„Dapper en moedig", Gevorderde motorrijtuigen. Het volk zottdee tand. LAATSTE BERICHTEN. Gestook onder de bouwvakarbeiders. niet „Eirop of erojidei:". De regeling der vergoedingen. Tragedie zonder einde. Laaghartige inbraak bei Prof. IVliskotte. Kranten naar de militairen in Indië. CRITI8CHE BESCHOUWING OP „EROP OF ERONDER" DOOR Mr VAN DER VEUR. De yroegere Middclbui'gschc gemeente-secretaris, Mr M. W. G. v. d, Veur, die gedurende bij- iiA 25 jaar in Zeeland zijn werk kring hce£t gehad, heelt een kor te brochure het licht doen zien, getiteld „Dapper en moedig". Deze brochure is een critisch we derwoord op dit werkje van de heeren Irs. de Ranitz en de Vink, 8.1. „Erop ol eronder". Zijn wederwoord is inderdaad Critisch gesteld en hij is van mee ning, dat een niet onbelangrijk deel van „Erop of eronder" beter ongedrukt had kunnen blijven. Hij heeft de edele bedoelingen yan de schrijvers, die hij als be kwame, eerlijke en eerbare inge nieurs kent, niet voorbij gezien. De reden, waarom hij zijn bro chure juist „Dapper en moedig" noemde, is gelegen in het feit, dat deze eigenschappen der Zeeu wen in de troostelooze jaren van beproeving zoo sterk naar vo ren zijn gekomen. ■Eén van zijn grootste bezwaren is, dat de schrijvers van „Erop of eronder" in hun pleidooi in velerlei opzicht te schematisch zijn en meer wenschdroomen ge ven dan hun beweringen met cij fers, statistieken, grafieken enz. te staven. Sprekend over het economisch aspect acht schrijver, dat teveel naar Walcheren is gekeken, ter wijl een prijzend woord over de groot-bedrijven op Z.-Beveland en in Z.-Vlaanderen niet had mo gen ontbreken. Bij een voorgeno men ruilverkaveling van Wal cheren zullen met potlood en lini aal alleen wij en de na ons ko menden niet gebaat zijn. Hier zal moeten worden gestreefd naar een verzoening van duidelijke controversen, wil men niet zweren bij een nieuwe zakelijkheid. Over een opvoering der indu strialisatie maakt hij de opmer king, dat opgepast moet worden, dat deze industrie niet conjuc- tuur-gevoelig zal zijn. Bovendien moet de excentrische ligging van de provincie niet worden vergeten en in dit verband merkt hij op, dat het heusch niet j toevallig is, dat de industrie-gebieden zich juist aan de Schelde bevinden. Over den Zeeuwschen midden stand (behalve die in Goes) zijn in „Erop of eronder" harde noten gekraakt. Mr v. d. Veur vraagt aandacht voor het feit, dat voor den oorlog speciale „Bijenkorf- treinen naar Rotterdam reden en dat verschillende groote winkel bedrijven neerstreken of het wa ter kwamen afvisschen. Schrijver is het er niet mee eens, dat de beweerde kwalita tieve achteruitgang der bevolking o.m. zou blijken uit de samenstel ling van de vertegenwoordigende organen en verenigingsbesturen. Dit is een algemeen euvel en niet specifiek Zeeuwsch. Van de door de heeren de Ra- nitz en de Vink gesingnaleerde degeneratie der Zeeuwsche bevol king heeft Mr van der Veur nooit iets gemerkt. De beschouwing van het cultu reel aspect acht de schrijver op pervlakkig. En in dit verband noemt hij de namen van bekende Zeeuwsche schrijvers en schilders en wanneer een volkskunst dan nauwelijks meer moge bestaan, wijst hij crop, dat dit verschijnsel in geheel Europa te ontwaren is. De bewering, dat bekende Zeeuw sche families wegens gebrek aan cultureel leven de provincie zou den hebben verlaten weerlegt schrijver met het noemen van een aantal Zeeuwsche families, die hun grond trouw zijn gebleven. En wat liet culturcele leven zelf betreft: schrijver verzoekt zijn opponenten eens met studie de achterste bladzijden van het adresboek van Middelburg door te bladeren en te letten op de eerbiedwaardige lijst van vereeni- gingen op cultureel gebied. Hij roemt het werk der Z.V.U., doch haar zal men den tijd moeten gunnen om wortel te schieten in alle lagen der bevolking. in al deze zaken bereiken wij, aldus schr., met donker pessimis me geen nuttig resultaat. Wan neer de Zeeuwen, zegt hij, na de weergalooze teistering en ont reddering, iets bewezen hebben, is het dit, dat zij met saamgekne- pen lippen en opeen geklemde tan ten dapper en moedig aan de schier onverwinbare moeilijkhe den het hoofd hebben geboden en dit zullen blijven doen. Hij heeft vertrouwen in den Zeeuwschen boer en in onze bodem-technici. Van de soort vernederende boet- predicatie aan het adres der Zeeuwen is schrijver wanhopig wee geworden en hij acht de ge bezigde methode verderfelijk. Over verschillende dingen is hij het wel eens met de schrijvers van „Erop of eronder", zoo o.m. het leggen der organisatie van het vreemdelingenverkeer in deskun dige beroepshanden. Een ferry boot met spoorrails over de Wes- ter-Schelde is alleszins verdedig baar. Speciale woorden van lof brengt hij aan het adres van den Comm. der Koningin, burg. de Casembroot van Westkapelle, oud-burgem. van Woelderen van Vlissingen en weth. van Niftrik van dezelfde plaats. Zeeland komt en moet er boven op, aldus schrijver. Dat „moet' kan in Den Haag in heel Neder - land, ja, ook ui de wijde wereld nooit genoeg worden" gehoord. Walcheren werd daarna ter be spreking gebracht. Algemeen was het gevoelen, dut de mtiuw ontworpen regeling te duur :s. Het begint al met een bijdrage van f 0,70 per inwoner, het geen voor Veere een. uitgaaf gal bntflfketiou van pl.m. f 771), wh'; pl.ti! W meet ia dh'l te- jtedVfoot'üg. Ook liet. lolt. dat vanuit Middelburg alle» cen traal 3eregeld wordt Is we! een bezwaar. Xe vreezen is, dat het eisen karakter der gemeente door centralisatie verloren zal gaan. B. en W, stelden daarom voor niet met het ontworpen j plan accoord te gaan, welk voorstel z.h.s, werd, aangeno men. Van de Domeinen werd reeds 1 twee jaren een stuk tuingrond gepacht, welke grond aan een aantal inwoners weer werd ver pacht, Besloten werd het stuk grond opnieuw te pachten, ten einde de inwoners weer aan j hun tuingrond te kunnen hel-1 pen. Voor de verzekering van de1 gemeente-eigendommen tegen brandschade is een nieuwe ra ming opgesteld, die meer in overeenstemming is met de te genwoordige bouwkosten. Enkele begrootingswijzigin- gen over de jaren 1945 en 1946 werden vastgesteld, terwijl voor het onderzoek van de rekenin gen van het Burg. Armbestuur en het Vischmijnbedrijf een commissie van onderzoek werd ingesteld, bestaande uit de hee ren v. Nieuwenhuijzen, Bakker en Mesu. De Stichting Het Godshuis verzocht de salarissen van het personeel overeenkomstig de regeling, bestaande voor het rijkspersoneel, met 25 pet. te mogen verhoagen, welk verzoek werd toegestaan. Door miss Oakes, die vroeger in Veere woonde en een mu seum exploiteerde in de Schot- sche Huizen, is haar gejjeelen inventaris aan het rijk geschon ken onder voorwaarde, dat daarmede in de Schotsche Hui zen weer een museum zal wor den gevestigd. Dit stuit wel op eenige bezwaren, aangezien de geschonken inventaris eigenlijk te klein is om een volledig mu seum mee te openen. De Minister van O., IC. en W. stede daarom aan de gemeente voor, om den beroemden beker van Maximiliaan van Bourgon- (jië, dc porceleinveraameling, die zich in het stadhuis bevindt en daar in het geheel niet tot ïlju recht konlt, aUmv.de dc oude beelden uit den grvel van het Stadhuis, die opgeborgen zijn in den kelder, in bruikleen ai te staan aan het Kijk, ter aanvulling van hetgeen miss Oajkcs schonk, De beker kan echter niet af gestaan worden aangezien bij de schenking daaraan de voor waarde is verbonden, dat dc beker nimmer mag worden af gestaan. Tegen het in bruikleen afstaan van de andere genoem de goederen bestaat geen be zwaar, mits het Rijk bereid is voor alles, wat afgestaan wordt een all-risk verzekering af te sluiten. Door de Stichting Veere zijn op verschillende manieren, o.a. door bijdragen van particulie ren, door collecte en het orga- niseeren van verlotingen, gel den bijeengebracht, die beschik baar zullen worden gesteld voor de restauratie van het carillon. Ongeveer f 3000 is bijeenge bracht, doch de restauratie zal een bedrag vorderen van f 9000. Aan het Ministerie van O., K. en W. zal verzocht worden een gedeelte van de kasten te dra gen, terwijl de gemeente Veere ook een eigen fonds heeft, dat voor dit doel beschikbaar is. Door de heeren Mesu en van Beveren werden bezwaren ge opperd tegen het verwijderen van de groote luidlklok. Deze zal n.l. moeten verdwijnen, wil het carillon tot zijn recht komen. De heer van Gelder gaf terzake een korte, doch duide lijke uiteenzetting. Daar de klok schadelijk zal zijn voor het nieuwe carillon, moet deze verwijderd worden. Z.i. kan het geen bezwaar zijn, dat een groote klok van het carillon te vens als luidklok fungeert en dat de tegenwoordige iklok een plaatsje in de oudheidskamer krijgt. Advies van den Neder- landschen Klokkenraad zal mo menteel wordeD ingewonnen. GEMEENTERADEN. VEERE. Op 4 Nov. j.l. vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Jhr I. F. den Beer Poortugael. Van het Provinciaal Bestuur was mededeeling ontvangen, dat een streekplan is ontwor pen, waarin ook Veere is op genomen. Voor het toekennen van een opbouwtoelage aan de ambtenaren ter secretarie en voor het aanschaffen van leer middelen voor de O.L. school boven de aangegeven norm, werd machtiging verleend door Ged. Staten. Ook voor het toe kennen van presentiegeld aan de raadsleden ten bedrage van f 2 per vergadering werd de vereischte machtiging ontvan gen. De centralisatie van het bouw- en woningtoezicht op motorrijtuig op basis van den „wettelijk toelaatbaren aanschaf fingsprijs" voor 1 April 1946. Daar alle gevallen regelmatig I worden afgewikkeld, heeft een verzoek tot bespoediging van de uitkeering niet den minsten zin. BIJEENKOMST TE CHERIBON. Ook Soekarno van de partij? Te Batavia verluidt, dat de commissie-generaal en de Indone sische delegatie waarschijnlijk binnenkort te Cheribon bijeen zul len komen. President Soekarno en vice-president Hatta zouden dan Van de Indonesische delegatie deel uitmaken. Het is niet mogelijk bevestiging van dit gerucht te krijgen, doch in welingelichte kringen is men algemeen van oordeel, dat een dergelijke bijeenkomst niet is uit gesloten. Er wordt aan toegevoegd, dat Sjahrir hiertoe het voorstel zou doen op de a.s. kabinetsvergade ring te Djokjakarta, waarheen hij definitief op Vrijdag a.s. uit Ba tavia vertrekt Enorme prijsstijging te Batavia. Volgens „Het Dagblad" zijn de prijzen te Batavia tot ongekende hoogte gestegen, hetgeen tot een noodtoestand leidt, die voorname lijk te wijten is aan de monetaire verwarring. Rijst kost 6 Neder- landsch-Indlschc guldens per kilo, suiker 4 gulden. De bevolking is hierover wan hopig gestemd. Het blad is er van overtuigd, dat deze situatie niet het gevolg is van schaarschtc aan dc dage- lljksche levensbehoeften, doeh het resultaat ls van een politiek spel, Intusschen heeft radio Djokja karta medegedeeld, dat te Mage- lang ceu ruilovereenkomst tus- sehen de Ghlneezen en de Indo nesische boeren ls gesloten om één kilogram rijst te ruilen tegen vijf centimeter grove zijde of zeven centimeter ongebleekt katoen. Duitsch oordeel over grensoorreoties. Het te Osnabrüek verschijnende onafhankelijke „Neue Tageblatt" houdt zich bezig met de Neder- landsche plannen ten aanzien van grenscorrecties. Het blad wijst er op, dat ook het gebied van Ben- theim bij de Nederlandsche voor stellen betrokken zou kunnen wor den en maakt melding van een resolutie, welke door den raad van het district Bentheim is aan genomen. In die resolutie wordt gezegd, dat de bevolking van bet district oprecht betrekkingen als van goede naburen wenscht met Ne derland en hoopt, dat spoedig tot wederzijdseh voordeel de grenzen weer opengesteld zullen worden. Anderzijds voelt do bevolking zich, naar afstamming en traditie, naar zeden en gewoonten, zoowel eco nomisch als cultureel, geheel met het Duitsehe land verbonden. Vol gens do resolutie heeff de alge meens opinio van het district zich tegen inlijving van het gebied b(j Nederland uitgesproken. De dis- trictsraad heeft den Landraad en een bijzondere afvaardiging opge- dragon, onverwijld stappon te doen by Duitsehe on Britsclio instan ties om eon eventuoolo annexatie to vorhindoren. De verkiezingen in Amerika. Uit Washington word gistor- avond gemold: Do Ropublikoinen hobbon zich in hot Huis van Af- govaardigdon van do meerdorhold vorzokerd. DE BILT ZEGT: Rustig Herfstweer. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. Hier en daar nevel of mist. Overigens zwaar bewolkt met la ter plaatselijke opklaringen. Droog weer, Weinig wind. On geveer zelfde temperatuur als gisteren. In de Stcrt. van 4 November is opgenomen een beschikking van den minister van Financiën inzake de vergoeding voor gevorderde motorrijtuigen. Deze beschikking is toepasselijk op alle door de geallieerde strijd krachten of door het Militair Ge zag op grond van den inkwartier- ringswet of het besluit Bijzondere Staat van Beleg, gevorderde mo torrijtuigen. De volgende bijzonderheden zijn hieraan ontleend: In het algemeen geldt voor oudere typen van in eigendom gevorderde motorrijtuigen als grondslag van bovenbedoelde vergoeding de catalogusprijs van 1939, vermeerderd met 35 procent, of, wanneer geen catalogusprijs 1939 bekend is, de verkoopwaarde van het type in het correspondeeren- de bouwjaar, eveneens ver meerderd met 35 procent. Voor vrachtauto's en auto bussen wordt de vergoeding bepaald naar den catalogus prijs van het chassis, ver meerderd met 35 procent en een redelijk bedrag voor de carosserie. Voor motorijtui gen van de jaarklasse 1945 wordt tot grondslag geno men de catalogusprijs van het desbetreffende bouwjaar. Het bedrag van dezen grond slag zal worden verminderd met een bedrag voor afschrijving en een reductie, welke afhangt van den algemeenen toestand van het gevorderde motorrijtuig. Ook voor de in gebruik gevor derde motorrijtuigen is een rege ling getroffen, welke voorziet in een maandelijksche vergoeding ten bedrage van 2 procent van het be drag, dat zou zijn uitgekeerd, in dien het motorrijtuig in eigendom zou zijn gevorderd. Indien door den eigenaar van het motorrijtuig een bestuurder ter beschikking ;s gesteld, welke niet van Rijkswege wordt gesalarieerd, wordt den eigenaar terzake een redelijk loon vergoed. Afgezien van de normale slij tage, wordt, wanneer het motor rijtuig'zeer onder het gebruik ge leden heeft, de eigenaar aan de hand van de geldende prijsvoor- schriften schadeloos gesteld om het motorrijtuig weer bruikbaar te maken. Bevindt het motorrij tuig zich bij teruggave aan den eigenaar in aanzienlijk beteren staat dan ten tijde der opvorde ring, dan wordt de waarde der verbetering op het bedrag der vergoeding in mindering terugge geven. Kan het motorrijtuig niet aan den eigenaar worden teruggege ven, dan wordt de maandelijksche vergoeding vervangen door een schadeloosstelling als bij de in eigendom gevorderde motorrij tuigen. De beschikking voorziet voorts in een regeling, waarbij bedrijven worden scliadeioos gesteld, voor geleden verlies ten gevolge van de aanschaffing van een nieuw Misleidende actie. De Bedrijfsunie in het bouw bedrijf deelt het volgende mede „Door een z.g. contactcom missie, welke volgens eigen me dedeeling zou bestaan uit leden van N.V.V., R.K.W.V., C.N.V. en E.V.C., worden de bouwvak arbeiders opgeroepen tot een proteststaking tegen de nieuwe winterreis- en verlofregeling voor de wederopbouwgebieden. Deze commissie, wier be staan de Bedrijfsunie onbe kend is, maakt op misleiden de wijze misbruik van de namen N.V.V., N.K.W.V. en C.N.V. De bouwarbeidersbonden, bij genoemde vakcentralen aartgesloten, hebben met bo vengenoemde onberaden en voor de bouwarbeiders ge vaarlijke agitatie niets uit staande. De Bedrijfsunie in het bouw bedrijf heeft zich reeds eenigen tijd geleden tot de overheids instanties gewend teneinde ach teruitgang van weekinkomen, als gevolg van de nieuw inge voerde winterregeling, welke op zichzelf noodzakelijk was we gens het korter worden van de dagen, te voorkomen. Zij richt te zich Maandag j.l. opnieuw telegrafisch tot de desbetreffen de ministers en het college van rijksbemiddelaars. Verwacht mag worden, dat deze poging resultaat zal heb ben. De bedrijfsunie wijst elke verantwoordelijkheid voor deze avonturierspolitiek af en waarschuwt de bouwar beiders in eigen belang ernstig, zich niet voor dit klaarblijkelijk politieke spel te leenen. Zij kunnen slechts het werk der serieuze bouw arbeidersbonden schaden in dien zij aan den oproep van bovengenoemde contactcom missie gevolg geven", aldus besluit deze médedeeling. Waarnemers te Washington, Het hoofdkwartier van dc 7.1- die zich op dp .hoogte hadden ge- onistlsclie-Joodsclie commissie houden van de omwikkeling in voor nationale bevrijding heeft Palcstuia, hebben het bericht van esn communiqué uitgegeven., dc vrijlating der Joodsche leiders waarin wordt gezegd, dat dc vrij- gunstig opgenomen. Ztj beschou- latins dei kiders weliswaar reden wen deze daad als een stap m dc tot tevredenheid geeft maar dat goede richting, deze politieke amnestie overtui- Het Amerikaansche ministerie gender zou zijn, indiend de Brit van Buitenlandsche Zaken wei- sche regeering „een zijner groote gerde officieel commentaar te ie- en niet een zijner kleine misdaden veren, aangezien de veilig h. .<ls- zou goedmaken". maatregelen in Britsche uden I)e commissie vreest, dat het zijn. hier een politieke manoeuvre be lli Joodsch Zionistische kringen treft om medewerking van het blijft men terughoudend en ver- Joodsche Bureau te verkrijgen en klaart, dat in Erithrea nog Joden aldus veeleer de politiek van het i gedetineerd zijn, zonder dat er Britsche imperium in liet Midden- eeii aanklacht tegen hen is inge- Oosten dan de aspiraties van het bracht en zonder dat zij berecht Joodsche volk te dienen. Het zou worden. meer blijk van goeden wil geven Het Joodsche bureau wil even- indien de Britsche regeering min commentaar geven, maar „honderden politieke gevangenen, „een aantal Zionistische extremis- die maanden of zelfs jaren in de ten" is ontevreden. stinkende concentratiekampen van Het pro-Zionistische democra- Erithrea hebben gezeten", onmid- tische congreslid Emanuel Celler dellijk in vrijheid zou stellen, meent, dat de Britsche regeering Dr Hoessein Chalidi, secretaris- hiermee geen vertrouwen heeft generaal van de Palestijnsche gewonnen. Zij zou er beter aan Arabische hooge commissie, doen het witboek van 1939 te ver- heeft verklaard, dat de houding nietigen en Palestina open te stel- der Britsche regeering steun be ien voor de „vluchtelingen", die teekent aan de „politiek der Jood- nu op het eiland Cyprus „weg- sche extremisten en de Irgoen kwijnen" hij meent, dat, indien er Zwai Leoemi" de Arabische be- geen Joodsche staat in Palestina wering over den invloed van het gesticht wordt, de Engelschen Zionisme in Whitehall en Dow- spoedig de wrange vruchten van ning Street blijkt juist aldus hun beleid zullen plukken. j Chalidi. Engeland aarzelt nog steeds en Emile Ghory, lid van de Ara- te lang. Al deze ellende is het re- bische hoo«e commissie van vijf sultaat van de Britsche dualis- man thans van Beiroet naar Je- tische politiek in Palestina. Als ruzalem teruggekeerd, merkte op, reactie daarop wordt de houding dat de vrijlating der Joodsche lei der Arabieren begrijpelijk. Zoo- ders inhoudt, dat het Joodsch lang er geen positieve richtlijnen Bureau aan de onderhandelingen zijn, en men niets als proefbalon- te Londen zal deelnemen. De am- nen oplaat, zooals b.v. de fede- nestie v00r Arabische bannelingen ratieve staat Palestina, wordt er stelde Ghory op prijs, maar hij van beide zijden zoowel van Jood- keurde het af, dat^ aan Hadzj sche als Arabische, getracht con- Amin el Hoesseini, den groot sessies bij de Engelsche regeering Moefti en velen anderen geen af te dwingen en dat langs legale amnestie verleend was. Ook zit- en illegale wegen. Hier worden ten nog dertig Arabieren als po- eindeloos slachtoffers gemaakt, litieke overtreders gevangen, door de typische Angelsaksische slapheid. De meening der Jood- AVONDEN LENGEN sche leiders is, dat Engeland heeft PIJNEN STRENGEN... gefaald. 't Is weer zoo laat; met 't kille Mosje Sjertok, het politieke jaargetijde voor de deur, worden hoofd van het Joodsche bureau, ook de rheumatiselie pijnen weer die met zeven andere Joodsche heviger en de aanvallen volgen leiders, sinds 29 Juni 1946 ge- elkaar sneller op. Den reden te detineerd is geweest, heeft meer meer om Kruschen te nemen. Die dan vijfhonderd Joden op de bin- kleine dagelyksehe dosis Kruschen nenplaats van het gebouw van het doet wouderen; de aansporende Joodsche Bureau te Jeruzalem werking op de bloedzuiverende de vrijgelaten leiders toegespro- organen is heilzaam voor Uw heele ken. Sj ertok zei, dat men zich gestel, 't Bloed gaat sneller slroo- midden in een langen en bitteren men en de schadelijke zuren strijd bevindt en voegde er aan oorzaak van Uw lijden en pijn toe, dat de pogingen der Britsche verdwijnen vanzelf. Vraag Kru- regeering om het Joodsche volk schen Salts by Uw Apotheker of „haar wil op te leggen" hadden Drogist. Fabr. Griffiths Hughes gefaald en die regeering thans op Ltd., Manchester (Engeland) i den terugtocht was. (Ingez. Med.) geen ernstige ongelukken tenge volge hebben gehad. De meeste aanrijdingen worden veroorzaakt door hooggebouwde militaire voer tuigen. l Ten einde het spoorwegverkeer voor ernstige ongelukken te behoe- cfen, heeft de directie der Ned. Spoorwegen opdracht gegeven voor alle daarvoor In aanmerking komende spoorwegviaducten z.g.n. schrikbalken aan te brengen. Deze schrikbalken zijn balken van voldoende sterkte om aan eventueels aanrijdingen weerstand te kunnen bieden, zonder zelf on bruikbaar te worden. Bedoelde balken worden, stevig op land- hoofden en pijlers verankerd, evenwijdig aan, doch los van het viaduct aangebracht, echter i a 2 cm. lager dan het viaduct zelf, I met het doel te hooge voe>ugen op te vangen zonder scha voor het viaduct. Beschadiging spoorweg-viaducten. Sohrikbalkers ter bescherming. Gedurende do laatste maanden hebbon zloh verschillende geval len van aanrijding ven spoorweg- viaducten voorgedaan, die door dat zil tijdig werden ontdekt on aan den spoorwegdienst gemeld, houden, binnenkort een nadere re geling zal worden getroffen. In verband hiermede zullen de leden van genoemde bedrijfsgroe pen een formulier ontvangen, het welk zij ingevuld en geteekend aan het secretariaat van de hoofd groep moeten retourneeren en waarbij zij verklaren, of zij al dan niet nog in het bezit zijn van op grond van genoemde beschik king ingeleverde bankbiljetten van f 500 en f 1000. Binnenkort zullen nadere voor schriften hieromtrent volgen. ZOMER IN NOVEMBER. Engeland beleefde Dinsdag opnieuw een zomerschen No vemberdag. Nadat de ochtend mist was opgetrokken, steeg de temperatuur snel. Om twee uur 's middags bedroog deze 59 graden (tegen 66 den dag tevoren). In Londen liep men zonder jas of mantel. Aan de Zuidkust is het strandleven weer in vollen gang. In vele badplaatson waren alle ligstoe len bezet en overal zag men zonnebaders. Te Hastings werd een re cord-temperatuur van 68 gra den genoteerd. Dc warmte wordt veroor zaakt door toevloeiing van tro pische lucht uit het Zuiden. Inlevering Bankbiljetten f500.— en f 1000 De hoofdgroep Banken maakt op verzoek van het Ministerie van Financiën bekend, dat ten aan zien van de bankbiljetten van f 5DP en f 1000, welke op grond van dc „beschikking bankbiljetten f 500 en f 1000' van 13 Septem ber 1945 (Staatscourant van 19 September 1945) nog gedurende korte tijd bij dc leden der be drijfsgroep handelsbanken, der bedrijfsgroep landbouw credlet- banken en de vereeniglng voor dc effectenhandel (bedrijfsgroep ef fectenhandel) konden worden in geleverd eit door hen conform art, 5 van voornoemd besluit ter be schikking van het Ministerie van Financiën dienden te worden ge Terwijl Prof. Dr IC H. Mis- kotte te Leiden, in wiens gezin onlangs twee slachtoffers vielen tengevolge van de geruchtmaken de vergiftiging tijdens een brui loftsdiner te Amsterdam, op zie kenbezoek was bij zijn kinderen, die eveneens tengevolge van ge noemde vergiftiging in het zie kenhuis werden opgenomen, heb ben inbrekers hun slag geslagen in het woonhuis aan den Wasse- naarsche weg te Leiden. Zij for ceerden het slot van de voordeur doorzochten alle kasten en bu reaux en ontvreemdden voor een groote waarde aan geld, kleeding en kostbaarheden, waaronder de trouwring van zijn echtgenoote, die kort geleden het leven ver loor bij genoemd ongeval te Am sterdam. Gezien het laaghartige karakter van deze misdadigers is het vrij wel nutteloos een beroep op hen te doen om althans dit laatstge noemde kleinood terug te zenden. Een tweede inbraak in het zelfde huis bleef zonder resultaat aange zien de buren op hun hoede wa ren. De onverlaten namen hierbij de vlucht. Inmiddels kan bericht worden dat de vier thans nog verpleegd wordende kinderen van Prof, Miskotte buiten levensgevaar ge acht kunnen worden. Hun toe stand verbetert. ALGEMEENE JONGEREN VREDES-ACTIE OPGE RICHT. Tijdens de conferentie van jon- germt, welke op 2— 3Nov. j.l, ln de omgeving van Zwolle gehou den werd, ls de algemeene jonge ren vredos-aotie opgericht. Na goedkeuring van het reglement ls de volgende beginselverklaring op gesteld: „De A.J.V.A. ls een groep van Jongeren tot een leeftijd van 30 Samenwerking tusschen de desbetreffende instanties heeft het mogelijk gemaakt dat binnenkort aan in In dië verblijvende militairen Nsderlandochc dagbladen per luchtpost worden toege- zonden. Zij die dit werreshen kunnen ten behoeve van vrienden of verwanten, die in Indië in het Nederland sche leger dienen, een jaar- of kwartaal-abonnement op ons blad afsluiten tegen den normalen abonnementsprijs zonder verhooging voor ver voerskosten. Vijftig procent van den abonnementsprijs zal door ons aan de betrokken instan ties worden afgedragen ter tegemoetkoming in de alge meene kosten van het ver voer. Aanvragen voor een der- gelyk abonnement kunnen tot 10 November as. worden ingediend bij de administra tie van dit blad, onder dui delijke en volledige opgave van naam, rang, onderdeel, legernummer en postadres van den militair, waarvoor het abonnement bestemd is. Zij, die reeds een abonne- 1 ment op ons blad hebben voor verwanten in Indië be hoeven zich niet nogmaals op te geven, daar deze adres sen voorrang hebben. Daar het vervoer der cou ranten naar Indië per vlieg tuig zal geschieden, zal uiteraard slechts een beperkt aantal abonnementen door ons kunnen worden geaccep teerd en voorrang moeten worden gegeven aan die aanvragen, die het eerst bij onze administratis binnen komen. Twse mensehen lavend verbrand. i Onder Overschie ls Dinsdag avond een ontzettend ongeluk ge beurd. Een met steenen beladen vrachtauto is daar in botsing ge komen met een luxe wagentje, waarin twee personen gezeten waren. Door den schok, vloog de luxe auto in brand en was weldra een vlammenzee. De inzittenden hebben geen kans gezien om het portier te openen en zoodoende te ontsnappen. De bestuurder van den vrachtauto heeft nog al het mogelijke gedaan om hulp te bie den, maar tengevolge van de door de benzine aangewakkerde vlam men moest hij lijdelijk toezien, hoe de ui de cabine opgesloten mensehen een zekeren dood tege moet gingen. Toen de geneeskun dige dienst met een tweetal wa gens arriveerde, vond men niets anders dan ds verkoolde resten van twee vermoedelijk jonge men- sohen, van wie men niet eens de kunnen meer kon vaststellen. jaar, die zioh vereenigd voelen, doordat zij alien de meenirig zijn toegedaan, dat een moderne oor log in strijd ls met, de mensclw- Hjke waardigheid, met den wil van het overgroote deel en met het werkelijk belang van de geheele mensehheld. Zij hebben tot taak belangstel ling te wexken voor de problemen van deze maatschappij, opdat me» tot Inzicht kan komen van de werkelijke oorzaksn der oorlog." De A.J.V.A. werkt lr. veiband met de algemeene Nederlandsche vredesactle en zal zich toeleggen op een positief gerichte vrtdes- actie, waarbij het practische met het idealistische verbonden ls. TUCHTRECHTSPRAAK VOEDSELVOORZIENING. Bij de ambtenaren voor de tuchtrechtspraak voor de voedsel voorziening kwamen gedurende September 5710 proeessen-verbaal binnen, opgemaakt tegen onder nemers wegens overtreding op het gebied van de voedselvoorziening. De tuchtrechters voor de voed selvoorziening wezen in die pe riode 574 einduitspraken, waarbij voor f222.813.50 aan boeten werd opgelegd. In negen zaken werd een vergunning ingetrokken en ln twee zaken werd sluiting van het bedrijf en in één zaak een vee levering gelast. In 37 gevallen moest een waarborgsom worden gestort in totaal tot een bedrag van f14.075. Ruim 2000 delinquenten wensch- ten te schikken ter voorkoming van tuohtrechterlijke vervolging, zil betaalden tezamen f 106.973, Het Centraal College voor de tuchtrechtspraak voor de voedsel voorziening wees ln 111 zaken ln hooger beroep, waarin totaal f29,376 aan boeten werd opge legd. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Een personenauto, met arbei ders uit de Betuwe, is in Hattem aan groot gevaar ontsnapt, toen de bestuurder wegens te grooto snelheid, door een van de spoor- boomen van den overweg ln den Apeldoornsohon weg reed, en voor don tweeden boom, midden op de spoorbaan bleef staan, Door den trein tegemoet te loopen kon do baanwachter deze, oen halve me ter voor de auto, tot stllstwid Ia- ten komen. Do zes Inzittenden van de auto kwamen hlordoor met I glaswonden en den schrik vrij.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2