Wat gebeurt er in Indië De toestand van de Kerk in Dili Loonsverhooging. KRUIMELTJES In Zuid-Duitschland blijft alles bij het oude. Wanneer Noodwet-Weren. TJïtg-ave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren': VlisBingeu, Walster. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansede Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswqckstr. Tel, 2052 De regeering is van oordeel, dat het uit moet zijn met de loonsverhoogingen. Zij staat op het standpunt, dat in geen geval, een derde ronde mag worden ingezet, Daarom is tegelijkertijd afge kondigd, dat de prijzen moeten dalen, Inplaats van prijsdaling zien we echter in de praktijk al thans wat betreft de meest nood zakelijke levensbehoeften een voortgaande stijging van de prij zen. -We denken hier aan de prij zen der groenten en peulvruchten. Misschien zijn deze hooge prij zen noodzakelijk om de teelt loo- nend te maken. Wij nemen dat bij voorbaat aan. Maar dan is het toch zacht gezegd niet verstan dig als de indruk wordt gewekt, dat op een prijsdaling min of meer kan worden gerekend. En wat de looncn betreft: door dc regeering is aanhangig ge maakt een wetsvoorstel betref fende een belangrijko verhooging van den Kinderbijslag. Hiervan zullen profitccrcn niet alleen de menschen met een klein inkomen- tjo, maar ook zij die een zeer hoog salaris verdienen. Feitelijk hebben we hier dus te doen met een verhooging van de loonen over heel dc linie, die zeker vaa invloed zal zij» op de prijzen. De regcoring decreteert nu nn wel, dat de hoogerc kosten, dis hierdoor op de bedrijven ko men te drukken, niet in de prij zen mogen worden doorberekend, maar dit standpunt is niet houd baar. Er zullen verschillende bedrij ven zijn, o.a. de landbouw, die deze hoogere uitgaven, mede in verbami met de richtprijzen niet uit eigen zak kunnen betalen. Het blijft een moeilijke en uiterst ingewikkelde kwestie. Maar die nog meer ingewikkeld wordt als de regeering zelf een loonsverhooging bevorderd. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 486 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND; Dinsdag 5 November 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De toestand In Suriname. Qe toekomst van DuitSChland. I „Het !s bij ons een waar paradija." Met de „Vlissingen" is op Schiphol gearriveerd dr P. A. Kasteel, gouverneur van Cura sao. „Wat Is het doel van uw I komst in Nederland?" vroegen journalisten hem, „Ik ben nu vier jaar gouver neur van Curasao. Het wordt langzamerhand tijd eens in Ne derland te komen praten over allerlei loopende zaken. De rijksecnhcid? Wellicht zal die ook ter sprake komen. Het is op Curasao een waar paradijs. De vreemdelingen, Amerikanen en Engclschcn, zijn er niet over uitgepraat, dat bij ons niets ge rantsoeneerd is. Wij hebben groote uitbreidingsplannen, bruggenbouw, aanleg van vlieg velden., Er is thans een interin- sulairo telefoonverbinding tot stand gekomen, terwijl liet net op Curasao zelve geheel ge automatiseerd is. Het vliegveld op Aruba zal een modern sta tion krijgen, waarvan do uit breidingsplannen in voorberei ding zijn. Ook Bonaire heeft een eigen vliegveld, evenals St. Maarten waar het vliegveld naar Prinses Juliana genoemd is. Saba is te oneffen om er een vliegveld aan te leggen. „Hoe is het in ecohomisch opzicht op Curasao gesteld?" „Onze export was zoo groot, dat wij ertoe moesten over gaan om dezen min of meer te beperken. Zooals bekend moe ten wij veel invoeren, vooral de invoer van bouwmaterialen, in verband met onze uitbreidings- werkzaambeden is zeer groot-" Britsche Seismologische posten hebben Zaterdag- en Zondag avond een groote aardbeving ge registreerd op ongeveer 8000 ki lometer afstand. De stand der onderhandelingen. Be groetingen van zeer delicaten aard. Niet-Nederlandsche krin gen, die nauw bij de onder handelingen betrokken zijn, deelen het -optimisme, dat volgens het bericht van een bepaald persbureau in Bata via zou bestaan, niet. Vol gens dit persbureau was een overeenkomst over de grond slagen „In de zeer nabije toe komst" te verwachten. Ofschoon deze kringen ook geen reden voor pessimisme zien, z(jn zij wol van meening, „dat de be sprokingen, die gisteravond zou den worden voortgezet, nog meer dere dagen kunnon duren, en dit des te meer, omdat zjj van zeer delicaten aard zijn. Toen de commissie-generaal en de Indonesische delegatie Vrijdag avond ton huize van Sjahrir bij een kwamen, zjjn voornamelijk door de Nederlanders, een aantal concessies gedaan. Maar op een aantal punten rozen moeilijkheden, speciaal t.a.v. de kwestie van het formuleoren van eon verklaring over do posi tie van do Nederlandsche Kroon tn de basisovereenkomst. De positie van do Nederland sche Kroon ie, naar men aan neemt, oen van de punten t.a.v. waarvan de commissie-generaal geon concessies kan doen. Een correspondent van de „Times" seinde aan zijn blad: De Nederlandsche commissie- generaal heeft een groot aantal bqleenkomsten gehad met de In- donesischo leiders on men mag aannemen, dat op de meeste pun ten reeds een aanzienlijke mate van overeenstemming is bereikt. Het voornaamste struikelblok is thans de positie van de Kroon in de nieuwe constitutioneele ver houding. Klaarblijkelijk is het niet ge makkelijk om een functie to vin den, die het behoud van de mo narchie op een of andere manier in overeenstemming kan brengen met de aspriraties van de Indo nesische nationalisten, die de eigen souvereinitoif erkend willen zien en wier president nog steeds de meest populaire en machtige man in Indonesië is. Lord Killeam heeft met in stemming van do Nederlanders zijn invloed aangewend om een weg uit do impasse te vinden. De onderhandelingen worden nog steeds in een sfeor van optimisme gevoerd en men neemt aan, dat binnenkort een voorloopigo over eenkomst zal worden ondorteekond. De plenaire zitting, die gisteren zou plaats hebben, is voor korten tijd uitgesteld. Zoowel de Nederlandsche als Indonesische delegatie heb ben dit verzocht, aangezien HET VUREN NOG NIET GESTAAKT. BIJ MEDAN AF EN TOE HEVIGE GEVECHTEN. Een speciale* correspondent van de „Times" seinde Zondag uit Batavia. Gisteren is tijdens een bijeenkomst van do gezamenlijke wapenstilstandseommissie besloten om Dr A. K. Gani naar Medan te zenden teneinde te trachten een einde te maken aan de daar plaats - vindende gevechten. De Britsche en Nederlandsche stel lingen zijn door de Indonesiërs aan een constanten druk onder worpen en af en toe hebben he- vigo goveehten plaats gehad. Bij deze bijeenkomst van de bestandscommissie was voor de eerste maal ook aanwezig de opperbevelhebber van het repu- bükeinscho leger, Generaal Soedir- man. Deze 34 jaar oude onderwij zer, die majoor was van. de door de Japanneezen georganiseerde Heiho's, arriveerde Vrijdag, ver gezeld van een aantal Indonesi sche hoofdofficieren ea een lijf wacht van 30 man. Als groep hebbon deze geen p'.-ettigen in druk gemaakt. Zij spreidden een typisch Japansche militaire arro gantie ten toon. Toen Soedirman tot het bijwonen van de vergadering bij het geallieerde hoofd kwartier aankwam, sprongen 7 van zijn gewapende lijf wachten uit zijn auto en stel den zich op bij den ingang. De Britsche commandant stond er op, dat zij zouden inrukken en Soedirman bood zijn excuses aan. Do moost bekwame van de re- publikeinscho bevelhebbers is Go- neraal-majoor Oerip, Chef van den staf van Soedirman. Vroeger was hij bataljonscommandant in het K.N.I.L. Het is duidelijk, dat het re- publikeinsche leger in den top nog geen eenheid is en dat het nog niet volledig onder controle van het ka- binet-Sjahrir staat. Ofschoon een formeole „staakt het vuren"-order nog niet is uit gevaardigd, komt het bestand toch bjj stukje en beetjes in werking en met uitzondering van Medan is de militaire spanning op Java en Sumatra afgenomen. Het Ruhrgebied onder internationaal toezicht. Volgens een specialen corres pondent van het Britsche blad „Observer" neemt men in inter nationale diplomatieke kringen te Londen aan, dat het Britsche plan voor de toekomst van Duitsch- land voorziet in de vorming van een internationaal beheerslichaam voor het Ruhrgebied en in een be zetting van dit gebied door een internationaal leger. De correspondent schrijft ver der, dat volgens het plan ook de Sovjet-Unié aan het beheer van het Ruhrgebied zou deelnemen, naast Frankrijk, België, Ne derland, Luxemburg, Enge land en Amerika, doch op voor waarde, dat de Sovjet-Unie op liaar beurt accoord gaat met een internationaal beheer van de ijzer- stecnlcool-, staal- en chemische Industrieën in haar zóne. Andere punten van het plan zouden zijn: een voedselrantsoen voor de Duitschers van in prin cipe 2000 calorieën, een zoo spoe dig mogelijke economische een wording van alle zones, de vor ming van een voorloopige cen trale regeering, die onder toe zicht van de geallieerden het be stuur van Duitschland zou over nemen, echter met uitzondering van het Saar- cn Ruhrgebied. Handel van Zweden met Duitschland. Vertegenwoordigers van de Zweedsche regeering hebben met de Britsche en Ainerikaansche be zettingszones in Duitschland een handelsovereenkomst gesloten. Zakenlieden zullen voortaan on gehinderd in deze landen kunnen reizen. Zweden verwacht levering van calcium, dieselmotoren, fo toapparaten, instrumenten en speelgoed. Daartegenover zal dit land o.a. chemicaliën aan Duitsch land leveren. De Zweedsche ban ken zijn bereid credieten beschik baar te stellen om Duitsche ex port naar Zweden te financieren, aldus meldt radio Hamburg. BULGAARSCHE HERSTELBETALINGEN. Verzoek om vermindering. In een memorandum aan de mi nisters van de groote vier, vraagt de Bulgaarsche regeering ver mindering van de bij het ontwerp- vredesverdrag opgelegde herstel- betalingen, die in totaal meer dan er niet voldoende' punten op 300 millioen gulden bedragen tot het programma staan om 30 millioen. Voorts verzoekt de reeds thans een plenaire zit- regeering om de eischen van ting te rechtvaardigen. Een Griekenland, om een uitgang naar nieuwe datum is nog niet1 de Aegeische zee en West-Tbra- vastgesteld, eie, te verwerpen- Nadat op de eerste algemeens vergadering van de V.N. te Lon den was besloten den perma nenten zetel der organisatie in één van New Yorks voorsteden te vestigen, is de kwestie van den permanenten zetel opnieuw te ber de gebracht door de V.S., daar zoowel New York als San Fran cisco zich als gastvrouwen heb ben aangeboden en beiden trach ten de discussie over de vesti gingsplaats heropend te krijgen. Toen de Sovjet-gedelegeerde Wysjiuksy naar zijn opinie ge vraagd werd merkte hij op, dat New York en San Francisco bei den ver van Rusland liggen. Al gemeen werden deze woorden op gevat als een aanduiding, dat de Sovjet-Unie bij een hervatting van het debat over de zetel-kwes tie een aigeheele rivisie van de beslssing ten gunste van de V.S. en vestiging van het hoofdkwar tier in Europa zal vragen. DUITSCHE TECHNICI NAAR RUSLAND. De vraag thans bevredigd. Volgens dr Brack, president van het centrale comité voor maatschappelijke welvaart in de Sowjetzone van Duitschland, is de Russische vraag naar Duitsche technici, „nu bevre digd", aldus meldt de Sowjet- geïnspireerde radio-omroep van Berlijn. „Het militaire Sowjet-be- stuur", aldus dr Brack, heeft van Duitsche technici voor over plaatsing naar de Sowjet-Unie ontvangen. De Duitschers, die naar Rusland zijn getranspor teerd, mogen een deel van hun loon naar Duitschland zenden. Tevens mogen zij vrijelijk cor- respondeeren met hun verwan ten en hun verlof in Duitsch land doorbrengen. DE JAPANSCHE GRONDWET. In tegenwoordigheid van den Japanschen keizer, den eersten minister en Britsche en Ameri- kaansche vertegenwoordigers is in het Japansche parlement de nieuwe grondwet afgekondigd. Zes personen werden na een verjaarpartijtje te Hilversum ernstig ongesteld, vermoedelijk tengevolge van het gebruik van groenten uit blik. Drie hunner moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het 214-jarige eenige doch tertje van dhr J. N, te Sneek, dat met een autoped speelde kwam onder een paard en wa gen. Het meisje is aan de ge volgen overleden. Naar „Trouw" verneemt, zal op 31 Mei 1947 een vplkstellipg plaats vinden. Half Nederland heeft een nieu wen burgemeester. Van de ruim duizend functionnarissen tijdeus den oorlog zijn er n.I. 421 ont slagen krachtens het Zuiverings besluit en 73 wegens een te slappe houding, vertelt het Parool. Bij de opening van de Sovjet- filmweek te Wecncn heeft de Oostenrijksche president ver klaard, dat de door liet nationaal- socialisme opgerichte scheidsmu ren tusschen Oostenrijk en Rus land gevallen zijn. De geallieerde autoriteiten in Duitschland hebben bevolen dat alle schuilkelders te Berlijn moe ten worden opgeblazen. De „Bloemfontein" is Zater dag met leden der 7 December- divisie aan boordi in Batavia aangekomen. Te Zwolle hebben inbrekers hun slag geslagen bij den com missaris van politie. De nachte lijke overval had tot resultaat, 'dat o.a. een hoeveelheid tafel zilver, Perzische kleeden en een radiotoestel werd meege nomen. Een kamp met 104.000 Duit sche burger geïnterneerden in de Amerikaansche zone' is aan dc Duitsche autoriteiten over gedragen. Slechts twee kampen met „zware gevallen" blijven onder controle van de Ameri kanen. Prof. Bcigclboeck, die cr van beschuldigd wordt in het con centratiekamp Dachau vivisec tie op menschen te hebben toe gepast, is door de Oostenrijk sche autoriteiten aan de Ame rikanen uitgeleverd ter berech ting in Neurenberg. Do Perzische regcering heeft de internationale bank voor we deropbouw en ontwikkeling om eon crcdiet van 250 millioen dol lar gevraagd. Omtrent den toestand van de Kerk in Duitschland, wordt aan het Persbureau der N, H, Kerk o.m, liet volgende gemeld: Toen in den zomer van het vorige jaar dc conferentie van Treysa beëindigd was, heeft men in het algemeen de situa tie van de Kerk in Duitschland te optimistisch beoordeeld. De conferentie verklaarde, dat de weg, die de Belijdende Kerk te Barmen insloeg, de juiste was en men durfde slechts hopen, dat die weg nog, consequenter betreden zou worden, als dat tijdens het nationaal-socialisme mogelijk was. Men koesterde bovendien de .verwachting, dat er van de nieuwe leiding in de Kerk een andere en goede in vloed zou uitgaan op de afzon- derlijke „Landeskirche". Dit blijkt echter, althans wat Zuid-Duitschland betreft, niet het geval te zijn. De opperste kerkleiding gaat op de oude wijze verder en de gemeenten blijven, zooals tevo ren, onmondig. Ér zijn enkele elementen, die een vernieuwing van de Kerk in hoofd en leden zouden willen zien, maar hun aantal is te weinig om invloed te.hebben. De Kerk blijft hier de hoedster van de autoriteits gedachte. Men is hier nog steeds niet tot het inzicht ge komen, dat de Kerken mede verantwoordelijk zijn, dat het in Duitschland nog nooit tot een democratische ontwikkeling gekomen is,' omdat de beide groote Kerken, de Evangelische en de R.-Katholieke op authori- taire lees geschoeid zijn. Het zal van beslissenden aard zijn of de Kerken voortaan van bo ven naar onderen opgebouwd worden, óf van onderen naar boven, dat wil zeggen op een synodale ordening, die uit de gemeenten is voortgekomen. Natuurlijk is de vernieuwing ook een persoonlijke kwestie. In de leiding van de Landes kirche zitten nog steeds men schen, die het met het natio- naal-socialistische régime erg goed konden vinden. Wie zou het voor mogelijk hebben ge houden, dat een bisschop Ma- rahrens nog steeds bisschop van Hannover is. Voor een deel staat nog een opperste kerke lijke leiding aan het roer, die heel wat op haar kerfstok heeft. Als voorbeeld hiervan diene het volgende: Het is voor de Kedk een be schamend iets, dat de predikan ten den eed op Hitier aflegden. Hoe is dat indertijd in zijn werk gegaan? In Würtemberg verlangde de Oberkirchenrat, dat de predi kanten den eed aflegden. Deze verkeerden in de meening, dat de overheid dit verlangde; toch hebben enkelen geweigerd het te doen. Later bleek, dat de Staat dezen eed niet verplicht ■had gesteld. Doch de Oberkir chenrat wilde klaarblijkelijk den Staat met groote voorko mendheid behandelen en als teelkem van bijzondere trouw den eed aan Hitier aanbieden I Voor een deel maken nog de zelfde personen deel uit van de Oberkirchenrat, die indertijd deze blameerende zaak ge- ensceneerd hebben. Men bedenke wel, dat zich de kloof tusschen het volk en de Kerk steeds verbreed, wan neer op politiek terrein een zui vering wordt toegepast, terwijl in do Kerk menschen, die even schuldig zijn, zich kunnen hand haven. Terecht maakt men de Kerk thans het verwijt, dat zij het Duitsche volk in slaap heeft gesust om den nationaal-socia- listischen oorlog te voeren. „Men heeft toch ook in de Kerk gepredikt, dat wij dezen oorlog moeten voeren en de of fers moesten brengen", zei een vrouw tot ons, „en dan nog wel' YC@r een dergelijke duivelsche zaak". Men moet goed begrij pen, dat deze menschen niet ntecr weten, wat zo aan de Kerk hebben cn dat hun ver trouwen in de Kerk niet her steld wordt, nu dezelfde men schen, die hen opriepen om een offer te brengen, nog do leiding in handen hebben. We willen dat met een voor beeld duidelijk maken. Voor ons ligt een boekje getiteld: „Woord ter gelegenheid van die heldengedenkdag 1941", van Dr Karl Hartenstein uit Stuttgart. Daar lezen wij o.a. het volgen de in; „Wij buigen ons heden op den heldengedenkdag voor het geweldige offer van trouw en overgave, dat twee millioen Duitsche mannen (in den eer sten wereldoorlog, Red.) heb ben gebracht om hun vaderland te behoeden. We weten thans beter dan 25 jaar geleden, dat deze offers niet tevergeefs zijn gebracht. Uit het sterven van onze vaders en broeders is nieuwe bloei voortgekomen.... En thans 1 Weer staan onze mannen, broeders en zonen op het slagveld om voor ons volk het recht om te leven en ruimte om te werken te verschaffen. Weer worden groote offers van ons gevraagd. De Christelijke gemeente wordt opgeroepen ony, ia navolging van den ge kruisigde, deze offers dapper en vol vreugde te brengen. Zij weet, dat haar Heer en Heiland daarom voor haar al het lijden doormaakte, opdat ook zij be reid zal zijn om alles voor het '■folk over te hebben." Men begrijpt Wel, dat men schep, die zoo op de allerergste manier als Duitsche Christenen gesproken hebben, op het oógenblik niet in staat zijn om het Duitsche volk tot bekee ring op te roepen. Wat men niet begrijpen kan, is, dat deze menschen nog in de Oberkir chenrat zitting hebben en daar mede camdidaat zijn voor het bisschopsambt. Juist omdat dit gevaar bestaat zagen wij ons genoodzaakt dit voorbeeld aan te halen. Geheel bij het beeld van de Würtembergsche Kerk past de omstandigheid, dat ook aan de theologische faculteit in Tübin- gen alles vrijwel bij het oude is gebleven. Professor Fezer b.v., over wiens houding niet veel goeds kan worden gezegd, gaat rustig door studenten op te leiden. Het aantal vossen in Enge land is gedurende den oorlog zoodanig toegenomen, date er een speciale brigade is aange wezen voor de bestrijding van de vossenplaag. Een Britsche scheepsbouw maatschappij zal een tankschip bouwen, dat gemakkelijk te veranderen is in een drijvende traanfabriek. Het schip is be stemd voor Noorwegen, meet 26.000 ton en zal in 1948 afge leverd worden. 200.000 Duitsche krijgsgevan genen zijn in Egypte te werk gesteld om onder leiding van Britsche militaire autoriteiten militaire nstallates in het ge bied van het Suez-kauaal te bouwen. Provmcienieuws Hevige opwinding te Lunteren. Varkenscontroleur uit het dorp gezet. Vrijdag heerschte te Lunte ren opwinding als gevolg van het optreden van controleurs van den C.GD., die de laatste dagen bij vele ingezetenen huiszoeking deden naar var kens, welke in strijd met de voorschriften gehouden wier den. Des ochtends verzamelde een groote menigte zich bij den ingang van het dorp om dencontroleurs den toegang te beletten, doch daar de beamb ten niet verschenen, gingen de aanwezigen onverrichter zake naar huis. Twee controleurs, die in den voormiddag kwamen op dagen, werden met beslistheid teruggewezen. Verder" werden wielrijderspatrouilles uitgezon den om een oogje in het zeil te houden. ■Toen zich in den namiddag het gerucht verspreidde, dat ondanks de genomen maatre gelen een der ingezetenen be zoek had van een controleur, liepen de inwoners te hoop en weldra gingen enkele heethoof den tot handtastelij kheden over. De ambtenaar werd mis handeld, zijn dienstpapieren werden hem ontrukt en ver scheurd. waarna men hem in VLISSINGEN. De borreltocwijzlng is ruimer geworden. Op den eersten Zon dagnamiddag daarna werden al leen in Vlissingen 6 personen ge verbaliseerd wegens openbare dronkenschap. Vijf anderen wer den ingesloten en door de politie voorioopig verbonden wegens ver. wondingen opgeloopen doordat zij door drankinvloed op onzachte wijze met de Vlissirgsche straat- steencn kennismaakten. Vrijdagavond was in het C. J.M.V.-gebouw een vergadering belegd van de C.H. Jongeren groep om te komen tot oprich ting van een afdeeling. Da voorz. van het voorioopig comité de heer W. Sanderse Jr. opende en verwelkomde de ver schillende afgevaardigden, o.a. de heer van der Hiele lid van het H.B. van de federatie. Nadat de voorz. de voorbereidingen voor dezen avond had uiteengezet, ver kreeg de heer Buddingh uit Woerden het woord voor het uit spreken van een propaganda-rede, waarin hij wees op het groote voorrecht van de bevrijding en de daarna gevolgde opbouw ook in do CH. Jongerengroep. Spr. vroeg zich af, kunnen -wij wel tegen den stroom van dezen ge schonden wereld op, in dezen cha- otisclien tijd, nu het materialisme den boventoon voert, on de atoom bom ons boven het hoofd hangt. Spr. memoreerde de beraadssla- gingen over den wereldvrede in 1945 te Londen en wijst op de taak der jongeren in deze wereld, op het recht Gods om door den mensch te worden erkend. De Ned. Herv. Kerk gaat haar taak weer verstaan, zij heeft een groote verantwoordelijkheid, Christus moet als Koning worden erkend op alle levensterrein. Art. 1 van het C.H.-program geeft hier leiding, overheid en volk zijn beide gebonden aan Gods wet. Spr. constateerde een groot ge brek aan politieke belangstelling, daarom wil deze groep belang stelling wekken ook bij de jeugd. Na bespreking naar aanleiding van verschilende vragen door de aanwezigen -gesteld, werd een voorioopig bestuur vastgesteld be staande uit den heer W. San derse Jr. voorz.; mej. D. Sturm en de heeren W. Kruizinga, A. H. Ie Feber en L. Meijers. Zendingsfilmavond. Op Vrijdag 15 Nov. wordt in de Nieuwe Kerk een filmavond gegeven waar de sprekende film „Waarheen China" zal worden gedraaid. Voor deze prachtige film die in 250 plaatsen zal wor den vertoond bestaat overal veel belangstelling. In verband met de plaatsruimte worden voor inwo ners van ICoudekerke en Souburg, waar de film niet wordt vertoond, VERBLINDING GEEN VERONTSCHULDIGING. Volo berichten over ongeval len melden als oorzaak, dat een bestuurder door een tegenlig ger werd verblind, alsof de gene, die verblindt wordt, bij een eventueel ongoval zou zjjn verontschuldigd. De K.N.A.O. wfjst er, met het oog op hot korten der dagen, met nadruk op, dat bjj verblinding enelheid moet wor den verminderd; zoo noodig moet zelfs worden stilgo- koudon. Voor den rechter wordt hot zonder meer doorrijden, ter wijl men wordt verblind, bijna altijd als een zeer ernstige ver- keerefout aangerekend. de richting Barneveld het dorp uitjoeg. 's Avonds werd een door hon derden belanghebbenden en be langstellenden bezochte pro testvergadering gehouden waar vele grieven ten aanzien van de crisismaatregelen urenlang werden besproken. De opge wonden gemoederen konden door de leiding in toom gehou den worden en ten slotte werd met algemeene stemmen beslo ten contact op te nemen met den provincialen Yoedselcom- misssaris en de grieven aan den minister voor te leggen. Deze grieven richten zich voor al tegen de laatst uitgevaardig de drastische beperking der hui§sljchtingpii. Op- en tmdergeng van Zon en Maan. Woensdag. Zon op 7.42 u., on der 17.04 u. Maan op 16.23 u-, onder 3.26 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 6 November: 11.48 u. 1.67 m, 0.15 u. 1.69 m. een aantal plaatsen beschikbaar gesteld. Voor nadere bijzonder heden wordt verwezen naar een advertentie in oós bjad van Za terdag a.s. VLISSINGEN. Consumentencredlet, Wij vragen de aandacht van onze lezers voor de advertentie in dit nummer, waarin wordt aange kondigd, dat de heer L. F. van Oorschot, wethouder van sociale zaken zal spreken over het con- sumcntencrediet en de tcxtielver- etrekking voor de noodgebieden. Deze vergadering gaat uit van den Raad van Overleg en wordt fechouden a.s. Donderdag 's avonds 8 uur in de Scheldchal. YERSEKE. De voetballer de Waard had Zondagmiddag het ongeluk bij het voetballen een been te breken. BORSSELE. Dhr G. trof het ongeluk van een rijdende rolsleper zoodanig te vallen, dat hij met zijn hoofd op de keien terecht kwam. Bewuste loos werd hij in een nabije wo ning binnengedragen. De ontbo den geneesheer constateerde her senschudding cn schedel fractuur. Wanneer kan de Indiening bij de Kamer worden tege moet gezien van de in de Troonrede aangekondigde Noodwet-Walcheren, aldus een vraag, die wij aantreffen in het Voorioopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het mini sterie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorzie ning.. Enkele Kamerleden drongen op spoed aan, aangezien do boeren op Walcheren niet veel langer in on zekerheid kunnen worden gelaten. Vernomen was, dat het in de be doeling ligt, de talrijke boeren bedrijven op Walcheren, die geen voldoende bestaansmogelijkheid bieden, door middel van ruilver kaveling op te ruimen. Deze regeling zou als gevolg hebben, dat voor tal van boeren op Walcheren geen plaats meer zal zijn, daar er bij de herver deeling ongeveer 3000 ha. land te kort zou schieten om alle boe ren, die voor den oorlog op Wal cheren waren gevestigd, een be drijf te geven van de gewenschto minimum grootte. Indien het voorgaande Juist Is, meenden deze leden er reeds nu op te moeten wij zen, dat noodzakelijkerwijs als onmisbaar verlengstuk van de Noodwet-Walcheren 3000 ha land In den Noord- Oostpolder beschikbaar zal moeten worden gesteld voor die Zeeuwsche boerenfami lies, welke na de herverdee ling haar bedrijf op Walche ren zullen moeten opgeven. „STAAKT HET VUREN" BEVOLEN. Uit Batavia werd giste ren gemeld: Heden is of ficieel het bevel tot het staken van het vuur ge geven. MOSKOU OVER HET VETO-RECHT. Afschaffing beteekent „ontbinding der V.N.". Op den vooravond van de bij eenkomst der ministers van Bui- tenlandsche Zaken te New York heeft radio Moskou te kennen ge geven, dat de verwerping van het beginsel der eensgezindheid van de groote mogendheden (de Sov jet-benaming voor het principe van het veto-recht) in feite neer komt op „ontbinding der Ver- eenigde Naties". Het veto-recht, aldus de radio, is het voornaamste opstakel op den weg van Churchill, senator van den Berg en anderen, die de V.S. en de Westelijke mogend heden willen samensmelten tot een bloc tegen de Sovjet-Unie cn dia de Vereenigde Naties willen ver anderen in een werktuig om de expansieplannen van „de oorlogs stokers te verwerkelijken". Daarbij hekelde da Moskousche radio de aanvallen van Australië, Griekenland en Nederland op het veto-recht Slachtoffer van kolendamp. De 17-jarige dochter van dc familie Meijer te Blaricum, die gisterochtend haar ouders wilde wekken, bespeurde reeds voor het openen van de slaapkamerdeur een sterke kolendamp. De direct ontboden geneesheer kon bij de 49-jarge moeder slechts den dood constateeren. De 53- jarige vader moest bewusteloos naar het ziekenhuis worden over gebracht, waar hij in zorgwek- kenden toestand is opgenomen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1