Stad en platteland. Kan dat oiet anders? Engelsch-Nederlandschaccoord <M*fy&ee>cktityUe-id. NIEUWE POSTZEGELS. In grooter formaat. Wapenstilstand in Indië. Besprekingen weer uitgesteld. Soedirman te Batavia, Provincienieuws Droevig ongeval. KRUIMELTJES Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansóe Kaai, 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooewyckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 484 PROTESTANTSGH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 2 November 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en endef-safis van Zon er; Maan. Zondag. Zon op 7.37 u., onder 17.10 u. Maan op 15,29 u., onder Hoog water te Vlissingen Zondag 3 November: 8.17 u. 1.13 m., 21.13 u. 1.34 m. lijke mag. Wij aanvaarden even min, dat de omvang van de Aan dit onderwerp hebben staatstaak eens en voor al gege- wij eenigen tijd geleden enkele ven zou zijn en niet naar plaats artikelen gewijd. en tijd wisselend zou zijn Wij hebDen er toen op gewe- Bijbel leert ons, dat de staat zen, dat de plattelandsbewoners ecn kwade cn ten goede geen reden hebben uit de kan n>n- den opbouw van den hoogte neer te zien op de ste- s*aat heeft men daarmee reke- delingen en een houding aan te nin® \c maar belangrijker nemen alsof ze op zeüelijk ge- n0® ?n e structuljr van den bied beter zouden zijn en hoo- staat 13 8eest> die hem ver ger zouden staan. VU*J- De zonde woont in aller hart. peen staatsvergoding, maar Zij .doet hare verwoestende ook Keen staatsontkenning werking gevoelen ook op het Hier worden zeer juiste "op- platteland, waar de schijn ook merkingen gemaakt, vaak bedriegt en waar soms op Te meer betreurenswaard is het zedelijk gebied verhoudingen daarom, dat deze opmerkingen worden aangetroffen, die men gepaard gaan met verdachtmakin- in soortgelijke kringen in de gen aan het adres van de vragen- stad tevergeefs zoekt. stellers. Dit neemt echter niet weg, 'Zonder meer wordt hier gepo- dat in de steden, vooral voor neerd, dat zij die van oor- jonge menschen, de verleiding deel zijn dat de staat niet alles vaak veel grooter is, terwijl kan en mag, de staatstaak wil- men daar mist ile beveiligende len houden binnen de grenzen en weerhoudende controle, die die in het verleden zijn gesteld, men in de kleinere plaatsendat zij ontkennen, dat de staat vindt. een macht ten kwade en ten goede In de groote stad gaat men kan zijn. verloren in de massa. Wie let Alles fantasie, verdachtmakin- er op, of jonge menschen al of gen die bedoelen den politieken niet de kerk bezoeken? Wie tegenstander in een verkeerd dag kan constateeren waar ze hun licht te stellen. vermaak zoeken en in welke kringen zij zich bewegen? Waarom wij hierop nog eens de aandacht vestigen? Onlangs werd er door iemand, die zich voor de belangen van de jeugd interesseert, op gewe zen, dat het verbazingwekkend is als men er op let, dat ouders hun dochters naar Amster dam (of andere groote steden) zenden om in een betrekking te gaan en zelfs nalaten eerst te onderzoeken in welk gezin hun dochter komt. Men zendt zijn kinderen maar weg, naar de groote stad zon der er aandacht aan ie schen ken in welke ve'zoekingen zij daar worden gebracht. Een woord van waarschuwing is daarom op zijn plaats. De ouders kunnen hunne kin deren niet bewaren. Niet op het platteland en niet in de groote stad. En zij kunnen ze ook niet altijd houden onder het beschuttende huiselijke dak. Maar wel mag worden ver wacht en zelfs geëischt, dat zij hun kinderen, jongens zoowel als meisjes, maar niet zonder meer aan de gevaren van het groote-stadsleven zullen bloot stellen. Kan dat niet anders? In het voorloopig verslag van de 'Tweede Kamer over de Staats- begrooting, wordt o.m. gevraagd naar een uiteenzetting omtrent de juiste verhouding van staat en maatschappij en de richting waar in de regeering te dezen aanzien wil koersen. Dit werd genoemd een der be langrijkste aangelegenheden van dezen tijd, waaraan werd toege voegd de opmerking: 1945. Een Fransch persbureau deeit mede, dat in Nederland en in In- dié ontevredenheid bestaat over het niet publiceeren van het „ac- coord over het burgerlijk be stuur", dat tusschen Nederland en Engeland op 24 Augustus 1945 te honden gesloten is. De overeenkomst bepaalt, dat de Ned.-indische regeering zoo spoedig mogelijk het burgerlijk gezag over de bevrijde deelen van Nederl.-Indië op zich zal nemen, terwijl „de geallieerde op perbevelhebber zoo spoedig en volledig, als de situatie toelaat, den lüitenant-gouverneur-generaal te kennen zal geven, in welke mate de verantwoordelijkheid voor het burgerlijk gezag bij hem zal berusten". Wij merken hierbij op, dat het steeds meer gewoonte wordt, dat berichten ons land cn Indië be treffende via het buitenland tot ons komen. DEGRELLE IN BRAZILIË? Nederlandsche artsen contra VOOR DEN ZONDAG De Belgische ambassade heeft Ziekenfondsbesluit. den Belgischen consuls in geheel Zooals wij reeds meldden heeft j Brazilië opgedragen samenvver- de Mij. ter -bevordering der ge king te zoeken met de plaatse- neeskunst, die 6300 leden telt be- lijke politie ter opsporing van den sloten alle contracten met de zie- Belgischen fascistischcn leider, kenfondsen op te zeggen. Dcgrelle, die zich mogelijker wijze in Brazilië bevindt. Degrelle is in December 1944 door de Belgen bij verstek als oorlogsverrader ter dood ver oordeeld. Hij ontsnapte naar De oorzaken die tot dit besluit hebben geleid zijn door ons reeds in den breede meegedeeld. Dit besluit zal niet tot gevolg hebben, dat aan de verzekerden in de ziekenfondsen de genees- Spanje, dat hij in Augustus op kundige hulp zal worden onthou- last der Spaansche regeering ver- den. liet. inlichtingen omtrent De- grelle's verdwijnen heeft de Spaansche regeering niet gegeven. NIEUWE PROCESSEN TE NEURENBERG. De Duitsche Nieuwsdienst in de Amerikaansche zóne meldt, dat Prijzen van kinderwagens. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat alle kinder- en wandel wagens moeten zijn voorzien van een label, waarop duidelijk het nummer van de desbetreffende nog voor Kerstmis a.s. een begin prijsvaststelling en de prijs voor zal worden gemaa'kt met de ver- het publiek zijn aangebracht, dere processen te Neurenberg, na- Verreweg de meeste kinderwa- melijk door de berechting van geus worden gefabriceerd in de Otto Thierack, voormalig rijks- prijsklasse van f 110.- tot f 120.- minister van Justitie, en van vijf franco thuis verbruiker, terwijl a zes nazi-staatssecretarissen en I voor f 90- tot f 100- ook reeds rechters van het „Volksgerechts- een behoorlijke wagen te koop hof". is. Een prijs boven f 130- dient De brand in het stadhuis ?lleen betaald te worden voor 'n te Brugge. luxe-wagen. Een streng onderzoek is inge- EV AC U AT [E JAPAN- steld naar de oorzaak van den NEEZEN UIT SUMATRA, brand in het stadhuis te Brugge. Naar vernomen wordt zullen Men veronderstelt, dat men hier nog 5000 Japanneezen, die tijdens met opzet te doen heeft. In de de bezetting cn na Je capitulatie uitgebrande lokalen bevonden zich werkziam waren op de olievelden, de verkiezihgsdocumenten, die naar Japan worden geëvacueerd, door den brand werden vernield, Ongeveer 150 Japanneezen zul- zoodat de verkiezingen te Brugge len nog achterblijven ten einde misschien zullen moeten worden inlichtingen te geven over ver- uitgesteld. I borgen en vernield materiaal. Jesajct is de profeet die de waarheid Gods verkondigt. Zooals hijself gebeefd heeft voor den heiligen God, oo geeft hij de verkondiging door. Beeft gij volkenI eertI „Nog slechts een jaar en gij suit ontroeren, gij onbesorg- den". De vijand sal machtig sijn in Sion. Maar het betcekcnt niet het einde. Er komt een tijd dat Jerusalem een veilige woonplaats zal sijn. Daar is het goed voor Gods kinderen; de vijand is wegge slagen door des Heeren sterke arm. En het volk dat daarin woont, sal vergeving van on gerechtigheid hebben. Het woord van den profeet „Want het volk.... sol vergeving getuigt hier van het nieuwe Jerusalem, nederdalende van God uit den hemel. Een stad met nieuwe menschen. Geen ongerechtigheid, geen schuld. Geen beven meer vóflr den toorn des Heeren. De profetie der hope van Jesaja, qcldt ook vandaag, nu duisternis de volken bedekt. Er is uitsicht, er is een toe komst de toekomst des Heeren. De nieuwe1 tijd, die aan breekt op den dag van het nederdalen van het hemelseh Jerusalem. Waarin Gods volk veilig sal wonen. Wie sijn datZij, die in alle duisternis God bespeuren, daarin sien Zijn toorn. Zij, die van ongerechtigheid hebben". Jesaja S3 2J. weten'van ongerechtigheid, die weten van eigen zonde en schuld. Zij, die sich des doods schuldig weten. Zij, die van sichsclf geen hoop, geen ver wachting hebben. De lieere neemt tot Zich den ootmoedige, want Hij heeft in Christus de onge rechtigheid, sonde en schuld weggedaan. Bij het kruis mag de schuld belijdende mensch het hoor en: Vrees niet, gij hoort om mij nentwil bij dat volk dat eeuwig juichen sal in de Gods stad. Vergeven is Uw onge rechtigheid! K. S. N. HERDENKING DER LANDING TE WESTKAPELLE. DUITSCHE TECHNICI NAAR ENGELAND. Het Britsche ministerie van be voorrading maakt bekend, dat 10 Duitsche technici in November naar Groot-Brittannië zullen wor den overgebracht voor tewerkstel ling bij de inrichting voor geleide projectielen te Wespcott. Nog eenige andere technici zullen zich later bij hen voegen. De tewerk stelling van deze menschen ge schiedt volgens een plan, in Mei ontworpen. Zij hebben evenals alle andere vrijwilligers een con tract geteekend. Momenteel zijn 26 Duitsche ge leerden bij het koninklijk vlieg- Het Oostenrijksche parle ment heeft een resolutie aange nomen, waarin wordt verzocht de geallieerde troepen terug te trekken en de onafhankelijk heid van het land te herstel len. In verschillende deelen van Rusland zijn leiders van collec tieve boerderijen en opslag plaatsen gearresteerd, omdat zij belangrijke hoeveelheden graan zouden hebben gedenatureerd of verduisterd. Een groep Nederland sche architecten zal de volgende week een bezoek aan Londen brengen om ligging en bouw van per manente en tijdelijke wo- nfilgen in en om Londen te bestudeeren. Nog ongeveer 800 Brit sche oorlogsbruidjes wach ten op reigelegenheid naar de Vereenigde Staten. m Uit Manchester zijn twee mobiele electrische centrales, elk geschikt voor verlichting van een stad van 30.000 zielen, naar Odessa verscheept. van de 2216 passagiers van de „Qucen Elisabeth" welke Donderdag uit New York te Southampton arri veerde, heeft de Britsche douane naar schatting in totaal voor 15.000 pond sterling aan invoerrechten ingenomen, voor juweelen, nylonkousen en andere artikelen. 1 CENT rood. 2 CENT blauw. 4 CENT groen. Beeldgrootte I8x22m.m 1316x12/2 Kamtandlng I46I0ZIV.PELT We gaan vooruit. Ingevolge een besluit van de Nederl. Dagbladpers zal ook het „Zeeuwsch Dagblad" met ingang van a.s. Mandag in grooter formaat kunnen ver schijnen. Het zal nu mogelijk zijn viermaal per week met 4 en twieemaal, Woensdag en Za terdag, met 6 pagina's uit te komen. Een belangrijke verbetering waarover wij ons ten eerste zeerste verblijden en die ons naar wij hopen in staat zal stel len, meer nog dan tot nu toe, aan alle billijke verlangens van de lezers te voldoen. „Velen schijnen van oordeel te zijn, dat de staat alles kan en,al- tuigbedrijf te Farnborough werk les mag en dat hij zich ook moet zaam. bemoeien met levensgebieden, welke de zijne niet zijn". De „Nieuwe Nederlander" (P. v. d. A.) noemt dit zeer belang rijke vragen en merkt dan verder op: „De stellers van deze vraag leven uit de negativiteit. Zij wil len de staatstaak houden binnen de grenzen, die daaraan in het verleden gesteld zijn. Daartegen over bepleiten wij een positieve instelling. Men moet rekening houden met de eischen en behoef ten van het heden en de staats taak daaraan aanpassen. Als dat met zich brengt, dat de staat zich moet gaan bemoeien met dingen, waarmede hij zich vroeger niet bezig hield, dan moet dat worden aanvaard. Wij aanvaarden niet, dat men heeft te kiezen tusschen een staat, Er worden onderhandelingen gevoerd voor tewerkstelling van nog 15 Duitschers, onder wie 4 radio-experts. DUITSCHE DOKTERS NAAR DE SOWJEI-UNIE? Volgens den Berlijnschen cor respondent van de Daily Tele graph zou thans begonnen zijn met het deporteeren van Duitsche dokters naar de Sowjet-Unie. Een zeventiental geueesheeren en specialisten uit het district Pankof zou reeds weggevoerd zijn en men verwacht verdere de portaties. Professor Loehlein, verbonden aan de medische school te Ber lijn, is uit de Russische zóne naar de Amerikaansche verhuisd, daar hem gezegd was, dat hij gedepor teerd zou worden. Geruchten, volgens welke ook verpleegsters die alles mag, en een staat, die gedeporteerd zouden worden, zijn niets of slechts het onvermijde- nog niet bevestigd. Uit Batavia wordt gemeld, dat en zijn escorte van ongeveer 30 aangezien Soedirman en Sjari- foedin, de republikeinsche minis ter van defensie, die juist gisteren uit Djokjakarta zijn terugge keerd, een aantal militaire aange legenheden gezamenlijk wenschen te bespreken, de zitting van de wapenstilstandscommissie tot he denmiddag is uitgesteld. Soedirman te Batavia. Gisterochtend is generaal Soe dirman op het station te Batavia gearriveerd. Uren tevoren hadden zich reeds duizenden Indonesiërs langs de spoorbanen opgesteld, terwijl er nog ongeveer 1000, die niet konden worden toegelaten, bij ledig van den wapenstilstand op de hoogte waren gesteld. Hij voegde er aan toeIndien het bevel tot het staken van het vuur wordt gegeven, zal bewezen wor den, dat de discipline in het repu blikeinsche leger voldoende is. Indien bij de komende vergade ring van de wapenstilstandscom missie een overeenkomst tusschen den ingang van het station ston- de partijen wordt bereikt, kan een den te wachten. i „staakt het vuren"-order binnen Tc Bekassi voegde ecn Britsche 24 uur verwacht worden", hoofdofficier zich bij Soedirman i «- man, dat veylof kreeg mee naar Batavia te reizen. Bij zijn aankomst werd Soedir man luide door de Indonesiërs toegejuicht. Na zijn aankomst verklaarde Soedirman tegenover Aneta, dat Op do plaats waar precies 2 jaar geleden op 1 November 1944 do eerste Engelsche troepen te Westkapelle aan land gingen, werd gisteren in den stillen morgen een herdenkingsdienst gehouden, die geleid werd door Rev. J. Armstrong R.N. chaplain van do 3e Brigade van de Royal Marines Commando. Een kleine groep van de Royal Marines, die momenteel in Hamburg verbluft cn 2 leden der Commandotroepen waren aan wezig, alsmede de Britsche Marine Attaché Capt. Jeffreyf. Van Nederlandsche militaire zjjde werd de plechtigheid bijge woond door den Kapt. M. K. Verburg als vertegenwoordiger van den Commandant van Zeeland en een deputatie van de Nederland sche Marine. •Voorts waren er Mr J. Pilaar namens den Commissaris der Koningin, de Burg. van Westkapelle, Jhr Mr A. P. C. de Casembroot, en eenige familieleden der gesneuvelden. Rev. Armstrong herinnerde er aan, dat dit niet slechts een herdenkingsdienst is, doch ook een dankdienst voor de bevrijding van dit eiland. De dienst werd begonnen met het zingen van de hymne „All, poople that on earth to dwell". Gelezen werden de verzen 1 t/m 9 van het 3e hoofdstuk vau het Boek der Wijsheid. Na de gebeden onder meer voor Nederland en Engeland, werden 2 minuten Btilte in acht genomen ter herdenking van hen, die vielen. Daarop werd door een lid der Royal Marines op een hoorn „the last post" geblazen, gevolgd door do reveille. Het Wilhelmus en daarna het Engelsche volkslied werden gezongen, waarop Burg. de Casembroot, namens de gemeente Westkapelle, een krans aan den voet van het landing «monument legde, gevolgd door do vertegenwoordigers der Eng. en Holl. Marine, die dit eveneens deden. Hiermede was dezex plechtigheid waarvoor ook van de zijde der Westkapclsclio bevolking groote belangstelling bestond, geëindigd. De Engelsche en Nederlandsche gasten hebben zich daarna aan de lunch vereenigd, aangobodon door de gemeente Westkapelle, MINISTER RINGERS HERSTELD. De minister van Openbare Werken en Wederopbouw Dr Ir. J. A. Ringers, heeft na een af wezigheid van eenige weken ten gevolge van ziekte, zijn werk zaamheden aan het ministerie her vat. TWEE DOODEN. Te Koog a. d. Zaan is gister morgen een ernstig ongeluk ge beurd, dat twee dooden heeft ge- eischt. Nabij het station raakte de aanhangwagen van een bode- alle republikeinsche eenheden vol- I dienst los van haar trekker, juist toen de Roomsche kerk uitging. De wagen reed hierdoor op de kerkgangers in, tengevolge waar van mevr. Kruis en haar zoontje uit Zaandijk onmiddellijk werden gedood, terwijl mevr. Heyne uit Assendelft zeer ernstig gewond werd. De levering van electrischen stroom in Zwitserand zal be perkt worden wegens tekort aan machines, In verband met den diefstal van 6000 pakjes sigaretten en 2000 pakjes shag bij de tabaks- grossierderij van den heer D. te Leiden zijn thans een 6-tal per sonen gearresteerd. Reeds zijn 2000 pakjes sigaretten en 101)0 pakjes shag, van dezen dief stal afkomstig, achterhaald. De wapenfabrieken van Krupp in Essen zullen worden vernietigd; in plaats daarvan zal er een nieuwe industrieele onderneming gevestigd worden, aldus een der Britsche beheer ders der genoemde fabrieken. Te Wczep is een jeep, waar in een 35-jarige sergeant uit Groningen en een 34-jarige lui tenant uit Broek op Langendijk zaten, in volle vaart tegen een melkauto gereden, De sergeant werd op slag gedood, de lui tenant zwaar gewond. De drie brieven, welke Goe- ring kort voor zijn dood heeft geschreven, zullen niet gepubli ceerd worden, zoo heeft de raad van toezicht der vier mo gendheden besloten. Apoheken. Voor avond- en nachtrecep- ten zijn in de week van 2 t.m. 8 Nov. geopend de volgende apotheken: VlissingenOckenburg, Bad huisstraat. Middelburg: Nonhebel. Goesde Goessche apotheek. Zondagsdienst Doktoren te Goes. 23 Nov.dr Doeleman. Canadeesch schip vastgeloopen. Het 7161 br. reg. ton metende Canadeesche Stoomschip „Maria G" komenae uit zee op weg naar Antwerpen is gistermorgen om 6 uur ter hoogte van Walsoorden aan den grond geloopen. Sleep- booten van L. Smit en Co zijn ter assistentie uitgevaren en zul len trachten bij hoog water het schip vlot te krijgen. MIDDELBURG. Lutherherdenking. Het Middclburgsch Geref. Jeugdverbaud belegde Donder dagavond een samenkomst in de iiofpleinkerk ter herdenking van den Hervormingsdag. Ce leiding berustte bij ds H. Veld kamp, die een toespraak hield over „De Hervorming en wij waarin hij aan de hand van ci taten uit de geschriiten van Luther wees op de actualiteit van de problemen, die ten tijde der Hervorming reeds aanwe zig waren. Spr. zei, dat de kerk eu elke geloovige zich steeds weer moet hervormen, daarbij uitgaande van het Woord des Heeren, dat mede door Luthers arbeid weer de juiste waarde werd toegekend. Verder werd de avond ver zorgd door de jongeren zelf er waren eenige voortreffelijk gespeelde bugelsoli van den heer L. Cornelissen, een solo door een sopraan, terwijl ook het Jeugdzangkoor met succes optrad. De muzikale leiding be rustte bij den heer J. Fondse, organist en dirigent van het zangkoor. Deze gaf o.m. nog een keurige vertolking van de fantasie over het Lutherlied van Jan Zwart. Hervormingsdag. In de Luthersche Kerk werd door het bestuur van het Bij belgenootschap een herden kingsavond belegd waar voor gingen Ds F. Don, Ned, Ilerv. pred., Dr A. H. A. Bakker, Doopsgez. pred. en Dr A. H. Oussoren, Geref. pred. Ds F. Don het staande het Luther- lied zingen, las enkele Schrift gedeelten voor en ging voor in gebed. Daarna sprak Dr Bak ker over den bijbel en het ver leden. Bijbel en kerkhervor ming behooren bij elkaar. De bijbel is immers de bron waar aan de rijk geschakeerde stroom van geloofsleven, die wij in de prot. kerken vinden, ontsprong. Up één grond stonden zij, Luther, Calvijn en de Doopers. Het geloof in Gods genade, die zondaren zalig maakt en tot een nieuw leven wekt. En de ver scheidenheid in de uitwerking van dit geloof toont slechts de veelvuldige rijkdom van het Evangelie. De zwakheid van het protestantisme bleek echter toen zij niet in staat bleken de eenheid des Geestes te bewa ren. Dr A. H, Oussoren sprak over den bijbel en het heden. Wat kan de bijbel in deze ka potte wereld nog voor invloed uitoefenen, een wereld, die aan i alle kanten haar machteloos heid openbaart. De verwachtin gen waren hoog gespannen tij dens den oorog, dat er een gees telijke opleving zou komen, Maar wat zien we? Het tegen deel. Maar midden in die ïnoe- j delooze, bijna wanhopige we reld, werpt God nu Zijn Woord. Zoo deed hij bij de reformatie, zoo ook in 1804, toer. het Bri- j. tish and Foreign bible society werd opgericht, zoo r.u. Er is een geweldige roep om het Woord. Overal op de wereld. Geweldig is de actie, die door de gecombineerde bijbelgenoot schappen wordt verricht. Het is noodzakelijk tegenover de ge weldige stroom van ongcloofs- literaltuur den bijbel te ver spreiden. We moeten biddend en werkend dit edele werk steu nen, Na dankgebed werd deze vergadering met het zingen van een gezang besloten. VLISSINGEN. Bij de herdenking van de be vrijding zal de harmonie „St. Ceacilia", dir. dhr Jac. Hollaers a.s. Maandag des avonds om half acht een rondgang door de stad maken. Bij het standbeeld van M. A. de Ruytcr zal een taptoe ge blazen worden. Het ligt in de bedoeling dit elk jaar te doen plaatsvinden, bij de herdenking van de bevrijding. GOES. Herdenkingsdienst. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Ned. Herv. Kerkkoor werd in de Groote Kerk een herdenkings dienst gehouden waarin voor ging Ds A. W. M, Odé en waaraan medewerkten de kerk koren van Vlissingen, Middel burg, 't Zand en het jubileeren- de koor. Ds Odé sprak naar aanleiding van Ps. 47 vers 7 en legde in zijn woord de nadruk op den hervormingsdag, die Donderdag herdacht werd, In het liturgische gedeelte traden de vier zangkoren om beurten op en we kunnen niet anders zeggen dan dat ze voor elkaar niet onder deden. Het laatste lied, Gezang 135, dat door de vier koren geza menlijk gezongen werd gaf een blijvenden indruk door de mas sale kracht die vooral in een kerkgebouw als dit tot zijn rech't komt. De koren stonden o.l.v. hun eigen dirigenten, het slotkoor onder den heer A. Kousemaker, die eveneens met den heer G. A. de Kok het orgel bespeelde. De dienst was flink bezocht. KLOETINGE. Poging tot aanranding. Donderdagavond werd zuster van G. door middel van een briefje gevraagd om even naar een hofstede in de Noordhoek te willen komen waar een jongetje ziek lag. Met nog ecn meisje vertrok de zuster maar op de boerderij aangekomen bleék, dat men van geen briefje afwist. Op den terugweg ontmoetten de beide dames een man, die een „Halt, politie" toeriep. Daar de man op klompen liep, merkte de zuster, dat ze geen po litie voor had. Toen de man haar fiets vastgreep rukte ze zich los en kon wegrijden. Men zij hiermede gewaar schuwd voor ongunstige elemen ten die in de donkere winter avonden op durven treden. VEERE. Met ingang van 1 November is tot wijkverpleegster van de af- I deeling Veere-Vrouwenpolder- Gapinge van de vereeniging het Groene Kruis benoemd Mej. A. Fortuin te 's-Gravenhage. ST.-MAARTENSDI JK. Dezer dagen kwam de gemeen teraad in openbare vergadering bijeen. Goedgekeurd werd de lee ning van f 7000.voor financie ring van de rioicering. Ook de begrooting over 1946 met als in komsten f 102.010,79 en uitgaven f 93115.werd goedgekeurd, waarna de vergadering gesloten werd. NIEUWERKERK. Na vele vergeefsche pogin gen is het den heer A. Bal ge lukt zijn sedert jaren geves tigde kapperszaak uit te brei den met een geheel naar de eischen des tijds ingerichte da messalon. Deze afdeelirig zal de nieuwste methoden op het gebied van kappen toepassen. De damessalon voorziet voor Duiveland in een lang gevoelde behoefte, daar er tot dusver op Duiveland nog geen modern geoutilleerde kapperszaak be stond. Méde voor de omgeving is dit dus wel een vooruitgang voor Nieuwcrkerk. De zaak zal Maandag 4 Nov. a.s. geopend worden. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Uitspraken van 1 Nov. D i n a A, Felix, hoofd commies-chartermeester te Mid delburg, 2 jaar intern,, eindi gend op 17 Juli 1947 en ontz. 'rechten, Adriaan Meer kamp van Embden, voormalig burgemeester van Middelburg, ontz. rechten.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1