VwUzuwUify. gaat Dr van MOOK heen 7 De positie der kleine landen. Ui't de Provincie Antwoord van Churchill aan Stalin. KRUIMELTJES Verstandig was het niet WAT OP DEN BON? Sportnieuws. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aanstie Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 482 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 31 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en undt.<u«.it. van Zon 6fi Mean. Vrijdag. Zon op 7.33 u., onder 17.13 u. Maan op 14.36 u., onder 22.22 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 1 November: 6.02 u. 1.44 m., 18.39 u. 1.49 m. en Aangaande my en mijn huis, wij zullen den Heere dienen. fozua 24:15b. Past het Bijbelwoord, hetwelk wij boven deze overdenking plaatsen, eigenlijk wel op den Hervormingsdag, die straks in de kerken wordt herdacht i Ik meen van wel, want zou een plechtig beloofde en daarom ook ter hand genomen hervorming en vernieu wing des huizes niet de onmis bare voorwaarde en het noodza kelijke gevolg van alle waarach tige hervorming zijnl üp 31 October hebben wij een kerkelijk-feestelijke aanleiding om van de reformatie der kerk te spreken. Van vernieuwing van het volks, en staatsleven spreekt thans ieder, ook zonder dat daar toe een bepaalden historische!} datum noodig is. Maar het is opvallend, dat men bij dit alles zoo weinig hoort spreken over de vernieuwing van het har t. En omdat er zoo weinig over de vernieuwing des harten gesproken wordt, is er ook zoo weinig sprake van de ver nieuwing van die plaats, welke toch eigenlijk het hart van ons volksleven is. En dat hart is het huis, het huwelijk, het gezin. En tochmen moge in den staat, in de kerk en de school aooveel hervormen als men maar wilwanneer het in het huis bij het oude blijft, zijn alle her- vormings- en vernieuwingspogin gen zinloos. Wel weet ik dat de hoon van velen zich rijkelijk uit gestort heeft over huwelijk en gezin. En eveneens weet ik, dat bij talloozen de meening heerscht, dat men niet voor het huis, maar voor de wereld opvoedt en leeft. Jawel, voor de wereld 1 Maar wat voor een wereld zal dat zijn, waarin huwelijk en gezin niet meer gelden? Een wereld zal dat zijn vol be schaafde en onbeschaafde land- loopers van genotzuchtige schuin- marcheerders. En toch wordt de gruwel eener, op de zinnelijke lust speculeerende propaganda over ons volk uitge goten, zonder dat een schrei van nationaal protest deze lasteraars tot tucht en orde roept. Zoolang deze zonde echter niet bij name genoemd en niet ver doemd wordt, valt er weinig goeds voor de vernieuwing van ons volk te hopen, want huis en gezin zijn de grondzuilen van kerk, staat en maatschappij. Het huis voedt de komende geslachten op en de ko mende geslachten zijn de hoop en verwachting van ons voikl Op den Hervormingsdag aldus een woord tot de vrouwen: „Nooit is een man de trots van zijn dorp, van zijn stad of van zijn land geworden, tenzij hij oor zaak had om trotsch te zijn op de liefde en trouw van zijn moe der". Op den Hervormingsdag echter ook een woord tot de mannen: „Wie niet deugt voor zijn huis, die deugt ook niet voor zijn dorp, voor zijn stad of voor zijn land. Zij die thuis tyrannen zijn, zullen ook slechte vrijheidsbrengers wezen voor kerk, staat en maat schappij". Laat ons leeren spreken en doen als Jozua: „Aangaande ons en ons huis, wij zullen den Heere dienen", en met ons huis dienen wij Hem als ons huis in het tee- ken staat, waarin de wereld over wonnen is: het kruis van onzen Heere en Heiland. Die Zich ook voor ons huis en gezin gegeven heeft, opdat zij heilig zijn en on- bestraf felijk. O. V. B. zouden hebben uitgewisseld als iets vanzelfsprekends en dat men wederzijds de strijdkrachten in de respectieve zones zou inspecteeren, Churchill blijft aandringen op het bekend maken van de leiten en besloot: „Het schijnt mij toe, dat opheldering van deze kwestie in alle opzichten heilzaam zou zijn en zeker moeten de huidige vergaderingen van de V.N. en den Veiligheidsraad de gelegenheid verschaffen om de sterkte van alle militaire strijdkrachten, die by eenig land, dat gevochten en de overwinning heeft behaald, be zorgdheid kan wekken, volledig en aeriyk te onthullen." PORTI VOOR CORRESPONDENTIE MET MILITAIREN. Door de verhooging der binnen- landsche posttarieven bedraagt, met ingang van 1 November a.s., het port voor brieven van burgers aan militairen in Engeland en Ned.-Indië (verzending per lucht post) tot en met 20 gram 10 cent; briefkaarten 7 Vu cent. BRANDSTOFFEN- COMMISSIES. Naar wij vernemen zullen in den loop van de komende maan den de drie en tachtig brandstof- fencommissies in ons land worden opgeheven. In de plaatsen, waar districtsadviseurs zijn gevestigd, zullen -verdeelkantoren komen, on geveer zestien in totaal. Naar „Indië in Nood" uit be trouwbare bron vernern, is op het ministerie van Overzeesche ge- biedsdeelen de ontslagaanvrage binnengekomen van den luitenant gouverneur-generaal Dr H. J. van Mook. DE BRITSCHE PERS. In het Engelsche Lagerhuis ls door een der leden een voorstel ingediend, strekkende tot de be noeming van een Koninkiyke commissie van onderzoek naar de financiering, het bestuur, de lei ding en den eigendom van de Britsche pers. Na een heftig debat werd de motie met 270 tegen 157 stemmen aangenomen, Uiteenzetting van Mr van Kletfens. Mr van Kleffens heeft in de vergadering der Vercenigde Na ties in den breede het Neder- landsche standpunt over ver schillende 'kwesties uiteengezet. Hij stelde vast, dat opbou wende samenwerking van de groote mogendheden en er kenning van de positie der kleine mogendheden ver- eischt is om practische vre desverdragen tot stand te kunnen brengen. De Spaansche kwestie aan snijdend keurde mr v. Kleifens het regiem daar af. Echter vroeg hij de gevoelens het ge zonde verstand niet te laten overheerschen bij het bestu- deeren dezer kwestie, omdat anders het regiem onwillens zou verstevigd worden en schade toegebracht zou worden aan het economisch welzijn van het Spaansche volk. Hij verklaarde zich, evenals vele andere gedelegeerden, in principe tegen het veto-recht, echter verwachtte hij, dat het veto-recht alieen in werkelijk belangrijke gevallen zou gehan teerd worden. Tenslotte wees hij er op, dat „gebieden die deel uit maken van het Koninkrijk der Nederlanden den status van gebieden met zelfbestuur zullen verkrijgen." Onze prinsesjes waren bruidsmeisjes bij het huwelijk van haar gou vernante, jkvr. S. C. F. Feith en jhr. Ir. J. Roell, dat te Hil versum werd ingezegend. Het bruidspaar met de bruidsmeisjes bij het verlaten der kerk. OOSTENRIJK KRIJGT MUN 1 GOUD TERUG. Het Amerikaansche militaire hoofdkwartier in Oostenrijk heeft machtiging gekregen een hoeveelheid muntgoud ter waarde van 5 millioen dollar, dat door de Duitsche Reichs- bank in beslag was genomen, aan de Oostenrij ksche regee ring terug te geven onder over legging van voldoende bewij zen, dat de aanspraken op dit bezit rechtmatig zijn. Hij blijft aandringen op nadere inlichtingen. Churchill heeft Dinsdag een antwoord gepubliceerd op Stallns verklaring over de Sowjet-stryd krachten in bezette gebieden. Hierin spreekt hy allereerst zyn achting voor Stalin en het Rus sische volk uit en den wensch dien hy' altyd gekoesterd had, dat de So:wjet-regeering na het be ëindigen van den oorlog een lei dende rol zou spelen by het weer opbouwen van de wereld. „Ik ben blij Stal ins ver klaring over de Sowjet-strijd- krachten in bezette gebieden te vernemen, maar zelfs zes tig divisies op oorlogssterkte zou natuurlijk een aantal zijn, dat de Britsche en Ameri kaansche strijdkrachten in vijandelijk bezet gebied in Europa verre overtreft." Churchill vervolgde dat het moeiiyk te gelooven ls, dat ge allieerden, die samen vyandeUJk gebied bezetten, dat onlangs ten koste van hun bloed werd ver overd, de sterkte van eikaars gar nizoenen niet zouden mogen we ten. Men zou integendeel gedacht hebben, dat. zU deze inlichtingen Duitsche industrie krijgt dollarcrediet. De Reconstruction Finance Corporation heeft de eerste Amerikaanschie lejning van 6 millioen dollar verstrekt aan de Duitsche industrie; het betreft hier een crediet aan exportfir ma's van aardewerk en speel goed. m De politie te Marseille heeft op groote schaal gezocht naar Britsche, Fransche en Ameri- 'kaansche deserteurs. Er werden verscheidene arrestaties ver richt. De schepen van de Britsche vloot in de Grieksche wateren hebben Maandag de Grieksche vlag gevoerd ter eere van het feit, dat de Grieken zes jaar ge leden weerstand boden aan den Italiaanschen inval. Het Britsche vrachtschip „Stanburn" is voor de kust van Tunisie vergaan. Met gelooft, dat vier leden der bemanning het leven hebben verloren. Reeds 30 studenten volgen de Nederlandsche colleges, in het eerste jaar rechten aan de Brusselsche universiteit. Voor het eerst sinds 1939 wordt in gtheel Duitschland' de eerste volledige volkstelling ge houden. De heer J. Manders te Alphen (N.-Br.) heeft met het eerste schot een wild zwijn neergelegd. Het beest woog 89 kg. Tusschen New-York en Mos kou kunnen thans particuliere radio-telefoongesprekken ge voerd worden. Een wetsontwerp is ingediend tot opheffing van het „Herstel fond! 1940", Bezoek aan Walcheren. Een 25-tal vooraanstaande per soonlijkheden uit de electro-tech- nisclie industrie uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, Polen, Zwitserland, België, Frank- ryk, Tsjecho-Slowokye en Neder land brachten als gasten van Phi lips Zondag j.l. con bezoek aan Walcheren. Wederopbouw in Breskens. Te Breskens is de eerste steen gelegd van de eerste 71 perma nente woningen die in het kader van den wederopbouw zullen wor den opgetrokken. Breskens be hoort, zooals bekend, tot de zwaarst getroffen gemeenten. De C.J.M.V. „Rom. 116a" heeft van den kerkeraad der Herv. Kerk toestemming ge kregen om een kerkdienst over het werk der C.J.M.V. te hou den. Deze dienst zal gehouden worden, Zondag 3 Nov. a.s. des avonds om 7 uur in de Oost- kerk. Ds Smits heeft zich be reid verklaard te spreken over Kerk en C.J.M.V. Tevens zal dhr Fallentin, secretaris van het Nled. Jongelingsverbond, spre ken over C.J.M.V. en Jeugd. Voor verdere bijzonderheden venvijzen wij naar de adver tentie in het volgend nummer. MIDDELBURG. Aanrijding. Dinsdagmiddag ongeveer 3 uur had bij de Langevielebuitenbrug een aanrijding plaats tusschen een militaire wagen en een personen auto. Beide motorrijtuigen werden ara de voorzijde ernstig bescha digd, persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Ernstig motorongeluk. Toen Dinsdagmiddag omstreeks vier uur de motorrijder V. G. te Vlissingen met een duopassagier met vrij aanzienlijke snelheid de bocht bij de Abeele op den Ouden Vliss. weg wilde nemen vloog hij door tot nu toe onopgehelderde oorzaak daaruit en kwam met den duopassagier op een hoop puin aan de kant van den weg terecht. De gevolgen waren ern stig: de bestuurder brak het rech terbeen, terwijl de duopassagier eenige ribben kneusde en een lichte hersenschudding opliep. Eerstgenoemde is met een mili taire wagen naar Vlissingen ver voerd en de andere naar het Zie kenhuis te Middelburg. In de Dinsdag j.l. gehou den vergadering van den Raad van Arbeid te Middelburg werd besloten, dat de heer Cbr. de Bruin te Middelburg, Inspec teur bij die instelling, den heer P. J. C. Ultée zal opvolgen als leider van den Binnen- en Bui tendienst van genoemden Raad, wainneer laatstgenoemde den dienst zal verlaten. VLISSINGEN. Bezoek Engelsche Officieren. Het voorgenomen bezoek van de Engelsche officieren, behoo- rende bij de vierde Engelsche Commando-groep welke op 1 Nov. 1944 te Vlissingen landde zal niet zooals gemeld op Vrijdag doch Zaterdagmiddag 4 uur plaats hebben. De deputatie zal officieel door Burgem. en Weth. op het Stadhuis worden ontvan gen, terwijl ook vertegenwoordi gers van Nederlandsche comman do's en van de Verzetsgroep uit Vlissingen aanwezig zullen zijn. Het is de bedoeling van deze Engelschen eerlang een landings monument op te richten, waarvan zij een miniatuur bij zich hebben. Voorstellen voor de raadszitting. In de zitting van den Vlis- singscheri gemeenteraad van Vrijdag a.s. nomen o.m. eenige benoemingen aan de orde, ter wijl zal worden medegedeeld, dat het de instemming van het Kykskolenbureau heelt, dat bij de verdeeling van het extra- contingent brandstoften voor de geteisterde gebieden speciale aandacht zal worden geschon ken aan de bijzondere nooden der bewoners van Walcheren. B. en W. stellen den Raad voor aan het bestuur der Ver. tot Bevordering van Chr. On derwijs een beurag van f 1277.00 beschikbaar te stellen voor aan schaffing van nieuwe leermid delen ten behoeve van de Oranjes chool. Voorts vragen B. en W, goedkeuring tot liet uitbetalen van het honorarium aan den heer M. Vrijenhoek, architect te 's Gravenhage, die een vuor- loopig ontwerp heeft gemaakt voor den bouw van 127 arbei derswoningen (het z.g. plan- Linker Reduit). Voor de verlichting van het Havendorp vragen B. en W. toestemming tot den aankoop van een 45-tal ijzeren masten van de trambaan Middelburg •Vlissingen, die per stuk f 75- kosten. Voor vervoer, wijzigen en aanbrengen van armaturen, plaatsen, aansluiten op het iichtnet enz. zal een bedrag van f 152,50 per mast gemoeid zijn, zoodat een bedrijtsklare mast f 227,50 zal kosten. Het voor stel is 34 van deze masten te plaatsen in het Havendorp, 4 op den toegangsweg van dit dorp, 2 in de verlengde Paul Krugerstraat, 3 in het noodwo ningencomplex bij de voorm. trambaan van de Stoomtram Walcheren, terwijl 2 masten in reserve zullen worden gehou den. Verleening van een crediet van f 10.300 wordt verzocht. Ook zal in bespreking komen de nota van de raadscommissie, die bij het college van G. S. op bezoek is geweest i.v.m, de ver hooging der wethouderssalaris sen. Zich aansluitend aan het oordeel van den Middelburg- schen raad, die uitsprak, dat het salaris op f 2600 dient te worden bepaald, wil de commis sie deze uitspraak gewijzigd overnemen, n.l. zoodanig, dat boven dit bedrag een tijdelijke toelage van 20 pet, voorloopig voor ten minste vijf jaren wordt toegekend, zoodat de be zoldiging in de naaste toekomst toch omstreeks f 3000 zal be dragen. GOES. G. O. I. W. Dinsdagavond vergaderde de Kring Goes van de Gemeen schap oud-illegale werkers, on der leiding van den heer A. de Roo. Uit de gedane mededeelingen bleek, dat het rechtsherstel en de verzorging van gevallen ille gale werkers de volle belang stelling heeft van de regeering. Dit kan echter niet worden ge zegd van de zuivering en de berechting van politieke delin quenten, wat met tal van voor beelden werd verduidelijkt. In den breede werd, stilge staan bij het laatstgenoemde punt waarbij de heer F. Huson, voorzitter van den Prov. Raad, nadere inlichtingen verschafte. Duidelijk werd in het licht gesteld, dat de G.O.I.W. nog een belangrijke taak heeft te vervullen. 'sH. H.KINDEREN. Maandagavond reed een mo torrijder tegen een stilstaande autobus. De berijder van het motorrijwiel een zekere H. uit Bom (Limb.), werd hierbij zoo danig gewond, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. De motor was beschadigd. De politie ter plaatse stelt een onderzoek in. 's-HEER ARENDSKERKE. Dinsdagmiddag ontstond ruzie tusschen ue buren B. en 2. alhier, die zoo hoog liep, dat de een gejvapend met een schop en de ander met een emmer er flink op los timmerden, met als gevolg, dat beiden gewond raakten aan het hoofd en de plaatselijke ge neesheer hulp moest verleenen. Benoemd tot districtsopzich ter van den Dienst Openbare wer ken de heer D. Wijga, thans ge meenteopzichter te Enkhuizen. Voor deze gemeente is ont heffing verkregen voor het keu ren van huisslachtingen. Aan gifte ter secretarie blijft ver plicht, Deze ontheffing heeft alleen betrekking op het sei zoen. KAPELLE. In het teeken der Gezinsweek werd alhier Dinsdagavond in de Ned, Herv. Kerk een bijzon dere bijeenkomst gehouden. Ds J. E. Drost sprak over „De nood van het gezin" en Ds- C. Stam uit Goes over „De gene zing van het gezin". De Christelijke Zangvereeni- ging „Sursum Corda" onder lei ding van G. de Kok verleende haar medewerking. WEMELDINGE. De collecte ten behoeve van het Prins Bernhard Fonds heeft alhier opgebracht f 79. Er is blijkens uitlatingen in verschillende bladen in breede kringen ontevredenheid gewekt, doordat de dames Schermerhorn en van Poll, die naar Indië zijn gereisd om zich bij hun echtge- nooten te voegen, de eerste haar zoon, en de tweede haar dochter heeft meegenomen. De overkomst van mej. van Poll, zoo heette het, was noodig omdat zij haar moeder moest bij staan voor de overkomst van den jongeheer Schermerhorn, kon men geen andere verklaring ge ven, dan dat dit reeds vóór de uitzending van de Commissie was bepaald. „Het is zegt de N. R. Crt. wel zeer bedroevend, dat be richten als deze moeten komen op een oogenblik dat kort tevoren bekend is gemaakt, dat de woon gelegenheid in Batavia een belet sel zou wezen voor vele vrouwen om zich bij haar mannen te voe gen, van wie zij soms al jaren gescheiden zijn. Zeker het huis- vestingsbezwaar geldt niet voor deze familieleden van de heeren Schermerhorn en van Poll. Maar desniettemin zullen berichten als deze pijnlijk treffen degenen, die voor den opbouw van het Konink rijk jaren lang hun beste krach ten gaven, te meer daar voor het medereizen van genoemde twee personen geenerlei steekhoudende redenen kunnen worden .aange voerd. l.ou het niet beter zijn ge vveest als betrokken leden van de Commissie-Generaal zich wat meer beperking hadden opge legd?" De zaak is opzichzelf bezien niet van zooveel belang. Maar uit psychologisch oog punt was het niet verstandig deze jongelui te laten overkomen. krijgen we deze week BIGGEKERKE. Op Vrijdag 1 Nov. a.s. hoopt dhr J. Vlieger den dag te her denken, dat hij 40 jaar als post bode 'bij de P.T.T. werkzaam is. DOMBURG. In den herdenkingsdienst op ■Vrijdag a.s. hoopt ook ds J. E. Visser een beurt te vervullen. WESTKAPELLE. Dinsdagavond gaf de Chr. Gcm. Zangver. „Looft den Heere" te Westkapelle, haar eer ste uitvoering na de bevrijding. De uitvoering had plaats in de Noodkerk en stond onder leiding van den directeur de heer M. P. Ventevogel. Op verdienstelijke wijze werd een uitgebreid programma ten gehoore gebracht. De orgelbege leiding van enkele nummers was bij Jan de Beijl uit Vlissingen jn goede handen. Ds Reus opende en sloot den avond op gebruikelijke wijze. E.H.B.O. ontbonden. De E.H.B.O.vereeniging alhier is bij gebrek aan deelname en belangstelling ontbonden. SOUBURG. Vergadering Ned. Roode Kruis. Vrijdag vergaderde de afd. NieuwlandSouburgRitthem, ?van het Ned. Roode Kruis in I Concordia. In deze vergadering vond allereerst de uitreiking plaats van de medaille voor 10-jari<gen trouwen dienst aan de volgende heeren: dr S. J. Bloos, dr J. C. Huijsman, N. Boogaard, A. F. Tienpond, A. v. Overbeeke en A. H. J. Klerk, De heer F. Leenhouts ontving de medaille in een prov. verga dering. Vervolgens werd het in het leven roepen van een jeugd groep besproken, zulks ter na volging van andere landen, waar men prachtige resultaten boekte. Het doel is de jeugd naasten liefde en hulpvaardigheid aan te kweeken. Men zal zich eerst in verbin ding stellen met de plaatselijke jeugdleiders, waarna men over zal gaan tot definitieve oprich ting. Voor de nieuwe cursussen E.H.B.O., ziekenverpleging en ziekentransport die te Souburg, Ritthem en N.- en St. Joosland worden gehouden, hebben zich 40 leden aangemeld. VEERE. De verdeeling en distributie van textiel voor gedupeerden werd tot heden door de distributiediensten verzorgd. Een nieuwe regeling is echter in voorbereiding en gedeeltelijk reeds in werking. Daarvoor is te Veer e, even als in alle andere gemeenten een zoogenaamde Herstelraad inge steld, die de toewijzing van tex- tielgoederen voor gedupeerden zal behandelen. Een speciaal daar voor ingericht aanvraag formu lier zal binnenkort aan gegadig den worden verstrekt. De samenstelling van den Her stelraad is als volgt: Jhr. I. F. den Beer Poortugael, voorz.L. v. d. Hiele, secr.mej. L. Verhage, (Veersche Hulpco mité) M. van der Sluijs, (arts) J. de Nood Jr. (Diaconie Geref. Kerk) en J. A. Minneboo (Dia conie R.K. Kerk), leden. BRUINISSE. Via de H.A.R.K. werden uit Zwitserland ontvangen een aan tal meubelkisten, bevattende tafels, stoelen, keukenuitzet, divan- bed en twee dekens. Een acht tal gedupeerden die hun meube len verloren konden hiermee wor den gelukkig gemaakt. Van de Stichting Herstel Zee land is een groote barak ontvan gen, die straks dienst kan doen bij vergaderingen en uitvoeringen, doch die en dat is van niet minder belang dagelijks haar diensten zal bewijzen voor de Kleuterschool. De arabesteding van de plaatsing zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. HAAMSTEDE. Naar gemeld wordt, zijn er po gingen in het werk gesteld om liet interneeringskamp alhier te rug te krijgen. Dit met het oog op gebrek aan arbeidskrachten in land- en tuinbouw en voor duin beplanting. De pogingen zouden succes hebben gehad. RETRANCHEMENT. Herstelraad. De Herstelraad van de Stich ting Herstel Zeeland 1945 be staat te Retranchement uit de volgendie personen Burgemees ter Leenhouts (voorzitter), mej. FaasLergner, Ds P. J. Bar- •nouw, J. J. de Bruijme, P. Goos- sen (administrateur), A. van Hanegem Izn. en J. A. Hen- nekeij. AANVULLING. (27 Oct. t.m. 9 Nov.) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook no. 1) 45-4 algem.250 gram wasch- poeder. 45-5 algem.500 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gr, jam, stroop, enz. of 740 gr. 2 potjes) pindakaas. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook no. 1) 46-4 algem.250 gr. wasch- poeder. 46-5, 46-6 algem.250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 370 gr. 1 potje) pinda kaas. Tabakskaarten T 56: 2 rants, tabaksartikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, zoolang de voorraad strekt, pindakaas koopen. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Donderdag 31 October a.s. worden gekocht. De Zondag j.l. gekozen Bul- gaarsche nationale vergadering zal 7 November voor het eerst bijeenkomen. MINIMUMPRIJZEN ALLEEN VOOR BROOD EN MELK. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat er behalve nog voor brood (waarvoor binnenkomt een nieu we regeling zal worden getrof fen) en melk, voor geen enkel artikel minimumprijzen bestaan. Producenten en handelaren kunnen zich dus, behalve in de hierboven genoemde gevallen, nimmer op het directoraat-gene raal van de prijzen beroepen als zou dit hen aan een laagsten prijs binden. Alle geruchten, die hieromtrent de ronde doen, zijn zonder meer onjuist. Wel komt het voor, dat ondernemers onderling afspraken maken over de prijzen, met het doel deze hoog te houden. De overheid zal dit krachtig be strijden. Voorzichtig met projectielen Een chauffeur, welke gedeti neerden vervoerde, die in het Duitsche gebied van Overvecn projectielen opruimen, beging de onvoorzichtigheid een juist uitge graven projectiel op te rapen. Onmiddellijk explodeerde het projectiel en trof den chauffeur doodelijk. Een tunnel bij Zijpe? Naar „De Stem" verneemt zou de minister van Verkeer tijdens een conferentie medegedeeld heb ben, dat in beginsel is besloten aan Schouwen en Duiveland, door middel van een tunnel onder het Zijpe, een vaste oeververbinding te geven. Korfbal. Uitslag vait 26 October; 2e ikl.Volharding 2Swift 2 1—5. 3e kt B: C.V.W. 2-Swift 3 22. 3e ld C; V.Z.O.D.S.S.S. 1 4—7. Afd. Walcheren; To vos T.O.P. 1—1. Door een 74 overwinning op V.Z.O.D. te Wissekerke heeft S.S.S. 1 uit Colijnsplaat het kampioenschap van de 3e kl, C behaald. Wedstrijdprogramma voor 2 November le kl.MadjoeSwift 1. 2e kl.C.V.W. 1—Volhar ding 2; Swift 2—Tjoba. 3e kl. A; V.O.P.O.—Dios (be slissingswedstrijd op terrein van „Sinoto" te Heinkenszand). 3e kl. E; I.V.O.Eendracht (beslissingswedstrijd óp terrein van "„Smèrdiek" te St. Maar tensdijk. Afd. WalcherenO.D.S. V.K.'V. GEMEENTERADEN. KERKWERVE. In de Vrijdag gehouden raads vergadering deelde de voorz. mede, dat van de R.T.M. bericht is ontvangen dat het niet moge lijk is de busroute zoodanig te veranderen, dat 's morgens om 8 en 's middags om 4 uur over het Schutje wordt gereden. Tot hoofd der O.L.-school werd benoemd de heer P. Peute te Heinenoord. Met a. s. vereenigde de Raad zich met het voorstel van B, en W. de Commissie voor de grind wegen in Schouwen op te heffen en de jaarlijksche bijdrage voor overname van wegen door het Waterschap Schouwen te verhoo- gen met 10 pet. voor den tijd van 10 jaren. De opbouwtoelage voor ambtenaren werd vastgesteld op 20 pet, Besloten werd mede te werken aan de wederoprichting van de Schoolartsendienst Het werd niet noodig geoordeeld, bindend voor te schrijven, dat de schoolarts in Zierikzee moet wonen. Deze kan hierin worden vrijgelaten, in dien zin, dat deze functionnaris woon plaats moet hebben in den kring.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1