;rP£n."s hd«inó Een Hollandsch Huis in Oorlogstijd, Gemeenteraad Vlissingen. Distributie van mevr- A- D- Hartjes—Nijland Bonnenzwendel in het groot FEUILLETON. GEMEENTERADEN. ELLEWOUTSDIJK. Woensdag kwam de raad dezer gemeente in voltallige vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Ingekomen was een schrijven van den Inspec teur van het L.O., om het bou wen van een school op het ur gentieplan 1947 te plaatsen. Be sloten werd hieraan gevolg te ge ven. De Jaarwedden van de wet houders werd vastgesteld over eenkomstig het ontwerp-Jaarwed- do-regollng van Gedop. Staten. Vervolgens werd besloten het gemeentepersoneel een opbouw- toelage toe te 1 ennen voor de Jaren 1946 en 1947. Tot ambtenaar van den bur gelijken stand werd de burge meester dezer gemeente benoemd en de pensioensgrondslag hiervoor vastgesteld. Als gemachtigde voor de Wa terleiding Mij, „Zuid-Beveland" werd aangewezen weth. J. Oele, De hondenbelasting werd gewij zigd, zoodat voor een z.g. luxe hond f 10 en voor een bedrijfs- hond 14 verschuldigd is. Machtiging werd verleend voor het ^angaan van een kasgelcfiee- ning voor den nieuwbouw van woningen. KAPELLE. Donderdagmiddag kwam voor de eerste maal na de installatie de gemeenteraad onder voor zitterschap Tan burgemeester van Suylekom bijeen. Ingeko men was een ontheffing voor de keuring van huisslachting in den komenden winter. Goedge keurd werd het herstel van de Q.L. school en de speelplaats hiervan, evenals het verzoek van de Bijz. lagere school voor de aanschaffing van leermidde- len voor lichamelijke oefening. Door dhr A. Vermue was een j verzoek ingediend voor den aaakoop van dg Gedempts Paardevate in de Ooststraat. De drie van de gemeente zijnde Engelsche barakken zul len verkocht worden resp. aan J. L, de Jager, J. Ruissen en de padvinderij. De gemeentewoning in de Biezelingschestraat werd we derom aan J. W. Lavooij ver huurd voor 3 jaar onder dezelf de voorwaarden. De heffing reinigingsrechtén werd ver hoogd tot f 2,50 per jaar. Het voorstel tot verhooging van de hondenbelasting vond instem ming; deze zal nu verhoogd worden tot f 10. Daarna kwam de uitbreiding van de begraafplaats ter sprake. Van de zijde der Fransche re geering is de wensch vernomen alls graven van gesneuvelde Fransche soldaten bij elkaar te brengen. Reeds is er geïnfor meerd naar den grondaankoop. Daar het Rijk de kosten draagt i» er niets wat de goedkeuring van dit voorstel verder tegen houdt. Wat het herstel van de toe gangswegen tot de dorpen aan gaat kan medegedeeld worden, dat Landbouwherstel dit gedeel telijk zal bekostigen, terwijl voor de resteerende kosten een leening aangegaan moet wor den. Dit keurde de vergadering goed. Betreffende den woningbouw voor 1947 deelde de voorzitter mede, dat het aantal te bouwen woningen verhoogd is tot 20. Het ligt in de bedoeling vroeg ia het voorjaar met den bouw te beginnen. In Kapelle zullen er dan 12 gebouwd worden, te Biezelinge en te Schore 2. Aan het gemeentepersoneel zal een opbouwtoelage worden toegekend. Ter sprake kwam het voor stel tot aanstelling van een vierde gemeentewerkman. Aan den heer J. Balkenende werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onbezol digd ambtenaar van den Burg. Stand. Tot bezoldigd ambtenaar werd burgemeester van Suylekom gekozen. Als afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde voor de Waterleiding Mij. Zuid-Be veland werden gekozen burge meester van Suylekom en B. de Jager Mz. VROUWENPOLDER. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad. De wethou derssalarissen werden volgens de ontwerp-regeling van Ged. Staten vastgesteld op f 125 per jaar. Een ontwerp-besluit van Ged. Staten tot deelneming aan de gemeenschappelijke regeling voor centralisatie van het bouw- en woningtoezicht op Walcheren werd, gezien de hooge kosten, die hieraan ver bonden zijn, niet vastgesteld. In verband met de electrifi- catie van den Westdijk werd besloten aan de N.V. P.Z.E.M. de Tente te waarborgen voor een bedrag groot f 350. Een verzoek om rioleering van den Dorpsdijk werd voor ad vies in handen gesteld van B. en W. De rëkening van het Burg. Armbestuur werd goedgekeurd met een goed slot van f 434,90. De gemeenterekening 1944 werd ter vaststelling aangebo den.' Voor het onderzoek van deze rekening werden benoemd de heeren A. P. Wouters, C. Langebeeke en J. Francois. Voorts werden de pensioen grondslagen der gemeente ambtenaren vastgesteld. Bij de rondvraag vestigde dhr Langebeeke de aandacht op de slechte functioneering van de straatverlichting in Gapinge. ZIERIKZEE. de Dinsdag Naar wjj vernomen geschiodt In de Dinsdag gehouden de distributie van motorrijwielen vergadering van den gemeente- volgens nauwkeurig opgestelde raad werd besloten tot uitbag- regels. gering van de nieuwe- en de Volgens deze regels wordt bij oude haven. De kosten zijn de verdeeling na aftrek van geraamd op f 21.112 en f 7781, oen bepaald percentage voor do Besloten werd tot het invoe- rijksoverheid on oen aantal lan- ren van georganiseerd overleg (lelijke organisatie# uitgegaan in vnu hot vorsohil tUMQho» tiou Ten behoeve van een oprit omvang van hot wagonpark in do voor de Coöp. Graanvoerdro- verschillende districten op 1 gerij zal een perceeltje grond Augustus 1939 en dien op heden worden verkocht voor 50 cent met dien verstande, dat de ver per M2. duelings percentages zoo zijn op- Besloten werd tot teruggave gesteld, dat aan do zwaarst van de inundatiekosten aan het getroffen Provinciën Waterschap Schouwen verhoudingsgewijze de meeste wa- Tegen het voorstel tot wijzi- ëBns worden toegewezen en in alle ging van het uitbreidingsplan, Provinciën op hetzelfde tijdstip waarvan onteigening ten be- over 65 procent van het op 1 hoeve van industrieterrein het Augustus 1939 aanwezig aantal gevolg zal zijn, werd door den personenauto's zal kunnen worden heer v. d. Doel eenig bezwaar beschikt. gemaakt. Na toezegging, dat Met de belangen van de aan de kwestie der vergoedin- geteisterde gebieden wordt gen de noodige aandacht zal ten volle rekening gehouden, worden geschonken, werd het De toewijzipg van automobielen voorstel z.h.s.. aangenomen. geschiedt door do Rijksinspecteurs De begrooting voor 1946 werd van het verkeer. Teneinde een goedgekeurd. Er is een tekort juieto belangenbehartiging vun do geraamd van f 225.000. verschillende gebruikersgroepen to verkrijgen, zyn do inspecteurs gehouden zich omtrent alle aan- De Britsche kruiser Leander, vragen te doen voorlichten door die inmiddels te Triest is uan- regionale advieseommisies, samen gekomen, is in volle zee door Al- gesteld uit competente vertegen- baneeache kustbatterijen beschoten, woordigers van liet bedrijfsleven. HET HAVENDORP IN DE BELANGSTELLING. STICHTING POSTAGENTSCHAP IN STADSCENTRUM ZAL WORDEN OVERWOGEN. naar den stand van zaken voor motorvoertuigen. de Oranje, en de Pr. Willem- De geteisterde gebieden I scho°'; ,Dit ontlokte weth. Poppe i nnn irlaina affm da hebben voorrang. een kleine beschouwing over de scholensituatie ter plaatse: de plannen voor de Pr. Willemschool zijn, na één maal te zijn afge keurd, opnieuw naar het Streek- bureau, terwijl het 'plan voor de Oranjeschooi eveneens afgekeurd is, doch uu wordt omgewerkt. Door de régeering is 30 mill, gul den voor het lager onderwijs en 5 mill, voor het Nijverheidsonder wijs uitgetrokken, bestemd voor den nieuwbouw van scholen. Ook Vlissingen krijgt zijn deel daar van. Uit antwoorden op door andere leden nog gestelde vragen bleek, dat de weg naar het Havendorp door den polder zal worden ver hard met puin; dat B. en W. zul len overwegen, zulks met het oog op de excentrische ligging van het postkantoor een postagentschap in het centrum der stad te stichten; dat spoedig de plaatselijke com missie ter verzorging van de cul- turcele belangen der wederopbouw- arbeiders zal worden geïnstal leerd; dat op de zaken der siga renhandelaren de bepalingen van de Winkelsluitingswet niet van toepassing zijn wat betreft een vrijen middag, daar deze zaken hier geen personeel in dienst heb ben; dat afvoer van het huisvuil naar zee geen oplossing zal bren gen; dat de Herstelbank zal trachten het herstel van de Con certzaal te financieren; dat bin nen afzienbaren tijd den Raad plannen tot het moderniseeren van het Bellamypark tullen worden voorgelegd en dat stappen bij het Streekbureau zullen worden on dernomen om tot opruiming van de schuilkelders te geraken. Groot tekort aan onderwijzend personeel. Onderwijzers- opleiding en -salariëering. In do vergadering van het Na tionaal Chr. Onderwyscongres te Utrecht werd er op gewezen, dat het personoeltekoft in de komen de jaren tot onrustbarenden om vang zal stagen. Do aanmelding is gering on bjj do candidate» overheorsoht het vrouwoiyk ele ment, roo «elfg, dat hier on daar do vorhouding twaalf tot één be staat. By do discussie bleek, dat allen een verbetering „van de onder wijzers- en lerarenopleiding voor staan. Voor de onderwijzersoplei ding bepleitte men een diploma A voor de aanvangsklasse der lagere school en een diploma B voor do hoogere leerjaren. Prof. Waterink was voorstander van een zesjarige opleiding met twee jaar vooropleiding. Betreffende de salariëering werd medegedeeld, dat de ver wachtingen hieromtrent niet te hoog gespannen moeten zijn. De nieuwe regeling zal op 1 Juli 1947 ingaan. De énderwyzers zul len deel krijgen in de algemeene vorhooging voor ambtenaren vol gens de coinmissio-Neher. Do be dragen staan niet vast, maar zul len binnenkort bekend worden gemaakt. Vrijdag werd een viertal bon nenhandelaren bij den Economi- schen politierechter te Amster dam voor het hekje geleid. De hoofdverdachte, de 28-jarige A. B. uit Utrecht, een toekom stig theologisch student, is door Wanneer het Indische volk vrU de recherche te Amsterdam a«n- wil zün is dat te billijken, doch zll hTi rirW, hebben daarvoor thans r-iet de hèn Tdd.n l t l.rhnnr t.WU krachten en de middelen, j. T!». «i Spr, vatte overtuiging Is, dat 1 f l£ !i T i J de Inheemschen op het oogenblik ie.ï' 'w ,e(n I niet in staat zijn dit land met Zl,n omzetten verdiensten zijn I b«na 70 millioen inwoners te be- Hjjg;.er(J b v> in 1944 door «n zenden van de commissie naar Midden Java was eveneens be lachelijk. Spr. vraagt zich af waar blijft de belofte van de Regeering om niet te onderhandelen. Vol gens hem zijn 2 dingen moge lijk, onderhandelen op basis 1942 of proefbalanceeren met Java en Sumatra onder Soekarno en de rest onder Rijksverband. Provincienieuws Bij het begin van de vergade- weging uit, doch bij wijze van ring van den Vlissingschen ge- overgangsmaatregel zullen eenig© meenteraad op Vrijdagmiddag j.l. gaslantaarns nog in orde worden 'n beslag genomer». verzocht de voorz., burgem. gemaakt. De verlichting van het Tweeduizend kilo appels, af- Kolff, den raadsleden zooveel Havendorp is zeker niet over- gezonden door de firma V. te mogelijk aanwezig te willen zijn dadig, want er moesten daar Krabbendijke en bestemd voor bij de ontvangst der Engelsche eigenlijk 80 lichtpunten komen, het kantoorpersoneel van de officieren op Zaterdagmiddag De burgemeester kwam nog met R.V.I. te Middelburg zijn door d.a.v. de mèdedeeling, dat het aanleggen den controledienst in beslag ge- De volgende mededeelingen van een kabel over den Ouden nomen, werden gedaan^goedkeuring door Vliss. weg voor de verlichting nog een bedrag van f 3500.zal kosten en de Raad verleende hierna een crediet van f 13.800. Omtrent het salaris der wet houders werd m.a.s. besloten ter W. Muller tot lid van Comm. van kennis van G.S. te brengen, dat Toezicht Nijverheidsonderwijs; dit dient te worden vastgesteld dag-" tó7"Dondërfagavönd hoopt machtiging van G.S. tot uitbeta- op f 3000 voor een periode van te doen vertoonen, verricht zij ling van de opbouwtoelage aan drie jaar, en wanneer dit de goed- niet slechts een daad van het gem. personeel; bericht van keuring niet zou kunnen weg- groote beteekenis tav het om- de Ver. van Ned. Gem., dat bij dragen toch op f 2600.—. hoogvoeren van het cultureele de verdeeling van het extra-con- Dit voorstel, gedaan door den pedl der toeschouwers, doch tingent brandstoffen voor de ge- heer M. J. v. Poelje (Arb.) vond geeft zij ook blijk van een zui den Min. van Ëcon. Zaken van het raadsbesluit betreffende ver plichte winkelsluiting van drogis terijen op Donderdagmiddag aanneming van benoeming van Ir MIDDELBURG. De film Hendrik V wordt voor de C.F.A. vertoond. Met de historische kleuren film Hendrik V, die de Chr. Film Actie te Middelburg Dins- teisterde gebieden met de bijzonde- algemeen instemming, re nooden van de bewoners van De hondenbelasting had nog Walcheren rekening zal worden meer belangstelling. De heeren gehouden. Het kwantum kolen ie Marijs (A.R.) en van Rooijen (C. nog niet bekend. Het ligt in de H.) wilden de belasting op groote, bedoeling, de te distribueeren ko- luxe honden hooger vaststellen, len slechts te verstrekken aan be- de heer M. Schillemans (Comm.) woners van ex-geïnundeerde ge- wilde de belasting zoo soepel mo- biedenbewoners van bovenwonin- gelijk zien toegepast ook al om gen aldaar zullen geen extra-ko- de liefde tot dieren aan te kwee- len ontvangen. ken. Weth. van Popering zou wel Hierna volgde een serie ha- voor het voorstel van den heer nierstukken, n.l. eervol ontslag Marijs zijn, wanneer het voor aan den heer C. W. Reidsma als hem vaststond, dat daardoor in- onbezoldigd ambtenaar van den. derdaad de meer kapitaalkrachti- burgerlijken stand; benoeming gen zouden worden getroffen, van de heeren J. v. Loenhout en hetgeen hij echter betwijfelde. J. R. Rem tot definitief leeraar Weth. W. Poppe was van mee- aan de Avondschool voor Nijver- ning, dat een liefhebberij voor heidsonderwijs, resp. in hand- en den één niet meer lasten mag lijnteekenen en vakteekenen voor meebrengen dan voor den ander tweede spr. van dien avond door schilders en lijn- en vakteekenen en was voor een zelfde tarief ziekte verhinderd was. voor metaalbewerkers; benoeming voor alle honden. In 1939 waren aan dezelfde instelling tot en met er in Vlissingen 746 en thans 31 Augustus 1947 van de heeren slechts 586 honden. Ook dit voor- J. Dingemanse (Ned. Taal en stel werd daarna m.a.s. aangeno- Wiskunde), A. J. Dekker (idem), men. P. I. Verhage (idem), A. G. A. Een uitgebreide rondvraag Verdonk (Natuur- en Werktuig- vormde het slot van deze zitting. kunde), J. A. de Bert (Hand- en N.a.v. een in de vorige vergade- brengen. Dit in tegenstelling met Lijnteekenen), W. Brieze (Vak- ring gestelde vraag, waarom de de Amerikaansche en Engelsche teekenen en Vaktheorie voor elee- BouleVardloop op Zondag was ge- politiek tegenover de Indianen en triciëns), C. A. Kamermans houden, deelde de burgem. mede, Australië, waar de bevolking tot (Vakteekenen en Vaktheorie voor dat dit hem te elfder ure door een natuurreservaat is terugge- Scheepsbouwers) en J. Koolhaas de organiseerende vereeniging bracht of wel is uitgestorven. In (Lijnteekenen). i was verzocht, omdat deze slechts ons Indië is de bevolking uitge- Het voorstel van B. en W. tot op Zondagavond een zaal kon breid tot 65 a 70 millioen; vele het beschikbaar stellen van krijgen. Het lijkt hem gewenscht, volksziekten zijn geheel verdwe- f 1277,60 aan de yer. tot Bevor- de Boulevardloop in het vervolg nen, dank zij onze doktoren en weer op Zaterdag te houden. verplegers meestal nog met tegen- Bij zijn bezoek aan Vlissingen werking van de bevolking die het was min. Gieten tevreden geweest op hygiënisch gebied hiet zoo over den gang van het onderwijs, nauw neemt. Reeds in 30 jaar In verband daarmede informeerde kwam geen cholera-geval meer ver begrip van het filmpro bleem. De film Hendrik V toch is niet slechts naar inhoud, doch ook naar aesthetisohe norm een verantwoorde film, ja meet, zij is te beschouwen als een mijlpaal in de filmproduc tie. VLISSINGEN. Indië in de Branding. Voor een behoorlijk aantal aan wezigen sprak Woensdagavond in de Scheldehal de vertegenwoordi ger van het comité „Indië in Nood" de heer Winter, Kolonel van het K.N.I.L. b.d., na te zijn ingeleid door den heer W. Poppe voorzitter van het pl. comité, die meedeelde dat de heer Misset, de De heer Winter die gedurende 50 jaar In contact staat met In dië, met 33 jaar practlsche dienst, zeide dat ons land reeds van 1900 af de z.g. ethische politiek heeft gevolgd, die er op gericht was land en volk op hooger peil te dering van Chr. Onderwijs voor de aanschaffing van nieuwe leer middelen werd z.h.s. aanvaard, evenals het voorstel tot het uitbe talen aan den architect van het plan-Linkerreduite van zijn hono rarium. Over het voorstel tot het ver- leenen van een crediet van f 10.300,bestemd voor aankoop en plaatsen van 45 lichtmasten in het Havendorp en andere plaatsen ontspon zich een breede discussie. De heer J. Marijs (A.R.) kon de masten niet direct een ge schenk van Sinterklaas vinden en had een meer vooruitzienden blik verwacht. Hij hield een pleidooi voor. Veiligheid en recht stonden in 1940 op hoog peil. Met het woord Indonesië wil men in bepaalde kringen een eenheid uitdrukken, spr. ontkent dat hier van een eenheid sprake kan zijn waar 50 verschillende vol' en wonen die dikwijls vijandig tegenover elkaar staan en leder een eigen taal spreken. Spr. toonde aan dat onder ons opperbestuur de volken zelf voor rust en veiligheid zorgden en dat de bevolking op Java reeds een belangrijke Invloed had verkre gen, die echter onder het Japan- sche schrikbewind is teloor ge gaan. En nu zit de grootste col laborateur, verrader van zijn eigen volk, Soekarno, die oneindig meer bloed heeft doen vloeien dan Mussert, op den presidenteelen troon. De regeeringsverklaring van H, M. wordt met voeten ge treden. Hierna vertoonde de heer Win ter een serie lichtbeelden, waar var. de plaatjes waren ontleend aan een film, die aan de regee ring was uitgeleverd en die na behoorlijk gecoupeerd te zijn in ons land werd vertoond. Juist deze coupures echter gaven een beeld van de houding van Soe karno tijdens het Japar.sche re gime en de fascistische geest waarin de jeugd werd opgevoed. Bij de Japansche capitulatie was er geen spoor van ons gezag, Soekarno was doodsbenauwd er vandoor gegaan. Als er toen ge- zagsvertegenwoordigers waren ge weest zou het heel anders geloo- pen zyn en zouden stroomen bloeds minder gevloeid zijn. Toen Van Mook op het paleis te Ba tavia kwam, weigerde hij de Hol- landsche vlag te hijschen „om de bevolking niet schuw te maken". Als hij aan den Engelschen Com mandant te Ceylon 10.000 man gevraagd had was er op Java en Sumatra niets gebeurd. De Hol- landsche bestuursambtenaren wer den door Var. Mook naar de concentratiekampen teruggezonden met de boodschap „jullie oude ideeën hebben afgedaan". Toen begonnen de tienduizenden moor den. Dit alles wordt door de re geering welbewust verzwegen. De genen die de waarheid durfden spreken en zwijgen werden ont slagen en gedreigd. De leden van „Indië in nood" worden door Van Mook als half-idloten betiteld. Regeering en Van Mook zijn doodsbenauwd voor de waarheid. De groote fout van Jhr. van Starkenborgh is dat hij Van Mook benoemd heeft tot Luit.- Gouv. Generaal, die fout moeten wij nu bezuren. De wapenstilstand noemde spr. bespottelijk; met wie sluit men die overeenkomst? onze militairen mochten toch niet vechten. Het heeren en tot ontwikkeling te brengen. Sjahrir ziet dat heel zwarte-handel-confrere °Pgel'cHt 1 voert in Als wil er nit vewerkt voor cen waar<k van f20.000 aan Intln Hen L „nL TbT diverse bonnen. Ook voor zijn terrein braak, dat zij maar'al te bibhotheèk'meT hest kunnen eehnilken bibliotheek met veel antieke boek- best kunnen gebruiken werken, waaronder enkele waar- Tenslotte zette spr. uiteen wat dev0,,^ B;jMs Bovendien vond het verhes var Indie voor Neder- d recherc^e 21.400 tabaks- land zou bcteekenen; 200.000 ar- bo?|nen een kasten_ beiders werkten geregeld voor In- D ,aak werd aangehouden. b6V(ïldng -f6 Vervolgens werden drie andere jaarlijks 2000 menschen uitgezon- verdacht4 voorgeieid, B. L. bij den Wanneer indie losvan Hol- md L B Luuk„ een land komt, zullen er te Vlissmgen Banta, broodtfonnen bij tkh, geen Oceaanreuzen meer gebouwd bij de herUomst niet kon worden en waar zullen Twente wrk.i.r._ en Philips met hun producten De off;der eiscbte tegen hem wijven 4 maanden gevangenisstraf met Nadat spr. enkele vragen had b d ver^arin| 0mniddel- beantwoord werd de vergadering Hjke gevan egingj eTenaU door den heer Poppe met cen trJ0uwen8s het8 geva] was met den rionlrnrnrt»-/! (tooiatom i 1 a t» I eersten verdachte A. B. Tegen den bouwvakarbeider G. L. eischte de officier 4 maanden gevangenisstraf en 8 maanden Rijkswerkinrichting wegens het dankwoord gesloten. Algemeene Militaire Pensioenbond. Dezer dagen hield de afd. Vlis singen van dezen Bond een ver- fejt; dat bij zijn arrestatie 1200 gadering, waarin de heer Van broodbonnen, 91 waschpoederbon- Liere. secretaris van het H. B„ j nen en een bedrag van f400 op een breedvoerig overzicht gaf van i bem gevonden werd. Uitspraak zijn werkzaamheden voor den was 2 maanden gevangenisstraf, Bond en zijn vele bezoeken aan 6 maimden R.W.I, en last tot on- de verschillende departementen, middellijke gevangenneming, alsmede bi) de Commissie van De vierde arrestant was de 31-J. I Voortvarendheid, Met blijdschap h. L. Deze had een groot aantal kon hij mededeelen dat er voor I versnaperingsbonnen en brand- I de gepensionneerden van Over- stofbonnen bij zich benevens een zeesche gebiedsdeelen een grootebedrag van 1600 gld, kennelijk verbetering komt. Gebleken ls dat bestemd voor den zwarten handel. de ministers oog hebben voor de Oojc bier was de uitspraak: 2 l belangen van Marine en Land- maanden gevangenisstraf en 6 I macht. Een wetsontwerp tot ver- maanden R.W.I. met last tot on- betering van de pensioenen ls middellijke gevangenneming. reeds aanhangig gemaakt. Ock j aan de belangen van de wedu- wen wordt aandacht geschonken, op zeer korten termijn ongeveer Wij hebben, aldus spr., onzen 1000 woningen zouden verrijzen, I plicht gedaan, door den moolsten waardoor normale werkkrachten tijd van ons leven te geven voor het landsbelang. Laat de regee ring thans haar plicht doen. naar Vlissingen zouden kunnen worden getrokken. Zou dit niet mogelijk zijn, aldus B. en W., dan Medegedeeld werd nog dat het zagen zij op het oogenblik, waar aantal leden sinds 1944 gestegen is van 1733 tot ruim 3400. De buitenlandsche arbeiders op de „Schelde". In de raadszitting van Vrijdag kwam o.m. aan de orde de kwes tie van tewerkstelling vanbuiten- landsche arbeiders op „De Schel de", zulks n.a.v. een door den heer M. J. v. Poelje schriftelijk gestelde vraag, of B. en W. be reid waren mede te deelen, in hoeverre zij op de hoogte waren van de aanvrage der Schelde-di- rectie om vergunning tot het te werk stellen van buitenlandsche arbeiders of politieke delinquen ten en of zij den betrokken minis ter reeds van advies hadden ge diend. B. en W. deelden mede, dat het hun niet bekend is of de voorgenomen plannen tot vesti ging van 500 (later 100) Polen in Vlissingen, welke Polen thans nog dienst doen bij de Britsche Marine in intergeallieerd verband, doorgang zullen hebben. Wel is hun medegedeeld, dat van het uit 1000 man bestaande voor Neder land bestemde contingent nog in militairen dienst zijnde Polen uit Duitschland er 125 zijn aangewe zen ten behoeve van de N.V. de Kon. Mij. „De Schelde". Over deze laatste regeling is met 't gem. bestuur geen overleg gepleegd. Voor het tewerkstellen van poli tieke delinquenten voelt „De Schelde" weinig. Wat betreft de vestiging van de hiervorenbedoeide Polen, thans dienend bij de Britsche Marine, hebben zij den Min. van Sociale Zaken medegedeeld, er verre de voorkeur aan te geven, dat b.v. ook het verkrijgen van in barak ken onder te brengen binnenland- sche arbeidskrachten óf niet mo gelijk is óf op de hooge kosten zou afstuiten geen anderen uit weg dan de werkkracht van be doelde Polen voor Vlissingen trachten te verkrijgen. Naar hun meening is tewerkstelling van Poolsche arbeiders te verkiezen boven die van gedetineerden. Gezien de belangrijke conse quenties, die tewerkstelling van deze Polen met zich zou bren gen voor de stad en haar bevol king verzocht de heer v. Poelje deze zaak eerst aan den Raad voor te leggen, terwijl hij het col lege van B. en W. in overweging gaf, de directie van „De Schelde" te vragen, of wel al het mogelijke door haar wordt gedaan voor de arbeiders, zoowel voor hen, die er werken als met het oog op het aantrekken van anderen. Woningbouw. De bouw van 27 woningen in Tuinstad ten behoeve van de Wo- ningbouwvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" werd gegund aan de laagste inschriyfster, de Firma Van de Berg Van der Klis, alhier. Met den bouw is reeds een begin gemaakt, als de materialen in voldoend© mate kunnen worden betrokken, zal de Vereeniging in de helft van 1947 over de woningen kunnen be schikken. GOES. Loos alarm. Zaterdagmorgen begon plotse ling de sirene te loeien, wat voor de burgerij aanleiding was nog door M. van den Bosch. XXXIII. Een lange staart jongens en voor de verlichting van de andere meisjes sliert voorbij en telkens stadsgedeelten. De heer J. Post weer klinkt het luid op: „Sur- (Arb.) kon zich met het voor- rogaatburgemeester I stel volkomen vereenigen en zou Even vliegt er een lach over willen, dat zoo spoedig mogelijk Miep s gezicht, een moment de gasverlichting zou verdwijnen en de verlichting geheel zou wor den geëlectrificeerd. De heer M. J. Corveleijn (K.V.P.) meende, dat, waar schijnwerpers voor re clame worden gebruikt, toch ze ker materiaal voor de noodige verlichting aanwezig moet zijn. De verlichting van het Haven dorp achtte hij noodzakelijk, doch hij vond de keuze voor verlich tingsobjecten te eenzijdig. maar, want als ze Jan's van er gernis verbeten gezicht ziet en vuisten gebald in haar wollen wanten. Met een kouden hoog- hartigen blik kijkt ze hem aan zonder met één woord terug te groeten. Van binnen huilt het in haar. Zij, zij hoorde aan den ande ren kant, bij die schreeuwende ze van Ronsel tusschen zijn jongens. Hoor, daar klinkt het tanden hoort sissen„Erger- weer„Surrogaatburgemees- lijk, ergerlijk, dat is nu de terl" en hij, de landverrader, jeugd, ze hebben geen opvoe- zei tegen haar: Tot genoegen ding gehad I" weet ze, zij hoort op dit oogenblik bij hem, ze zien haar er mee voor aan. Als er maar geen bekenden zijn. Van Ronsel zelf maakt een eind aan de moeilijke situatie In zijn antwoord wees weth. M. waarin ze verkeert. „Daar zal v. Popering erop, dat er nog ik onmiddellijk werk van ma- steeds groot gebrek aan materiaal ken. De Bruin, ik hoor het dan is. In Havendofp bleken na ge-nog wel van je. nomen proeven lichtmasten het i Tot ziens 1 best te voldoen. Voor Tuindorp1 Juffrouw Meersma tot ge- zullen nog meer masten beschik- noegen". baar komen. Algeheele electrifi-1 Miep staat stokstijf. Haar catie maakt een punt van over- verkleumde handen blijven tot O, ze had niet moeten blij ven staan, ze had direct weg moeten rijden toen ze ontdekte wie hij was. Als van Ronsel weggereden is staan Miep en Jan een oogenblik stil bij elkaar. Miep weet dat nu het oogenblik er is om met Jan te breken, maar ze blijft zwijgen, ze kan geen woorden vinden en strak kijkt ze voor zich uit, trillend op haar knieën van emotie en in tense koude. „Kom meel" Jan zegt het kort, „dit is geen temperatuur om stil te staan." Zonder één woord laat Miep zich meevoeren. Jan heeft zijn rechterarm om haar middel geslagen, haar ar men rusten in de zijne, ze beeft van top tot teen en merkt tot haar ergernis, dat Jan dat ook moet voelen. En op dit oogenblik haat ze hem. Ze haat hem, omdat ze hem niet vertrouwt. Omdat hij haar meeneemt, alsof het zoo hoort en zij weer meegaat ook. Ze haat hem, omdat ze zich niet van hem los kan maken. Ze haat hem, omdat hij niets zegt van zooeven, geen verklaring geeft. Ze haat hem omdat ze zelf niets kan, niets durft vra gen. Ze haat hem om Douwe. DouweAls Jan niet in haar leven was gekomen.... dan Zoo banen ze zich een weg door de rijdenden, terwijl de jeugd steeds rumoeriger wordt. Het is of er p'ots iets in hen is losgebroken en op een oogen bliek dat Jan en Miep er mid denin zitten zingt opeens één stem „Oranje boven 1" Een., twee., drie., tiental len stemmen nemen het over, gedempt klinkt het van alle kanten „Oranje boven", leve de Willemien 1" Uit den drom vormen zich als vanzelf rijen. Jan probeert nog Miep opzij te trekken, maar aan den anderen kant heeft iemand zijn arm al door de hare gestoken, ze zwieren mee, dwars de baan over; achter hen stuwen de anderen op, er is geen ontkomen aan en dan breekt het ook in Miep los on weerstaanbaar, niet tegen te houden, zelfs niet door Jan, die zwijgend, verbluft eigenlijk, zich ook mee moet laten voeren. Ze rijden met korte, schuin uitschietende streken en zingen op het rythme van het gekras van de schaatsenOran-je bo- o-venl Oranje-bo-o-ven Even, in een flits, heeft Miep naar Jan gekeken. Het sloeg door haar heen: Jan doet niet mee, maar het weerhield haar niet om mee te zingen den zang, een uiting van vrijheids drang, geboren in knechtschap. Ze zijn aan het eind van de ban, Jan rijdt nu aan den bui tenkant. Nu berekent hij zijn kans, zoo., aan de steiger.. En daar gekomen trekt hij Miep met geweld uit de rij, „Miep vooruit, het is tijd." Voor ze het weet staat ze on der aan het houten trapje, dat schoongeveegd, tusschen twee hooge sneeuwwallen naar bo ven leidt. Ze beeft niet meer en voelt geen koude. Met gloeiende wangen en schitterende oogen staat ze daar, is even vergeten haar vernedering van straks, haar haat. „Jan, was het niet eenig, was het...." Ontzet staart ze in zijn strakke gezicht. Zijn oogen fon kelen. „Stom", zegt hij. „Stom. Zulke losbandigheid. Geloof maar, dat ze daar maatregelen tegen zullen nemen. De straf zal niet uitblijven." „Maar JanJan...." Al het onrechtvaardige van heel dezen oorlog, het machte- loosheidsgevoel tegen den ster ken onderdrukker, laait hoog in haar op. „Maar in je eigen land...." „In je eigen land, in je eigen land...." Jan haalt zijn schou ders op. „We zijn bezet gebied. Dat is nu eenmaal oorlog. Dan heeft de bezetter het recht." Achter Jan sukkelt Miep sruikelend het trapje op. (Wordt vervolgd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2