Schitterende actie De toestand van 's Rijks financiën. Wordt er recht gedaan? IN AMSTERDAM EERSTE BLAD Quitschland's naburen bereidende besprekingen voor. Nog altijd zorgwekkend. Met de bezuiniging is nog slechts 'n begin gemaakt. Ook de laatste concessie. Uitgav. Stichting „Zoouwseh Dagblnd" Hoofdkantoor i Gons, L, Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274280 Kontoren i Vlissingon, Wnlstr. 83, Tel. 108; Middelburg, Rou- aanaoho Knol 80, Tel. 2000; Neuzen Vlooswyckatr. Tel, 2052 ZÉEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 490 PROTESTANTSCH CHRISTELSJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 9 November 1946 Abonnementsprys ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdrodacteuri R, ZUIDEMA DirecteurJAOQ. DE SMIT. Advertentlepry» 12% cent per m.ra, Op en ondergang van Zon en Maan. Zondag, Zon op 7.60 u., ondor 10.58 u. Maau op 17.40 n., ondor 0,13 u. Hoog water te Vlieeingen. Zondag 10 November! 2.07 u. 2.38 m., 14,22 u. 2.37 m. Eenigen tijd geleden heeft te Amsterdam een man terecht ge staan, die een oud-N.S.B,-er had doodgeschoten. Hij had met zichzelf afgespro ken, dat hij den dood van zijn zwager, die door bedoelden N,S.B,-er in handen van de Duit- schers was gespeeld zon wreken en toen de vroegere Mussert- knecht als een „licht geval was vrijgelaten, had hij zijn voorne men uitgevoerd, Dit geval staat niet op zichzelf, Er heerscht met name In de kringen van de vroegere K.P.-ers die gedurende de bezetting voor de vrijheid van ons volk hun leven In de waarschaal hebben ge steld, gruote ontstemming over de berechting en in vele gevallen de niet-berechtiiig van de lieden die op een of andere wijze de belan gen van de bezetters hebben ge diend en dc goede zaak geschaad, En meermalen is het reeds voorgekomen, dat van die zijde pogingen werden gedaan, om zelf als rechter op te treden, Als de Justitie zoo rcdence- ren zij dan geen recht doet, zullen wij zelf maatregelen ne men dat het recht zijn loop heeft en dat de schuldigen worden ge straft. Nu beginnen wij, met dit op treden onvoorwaardelijk af te keuren. Niemand mag als eigen rechter optreden. God heeft het zwaard gelegd in handen van de overheid. Zij en zij alleen is geroepen en ge rechtigd het recht te bestellen en te handhaven. Daaraan moeten wij vasthou den. Doen wij dit niet, dan bestaat de kans, dat straks moord en doodslag aan de orde van den dag zijn. Tegelijkertijd echter, moet er de nadruk op worden gelegd, dat dit recht van de overheid tevens een plicht is, die zij niet mag verwaarloozen. Dit moet vooral in verband met de boven aangehaalde feiten niet uit het oog worden verloren. Het is toch niet zonder grond, dat er in'breede kringen en dan met name onder de oud-illegale werkers, groote ontstemming heerscht, A>er de wijze waarop in vele gevallen tegen de politieke delinquenten wordt opgetreden. Vanuit Londen zijn door de toenmalige regeering, stellige toe zeggingen gedaan. Het recht, daaraan behoefde geen twijfel te bestaan, zou zijn loop hebben. Gebleken is echter, dat aan deze toezegging niet de hand wordt gehouden. Er is wat dit betreft zeer veel voorarbcid verricht, maar het heeft den schijn, alsof justitio- neele autoriteiten voortdurend be zig zijn een spaak in het wiel te steken. Met name in de later be vrijde provincies. Alles werd en wordt op de lange baan geschoven. En als dan, als gevolg daarvan de berechting stagneert, komt de minister van Justitie bepalen, niet dat de „lichte gevallen" met de groot ste spoed moeten worden afge werkt, maar dat 40.ÜÜU personen, als „lichte gevallen op korten termijn moeten worden ontslagen. Zoo wordt er met het recht ge speeld, Zoo raakt de rechtszeker heid zoek. En zoo worden ook zij die ouder de rechteloosheid gedu rende het Duitsche schrikbewind zwaar geleUen hebben eu die te gen deze Uiiderdrukkmg en rech teloosheid zonder opbonden heb ben gestreden, tot liet uiterste ge prikkeld en kolueu ze er soms toe duigen te doen die in een rechtsstaat met geduld kunnen woruen. En zoo Is het nu reeds her haaldelijk voorgekomen, dat men seden, die de cel verdiend hadden zich in vrijheid bevinden en dat strijders vour de vrijheid 'in de cel zijn opgesloten. Hier rust een groote verant woordelijkheid op de overheid, die zich onder geen beding ook niet door invloedrijke ambtenaren of wie dan ook, mag onttrekken aan haar plicht om recht tc doen. Het ziet cr donker uit voor een volk ais liet recht op de stra ten struiket, als de overheid de taak haar doos God op de han den gelegd, veronachtzaamt, „Wie den goddelooze recht vaardigt en wie den rechtvaardige veroordeelt, zijn den Heere een gruwel, ja, die beiden (Spreuken 17 15). Deskundigen in de nabuurlan den van Duitschland stellen thans dossiers samen voor het geval zij worden uitgenoodigd de bespre kingen van de ministers van Bui- tenlandsche Zaken over Duitsch land bij te wonen. Waarnemers te New York zijn van meening, dat waarschijnlijk geen enkele mogendheid aan de voorloopige besprekingen der mi nister op 20 November zal deel nemen. Dit sluit echter de moge lijkheid niet uit, dat de ministers andere belanghebbende mogend heden over bepaalde punten zul len raadplegen, indien hun be sprekingen verder gaan dan de kwesties van orde, zooals het vaststellen van tijd, plaats en de agenda voor de eigenlijke bespre kingen. Het voedselrantsoen in Britsche zone blijft voorloopig gehandhaafd. Voedselschepen met bijna 20.000 ton graan aan boord zijn op weg naar de Britsche zóne van Duitschland, aldus is door een hoogen Britschen ambtenaar te Hamburg medegedeeld. De auto riteiten zijn er thans zeker van, dat het huidige rantsoen van 1550 caloriën per dag kan worden ge handhaafd. Gedurende de volgen de 28 dagen, te beginnen Maan dag a.s. De ambtenaar verklaarde, dat de toestand nog zeer ernstig is, maar dat o.m. met behulp van het thans aangevoerdevoedsel de situatie tijdens de volgende rant- soeneeringsperiode dezelfde zal blijven als tijdens de huidige. Te Washington worden de on- van dagen zullen, afgezien van de kosten der admini stratie, vermoedelijk in de orde van grootte van f 150 millioen per jaar liggen. Hoewel de minister van Finan ciën erkentelijk is voor de op merking, dat ten aanzien van zijn eigen departement het verwijt van geldsmijterij niet mag worden ge maakt, kan hij niet inzien, dat door hem te lang zou zijn ge wacht met het tegengaan van de oorlogspsychose, dat geld geen rol speelt. Hij heeft integendeel de bedoelde psychose van den aan vang van zijn optreden af met alle kracht bestreden. De Staatsschuld. In de memorie van antwoord betreffende de Rijksbegrooting, verklaarde de minister van Finan ciën, dat de financiecle toestand van het Rijk nog altijd zorgwek kend is en dat met de bezuiniging nog slechts een eerste begin is gemaakt. De maatregelen, om tot ver betering te geraken, vereischen echter een grondige voorbereiding. In de eerste plaats is daartoe noo- dig, dat de regeering beschikt over 'n bestuursapparaat, dat vol doet aan hooge eischen van doel matigheid en dat in alle opzichten voor zijn taak is berekend. Zeer belemmerend heeft daarbij ge werkt de groote achterstand, waarmede op het tijdstip van de bevrijding bijna alle instanties van de Rijksadministratie hadden te kampen, waarbij nog een ern stige ontreddering van het ambte lijk apparaat zelve. Een interdepartementale com missie is ingesteld, welke tot taak heeft te adviseeren over de ver schillende vraagstukken welke verband houden met de noodza kelijk geachte ingrijpende i n - krimping van het R ij k s p e r s o n e e 1, en die maatregelen voor te stellen, welke noodig zijn om de afvloeiing op zoo doelmatig mogelijke wijze te doen plaats hebben, De kosten der ontworpen noodvoorziening voor ouden dcrhandelingen tusschen F.ngel- sche vertegenwoordigers eu amb tenaren van de Amcrikaansche ministeries van Buiteiilandsche Zaken eu Landbouw, teneinde de vuedselcrisls in de zone op te lossen, voortgezet. Het werkelijke aanvatten van het probleem zal echter geschieden tijdens de be langrijke Engelsch-Amerikaau- sciie economische cuulereutie, welke ue volgende week In Duitschland bijeen zal komen, Van gezaghebbende zijde wordt medegcueeid, dat liet voedselpro bleem der belangrijkste te bcnau- UUen vraagstukken tijdens de be sprekingen over de ecunonusche vereeuigmg der beide zones zal zijn, Ambtenaren zijn van mea ning uat de steeds terugkomende voedseicrisis gedeeltelijk te wijten zijn aan het talen der geallieerden ont een doelmuligc export- en import-polittek te voigen. Deze kwestie zal eveneens worden be sproken. FULI flEKE SiRIJD OlVl IJB LA i\lu. ue stryn tusuciien ae Sowjet- ume eu ue V. fcj, om uen inv.oed .n Ztismiiu quuu vuurt. Du öow- jot-uiue geniut in un laua uen steun van ut suUttus.iSuü'j ton- uc.uUj.ar id, Waai v.iii nu uubinetu- icuuu een niuuuu ge.eueu ge- Uie.ga ucoueu ai te. zuilen rie den, tuen ue overeenxomsc tus- sunen ue v. b. en rusland werd gcteeivenü, voigens deze overeen- rxuutóo 1UÜLUI.&11 Uü V, güUxUiK uirjvfcü uracil van ae lucnonaven AvcvifcViK, iiüewüi üe Amerataan- seue troepen ivsiand binnen zes maanuen muesten vereaten. Ame- nxd scnunt vat te lubben op de uiiiUiianitemiiAeiaspartu uoor naar inaen zy aan ao maent komt, onder anderen radio- en tele- luonmateriaal te beloven. isen öowjet-rtuusiscne handels missie, ate zich sinos ten twaaii- tal dagen in ijsland bevindt, neert dezen strya om aen invloed nieuw voecr>ei gegeven. De Rus sen hebben aan de regeering van rjsiand aangeboden om visch en vischolie tegen hoogere nettoprij- zen van IJsland te koopen dan de V. S. en Engeland hebben gebo den. De regeering heeft tot nog toe het aanbod van de Sowjet- afgevaardigaen afgeslagen, maar de socialistische eenheidspartij oefent druk uit ten gunste van de aanvaarding van dit aanbod. WERD MOLOTOF GERUST GESTELD? De Amer. politiek t-a.v. de Sowjet-Unie. Tijdens een herdenkingsfeest van de Oetoberrevoluüe, dat door den Sowjet-Russischen ambassa deur Noviuof in de ambassade te Washington werd gegeven, heb ben zeer belangrijke Amenkaan- sche personen, onder wie enkele uit de omgeving van president Truman, aan Molotof, den Sow jet-Russischen minister-van bui- tenlandsche zaken, de nadrukke lijke verzekering gegeven, dat de overwinning van de republikei nen bij de verkiezingen geen en kele verandering zou brengen in de buitenlandsche politiek van de V. S. Deze medtdeeling werd ge daan in een van de zijvertrekken van de ambassade, waar zich geen andere gasten bevonden. Econo mische deskundigen verzekerden Moiotof eveneens, dat de econo mische politiek van de V.S. even min een wijziging zou ondergaan. William Benton, onderminister van buitenlandsche zaken, sprak de hoop uit, voor het eind van de maand te Moskou een bezoek te kunnen brengen aan den Ame- rikaanschen ambassadeur Betie.1 Smith. Benton hopt de mogelijk heden van cultureele uitwisseling tusschen de V. S. en Sowjet- Unie te kunnen bestudeeren. Ben ton en een groot aantal andere vooraanstaande personen van het ministerie van buitenlandsche za ken beschouwen dit als een van da voornaamste middelen om den vrede te verzekeren. noodig rijn. Ondanks den steun van de bestuurscommissie kon de rtultransactie geen voortgang vinden, daar vólgens instructies uit Londen slechts mag worden geëxporteerd legen betaling lu vreemde valuta. CHURCHILL OVER VEHKIhZINGEN IN AMtHIKA, By de aanvaarding van het eere-burgersenap van Stafford heelt Winston uliurchill het vol- bBtiae commentaar op den uit slag uer vtrkteguigeu in de V.S, gegeven.' „het ooet er niet toe, wat voor regeering of pony In de Vereemgue btaten usj macht orugt ol wat voor party of re geering ln Engeland aan het be- winct Is. Bestendigt vriend- en Orouaerschap tussurien de leiden de figuren uer Engetsch spreken de weieia zal Inuiftr een bolwen. vol men fegen de mogelijke be dreiging van den vooruitgang der inensonheld," boekarno wordt otticicbl erkend. Uit de memorie van antwoord becreuende de Rijksbegrooting; Vrat de politiek t.a.v. In donesië betreft, acht de re- geer mg het niet meer be- voidenyk tot een vruchtbaar oveneg een onderscheid vol te houden tusschen Sjahrir, die wel, en Soekarno, die niet in besprekingen zou zijn te betrekken. I i'ALIË STAAT GORIZIA NIET AF. In aansluiting op het reeds eer der gemelde, dat Maarschalk Tito afstand zou willen doen van Triest ln ruil voor de stad Gori- zia, deelt thans het Fransche persbureau A.F.P. mede, dat de Italiaansche ministerraad heeft besloten het afstaan van Gorizia ln geen geval ln overweging te nemen. De voorzitter van de Italiaan sche constitueerende vergadering, Guiseppe Saragat, heeft aan een vertegenwoordiger van 't nieuws-: bureau Ansa verklaard, dat het voornaamste punt van de Itali- aansch-Joegoslavisehe onderhan delingen de kwestie van de grens was. Wat betreft het in principe tusschen Maarschalk Tito en Tog- liatti overeengekomene zeide Sara gat, dat iedere oplossing, volgens welke Triest galicel. aan Italië wordt gelaten, door de Italiaan sche regeering met voldoening zal worden ontvangen, doch dat een regeling, die Triëst van de rest van Italië isoleert, hetgeen het geval zou zijn indien Triëst auto noom zou worden, niet zonder nadere overweging kan worden aanvaard. In elk geval, zoo besloot Sara gat, vertfienen de resultaten van de reis van Togliatti naar Bel grado in overweging te worden genomen. Duitschland zal een biyvende ver arming van geheel Europa tot gevolg hebben, aldus de aartsbis schop. ILLEGALE ORGANI- bAiireö IN hKANAHlJK. Door het brausche blad „Re sistance wordt melding ge maakt van het beslaan vuil ecu Fransche „weerwolt -organisa tie, die haar leden zou aanspo ren zien gereed te maken voor een burgeroorlog, Ue Rurijaelle pulitle wilde geeu commentaar op dit herictit geven, Uocil verslaaiue, Uat zij waakzaam is m veruaun met ueuvileii vun „illegale organi saties Genoemd blad zegt verder, dat de auloritauen de bewijzen 12.000 helpers De Amsterdammers hebben zich het lot aangetrokken van de menschen die op Walcheren nog leven in huizen zonder ruiten, Ue geweldige glasactie, welke in Amsterdam sedert 26 Oct, is gevoerd, heeft zooveel opgeleverd, dat niet alleen de steden en dor- jien van Walcheren nu behoorlijk van noodglag voorzien kunnen worden, muar ook kwam er nog f .iO.UUO aan contanten binnen. Er zullen nu 'Amsterdammers komen VS CV V U V SS VS V VJ S 1 I. UI V V JJ VS V# U V II 'J - van net OQBtaan eener weerwoll- °'.11 ouden van dagen en lieu, troefactie. Op 26 October werd met 70 vrachtauto's eu met niet minder dan 12.0ÜU medewerkers de groote glaslnzanieling gehouden. Burge meester d'Allly was de eerste, die een schilderij-ruil overhandigde aan den heer Cornclisse, Duizen den Amsterdammers hebben dat zelfde gedaan en hun ruit-looze schilderijen prijken nu met een klein kaartje, waarop gedrukt staat, dat de bljbehoorende ruit werd geofferd voor de ruiten- orgauisaue reeds tn handen heuOeii eu vraagt een uitgebreid onderzoek Uoor de politie. ivvEb.DE livt i fcttlM. OUol/rLioi blVLUinurtES. Nog geert boo. Internationale, ounuiiiaoriei- niet urege- riuudigd. Op Zaterdag 0 eu Zondag 1(1 Nov, a.s. zal het tweede inter nationale soeialisteiieougres se dert het elude van den oorlog te Bournemouth worden gehou den, Het eerste is dit jaar te Clacton gehouden, waarbij dc voornaamste besluiten deze wa ren: vooralsnog geen socialis tische internationale op te rich ten en de Duitsche sociaal-de mocraten niet tot het congres toe te laten. Aan deze beslissingen zal men zich houden, zoodat de Duit sche sociaal-democratische lei der Schumacher niet te Bour nemouth tegenwoordig zal zijn. Duitschland zal echter ver moedelijk te Bournemouth een punt van bespreking worden. Ook zal de kwestie der even- tueele heroprichting van de so cialistische internationale waar schijnlijk opnieuw in behande ling komen. Nederland zal vertegenwoor digd zijn door J. Willems en Van der Goes van Naters. die niet In staat zijn zelf 't nood- glas in hun vensters to plaatsen, de verstrekte ruiten in te zetten, Donderdag vertoefden de lei ders van de Amsterdumsche rui- tenactie In Middelburg, waar zij overleg pleegden met de burge meesters van de kleinere gemeen ten op Walcheren. De afspraak werd gemaakt, dat eerst de kleine gemeenten van glas voorzien zul len worden eu dat daarna liet restant dat aanzienlijk zal zijn naar de gemeenten Middelburg en Vlissingon gaat. De voorzitter van de Amster- damsche Kuitcnactie, de heer J. Opmeer, dié vergezeld was van de hccren H. B. Cornclisse, J. D. Bregman' en J. van Tholen, ver zocht ons nadrukkelijk mede te dcelcn, dat deze noodglasverstrek- king volstrekt buiten elke weder- opbouwscliadeloosstelling staat. Het glas is een gift van de Am sterdammers en het is hun wensch dat het oök geheel gratis wordt verstrekt. Mochten er menschen zijn, die toch iets wilden betalen, dan kunnen zij bij hun burge meester een gift storten voor een liefdadig doel (niet voor de glas actie 1) welk doel door den burge meester bepaald zal worden. Direct daarna zijn vijf en twin tig man personeel aan het werk gegaan om de ruiten op stan daard-maten te snijden en te ver pakken. Men hoopt nu binnen drie weken het glas op Walcheren te hebben, Intusschen rijden nog steeds 6 vrachtauto's in Amsterdam rond ofh nagekomen giften op te halen en liet glas naar het centrale de pot over te brengen, waar de ver pakking plaats heeft. Wat het aan arbeid gekost heeft om deze geweldige actie ln Amsterdam op touw te zetten en vlot af te werken, demonstreeren def bovengenoemde cijfers wel duidelijk. Het wekt dan ook geen ver wondering, dat de leiders van het Ruitcntroefcomité enkele weken lang hun zaken vrijwillig in de steek moesten laten opdat uitein delijk met het leger van 12.000 man de slag om het glas van Walcheren gewonnen zou worden. De slag is gewonnen I Een eeresaluut aan Amsterdam en aan het Ruitentroefcomité, dat uit le den van alle politieke en gods dienstige gezindten bestond, maar dat in het bijzonder werd gesti muleerd door pater H. de Grceve. Provincienieuws Bij deze memorie is overgelegd een overzicht van de Staatsschuld. Daaruit blijkt, dat de netto-schuld dus na aftrek van de banksaldi en andere vorderingen, is toegeno men van f 21.5 milliard per 30 Juni 1945 tot 22,1 milliard vol gens de laatstbekende gegevens. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de Vermogens- aanwasbelasting is veklaard, dat de schuld op dat moment f 27 milliard bedroeg en in de eerste jaren wel zou stijgen boven de f 30 milliard. Deze bedragen had den betrekking op de bruto-schuld zonder aftrek van den post bank saldi en andere vorderingen. Kudolf Agartz heeft critiek op Engeland's beleid. Het hoofd van het Centraal Bureau voor Economisch. Zaken in de Britsche zóne van Duitsch land, Dr Rudolf Agartz, schrijft de huidige voedselcrisis in Duitschland gedeeltelijk toe aan de door Engeland opgelegde han delsbeperkingen. Engeland, zoo zeide hij, weigert deviezen beschikbaar te stellen voor den aankoop van voedsel in Europeesche landen. Agartz moest erkennen, dat Engeland het volk voor een onmiddellijken hon gerdood heeft behoed door de le vering van voedingsmiddelen. Aan den anderen kant vond hij het onjuist, dat ter betaling van deze leveringen producten werden uitgevoerd, die in Duitschland zelf zoo dringend noodig zijn, zooals steenkool en hout. Eenige weken geleden, aldus spreker, boden Zweedsche ver bruikscoöperaties ons groote hoe veelheden vet aan in ruil voor industrieele producten, die in Duitschland voorradig doch niet Wit-Rusiand wil breken met Spanje. Wit-Rusland heeft Donderdag de V. N. verzocht de economische betrekkingen met Spanje te ver breken. Kiselef, de Wit-Russische min. van buitenlandsche zaken, diende een amendement in op de Pooi- sche resolutie, waarin de leden der V. N. om verbreking der diplomatieke betrekkingen met Spanje wordt verzocht. Het amendement luidde: „De algemeene vergadering beveelt aan dat elk lid der V. N. de diplo matieke en commercieele betrek- •óngen met het Spanje van Fran co beëindigt. Hierin zou worden begrepen opischorting der verbin dingen per spoor, via de zee, lucht, post en telegraaf." Grootere verantwoorde lijkheid voor de Duitschers. De commandant van de Ameri- kaansche bezettingszone van Duitschland, generaal Joseph Mc. Narney, heeft op 'n perscon ferentie verklaard, dat het Ameri. kaansche plan om den Duitschers geleidelijk meer verantwoorde lijkheid in bestuurszaken te ge ven, ongewijzigd blijft, daar zij bereid schijnen te zijn deze ver antwoordelijkheid op zich te ne men. Mc. Narney zeide verder, dat aan de Duitsche zuiveringsrechtban ken 60 dagen tijd zou worden ge geven om te toonen, dat zij beter werk kunnen verrichten dan tot dusver. Dit zou dan tevens de proef zijn om te bewijzen, dat de Duitschers niet democratisch den- Ls rJÜLÜf.5*vermeld, ken, zeide Mc. Narney en dat zij hier en daar zijn tekort geschoten. De beslissingen van de tribunalen hebben niet in alle gevallen aan de verwachtingen en de eischen voldaan. Alvorens de Duitschers bewijzen, dat zij bereid zijn hun eigen wetten uit te voeren, kunnen zij niet van het militaire bestuur verwachten, dat dit een grootere mate van zelfbestuur zal toestaan. MIDDELBURG. Dank voor evacuatie, Vorige week heeft een delegatie van het Middelburgsche gemeen tebestuur, bestaande uit den wnd. burgemeester J. W. Kögeler, de wethouders A. J. Berenpas en L. J. Geers en het hoofd van Soc. Zaken, de heer J. c. F. van Kamer, een bezoek gebracht aan de plaatsen Etten-Leur, Beek, Terheiden en Oudenbosch, de ge meenten, waar zeer vele Middel burgsche ingezetenen geëvacueerd zijn geweest. Aan de gemeente besturen van genoemde plaatsen hebben zij den dank der gemeen te Middelburg overgebracht voor de goede zorgen, aan de geëva- cueerden besteed. Zy deden hun dankwoorden vergezeld gaan van een oorkonde, waarjn 't Zeeuw- sche wapen, het Middelburgsche wapen en het wapen der respec tievelijke gemeenten. Bovendien AARTSBISSCHOP ÜARBEfT OVER DE BRIfSCHE MOEILIJKHEDEN. De wereldvrede hangt af van een goede verstandhouding met dc Sowjet-Unie, zoo verk.aarde Garbett, de aartsbisschop van York, in een te Liverpool gehou den reae over de Britsche moei lijkheden. Hij zeide, dat hy ty- dens zijn bezoek agn de Sowjet- Unie drie indrukken had opge daan, n.l. een groote vernieuwing op godsdienstig gebied met een t.erk, die een veel grootere vry- heid bezat dan onder het regiem van den Tsaar, de groote energie van het volk bij den wederopbouw van de door den oorlog verwoeste gebieden en de afkeer van een nieuwen oorlog. Over Palestina zeide de aarts bisschop dat de spanning weldra onhoudbaar zou worden, als niet op zeer korten termyn een pro gram voor de regeling van de kwestie zou worden bekend ge maakt. Garbett was van meening, dat grootere hoeveelheden Duitsche steenkool in het land zelf moes ten blyven, zelfs indien zulks ten koste van Frankrijk zou gaan. Een blijvende slechte toestand in DIRECTORAAT NEDERL. SPOORWEGEN. In de gisteren gehouden verga- 'dering van aandeelhouders van de Ned. Spoorwegen, is besloten aan Ir W. Hupkes, op zyn ver zoek, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Jan. 1947 als president-directeur; met ingang van denzelfden datum wordt de heer Hupkes benoemd tot com missaris der Ned. Spoorwegen. Voorts hebben de aandeelhou ders besloten met ingang van 1 Jan. 1947 te benoemen tot pres.- directeur de heer Ir F. A. den Hollander. Tenslotte reikten zy aan de ge meentebesturen brieven over met het verzoek, deze ter hand te stel len aan de ingezetenen die Mid delburgers hebben geherbergd. YERSEKE. Uitvoering der Mandoiine- vereeniginëj. In de concertzaal Nolet alhier had Woensdagavond een uitvoe ring plaats door de Chr. Mando- linevereenlging „Excelsior" van Kruiningen. Na de opening der avond werden een viertal num mers ten gehore gebracht door het ensemble o.l.v. den heer B. Leys. Verschillende tooneelschet- sen werden opgevoerd, aan het einde waarvan een voordracht door 2 Zeeuwsche boeren „Freek en Wannes van Duvelshoek" ten gehoore werd gebracht, die even als de andere schetsjes, in den smaak van de aanwezigen vielen. Na de pauze, waarin een verlo ting plaats vond, werd het too- neelstuk „Stormeiland" opgeyoerd. Dit spel is van B. Bertina en oogste dankbaar applaus. OVEZANDE. Zilveren jubileum. Woensdag herdacht de heer C. Raas den dag waarop hy voor 25 jaar in dienst van de gemeente trad als gemeentewegwerker. Bur gemeester Eikhuizen sprak den jubilaris waardeerende woorden toe en hoopte dat hU nog zal kunnen profiteeren van de nieu we wegen eer hij met pensioen zal gaan. Ais stoffelyk blijk van waardeering werd hem een enve loppe met inhoud overhandigd. De heer Raas dankte met een kort woord voor de hem toege brachte hulde en de 25-jarige prettige samenwerking. Door de recherche alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens valschheid in geschrifte tegen C. C., P. S. v. d. B. en M. p., allen te Middelburg, laatstgenoemde kreeg eveneens een bekeuring we gens vermoedelijke poging tot op lichting en frauduleuzen uitvoer van goederen. Een Dakota-toestel van den K.L.M.-dienst tusschen Amsterdam en Londen, moest in een bosch nabij Shere in Surrey een noodlanding maken, waarbij het ernstig beschadigd werd. Van de negentien in zittenden liepen eenigen verwondingen op. Het zwaar gehavende vliegtuig, De Nederlandsche regeering heeft ten opzichte van de ru moerige republkeinen in Indië reeds meerdere concessies ge daan. Met den oproermaker en col laborateur Soekarno zou in geen geval worden onderhan deld. Maar het duurde niet lang of dit standpunt werd los gelaten. Meerdere concessies volgden. Nu werden gedurende de laatste dagen te Batavia be sprekingen gevoerd tusschen de commissie-generaal en de afgevaardigden van Soekarno. Deze. besprekingen, zoo werd gemeld, hadden een bevredi gend verloop. Maar tenslotte deed zien een struikelblok voor: de Kroon. De republikeinen houden vast aan wat ze steeds hebben ge zegd. Zij willen een plaats niet iln, maar naast het Ko ninkrijk. Van goed ingelichte zijde te Batavia werd gemeld, dat de commissie-generaal wat d i t betreft niet zal toegeven. Dat klinkt hoopvol. Maar is dat nu het laatste woord? Wij betwijfelen 'het. Op het deze week gehouden congres van den Vrouwenbond van de Partij v. d. Arbeid, ver klaarde oud-minister Logeman, dat de Indonesiërs, dank zij de houding van de rechtsche par tijen, niet goed binnen het Ko ninkrijk durven te komen. Zij willen 100 pet, vrijheid. En daarom, geloof ik, aldus Spr., als het moet, dat het be ter is ook de laatste concessie te doen. Prof. Logeman is dus tot alles bereid. Waarschijnlijk heeft hij van Mook daarbij aan zijn zijde. En Schermerhorn? En als- het-moet het Kabinet?

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1