De Wetenschap als dienaresse van Mars Dr Schaerf over Oostenrijks moeilijkheden» Voorloopige uitslag der Verkiezingen in Frankrijk. De Joden gaan zich m massa inschepen. Uitgave Stichting „Zeeuwich Dagblad" Hoofdkuntour; Goes, L, Vorst- str, 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren; VUesingen, Walstr, 38, Tel, 168; Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tol. 2009 j Neuzen Vlooswljckstr, Tel, 2062 ZEEUWSCH DAGBLAD 2« JAARGANG No. 491 1 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 11 November 1946 Abonnementsprijs 3,30 per kwartaal. Hoofdredacteur; li, ZU1DKMA Dlroetour; JAOQ, DB SMIT, Advertentieprijs 12% cent por m.ra. Op- en ondergang van Zqn en Maan, Dinsdag, Kon op 7,53 ti- on der 16,54 tl, Maan op 10,22 tl,, onder 12 u, Hoog water te VIlasingen Dinsdag 12 November; 3.20 u. 2,44 m. 15,40 u. 2,48 m, Tegenstellingen die zich wreken. Er is een zekere verontrus ting waar te nemen in wcceu- schappelijke kringen, waarvan we de weerslag vinden in krant en periodieken. Deze ongerust heid is ontstaan aan de ontwik keling der moderne oorlogvoe ring. Het is de wetenschap ge weest die den vijanden den doo- dclijken steek heelt toege bracht; alzoo de wetenschap in dienst van Mars, Deze gang van zalken is uiter aard niet zonder gevolgen ge bleven. De militaire instanties di* zich in de laatste zware Worsteling op alle mogelijke hulpkrachten hebben moeten pezinnen, hebben een gunstig gebruik weten te maken van de moderne natuurwetenschap, van atoomsplitsing tot bacterio logie etc, Zij vonden de man nen der wetenschap bereid om zich geheel in te zetten voor da zaak van de vrijheid, o£ voor welke idiologie ook, gezien de koortsachtige ijver waarmee ook de Duitsche wetenschap geploeterd heelt om de spron gen der tegenstanders voor te blijven. Maar waarheen heeft deze situatie de wetenschap ge voerd? Daarheen, dat de mili taire macht niets meer kan doen zonder de bijzondere steun cn toewijding der wetenschap. Dat beteekent, dat zij niet kan toestaan, dat het experiment, het resultaat, aan de openbaar heid wordt prijsgegeven, nog minder uitgewisseld en wel op gronden van zellbehoud o£ ver dediging. Waarmee we willen aanduiden, dat in dit kader de bedoeling der wetenschap is ge worden territoriale beveiliging en het winnen van den oorlog. Hoogere doelstellingen zijn nog nooit overtuigend gebleken. Doch hoe is deze doelstelling tegengesteld aan de wezenlijke doelstelling der wetenschap. Zij kan zich niet ontplooien en ontwikkelen onder de censuur der militaire macht en het strikte geheim, want niets is onontbeerlijker voor de weten schap dan de bevruchtende uit wisseling van gedachten. In dit bewustzijn heeft men reeds eeuwen in dezen geest gewerkt. We kunnen in de wereld der wetenschap spreken van een internationale solidariteit. De geleerden hadden hun schoone droom, om den mensch te ver lossen van den vrees voor het onbekende, hem uit te leiden uit het diensthuis der onwe tendheid, uit de spelonk van zijn duisternis naarde bit terste ontgoocheling! Hij is het geweest, de man van weten schap, die desondanks, geleid door wat voor schoone motieven ook, de menschheid heeft ge bracht op het pad der zelf moord, door haar onzinnige krachten in handen te geven waarvan de uiteindelke conse quenties zijn: de dood, Gehoord de waarschuwingen cn de pro testen, die uit de wetenschap pelijke ikringeu opgaan, mogen wij concludeeren, dat zij zich het gevaar bewust zijn en hoe wel dat op zichzelf hoopvol is, zien we geen weg waarlangs deze voortgedrevenen op hun schreden zullen kunnen, tefug- keeren. Misschien ligt daar een licht punt, zooals Vrij Ned. dat voor stelt, al is het erg fictief: „Zoo betreedt hij (de geleerde) het pad, dat zich voor hem uit strekt, hoewel hij het droevige einde voorziet, Zijn eenige kans op redding is de hoop, dat de menschheid bevangen zal wor den door een colectieve vrees voor alles, wat er thans ge schiedt en dat zij het doode- lijke proces tegenhoudt, voor het te laat is, Tenzij deze vrees haar redt, wordt wfetenschap een nieuwe manier otn zelf moord te plegen." H. St. heden zal voor 50 pet, hultenland- sche tarwe in de broodbloem wor den verwerkt. De verdere samen stelling is 30 pet, inlandsche tar we en 20 pet. rogge. Regelmatig zal de mogelijkheid van wijziging onder oogen worden geilen. DUITSCHLAND KRIJGT VOEDSEL. Schepen uit Amerika. Het Britsche militaire bestuur deelt mede, dat een schip met 800 ton meel onderweg fs van Amerika naar de Britsche be zettingszone, Drie andere sche pen. die pl.m. 4000 ton meel cn 50üO ton haver zullen aanvoe ren worden op het oogenbllk geladen. Bovendien worden 36,000 ton meel 7000 ton'haver tezamen iets minder dan de behoefte der Britsche zone voor 5 dagen in de tweede helft van Novem ber geladen. De verlading van deze schepen geschiedt in het kader van het normale invoer programma, dat door de scheepsstaking in de V, S, ver traagd is. Uit binnenlandsche bronnen heeft men tot dusverre 563.000 ton broodgraan en meel ver gaard, hetgeen ongeveer 40 pet, van den totalen oogst in de Britsche zone is. ENGELAND WIJST POOLSCHE KLACHT VAN DE HAND. De Britsche regeering heeft de nota van 28 October, waarin Polen bezwaar maakt tegen het gebruik van op repatriee- ring wachtende Poolsche troe pen voor landbouwwerkzaam- heden en het opruimen van mij nen tegen een dagloon van 18 pence, van de hand gewezen, Polen had ook beweerd, dat de repatrieering önnoodig werd vertraagd. In haar antwoord zegt de Britsche regeering, dat de voor waarden voor bedoelde Pool sche troepen dezelfde zijn als die voor Britsche troepen, Eeni ge vertraging bij de repatriee- ring zou aan maatregelen voor de Poolsche autoriteiten zelf te wijten zijn. DE' COMMUNISTEN DE STERKSTE PARTIJ. Amerika roept politieke vertegenwoordigers uit Albanië terug. Naar officieel wordt bekend gemaakt, heeft Amerika zyn poli- tiekeu vertegenwoordiger in Al- ban iö teruggeroepen. De Amerikaansche missie, aldus de medodeoling van het Ameri- kaausche ministerie van buiten- landsche zaken, heeft het doel, waarvoor zij waq uitgezonden, niet kunnen bereiken, Do huidige Al- baneesche regecring is bij voort during niet bereid zich tegenover Amerika te verplichten door bila terale overeenkomsten, welke in het geheel geen last voor Albanië beteekenen. EERSTE VERKLARING DER REPUBLIKEINEN. Senator Arthur van den Berg, leider van de republikeinsche par ty, heeft Zaterdag in do admini stratieve en budgetaire commissie der V.N., waarin hij de V.S. ver tegenwoordigt, het volgende ge- Bgii totaal aantal van vier mil- lioen stemmen gaf de volgende resultaten Communisten 1,146,078 of 28.9 pet.; Socialisten 750.289 of 18.9 pct.j Vooruitstr, Kath. 875,457 of 22.8 pet,; Radicalen 341.945 of 8.6 pet,; Rep. Vryhoidsp. (Con servatieven 754,683 of 19 pet. Tot de herkozenen behooron do communistische vice-president vau Drankrijk, Maurice Thoroz, en do socialistische minister van Bin nenlandsche Zaken, Edouard De- preux. Volgen» niot-officiëele bocyfe- ring is do uitslag met tien mil- lioen getolde stemmen: Communistischo partij bijna der tig procent der stemmen; Voor uitstr. Kath, drie-en-twintig en een half jjrocent; Socialisten on geveer achttien procent; Conser vatieven (Rep. Vrij hoi dspar tij) bijna zestien procent; Radicalen tusschen tien en elf procent. Do overige groepen mot inbe grip van de door Do Gaulle niet aanvaarde Gaullisten-Unie be haalden tezamen drie procent, Op grond van de thans be kend geworden uitslagen er waren tegen middernacht plaatse- I lylui tijd 10.000.000 stemmen go- told neemt men aan, dat de Communisten met ongeveer dertig procent van het stemmenaantal als sterkste partij in de Assembleo, die* thans voor vijf jaar is ge kozen, terugkeeren. De tweede partij is die der vooruitstrevende kathuliekon, de Mouvement Re- Miblieain Populaire, met ongeveer vierentwintig procent der stem men. Hot percentage dorgonen, die (ofschoon stemgerechtigd) hun stem niet hebben uitgebracht), bedraagt ongeveer negentien. Dit geldt voor het geheele Frun- sclie territorium. BENOEMINGEN BIJ DEN HOOGEN RAAD. Naar het A.N.P. verneemt is benoemd tot President van den Hoogen Raad der Neder landen Mr Dr J. Donner, thans raadsheer; tot vice- presidenten zijn benoemd Mr N. C. M. A. van den Dries, thans raadsheer en Mr Dr W. A. J. M. Fick, eveneens thans raadsheer. Tot raadsman zijn benoemd Mr P. H. Smits, die tijdelijk het ambt van raadsheer uit oefende, Mr G. H. A. Feber, thans rechter in de recht bank te Almelo en Mr A. Rombach, thans advocaat- generaal bij den Hoogen Raad. 4000 lichte gevallen. „Wie, op welke wijze ook, zijn medewerking nog blijft verleenen aan dit schrikbewind, die zal na onze bevrijding do gevolgen daarvan hebben te aanvaarden en het zwaar te verantwoorden hebben." (Radiorede H, M. de Ko ningin 17 Octobor 1942.) „Onafhankelijk van de politieke richting van de te Washington zetelende regeering kunt gij reke nen op de volledige medewerking van de regeering der V.S. bij het streven naar een systeem van we- derzijdsche verdediging tegen agressie door middel van de V. N. en naar een georganiseerden rechtvaardigen vrede in een betere veilige en gelukkiger wereld." Deze eerste verklaring over de houding van de V. S. ten aanzien van de V. N. na de con gres-ver kiezingen werd door de andere afgevaardigden met applaus be groet. De K.L.M. breidt uit. De „Consolidated Vultes 240" een der al lermodernste Amerikaansche verkeersvliegtuigen, waarvan de K.L.M. er in het volgend jaar twaalf in gebruik hoopt te nemen. Ongerustheid in Italië. Naar van goed ingelichte zijde Joodsche minderheid in Palestina wordt vernomen, hebben berich- niet zou aanvaarden. Wanneer ten uit Z.O. Italië, als zou een Groot-Brittannië die voorstellen zou overwegen, aldus Adipyen zouden de laatste kansen op een vreedzame regeling van de kwes tie verdwenen zijn. groot aantal Joodsche bewoners van UNRRA-kampen aldaar verstrekkende maatregelen tref fen groote ongerustheid bij geal lieerde en Italiaansche autoriteiten gewekt. Volgens hardnekkige, doch tot j Geldigheid der dusver onbevestigde geruchten, zouden de Joden maatregelen HOUT UIT CANADA, Aankoop van 25 millioen voet. De Nederlandsche regeerings- missie, die naar Canada is ge zonden voor den aankoop van hout voor den wederopbouw in Nederland, heeft naar het lid dier commissie, de heer G. Key, aan een vertegenwoordiger van het A.N.P.-Aneta mededeelde 25 millioen voet hout in Oost' Canada gekocht. Dit zachte hout, dat gebruikt zal worden in den huizenbouw en voor kis ten en kratten, zal aan het eind van het volgende jaar zijn afgeleverd. De betaling zal ge schieden uit de onlangs door Canada aan Nederland ver strekte leening. Wetsbesluiten. De gecensureerde pers kan niet protesteeren. kleedingstukken ten behoeve van de Oostenrijkers worden ingeza meld. Amerika zendt voedselpak ketten naar Oostenrijk en de Fransche troepen in dat land leg gen nog steeds beslag op een groot percentage van in Tyrol geproduceerd vleesch, boter en kaas. Dr Schaerf wees er op, dat de pers in Oostenrijk deze kwesties niet vrij kan behandelen. De Oostenrijksohe vice-kanse- lier, Dr Adolf Schaerf, heeft te Londen verklaard, dat de Oosten- rijksche autoriteiten niet in staat zijn productie en goederenbewe- i ging behoorlijk te regelen, aan-1 gezien het geallieerde militaire bestuur voortdurend op willekeu rige wijze ingrijpt. De Oostenrijksche regeering heeft terzake een rapport opge steld en Dr Schaerf heeft dit te Londen voorgelegd aan Attlee en John Hynd, den verantwoorde lijken minister voor het Britsche bestuur in Duitschland en Oosten rijk. Aan het rapport is het volgende ontleend De Amerikanen staan niet toe, dat vee en vleesch uit hun zóne naar de Russische zóne worden uitgevoerd. De Russen verleenen op hun beurt geen doorgang aan graan en aardappelen. De Fran-1 sche zóne levert vee en vleesch aan Zwitserland en Duitschland, I terwijl men in Weenen gedurende het afgeloopen jaar slechts twee maal versch vleesch heeft kunnen koopen. Verder voert de Fr^hsche zóne textiel uit naar Frankrijk, terwijl over de geheele wereld oude treffen voor een massale insche ping, teneinde op die wijze de Britsche bewakingsschepen langs de Palestijnsche kust te kunnen trotseeren. Ook in havens van het Midden-Oosten, Griekenland en Turkije zou een groot aantal schepen gereed liggen. Te Rome vreest men, dat de 1 UNRRA-kampen in Italië door i Joodsche extremisten worden ge bruikt als opslagplaatsen van wa penen. Enkele waarnemers veron derstellen zelfs, dat de schepen met illegale immigranten met wa pengeweld aan Britsche interven tie weerstand zullen bieden. Adouard Adipyen, secretaris van het Arabische Bureau te Londen, die momenteel te Washington vertoeft, heeft ver klaard, dat de Arabische wereld zich wel eens tot de Sovjet-Unie zou kunnen wenden om steun, wanneer Groot Brittanië 't Arabi sche voorstel betreffende een BIRMA ALS SOUVEREINE STAAT. De uitvoerende raad van den gouverneur van Birma (het Bir- maansche Kabinet) heeft ver klaard te streven naar een souve- reine staat, onde? een waariyk nationale regeering met onbeperkt toezicht op binnenlandsche aan gelegenheden, defensie, financiën en buitenlandsche politiek. Aan de Britsche regeering zijn reeds voorstellen overhandigd tot het intrekken van alle bestaande restricties inzake financieole be voegdheden. DE NEDERLANDSCHE VET-POSITIE. De heer Albert Picrhagen van het Nederlandsche Bedrijfschap voor Margarine, vetten en oliën, die met een opdracht van de Ned. regeering naar de V.S. vertrok, is aldaar per vliegtuig aangeko men. Hij zal daar 2 a 4 weken blijven en met ambtenaren van het Amerikaansche ministerie van Landbouw besprekingen voeren over de vaststelling van de toe wijzingen van vetten en oliën aan Nederland in het komende jaar. DE SAMENSTELLING VAN HET BROOD. Do achteruitgang van de hoe danigheid van het brood, is zoo als reeds werd medegedeeld, een gevolg van het feit, dat in over wegende mate van tarwe cn rogge van den inlandschen oogst gebruik wordt gemaakt. De moeilijkheden in den aanvoer van buitenlandsche tarwe, mede ontstaan door dc sta king in dc Amerikaansche scheep vaart, maakten, dat het percen tage buitenlandsche tarwe, ver werkt in broodbloem, de laatste i weken, tot 20 was gedaald. Nu, na de beëindiging van dc stakingen, de aanvoer meer toe neemt, mag ook eenige verbete ring in de broodgraanpositie wor den verwacht. Met ingang van In een aan de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te New York overhandigde nota deelt de j Intaliaansche regeering mee, dat het jongste aanbod van maar- j schalk Tito een basis voor onder handelingen vormt, behalve wat den eisch op Gorizia betreft. Deze stad wil Italië niet afstaan. Te Rotterdam is een bond in oprichting voor ouders van Ca- nadeesche bruidjes. De bedoeling is een spaarfonds te stichten, ten- i einde het mogelijk te maken straks de kinderen in Canada tc bezoeken. Tengevolge van de vergadering der Liberale fractie in de Belgi- i sche Kamer en Senaat, waarbij besloten werd de regecring niet ten val te brengen, is de regee- ringscrisis tijdelijk bezworen. Er is bericht binnengekomen, dat een onbekend stoomschip om hoog gevaren is in het vaarwater Wielingen. Sleepbooten zijn der waarts vertrokken. De lucht is heiig. De raad van ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier zal heden te New York voor den honderdsten keer, sinds zijn oprichting in 1945 te Potsdam bij eenkomen. De hevige explosies van mu nitie in het Reichswald, gaan el- ken middag nog regelmatig door. Op gezette uren trillen de ramen Beslissing van den Hoogen Raad. De rechtsgeldigheid van de zoo genaamde wetsbesluiten (dit zijn de Kon. Besluiten, welke gedu rende de bezetting van ons land te Londen genomen zijn) heeft sindsdien aanleiding tot veel dis cussies gegeven in politieke en ju ridische kringen. In het parlement heeft de re geering bij herhaling betoogd, dat aan deze wetsbesluiten op grond van het noodrecht inderdaad rechtskracht moest worden toege kend en dat er dus geen aanlei ding was, deze besluiten ter na dere legaliseering aan het Parle ment voor te leggen. De Hooge Raad heeft nu aan alle onzekerheid een ein de gemaakt door in een ar rest in een onteigeningspro cedure te overwegen, dat, waar ten gevolge van den oorlog de gezamenlijke uit oefening van de wetgevende macht door de Koningin en de Staten-Generaal niet mo gelijk was, de Kroon bevoegd was tot het uitvaardigen van maatregelen van wetgeving, voor zoover zulks, zonder dat het herstel van de samen werking tusschen de Kroon en de Staten-Generaal kon worden afgewacht, door de omstandigheden was geboden. De beslissing, of deze gebon denheid bestaat, betreft: zegt de Hooge Raad een vraag van beleid, die niet is ter beoordecling van den rechter. Deze zou aan zoodanigen maatregel slechts ver bindende kracht mogen ontzeggen, voorzoover die gebondenheid niet aanwezig kan zijn geweest. Radiorede van Or van Mook. in een gisteravond te Ba tavia uitgesproken radiorede heeft Dr van Mook o.a. ge zegd: „Wij moeten ons ervan bewust zijn, dat het bereiken van een overeenkomst niet het einde van onze moeilijke taak beteekent. In zekeren zin is het slechts een begin. De toestand te Batavia is uiterst moeilijk. De invoering van repu- blikeinsch geld, gepaard gaande met de stopzetting van de voedsel, toevoer uit'de omliggende streken, heeft een noodtoestand doen ont staan, die binnen enkele dagen moet worden Opgelost. Inmiddels is er gegronde hoop, dat de bijeenkomst te Cheribon deze oplossing zal brengen, omdat beide partijen van de noodzake lijkheid ervan overtuigd zijn. In dien iemand vrede wenscht te be reiken, niet gebaseerd op overwin, ning en nederlaag, dan is een groote mate van geduld en weder- zijdsch begrip noodig. Dit kan niet worden verkregen door een enkele daad en in een enkelen dag, omdat altijd de mogelijkheid be staat, dat een plaatselijk of indi vidueel conflict uitbreekt, dat in zulke gespannen tijden ernstige gevolgen kan hebben, indien de opwinding op anderen overslaat. en uitkeering te beginnen bij het tweede kind, I De minister koos het eerst- i genoemde systeem, ten einde over een zoo breed mogelijk vlak bevrediging te schenken. I Van R.K. zijde werd hiertegen 't bezwaar aangevoerd, dat de in» komsten van een klein gezin met b.v. twee kinderen, in ver gelijking met de geldende rege ling, in gelijke mate zouden 1 stijgen als die van een groot gezin. Daarom werd van deze zijde het progressieve systeem aanbevolen, dat gunstiger werkt voor de kinderrijke gezinnen. De minister komt thans aan dit bezwaar tegemoet door den bijslag van het vierde kind af op f 3 te stellen. Tegenover een kinderbijslag- regeling voor kleine zelfstandi gen staat de minister sympa thiek. Het vraagstuk wordt na der bezien bij de voorbereiding van de aigemeene herziening der sociale verzekering. De minister heeft het niet gewenscht geacht een tijdelijk karakter aan de verhooging te geven. Mocht de Tweede Ka mer hiertoe een voorstel doen, dan zal hij zich er echter niet tegen verzetten. ZEE-K A BELDI EVEN GEPAKT. De Portugeesche politie van Macao heeft 8 Chlneezen gearres teerd, nadat door marine- en politie-autoriteiten een jacht be gonnen was op Chineesche pira ten, die eind October ongeveer 10 km. zee-kabel gestolen hebben. De Ohlneezen werden gearresteerd aan boord van twee jonken, die 400 m. kabel vervoerden. De kabel van Singapore naar Honkong is twee keer doorgesne- der huizen in het grensgebied en den door lieden, die het materiaal zelfs tot in Nijmegen. op den zwarten markt verkochten. Wijziging ontwerp Kinderoijslag. Eerste drie kinderen 2.40, voor volgende ƒ3.—. Minister Drees heeft een wij ziging aangebracht in het ont werp tot uitbreiding van den kinderbijslag. De minister handhaaft zijn voorstel den bij slag te doen ingaan bij het eerste kind, doch stelt thans bovendien voor om den bijslag van het vierde kind af op een hooger bedrag, n.l. f 3 per week, te stellen. Hiervoor zal een. lichte ver hooging van de door den werk gever te betalen premie noodig zijn. Deze zal 5,5 pet. per jaar moeten bedragen. De keuze ging bij de verhoo ging van den kinderbijslag, zoo als men weet, om twee syste men a. handhaving van het bedrag ad f 2,40 per kind per week en uitkeering terstond bij het eerste kind, b. verhooging van het bedrag tot f 3,60 per kind per week Provincienieuws VLISSINGEN. Do taak der kerk in Indonesië. In een gemeente-avond van de Ncd. Herv. Gemeente, gehouden in de Nieuwe Kerk sprak Vrij dagavond Dr J. Lodder, tijdelijk te Aerdenhout, die jarenlang Gou- vernementsarts en laatst Genees heer-Directeur was van het Zen dingsziekenhuis te Malang. Na ingeleid- te zijn door Ds Schoch verkreeg Dr Lodder het woord, die er op wees, dat er thans in Indië dingen gebeuren die ons als Christenen en de Hol land sche kerken zeer interessee ren. In het levèn van de inlandsobe bevolking was voorheen weinig verandering, overal hetzelfde ge meenschapsleven met weinig ini tiatief, geleid door het Indische karakter, geloofsleven en cultuur. Er was geen 6prake van eigen persoonlijk leven. De sterke dessa- gemeenschap remde elke ontwik keling, het jonge leven werd ver stikt door de eeuwen oude cultuur en de godsdienstige opvoeding, de goede oude-vormen waren eeuwen lang gelijk. Daarom is Java zoo lang zichzelf gebleven. In deze stilstaande sfeer is ge komen de invloed van het Westen, waarbij echter de innerlijke aan sluiting uitbleef. Indië zocht naar een nieuw le- vens-iedaalop deze basis kwam toen de politiek cn daarmee de roep Indië moet vrij. Dit was de vulling voor een lecge ziel. Als zoo zeide spr. dit eenmaal zal zijn bereikt, zal dit blijken toch niet het levensideaal te zijn geweest. Daarom is de verkondiging van het Evangelie in deze ledige zie len zoo broodnoodig. De velden zijn wit om te oogsten. Er wordt reikhalzend uitgezien naar dc ver kondiging van Gods Woord. Bij de Japansche capitulatie ontstond een groote chaos, ge heele Christelijke kampongs zijn door de Mohammedanen, vooral door oude fanatieken, uitgemoord, Toch zijn de Christelijke kerken levend. Indië heeft iets van dc ge loofsmoed, die wij missen. Zende lingen op eenzame posten zijn door God rijk gezegend. De In dische kerken toonen blijdschap dat zij mogen staan in hun kleine kracht. De kerk staat tegenover een nieuwen staat en heeft heel veel hulp noodig, gebed en geld en menschen. Gedenkteeken Mij „De Schelde". De gedenkplaten die door het personeel van dc Kon. Mij. „De Schelde" voor hun gevallen kame raden werden ontworpen, zullen op Zaterdag 16 Nov. a.s, des voormiddags 11.45 uur plechtig worden onthuld. Donderdagavond sprak in het Concertgebouw de heer Cas per Höwcler voor de leden van de Z.V.U. Aan de hand van lantaarnplaat jes gaf hij een overzicht van het gebruik van verschillende orkest instrumenten, waarbij de kennis van de aanwezigen vaak op de proef werd gesteld, Aan het eind dankte de voorz. 'den spr, voor het gebodene, dat met een hartelijk applaus werd onderstreept. Stoomschip krijgt ketting in de schroef. Het van hier uitgaande stoom schip Walter A. Luckeiibach, mo- tondo 283 ton, lieoft een kottlng In do Bchroof gekregon. Een sleepboot is ter assistentie uit gevaren. MIDDELBURG. Vrijdagavond vergaderde de kring van Mannenvereenigin- gen onder voorz.schap van den heer A. de Klerk, Na de ope ning verkreeg Ds J. Hindriks van Vlissingen het woord om te spreken over „De nieuwe koers in de Herv. Kerk", GOES. Hulp bijzondere nooden. Door den Burgemeester is de zer dagen het Fonds voor bij zondere nooden gerecon strueerd weder in het leven ge roepen. De commissie b'estaat thans uit de volgende heeren: A. Buijs, weth. van Soc. Zaken, voorz., A, de Bruijne, A. C. Burger, Ph. Haverhoek, J. J. Huissoon, H. J. van Hove, J. D. de Jonge, M. W. Knuist, W. Steutel en J. S. Visscher. Als secretaris en penningmeester van de commissie zullen optre den resp. de heeren J. J. Huis soon en A. C. Burger, terwijl door de commissie als eere voorzitter is benoemd de heer Mr W. C. ten Kate, burgemees ter dezer gemeente. Bij de door den Burgemees ter gehouden installatie van de commissie is er den nadruk op gelegd, dat de taak van de com missie is het verleenen van een malige hulp in die gevallen waarin sprak is van een bijzon dere nood. Eventueele aanvra gen om hulp kunnen schrifte lijk bij de commissie Oostwal 87a worden ingediend. HOEK. Eervol ontslag burgemeester. Bij K.B. is aan Mr J. A. van Tienhoven, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1947, eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. SCHEEPVAART- BERICHTEN. Op 8 Nov. gepasseerd naar Antwerpen m.s. „Nijkerk" van Gibraltar. Op 8 Nov. gepass. van Antwer pen m.s. „Jacoba" naar Rotter dam; s.s. „Lekhaven" naar jRio de Janeiro; m.s. „Serves" naar Londen. Op 9 Nov. m.s. „Friso" naar Shoreham; m.s. „Wilda" naar Ycrsey. Op 9 Nov. te Vlissingen aange komen m.s. „Omlandia" van Ant werpen. Op 9 Nov. vertrokken van Vlis singen m.s. „Depa" naar Grange mouth; m.s. „Baraat" naar Go thenburg. Kerk cn Zending. Ned. Herv. Kerk, Bedankt voor Goes, C. Hooykaas te Kampen. Onderwijs. Examens. Voor het eerste deel van het examen Gemeente-financiën is (lezer dagen te 's-Gravcnhage ge slaagd de heer P. van der Hof te Vlissingen. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Wisselend bewolkt met hier en daar een regenbuitje, vooral langs de Noordzeekust. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Wei nig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1