Onze aanspraken ten aanzien van Duitschland. Na de Amerikaansche verkiezingen. Buitenlandsche reacties op Nederlandsche eischen. Toelichting van Minister Beel. Het geheele volk achter de Regeering. Tito wil van Triëst afzien. Staking bij den wederopbouw op Walcheren. KRUIMELTJES Reacties en Commentaren. Uitgave Stichting „Zoouweeh Dagblad" Hoofdkantoor i Goos, L. Vorst- stv, 70, Tel, 2438, Giro 274280 Kantoren i Vllsalngon, Waletr, 33, Tol. 108 MlddoUiurg, Rou- aanstdia Kaai 80, Tol. 2000) Nauzun Vluoiiwijokstr, Tol. 2062 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 489 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 8 November 1946 Abonnementsprys ƒ3.30 por kwartaal, Hoofdredacteuri R, ZUIDEMA Directeur i JACQ, DE SMIT. Advertentieprijs 18% cent per m.m. Minister Beel heeft Woensdagavond voor de radio onze eischen ten aanzien van Duitschland nader toegelicht. Hij stelde daarbij op den voorgrond, dat onbetwistbaar kan worden geacht, dat Neder land in beginsel recht heeft op herstel van al datgene wat de vijand in ons land heett ge roofd en vernield. Daaraan zal niemand twij felen, noch hier, noch m de ge- alheerde landen. tal onontgonnen ko encouees- Evenzeer is de regeering er sles, der"lüta redelijk., dat zij van overtuigd, dat ons land een ve|'trouwt, dat die ten volle aanspraak op annexatie auI'an würd«" ingewilligd, van Uuitsch gebied mag doen A W'J ec !'er voor 'let a'ter" gelden om het herstel van ons naUe£ Besteld zouden worden land te bevorderen, van' of B"n voldoende kolen- Dit als vaststaand aannemend ^rv^, of voldoende reserves rijst de vraag; Annexatie op mef Uu.Uchers, dan zou het welke basis? Met verdrijving ,ee™ n°odlf kunnen zijn van de plaatselijke bevolking, 1 'aat?te te kiezen, Maar of met overneming van die be- voorloopig kan de Minister volking in liet Nederlandsche nlet aannem«n, dat wij voor die staatsverband? vraaS f 8'eld ,zul e" worden. Hierop wordt geantwoord, Haast steenkool hebben wij dat uit moreel oogpunt verdrij- k a 1 1 m e s t b t o t t e n ving der Duitsche bevolking "°°dlB V0Dr den landbouw, voor de regeeriug volstrekt 0,1- Uaar0,m vraagt d» regeering een aanvaardbaar is. Bovendien be- ylerta' Duitsche kaliconcessies I Misschien voedselschepen naar Britsche zóne. Een hooge Britsche ambte naar bij het centrale bureau voor de Voedselvoorziening te Hamburg heeft verklaard, dat voedselschepen, die op weg zijn naar Engeland, misschien naar de Britsche zone zullen worden gedirigeerd. De ambtenaar noemde den voedseltoestand zeer ernstig, Genoemde maatre gel schijnt de eenige mogelijk heid te zijn om het begin van hongersnood op groote schaal j (bjnnen 14 dagen) te verhlnde- 1 ren. Groote boschbrand op Java. Antara deelt mede, dat meer dan 1000 II.A. van een groot woud, In Kawah fdjen (Oost- Java) op 23 October j.l', door vuur geheel zijn verwoest. Volgens nadere rapporten zijn de telegraaf- en telefoonverbin dingen volledig vernield, terwijl 1 de Seismograaf niet meer functl- onneert. Men vreest, dat de brand een natleellgen Invloed zal hebben op den landbouw in dit gebied, Kawah Idjen is een nog In wer king zijnde vulkaantop van de Idjen-vulkaan, welke bekend werd door de groote uitbarsting van 1812. twijfelt de regeeriug of ver in de buurt van Wezel. Dat is drijving van politiek standpunt e?" volkomen gerechtvaardigde bezien te verwezenlijken zou cisch, waarbij nog komt dat zjjn deze kabvelden in Duitschland Rest de eventueele annexatie no§.onontgonnen zijn. van een aanzienlijk Uuitsch ge- Hiernaast vraagt de regeering bied met een talrijke bevolking. een dnetal «S^ngen van alge- Hierover zegt de regeeringme^nen economischen aard. Wij in beginsel hoe minder Duit- verlangen dat Duitschland m schers hoe liever. de toekomst niet opnieuw het normale Kijnvaartverxeer naar Het vraagstuk waarvoor de onze havens door allerlei kunst- regeering zich derhalve zag grepen zal aftappen, geplaatst was het volgende; Na vervolgens nog een over- op welke wijze kan ons zwaar zicht te hebben gegeven over gehavende land een bijdrage de grenscorrecties verklaarde voor zijn economisch herstek minister Beel, dat bij de regee- van Duitschland verkrijgen, ring het besef leeft, dat het re- zonder een groot aantal Duit- geeringsplan datgene inhoudt schers in Nederland op te wat naast politiek realiseerbaar, nemen. tevens de beste bijdrage zal Let wel: een bijdrage. zi>" V<?OT dfn °Pbouw van de Wij moeten ons zelf niet wijs natlonale welvaart, maken, dat Duitschland in staat De regeering zal van haar zal zijn onze vooroorlogsche kant al het mogelijke doen, welvaart voor ons te herstellen, opdat dit plan ook verwezen- dat zullen wij voornamelijk zelf lijkt zai worden, moeten doen. Door hard te wer- Maar wil onze stem ge- ken, door ons allerlei te ont- hoord worden, willen wij het zeggen, door te sparen. Daar- buitenland overtuigen van de naast echter zal Duitschland rechtvaardigheid en de rede ons de noodige grondstoffen lijkheid onze verlangelns, dan moeten leveren, opdat wij ook is het noodig, dat het geheele hard zullen kunnen wer- volk achter de regeering ken. staat. In de eerste plaats hebben Van haar kant zal de re- wij steenkool noodig. geering er voor zorgen, dat De regeering acht de aan- de beste en krachtigste de- spraken op de productie van legatie wordt afgevaardigd een zestal Duitsche kolenmij- om onze rechtvaardige wen nen en daarnaast op een zeven- schen te bepleiten. EMIGRATIE NAAR BRAZILIË. De Braziliaansehe minister Joao Alberto, president van de maat schappij, die zich bezig houdt met de ontginning van een uitgestrekt grondgebied in Oentraal-Brazilië, heeft verklaard, dat hij zijn re geering een plan heeft voorgelegd voor immigratie van duizend Ne derlandsche gezinnen, elk met zes koeien. De minister voegde hieraan toe, dat deze gezinnen reeds aanvra gen hadden ingediend bij het Bra ziliaansehe consulaat to Amster dam en dat hun vertrek afhing van de bereidheid der regeering van Brazilië om de transportkos ten van personen en vee, die 25 millioen cruzeiros beloopen, te dragen. EVACUATIE UIT HET BINNENLAND VAN JAVA. Om een nauwkeurig overzicht te kragen van het aantal perso nen, die zich in het binnenland van Java bevindt en hun evacua- Engefsche en Amerikaansche stemmen. Een woordvoerder van bet Britsche ministerie van Huitenland- sche Zaken heeft verklaard, dat Nederlands eischen Inzake correc ties van de Nederlandsch-Duitsche grens door de Britsche regeering zeker met sympathie In overweging zullen worden genomen. Verder werd In betrouwbare kringen te Londen te kennen ge geven, dat de economische eischen van Duitschland, waarop de voorstellen tot wijziging van de grens zijn gebaseerd, In Britsche of f Icleele kringen over het algemeen volkomen ge rechtvaardigd worden geacht als cunipensatle voor de schade en verliezen, die Nederland In den oorlog geleden heeft. Betrouwbare en welingelichte kringen te Londen zijn van mee ning dat de Britsche regeering zeker haar steun zal geven aan de eerder verzonden Nederlandsche nota, waarin verzocht werd, (lat Nederland bij het tot stand komen van liet vredesverdrag met Duitschland geraadpleegd zal worden. Van andere zijde wordt uit Londen gemeld, dat de eischen inzake de grenscorrecties, wegens hun gematigdheid waarschijnlijk den minsten tegenstand zullen ontmoeten. De economische eischen daar entegen zullen, hoewel zij ln principe gerechtvaardigd worden ge acht wegens de schade, die door de Duitsche bezetting aan Nederland is toegebracht, niet zonder meer worden Ingewilligd. De moeilijkheid Is, dat elk van hen er toe bijdraagt om het totale gehrek aan betaalmiddel in de Britsche zóne te vergrooten, een gebrek, dat thans door den Britschen belastingbetaler wordt gedekt. Tegelijkertijd dragen deze eischen er toe bij dat de Duitsche capaciteit tot het koopen van Nederlandsche producten beperkt wordt. Een Amerikaansch blad de „Sydney Morning Herald" verklaarde o.m.„Deze aanspraken (inzake de grenscorrecties) moeten inder daad gematigd geacht worden in vergelijking met de reusachtige gebieden in Oost-Duitschland, waarop de Polen niet alleen aan spraak maken, doch die reeds als aan hun toegewezen worden behandeld. DE DOCUMENTEN VAN PROF. SCHERMERHORN. Naar aanleiding van het door liet Franschi persbureau A.F.l', verspreidde bericht omtrent den documentendieistal ten nadceie van Prof. Schermsrhoru ver neemt het A.N.P, uit de meest gezaghebbende bron te Batavia, dat dit bericht volkomen uit de lucht gegrepen is. tie zoo veol mogelijk te bevorde ren, verzoekt het Nederlandsche Rode Kruis verwanten van deze mannen, vrouwen en kinderen, ten jspoedigste schriftelijk naam en voornaam voluit (bij gehuwde vrouwen ook den meisjesnaam), zoomede den geboorte-datum en de vermoedelijke verblijfplaats van hun familie, voor zoover die zich nog in het binnenland bevindt, op te geven. Als hot een gezin betreft, moet van elk der gezins leden een dergelijke opgave vol ledig worden ingediend. Deze schriftelijke opgaven moe ten worden toegezonden aan het informatiebureau van het Neder landsche Roode Kruis, Vlaming straat 2, 's-Gravenhage, onder vermelding van volledigen naam en adres van dengene, die de op gave indient, alsmede van zijn familiebetrekking tot de geïnter neerden. MIDDENSTANDERS PROTESTEEREN. De Nederlandsche Moderne Middenstandbond heeft een brief aan den Minister-President en den Ministerraad gezonden, waarin verzocht wordt de tegenwoordige controle-methode en prijsbepaling van de prijsbeheersching onmid dellijk stop te zetten. De bond verzet zich tegen het bepalen van den prijs per centi meter, evenals tegen het vaststel len van uniforme prijzen voor ar tikelen van sterk uiteenloopende kwaliteiten. 1 INSPECTEURS VEEARTSENIJKUNDIGEN DIENST. Bij K.B. zijn benoemd tot in specteurs van den veeartsenijkun- digen dienst, de heeren H. H. Scholten te Olst en J. Dijkstra te Kollum. Palmlro Togliattl, de leider der Italiaansche c ommunisten, Is te Home teruggekeerd van zijn reis naar Belgrado, waar hij een on derhoud had met maarschalk Tito, in de „Unita" geeft Togliatti een uiteenzetting van de resultaten van zijn besprekingen, het doel van zijn reis was een basis te leggen voor de onontbeerlijke sa menwerking tusscheji Italië en joego-Slavië. Maarschalk Tito verklaarde, aldus Togliatti, dat j hij bereid was er in toe te stem men, dat Triëst bij Italië zou j komen, dat wil zeggen, dat de stad gesteld zon worden onder de souvereiniteit van de italiaansche republiek, op voorwaarde, dat Italië aan Joego-Slavië de stad Gorizla laat, welke stad ook vol gens gegevens van den Italiaan- schcn minister van Buiteniandsche Zaken een in meerderheid Slavi sche bevolking heeft. Tito stelt verder als voorwaar de, dat Triëst ln de Italiaansche republiek een autonoomen status ontvangt volgens democratische principes. Betreffende de Italianen, die onder Joego-Slavische souvereini teit zullen komen, aldus verklaart Togliatti verder, bewees maar schalk Tito aan de hand van ar tikelen der Joego-Slavische grondwet, dat zij hun eigen scho len met Italiaansche taal zullen hebben en vrijelijk hun cultuur zullen kunnen ontwikkelen. Ook had Tito er in toegestemd on middellijk de Italiaansche offi cieren en soldaten, die zich nog in krijgsgevangenkampen in Joe go-Slavië bevinden, naar Italië terug te laten keeren. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag, Zou op 7.48 u., on der 10.50 u, Maan op 17,20 u,, onder 7.43 u. (Volle Maan.) Hoog water te Vlissingen Zaterdag 0 November, 1.41 u, 2.28 m., 18.44 u. 2,25 m. BIJ den wederopbouw op Walcheren is hedenmorgen een staking uitgebroken, die naar schatting de helft van het aantal reisarbeiders om vat, d.w.z. oiroa 700 a 800 man. De 6taking is een ge volg van de verleden week afgekondigde nieuwe reis- regeling en den korteren winterwerktljd. Reeds verleden week keerden ueu kloluo 200 arbeiders uit Noord- ou Zuid-Holland niet naar Zeeland terug van bun weltulijksch verlof, omdat zy geen genoegen wonsenten te nomen mot vertrek naar bun woonplaats op Zaterdag- j morgen in plaats van op Vi'vjdag- 1 morgen, hoowul bun roiBuron wur- i den doorbetaald. Thans zijn do resteoronde ar- I iioiders een staking begonnen, die j echter niet algemeen is, zoodat i niot tot sluiting der arboiders- j kaïnpen is overgegaan. Wol moet rekening worden gehouden mot do waarschijnlijkheid, dat do sla kende arbeiders dit weekeinde geen roisgeld vergood zullen kra gen, evenmin als hun raisuron. Zoowel in Middelburg als Vlls- singon demonstreordeu hedenoch tend honderden arbeiders voor de bureaux van den woderopbuuw, torwyl in Middelburg een stakers- vergadortng is uitgeschreven. Tot incidenten kwam het uoTgons. Het N.V.V., het R.K. en hot Christe lijke Vakverbond hebben de arbei ders aangeraden den arbeid te hervatten teneinde financiëele nadeolen te vermijden. Wordt de „Republiek" thans toch erkend? Een Ass. Press-bericht uit Ba tavia deelt mede, dat de Neder landers er informeel in hebben toegestemd, de Inheemsche „re publiek", omvattende Java en Su matra, te erkennen, in ruil voor een belofte van Sjahrir, dat die gebieden deel zullen uitmaken van de fe<j£ratie der Ver. Staten van Indonesië. Volgens de ontworpen plannen zullen de eilanden zooals Celebes, de Molukken en Lombok, die geen deel uitmaken van de „repu bliek", er zich in de toekomst bij mogen aansluiten, .indien de be volking van die eilanden dit de finitief zou wenschen. Het Italiaansche Vredes verdiag levert twistpunten op. Tijdens hun bijeenkomst van Dinsdagavond hebben de vier mi nisters van buiteniandsche zaken te Lake Success (New York) het onderzoek van de onderhavige strijdpunten in het Italiaansche vredesverdrag voltooid. De groot ste oneenigheid ontstond over een clausule, die alle bij het verdrag betrokken partijen verplicht het verdrag te bekrachtigen, voordat het in werking treedt. Men was van oordeel, dat deze bepaling bedoeld was als tegenzet tegen het door Joego-Slavië geuite dreigement, het verdrag niet te zullen onderteekenen. Molotof hernieuwde zijn aanval op dit ar tikel, maar Byrnes noemde het onmisbaar. Na een, naar verluidt, scherpe discussie kwamen de mi nisters dienaangaande niet tot overeenstemming. Over de volgende drie punten werd overeenstemming bereikt; 1. Bevin trok zijn te Parijs ge- uitte bezwaren tegen het putten van Italiaansche herstelbetalingen uit de loopende productie in. 2. Molotof verklaarde zich in verband met Bevin's gebaar be reid zijn vroegere bezwaren tegen het nemen van maatregelen om Duitsch bezit in Italië uit bet land te halen in te trekken. 3. Litterair bezit van Italië zal niet onder herstelbetalingen vallen Over de volgende punten werd geen overeenkomst bereikt: 1. Vergoeding aan niet-Italia- nen voor aan hun eigendom aan gerichte schade. 2. Handhaving van de meest ge liefde handelsbepalingen. 3. Burgerlijke luchtvaartrech ten in Italië. 4. De methode voor het bij leggen van geschillen. 5. Deelnemen van Italië aan finantieele controle over Grieken land. 6. De methode voor het bijleg gen van oneenigheden tusschen groote mogendheden. 7. De vraag, of de bepalingen van het verdrag pas bindend zul len zijn nadat alle partijen deze hebben bekrachtigd. Ernstige voedseltoestand in Britsche zone. Lord Pakenham, onderminis- er van Oorlog, verklaarde in het Hoogerhuis, dat op 1 Nov. in de Britsche zone van Duitschland nog slechts een werkvoorraad graan voor 10 da gen aanwezig was. Dringende onderhandelingen over dit on derwerp zijn te Washington gaande. En het is wellicht het moeilijkste moreele probleem, dat de Britsche regeering thans te behandelen heeft of de En- gelsche levensstandaard nog la ger gebracht moet worden om Duitschland te steunen, aldus Lord Pakenham, „De regeering moet echter met tegenzin ver klaren, dat niets in die richting op dit oogenblik kan worden gedaan", want het zou betee- kenen, dat men zoowel Enge land als Duitschland beide zou ruïneeren. De steenkoolproductie ln de Britsche zone van Duitschland is thans 168.000 ton per dag, de hoogste productie sinds de be zetting der zone. Sinds eind September is de productie Steeds gerezen. De Republikeinen hebben thans de meerderheid in den Amerikaanschen Senaat behaald. De laatste cijfers luiden als volgt: Senaat: Republikeinen 48 Democraten 41 Huis van Afgevaardigden: Republikeinen 213 Democraten 167 De eerste reacties op dit ver kiezingsresultaat zijn uiteraard zeer uiteenloopend. Het 'karak ter van deïe reacties wordt eerstens bepaald door het standpunt waar men vanuit gaat. De meening van: Henry Wallace de voormalige minister van Handel is, dat de progressieven niet door het resultaat ontmoe digd moeten zijn. „Een republi- keinsch congres zal onvermij delijk onze economische proble men vermenigvuldigen." Het Amerikaansche volk, dat fun damenteel altijd progressief is in zijn houding, zal zich dan voor hulp tot de vrijzinnige lei ders wenden. „Tengevolge van deze ver kiezingen zal de democratische partij of meer progressief wor den of zij zal sterven. Ik ver wacht niet, dat zij zal sterven." Wil John Brown, uitgesproken onafhankelijk Britsch parlementslid, heeft ten aanzien van de republikeinsche overwinning in de V. S. ver klaard, dat deze een uiting is van „afkeer van het heden en vrees voor de toekomst", aldus Reuters diplomatieke corres pondent. Brown sprak de mee ning van cenige andere parle mentsleden uit, toen, hij zeide, dat de eerste belangrijke reden voor de overwinning der repu blikeinen het instinctieve Ame rikaansche wantrouwen jegens en afkeer van de geleide econo mie was. De tweede reden is de scherpe reactie tegen den ar beidstoestand in de V. S. Leden van de Labourpartij schenen over het algemeen meer beducht te zijn voor 'den mogelijken invloed van den uit slag op den toestand der wereld dan de Conservatieven. Michael Toot achtte het mogelijk, dat een nieuwe depressie het ge volg zou zijn. Wil lamigil Aoher communist, die zoo juist uit Amerika is teruggekeerd, zeide „Wij hebben dit verwacht, maar ik geloof, dat het een zeer slechte situatie voor Ame rika is, omdat het de economi sche crisis zal verhaasten". De Spaansche pers toonde zich verheugd met den uitslag en publiceerde verklarin gen van vooraanstaande Amer. republikeinen, die van meening waren, dat deze resultaten „een slag voor Moskou" beteekenen. De gevolgen zijn in eerste instantie niet te overzien, maar de eerste teeke nen duiden op ingrijpende ver anderingen. De democratische senator William Fulbright heeft voor gesteld, dat Truman als gevolg van de republikeinsche verkie zingsoverwinning moet aftre den, na eerst een republikein- schen minister van Buiteniand sche Zaken te hebben benoemd. (Toen bij het overlijden van Roosevelt, Truman als vice- president hem opvolgde, werd er volgens de bepalingen geen nieuwe vice-president benoemd. Ais zijn opvolger fungeert eerst de minister van Buiten iandsche Zaken, en na dien de minister van Financiën. Het effect van 'het voorstel van Fulbright zou dus zijn, dat Tru man het presidentschap over zou dragen aan de republikei nen.) t Fullbright vei klaarde voorts, dat hij den president niet ver zocht af te treden, doch dat hij deze oplossing de bese achtte voor de natie als geheel. De „Chicago Sun" 'het blad dat de „New Deal" politiek aanhangt raadt presi dent Truman aan af te treden. Dit zou volgens het blad een „vaderlandslievende en dappere daad" zijn. Het blad verklaart in een open brief aan Truman, dat volgens zijn eerbiedige mee ning de tijd voor Truman is ge komen om een opmerkelijk pre cedent in de Amerikaansche geschiedenis te scheppen, Het blad spreekt de hoop uit, dat de liberaal-democratische partij in 1948 de progressieve politiek duidelijk omschreven zal heb ben, zoodat de stemmers een keuze kunnen doen. De economische gevolgen. Over -het algemeen is men 1 van oordeel, dat de grootste be- teekenis der Amerikaansche verkiezingen wellicht hierin ge legen is, dat de band tusschen de politieke groepeeringen ver zwakt is. Beide groote Ameri kaansche partijen zijn coalities en het verzwakken van de De mocratische coalitie zal naar de meening van sommige Amerika nen tot gevolg hebben, dat de band tusschen de politieke ma chine in de steden, de vakbewe ging en de boeren scheurt. Zij hopen en verwachten, dat dit de onderlinge controle en het evenwicht der politieke groe peeringen zal herstellen en een gunstig klimaat scheppen voor de productie. Men kan voorts niet zonder meer aannemen, dat de repu blikeinen minder geporteerd zijn voor het bestrijden van werkloosheid dan de democra ten. En men hoeft weinig of geen verandering te verwach ten ten aanzien van de land bouwpolitiek, in het bijzonder met betrekking tot de land bouwsubsidies, die ook in de Amerikaansche landbouwprij zen een groote rol zullen blij ven spelen. Onder de bestaande wetten heeft de regeering zich hierop reeds vastgelegd tot den zomer van 1949, en dit zal spoedig automatisch verlengd worden tot den zomer van 1910. De vrees, die in sommige kringen heerscht voor het mo gelijke gevolg van de republL keinsche overwinning op de we reldeconomie, zal volgens Reu ter, ongegrond blijken. Ook de door velen voorspelde verlamming van de Amerikaan sche regeeringsmachinc hoeft geen werkelijkheid te worden: ook Taft, Wilson en Hoover vonden tijdens de laatste twee jaar van hun bewind een vijan dig congres tegenover zich. De „vijandigheid" tusschen het be stuur en het congres zal wel licht zuiver formeel zijn: partij etiketten in de Vcreenigde Sta ten zeggen weinig over de so ciale inzichten der betrokke nen, en Truman en Byrnes zijn niet bepaald revolutionaire „New Dealers" Het is dan ook niet aan te nemen( dat de V. S. twee jaar van industrieele en sociale chaos voor sjch hebben. 175.000 Grieksehe ambtenaren zijn in staking gegaan en eischen verbooging van loonen. De sta king zou 24 uur volgehouden worden. Post-, Telegraaf- en Tele foonbedrijven in geheel Grieken land lagen hierdoor gisteren vol komen stil. De Fransche minister van Fi nanciën, heeft bevestigd, dat in het begin van het volgend jaar, vermoedelijk in Februari, de tabak in Frankryk vry verkocht zal worden. wm Twee scheepsladingen pootaard- appelen, zijn uit Noorwegen in de Britsche zone in Duitschland aangekomen. In totaal zijn 10.000 ton pootaardappelen in Noorwegen besteld. In de Weensche straten zijn gedurende den nacht door zich zoo noemende „rebellen" papieren hakenkruisen en anti-semitische pamfletten verspreid. De Fransche admiraliteit heeft een van Britsche havens opge vangen draadloos bericht uitge zonden, volgens hetwelk vier Dditsche krijgsgevangenen met een aan de kust gevonden 8-tons open vaartuig uit Engeland zijn ontsnapt. Het Britsche ministerie van Voedselvoorziening heeft een ge rechtelijke vervolging ingesteld tegen den lord-mayor van Ports mouth wegens het toelaten van een maaltijd van meer dan het toegestane aantal gangen, bij ge legenheid van de benoeming van veldmaarschalk Montgomery tot eereburger van de stad op 26 Juli j.l. Een troepentrein, welke op weg was naar Egypte, is bij Tel Aviv ontspoord. Drie personen werden gewond. ■■Te Rotterdam werd de 7-jarige W. van Strien die plotseling den weg overstak door een passee- rende autobus overreden en ge dood. De Tjecho-Slowaaksche minis ter van Volksgezondheid, Dr Adolf Prchazka, heeft medege deeld, dat er in Bohemen gedu rende het afgeloopen jaar 110 per duizend kinderen zijn gestorven. Voor Slowakije was dit cijfer 170, terwijl in sommige districten één op de drie baby's sterft. De minister zeide, dat de oorzaak hoofdzakelijk is gelegen in on juiste voeding. Een aantal maat regelen wordt beraamd teneinde den toestand te verbeteren. Te Soerabaja heeft als gevolg van de ontploffing van afgekeur de munitie een hevige brand ge woed. Het gelukte het nabij ge legen munitiemagazijn te behou den evenals 'n groote hoeveelheid levensmiddelen opgeslagen aan de Genuakade. De militaire Sovjet-autoriteiten hebben drie der grootste drukke rijen te Leipzig opdracht gegeven haar machinerieën te demontee- ren, aldus het Duitsche Nieuws bureau D.P.D. Procuratiehouders dezer ondernemingen zijn te Ber- Het steenkolenvraagstuk. Uit Londen wordt aan de N. R. Crt, gemeld, dat de voorge stelde economische „inlijving" va» een aantal Duitsche steenkolen mijnen in Britsche kringen geen al te enthousiaste ontvangst heeft genoten. In gezaghebbende kringen wordt te verstaan gegeven, dat de Nederl. eischen dienaangaan de misschien op den duur wel aanvaard zouden kunnen worden, maar zeker niet in den eerstko- menden tijd. Moeilijkheden, welke men op het oogenblik in de Brit sche zóne met de voorziening van steenkool ondervindt, zijn zooda nig, dat men allerminst geneigd is de spoeling nog dunner te ma ken door een deel van de produc tiecapaciteit aan Nederland toe te wijzen. Wanneer eenmaal weer een eenigszins normale situatie in treedt, zal er misschien over de Nederlandsche eischen te praten' zijn, maar dat zal nog wel aan zienlijken tijd duren. Dat Neder land dus spoedig reeds van de Duitsche steenkolenmnen zou kunnen profiteeren, is niet te ver wachten. VRIJDAG PLENAIRE ZITTING DER V.N. Vrijdag om 17.00 uur Ned. tijd zal een plenaire zitting van de al- gemeene vergadering der V.N. te Lake Success worden gehouden. Men verwacht, dat de nieuwe leden, Zweden, Afghanistan en IJsland dan plechtig zullen wor den geïnstalleerd. De Vergadering zal ook het rapport ontvangen van de organisatie-commissie over de toevoegingen aan de agenda en het rapport van de sociale commissie over de controle op narcotische middelen en over het Roode Kruis. GENERAAL MARK CLARK OVER DE BEZETTING VAN OOSTENRIJK. De Amerikaansche generaal Mark Clark heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat de V. S. het wenschelijk achten, dat Oostenrijk in staat wordt gesteld zelf het bestuur in handen-te ne men. De generaal zeide, dat de Amerikaansche troepen uit Oos tenrijk zouden worden terugge trokken, zoodra de andere bezet tende mogendheden bereid waren met haar troepen hetzelfde te doen. Clark deelde mede, dat brigade generaal Thomas Mickey in de plaats van generaal Mac Mahon tot chef van den generalen staf der Amerikaansche troepen in Oostenrijk was benoemd en ver der, dat hij de betrokken instan ties in Amerika zou wijzen op de noodzakelijkheid Oostenrijk financieelen steun tot een bedrag van 125 4 150 millioen dollar te verlccnen. lijn aangekomen om te trachten de opdracht ongedaan te maken. De geheime radiozender van de Joodsche verzetsorganisatie Ir- goen Zwai Leoemi heeft gister avond de verantwoordelijkheid van deze organisatie voor den bomaanslag op de Britsche am bassade te Rome erkend. De Ir- goen erkende eveens den aanslag op het station te Jeruzalem te hebben georganiseerd en enkele Spoorweg-aanslagen. De zender richtte tenslotte een aanval tegen het Jewish Agency,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1