De „wapenstilstand" in Indië. Atoomenergie en Internationalisatie. 200 oorlogsdivisies Russische Zone Churchill constateert feiten. REGEERINGSBELEID LOONE9M EN PRIJZEN. De overname van Vl/lutfow getande.. Het domme potlood. TCtgerrs Stichting „Zceuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 33, Tel. 168; Middelburg, Kou- aans(—e Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswqckstr. Tel. 2052 (Slot.) Maar hier wordt ook tegelijk onze taak en roeping als Chris ten gekarakteriseerd in een we reld die uit zenuehoud den veraeerden weg opgaat door de zeltvermetigenue Krachten te ontwikkelen. Daaróm is het ten hoogste tijd voor een krachtig reveil der Christenheid om de wereld een Christelijk levens ontwerp te geven waarin de te genstellingen, de ontwikkelin gen der atoomkrachten, die de controversen tusschen de vol keren verscherpen, worden op geheven. Het Oesef moet wor den wakker geroepen, dat het Christelijk geiooi een perspec- tief bezit, dat naar aard en kwaliteit uitgaat boven een toe komst waarin beurttelings vrede en oorlog zich zullen her halen, de toekomst van Chris tus I Dit in gelooi aanvaarden maakt het mogelijk elk pessi misme, elke vrees door bedrei ging grondig te overwinnen. Zuike menschen heeft de we reld noodig. Treffend zegt het rapport, dat we reeds eerder noemden, hierover: „Uit een dergelijk realistisch geloof ont springt telkens een hernieuwde en onoverwinnelijke hoop'. Wij zijn overtuigd van de noodzaak van een nauwe sa menwerking tusschen volk en volk, maar met de eerbiediging der nationaliteit en traditie. Er zijn momeneel stroomin gen die veel verder willen gaan, die drijven naar een wereld staat waarin wij dan als cos- mopolieten zouden verkeeren, waarin nationaliteit en traditie zich zouden oplossen onder één regeering. Doch dit streven vin den we in de Schrift veroor deeld in de geschiedenis van den torenbouw van Babel. Te genover het bevel Godsweest vruchtbaar en vermenigvuldigt en vervult de aarde en onder werpt haar, stond de wil van den mensch een wereldstaat te bouwen, de verspreiding der ge slachten over de wereld tegen te gaan met als principe een wereldmacht. Deze wil heeft God gebroken door naast de bestaande geneologische ver schillen ook de ethnologische in het leven te roepen. De vol ken werden uiteen gedreven. Vandaag in onze wereld met de onbegrensde mogelijkheden is het moeilijk geworden nauw- keurig te onderscheiden wat de bedoeling en diepste drijfkracht ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 478 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 26 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur! R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 0p- en ondergang van Zon en Maan. Zondag. Zon op 7.24 u., onder 17.23 u. Maan op 9.58 u., on der 18.34 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 27 October: 3.08 u. 2.14 m., 15.16 u. 2.10 m. zeggen we spontaanja I Maar ontwerp volkerenrecht, de vol- tot het vragen van inlichtingen de gevaren zijn hier groot. kenbond, de voedingsraad, de over de feiten, die „eeti zorg zijn De aanleidingen tot het stich- V.N. en, zooveel meer. Wanneer voor de generale staven in Europa ten van een wereldstaat zijn ve- het internationalisme zichzelf en de V.S." Hij stelde de vraag len. Afstanden zijn practisch niet voorbijstreeft naar een we- of het waar was, dat op het weggevallen, taalverschillen reldstaat, naar een utopistische oogenblik meer dan 200 divisies vormen bijkans geen beletsel wereld, kan het tot zegen wor- op oorlogssterkte zich in de door meer voor het internationaal den voor de volkeren en wordt de Sovjet-Unie bezette gebieden verkeer. Er is een diepgaande de mogelijkheid geboren de be- bevinden. uitwisseling van gedachten en dreiging van een atoomoorlog Hij verklaarde, dat hij zeer wederzijdsche waardeering van uit te bannen. Daaraan mede opgelucht zou zijn indien bleek, cultuur. Zeden en gewoonten te werken is een plichtsvervul- dat de cijfers overdreven waren, bepalen zich niet tot grenzen, ling, het gehoor geven aan een Qe eerste minister had gesproken Zeker de wereld kent nog gren- roeping die ons van Christus- over „geheele gemobiliseerde zen, verdedigde en afgebakende wege op de schouders is gelegd. strijdkrachten, die een positief ge- grenzen, doch de geestelijke en wee den mensch die zich vaar voor den vrede zouden kun- grenzen liggen allang anders, hieraan onttrekt. Zijn schuld nen vormen. Dit was, volgens In dit alles ligt een gereede aan de ontreddering der wereld Churchill, een ernstige opmerking, aanleiding tot een cosmopoli- is groot en hij heeft alle rech- dit was iets, wat hij thans voor tisch streven, dat lijnrecht te- ten op critiek verloren. De tijd het eerst hoorde, gen Gods bedoelingen ingaat en is rijp voor het Christelijk re- tot mislukken gedoemd is. An- veil waarbij wij ons zullen Neil antwoordt derzijds heeft de gezonde ver- moeten laten leiden door het Churchill, werkelijking naar samenwer- Woord en de aanvaarding van Namens de Britsche regeering king tusschen de volkeren reeds Christus als Koning van ons antwoordde Mc Neil op Chur- VOOR DEN ZONDAG schoone vruchten afgeworpen, hart, als Heer der wereld, we denken hier biv. aan het A. H. St. van den oorlog wenschte, was, is die oproept tot internationa-naar *"j meende, over het a'sf' in de Churchill doet onheil spellende mededeelingen. Tijdens de voortzetting van de debatten over de Britsche buiten- landsche politiek in het Lager huis sprak o.a. Winston Churchill. Hij deed daarbij een felle aanval op het communisme en zeide, dat hij hoopte, dat de Grieken een nieuwe regeering zouden vormen, die zoodanig zou worden verbreed, dat alleen daaraan deel zouden nemen, „die vrijheid verkiezen bo ven vernietiging en aibraak in een Balkanblok, dat onder cummunis- tischen invioed staat". De Poolsche regeering verte genwoordigt, volgens Churchill, in het geheel niet het Poolsche volk en hij betreurde het, dat de Sovjet-Unie zich aan vele over eenkomsten niet had gehouden. De toestand in Joego-Slavië noemde hij vreemd en onheilspel lend. Hij sprak over de vervolging van 't katholicisme, de geestelijk heid en van politiek andei sdea- kenden. Vervolgens bracht Churchill zijn rede te Fulton in herinnering en verklaarde, dat deze door de gebeurtenissen was bevestigd. Zijn bewering, dat de Sovjet-Unie geen oorlog, maar de vruchten lisatie, want niet allen bedoelen >peen n0S juist. Hij verwelkomde hetzelfde met hetzelfde woord. e verklaring van Stahn, doch Is het een drijven naar een voegda er aan toe, dat deze zaken wereldstaat, wij wijzen het op Seea woorden, maar daden grond van Gods bevelen af. Is els£?en' het een eerlijk pogen elkaar tot; Churchill.wees er op, dat het steun te zijn met een openheid thans moeilijker is den loop der voor elkanders problemen, is gebeurtenissen te voorspellen dan het een bouwen aan een we- ten tijde van Hitler c.s„ daar wij reldgemeenschap in de erken- nu staan voor een collectieven ning van de verschillen een eer-1 geest, wiens bronnen wij niet kun- biediging der nationaliteit, dan nen bepalen. Een waarschuwing, die niet zonder beteekenis is. In een artikel „Het bestand bestand in den Nederlandschen en de twijfel" schrijft het re- publikeinsche Nieuwsblad e.m. het volgende over den wapen stilstand: „Met het onderteekenen van dezen wapenstilstand heeft Sjahrir een zeer groote verant- vergeten en Ook de waarschu- woordehjkheid Op zich ge no- wende stemmen van een even- men. Hij wist, dat in verband tueejen „onverhoedschen over- met de Nederlandsche troepen- y£d ^cr jjpaansche legerscharen aanvoer een zeer groot wan- zunen wej „;et van <je lucht zijn trouwen heerschte en nu nog geweest Xri uitgebreiden kring strijd voor de onalhankelijk' beid die 89 jaren duurde. Na die 12 jaren werden de wapens weer opgevat en den vrijheids strijd voortgezet. Tijdens die 12 jaren van „rust" werd on getwijfeld het militaire deel niet heerscht in het „binnenland' Men yvas daar vast van over tuigd, na de debacle van de eerste wapenstilstandsonder- handelingen, dat ook deze be sprekingen dood zouden loopen. De „kleine boeng" heeft echter doorgezet en men kwam veel en veel sneller dan verwacht werd, althans voor don „man in the streettot de onderteekening van het bestand Was dus voor Djakarta dit mooie resultaat eenigszins onverwacht, voor het „bin nenland" kwam dit bericht als een donderslag bij hel deren hemel. Men was zich daar aan het voorbereiden op een eventueelen kolonialen oorlog. Scherpe geesten over dachten het vraagstuk der algemeene mobilisatie en de perfectionneering van een eventuee'e verschroeide aar- de-politiek. Met het aangaan van een be stand toont Sjahrir, dat moge ook hij wantrouwen koesteren, in het „binnenland' schijnt men het analoge in dit bestand te zien. Ook daar schijnt men de mogelijkheid van een afloopen van het bestand niet uit het oog te verliezen, te meer daar met de troepenuitzendingen en alles wat er aan vast zit, men, althans volgens „binnen", nogal geheimzinnig doet. In dit licht bezien zal de chill's rede. Hij verklaarde, dat de Britsche regeering niets bekend was over 200 divisies in het Rus sische gebied. Hij vond geen aan leiding tot pessimisme. De Sovjet- Unie en de Vereenigde Staten hebben blijk gegeven van een wil tot vrede. Mc Neil moest toege ven, dat de Sovjet-Unie verdedi- gingszönes opbouwt ?n in som mige gebieden naar alleenheer schappij streeft. Hij meende, dat dit geschieden kon uit een oog- punt van verdediging. - Churchill eischte hierop Er zijn dertien of veertien zeer een gedetailleerde verklaring, bekwame mannen in het Kremlin, waarna het debat rumoerig die de geheele Sovjet-Unie en een werd. Leden van de Labour derde van Europa regeeren. riepen Churchill o.m. toe: Churchill beperkte zich derhalve „Jij bent een onrustzaaier". Bij een te Loughton in zijn Volgens radio Moskou zou Sta- kiesdistrict Essen gehouden lin namelijk aan een correspon- rede is Churchill hierop dent van de „Prawda" gezegd nader teruggekomen. hebben, „Churchill heeft nu de Hij constateerde als feit, dat positie ingenomen van een oor- zich meer dan 200 Sovjetdivisies ,se.r',J^ Jli n,u Eea? op oorlogssterkte in de bezette dat Churchill oorlog wil, gebieden van Europa bevinden. oorlog met Sovjet-Unie Hij verklaarde zijn vraag in Churchill gaf hierop thans het het Lagerhuis, slechts na rijp be- volgende antwoord: raad en na overleg met zijn vrien- I den en collega's onder overlegging 1 „Ik ben geen oorlogsophit- van bewijzen te hebben gesteld, ser. ik doe, wat ik denk, dat Ook de regeering had hij van te mijn plicht is. Wat al deze voren ingelicht. Hij verzekerde schimpscheuten betreft, die zijn hoorders, dat deze feiten juist men mij mogelijkerwijs naar zijn. het hoofd zal slingeren, ik Verder gaf hij antwoord op de heb ze alleiiiaal al eens ge- beschuldiging, die Stalin op 13 hoord. Er is bijna geen woord Maart na zijn (Churchill's) te dat Stalin mij enkele maan- Fulton gehouden rede, waarin hij den geleden heeft toege- pleitte voor een Engelsch-Ameri- voegd, dat ik niet meer dan kaansch verbond, tot hem gericht eens van wijier) Hitier en had. Göbbels heb gehoord." inzake De verklaring der regeering inzake haar beleid ten aanzien van de loonen en prijzen, gaf in de afdeelingen der Tweede Kamer tot allerlei vragen en beschouwingen aanleiding. „Een „loonstop" ais door de regeering aangekondigd, achtten zeer vele leden in het| algemeen wel aanvaardbaar, mits de eveneens door de regeering aangekondigde politiek van prijsverlaging inder daad wordt doorgevoerd. Verscheidene leden meenden, dat sedert December j.l. nog een niet onbelangrijke stijging, van de kosten van het levensonderhoud heeft plaats gevonden, welke niet-voldoende wordt opgewogen door de voorgenomen verhooging van den Kinderbijslagwet. Zij zouden zich met een „loonstopalleen kunnen vereenigen, indien prijsver lagingen tot stand kwamen. Sommige leden hadden er ernstig bezwaar tegen, dat de regeering nog altijd geenerlei huurverhooging wil toestaan. Andere leden waren van oordeel, dat op dit oogenblik een stijging van de huren niet kan worden toegelaten. De gevolgen daarvan voor het algemeene prijspeil zouden te ernstig zijn. Vele leden drongen er op aan, de vakbonden in te schakelen bij de controle op de naleving van de prijsvoorsChriften. Het voornemen der regeering tot scherpere bestrijding van den zwarten handel werd van alle zijden toegejuicht. Enkele leden stelden de vraag of het niet mogelijk is door een ruimere distributie van tabak den zwarten handel in sigaretten, hun inziens de meest omvangrijke tak van zwarten handel, grootendeels te doen verdwijnen. Eenige leden achtten de uitlating der regeering betreffende liet bevorderen van rechtstreekschen inkoop op het platteland van aard appelen via inkoopcombinaties grievend voor den Middenstand en konden deze uitlating niet rijmen met de door de regeering in de Troonrede aangekondigde politiek van bescherming van het gezonde middenstandsbedrij f geering een strengere controle i o„ji0n7nm moeten uitoefenen op datgene j DUlienauig. wat door de radio wordt bekend j gemaakt. Het is niet voldoende, i dat „binnenlandsche" journalis ten overtuigd worden, dat in Djakarta zuiver spel gespeeld e deze autoriteiten, die de Britten ongaarne zagen vertrekken, een verrassing. Meer veiligheid ver-1, Thaf hel?ten de Nederlanders zekerd tusschen Ba- lan86 den weS van Bata" nvia naar Bandoer.g, waar 10 maanuen geleden de Britsche con- .Times" publiceert een voolen zoo dikwfjls wsrden aan- dat in een slechts heel kleine nen^ dat wij ons woord gestand hoeveelheid aanwezig iskunnen houden." Bij zijn volk blijft het wan trouwen echter bestaan. De Ne- Uit dit artikel blijkt duidelijk, derlandscho pers spreekt over dat ook in Indonesische kringen dezen wapenstilstand als over zeer sterk betwijfeld wordt of een „bestand". Men denkt hier- het woord van Sjahrir gezag bij natuurlijk aan hat 12-jarig heeft. wordt en dat generaal Soedir- eigen versIaS van de overdracht gevallen, posten, zoodat het mo- man rijn mannetjes dwingt zijn van ®ul5?^g 5°or de Britten geiyk is om zonder escorte naar bevelen stipt uit te voeren. Ook aan de Nederlanders. i Bandoeng te reizen, de radio,, het propagandamiddel' Het blad merkt op, dat een Nu Buitenzorg ontruimd is ver bij uitnemendheid in deze 20ste dergelijke overdracht ook in olijven er op Java nog slechts eeuw, moet onder controle ko- 1816 na het 5-jarige Engel- j Britsche troepen te Batavia en men In dit geval mogen wij sche tusschenbewind heeft i verder op Sumatra, te Medan, niet kijken naar „de andere piaats gehad en vervolgt: Padang en Falembar.g. Het ont- zijde" Dit is een kwestie van! «i v ■s.j, e ruimen van Butavia, zal nauwe* onszelf. Wij hebben middels te merken daa' digde van Dr van M°°k, Ir loen- Nederlandsche strijdkrachten in burg en een vertegenwoordiger |telte de Btad en ds ultgebreide van Sjahrlrs kabinet een bezoek gepacificeerde zone er om aan Buitenzorg teneinde te trach- heen beheerschen. ten maatregelen te nemen voor de continuïteit var. het Indone-1 Te Singapore zijn 6000 ha- sische burgerlijke bestuur, waar-venarbeiders in staking gegaan Sjahrir het bestand geteekend. Wij zuilen ook moeten too- „En de JHeere zap IIabelen zijn offer aan, maar Kain en zijn offer zag Hij met aan,*' Oen, 146 en 6a, Js er willekeur bij God Bij een oppervlakkige be schouwing van den tekst kan de gedachte bij ons postvatten. Dan zou ons dienen van God op een wankele basis staan. Dan zouden twee mensohen het zelfde geloof hebben en de een zou de liefde Gods er varen en de andere niet. Dan zou er nergens voor ons leven een zekerheid zijn. We kunnen God getrouw dienen een men- schenleven lang enwe zouden moeten sterven zonder een zekere verwachtingalleen met een vage hoop. Gelukkig helpt Hebr, 114 ons uit de onzekerheid, Daar wordt de sleutel van het raad sel: al of niet aanzien ge geven. Habel's offer is een „meerdere offerande". Voor het oog is alles ge lijk, maar er is een diepgaand verschil in het hart van den offeraar. God ziet over de gave heen naar het innerlijke leven des harten. Naar op- reohtheid. Dat geeft aan al otis godsdienstig leven een diepen ernst. Morgen gaan wij met hon derden anderen naar het huis Gods, Daar brengen we onze vreugde en onze droefheid voor Gods troon. Daar sta melen we van schuld en zonde en van vertrouwen op het kruisoffer van Jezus Christus, daar luisteren we naar het Woord, dat ons aanspreekt als zondaren, die op vergeving mogen hopen. Voor den mensch, die aan ziet wat voor oogen is, zal alles gelijk zijn, maar God ziet het hart aan. Zal Hij ons mor gen aannemen of verwerpen? Br. G. H. J. M. Nieuwe processen te Neurenberg. Te Neurenberg zullen de vol gende maand 23 Duitsche medici worden berecht wegens misdaden tegen de menschheid. Ook is een aantal voormalige Nazi-ministers, die sinds hun ge vangenneming in het concentra tiekamp te Dachau geïnterneerd zijn geweest, ter berechting naar Neurenberg overgebracht. Het Amerikaansche militair be stuur heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de oprichting van spe ciale tribunalen om ex-nazileiders te berechten. De oprichting van deze tribu nalen maakt 'het mogelijk, leiden de personen van de voormalige Asmogendheden, die niet voor het internationaal militair tribunaal te Neurenberg gedaagd zijn, te be rechten. De door -de tribunalen uit te spreken vonnissen, aldus de Amerikaansche nieuwsdienst, zul len definitief zijn, beroep is niet mogelijk. Het nemen van beslissingen en het uitspreken van vonissen zal bij enkelvoudige meerderheid ge schieden. De beschuldigden zullen van te voren een afdruk van de akte van beschuldiging ontvangen en hun verdediger mogen k.ezen. VERHOOGING VAN DEN MELKPRIJS. Met ingang van 27 Oc tober a.s. zuilen alle ma ximum-consumentenprij zen van melk en melk producten over het geheele land met 1 cent per liter worden verhoogd. mede de Britsche legcrautoritel- j zij eischen verdubbeling van ten op uitstekendon voet stonden,salarissen en drie rijitmaaltij- De gozagsoverdraoht was voor den per dag, Een Nederlandsche maat schappij zal binnen 2 weken beginnen met baggerwerkzaam- heden in de haven van Dieppe. Men verwacht, dat tegen eind Mei of begin Juni het werk voltooid zal zijn. AANKOMST REPATRIËERINGS- SCHEPEN. Het m.s. „Java" met repatri- eerenden aan boord zal Zaterdag morgen om tien uur IJmuiden binnenloopen. De debarkatie ge schiedt om 1 uur te Amsterdam. De „Sibajak" komt Zondag nacht om twaalf uur te Hoek van Holland aan. De ontscheping heeft plaats Maandagmorgen te 9 uur te Rotterdam. Twee kinderen gedood. Het autoverkeer heeft in de ge meente Ede twee slachtoffers ge- eischt. Omstreekt 5 uur reden twee luxe auto s op korten afstand ach ter elkander bij Otterlo, toen een groepje kinderen naderde. De voorste wagen passeerde, doch voordat de tweede auto voorbij was, sprong een 11-jarig meisje midden op den weg. Zij werd ge grepen en kreeg het achterwiel van de auto over haar borst. Het jeugdige slachtoffer is kort daar na gestorven. Het tweede ongeval deed zich voor in Geldersch Veenendaal, waar men ongeveer op hetzelfde tijdstip het drie jarig zoontje van den heer B. met verbrijzelde schedel langs den weg vond. Twee kinderen verklaarden gezien te hebben, dat de jongen achter aan 'n rijdende vrachtauto hingmen Veronderstelt, dat het'ventje zich op een gegeven oogenblik heeft moeten loslaten en bij zjjn val met de trottoirband of met een der achterwielen van de auto in aan- aking kwam. DE VORDERING VAN DUITSCHE TECHNICI, In kringen van het Am-jrlkaan- sohe militaire bestuur in Duitsch- land verluidt, dat het vorderen van Duitsche technici in de Rus sische zone van Berlijn voorkomt ais punt op de agenda van de bijeenkomst der geallieerde kom mandanten en dat var., Ameri kaansche zijde een volledig rap port over deze kwestie verlangd zal worden. De Russen zouden thans de machinerieën van de Zeissfabrlc- ken te Jena en van de Leuna- ollefabrleken te Mcrsoburg aan het transporteoren zijn, DE WINTERKONING. Het K.N.M.I. te De Bilt deel de mede, dat gisternacht de laag ste temperatuur 3 graden C. was; op 2 M. hoogte op sommige plaatsen op den grond 5 of meer gr. Celsius. De strengste vorst werd geconstateerd in het Mid den en Oosten van het land. Snelweg Arnhem—Nijmegen. Van olflcieele zjde wordt mede gedeeld, dat de auto-snelweg Arn- nem—Nijmegen woensdag 30 Oct. a.s. door oen Commissaris cbr jxoningin lr. Gelderland officieel worat geopend. Provincienieuws Apotheken. Vanaf 26 October t.m. 1 Nov. a.s. zijn voor avond- en nacht recepten geopend de volgende apotheken VlissingenEngering Singel. Middelburg: v. d. Harst. GoesLa Porte. Zondagsdienst doktoren Goes 26—27 Oct. dr Bruijnzeel. DE STEIGER VAN WALSOORDEN. Begin Augustus kwam in de vergadering van Prov. Staten de «teiger van Walsoorden ter spra ke, waarby stemmen opgingen dezen steiger te doen verdwijnen. Van diverse zyden kwamen hier na by de Prov. Staten en andere instanties verzoekschriften binnen om te voorkomen dat opruiming zou plaats vinden. Door het college van Ged. Sta ten wordt momenteel contact op genomen met de besturen van een kring belanghebbende ge meenten. MIDDELBURG. Ons wordt verzocht te melden, dat de lezing van Prof. Wisse op 30 Oct. a.s. niet doorgaat, we gens reparatie aan de kerk. Driedaagsche conferentie. 6, 7 en 8 November zal D.V. in de Evangeiisatie-Bogardzaal een driedaagscne Gonterentie tot opwekking en verdieping van het geestelijk leven gehouden worden onder leiding van den heer en mevr. Kits van z,eist en der. heer en mevr. van der Plier van En schedé. Paard op hol. Donderdagmorgen omstreeks kwart voor 11 zag een huip- agent van politie van het Koor kerkhof een paard met een groentewagen, zonder bestuur der in snelle vaart de Lange Delft inrijden naar de Markt.' Het lukte hem niet, het paard tot stilstand te brengen, doch wel kon hij op den wagen klimmen en de leidsels grijpen. In de Heerenatraat kon hij het paard doen stilstaan. Toen hij er mede terugreed naar de Lange Delft kwam de eigenaar, zekere J. te Middel burg, zijn eigendom halen. Groente en fruit, dat overal op den grond verspreid lag, was reeds door het publiek op geraapt en naar den wagen te ruggebracht. Persoonlijke ongelukken de den zich met voor. Terzake van overtreding der IJkwet is proces-verbaal opgemaakt tegen den groente boer D. J. te Middelburg die op zijn wagen 1 koperen gewicht van 5 kg. 1 van 2 kg., 2 van, 1 kg. en 1 van 50 gr. had zonder dat deze van het vereischte goedkeuringsmerk waren voor zien. VLISSINGEN. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Vlissin gen hoopt Vrijdag 1 Nov. in ver gadering bijeen te komen. Maandag a.s. hoopt de Chef Secretaris van het Leger des Heils, it. kolonel Jac. Smael ver gezeld van zijn echtgenoote Vlis singen te bezoeken voor het leiden van een samenkomst. Rijwieldiefstallen. Donderdagavond werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel. Dit is reeds de vrerde aangifte in 14 dzgen. Ook te Middelburg en Be Regeering heeft indertijd aangekondigd, dat zij wilde be zuinigen, maarniet met het domme potlood. Prachtig. A 1 s er dan tenmin ste bezuinigd wordt I Wij hopen echter, dat de Re geering als het er om gaat de inkomsten te vermeerderen en de lasten te verhoogen, even min met het domme potlood zal werken. Die vrees schijnt niet geheel denkbeeldig Het P.T.T.-bedrijf werkt mo menteel met een tekort, dat op f 17V% millioen wordt geraamd. Welnu, even het potlooj, de posttarieven worden verhoogd en de zaak is in orde. Gemakkelijker kan het al niet. Een voordeel van deze belas ting is, naar werd meegedeeld, dat zij op de gewone gezinnen geen noemenswaarde druk legt. Het zijn de bedrijven die in hoofdzaak dezen last zullen hebben te dragen. Ook die bedrijven, die mis schien eveneens met tekorten werken, maar die geen potlood bij de hand hebben om de te korten weg te werken. Goes schijnen den laatsten tijd weer „zwijntjesjagers" te ope- reeren. Laat het den rijwielbc- zitters gezegd zijn: weest op uw hoede voor uw rijwiel. C.K.W.O. Voor bovengenoemde vereeni- ging werden Donderdag- en Vrijdagavond opvoeringen ge geven van „de Vreemdeling", van den bekenden schrijver An ton Coolen. Het stuk geeft weer een stuk Brabantsch huiselijk leven, waarin de psychologische strijd gevoerd wordt tusschen vader en dochter over een toe- komstigen echtgenoot. Een sterk gespeeld karakterstuk, waarvoor de medespelenden alle lof toekomt. Door den voorzitter dhr J. J. Laernoes werd mededeeling ge daan dat binnenkort een mu ziekavond en een lezing over de Pygmeeën zullen worden ge geven. Een orkestje onder lei ding van Mej. Kuijpers zorgde voor gewaardeerde mandoline- en guitaarmuziek. GOES. Het drinkwater Van verschillende kanten, zoowel in als buiten Goes is ge klaagd over het troebele leiding water dat men aftapte. Bij infor matie werd ons medegedeeld, dat vermoedelijk de oorzaak te 'wijten is aan het herstel van de buizen in de omgeving van Hoogerheide Kwaad kan het echter niet, het water bevat alleen een hooger percentage ijzer. In den loop van den dag zal het waarschijnlijk weer in orde zijn. Samenkomst Jonge lidmaten. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 Nov. a.s. zullen voor de lidmaten tot 35 jaar van de Necl. Herv. Kerk een tweetal contact"-dagen worden gehouden. Zaterdagmiddag 3 uur begint in ,,De Prins van Oranje" een ge varieerd programma. Zondag gaat men eerst gezameniyk een kerk dienst bywonen, waarop een fris- sche rondwandeling zal volgen die besloten wordt met koffiedrinken en gezameniyk v.arm eten. Ds Steenbeek, de landeiyke secreta ris voor bet Jonge lidmatenwerk, zal spreken en tevens komt er een spreker vin de stichting „Val- kenheide" te Maarsbergen, Jeugdsamenkomst. Voor de Hervormde jeugd- vereenigingen sprak Woensdag avond in de „Prins van Oranje" de heer Li, wereldbondsecreta ris, over het onderwerp "„Een volk ontwaakt", Na een kort inleidend woord door den heer M, C. Fallentin, vertelde de heer Li in het En- gelsch, wat door dhr Fallentin vertaald werd, in het kort over de geschiedenis van China, zoo als dat vroeger was en onder invloed van de Westeriche mo.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1