Begrooting n justitie. Het £a$ec Ohdemifs. Toekomstige grenzen van Duitschland. De aiérhtielinp in Indië. De kleine hoeren. Leerplicht achtste leerjaar. Wijzigingen maatregelen tijdens de bezetting genomen. Degevarenlopdenweg. Het Gonsumenten- credief. De bevrijding van Vlissingen herdacht. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansehe Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawjjekstr. Tel. 2052 Het is een veelbesproken vraag stuk, dat van de kleine boeren. Er worden ook op dit gebied vaak schoonschijnende leuzen ge bruikt, maar daarmee wordt het vraagstuk niet tot oplossing ge bracht. Het is Mr Rip, een bij uitstek deskundige op dit gebied, die hier- op in een eerlijk en open artikel de aandacht heeft gevestigd, Het kleinbedrijf, zoo heet het vaak, moet aieh richten op de veredelingsproducten, Indien daarmede zuivel, vlcosch en eieren wordt bedueld, dun is dit middel o.i. voorloopig niet doeltreffend, aldus Mr Rip. Het produceeren van zuivel, vleesch en eieren voor export moet hier voor het overgroote deel geschieden door middel van ingevoerd graan. Men is dus ge heel van het buitenland afhanke lijk. En dit geldt zoowel ten aan zien van den prijs als van het kwantum voedergranen dat zal worden geleverd. Wij zien nu al dat, hoe over vloedig de graanoogst in de Ame- rikaansche landen nu achteraf ook blijkt te zijn, onze graanvoeder- positie thans moeilijker is dan een half jaar geleden. De behoeften aan granen voor mensch en dier zijn ook in de exportcercnde lan den sterk toegenomen. Wij moe ten maar afwachten wat we er van krijgen. Dat is de kieinboer- politiek. In deze lijn ligt dus vooralsnog de oplossing van het vraagstuk niet. Een ander middel dat wordt aangeprezen is .de rationali satie. De kleine bedrijven moe ten grooter worden en er moet meer machinaal worden gewerkt. Wij zullen de laatsten zijn om de noodzakelijkheid van een ver doorgevoerde rationalisatie te ont kennen. Doch alweer: het zal in ons land maar slecnts ten deele gelukken. En dan nog alleen op de g r o o t e bedrijven I Wij be zitten een historisch gegroeid klein-landbouwbedrijfstype. Dat is afgezien van principieele be zwaren zoo maar ineens niet te veranderen. In de streken waar de kleine bedrijven het meest voorkomen, zitten ze bijna boven op elkaar. Er is geen land „over" pm daarmede de kleine bedrijven wat te vcrgrootenl Slechts hier en daar lean men door samenwerking en door teelt keuze wat rationeeler gaan wer ken. Meer niet". De heer Rip komt er rond voor uit, dat alle tot nu toe opgewor pen middelen ter verbetering van de positie der kleine boeren nog zeer weinig uitkomst bieden. De oplossing is nog niet gevonden. Dat klinkt niet hoopvol. Maar het is beter de waarheid onder de oogen te zien dan de betrokkenen te paaien met leuzen, die misschien een mooien klank hebben, maar die in werkelijkheid niets beteekenen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 485 PROTESTANTSGH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 4 November 1946 Abonnementspr^s ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACXJ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Wenschen en wenken van de Kamer. Aan het voorl. verslag van de Tweede Kamer over de begroo- ting van Justitie is het .volgende ontleend Echtscheiding. Vim verschillende zijden infor meerde men niet groote belang stelling naar 's minister# plannen met betrekking tot de wettelijke regeling der echtscheiding, Men herinnerde er aan, dat ook omtrent dit onderwerp nog steeds een wetsontwerp bij tie Kamer aanhangig is. Is het de bedoeling van den minister een nieuw wets ontwerp in te dienen ter voor koming van lichtvaardige echt- i scheidingen? De aankondiging in de troon- i rede, dat maatregelen hiertoe wor den voorbereid en dat een .ernstig onderzoek zal worden ingesteld om na te gaan, op welke wijze ontduiking van 't bepaalde bij arti kel 263 van het B. W., dat een r verbod van echtscheiding bij on- - derling goedvinden inhoudt, kan 1 worden tegengegaan, hadden vele leden met instemming aangehoord. Algemeen vroeg men, hoe dit ernstige onderzoek zal plaats vin den. Openbare onzedelijkheid. Van verschillende zijden werd gevraagd, of de minister reeds nadere mededeelingcn kan doen omtrent de aangekondigde voor- oereiding tot een meer doeltref fende bestrijding van de open bare onzedelijkheid. De doodstraf. Sommige leden drongen op nieuw aan op wederinvoering van de doodstraf in het commune strafrecht. Zij waren van oordeel, dat de overheid principieel het recht heeft de doodstraf toe te passen en dat dit ook in de wet tot uitdrukking moet komen. Vele andere leden verklaarden zich hiervan tegenstanders.. In het gewone strafrecht behoort de doodstraf naar hun overtuiging niet terug te keeren. Ook in het buitengewone strafrecht zql huns inziens de doodstraf nu oorlog en bezetting weer geruimen tijd ach ter ons liggen, slechts op zeer beperkte schaal toepassing mogen vinden. Het erfrecht. Sommige leden bepleitten wij ziging van het erfrecht ten be hoeve van den landbouw, ten einde mede daardoor te geraken tot saneering van het kleine boe renbedrijf. Anderen meenden, dat een verandering in het erfrecht hiertoe niet het juiste middel is. Zij zouden er niet voor voelen een afzonderlijk boerenrecht in te voeren, dat afwijkt van het erfrecht voor de rest van de be volking. Pachtregeling. De pachtregeling 1945 vervalt met ingang van 1 April 1947. Gaarne zou men reeds thans van de regeering vernemen, wat haar voornemens in dezen zijn. Zal op 1 April a.s. de pachtwet weer in werking treden? Zoo ja, wil de regcering daarin dan eerst nog wijzigingen luuigcbrnclit zien? Men drong er In elk geval op aan, de goedige wettelijke rege ling tijdig bij de Kamer aanhan gig te maken. Extrcmlime, Do na-oorlogiche tijd, zoo merk ten vele leden op, kenmerkt zich ook hier te lande door vuil ver schillende zijden opkomend ex tremisme. De hier aan het woord zijnde leden hadden den indruk, dat de houding van de overheid tegen over extremistische uitlatingen en gedragingen nogal eens te wenschen overlaat. Bepleit werd een regeling om trent verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid bij gebruik van motorrijtuigen. Aan dc memorie -an antwoord wordt herbouwd, brengt dit naar vim den Minister via Onderwijs, de meening van den minister geen Kunsten en Wetens happen be- wijziging In den looptijd van dc treffende het wetsontwerp waarborgsom, welke voor het „Vaststelling van fi-itlerc regelen vroegere gebouw Is gestort en omtrent de* verbindend. Acht ook voor" het nieuwe eebouw VcJuIm do achool strafmaatregelen lil de rnillioenen-nota is mede- deeling gedaan var. de door de regeering voorgenomen opschor ting van het achtste leerjaar. Deze ir.ededeeiing heeft er ln vele gevallen toe geleid, dat leerlingen van dit leerjaar de school niet moor bezoeken, Da aandacht wordt #r op ge vestigd, tint do leerplloht voor omtrent d# verbindende kracht ook "voor" het nieuwe gebouw ftt, elf verzuim van gedurende den bezettingstijd geldt, genomen maatregelen op liet ge bied van het L.O. en van eenigc andere mautrcgelcn op dat ge bied", ontkenen wij liet volgende: Wat betreft de wijzigingen sluit de minister zich aan bij de op- Zuolnug het onderhavige ont werp geen wet Is geworden, gel den lormeel de iecrllugenschaal en de wachtgeldregeling, opgeno men in de L.O.-wet 1920, zooals deze voor 10 Mei 1940 luidde. Vftll voor de hebben, ouders tengevolge kan Volgens de desbetreffende statistiek van hot Centraal Bureau voor de statistiek blij ken de gevolgon van de ver keersongevallen over Septem ber 1940 van minder ornstigon aard te zijn geweest, dan tivor de voorafgaande maand. Het aantal dooden bedroeg name lijk 90 in September 1946 (118 in Augustus;, terwijl 590 (013) en 551 (559) personen resp. ernstig en licht gewond werden. In vergelijking met vóór den oorlog is de toestand echter nog zeer ongunstig. Het totaal aantal slachtoffers tengevol ge van verkeersongevallen be droeg n.l. in de eerste negen maanden van dit jaar 812 dooden en 4578 ernstig ge wonden tegen resp. 524 en 3325 in de overeenkomstige periodë van 1938. Kenbaarmaking Nederlandsche belangen. Officieel wordt medegedeeld: Reeds omstreeks de eerste bij eenkomst van de vertegenwoor digers van de vier groote mogend, heden te Potsdam heeft de Ne derlandsche regeering 'schrifte lijk den wensch te kennen ge geven, om volledig in de gelegen heid te worden gesteld haar wen schen kenbaar te maken, indien het probleem van de toekomstige Westelijke grenzen van Duitsch land of een gedeelte daarvan ter sprake zou komen. Ook daarna heeft de Nederlandsche regee ring herhaaldelijk de vier groote mogendheden eraan herinnerd, dat zij bij de besprekingen over het probleem van het toekomstige Duitschland van 't begin af ge hoord wilde worden. Nu binnen kort de raad van ministers van buitenlandsche zaken van de vier groote mogendheden het Duitsche probleem gaat bestudeeren hebben H. M.'s ambassadeurs in Was hington, Londen, Parijs en Mos kou instructie gekregen aan de regeeringen van het land hun ner vestiging de volgende nota te ocerhandigen „De Nederlandsche regeering heeft met groote voldoening ver nomen, dat de raad van ministers van Buitenlandsche zaken, al vorens op 12 Juli j.l. uit elkaar te gaan, een voorstel in behande ling heeft genomen van den heer Bidault om, wanneer de raad het Duitsche probleem zou aanvan gen te bestudeeren, bij zijn werk zaamheden een zeker -aantal sta ten te bereiken, die in den raad niet vertegenwoordigd zijn. On der de in dit verband genoemde staten wordt Nederland vermeld. De Nederl. regeering heeft even eens vernomen, dat deze bedoeling door de andere leden van den raad van ministers van Buitenlandsche zaken gunstig is ontvangen. Nederland heeft bij herhaling herinnerd aan het essentieele be lang, welke het toekomstige sta tuut van Duitschland voor Ne derland uitmaakt en den wensch uitgesproken -van het begin bij de opstelling daarvan betrokken te worden. Met het oog op de mogelijkheid, dat de raad van ministers van Buitenlandschq za- i ken tijdens zijn komende zitting i te New York het onderzoek van deze aangelegenheid zou hervat ten, meent de Nederlandsche re- i geering gerechtigd tc zijn weder om haar verzoek onder de aan dacht te brengen van de betrok ken regeeringen". Gemeend wordt, dat er verband moet gelegd worden tusschen de aanwezigheid van minister van Boetzelaer op de groote assem blee der V.N. en de mogelijkheid, dat het Duitsche probleem te New-York zal worden besproken. Dr van Mook optimistisch. Tegenover een vertegenwoor diger van Aneta heeft Dr van Mook zich optimistisch over den toestand uitgelaten. Hfj noemde echter geen datum, waarop een overeenstemming zou worden be reikt, Nederlandsche kringen, die in nauwe betrekking staan tot de commissie-generaal, doen in een Zondag aan Aneta gedane mede- deeling uitkomen, dat 'er in den huldigen toestand zekere elemen ten zijn, die ongetwijfeld een ze ker optimisme rechtvaardigen. Bij het beoordeelen van de ont wikkeling moet echter rekening worden gehouden met het feit, dat er nog een aantal aangele genheden zfjn van onmiskenbaar principieel belang, waarvoor op het oogenblik nog geen geschikte formuleerlng is gevonden. Bovengenoemde kringen wezen er op, dat dit aangelegenheden zijn die voorzoover het de Neder landsche zijde betreft,, in geen ge- j val voor een compromis vatbaar zfjn. De Minister van Financiën heeft besloten, den termijn voor aanmelding voor het consumentencredietj welke op 9 November zou sluiten, te verlengen tot en met 30 dezer. Het A.N.P. heeft te bevoegder plaatse gehoord, dat het aantal aanvragen thans ruim 10 000 be draagt. Men wijt de weinige be langstelling aan het bestaan van te veel onzekerheid met betrek king tot de terugbetaling. Deze kwestie is nu opgelost en uit de gepubliceerde schalen blijkt, dat geen aflossing gevraagd wordt, welke de draagkracht te boven °P h.v.70 jaar, zou daaraan het gaat. Een gezin van 4 personen,"lnr'1pp, kan een crediet krijgen van f 500 ROOFMOORD IN DONKER AMSTERDAM. vatting van de lede1:, die het een In de practijk wordt echter reke- Oude vrouw werd het onregelmatigheid achten, wanneer ning gehouden met de regelingen, slachtoffer, in gehandhaafde bezettingsrege- welke ten aanzien van deze ont- Een stokdoove 61-jarige alleen- lingen bevoegdheden zouden blij- werpen in den bezettingstijd zijn wonende vrouw, die een rendez- ven toegekend aan den Burge- tot stand gekomen. vous-huis ir. de Warmoesstraat te meester, terwijl die bevoegheden De vermindering van het aan- Amsterdam beheerde, is Zaterdag- volgens het Nederlandsche tal kweekscholen, dat nacht het slachtoffer geworden Staatsrecht toekomen aan den Ge- voor de Rijksbijdragen, ais be- meenteraad c.q. aar, B. en W. doeld in de L.O.-wet 1920 in Een tweede wijziging betreft aanmerking komt, is gebonden het z.fe. stopbesluit, dat aan den datum van 1 September voor zoover het betrekking heeft 1942. Voor de toekomst is dit ar- op de stichting enz. van lagere tike! derhalve practisch van geen scholen niet gehandhaafd kan beteekenis .meer. De minister be- worden. schikt derhalve niet over de dis- Slechts de bepalingen van het cretionnaire macht, welke de le- stopbesluit, betrekking hebbende den hem toedenken, op de procedure van herbouw, De minister is het eens met de verbouw of herstel van een door leden, die van oordeel zijn, dat oorlogsschade getroffen school- in vele gevallen de school voor gebouw voor lager onderwijs en v.g.l.o. op een volslagen misluk- de wijze van voorziening in een king is uitgekropen. Hij heeft het lokaal of terrein voor het onder- vraagstuk of en. zoo ja, in hoeve wijs in de lichamelijke- oefening, en op wdlkc wijze dit schooltype meent de minister te moeten gehandhaafd dienc te worden, handhaven. reeds in studie genomen. De vraag of de regeering de De meening, dat een gehuwde opvatting deelt, dat de besturen onderwijzeres, indien zij in tijde- van bijzondere lagere scholen lijk dienstverband wordt her- zich voor het verkrijgen van een plaatst, ongeacht haar aantal vergoeding voor oorlogsschade dienstjaren weder op haar aan- aan hun schoolgebouwen beliooren vangssalaris komt te staan, is niet te wenden tot de Gemeenteraden juist. Aan de tijdelijk be smet een aanvraag overeenkomstig noemde leerkrachten die een voor de art. 72 en volgende der L.O.- periodieke salarisverhooging gel- wet 1920 wordt toestemmend be- digen diensttijd hebben van ten antwoord. j minste vijf jaren worden deze Naar het oordeel van den mi- verhoogingen toegekend tot een nister eischt de L.O.-wet 1920 maximum van tien jaren, niet, dat een geheel verwoeste bij- Ten aanzien van de verbetering zondere school op dezelfde plaats, i van de positie van de „voorloopig waar zij heeft gestaan, wordt i gepensionneerden", waarvan hier herbouwd. I sprake is, is reeds overleg met Wanneer een bijzondere schoolden pensioenraad gaande. OPLEIDING NOTARIAAT. eon groote hoeveelliöid munitie Leeftijdsgrens van 70 jaar.' Maarschalk Montgomery is na Blijkens hc-t Voorl. Verslag opzijn bezoek aan Duitschland naar de begrootlr.g van Justitie, acht- Engeland teruggekeerd, ten vele Jeden den tijd gekomen Trygve Lie, secretaris- om de opleiding voor het nota-1 generaal der V. N., heeft rlaat tot een universitaire studie medegedeeld, dat de begroo- te maken. Zij zouden gaarne ver- ting van' de crganisatie_ der nemen, of de minister hiertoe de noodige maatregelen wil nemen. Voorts meenden verscheidene leden, dat voor de notarissen een leeftijdsgrens gesteld behoort te worden. Indien men deze stelde Dit gezin behoeft in een ge meente als Den Haag, indien het een inkomen heeft van minder dan f 35.50 per week niets af te lossen. Belangrijk is ook, dat na regelmatige afbetaling gedurende twee jaren, het nog niet terug betaalde gedeelte wordt kwijtge scholden. Dit geldt voor ledereen, i Ook steuntrekkexiden on armiasti-1 gen kunnen een crediet aanvra gen. voordeel verbonden zijn, dat de lange wachttijd, welke voor de candidaat-notarissen moet verloo- pen voordat zij tot notaris be noemd worden (dikwijls 15 jaar en langer), niet onaanzienlijk verkort zou worden. KRUIMELTJES mr Dezer dagen werd uit een te lefooncel aan het station H.8.M. te 's Gravenhage een actetasch inhoudende coupures ter waarde Plet ln Duitschland bestaande van 2000 textielpunten ont vree <1. verbod tot zakencorresponóentie Do tasch was vergeten door ven met het buitenland, welk verbod gebruiker van deze telefooncel, is uitgevaardigd door de vier be- In een familiegraf op -in zettende mogendheden, zal mis- kerkhof te Milaan zijn 200 hand- schien over enkele weken wor- granaten, twee machinegeweren, den opgeheven. drie geweren, zes tommyguns en Zaterdagmiddag word op het hier was gelukt, stadhuis te Vlissingen in legen- U terug te zien. woordighoid van den gemeente- brengt zullen wij raad en eenige genoodigdeu w.o. houdon en V. N. voor 1946 19.627.964 en voor 1947 23.790.008 dol lar bedraagt. Het hoofd van het Berlfjn- sciie departement voor Openbare gezondheid, heeft medegedeeld, dat hij geen berichten had ont vangen, dat Duitsche artsen naar Rusland zouden worden overge bracht. Ongeveer 1000 verplaatste Duitsche personen uit Denemar ken zijn te Flensburg aangeko men. Op Nieuw-Zeeland zijn heden hevige aardschokken geregis treerd, die, nnar mén gelooft, hun centrum op do Aleoeten hebben; zij duurden twee en een half uur. van haar eigen zuinig bewaarde kapitaaltje. Een 24-jarige jongeman, die be loofd had haar te vergezellen naar het belastingkantoor (zij had een aanslag ontvangen voor f20.000), trof haar 's morgens tot zijn ontsteltenis gewikkeld in een deken en gekneveld vlak ach ter de niet gesloten voordeur van het perceel aan. Haar gasten lagen rustig op de eerste en twee de verdieping in de gehuurde kamers te slapen. De politie stelt een onderzoek in. BEZITTINGEN WIJLEN EX-KEIZER WILHELM. Bij de behandeling van de Jus- titiebegrooting in de afdeelingen, vroegqn sommige leden of het juist is, dat de bezittingen in Ne derland van wijlen ex-keizer Wil helm onder toezicht van een Duitscher zijn gesteld. Wat zal er met deze goederen gebeuren? Men nam aan, dat zij vallen on der het besluit- vijandelijk vermo gen en dus thans geacht worden in eigendom te zijn overgegaan aan den Staat der Nederlanden. Öp- - li utvA. vs- Vetiv ZOfr i frlnkrf. Dinsdag. Zoe op 7.40 u., on der 17.06 u. Maan op 16.06 u., onder 2.06 u. Hoer. water to Vlissingen Dinsdag 5 November: 10.58 u. 1.41 m., 23.33 u. 1.75 m. DE BILT ZEGT: Nu en dan zon. Weersverwachting geidig tot Maandagavond Overdrijvende wolkenvelden af gewisseld door perioden met kel deren hemel. Overwegend droog weer, Vooral in don namiddag zacht, Zwakke tot matlgo Zuid- west olijke wind. In hot Zuid- Oostqn van hot loud Mor on daar ochtendmist, Kerk en Zending. Provineienieuws nen die stierven tijdens de bevrijding." Wij hopen U, zoo vervolgde Spr., over eèn jaar weer te zien om het standbeeld t,6 onthullen. Dat. wordt dan ecu groote dag- voor U en ons. Heeft Vlissin gen deze eor verdiend? Wij ho pen ons waardig te toonen do vrijheid door Uwe en onze solda ten geschonken, door velen met opoffering van hun leven. De in den oorlog ontstane samenwer king moeten wy handhaven en een samenleving opbouwen, vrije weren in beslag genomen waar- M1NISTER LIEFT1NCK NAAR ZEELAND. Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Nov. zal de Minister van Financiën, Prof. Lieftinck, een bezoek brengen aan Zee land. Zijn komst houdt ver band met het nieuwe ont werp voor de oorlogsschade- vergoeding. Zijn besprekin gen zullen een informatief karakter dragen. Pachtkamer. Bij K.B. van 18 October 1946 zijn met ingang van 1 Januari 1947 in de pachtkamer van het Kantongerecht Zierikzee be noemd: 1. tot plaatsvervanger van het Ie lid: P. L. Krepel tc Bruinisse,- 2. tot tweede lidH. C. van de Zande te Nieuwerkerk, 3. tot plaatsvervanger van het 2e lidC. Gast te Broeuwersha- ven. GOES. De Keuringsdienst van Waren bestaat 25 jaar. Vrfjdag bestond de Keurings dienst van Waren voor het ge bied Goes 25 jaar. Tevens her dacht de heer E. v. d. Zee dat hü dien dag voor 25 Jaar in dienst van eten Keuringsdienst trad ala hooldke urmoester. Beide Jubilea zijn zonder offi cieel vertoon, slechts op intieme wijze door liet personeel gevierd, Een caféhouder hier ter plaatse kreeg een zoo hoogloopen- de ruzie met zijn vrouw, dat de politie te hulp moest komen om de verstoorde rust, der echtelieden weer ln normale banen te leiden, Door de politie werden een vijftal Fransche en Duitsche ge- Nod, Herv, Kerk, Beroepen by de Prut. Kurk ln Indië, J. O. Norel to Btoenderen. Aangenomen naar Vleuten, F. G. H. Nicolai te Domburgnaar Oudega (W.), Joh. v. Dullemen te Aarlanderveen, die bedankte voor Kerkdriel; naar Waarlijk, W. C. van Burgeier te Ovezande. Geref. Kerken. Beroepen te Oldemarkt, P. C. Jongbloed te Marken; te Oudega (W.), O. L. Buben te Zevenho ven. Aangenomen naar Sehermer- horn, J. Visser te Domburg; naar Sons (Yonne) (Frankrijk), W. G. Scheeree, cand. te 's Gravenliago, die bedankte voor Ter Apel. Bedankt voor Enschede, J. Kremer te Leeuwarden. (Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen ie Zwijudrecht-Groote Limit, J. F. Hey te Laugerak. Gen Synode Ned. Herv, Kerk. In de zitting van Vrijdag werd j de vraag, of een predikant, die burgemeester of lid van dc pro- j vinciale Staten wordt, de rechten van emeritus kan houden. Na dis cussie opnieuw in handen van de commissie van rapport gesteld. Op voorstel van Ds M. A. Krop zullen tusschen Kerstfeest en Paschen bijzondere classicale streekvergaderingen uitgeschre ven worden, waarin de achter gronden der problemen, die op de vragen van de nieuwe kerkorde betrekking hebben, behandeld zullen worden Een kansel-afkondiging, voor gesteld door het werkverband „Kerk en Samenleving" over de arbeids-productiviteit en de daar mede samenhangende geestelijke en zedelijke vraagstukken, wordt door de Synode aanvaard, ter af kondiging op den eersten advents zondag en zal binnenkort aan de kerkeraden worden aangeboden. Alle noodmaatregelen, die af wijkingen van liet reglement ver oorloofden in verband met oor logsomstandigheden, worden inge trokken. Uitgezonderd echter die, welke betrekking hebben op de 10 jaarlijksche stemming (kerkeraad en kiescollege) en op het' wonen van predikanten buiten hun stand plaats. Vóór 1 Dec. a.s. moet dispen- satie worden aangevraagd door die gemeenten, die een bepaalden noodmaatregel zullen willen hand haven. Rechtszaken. Wij zyn blij burgers waardig. Do vlag die U Hiorna hield Colonel hooge eer D a w b o n oen rede waarin oen hij wees op den strijd om houden en beschouwen als een hij wees op den strijd om de eeu deputatie van de vorzets- symbool der vryheid. Door het Scheldem'onden nu twee 'jaar ge- groep, door B. en W. officieel aanbieden van hot standbeeld zijn leden, die voor het vervolg van ontvangen Luit.-Col. R. W. P. wij nog meer vereerd. Door Uw den oorlog van zoo groote waarde vlag weten wij, dat het 4e Com- is geweest. Hij bracht in herin- mando bij vele landingen is ge-1 nering de overdracht van de Vlis- weest, waarvan wij in hot diepst I singsche vlag, die dit jaar te van den oorlog vernamen en die Brugge plaats had en waarmee R. W. P. Dawson, Major Kennedy en de Captains Newcastle en Clark, dc co/rmundant en off'c eicn van de Ccmmando en van de 2 Dutch. Troop Nr 10 Commando do ka pitein de Ruiter, le luit. van Gelderen, 2e luit. van Woerden en de serg. majoor Kruit, terwijl ok de echtgenoote van Col. Dawson voor dit doel uit Enge land was overgekomen. Door burgemeester K o 1 f f werd het gezelschap welkom geheeten, terwijl hij in herinnering bracht, dat het 2 jaar geleden was, dat na 4Yt jaar onderdrukking de landing te Vlis singen plaats had. Dat de bevrij ding verwacht werd, aldus Spr., wist men, maar niet hoe. Op den morgen van den len November kwamen de landingsvaartuigen vanuit Breskens. In de eerste boot zat Gapt. Newcastle, ook Col. Dawson was in de patrouille. Reeds den eersten dag was de oude stad in Uw handen. Het Rundstedt offensief zou misluk ken, juist door de operatie die ons een straal van hóóp gaven. Het merkwaardige is nu, dat Vlissingen gekozen wordt om van al die acties in den geheelen oor log gedenkteeken ,te plaatsen, een standbeeld, ter herdenking van hen, die, waar ook in den oorlog, hun leven verloren. Hierdoor voelt Vlissingen zich zeer vereerd. zijn Commando zéor vereerd was. Bij zijn terugkomst hier zag hij weer in plaats van het water de groene velden, ook prees hij de goede vorderingen die door den Wederopbouw waren tot stand gebracht. Uit naam van alle manschap pen van zijn Commando overhan digde hij de vlag waarop alle U wilt, dat door de inscriptielandingen waren aangeteekend en ook de loyale burgers van Vlis singen, gevallen bij de bevrijding, geëerd worden. Deze inscriptie luidt: ,/Ter herinnering aan de militairen van iederen rang van het No. 4 Commando die tijdens de gevechten in den wereldoorlog van 1939 1945 werden gedood en van de loyale burgers welke wer den gedood gedurende de besetting en ook aan dege- een miniatuur in brons, van het te maken standbeeld, dat voor stelt een Commandosoldaat in den aanval. (Slot volgt.) Nagek. Advertentie. Gereformeerde Gemeente Goes. D.V. Dinsdagavond half Ds J. v.. d. BERG van Utrecht. mee enkele jongens aan het spe len waren, ook mocht zt) het genoegen smaken het 'gestolen linnengoed van E. F. B. Soh, weer op te sporen; Tot slot werden wederom een tweetal personen verballsecrd dia zonder lichtereden. De „Maria G" vlot. Zooals wij Zaterdag meldden was het Canadeesche m.s. „Ma ria G" ter hoogte van Walsoor den aan den grond geloopen. Vrijdagavond heeft men met be hulp van 11 sleepbooten, waar onder de „Zwarte Zee" het schip vlot gekregen, De „Maria G" heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. DOMBURG. Vrijdagmiddag zijn alhier in een korte plechtigheid de geval lenen van 1 November 1944 her dacht en zij, die nog later ten gevolge Van het oorlogsgeweld be zweken. Op alle graven waren bloemen neergelegd, de gemeen teraad was aanwezig, alsmede de oud-burgemeester baron van Tuyll en tal van belangstellenden. Ds Nicolaï las eeij gedeelte uit 8 Openb. 7 en hield een toepasse- I lijke toespraak, waarna ds Vis ser de biieenkemst met gebed be- Bijzondere Politierechter. Zitting van 1 Nov, 1946. Do 33-jarige M. J. L., echtge. van /V. J. D. to B a a r 1 a n d, verkocht i bonkaarten algemeen, een versnaporingskaart, een tox- tielkaart on 3 vleeschkaartesu Eisch on uitspraak 1 week gev.- straf. De 47-jarige J. C. A. V., vee koopman to Sirjansla n d, leverde op 27 Mei 1046 ln Brui nisse 50 kg. bastaard suiker af zonder bonnen aan W. Hoek. Eisch cn uitspraak f 500 b. s. 3 maanden hechtenis. De 42-jarigo F. L. O., hande laar te Barendrecht, vervoerde op 20 8opt. 1946 maar liefst 8700 eloreu. Eisch f 100 b. b. 3 mnd. hechtenis. Uitspr. f 300 b. s. 1 maand hechtenis met verbeurd verklaring. Vordor stonden 4 verdachten terecht betrokken by eon clau'- destiene- slachting. J. M., oen melkknecht en sla ger uit G o esslachtte op 10 Juli 1946 een varkon, zulks op verzoek van don 43-jarigen M. M. to Goes. Do slachter kreeg f 75 b. s. 1 maand hechtonis; eisch was f 100 b. s. 20 d, h. M. M. hoorde f 800 b. s. 3 mnd. hechtonis tegen zich qisclien. Uit spraak f 500 b. s. 2 nmd. hechte nis. O. K. had dit varken in strijd met de voorschriften afgeleverd. Deze 37-j. varkensliandolaar uit Schore werd veroordeeld tot f 400 b. s. 2 maanden hechtenis. W. B., uit G o e s, verschafte gelegenheid en middelen, dat deze clandestiene slachting plaats kon hebben. Eisch f 500 b. s. 3 mnd. hechtenis. Uitspraak f 400 b. s. 2 maanden hechtenis. eindigde. De aanwezigen deden een stillen gang langs de rust plaatsen hunner dierbaren. Vrijdagavond is in de Ned. Herv. Kerk een dienst gewijd aan de nagedachtenis van de ge troffenen op 1 Nov. 1944. Ds J. E. Visser en ds G. H. Nicolaï gingen voor.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1