Nederlandsche eischen ten aanzien van Duitschland. Overtuigende winst der Republikeinen EERSTE BLAD Duitsohe mijnconcessies. Nederland economisch minder afhankelijk. Onze positie als transitoland. Socialistisch worden, of KRUIMELTJES WAT OP DEN BON? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- «tr. 70, Tel. 2433, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 88, Tol. 168 j Middelburg, Rou aanache Kaai 39, Tol. 2009; Neuzen Vlooawijckatr. Tol. 2082 DiUatuue» ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 488 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 7 November 1946 Abonnementaprya ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA Direoteur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Met Uo papiertoewijzing voor de dagblaoen wordt liet een bijna hopeloozc toestand, Kr zou op dit gebied worden geordend, Maar hoe meer er geordend wordt hoe grooter de wanorde en de onzekerheid en de onbil lijkheid. De vorige week scheen liet, dat er een belangrijke stap in de goede richting was geduan. Door de Vereeniging „11e Ne. derlandsche Dagbladperswaar bij alle dagbladondernemingen in ons land zijn aangesloten, be sloot, dat de bladen voortaan met 8 kleine oi 4 groote pa gina's zouden verschijnen, Uet papier waa aanwezig en' de voorziening voor de eerste maanden verzekerd. Bovendien had de vereeniging er zich van vergewist, dat de betrokken mi nister met deze uitbreiding ac- coord ging, Maar toen kwam de Persraad in actie. Deze raad, die op grond van het Tijdelijk Pers besluit de bevoegdheid heeft voorschriften te geven omtrent den omvang van dagbladen, weekbladen enz. ging met het besluit inzake de uitbreiding niet accoord. Even tevoren had dit college een aantal weekbladen, die er voor bedankten nog langer aan de ketting te liggen, een papier toewijzing verstrekt waardoor 3e zelfs boven de grootste dag bladen bevoordeeld werden. De weekbladen kregen de noodige ruimte. Maar de dagbladen moesten blijven voortsukkelen in het keurslijf, dat de Persraad voor hen had gereed gemaakt. En zoo kwam er dan ook een ukase, dat de voorgenomen uitbreiding niet mocht worden uitgevoerd. Voor enkele bladen werd een uitzondering gemaakt, maar de rest moest in 'het voorgeschre ven kleine formaat blijven ver schijnen. Waarom? Wel, omdat de Persraad, de moderne papier dictator, die van de wer kelijke verhoudingen bij de dagbladpers geen notie blijkt te hebben, aldus beslist. Voor de zooveelste maal blijkt, dat de fascistische be ginselen veei dieper hebben in gevreten, dan het oppervlakkig misschien wel schijnt. Hoe het nu verder zal gaan, moet worden afgewacht. De beste uitweg is misschien, die, door de „N. R. Crt." aan gewezen, dat de Persraad, die blijk heeft gegeven, niet bij machte te zijn, ten aanzien van de papier-distributie behoorlijk leiding te geven, zijn congé krijgt. Maar in elk gevalaan het gesol met de papierdistributie moet een einde komen. Engelands financieële positie bedreigd Marquand pessimistisch. Marquand, de Engelsche minis ter voor overzeeschen handel, heeft naar aanleiding van het debat over blnnenlandsdhen- en overzeeschenhandel ln het Lager huis de hoogst ernstige situatie belicht. Volgens Marquand wordt de financieele positie van Enge land ernstig bedreigd door de waardevermindering van het van de V.S. geleende geld en door de prijsstijging in de V.S. Dit maakt het noodzakelijk, aldus dr minis ter, het exportpercentage te ver- hoogen, Attlee over de Britsche productie. In een besloten bijeenkomst heeft de Britsche premier, Cle ment Attlee, de parlementsleden van de Labourparty en de leden Van den algemeenen raad van het „Trade Union Corgress" gewezen op de feiten, die ten grondslag liggen aan het Britsche lndus- trieele productie-probleem, 700.000 arbeiders extra, of hun equivalent ln productie-capaci teit, zUn noodlg om de gestelde exporthoogte, die 75 procent moet bedragen van de export in 1938, te bereiken, Daarbij zal Groot- Brittanr.lë een gemis aan 200.000 arbeidskrachten, dat ontstaan is door een verhooging van den leer plichtigen leeftijd, op de een of andere manier moeten goedma ken. Er werd op gewezen, dat een hoogere productie een noodzake lijke factor ls ln de plannen van de regeering, die o.m. een volle dige sociale verzekering voor al len van de wieg tot het graf wil Instellen. Minder dan 20 procent van de Akensche mijnwerkers werden door de Britten bereid gevonden Zondag J.l. een extra dienst te werken ten behoeve van de brandstoffenvoorzienlng voor dé burgerbevolking. Zooals wij gisteren roods ln oeu groot deel van ouzo oplage hob- bon gemold, ie Dinsdag aan de rogouriugen van Frankrijk, Rus land, Uroot-Drtttaunië en do Vor- eeuigdo Staten oen memorandum ttiuigebudon botreffondo do No- derlundsehe territoriale- eu eco nomische oiselieu ten aanzien van Dultsuhland. Uit don inhoud blijkt, dat de bultenlandsehe bladen die hierom trent roods mededeolingen ver strekten, goed geïnformeerd waren, lu do nota wordt uiteengezet, dat' hot lolsol aan do nationale economie luegehracht dergelijke afmetingen hoeft aangom,imm, dat oen herstel in dun vorm van tuewijzing van Duitseh gebied, tengevolge van den omvang, die deze annexaties zouden auuuomen, praetizeh niet, to vorwozwiiyken zuu zijn. Daarom hooft de regee ring gemeend do compensatie in hoofdzuak op andere wijze te mouten zoeken. Als eerste specifieke eisch wenscht Nederland voor een tijdvak van voorloopig 40 tot 50 jaren de beschikking te verkrijgen over een aantal Duitsohe mijnconcessies in hoofdzaak op den linker-rtijn- oever, zooveel mogelijk lig gend tusschen de oostgrens van de provincie Limburg en den Rijn. Van handelspolitie ke n aard zijn de volgende wen- schen Afdoende regelingen zullen moeten worden getroffen met be trekking tot de tarieven van ver voer op de Duitsche spoorwegen, wegen en kanalen, alsmede be treffende de haven- en opslagta rieven, zoodat deze geen oneer lijke concurrentie meer zullen kunnen inhouden tegenover de Nederlandsche havens. Verder een verbod aan Duitsch- land tot het aanleggen van nieuwe kanalen, die het vervoer van den Rijn op onnatuurlijke wijze zou den kunnen aftappen, j Ook maakt Nederland aan spraak op waarborgen, dat de Duitsche monetaire politiek zoo danig zal worden gevoerd, dat zijn vitale belangen zullen wor den ontzien. Grenscorrecties. Daarnaast verlangt de Neder landsche regeering enkele correc ties van de Nederlandsch-Duit- sche grens. Voor bijzonderheden hieromtrent verwijzen wij naar de le pagina, tweede blad. Deze eischen zijn zeer be scheiden. Mochten echter de econo mische desiderata in het bijzonder diegene, die op mijnconsessies betrekking hebben onverhoopt niet die mate van bijval vinden, die de regeering verwacht, dan behoudt zij zich het recht uitdrukkelijk voor, verder 1 strekkende eischen van ter- ritorialen aard te stellen. Het lot der Duitsche inwoners. De verlangde grensrectificaties zullen o.a. ten gevolge hebben, dat de grenslijn tusschen Neder land en Duitschland van 525 km. tot 340 km. zal worden terug gebracht. Dit resultaat wordt be- roikt door oen oppervlakte van slechts 1780 vierk. km, mot ern- gevour 119,000 inwoners bij Ne derland to voogon. De Nederlandsche Rogoering stelt zich op het standpunt, dat de ftutuoilthoiie bevolking in be doeld gebied, die kan anntdonen, dat zjj op 10 Mei 1940 ter plaatso was 'govestlgd, daar zal kunnen blyven wonen, In dit verhand dient te worden opgemerkt, dat do „vryheden van den monsch" door du Nederlandsche grondwet ten volio worden gewaarborgd, Slechts personen, wier houding tydeus hut iiutionaal-soolftiistisoho rug'imo opneming in het Neder- lnndscho staatsverband oumogeiyk maakt, zoomede de als zoodanig geïdentificeerde oorlogsmisdadi gers, zullou moeten worden uit- goi'iozon, Economisch minder afhankelijk. Do desiderata op economisch terrein worden ln groote trekken aldus omschreven 1 Nederland moot economisch minder afhankelijk wordon van zijn achterland, Verdere industrie llsatie is noudig wat eon breeders kolenbai'iB vraagt. Verder is een botoro waarborg noodig voor dj voorziening met meststoffen. Vandaar allereerst de eisch tot 't overdragen van een aantal Duitsche mijnconces sies, bij voorkeur liggend tus schen de Oostgrens van de Nederlandsche provincie Lim burg en den Rijn. Het zal dnarby echter noudig zyn, dat by een tweetal complexen ook concessies op den rcchtor- oevor van den Ryn gelegen, aan Nederland worden overgedragen, omdat de ltolenlagen daartegen over op den linker Rijnoever ge legen, van den rechtoever af wor den geëxploiteerd. Het wordt volstrekt noodzakc- lyk geacht, dat de mynen geëx ploiteerd worden binuen het kader vuti de Nederlandsche economie. Gedacht wurdt aan een duur der concessies van 40 tot 50 jaar, aangenomen dat Duitschland dan weer een normale economie zal hebben. Is dit niet het geval, dan 13 verlenging noodig. I Concurrentie Duitsche havens. Ton aanzien van de oneerlyke concurrentie van de Duitsche havens Hamburg, Bremen en Einden wordt o.m. opgemerkt, dat deze begon sinds het Duitsche imperialisme een wereldgevaar werd. Kenmerkend daarvoor waren de uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen, de vervoers- tarieven op de Duitsche kanalen en de tariefpolitiek in de Duit sche havens. Er zullen nu toezieht- organen moeten worden gescha pen, waarin ook Nederland be trokken is. Vervolgens zullen er waarbor gen moeten zyn, dat de Duitsche overheid in geen enkelen vorm subsidies zal verléenen aan het vervoer over de Duitsohe kanalen. '1 Tenslotte zullen soortgelijke waarborgen noodig zyn, opdat het wegvervoer zich in Duitschland niet zal ontwikkelen tot een un faire concurrentie voor de Ne derlandsche zeehavens. Het moet voorkomen wor den, dat Duitschland kunst- grepen zou toepassen om het verkeer zooveel mogelijk op Bremen en Hamburg te con- oentreeren. Meer in het bij zonder moet ook worden ge waakt tegen bevoordeeling van het verkeer door het Dortmund-Eemskanaal. Dy hot verbod inzake nieuwen kanalenaanleg heeft do Nodor- londscho regeering in het byzonder op het oog hot Dortmnud-Eums- kauaal eu het „Mlttollandkanaal", die niet vorder, mot liet dool te discrimlneuren, ontwikkeld mogen worden, Hot. aanloggen van liet iliuisnknmuil van Ognabruenk naar Hamburg zal niot vorder voort gezet mogen worden. Nederland als transitoland. Ten aanzien van Dult.Bchlands monetaire politiek komen do Ne derlandsche oisclien hierop neer, dat de beschikbaarstelling van huitenlandsc'he betaalmfddeion uit hot Duitsohe expurtprovonu zoo zal dienen te gesehiodon, dat, in dien de natuuriyke weg van den Dultsehen uitvoer of don Bult- scheu invoer ever de Noderlund- sehe havens loopt allo daarop bo- tiokking hebbende diensten wer- keiyit worden betaald, Do posltio van Nederland als transit oi land 011 intornntionaal haudelshuid werd door energie en kunde der bevolking en geographi- suho ligging van het land vorkre- gen. Vóór den oorlog werd deze positie aangetast un gedurende don oorlog vernietigd doorDuitseh- liuid, Thans zal deze posltio weer hersteld moeten worden. Hier is niet, slechts een uiterst bedenkelijk precedent geschapen, dat de hoogheid van het, geal lieerde gezag ernstig aantast, .maar het dri)yen van den generaal had ook .maickeiyit tot zeer ernstige incidenten kunnen leiden, Men stelle zich voor, dat generaal Spoor mot een ïyfwaoht naar DJogja reist, Van onzen kant zou er niet aan zijn gedacht een der- geiyke suggestie te doen, laat staan, dal, het „geallieerde gezag ooit zulk een operett'evertoontng zou hebben toegestaan". Oewey ernstige candidaat voor 1948. BIJ de gisteren in de V.S. gehouden verkiezingen voor het Huis van afgevaardigden en een-derde van den Senaat alsmede voor de gouverneursfuncties, schijnt thans ver zekerd te zijn. De Democratische partij is in het Congres uit de macht ontzet door den volkswil, welke in kracht van uitdrukking slechts geëvenaard werd door het mas sale stemmenaantal, dat veertien jaar geleden wijlen President Roosevelt en zijn „New Deal" naar voren schoof. De man, die nergens welkom Is. Op grond van do berichten, dat Leon Degrelle, leider var. de Bel gische rexlstische (fascistische) partU, uit Spanje, waar hy na de nederlaag van de nazi's toe vlucht had gezocht, naar het ge bied van de Oarabisohe Zee !s gevlucht, heeft Jose Casado, de Cubaansche minister van binnen- lar.dsche zaken, te Havana, de hoofdstad van Ouba, een bevel uitgevaardigd om Degrelle, mocht hij op Cuba aankomen, onmid- deliyk te arresteeren. Degrelle verdween 22 Augustus uit San Se- bastiaan aan de Spaansche Noord kust na het bevel te hebben ge kregen, Spanje binnen acht da gen te verlaten, Sindsdien heeft men zjn verbiyfplaats niet kun nen vaststellen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrydag. Zon op 7.46 u,, onder 17.01, Maan op 16.57 u,, on der 6.14 u. Hoog water te Vlissingen Vrydag 8 November! 0.44 u, 2.14 m., 13.06 u. 2.10 m. De Partij van den Arbeid hield te Heerenveen een mobilisatie vergadering. Een zekere heer Barends die daar het woord voerde, betoogde o.m,: „Het ambtenarencorps in Ne derland en Indonesië moet door drongen worden van een soclalis- tischen geest. Anders hooren zij op hun post njet thuis", Onze ambténaren weten nu. Socialist worden ofver dwijnen. Het herinnert Bterk aan wat men voorheen in „Volk en Vader land" kon lezen. De meest spectaculare winst werd behaald door Thomas E. Dewey, die met een record-meerderheid van een half mihoen stemmen tot gouverneur van den staat New York werd herkozen. Hij heeft thans weer de leiding bij de re- publikeinsche candidatuur voor de presidentsverkiezingen in 1948. Dewey werd twee jaar geleden door Roosevelt verslagen. Hooggeplaatste repubi ikeinsche functionarissen voorspellen, dat de republikeinen in het Huis van Afgevaardigden vijftig zetels meer zullen krijgen dan op het oogenblik en ten minste tien meer in den Senaat. Deze voorspelling wordt over het- algemeen aan vaard. A.F.P. meldt nader, dat volgens de Amerikaansche radio de re publikeinen zich verzekerd hebben van de controle in het Huis van Afgevaardigden en van een kleine meerderheid inden Senaat. In zes staten, namelijk New York, New Jersey, Massachusetts, Maine, Connecticut en Californië, zijn reeds republikeinsche gouver neurs gekozen. In Hartford (Connecticut) moest de democraat J. E. Conn als candidaat wijken voor Robert Baldwin, voormalig gouverneur. In West Virginia hebben de re publikeinen uit democratische kringen versterkingen gekregen door het verzet van de mijnwer kers onder leiding van John L. Lewis. Zij hebben hier reeds een zetel in het Huis van Afgevaar digden op de democraten ver overd. Te Philadelphia (Pennsyl vania) wijzen de tot nog toe be kende uitslagen op een meerder heid van de republikeinen. In den staat New York is Her- bert Lehmann, voormalig direc teur-generaal van de UNRRA, door den republikein Irving H. Ives verdrongen. Het democrati sche blad „Philadelphia Record" voorspelde na de nederlaag van den democratischen candidaat Jo seph Guttey tegen den republikein Edward Martin een republikein sche overwinning in Pensylvania, die de „afmeting van aardver schuiving" gaat aannemen. Drie uur na het einde van de stemming erkenden de democra ten officieel, dat Thomas E. De wey tot gouverneur van den staat New York was herkozen. Hier mede zijn de kansen van Dewey in den strijd om het president schap in 1948 versterkt. Het staat thans vast, dat de re publikeinen het grootste aantal zetels in het Huis van Afgevaar digden hebben behaald. Volgens den uitslag van de Senaatsverkiezingen zijn in Con necticut, New York, Pennsylvania New Mexico en West Virginia republikeinsche Senatoren geko zen. De republikeinen zijn hier mee aardig op weg ook in den Senaat het aantal zetels te beha len, dat noodig is om met de helft plus één de leiding te hebben. Soedirman laat zich be waken. Critiek van „Het Dagblad". „Het Dagblad" te Batavia schryft onder den titel „Show" over het zwichten van de geal lieerde autoriteiten voor Soedir- mans eisch zich tijdens zijn ver- blyf te Batavia door een lijfwacht te laten vergezellen, hetgeen tot resultaat had, dat Soedirman zyn intrek nam in een hotel „omge ven door een tot de tanden ge wapende lijfwacht, welke drom men Indonesische belangstellenden trok. De houding, die het geal lieerde „hoofdkwartier ln dezen heeft aangenomen, noemen wy rechtaf fout". 1 Dit is bovendien een van de voorvallen onder het heerschende dualistisch regime, waaruit blykt, hoe weinig tact er aan zekere zyde betoond wordt ten aanzien van oEs nationaal gevoel. Want het was ln geen enkel opzicht noodzakeiyk, dat Soedirman werd omgeven door een lyfwacht, ter- wyi hy weet, dat hem geen haar gekrenkt zal worden, indien hy zich in het onder geallieerd be heer staande Batavia begeeft. De Britsche minister van Ko loniën, Arthur Creech Jones, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de regeering heeft be sloten den hoogen commissaris voor Palestina te machtigen, de hi Palestina gedetineerde Jood- sche leiders in vrijheid te stellen, De regeering heeft tevens goed gevonden, dat bepaalde gedeti neerde Arabieren, eveneens op vrije voeten zullen worden ge steld. Te Duinen is een drie-jarig jongetje dat met buskruit speelde aan de daarby bekomen verwon dingen overleden. Een 50-jarige man werd te 's-Gravenhage door een militaire auto, die met groote snelheid door de Anna Pauwlonastraat reed, gegrepen en zoodanig gewond, dat hy kort daarop is bezweken. Radio Moskou deelt mede, dat Zondagavond j.l. tengevolge van een aardbeving in Sovjet-Centraal Azië ernstige schade is aange richt en personen zijn gedood en gewond. De luchtpostverbinding tus schen Italië, Oostenrij en Honga rije is hersteld. In verschillende buurten van Madrid zijn voetzoekers ontploft. Hier en daar is in winkels schade aangericht en er is één gewonde. -» In antwoord op een desbetref- fenden vraag heeft de Britsche minister van Overzeesche handel in het Lagerhuis meegedeeld, dat de commercieele betrekkingen met de Sovjet-Unie uitgebreid zullen worden. Tengevolge van kolengebrek zijn de diensten van. ondergrond- sche spoorweg, tram en lucht- spoorweg te Madrid gestaakt. Uit Moskou wordt gemeld, dat de hoogst gelegen ijzerertsmijnen ter wereld in gebruik zijn geno men en wel op de hellingen van het Centraal-Aziatische Pamir- gebergte. —Dinsdag heeft een zware mist in een groot deel van Engeland en Wales het verkeer bemoeilijkt. Vliegtuigen konden niet opstijgen. De Sovjet-autoriteiten in Oos tenrijk zijn begonnen met de te ruggave aan de rechtmatige eige naren van door de nazi's in be slag genomen eigendommen. Ludwlg Budensieck, voormalig leider van de S.A., die thans te Dachau terechtstaat voor in het concentratiekamp Flosscnburg be gane misdaden, beeft voor de rechtbank verklaard, dat bewa kers van het kamp extra verlof kregen voor eiken gevangene, dien zijn hij een „poging tot ont vluchting" doodschoten, Van de 56,620 door de Ameri kaansche militaire autoriteiten in Duitschland ontvangen verzoeken tot vrijlating van burger-geïnter neerden zijn er 43.024 ingewilligd. -> De Duitsche veldmaarschalk Kesselring, die thans in Engeland krijgsgevangen is, zal in het begin van het volgend jaar te Rome voor een Britsch gerechtshof te rechtstaan. In verschillende leerfabrieken te Vervier (België) is een alge- meene staking uitgebroken uit protest tegen het uitblijven van loonsverhooging. krijgen we deze week. Terwijl we dit schrijven is ons den uitslag der verkiezin gen nog niet bekend, maar we zijn het ontwijfelbaar eens met de voorspellingen die we giste ren in ons blad afdruktende republikeinen zijn zeker van hun overwinning. Hier ligt na tuurlijk de vraag voor de hand: Waarom zijn ze dat? Daarvoor moeten we de politieke situatie in de wereld nader bezien, want zoo zoetjes aan hebben we wel leereu verstaan, dat geen ge beurtenis waar ook in de we reld op zichzelf staat. Daar naast is de vraag tevens gewet tigd of een overwinning der re publikeinen een gunstige factor vormt in het politieke leven 1 van Amerika, Wat betreft de politieke op vattingen van deze groep is Se nator Vandenberg de meest re presentatieve figuur. Hij is de man die ,zoo karakteristiek om zijn nuchterheid, na de confe rentie te Parijs opmerkte: (Zoo schrijft Schaper in V.N.) „dat er in New York heel wat meer over oorlog werd gesproken dan in Parijs, maar duidde te vens het gat aan, waardoor die oorlog ons toch nog verrassen kon. „Als de oorlog kwam", al dus Vandenberg, „zou dit te wijten zijn aan een of ander tragisch, ongelukkig incident, dat wel het resultaat zou kun nen zijn van iemands misreke ning, hoever wij een politiek zouden dulden, die of onze eigen veiligheid of den wereld vrede zou bedreigen, of onze concepties van menschenrech- ten of fundamenteele vrijheden zou schenden." De republikeinen bezitten momeneel in het huis van afge vaardigden "192 zetels van het totaal dat 432 bedraagt, dus be grijpelijkerwijze moeten ze er nog 26 zetels bij winnen om de meerderheid te behalen. Maar zooals we gisteren reeds meld den is de kans groot, dat met de nieuwe verkiezingen ook fi guren van formaat in het poli tieke leven terugkeeren, in een derde partij formatie, vermoede lijk iabour. Van deze figuur is Wallace wel de meest represen tatieve. Wallace was de man in wien de ideologie van Roosevelt een laatste, een krachtige verdedi ger vond. Niet de krachtiger politiek met op den achter grond het spook van de vrijge maakte atoomenergie (al mag die volgens Byrnes niet tegen Rusland gericht ?ijn), maar een openheid voor de problemen der volken als natie en wereld gemeenschap, een begrip van de actie en tegenactie tengevolge van de eigen gevoerde politiek, een levend besef van het nood zakelijke karakter der toeko mende wereld, dat niet bepaalt mag worden door een Pax Americana, noch door een Pax Sovietica, maar door een vrede aller volkeren, is dé eenige weg die leiden kan tot verbanning van alle twijfel, wantrouwen en noodelooze spanning in de wereld. Wallace, met figuren als Ha rold Ickes, Philipp Murray en Claude Pepper vormen de groep van uiterst linkschen in den vleugel der democraten, en zullen een gunstig tegenwicht vormen t.a.v. de Republikeinen, die een terugkeer op 't oog hebben tot den tijd der gemak kelijke winst en geldpolitiek van voor Roosevelt. Wat dit te beteekenen heeft kunnen we voorvoelen door de rede van Molotof bij zijn afscheid te Pa rijs, waarin hij een felle critiek oefende (en niet geheel ten on rechte) op Amerika's dollarpo- litiek, waarvan de richtlijnen zichtbaar werden in de leenin gen, Niemand rept meer met e,*»* we-ard ever de Russische leening, Joego-Slavië (sterk Russisch) werd geweigerd. Zuid-Slavië en Polen evenzoo. Men kan hier moeilijk bepaal de tendenzen ontkennen. Dat Amerika een man als Wallace moest afwijzen en uit het ka binet verwijderen was een on heilspellend teeken. Daarom zal Rusland niet toeschietelijker worden met een groote winst der republikeinen na Amerika's verkiezingen. Wallace hoopt, dat de onvermijdeijke economi- lsche ontwikkeling plus hun ar beid het noodige zullen bijdra gen tot de rijping van het Ame rikaansche volk, zoodat hun in vloed bij de toekomstige - Pre sidentsverkiezing (1948) merk baar zal zijn, opdat de verhar ding tusschen Oost en West zich niet zal voortzetten, die de wereld noodlottig zou kunnen worden. De „New York Times" zegt naar aanleiding van „de klinken de overwinning der Republikeinen bij de verkiezingen voor het Con gres", dat de V.S. scherp naar rechts zijn gezwenkt in een we reld, die op links aanhoudt. Dit is, voegt Reuter er aan toe, de opvatting der deskundigen op po litiek gebied, De uitspraak *-aa dit jtffe aal de kloof tusschen president Tru man's regeering en het Congres verdiepen. Ook stijgen de kansen der Republikeinen om hun candi daat bij de presidentsverkiezing van 1948 in het Witte Huis te krijgen. Aan het hoofd van de com missie voor Buitcnlandsche Zaken komt in plaats van den veteraan Sol Bloom nu Charles Eaton van New Jersey te staan. Iets dergelijks zal, indien de Republikeinsche aanspraken er kend kunnen worden, in den Se naat gebeuren, waar Tom Con- nally dan de plaats gaat innemen van senator van den Berg (als hoofd van de commissie voor Bui- tenlandsche Zaken). Robert Taft, de senator, die te gen de Britsche leening heeft ge ageerd, zou voorzitter van de bank. en valutacommissie worden. Deze veranderingen zullen van directen invloed zijn op die van de regeering uitgaande wetgeving, zoodat president Truman's moei lijkheden bij het verdedigen van zijn maatregelen nog grooter zul len worden, wanneer in Januari a.s. het 80ste Congres bijeenkomt. Er is zelfs een kleine kans, dat er vóór 1948 een Republikeinsche president in het Witte Huis zou epvals*». H. 10 tot en met 23 November* Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 2) 47-1 brood: 800 gram brood. 27-2 brood: 400 gram brood. 47-1 boter: 125 gram boter. 47-2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 47-3 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 47-1 melk: 4 liter melk. 47-1 vleesch: 100 gr. vleeseh. 47-2 vleesch: 400 gr. vleesch. 47-1 algem.: 200 gr. kaas. 47-2 algem.: 100 gr. zelfrijzend bakmeel. 47-4B Res.: 1600 gr. brood. 47-4C Res.: 800 gr. brood. 47-5B Res., 47-5C Res.: 3 I. melk 47-6B Res.: 100 gr. kaas. 47-4 Alg.: 2 kg. appels of peren. Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 2): 48-1 brood: 800 gr. brood. 48-1 boter: 250 gr. boter. 48-2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 48-1 melk: 12 liter melk. 48-1 vleesch, 48-2 vleesch: 100 gr. vleesch. 48-1 Alg.: 100 gram kaas. 48-2 Alg.: 100 gr. zelfrijzend bak meel. 48-3 Alg.: 500 gr. bananen (voor- inlevering). 48-1D Res,: 800 gram brood. 48-1E Res.: 250 gr. rijst. 48-2E Res.: 300 gr. bloem. 48-4 Alg.: 2 kg. appels of peren. Tabakskaarten enz*: T 57: 2 rantsoenen tabaksarti kelen. V 58: 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 57: 2 rantsoenen tabaksarti kelen. X 58: 100 gram chocolade en/of suikerwerken, Voor de week van 17 t.m, 23 Nov. zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, koffie, thee en zoo mogeiyk ca caopoeder. Deze week ls wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men ln totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. De bonnen 48-3 algemeen voor 500 gr. bananen moeten utterlyk op Zaterdag 16 Nov. by een han delaar ln groente en/of fruit worden Ingeleverd. De aflevering zal geschieden naarmate de ba nanen worden aangevoerd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 8 Nov. a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vloesoh, melk en fruit, waarop eerst met Ingang van Maandag .11 Nov. a.s. mag worden gekocht. Op de bonnen 47-4 en 48-4 kan men 2 kg. appelen en/of peren betrekken by een winkelier in groente en/of fruit of by een markt- of straathandelaar of by een frultverzendhuis. De fruitbon- nen blyven geldig t.m, 7 Dec. By deelneming aan maaltyden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonr.en 47-1 en 48-1 vleesch, worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen vernietigd worden,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1