Z)e Tlaaè* Een kostbaar apparaat De gemeentelijke autonomie. Het Indische vraagstuk. Uit de Provincie Molotof wenscht beperking der bewapening. Verbod gebruik atoomenergie voor oorlogsdoeleinden. „Peuter"-gemeenten. Groenten en fruit voor Engeland. Wijziginj Gemeentewei. Wat gebeurt er met de i riiiii' '1 Uitgavs Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. -2438, Giro 274289 Kantoren: YliBsingen, "Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanst'ie Kaai 39, Tel. 2009; NeÖZen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 483 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 1 November 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: JR. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. De Hooge Raad heeft niet meer het vertrouwen van ons volk. Met recht kan hier gesproken worden van een gezags- en ver trouwenscrisis. Men verwijt dit hooge rechts college, dat het in den bezettings tijd, onder het bekende motto „om erger te voorkomen", met zijn taak, het juridisch geweten der natie te zijn, heeft vervuld. Door de redactie van het „Rechtsgeleerd Magazijn" is er dan ook op gewezen, dat drin gend vereischt is, dat onverwijld de grondslag wordt gelegd voor een herstel van dit vanzelfspre kend gezag in ons hoogste rechts college. „Dit gezag kan groeien vanuit de onbetwistbare aanspraak op autoriteit van hem, die aan dit college leiding geven moet. In de volksverbeelding wordt een col lege in belangrijke mate met zijn president vereenzelvigd. Meer dan ooit is de persoon van een gezagsdrager in een tijd, waarin het gezag een crisis moet doorstaan, bepalend voor het ge zag, dat hij geniet. De ongelukkige impasse, waar in het probleem var. den Hoogen Raad, met of zonder schuld van wie het ook zij, thans is geraakt, is in de gegeven omstandigheden dan ook slechts oplosbaar, door benoeming tot president van een persoon, die door ons geheele volk als representant van het ju ridisch geweten wordt gezien". Aan dezen wensch wordt nu naar het schijnt gevolg gegeven. Door de benoeming van Mr Dr J. Donner. Een man, die inderdaad door heel ons volk wordt gezien als representant van het juridisch ge weten. NEDERLAND VRAAGT LEENING VAN 500 MILLIOEN DOLLARS. Uit Washington wordt gemeld: De internationale bank maakte Woensdag bekend, dat zij een brief van de Nederlandsche re geering heeft ontvangen, waarin Nederland een leening van 500 millioen dollar aanvraagt. Het goudgehalte van den dollar. De Amerikaansche minister van Financiën, heeft te Washington medegedeeld, dat er op het oogen- blik geen wijziging in het goud gehalte van den dollar overwogen wordt. Watervoorziening Soerabaja. Van militaire zijde wordt be richt, dat de watervoorziening van Soerabaja slecht blijft. Dinsdag was de waterstand van de Kali Brantas slechts 70 c.m. en giste ren 65. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd er op gewezen, dat tegenover een uitkeering aan oorlogsslacht offers van f30 millioen staat een bedrag van f 14 millioen, te besteden aan het apparaat van de hulpverleening. Kan men, zoo werd ge vraagd, de hulp aan deze slachtoffers niet doen loopen over de gemeentelijke instel lingen van maatschappelijk hupbetoon en zoodoende, ge lijk bij het consumenten- crediet, deze zaak regelen met inschakeling van het ge meentelijk zelfbestuur? Komt steeds meer in het gedrang. Uit het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer: De toestand van de meeste ge meenten baart, voornamelijk ook wat haar verhouding tot de cen trale organen betreft, zeer ern stige zorg. Door noodlijdendlieid wordt zoowel de gemeentelijke autono mie als haar zelfbestuur aange tast. Vele leden stelden in dit verband de vraag, hoever de com missie-Oud met ha^r werkzaam heden gevorderd is, en welke op dit stuk de plannen der regeering zijn. Algemeen werd op het spoedig treffen van maatregelen aange drongen. Hoe denkt, aldus verschillende leden, de minister over een belas tinggebied voor de gemeenten? DEENSCHE SPOOR WAGONS IN BRUIKLEEN. Woensdag zijn 29 van de 30 Deensche spoorwegwagons in bruikleen afgestaan, in ons land aangekomen. De rijtuigen gaan eerst naar de centrale werkplaatsen te Haar lem, waar zij van Nederlandsche opschriften worden voorzien om daarna zoo spoedig mogelijk in dienst te worden gesteld. Persoonlijk overleg met de Regeering Soekarno aanvaardbaar. Zoowel de Nederlandsche als de Indische delegatie hebben naar gemeld wordt, verschillende voorstellen geformuleerd. Men acht het waarschijnlijk, dat beide partijen hun voorstellen voor nadere bestudeering zullen uitwisselen. In verband hiermede hebben gezaghebbende Nederlandsche krin gen, die in nauw contact met de Commissie-Generaal staan, gewezen op de mogelijkheid, dat leden van de Commissie-Generaal zich in de nabije toekomst naar Nederland zullen begeven, om met de Nederlandsche regeering overleg te plegen. Aanvankelijk werd verwacht, dat reeds vandaag belangrijke be slissingen zouden worden genomen, maar dat schijnt toch niet het geval te zijn. Gemeld wordt, dat de kwestie van de aanvaardbaar heid van Soekarno bij de onderhandelingen geen punt van bespreking is geweest en het is evenmin waarschijn lijk, dat zij in de naaste toekomst ter tafel zal worden gebracht. De Commissie-Generaal staat ap het standpunt, dat dit een zuiver Indonesische aangelegenheid is, waarover de Nederlanders geen beslissing kunnen nemen. De Commissie-Generaal, dat wil zeggen de Regeering, is het dus niet eens met het standpunt van' het Kabinet-Schermerhorn, dat met den Jappenknecht niet kan worden onderhandeld. In de Woensdag gehouden ver gadering van de V.N. heeft Mo lotof een opzienbarende verkla ring afgelegd, welke culmineerde in een resolutie in de volgende vier punten: 1. De algemeene vergadering acht het in het belang van den vrede noodzakelijk, dat er een algemeene beperking der bewape ning komt. 2. Een eerste taak moet het zijn de aanmaak en het gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoel einden te verbieden. 3. De algemeene vergadering vindt het gewenscht, dat de Vei ligheidsraad practische maatrege len op dit gebied beraamt. 4. De algemeene vergadering doet een beroep op alle regeerin gen om den Veiligheidsraad in deze belangrijke dingen te steu- Molotof wilde het debat over de beperking der bewapening di rect beginnen, doch vond het ten slotte goed, dat eerst de bestuurs commissie deze aangelegenheid zal bestudeeren. Voor een compromis inzake bet veto recht gevoelde hij niets. Hij vond alle gepraat daarover „ma noeuvres tegen de Sovjet-Uunie". De Amerikaansche afge vaardigde Austin verklaarde, dat de Amerikaansche regee ring bereid is geheel en ai met de andere leden der N.V. samen te werken in de zitting van ontwapening. Hij oordeelde, dat het voorstel van Molotof op de agenda moet worden geplaatst. Wat betreft het recht van veto zeide hij dat de V.S. dit wen- schen te handhaven. In de afdeelingen der Tweede Kamer, werd bij Binnenl. Zaken, door vele leden betoogd, dat her ziening van de grenzen van on derscheiden gemeenten noodzake lijk is, opdat gemeenten ontstaan, die in staat zijn een behoorlijke outillage van gemeentelijke dien sten te bieden. „Peuter"-gemeenten dienen te verdwijnen, hetgeen niet hoeft te beteekenen, dat het eigen karak ter van dergelijke gemeenschap pen niet behouden zou kunnen blijven. Gemeld wordt, dat Engeland voor het volgend jaar een iets vrijere importpolitiek denkt te voeren dan tot nu toe gevolgd is. Fruit zal, voor zoover het Ne derland betreft, in Engeland ge ïmporteerd kunnen worden op een algemeene invoermachtiging zoo als dat op het oogenblik ook voor druiven het geval is. Zacht fruit, zooals aardbeien, zal ook op een algemeene invoer vergunning geïmporteerd mogen worden, doch de prijsregeling zal in 1947 op dezelfde wijze werken als in 1946, om te zorgen, dat het grootste gedeelte van den oogst verwerkt kan worden tot jam. Voor Nederland beteekent dit, dat de situatie van dit jaar over het algemeen gehandhaafd blijft, waarbij evenwel de volgende ver beteringen kunnen worden ver meld. De import van s 1 a is van 1 Nov. tot 15 Mei vrij, de rest van het jaar beperkt en slechts op speciale licenties mogelijk. To maten kunnen zonder beperking van 1 Mei tot 31 Juli worden ge ïmporteerd. Voor de overige maanden op bepaalde voorwaar den. De invoer van r a d ij s staat geheel open van 1 Januari t.m. 15 April en van Rhabarber van 1 Dec. t.m. 28 Febr. Appe- 1 e n, inclusief cider-appelen, kun nen thans op contigenteerings- basis uit Nederland worden inge voerd. Voor druiven is de situatie gelijk gebleven. Voor andere vruchten, zooals meloe nen en peren, is de import eveneens vrij. JAPANNERS TER DOOD VEROORDEELD. Het proces tegen 5 Japansche leden van het commando over het kamp voor burger-geïnterneerden te Singapore is geëindigd. De Ja panner Tominaga werd evenals Kawazne, Alias „de gelaarsde kat", en Kobayasji, bijgenaamd „Ok Charlie", ter dood veroor deeld. Soesiki kreeg levenslang, De vijfde beklaagde, Hyamoto, hoorde zich tot 7 jaar veroordee- len. Het Britsche ministerie van Arbeid maakt bekend, dat 25.000 a 30.000 Polen zich te Plymouth en omgeving zullen vestigen, alwaar zij in zieken huizen en instellingen, waar een groot tekort aan arbeidskrach ten heerscht, werkzaam zullen zijn.. In Engeland verwacht men dit jaar een zending Kerstboo- men uit Nederland. De Air France deelt mede, dat speciale „inspecteurs" zijn aangesteld die tot taak hebben er op toe te zien, dat alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen tegen vliegtuigongelukken door de maatschappij getroffen zul len worden. De expresse-verbinding tus- schen Weenen en Boedapest is hersteld. De trein rijdt driemaal per week. Ruim 1700 kolchos-ge zinnen (boeren uit het collectieve land bouwbedrijf) hebben zich in de streek van Kaliningrad, het voormalige Koningsbergen in Oost-Pruisen, gevestigd. m 29 van de 30 Deensche spoor wegwagons, die voor een half jaar aan de Ned. Spoorweggen in bruikleen zijn afgestaan, zijn in ons land aangekomen. Radio Moskou meldt, dat op bijna 4000 Duitsche fabrieken in de Sovjet-zone beslag is ge legd. Zij worden nu door den staat of de gemeente beheerd. De Berlfjnsche politie heeft beslag gelegd op een partij van 67.000 fleschjes blauwzuurzout, welke bestemd waren voor den zwarten handel. Arbeidsproblemen en mechanisatie. Op 15 November a.s. zal de Stichting van den Landbouw te Goes een congres houden, waar gehandeld zal worden over ar beidsproblemen en mechanisatie. Als sprekers zullen optreden de heeren J. K. Melse, hoofd van de afd. Landbouw van het Rijks arbeidsbureau, A. Minderhoud, directeur WilhelminapolderM. Ruppert, vice-voorzitter van. de landelijke Stichting en Ir H. M. Elema, adj. secr. van de Holl. Mij .van Landbouw. BRAND IN STADHUIS VAN BRUGGE. Woensdagavond is brand uitgebroken in de lokalen van den burgerlijken stand van het stadhuis te Brugge. Het vuur vond voedsel in het archief en breidde zich snel uit. De brandweer slaagde er in de historische deelen van het gebouw te redden, o.m. de kapel van het heilig bloed. Mijnexplosie ie Menado- De Nederlandsche marine-voor lichtingsdienst deelt mede, dat bil het opruimen van mijnen, ten gevolge van een mijnexplosie te Menado 38 personen zUn gedood. De marine-commandant heeft be vel gegeven alle mijnruimings- werkzaamheden te staken, zoolang het onderzoek naar de oorzaak aan den gang is. Indien kan worden bewezen, dat het ongeluk heeft plaats ge vonden tengevolge van sabotage of „booby traps", dan zal in over weging worden genomen het op ruimen van mijnen voortaan ge heel door Japanneezen te doen verrichten. HET BRIEFPORT VOOR MILITAIREN. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat met ingang van he den de postvrfjdom voor militai ren ten aanzien van brieven is in getrokken.. Portvrijdom blijft bestaan uit sluitend ten aanzien van door militairen te verzenden briefkaar ten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent handels zaken of bestellingen bevatten. DE PRIJS VAN COKES. Met ingang van heden zal een nieuwe prijsregeling voor gascokes ingaan, waardoor de maximum prijs voor gas- en mijncokes uni form wordt vastgesteld. By levering aan huls van den verbruiker is de prijs voor cokes 1, 2 of 3, f 4,75, voor grove cokes f4.05 en voor cok'es 4 f3,90 per eenheid, In de groote steden mo gen deze bedragen met 10 cent worden verhoogd. Justitie. Bij K.B. is benoemd tot of ficier van justitie bij de arron- dissemlents-rechtbank ite Mid- delburg mr G. J. B. van der Dussen, thans substituut-officier van justitie bij de arrondisse ment-rechtbank te Breda. VLISS1NGEN. Uitvoering „Hosanna". Dinsdagavond gaf in gebouw Concordia Palingstraat de Chris telijke Zangvereeniging „Hosan na", sedert haar heroprichting, haar eerste uitvoering. Dat „Hosanna" zich nog steeds in groote belangstelling mag ver heugen, bleek wel uit de over volle zaal, De vo'orz. de heer Ph. J. Wol tering heette in het bijzonder wel kom den nieuwen directeur de heer J. Suurmond, die voor het eerst een uitvoering met Hosanna gaf. Met weemoed moest hij con- stateeren dat toen Hosanna wei gerde lid van de Kultuurkamer te worden, zij haar repetities moest staken, en daardoor veel leden moest afstaan aan de kerk koren. Hosanna heeft dit niet verdiend. Spr. bracht in dank bare herinnering de krachtige leiding van den wegens ziekte af getreden heer Bommeljé, die het koor tot grooten bioei bracht. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid om met het herrezen zangkoor kennis te maken. Het was van den directeur goed gezien om met dit vrij klei ne koor zich te bepalen tot klein werk# Voor de pauze werden 8 nummers gebracht w.o. „Vrede" van F. Timmermans. Na de pauze werden nog een 9-tal liederen gezongen waarin 't koor toonde wat het waard is. Een duet „De Kerkklok" voor sopraan en alt, waar vooral de sopraan over een mooie diepe stem bleek te beschikken en ook de alt goed op dreef was, moest worden gedoubleerd. Het bleek uit alles dat Hosanna nog over verschillende uitstekende stemmen beschikt. Het beroep van den voorz. aan het slot op vele oud-leden dm niet van verre te blijven staan zal, naar gehoopt mag worden, gehoor vinden. De orgelbegeleiding was bij mej. Suus de Ridder in goede handen. Afscheid opzichter vati Tatenhove. In tegenwoordigheid van vele ambtenaren had Donderdag het afscheid plaats van den opzichter der Gemeente Reinigingsdienst, J. O. van Tatenhove, die den dienst met pensioen per 1 Nov. verlaat. Wegens ongesteldheid van den Directeur sprak de Hoofdopzichter van Gemeentewerken dhr J. J. Moll den scheidenden ambtenaar hartelijk toe. Spr. herinnerde er aan hoe dhr Van Tatenhove in 1915 van wijlen zijn vader den dienst heeft overgenomen en thans ruim 31 jaar de stad heeft schoongehouden en hierbij vele moeilijkheden heeft moeten over winnen. Onder aanbieding van een schilderstuk, een fraai bloemstuk en de toezegging van enkele boek werken hoope spr. dat de schei dende opzichter, die in zijn dienst woning blijft wonen een welver diende rust zal mogen genieten. Ook de Weth, van Openbare werken, dhr M. A. var. Fopering, prees de wijze waarop de Opzich ter zich tot volle tevredenheid van het Gemeentebestuur heeft gekweten. De heer Van Tatenhove be dankte met enkele woorden voor het gesprokene en de cadeaux, GOES. Willem Andriessen. Ook in Gdes heeft Andriessen een groot gehoor doen genieten van zijn kunst. Jammer was, dat j er een kleine storing plaats vond daar de piano defect raakte. Ge lukkig kon het euvel spoedig ver holpen worden. Begin van brand. Vermoedelijk door een defeci in den schoorsteen ontstond bij den heer G. Zweedijk aan de Wilhelminastraat Woensdagmid dag brand. Door het snelle optreden van de brandweer kon het vuur in den aanvang bedwongen worden en bleef de schade beperkt. BORSSELE. Voor de betrekking van water bouwkundig-ambtenaar aan den polder alhier hebben zich 32 sol licitanten aangemeld. Een voor dracht bestaande uit de heeren A. W. Duvekot, Borssele, L. J. La gendijk, St. Laurens en B. Zuid- weg, Goes, is opgpmaakt. HEINKENSZAND. Overtreders. Wegens schoolverzuim ge pleegd door zijn leerplichtige dochter werd proces-verbaal opgemaakt tegen J. S. Tegen A. V. werd proces-verbaal op gemaakt wegens het zonder vergunning gelegenheid geven tot dansen. Evenzoo ging het de heeren C. J. R. en A. J. v. d. S„ die dansmuziek gaven zonder vergunning Wegens het deelnemen aan dansen in een lokaliteit waar voor geen vergunning was ver leend werd proces-verbaal op gemaakt tegen de dames K. V„ J, V., N. M. V. en tegen de hee ren F. C., H. C„ C. v. L. en A. v. L Op vele boerderijen heerscht momenteel mond- en klauwzeer onder het vee. Hoe wel de ziekte niet kwaadaardig is zijn er toch reeds eenige die ren door gestorven. HOEDEKENSKERKE. Herdenking der bevrijding. Dinsdagavond vond alhier een herdenking plaats van de be vrijding en tevens van diegenen die tijdens de bevrijding het le ven lieten. Burgemeester Voge laar, die tijdens deze herden king het woord voerde, schetste de droeve maar eveneens blijde dagen van 1944. Na het gezamenlijk zingen „Wilt he den nu treden" vond de krans- legging op het massagraf plaats. Ds Hulsbergen besloot de plechtigheid met. gebed, waarna een kerkdienst gehou den werd, die door hem geleid werd. Ds Hulsbergen sprak naar aanleiding van Joël 2 vers 13 en 14. SOUBURG. Gemeente-avond. Maandagavond werd in de Herv. Kerk alhier een samen komst gehouden waarin ds L. C. Spijkerboer voorging met het onderwerp: „Ons gezin". Spreker wees op den nood, die in vele gezinnen heerscht, die een gevolg is van den vreeselij- ken oorlog die over ons heen gegaan is. Wijzende op de ver antwoordelijkheid van de ouders ten opzichte van hun kinderen, zeide ds Spijkerboer, dat het gezin een afspiegeling van het Vaderhuis moet zijn. Na het stellen en beantwoorden van enkele vragen werd de avond met dankzegging geslo ten. KOUDEKERKE. Woensdagavond had te Koude- kerke een vergadering plaats om te komen tot oprichting van een Gereformeerde Mannenvereeni- ging. De voorz. van den kring Walcheren voerde hier het woord en er werd tot oprichting beslo ten. Tot voorz. werd gekozen dhr J. Wisse, tot secr. dhr W. Aar- noutse en dhr P. Izeboud tot pen ningmeester. ZIERIKZEE. Met de Oranjevereeniging gaat het nu weer in de goede richting. In een Maandagavond gehouden vergadering ontving de heer van Schee, het eenig overgebleven be stuurslid gelegenheid zijn grieven toe te lichten. Deze bleken niet van groote beteekenis te zijn. Daarna werd dc heer Mr Nieu- wenhuysen met een groote meer derheid tot voorzitter gekozen, waarop gezamenlijk het eerste couplet van het volkslied werd gezongen. De heer van Schee nam hierop zooals reeds tevoren was overeen gekomen, ontslag als bestuurslid. In verband met het vergevor derde uur, werd de verdere be stuursverkiezing uitgesteld tot de volgende vergadering. KORTGENE. In de Maandag gehouden raadsvergadering werd met 7 te gen 4 st. besloten de kermis te handhaven en met 6 tegen 5 st. om de gem. sportterreinen ook op Zondag ln gebruik te geven. Door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer behandelde het ontwerp tot wijziging der ar tikelen 157 t.m. 166 der Gemeen tewet, die betrekking hebben op grenswijzigingen. In de praktijk is het zoo, dat de behandeling van grenswijzigin gen zeer omslachtig en tijdroo- vend zijn. Het wetsontwerp wil nu de commissie uit de ingezetenen, ge noemd in het bestaande artikel 158 laten vervallen en in de plaats daarvan de mogelijkheid openen, dat de inwoners bij Ged. Staten schriftelijk bezwaren inbrengen. Van verschilende kanten wer den bezwaren geopperd Minister Beel betoogde in zijn antwoord o.a. dat speciaal met het oog op den wederopbouw ver eenvoudiging noodzakelijk is. De Op- Zon ert Muan Zaterdag. Zon op 7.35 u„ on der 17.11 u. Maan op 15.06 u.; ondar 23,33 u. (Ie kw.) Hoog water te Vlissingen Zaterdag 2 November: 6.59 u. 1.25 m„ 19.48 u. 1.36 m. plannen voor den wedropbouw vereischen spoed en ze mogen niet tegengehouden worden door de verkiezing van de commissie uit I de ingezetenen. Door den heer A 1 g e r a wer den een aantal amendementen voorgesteld, die beoogden den ouden toestand te handhaven, 4 Deze amendementen werden na bestrijding door minister Beel j verworpen. Het wetsontwerp werd daarna 'aangenomen met 49 tegen 23 stemmen, Ds Niemöller naar Engeland en Amerika. i Ds Niemoeller, die den twee den wereldoorlog ln een Dultsch concentratiekamp heeft doorge- bracht is uit Berlfjn vertrokken om 14 dagen als gast van Dr Bell, bisschop van Chichester (Sussex) in Engeland door te brengen. Eind November zal Ds Niemoeller op uitnoodiging van de Amerikaan sche protestantsche kerk r.aor de V. S. vertrekken voor het houden van een serie lezingen over den strijd van de Duitsche kerk tegen het nationaal-socialisme. i Dammen. Voorwedstrijden Kampioenschap voor Zeeland. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde partijen zijn: A. van OostenA, W. Beukema 02; L. GoedbloedW. Lente 11 W. Boogaardvan Sorge 20; F. Brandenburg—F. Huogstrate 20; A. M. GelukC. Scherp 02; J. HollestelleM. v. d. Weeje 0—2; J. de SmetA. W. Kaat 1—1. MHimil ((('""'UI iillmllliinilmllllinMlllllllnllilllliiiillll Hierover schrijft de „Neder lander" De gang van zaken bij ons om roepbestel heeft, sedert de bevrij ding, een lange lijdensweg ge volgd. Radio „Herrijzend Neder land" was een droeve mislukking. Juist zooals het kabinet Scher- merhorn berustte op ernstige overschatting van de zgn. „Neder landsche Volksbeweging"., waar thans niemand meer aan denkt, zoo berustte ook „Radio Neder land" op een evenredige over schatting van de groep, die een zgn. „Nationale Omroep" propa geert. Het waren in de eerste plaats de intellectueelen van de voormalige „Vrijzinnig-Democra- tischen Bond", welke in die rich ting stuwden. Allicht: het was duidelijk, dat voor dit te klein ge worden groepje in het bevrijde Nederland geen uitzichten konden bestaan. Zij moesten wel uitzien naar een grooter geheel om in op te gaan en vonden het toen heel aannemelijk, dat ook de anderen dat deden. Hetzelfde gold tot op zekere hoogte voor de V.P.R.O. Deze organisatie was nooit tot een vol ledige omroepvereeniging uitge groeid, al was het maar omdat het meerendeel der vrijzinnige luisteraars voor wat het niet di- rect-godsdienstige deel der uitzen dingen betreft al naar den aard van hun materialisme óf bij de A.V.R.O. óf bij de V.A.R.A. terecht kan. Het lijdt geen twijfel of men is in het Roomsche Zuiden, voor al toen het Noorden nog bezet was, aanvankelijk eenigermate onder den indruk van de „Volks beweging" en haar eenhcidsstre- 1 vingen geweest. Maar men was toen nog „onder elkaar". Met uitzondering van de onbeteclc- nende Christofoor-groep maakte men zich al gauw na de 'bevrij- ding van Nederland-benoordcn-de Rivieren van dit streven los. Ten tijde van de oprichting van de Partij van den Arbeid heeft het voor sommigen nog even geleken of de „Nationale Omroep" tenminste in het rood- rose kamp nog op een geduchte aanhang rekenen kon. Maar de vereenigingsraad van de V.A. R.A. ruimde dit misverstand al spoedig uit den weg, toen een nagegnoeg eenstemmige uitspraak tegen deze plannen werd gedaan. Daarbij bleek bovendien, dat ook het N.V.V. allerminst tot de uit gesproken aanhangers van de een heidsomroep gerekend kon wor den. In het kamp van de Partij van den Arbeid was de roode meer- derheid dus tégen of althans niet vóór, terwijl slechts de rose min derheid der vrijzinnigen van j V.D.B. en V.P.R.O., tezamen met enkele overloopers uit andere i partijen, den strijd bleef voort- zetten. Deze slinkende minderheid ge noot aanvankelijk de volle steun van de regeering Schermerhorn in den tijd, dat velen nog op recht geloofden, dat de uitbundige uitlatingen van Prof. van der Leeuw inderdaad door scheppende daden gevolgd zouden worden. De •uitslag der verkiezingen maakte daar een einde aan, De voorstan ders hadden veel tijd besteed aan daverende redevoeringen, doch voor constructieven arbeid (in bun zin) was nagenoeg geen mo ment overgebleven. Zoo was de aangerichte schade dus slechts I oppervlakkig. Zoo kwam het te gebeuren, dat de voorstellen van wijlen Prof. Oranje, die indertijd door het Ka binet Schermerhorn met zooveel nadruk opzijde geschoven zijn, thans nog in groote trekken tot uitvoering zullen komen. Aan den bespottelijken toestand dat er een geheel onnatuurlijke scheiding wordt gemaakt tusschen de voorbereiding en de uitvoering der programma's zal een einde komen. Radio Nederland zal het niet lang meer maken en het on oordeelkundige beleid van Ds Aris en de zijnen gaat tot een roemloos verleden behooren. Mi nister Gielen zal, na de saneering van het Ministerie van Onderwijs, nu ook bij de omroep den bezem hanteeren, zoodat ook daar het dure amateurisme plaats kan ma ken voor goedkooper en degelijk vakmanschap. Mr L. A. Kesper is bezig, de sedert de bevrijding voor het grijpen liggende resul taten te verwezenlijken, terwijl de radio-raad, die zelf nooit iets vermocht, te elfder ure tracht zich door tegenstribbelen alsnog te laten gelden. Wij geloovcn echter, dat dit daden-arme college zich de moeite gerust kan sparen. Want wij zijn van meening, dat Nederland zich thans niet op nieuw de kans wil laten benemen dat er een behoorlijke omroep tot stand komt, berustend op ge zonde samenwerking van zelf standig uit het volk opgekomen vereenigingen van luisteraars, die elk een bepaalde levenshouding vertegenwoordigen. Het is tijd, dat die richtingen elk ten volle zelfstandig zullen zijn bij de op stelling der programma's, maar dat zij tegelijkertijd alle program ma's, die waarlijk algemeen zijn, als gezamenlijke programma's uitzenden, zonder dat die hun door een onbekwame bevoogdende instantie uit handen genomen worden. Zonder dwang zullen zij zich ongetwijfeld bereid verklaren hun musici en technici in een or ganisch geheel onder te brengen. Zij zullen gaarne toetreden tot een radio-Unie, waarvan de re geering den voorzitter benoemt, door wiens bemiddeling zij zoo noodig kan ingrijpen. Kortom, het is te hopen dat de omroep nu eindelijk kan begin nen, zooals dit reeds had kunnen geschieden op 8 Mei 1945, indien het Hoofd van de Sub-Sectie j Radio van het Militair Gezag toen niet tot de volkomen over bodige vordering der studio's was overgegaan. CONSUMENTENCREDIIET. Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister van Finan ciën thans besloten tot verlen ging van den termijn-voor de aanvrage van een consumenten- crediet, welke oorspronkelijk op 9 Nov, zou sluiten. Men kan er wel op rekenen, dat deze verlenging eenigszins ruim genomen zal worden, bijvoor beeld zr»et 14 dagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1