zijn geheel vrij zich al of niet bij de repu bliek aan te sluiten. 4. Een constitucerende verga dering zal bijeengeroepen worden om een grondwet voor de Ver. Staten van Indonesië op te stellen. 5. De Ver. Staten van Indo nesië zullen een unie vormen met het Koninkrijk der Nederlanden onder de Kroon, waarbij beide partijen Hooge Commissarissen zullen uitwisselen. 6. Vorming van gecombineerde Ncderlandsch-Iudonesische raden, wier samenstelling en functies zullen worden bepaald na een daarvoor noodige herziening van de Grondwet. De vervanging der Britsche troepen. Deze week zullen te Palembang zullen Dr P. J. Idenburg en Mr Medan en Padang besprekingen K. F. J. Verboeket terstond naar worden gevoerd over de vervan- Sumatra vertrekken als vertegen- ging van de Britsche troepen. ivoordigers van de Nederiandsch- Na hun terugkeer van Cheribon i Indische regeering. Duitschlands westelijke gren zen moeten worden vastgesteld vóór de vorming van een cen trale regeering, maar daar de Sowjet-Unie, Engeland en de V. S. zich tegen een afschei ding van het Ruhrgebied en voor een centrale Dultsche re- gecring en een verhooging van het toegestane peil der Duit- schc zware industrie hebben uitgesproken, g.looven welinge lichte kringen, dat de Fransche politiek gewijzigd zal moeten worden wil zij goede vruchten afwerpen. VOEDSELCRISIS IN DUITSCHLAND. „De ramp van den komende?) winter". De voorzitter van den Ham- burgschen raad van vakvereeni gingen, heeft een beroep op de Ver. Staten gedaan om Duitsch land te redden van wat hij noem de „de ramp van den komenden winter". Er is voldoende in de wereld, zoo zeide hij, om deze ramp te voorkomen. Wij beseffen zeer goed de moeilijkheden van Enge land en doen daarom een beroep op Amerika. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat Britsche en Amerikaansche des kundigen op vocdselgebied waar schijnlijk de volgende week te Berlijn de ernstige voedselcrisis in de Britsche zóne zullen be spreken. Te Karlsruhe in de Fran sche zóne is de voedselpositie zoo ernstig, dat dc vakvereenigingen overwegen een algemeene staking uit te roepen. DUITSCHERS IN DENEMARKEN. De Sowjet-militairo autoriteiten hebben verklaard, (lat zij boroid zijn 15.000 Duitscho uitgeweken personen, die oorspronkelijk in do Sowjet-zöne haddon gowoond en thans in Denemarken vertoeven, op te nemen. Zij zullen in het begin van December worden over- gobracht. AFSCHAFFING PRIJZEN- CONTROLE IN AMERIKA. Volgens een bericht van Uni ted Press hoeft president Truman Zatordagavond j.l. do prijscontrole op huren, suiltor en rijst opge- liovon. Dit bosluit treedt onmid- dollijk in werking. Do presidont gaf als zijn mee ning te kennen, dat ook de nog restooronde prijscontrölo spoedig doelloos zou worden. DE VOEDSELTOESTAND IN DUITSCHLAND. Do waarnomend Amerikaanscho militaire gouverneur in Duitsch land, GenerunJ Clay, heeft bij zijn aankomst to Washington ver klaard, dat do voedsoltoestand in de Britsche zöne „niet zeer veel belovend" is. Hij schatte, dat van nu tot Juli 1947 600.000 ton graan noodig zou zijn en ont hulde, dat een viermogondhoden- delegatie spoedig een onderzook zal instellen naar de oorlogs- fabrieken in alle vier zflnes. Een Amerikaansche marine- eenheid van ijsbreker-, vlieg- tuigverzorgingsschepen, vieg- tuigen en 5000 man wordt thans uitgerust in havens aan de Oost- en Westkust van de Ver. Staten voor een expeditie tot diep in het Zuid-Poolgebied op zoek naar uranium, aldus werd door functionarissen van het Amerikaansche departement van Marine bekend gemaakt. De expeditie zal twee maan den o,p den ijskap van den Zuid-Pool doorbrengen en trachten een bevestiging te vinden van dc geruchten, dat dit gebied rijk is aan erts, waaruit de atoomenergie kan worden vrijgemaakt. Communistisch despotisme. De „Obscrvatore Ramono" het blad van het Vaticaan, heeft in een artikel over den toestand op godsdienstig gebied in Albanië gezegd, dat Albanië zich thans onder Communitisch despotisme bevindt, dat onder dc bescherming van maarschalk Tito is ontstaan en derhalve vanuit Moskou geleid wordt. Op dezelfde wijze als in Sov jet-Rusland en Joego-Slavië wordt in Albanië alles wat Ka tholiek is uitgebannen, aldus het blad. Volgens het Amerikaansche dagblad „Army Times", een or gaan zonder eenig officieel ka rakter, zon generaal Eisenho wer, chef van den generalen staf, willen aftreden, omdat hij het niet eens is met het ont breken van een duidelijk om lijnde politiek van het Witte Huis ten aanzien van het leger en vooral op het stuk van bud- getaire aangelegenheden. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog weigelrde commentaar te leveren op dit gerucht. Vrijdag is te Frankfort de eer ste centrale conferentie van de Duitsche Methodistische kerk sedert den oorlog geopend. SLOTSAMENKOMST VAN YOUTH FOR CHRIST. Zaterdag, en Zondagavond heeft de Nederlandsche afdeellng van de Youtli for Christ in de Beatrix-hal van de Jaarbeursge bouwen te Utrecht onder groote belangstelling een slotsamen- komst van de tournee gehouden, lienige duizenden waren uit den lande naar Utrecht gekomen, waar Ds Spenver de Jong beide avonden de aanwezigen toesprak. Onder leiding van een nationaal comité zullen in de toekomst plaats- selijke organisaties in het leven worden geroepen voor Zaterdag avondbijeenkomsten van jeugdigen over geheel Nederland. Dit natio naal comité bestaat uit de heeren H. van der Bunt, Bloemendaal, voorzitter; A. Zijp, Amsterdam, alg. secretaris en A. van Willik, Voorburg, penningmeester. In het adviseerend comité heb ben zitting genomen: Prof. Dr J. Waterink, Amsterdam, Dr Bar- kley Wolf, Den Haag en de heer Joh. de Heer, Driebergen. FIETSEN EN FIETSBANDEN. Het indienen van aanvragen voor fietsen en fietsbanden dient uitsluitend te geschieden bij de plaatselijke distributiediensten. Deze diensten zijn volledig op de hoogte en liet heeft derhalve geen zin van de beslissing van den plaatselijken dienst bij het Cen traal Distributiekantoor in beroep te komen. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT? De bemanning van een tank schip, dat ter hoogte van Kaap May (New-Jersey, V.S.) voer, heeft gemeld, dat in die streek een groot vliegtuig in zee gestort is. Men meent, dat, indien de waarneming juist is geweest, het hier een burgervliegtuig moet be treffen, daar volgens mededeeling van den kustbewakingsdienst geen enkel militair- of marine-vlieg tuig op het appél heeft ontbroken. Buitengebruikstelling Frankeerzegels. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen de navolgende postzegels buiten gebruik worden gesteld en ■hun waarde voor de franlccering verliezen Zomerpostzegel9 1941 i.d. fran- keerwaarde van V/i, 2/4 4, 5 en 7% cent. Weldadigheidszegels (van het kind) 1941 in dezelfde waarden, weldadigheidszegels (van het kind) 1945 in de waarde van 1#, 2%, 5, 7# en 12#. Bijzondere postzegels „Herrij zend Nederland" van 7# cent. MOORD OP ZES MILITAIREN VAN HET K.N.I.L. OPGEHELDERD. Met de arrestatie van den Da- jak Likdeng en diens veertien medeplichtigen is de moord op zes militairen van het K.N.I.L. welke in 1942 door de Dajaks ge pleegd werd tot klaarheid ge bracht. De moordenaars waren aangenomen als gids voor de prauw, welke de militairen op de rivier Mahakam naar Sarinda zou brengen. Likdeng raadde aan de geweren vast te binden niet het oog op de stroomversnelling. Toen de geweren zoodoende voor direct gebruik buiten bereik waren, zijn MELK EN JENEVER. Do rogeoring hooft zich tot liaar Bpijt genoodzaakt gezien den melkprjjs to verhoogen, Ongoveor op 't zelfde moment kwam hot boriekt, dat do je never goodkooper wna gewor den, met als onmiddellijk go- volg merkbare toeneming van do openbare dronkenschap, om van andore gevolgen maar niet te spreken. Het kan misschien moeilijk anders. Maar het maukt een vreom- den indruk, Volks -voedsel duurder. Volks -vergif goodkooper, BEENDEREN BIJ HET VLEESCH. Het publiek verkeert veelal in de veronderstelling, dat de slagers regelmatig beenderen bij het vleesch kunnen leveren. Dit is echter niet liet geval, daar de sla gers verplicht zijn alle platte beenderen (nlet-merghoudende beenderen) In te leveren bij de beenderen-verwerkende industrie, Deze maatregel is noodzakelijk, omdat uit de beenderen zeer be langrijke producten worden ver vaardigd, n.l. technische vetten voor de zeepfabricage, lijm o.a. voor den wederopbouw, en been dermeel voor voederdoeleinden. De slagers zijn dus slechts in staat alleen nierghoudende been deren aan het publiek te leveren. Het is begrijpelijk, dat dit niet anders dan bij toerbeurten kan gebeuren. TWEEDE SPECIALE VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Na dc eerste speciale vlucht op Zuid-Afrika van 6 October j.l. zal de K.L.M. in December een tweede speciale vlucht uitvoeren. Het vliegtuig, waarschijnlijk de „Schiedam", dat op 7 December van Schiphol vertrekt, komt op 9 December in Johannesburg aan. De terugkeer wordt op 14 Decem ber aanvaard en op 16 December landt het toestel weer op Schip hol. COLLECTIEF ENGELSCH KERKHOF BIJ NIJMEGEN. Naar w(j vernemen zal binnen kort in hot Jonkerbosch, in de omgeving van Nijmegen, een der grootst^ collectieve Engelscho kerkhoven van Nederland worden ingericht, bestemd voor 1600 tot 2000 graven. Het stoffelijk over schot van do in do omgeving van Nijmegen gesneuvelde Engel scho soldaten zal naar dit kerk hof worden overgebracht. Bij de officiëele ingebruikname zal een groote doodenlierdenking gehou den worden. ROOFOVERVAL TE EINDHOVEN. In den nacht vnn 8 op 9 No vember zijn de Gobr. Van Game ren, groothandelaren in groenten en fruit te Eindhoven, slacht offers geworden vim een door 2 inbrekers opgezotten roofoverval in hun huis. Beide broers werden door kogels getroffen, tengevolge waarvan een thans ornstig en do ander licht gewond is. Van Gameren ontwaakte om ongevoer 2 uur in don nacht door het licht van een zaklantaarn, dat hem in de oogen schoen. Hij sprong ontsteld uit bod on kreeg hot hard te verduren toon 2 inbrekers op hem af sprongen. Door het lawaai van do vorst o- ling werd de broer vnn Van Gameren gewekt. Hij snelde te hulp, waarop een dor jnbrekors het hazonpad koos. Mot vereende krachten werkton de twoe broors don anderen inbreker togen den grond en pakten hem bjj zijn kool. Deze zag daarop kans oen pistool te voorschijn te halen, waarmede hij in het wilde weg op de gebroeders losschoot. Boiden werden getroffen. In de vorwar- ring, die daarvan het gevolg was zag ook deze inbreker kans te ontvluchten, zondor echter iets mede te nemen. Postzegels met Christelijke motieven. Nederlandsch-Indië heeft post zegels uitgegeven met afbeeldin gen van den arbeid van het Leger des Heils, als herinnering aan het groote werk dat het Leger ge daan heeft in de interneerings- kampen onder de Japansche be zetting. Tegelijkertijd heeft Nieuw-Zeeland een postzegel- QP- OH ofidurgekng ver» Zon en Maan. Woensdag. Zon op 7.55 u., on der 18.63 u. Maan op 20.80 u. onder 18,08 u, Hoog water te Vliseingen Woensdag 18 November: 4.18 u. 8,29 m,, 10,45 u, 2,27 m, De organisaties op positief Christelijke!! grondslag worden den laatsten tijd van twee zijden aangevallen. Het bestaansrecht van derge lijke organisaties wordt nu ook van positief Christelijke zijde ontkend, met het gevolg, dat In sommige streken tal van arbeiders zich gesteld hebben onder de lei ding van de moderne organisaties, die zich niet stellen op den grond slag van de Christelijke begin selen. Het is daarom, dat wij de aan dacht vestigen op de volgende uitspraken van Prof. Dr A, II, Edqjkoort, ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den Chr, Besturenbond te Dedems- vaart: „Er wordt tegenwoordig me nigmaal laatdunkend gesproken over principieel Christelijke orga nisaties en aangestuurd op een heid, die in den grond der zaak niets Is dan kleurlooze beginsel loosheid en die niet anders dan tot schade strekt van de doorwerking van liet Evangelie onder ons volk, Daarom juist hoop Ik, dat de Chr, Besturenbond het beginsel van Gods Koningschap over deze wereld moedig zal bewaren en zich niet op den dwaalweg zal laten verlokken, die tot afval leidt. Daartoe kan het groote ver band met de Christelijke sociale actie van het C.N.V. krachtig helpen, Zoo moge de Chr. Besturen bond optrekken naar een gouden jubileum in het besef, dat door hem iets gedaan wordt voor den arbeider, dat eeuwige belangen worden gesteld onder het licht en de tucht van Gods Woord, Dat moge dan soms In het oog van sommigen een rem schijnen, in werkelijkheid Is het een kracht tof waarachtigen vooruitgang". serie uitgegeven oin het werk der Anglicaansche kerken onder den oorlog te memorcercn. Op deze postzegels ziet men de Koepel van de St. Paul Cathedraal tegen den achtergrond van een vuurzee en explosies. In verband hiermee heeft het blad „Methodis Recorder" een onderzoek ingesteld naar post zegels met Christelijke motieven, over de geheele wereld. De Ka tholieke kerk is het best vertegen woordigd in de postzegclcatalogi, want de meeste Katholieke lan den beijveren zich om bij alle mogelijke jubilea bijzonder post zegels uit te geven. Intusschen worden er ook verschillende Pro- testantsche gebeurtenissen gevon den, waar door nieuwe postzegels aan herinnerd wordt. In Denemarken heeft men een serie met verschillende Deensche kerken; in Zweden was het kerk- jubileum in Lund de aanleiding tot een nieuwe postzegel, en on langs is ook in Finland een serie uitgekomen, waar Christelijke motieven op zijn afgebeeld. SPOEDIG TABAK ZONDER BON IN FRANKRIJK. Zooals gemeld, zal in het 'be gin van het volgend jaar, ver moedelijk in Februari, de ver koop van tabak vrij zijn van distributie. Bij navraag bij het ministe rie van Financiën bleek, dat Frankrijk al zoo spoedig dit rookersideaal bereiken kan, omdat het voor een zeer groot deel tabak van inlandsche teelt gebruikt. Voor den oorlog kwam van de totaal verbruikte hoeveelheid ruwe tabak van ca. 60.000 ton per jaar, 31.000 ton uit Frankrijk zelf, 11.000 ton uiteAlgiers en 18.000 ton uit het buitenland. Momenteel krijgen de Fran sche mannen 8 pakjes van 20 sigaretten per maand op de bon en de vrouwen 2 pakjes. De Fransche vrouw rookt over het algemeen veel minder dan haar Nederlandsche zuster. Wanneer men bedenkt, dat er ca. 13 millioen tabakskaarten voor mannen in omloop zijn en ca. 14 millioen kaarten voor vrouwen, is het niet verwon derlijk, dat men aanneemt, dat een goed deel van de zwarte markt via deze dameskaarten voorzien wordt. Men neemt aan, dat met het vrijgeven van den verkoop, de zwarte markt voor Fransche sigaretten zal verdwijnen en voor buitenlandsche merken zeer in belangrijkheid zal afne men. AARDBEVING GEREGISTREERD. Volgens mededeeling van de af- deeling aardmagnetische en seis mologie van het K.N.M.I. te De Bilt hebben de seismografen al daar Zondagmiddag om 17.56 uur een sterke aardbeving geregi streerd, waarvan de oorsprong gelegen was op een afstand van 9500 K.M. in West Zuid-Weste lijke richting. Dit is aan de West kust van Zuid-Amerika.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1