Uit de Schatkamer onzer Letteren. De zaak van oud minister Üe Geer. Tribunaal te Goes. Dam-Labyrinth. m 11 Ét §1 I XXXVIII HET CHRISTELIJK ELEMENT IN ONZE LETTERKUNDE 18. WilUm BilderdIJk. In 1756 werd te Amserdam een jongen geboren, die in zijn va derland in een bewogen tijd een belangrijke rol zou gaan spelen. Het was Willem, de zoon van dokter Isaac Bilderdijk en Sibilla Duizenddaalders. Zijn jeugd was verre van onbezorgd; zoowel va der als moeder waren zenuwziek en er heerschte in het ouderlijke huis dan ook een neerslachtige en naargeestige stemming. En de zoon des huizes was niet in staat zijn sombere omgeving van tijd tot tijd te onvluchten; van zijn zesde tot zijn zeventiende jaar kluisterde een beenontsteking hem aan het ziekbed, waar Willem, zonder eenige voorlichting of lei ding, zijn geest trachtte te vullen met allerlei kennis. Dit alles oefende geen gunstigen invloed op zijn karakter, dat toch reeds „meer mijmerziek dan speelsge- zind" was. Een groote hoeveelheid kennis, critiekloos opgenomen en onsyste matisch verwerkt maakte van Bil derdijk een ongemakkelijk mensch die zeer van zijn eigen waarde overtuigd was. Niettemin was hij een man van groote gaven, die zijn tijdgenooten versteld deed staan door zijn weten en zijn dichterlijk vermogen. Het spreekt wel vanzelf, dat een zoo strijdbare figuur als Wil lem Bilderdijk, zoowel tijdens zijn leven als later, bloot heeft ge staan aan laster en smaad. Met opzet zijn soms de geschiedboeken betreffende dezen man, die ver boven den middenmaat uitstak, vervalscht en het modernste en meest gebruikte handboek onzer letterkunde spreekt van hem als van „een veelszins weerzinwek kende figuur". Bilderdijk ging namelijk lijn recht in tegen de heerschende op vattingen zijner dagen, zoowel op nationaal als op geestelijk ge bied I Heel de achttiende eeuw wordt gekenmerkt door een slap pe geest van rationalistische gods dienstigheid. Vooral in het laatste kwart dier eeuw komt de veran dering in het menschelijk denken heel sterk uit. Tegen dit alles keert zich nu de jonge Calvinis tische dichter, de onverzettelijke strijder voor de zuivere Reforma torische beginselen. Wij willen hem in dit artikel bezien in het licht van zijn godsdienstige over tuiging. Alle verhoudingen van het le ven wenscht Bilderdijk te toetsen aan de regels van den Bijbel. Hierdoor komt hij in botsing met het bestaande. Heel vaak is hij met name door andersdenkenden, gelaakt om het dikwijls onmisken bare verschil tusschen zijn begin selen en de practijk van zijn le ven. Bilderdijk was een mensch, met al de fouten en gebreken die het schepsel eigen zijn. Maar ge lukkig was hij zichzelf zijn te kortkomingen bewust. „ik gevoel mijn geheel door worsteld leven als een staat van aantrekking van God en van te- rugstooting van mijn zijde, waar in de genade met het verderf in een eindeloozen strijd is". En, voegt hij hieraan op aandoenlijke wijze toe, „die dit leest, bidde voor mijl" Bilderdijk was een geloovig Christen, maar in het leven werd deze overtuiging eerst werkelijk heid bij het klimmen der jaren. Het leven bracht onzen dichter Rechts weinig geluk. Om zijn po litieke overtuiging moest hij het yaderland verlaten en in den vreemde stond hij vaak op den rand der ontbering. Toch ziet hij, ook in zijn ballingschap, Gods voorzieningheid over hem waken en tijdens zijn verblijf in Duitsch- land zingt hij: O Gij, die met doordringende [oogen De plooien van mijn hart doorziet! Gij ziet mij voor U neergebogen, En hoort mijn fluistrend [avondlied. Ai, zie het zuchtend [boezemprangen Eens hart, dat van verkropping [berst 1 Door de onderdrukking [uitgeperst I Aanschouw ze, sla Xe gunstig [gade, Gij, die nooit hopenden verstoot! Aanschouw ze, Godheid van [genade, Gij, trouwe toevlucht in den nood I Ik weet, geen schreien, zuchten, [klagen Eens harts, van allen kant [doorboord, Geen ziel, getroffen door Uw [slagen, Verdient, o God, dat Gij ze hoort. Ik buig het hoofd in [zielbetrouwen, En hoe Uw slaande" hand mij [grieft, Ik kan het als een gunst [aanschouwen, En voel, dat Gij mij teeder lieft. Dan, o genadig God en Vader I Gij, die mij dit betrouwen schenkt, Bevestig het mij na en nader, En trekt mij waar Uw hand mij [wenkt Sterk was de liefde welke Bil derdijk voor (iet volk der Joden voelde. Te begrijpen .is het dan ook, dat een Israëliet als Da Costa gegrepen werd door de op vattingen van zijn begaafden leer meester en zelf tot het Christen dom kwam Namen, die we niet ver geten mogen. De ouders van Jan van Hoof, de redder van de Waalbrug, heb ben van de Amerikaansche legeijg. leiding een posthume onderschei ding ontvangen voor hun held- haftigen zoon, aan wien werd toe gekend de vrijheidsmedaille met bronzen palmen. In.het schrijven van de Ame rikaansche regeering waarbij de vrijheidsmedaille werd aangebo den, werd ondermeer gezegd Jan van Hoof, Nederlandsch staatsburger wordt onderscheiden voor zijn buitengewone verdien stelijke prestatie op 18 Septem ber 1944, waardoor de Ver. Sta ten werden gesteund in de voort zetting van den oorlog tegen den vijand op het vaste land van Eu ropa. Dit schrijven was verzonden in opdracht van generaal Patton en onderteekend door William Bernard Smith, luitenant generaal van de Vereenigde Staten en hoofd van de staf. In de moti veering werd onder meer gezegd, dat volgens Amerikaansch oordeel Jan van Hoof onder granaatvuur de kabels heeft doorgesneden, die verbinding gaven met de lading van de Waalbrug. H. M. de Ko ningin had reeds d.d. 8 October 1946 aan den vader van Jan van Hoof een schrijven gezonden, waarin zij mededeelde het een voorrecht te achten aan den zoon Jan van Hoof alsnèg posthuum het Ridderkruis, vierde klasse der Militaire Willemsorde te verlee- nen. H. M. was vol lof over diens heldhaftig optreden toen hij op ,18 September 1944 de Waalbrug redde. In haar memorie van antwoord betreffende het algemeen regee rlngsbeleld, deelt de regeering, wat betreft de gedragingen van den eersten minister-president ln Londen Jhr, Mr de Geer mede, dat een gfcrechtfilUk onderzoek naar de gedragingen van dezen staatsman loopende is. gaarne wil zij, zoodra dit onderzoek zal zijn afgesloten, nadere mededee lingen hieromtrent aan de Ka mer verstrekken. Dan kan worden overwogen of t.a.v. den heer De Geer toepassing dient te worden gegeven aan de wet inzake de zuivering van de Nederlandsche ridderorden. INHEEMSCHE TABAK ZONDER BON. Met ingang van 9 October Is een wijziging van de tabaks- en tabaksproductenbeschikking 1940, in werking getreden, waardoor de hier te lande geteelde tabak niet meer als distributiegoed zal wor den beschouwd. Dit beteekent, dat tabaksproducten vervaardigd uit door beroepstelers gewonnen tabak zonder bon kunnen worden gekocht en verkocht. Het rijks bureau voor tabak en tabakspro ducten zal een verbod uitvaar digen deze inheemsche tabak te vermengen met de door haar-aan de fabrikanten toegewezen im porttabak, bestemd voor de ver werking tot rookartikelen voor de distributie. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het bovenstaande slechts geldt voor de inheemsche tabak en de daaruit vervaardigde producten, afkomstig van oogst 1946 en volgende. Uit voorgaande oogstjaren afkomstige tabak blijft onder de competentie van het rijksbureau voor tabak en tabaks producten. KOUDE DECEMBER MAAND VERWACHT. De afdeeling klimatologie van het K.N.M.I. in de Bilt meldt: Er zijn enkele aanwijzingen, dat de temperatuur in December be neden normaal zal zijn. Echter zijn enkele berichten uit het bui tenland, die tot het opmaken van deze verwaohting moeten dienen, niet ontvangen. Toch meent het instituut voor een koude Decem bermaand te mogen waarschuwen. Uitspraken van de zitting van Donderdag 24 October 1946. Jan Saaman, grond werker te Wolphaartsdijk: i/a jaar intern, eind op 7 Mei 1950 en ontz. rechten. f Jacob de K e i z e>r, arbeider te Wolphaartsdijk1 Ya jaar intern, eind Qp 7 Maart 1948 en ontz. rechten. Louis de Roo, kan toorbediende te 's Heer Abts- kerkegeen verdere intern., verb, verkl. typmachine en ontz. rechten. Maria Jacoba Lo lt e r s e, zonder beroep te Putte: 1 jaar en 4 mnd, intern, eind op 7 Maart 1948 en ontz. rechten. Zitting van Donderdag 7 Nov. Als eerste kwam voor W i 1- lem Marinus Steen bakker, beschuldigd van lidmaatschap der N.S.B., gewa pend dienst te hebben gedaan voor de Wehrmacht, lidmaat schap der W.A., het bijwonen van schietoefeningen o.l.v. de D. Wehrmacht en propaganda voor de N.S.B. Beschuldigde gaf alles vol mondig toe. Mr Kuipers, de verdediger, merkte op, dat beschuldigde on bewust begonnen is op het ge vaarlijke pad en hierop on doordacht verder ging. Maarten Water man te Waarde werd er van beschuldigd, dat hij zich aan gesloten had bij de N.S.B., de W.A., de vrijwillige hulppoli tie en propaganda voor Vova en de „Zeeuwsche Stroom" had gemaakt. In 1943 had hij be dankt daar hij z n verkeerde houding ingezien had. De verdediger vroeg directe invrijheidstelling. Het tribunaal sprak besch. vrij van verdere interneering. Willem van den Berge te Krabbendijke, had zich aangesloten als symp. lid bij de N.S.B., als lid van den N.V.D. en had op verschillende wijzen hulp aan den vijand ver leend, o.a. door ais lid van de Landwacht met een geweer be wakingsdiensten te verrichten. In 1942 had hij bog niet ingezien, dat de Duitschers ons onder drukten. Hij bekende, dat hij „gefouteerdhad. De verdediger vroeg geen verdere interneering. „KAMERAADSKE LENS HOEK MOET IN EERE HERSTELD WORDEN". Voor de zaak tegen E u 1 a - lie Elisabeth W i 1 - helmina van Wage- n i n g e h, echtgenoote van ex-burgemeester Lenshoek te Goes, be stond van de zijde van het pu bliek vrij veel belangstelling. De beschuldiging hield in, dat zij lid is geweest van de N.S.B,, de N.S.V.O. en den N.V.D.als gew. meisjesleidster en lande lijk inspectrice voor den Nat. Jeugdstorm had gewerkt en als zoodanig de leden van den Jeugdstorm politiek vormde; bhjiKcn van ingenomenheid met den vijand heeft gegeven en colporteerde met Vova. Besch. gaf grif alle punten van beschuldiging toe. Zij en de N.S.B. ers in het algemeen had den gedacht, dat na Mei I94Ü Nederland niet meer met Duitschland in oorlog was. Ze meende, dat het ideaal dat ze nastreefde het goede was. De wantoestanden, jodenvervol ging, gijzeling, concentratie kampen waren een gevolg van den oorlog, latef zou dit wel verbeteren, was haar meening geweest, ln de N.S.B. had veel verkeerds gezeten gaf ze toe. Alles had ze vanuit „ons (N.S.B.) gezichtspunt1 be schouwd. Als getuige trad de heer J. C. Massee op, die in de eerste jaren van üe bezetting vrij re gelmatig de fam. Lenstioek be zocht en ze op hqt verkeerde van hun houdmg gewezen had. Later kwam Jtiij er met meer mee in aanraking. Mr J. P. van üeiitse, haar verdediger, teetcende tn zijn pleidooi de opkomst van het Nat. Socialisme met zijn idea len, Door die idealen waren ook de beide Lenshoeken ge vangen, die de idealen tot de hunne maakten. Ze waren dan ook zuiver principieel Nat. So cialist geweest en_de jodenver volging, W.A., Landwacht en terreur had hun sympathie niet gehad, ze hadden di( als nood wendig gezien. Het leiding ne men over de jeugdstorm zag de verdediger als een consequentie van haar N.S.B.-lidmaatschap, in het algemeen heeft besch. niet ten nadeele van het Ne derlandsche volk willen hande len, ingaande op dë stratmaat meende hij, dat ze een goede plaats in de maatschappij ver dient en dat haar de kans ge geven moiet worden zich in eere te herstellen. Hij vroeg daar toe de beschuldiging vervallen te verklaren en tegen haar geen verdere maatregelen te nemen, maar haar direct in vrijheid te stellen. Na dit pleidooi ging de voor zitter tegen de gewoonte, zoo als hij ook opmerkte, in op de woorden van den verdediger. Mr Vlaming stipte aan, dat de regeering in Engeland het recht tot optreden had en blindelinge gehoorzaamheid kon vorderen. Niemand kon wanneer hij in 1940, zooals mevr. Lenshoek, geïnterneerd was geweèst, dit als motief voor een verdere aansluiting bij de N.S.B. doen gelden, dit was dus geen reden om een anti-Nederlandsche houding aan te nemen. Na dit, incident zou men het haast kunnen noemen, ging het tribunaal in de raadkamer, om terug te komen met de mede- Provincienieuws VLtSSINGEN. Openbare Leeszaal en Bibliotheek October 1946. Uitgeleend werden: 1278 Ned. romans. 122 romans ln vreemde talen, 537 studieboeken, 289 kin derboeken, totaal 2227. Bezoek tijdschriften- en kran tenzaal: 73 vrouwen, 338 man nen, Jeugdleeszaal: 108 meisjes 252 jongens, totaal 767. Aanwinsten: romans Van Aerde, Kaïn; Gibbs Het groote schaak spel; v. Loon, Intermezzo; Staal, Kappie Marie; De Vries, Ver duisterde jaren; Isherwood, Pra ter Violet; Nocher, Les clandes- tlns; Roberts, So immortal a flo wer. Studieboeken: Attlee, Mfjn La- bourparty; Bernadotte, Het einde; Het boek der huisgeneesmiddelen; Bonder en van der Keuken, All in one; B(jlmer, Nieuw Guinea; Campert, Sonnetten voor Cynara; Durant, In den hof der wijsbe geerte; Kalser, Sproken-wijsheid; Luns, Frans Hals; Spoorenberg, Hoe moet men solliciteeren?; Zoetmuller, Nederland zooals het in dan oorlog werkelijk was. Deel I. Het verraad en de verraders. ST. LAURENS. De z.g. Herstelraad is alhier als volgt samengesteld: Burgem. J. W. v. 't Hoff, voorzitter; S Franc! e, secretaris; P. Boon; J. W. Davidse; P. Pieterse en de dames M. SimonseWillemse; N. SimonseBesuien; M. Verburg— Janse; P. L. v. d. Voorde—Bos- schaart. SEROOSKERKE (W.). Een dezer dagen zal een aan vang worden gemaakt met het aanleggen van de electrische straatverlichting ln deze gemeen te. Van de 20 lantaarns die ln totaal zullen worden aangebracht, zullen er ln de maand November vermoedelijk reeds 11 worden ge plaatst. Ook de overige lampen hoopt men nog dezen winter te kunnen plaatsen. Herstelraad. Ook in deze gemeente is in ver band met de extra-textielvoorzie- ning voor de getroffen gebieden een z.g. Herstelraad ingesteld. Hierin hebben de volgende per sonen zitting: P. Dregmans, bur gemeester, voorzitter; .Mevr J. Dregmans—Dielemtm; H. Claris- se; D. A. RefjndersSchilt; H. Sinke; N. Visser en C. de Visser. Kassier Boerenleenbank. Door het bestuur der Coöpera tieve Boerenleenbank te Seroos- kerl.e (W.) werd met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot kassier, de heer S. den Hollander te Oost- kapelle. HAAMSTEDE. Door ds Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk is het plan opgevat om het groote kerkgebouw te ver warmen. Maandagavond werd een gemeente-avond belegd om dit plan te bespreken. Teekening en begrooting werden besproken. ST. MAARTENSDIJK. Aanbesteding. Vo-or het bureau Wederop bouw Boerderijen alhier vond de aanbesteding plaats van twee landbouwschuren waarvan een voor dhr C. v. Burgh te St. Maartensdijk en de ander voor C. Dorst te Stavenisse. Deze aanbesteding is de eerste op Tholen, en zelfs voor Zee land voor het bureau Weder opbouw Boerderijen. De in schrijving voor de aanbesteding was als volgt: L. Rosemont te Stavenisse voor de massa f 25.000; A. Mul ler, St. Maartensdijk, massa f 19.383, voor de schuur te St.- Maartensdijk f 5601, Stavenisse f 13.782; firma Gessij en Co- pusse, Utrecht, massa f 21.075, St.-Maartensdijk f 7245, Stave nisse f 13.8j0; J. Karvink, St.- Annaland, massa f 22.000, Sta venisse f 14.000, St.-Maartens dijk f 8000; A. Rijnberg, St.- Maartensdijk, alleen boerderij St.-Maartensdijk f 5750; J. Schaars en Co., Rotterdam, massa f 20.910, St.-Maartens dijk f 6120. Stavenisse f 14.790; C. J. Geluk, St. Maartensdijk, massa f 23.000, St.-Maartensdijk f 8500, Stavenisse f 14.500. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. BURMAANSCHE VRIJHEIDSPARTIJ EISCHT ZELFBESTUUR. De Vrijheidspartij in Burma, die op (Standpunt „Burma voor Burmanen" staat, heeft na een congres van drie dagen verschil lende resoluties aangenomen. Zoo eischt men, dat Engeland Burma onmiddellijk zelfbestuur verleent. Een constitueerende vergadering van vertegenwoordigers van het Burmaanschc volk zou moeten worden gevormd, teneinde een nieuwe constitutie op te stellen. Verder werd geëischt, dat het witboek inzake Burma zou wor den ingetrokken en dat het land denzelfden status en dezelfde voorrechten zou krijgen als Voor- Indië. Voorts, dat grondbezit van buitenlanders onder de eigen be volking wordt verdeeld. JOODSCHE VLUCHTE LINGEN IN FRANKRIJK. Bij de komende besprekingen over het vervoer van Joodsche vluchtelingen door Frankrijk, be sprekingen, welke zullen plaats hebben tusschen Éngeland, Frank rijk en de V.S., wil Frankrijk de kwestie van het periodiek ver schijnen van Joodsche vluchtelin gen uit de Amerikaansche zóne, welke vluchtelingen de Fransche grens pogen te' overschrijden, te berde brengen. Een officieel Fransch woord voerder deelde mee, dat Frank rijk de verschijning van deze uit gewekenen die nimmer papie ren hebben belangrijker achtte dan de vrees van Engeland met betrekking tot het bestaan vati vluchtelingenkampen in de buurt van havens als Marseile. VARENDE OF RIJDENDE MARINE. Uit het voorl. veislag van de Tweede Kamer over de Marinebegrooting Aansluitende aan de opmer kingen over noodzakelijke be zuinigingen, wezen zeer vele leden op de postenaanschaf van auto's en rijwielen, in 1946 op f 4.200.000—, in 1947 op f 1.400.000,— geraamd. Deze cijfers schijnen een bevestiging te geven van het gezegde, dat het ma rinepersoneel meer in auto's rijdt dan op sche pen. vaart. DE POLITIEKE COMMISSIE DER V. N. Gromyko heeft critiek. Tijdens de vergadering van de politieke commissie der V.N. heeft de afgevaardigde der Sov jet-Unie, Gromyko, verklaard, dat de Veiligheidsraad een fout heeft gemaakt door het afwijzen van de verzoeken om toelating tot de V.N. van Albanië en Mon golië. Hij zeide, dat de houding .der mogendheden, die toelating verzoeken, tijdens den laatsten oorlog een der voornaamste fac toren moet zijn, die meespreekt Hij sprak vervolgens over de bij dragen, die deze twee landen heb ben geleverd tot de geallieerde overwinning. Zal het veto-recht beperkt worder»? Van gezaghebbende zijde te New York wordt medegedeeld, dat de V.S. een concreet voorstel zullen doen om het recht van Veto der groote mogendheden te beperken, wanneer deze kwestie door de politieke commissie zal worden behandeld. Men meent te weten, dat het voorstel de volgende punten be vat: 1. De Veiligheidsraad zal trach ten een duidelijker definitie te vinden ten aanzien van de vraag over welke geschillen het Veto kan worden uitgesproken. 2. De groote vijf moeten Over eenkomen, dat een negatieve stem of onthouding niet noodzakelijk als een Veto worden beschouwd. 3. De groote vijf moeten moge lijke amendementen op het regle ment van den Veiligheidsraad op stellen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag. Zon op 7.51 u., onder 16.56 u. Maan op 18.28 u., onder 10.42 u. Hoog water te Vlissingen Maandag 11 November: 2.47 u. 2.45 m., 15.01 u. 2.47 m. Burgerlijke Stand deeling, dat niet aangenomen kon worden, dat verd. niet desbewust gehandeld had. Ver der zal nog een nader onder zoek plaats vinden. Het ver zoek van den verdediger werd dus niet ingewilligd. Uitspraken in deze zaken op 21 Nov. 1946. 1 VLISSINGEN. Ondertrouwd: M. J. L. van der Graaff, 32 j en M. Marschall, 38 j.; A. van de Gruiter, 21 j. en C. Smoor, 19 j.; W. de Koning, 32 j. en J. J. Jansen, 33 j.; P. Schunselaar, 36 j. en P. Jobse, 25 j. Getrouwd: W. A. Fltpse, 23 j. en A. H. van Munster, 23 j.; P, H. J. Willemse, 58 j. eft J M. Heijdens, 47 j. Geboren: Aart P., z. v. J. Stroo en A. N. van Luuk; Jacomina, d. v. J. B. Dierickx en "S. M. van Boven; Catolina M., d. -v. Chr. Boone en B. C Kotvis; Izaak C M., z. v. I. Eversdyk en M. de Waal; Leendert, z. v. B. de Rid der «1 B. Peters; Lenle T., i. v. J. G. Minderhoud en C. van de Velde; Maria C., d. v. C. P. Vader en M. Schijndel. Overleden: J. P. Jacobse, 47 j. man van w. Kerkhove; J. P. Sierevogel, 71 j., weduwnaar van A. Knoop; M. Brouwer, 85 j., weduwe van A. Louwerse, HEINKENSZAND. Geboren: Bartnolomeus J. J,, z. v. A. O, Bos en E. ae Jonge; Cornelia J., d. v. A. Koster en C. öunonse; jozina P., d. v. A. Koster en O. oimonse. Getrouwd: W. P. Minnaard, 23 j. te Yerseae en J. A. van de Velde, 23 j.; J. Sinke, 25 j, te Kapelle en J. C. Kole, 24 j.; C. Vermare, 28 j. en M. de Wilde, 29 j. OOSTKAPELLE. Ondertrouwd: J. Vreke, 24 j. te 's-Gravenliage en G. Urebelio, 22 j.; H. v. d. Beyaen, 28 j. te Vlissingen en A. is.. Back, 22 j. Overleden: W. Ludikhuize, 79 j., ecntgen. van E. Du.ekot; H. sveenaam, 86 j. weauwn. van A, P. de Kok; P. Joosse, z. v, J. ooosse en J. Gelaoi, overleden te Middelburg. Geboren: Pieternella M., d. v. J. coppoolse en D. s. Joose; Leenden M., z. v. P. J. Bom en A. ivl. Huisman; Martina, d. v. A. de Visser en J. U. Louwerse. SEROOSKERKE (W.). Gebo ren; Lxjinena v. L. jobse en M. u. ae vooga, Johannes, z. v. A. de Wolf en G. Beuxema; Dnk jan, z. v. J. J. Riompe en J. Meq ers. Getrouwd: C. P. Willeboer, 2o j. en F. Joosse, 27 j.; A. Boo gaard, 25 j. en H. P. Geidof, 23 j.; J. Smke, 24 j. en J. Mol, 2a j.; S, Fiancke, 2b j. en N. Boone, 23 j, overleden: W. Huijssoon, 80 j. eclug. van E. Koole; c. Cnristk- aanse, 51 J., echtg. van C. O. ae Visser; r. d. westaorp, 44 j., ecntg. van J. W. Roaa te Middel burg; L. Adriaanse, 77 J., echtg. van L. dongepitr. ST. PnlLiPSLAND. Geboren. Mannus, z. v. M. oeense en w. M. iNOorohoek; Gonuntima, cl. v. is., wuist en J. P. M. Meyer; dacobus, z. v. P. van Dnel en A. u. («uist; Piete'r L., z. v. H, Tim- mers en D. M. A. van Nieuwen- nuyzen; Marinus G. J., z. v. C. J. Leune en A. A. Fedus; Jo- nanna E,, d. v. M. J. Geuze en J. wesaorp Overledten: H. Mager, 88 j., weduwn. van V. Kamman. Getrouwd: A. Verwys, 24 j. te Brurmsse en B. den Engelsman, 24 j.; A. Labruyere, 2u j. te Thoien en W. A. de Ruyter, 2i j.; M. Guiljam, 46 j. en A. M. jxaashoek, 28 j. SCHEEPVAART. BERICHTEN. 6 Nov. Gepass. naar Antwer pen: s.s. „Ostade" van Amster dam. Gepass. van Antwerpen: s.s» „Frans van Mieris' naar Rotterdam; m.s. „Da Costa naar Middlesbrough; m.s. „Sparta" naar imminghamm. Van Vlissingen vertrokken sleepboot „Blankenburghnaar Maassluis. 7 Nov.: Gepass. naar Ant werpen: s.s. „Fort Nassau' van New-York. Gepass. van Ant werpen: m.s. „Mary" naar Newport. Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. Oplossingenprobleem wedstrijd vraagstukken October. Auteur J. Scheijen Heerlen. No. 1. W 25. 26. 34. 37. 40. 41. 44. 45. 47. Z 10. 17. 18. 19. 24. 28. 31. 35. 36. 34—30, 47X38, 26-21, 21X5, 5X32, 32—49, (35—40) 45X34, (50—45), 49X40 (45—50), 40441 wint. No. 2. W. 29. 30. 39. 40. 46. 47. 48. Z. 8. 18. 19. 26. 28. 38. 48—42, 39—33, 33X2, (24X42) gedw. 47X38, (1923) gedw. 38-33, (26—31), 46—41! wint. No. 3. W. 16. 26. 28. 33. 37. 40. 41. 45. 47. Z. 6. 7. 10. 19. 20. 24. 30. 31. 36. 33—29, 26—21, 47X38, 40-34, 45X5, (19-24), 21-17, (22X11), 5—28, (24—30), 28—39, (30-35), 3944, (11-17), 44X2, (3540), 2-35, (4045), 35—44, (6—11), 16X7, (45^-40), 44—6, (50-45), 7—11, (45-50), 1-45. Mooi I Maar wat denkt men van de vol gende opl.28-22, 47X38, 16-111 40-34, 45X5, (24—30), 't beste. 5X44, (30-35) 11—21 (7—12), 21—16, (12—18), 16—11, (18-23), U—7, (23-29), 7—1, wint I Goede oplossingen ontvangen van: J. Sinke Goes; F. Branden burg, Zierikzee; J. Strooband, Middelburg; J. v. d. Meulen, Vlissingen; A. W. Beukema, Goes; J. de Smet, IJzendijke; C. Hoogesteger, Wemeldinge; J. Maring, O.- en W.-Souburg; K. Sinke, Kloetinge. Prijswinnaar J. v. d. Meulen, Vlissingen, na loting. Correspondentie. J. v. d. M. te VI. Wilt U mij laten weten welke van de be schikbaar gestelde prijzen U wilt hebben. A. v. S. te O.- en W.-S. Met dank voor Uw schrijven zal er nog op terug komen. J. S. te K. U zult nog een op merking krijgen over de proble men van October van J. de S. J. de S. Met dank voor Uw op merking. Uit voorronde kampioenschap Zeeland. Vorige week plaatsten wij een fragment uit de partij v. d. Weele Hollestelle en merkten in on derstaand diagram op, dat wit de dam niet mocht afnemen. Bij nader onderzoek blijkt toch winst aanwezig te zijn. Z. dam op: 47. schijven op: 14 en 20. W. 6 sch. op: 17. 18. 25. 26. 29. 33. Zoekt U zelf de oplossing, dan zult U een goede voldoening heb ben lezers, als ze gevonden is. Voor controle geef ik hier de voornaamste variant3328, (..X.,), 18-13, (..X..), 26X 17, (20—24), 17—111 (14—20), 25X14 (24—30), 14—9, (30-34), 9—3, (34—40), 3—25, (40-45), 253, winti Novemberprijsvraag. Auteur J. A. Petfnings 's Bosch. w vvf/s 'tm vm Wb MS, ^i! II 11 Zw. 9 sch. op: 7. 8. 10. 12. 14. 16. 20. 22. 27. Wit 9 sch. op: 17. 21. 28. 29. 32. 38. 41. 43. 47. m m Zw. 10 sch. op: 17. 18. 20. 23. 27. 31. 35. 36. 37. 45. Wit 10 sch. op29. 33. 34. 40. 42. 43. 44. 47. 48. 50. Voor beide vraagstukken geldt wit begint en wint. Oplossingen voor 1 Dec. in te zenden aan het redactie-adres. Wij stellen een prijs van i 2.50 beschikbaarWij hopen weer een record aantal op lossers te hebben. Goed succes 1 148. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. Maar bij de waterval is van Jimmy en Willy niets te bespeuren. Daarom klautert Sim in een hoge palm om de omtrek eens te verkennen. Al spoedig schijnt hij de drenkelingen ontdekt te hebben, hij wijst daar een plek, meer stroomafwaarts gelegen. Dus wordt de tocht voortgezet. En weldra kan Sientje een kreet, van vreugde slakenze ziet de verongelukte cineasten ijverig bezig met het repa reren van hun auto. Ook Jimmy en Willy zijn blij als ze de alligator met hun reisgenoten zien aan komen. We hebben een reuzenduik gemaakt, jongens, vertelt Jimmy. Jammer dat we hem zelf niet konden opnemen. Zou anders een succes nummer geworden zijn, waarbij het publiek geijsd en gerild had. Gelukkig hebben we de instrumenten gered, maar de kar heeft nogal.een deuk gekregen. Als we weer eens' met jullie op reis moeten, zul len we Sem Slobber een duikbommenwerper vra gen. Die is beter op die kuren van jullie berekend dan een auto.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 6