a m Nachtelijk avontuur op de lleluwe. Uit de Schatkamer onzer Letteren. XXXVII i m i Dam-Labyrinth. Als de herten roepen l DEN HAAG^GIRO'511000 (Ingez. Med.) dat hij door N.S.B.-er te worden ook Duitschland hielp. Zijn vrouw was ook lid van de N.S.B., maar hij had haar geen lid gemaakt volgens zijn zeggen. De kinderen waren niet aange sloten l De heer Buys, lid van het tri bunaal wees er besch. op, dat hij ook lid werd van het N.A.F., waarvoor hij in zijn positie toch geen reden had. De verdediger Mr A. H. Kui pers gaf toe, dat zijn cliënt wel een vooraanstaande N.S.B.-er was, doch niemand kwaad heeft gedaan. Hij was overtuigd N.S. B.-er, maar heeft geen minder waardige practijken uitgehaald, en hem treft dan ook geen blaam voor de wijze waarop hij voor zijn principe streed. Hij is er ook financieel zeker niet beter van ge worden. Men moet dezen man zien a's een pion, die naar voren werd geplaatst. Hij beeft, «n verkeerd ideas] gediend. Thans kwellen hem de zorgen, die vrouw en kist- 1 deren drukken, Besch, heeft, ook goede dingen gedaan o.a. met de jeugdcentrale. Pleiter vraagt het tribunaal te denken aan het „Keer het kwade door het goede" en ook er aan te denken, dat het hier aj- leen idealisme geldt. De 44-jarige L. P. H a n s e K o o m a n uit Kortgene, heeft zich aangesloten bij de N.S.B. was sociaal werkster voor den N.V.D., collectante voor W.H.N., verspreidster van de „Zeeuwsche Stroom" en „Volk en Vaderland"; terwijl zij leden van de D. Wehr- macht op bezoek kreeg en aan Rosier schreef, dat burgemeester Schuit tegenstander van W.H.N. en de grootste hetzer van Noord- Beveland was. Besch. zeide in 1941 lid te zijn geworden, haar man was het toen al. Zij begreep niet, dat de N.S.B. met de Duitschers samenging. De voorzitter verweet besch. haar schandelijk gedrag al ziet zij niet in burgemeester Schuit in gevaar te hebben gebracht. De verdediger, Mr A. A. J. Dirven, vroeg, haar bij de uit spraak in vrijheid te stellen. De 37-jarige F. Verstelle uit Wolfaartsdijk, sloot zich reeds I in 1934 bij de N.S.B. aan, en was daarvan groepsleider, hij werkte HET CHRISTELIJK ELEMENT IN ONZE LETTERKUNDE. 17. DE MYSTICUS JAN LUYKEN. Omstreeks het midden der zeventiende eeuw werd in Amsterdam Jan Luyken geboren, de dichter die het bloei-tijdvak der Protes- tantsche kunst in onze Gouden Eeuw afsluit. Hij stamde uit een zeer vroom milieu, maar voelde zich hierin al spoedig niet meer thuis. De jongeman ontving een opleiding als schilder en het is met name als etser, dal; 'hij een zeer goeden naam verworven heeft. De jeudige kunstenaar wendde zich van het vaderlijke geloof af en schept alleen vermaak in de wereldsche genoegens van het leven. Wij weten dit uit zijn eersten dichtbundel, de „Duytsche Lier", waarin hij allerlei luchtige liefdesverzen samenbundelde. Reeds in dit jeugdwerk blijkt een sterk ontwikkeld, zuiver dichterlijk ver mogen. Treffend is bijvoorbeeld zijn eenvoudige, zoetvloeiende schildering van de natuur. In zijn levensbeschrijving lezen wij dan echter dat „in 't zesen twintigste Jaar zijns Ouderdoms hem de Heere op een kracht een geheel andere manier van leven te leiden; zijn oude en slecht door de Liefde Gods ontsteeken zynde, resoleerde besloot) om een geheel andere manier van leven te leiden; zijn oude en slecht gezelschap verlaatende, voegde hij zich bij de vroomen van dien tijd". Hij onttrekt zich aan de wereldsche kringen en gaat een uiterst sober leven leiden. Wat hij met zijn kunst verdient dient om de arme broeders te steunen en hij deelt zijn gaven met milde hand uit. Onder buitenlandschen invloed gaat hij een leven leiden van be spiegeling en wereldmijding en met alle kracht die in hem is, zoekt hij naar een gemeenschap met het Goddelijke. Zijn omkeering komt duidelijk uit in de titels zijner volgende dichtbundels: „Jezus en de Ziel", „Voncken der liefde Jesu" e.a. „Ick zal hem soecken die myn Ziele liefheeft" wordt een zijner geliefde uitspraken. Voor de ziel is Jezus het schoonste lief Goede Jezus, schoonste lief Die ik in mijn hert verhief Als uytverkooren Myn beschooren Tegens tooren leed). Reeds de eerste bundel, die Luyken na zijn bekeering in het licht gaf, toont ons, dat de dichter bezield was door een sterke mystieke levensopvatting, d.w.z. dat hij er naar streefde zijn eigen zielekern in God en met God te doen versmelten. Wij leeren dit o.a. in zijn; DE ZIELE BETRACHT DE NABIJHEID GODS. Ik meende ook, de Godheid woonde verre, In eenen troon hemel), hoog boven maan en sterre, En heften hief) menigmaal mijn oog, Met diep verzuchten naar omhoog. Maar toen gy1 u beliefden te openbaaren, Toen zag ik niets van boven nedervaaren Maar in den grond van myn gemoed, Daar wierd het liefelijk en zoet. Daar kwaamt gy uit der diepten uitwaarts dringen, En als een bron mijn dorstig hert bespringen besprenkelen), Zo dat ik u, GodI bevond T^l zijn den groncj van mijnen grond. Dies ben ik bly dat gy, myn hoog beminden, My nader zyt dan al myn naaste vrinden. Was nu alle ongelijkheid verschil) voort, En 't herte rein gelijk het hoort. Geen hoogte, noch geen diepte zouw ons scheiden. Ik smolt in God, myn Liefwy wierden beide Eén geest, één hemels vlees en bloed, De wezentheid van Gods gemoed. Dat moet moge) gesChiên, Och! help, getrouwe Heere, Dat wy ons gants in uwen wille keeren. De invloed van Luykens stichtelijke gedichten was zeer groot en treffen ook den modernen lezer nog steeds door den toon van hun oprechte vroomheid, hun zuivere taal en hun dichterlijke be zieling. Een goed voorbeeld hiervan is. DE MORGENSTOND. O welkom,schoone Dageraad 1 Die uit een guide kamer gaat, Met glans van held're straalen; 'k Onsluit myn venster voor uw licht, Om met een vrolyk aangezicht U minn'lijk in te haaien. Gy wacht niet, als ik open doe, Maar dringt ten eersten dadelijk) mild'lijk toe; Ja, eer ik kom 't onsluiten, En noch in 't naare duister zij, Zoo staat en wacht gy al na my Voor toe gelooke ruiten. Zoo ook de Meester, die u riep En tot een Licht der.wereld schiep; Die groote Zon der Zonnen Schijnd met een glans van eeuwig goed Voor 't Venster van het toe gemoed Met opdoen opendoen) was 't gewonnen. Laat in, laat in de waarde Gast, Opdat uw 'heil voorspoedig wast. Hy komt met groote zegen En brengd een blyde boodschap mee, Een eeuwig wel voor eeuwig wee: Daar leid u aan gelegen. H. S. voor „Volk en Vaderland" en „Zeeuwsche Stroom"was lid van de N.V.D., het N.A.F. en het Technisch Gilde. Sloot zich aan bij de W.A. en nam als zoodanig een portret van H. M. dc Konin gin uit het wachtlokaal van den Luchtbeschermingsdienst weg. ter wijl hij ten jiotte werkte bij Jen bunkerbouw op Schouwen en hij het maken van een tankgracht hij Bergen op Zoom. Deze besch. was van meening, dat hij door zijn optreden juist goed werk deed voor de Neder landers, waarop de voorzitter hem er op wees, dat hij toch steeds doorwerkte en het belang van de Duitschers diende. De verdediger, Mr J. A. P. M, v .n Hasselt, gaf toe, dat het de ote fout van besch. was, dat hij niet op tijd uit de beweging is gegaan. Hij zit nu \]/2 jaar geïnterneerd en is dus wel genezen. Zeker is hij fout geweest, maar terug bren gen der delinquenten in de maat schappij moet toch het doel zijn. De 27-jarige Maatje Aar- n o u d s e uit St. Philipsland was lid der N.S.B., haalde contribu tie op, maakte haar vader buiten diens weten lid, gaf bijdragen voor het Vrijwilligers Legioen en nam deel aan den vormingscursus van het N.A.F. en had een spe ciale Duitsche vriend, die vader van haar kind is. Mr van Hasselt wees er o.a. op, dat er op St. Philipsland maar twee N.S.B.-families waren; zij heeft niemand lastig gevallen. Hij dringt op clementie aan. De 30-jarige Adriaan P o o t uit Scherpenisse was eerst lid, daarna symp. lid der bewe ging, werkte in Frankrijk voor de O.T., liet zich te Breda keuren voor dienstneming bij de Duitsche Wehrmacht en sloot zich bij de Vrijwillige Hulppolitie aan. Besch. zeide, wel getracht te hebben van alles af te komen, en dat hij niet wist waarvoor hij gekeurd werd. De verdediger Mr Kurtz, zeide, dat P. komt uit een groot, moe derloos gezin en reeds voor zijn 20ste jaar in Frankrijk werkte. Hij werkte nu niet direct bij de O.T. doch bij een aannemer, die voor de O.T. werkte. De voorzitter zeide, dat als P. een bewijs kan overleggen, dat hij werk heeft, het tribunaal hem on middellijk in vrijheid zal stellen en bepaalde de uitspraak in alle zaken op 6 November. halve finale om Itet kampioen schap. De kampioen heeft het recht om te promoveeren. Voorronde kampioenschap Zeeland. Onderstaande diagramtland kwasft voor ia de partij jj, A, Schuiten!?., Goes en A. M. Ge luk Tholen, mt' mi Zw. 3 sch. op; 17, 29, 36. Wit dam op 46, schijf op 39. Wit aan zet liet de winst glippen. Ik laat het aan U over het na te gaanl In de partij v. Sorgen, Vlis- singen, tegen Deurloo, Zierik- zee, kwam onderstaande stand voor. Sportnieuws. Voetbal. Junioren-competitie. A: Patrijzen ARobur; Pa trijzen BMiddelburg A; Goes Vlissingen. B Groep 1: Zeeuwen AMid delburg BVlissingenBiervliet ZeelandiaGoesR.C.S.Zeeu wen B. B Groep 2HulstHontenisse Vogel waardeRapenburg. Zw. 15 sch. op: 3, 6, (11 21), 23. Wit 15 sch. op: (25—28), 32, 33, 35, 36, (38—40), 42, 45, 47, 48. Zwart speelde 2328 en ver loor. De stelling van zwart belooft, zoo op het eerste gezicht niet veel goeds. De vraag is dan ook heeft zwart nog een goede voortzetting? Ik meen dat deze aanwezig is. Bekijkt u het ook lezer? Indien er lezers zijn, die over deze fragmenten in correspon dentie willen treden omdat zij de winst of de betere voort zetting niet kunnen vinden, wij zijn gaarne bereid. Ik zal het op prijs stellen stellen van Zeeuwsche dam mers problemen etc. ter plaat sing te mogen ontvangen. Tot de volgende week lezers. NIEUWE SCHEPEN VOOR NEDERLAND. Volgens mededeeling van kapi tein B. Brouwer, vertegenwoor diger van de Nederlandsche koop vaardij, bij zijn aankomst te New York gedaan, ia in dep loop van dc laatste maanden door Neder land een veertigtal Libertyschepea en andere surplus-vaartuigen van de V.S. aangekocht. Er worden ongeveer 950 Neder landsche zeelieden verwacht, die de schepen op hun reis naar Ne derland zullen bemannen. Het Nederlandsche vrachtschip „Groningen" is Woensdag uit New York naar Antwerpen Rotterdam vertrokken. Bij aan komst te Rotterdam zal de „Gro ningen" herdoopt worden in „An- dijk". Het schip heeft o.m. een lading tabak en populierenhout voor fabricage van klompen aan boord. Ook een aantal passagiers maakt de reis mede. Ernstig verkeersongeluk. Een auto, welke op den Staten- weg te Rotterdam aan de rechter zijde een groentewagen passeerde, bleek daarbij zooveel ruimte te kort te komen, dat zij met een lichtmast in botsing kwam. Deze mast drong in den wagen, met het gevolg, dat de naast den Chauf feur zittende 37-jarige mevr. B. BosRijnsberg doodelijk gewond werd. hen, nier nummer van de Tweede Distributiestamkaart als laatste cijfer 0 (nul) draagt en in Januari 1945 of later geen bon voor gewone schoenen, Amerikaausche schoenen of beroeps- schoenen hebben ontvangen en ove rigens aan alle geldende voorachrif- ten voldoen, zal plaats hebben op de navolgende dagen ten Distribntiekan- torc Ravelijn 2a, volgens nummering der sütnAevt vaa het goainshwfd cii wel: Maandag 28 Ooi, vm aos, 1—1200: nm, noa. 1201—3000; Dinsdag 29 Oct. rm. nos. 3001—5300; nm. nos. 5301— 7500; Woensdag 30 Och, vm. nos. 75019700; nm. nos. 9701 en hooger. Telkens van 9—12 uur en van 13,30 —16.30 uur. Mede te brengen: De Tweede Dis tributiestamkaart c-q. Nood Tweede Distributiestamkaart en het bij de T.D. behoorende inlegvel. Na-ultrelklng bonkaarten. De Directeur van den Distributie- dienst te Goes maakt bekend, dat de na-uitreiking bonkaarten KAKE 612 en QA 612 tabak, QB 612 versnape ringen en QC tabak-versnaperingen zal plaata hebben ten Distributiekan- tore Ravelijn 2a, op Donderdag 31 October von 9—12 uur en van 13.30— 16.30 uur. De na-uitreiking van bonkaarten aan zelfverzorgers zal tegelijk ge schieden. Distributiadlenit KrabbemUlka. De na-uitreiking van levensmidde lenkaarten en tabaks en/of versnape- ringenkaarten zal plaats hebben te Krabbendijke in de Openbsre School op Dinsdag 29 October a.s. in onder staande volgorde: Inwoners van Krab bendijke van 9-10 u.; Rllland-Bath van 10—11 u.Waarde van 11—11.30 u.Kruiningen-Hansweert van 12 u.Yerseke van 23 u. V eilingsberichten. SCHEEPVAART- BERICHTEN. Gepasseerd naar Antwerpen 23 Oct.: m.s. „Werba" van Amsterdam; m.s. „Prins Bern- hard" uit zee; m.s. „Zeeland" van Hüll; m.s. „Zeus'" van Lon den; m.s. „Unitas" van Rotter dam. Gepasseerd van Antwerpen: 23 Oct.: m.s. „Libra" naar gen weg en drijft de runden brj- Dublin; m.s. „Tempo" naar Kirk- een, om hen beter onder zqn be wail; m.s. „Triton" naar New- scherming te kunnen houden. Castle. Door den kijker zien we, dat het Aangekomen te Vlissingen; een prachtige tienender is, 24 Oct.m.s. „Mary" van Ant- MIDDELBURG. Veiling van 23 Oct. Andijvie 3-20 ct.; Dubb. Prlncesse- boonen 53—73; Snijboonen 73—:138, Saxa 73—77; Pronkboonen 92—96; Spruiten 40—82; Postelein 39-39; Uien 811; Spinazie 527; Roode kool 11 -17; Savoye kool 3—17; Boerenkool S—7; Witte kool 3—6; Koolrapen 6— 11- Prei 12—19; Veldsla 19—19; Wit lof I 95—99; idem II 17—76, alles per kg.; Bospeen 5—20 ct. per bos; Sla werpen. Vertrokken van Vlissingen 23 Oct.: m.s. „Aktio" naar Londen. 24 Oct.: m.s. „In orde" naar Huil. Offic. Publicaties DJstributiedienst Vlissingen. Uitreiking Schoenenbonnen. In aansluiting op de eerder ge plaatste publicatie over de uitreiking van schoenenbonnen wordt bekend ge maakt dat de uitreiking van schoe nenbonnen aan inwoners van Vlissin gen wier stamkaartnummer eindigt op een O, wordt voortgezet als volgt: Maandag 28 Oct. letters T en U; Dinsdag 29 Oct. V en W; Woensdag 30 Oct. X, Y en Z. De uitreiking vindt plaats Brouwe- naarstraat 4, loket No. 10. Distributiedienst Goes. Uitreiking Schoenenbonnen. De Directeur van den Distributie- dienst te Goes maakt bekend, dat de uitreiking van schoenenbonnen aan Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. Het kampioenschap van Nederland. Op 2 November zal de eind strijd een aanvang nemen om het kampioenschap van Neder land. Tot de deelnemers behooren Keiler, Vos, Beers, Metz, Dukel, Ligthart, Verhoeven, van Dijk, P. en W. Roozen- burg, Huisman, v. d. Staay. Speeldata2 Nov. 's Graven- hage9 en 16 Nov. Rotterdam 23 Nov. Amsterdam; 30 Nov. j ...:nhem of Dordrecht. De laatste ronde in Amster dam. Club-competitie van den Zeeuwschen Dambond. Door het bestuur van den Zeeuwschen dambond is de on derstaande indeeling vastge steld: HoofkiasseMiddelburg I, G.E.D. I, Goes, 'Vlissingen I, Kapelle I, Yerseke I, Terneu- zen I. Eerste klasse, groep A; D.I.D. I, Goes, Kruiningen I, Wemel- dinge I, Kapelle II, Yerseke II. Groep BSouburg I, Aagte- kerke I, Vlissingen II, Middel burg II. Groep C; IJzendijke I, Hoek I, Terneuzen II, Hoek II. Tweede klasse, groep A: Zie- rikzee I, Renesse I, Nieuwer- kerk I. Groep BKortgene I, Kam perland I, Nieuwdorp I, D.I.D. II, Goes. Groep C; G.C.D. II, Goes, Kruiningen II, Kapelle III, Yer seke III. Indien Vlissingen III deel neemt zal deze alsnog geplaatst worden. Op het eiland Tholen zijn nog besprekingen gaande om daar te komen tot het formeeren van een groep. Het laagst geklasseerde hoofd klasse 10-tal degradeert als de kampioen van de 1ste klasse van het recht gebruik maakt te promoveeren. De hoogst ge plaatsten in de groepen A, B, C 1ste klasse spelen een halve finale om het kampioenschap. De hoogst geplaatsten in de 2de klasse A, B, C spelen een In den bronstroep is de oeroude aard van het Veluwe-ïand verklankt. "Wanneer de varens tusschen de dennenstammen gaan dorren en de vossenbessen hun roode tros jes doen afsteken tegen het groene mos, waartusschen de mooiste paddenstoelen hun para sollen opsteken, dan is de herfst gekomen. Groepjes trekvogels trekken weer zwervend door de bosschen, op doorreis naar het warme Zuiden. Zoo gaat de na tuur langzaam maar zeker de winterrust in. Maar juist in dezen tyd is er voor den natuurvriend nog iets moois te beleven, n.l. de bronstijd van het edelwild. Als de avondrust over de bosschen van de Yeluwe daalt en de nevels tusschen de stammen zich aaneen weven, klinkt uit de wyde verte de diepe bronstroep van het roode wild. Als we een avond door de bos schen fietsen, op weg naai de bronstplaats, daalt de zon achter den verren boschrand. De scheme ring valt en in de boschpartijen wordt het reeds duister. In een dicht sparrenbestand bergen we de fiets en dan gaat het voetje voor voetje, alle takjes mijdend, voorwaarts. Op een hoe/gen rand, in het donker van de overhangen de takken van een ouden vliegden Even licht de hinde den kop op, maar graast dan rustig verder. Ver uit het donkere sparrenwoud over gindschen heuvelrug, ant woordt de medeminnaar met een langgerekten uitdagenden roep. De bronstroep rolt dreigend door het hout, galmt over de heide, weerkaatst door de heuvels. In de stilte der Veluwsche bosschen is zoo'n rauwe schreeuw een half uur ver te hooren. Straks zal heel deze ruige uit hoek weerklinken van de droge vèrdragende kreten der opgewon den herten. Het breken van de takjes doet ons opmerkzaam naar den donkeren boschzoom kijken. Een viertal hinden gevolgd door een jongen bok verlaten den don keren boschrand en betreden het maanverlichte veld. Even nemen ze verwaaiing en beginnen dan dadelijk te grazen. Alleen de jonge bok, een zesender, schijnt weinig op zyn gemak. Nu en dan eet hy even, maar kijkt dan weer wan trouwend rond. Vermoedt hij reeds de nadering der kapitale bokken? Dan weerklinkt recht tegenover ons de bronstroep uitdagend en verlangend. Nog eens verscheurt dezelfde hartstochtelijke roep de avondstilte, van drie verschillende zijden beantwoord. En dan maakt zich een figuur los van den don keren sparrenzoom. Welbewust, ,r met groot breed uitgelegd gewei zotten wy ons neer Voor ons hgt/draaft e0n hti bok de de vlakte met het bloeisel van het heidekruid. De rook uit de pyp slaat achter ons neer, omdat we tegen den wind in zitten, teneinde de dieren geen lucht van ons te geven. Dikke nevels liggen over 't veld, waar boven de maan haar stille schijn sel werpt. Zoo dicht wolken zij over 'tveld, dat de dellingen tus schen de heuvelruggen verborgen blijven en de verderaf golvende hoogten nauwelijks zichtbaar zijn. Voor het roodwild, dat zich hier moet ophouden, een uitstekende bescherming, want het is vrijwel geheel aan het gezicht onttrok- k ken. Een windstoot huivert over de vlakte en drijft de wazige nevelflarden uiteen. Daar zijn zei Voor ons graast een hinde, ver derop nog een, terwijl bij gindsche lichte berkensingel bruine, schim achtige gedaanten de aanwezig heid van nog meer herten ver raden. Dan plotseling klinkt de schorre, droge, dreunende bas van een bok door de stille lucht bó bö-oa-oa-oa. v.! draaft een prachtige bok op S 3 groep voor ons toe en jaagt den jongen bok met een paar spron- De mededinger. Plotseling vlak by ons treedt met een rauwe schorre schreeuw een mededinger het veld op. Het maanlicht glanst op zyn prachtig gewei en de strak gespannen pooten. Een paar maal slaat hij met de hoeven in den grond en gaat dan op den tienender los, blakend van strijdlust. Rollend en dreunend weerklinkt zijn go- schreeuw. De tienender neemt do uitdaging niet aan en laat de hinden zonder tegenstand aan dezen twaalfender. Lang verheugt de nieuwe zich niet in het onge stoord bezit, want nauwelijks is hij éénmaal rond de hinden ge- loopen of een andere kapitale bok, ook een twaalf-ender, daagt hem uit. Deze keer wordt de uit daging aangenomen. Als leeuwen brullen de anders zoo stille die ren. Hun hoeven stampen den grond, heete adem komt uit hun neusgaten, de koppen worden ge bogen en de vervaarlijke koptooi met de scherpgepunte stangen den tegenstander getoond. Dan stor men ze op elkaar in. Met luiden slag, als van staal op staal bot sen de geweien! Ze stormen voor uit en deinzen weer terug. Nu cn dan lykt het of de geweien in elkaar vast zitten. Eindelijk ruimt een het veld. Uitdagend doet de ander zijn zegeroep weer klinken over de donkere wouden. Een poos blyft het rustig. Maar straks komt weer een ander of zal de verslagene een nieuwen aanval wagen. En zoo gaat het door, den ganschen nacht en soms overdag ook nog, veertien dagen lang. Het slot is, dat de sterkste bok by de hinden blyft en het nageslacht in stand houdt. Stil staren wy naar de ver heven pracht van dit mooie land, dat overal door het kloeke edel wild bevolkt is. De rauwe kreten, de koninklijke houdingen, de steeds wisselende tafereelen blij ven boeien en bekoren in dit grootsclie landschap met dit trot- sche wild, als standbeelden af stekend tegen den avondhemel, staande op de heuvelruggen, als ongenaakbare oereigen bewoners, den gewapenden kop achterover- geworpen, zoodat de blanke ge weien als ivoor flitsen, terwyl ze hun zwaren hartstochtelyken roep over hoogten en laagten laten klinken, als verklankend den ruwen, waren aard van dit prach tige oeroude Veluweland. Wie zoo zwervende door dit landschap met dit wild kennis maakt, zal het mede rangschikken onder het mooiste, dat de Schep per aller dingen in het aanzijn riep, opdat de mensch zich daar in verlustigen zou. („Strydend Nederland".) I 6-7idem H 2—fr, Blownkcfctf X 29-54; ld cm U 17-36idem m 7- 15, alles per stuk. Tomaten 8—55 ct. per kg.; Netmeloencn 29—29 ct. p. at. Burgerlijke Stand YDI5SXNGEN, Ondertrouwd1?, 46 i- cn "W\ 44 i C, -A. Wapenp.ar. 25 en W» C, Wttïctwans, 25 m h tentiag, 3? j, en T. Doorns," 20 jri H. C. van dor 'Meiidcn, 36 j. en A, A. de Plied», 43 h A, Bode, 31 j. ea J. J. li, Brijsse, 22 J. Getrouwd: L Bogte, 30 j. en J. van Belzen, 19 j.L. Blind, 23 j. en C. J. Janse, 24 j.P. J. van der Snoek, 33 j. en M. H. Everaers, 31 j. Geboren: Cornelis J., z. v. C, Hont- zage en G. M, Huijer; Johan, z. v. A. van der Weele en E. Goedbloedj Camilla h. J.» d. v, P. A. Hemo- laar en A. VermeulqSteven J.„ z. v. H. J, Dorpmana en J. W. Krol; Johannes F., z. v. W. de Bpoij en C. J. de Waal; Cornelis, z. v. C. van Gslderen en A. C. Bijsterveld; Geertje, d. v. J. de Nooijer en J. Dingemanse; Janske J., d. v. J. A. Geldof en J. de Bree; Jerina H., d. v. J. A, Geldof en j. de Bree; B - rend G., z. v. D. B. Kreiter Kooistra; Hendrika S., d. J. Kreiter en E. Kooistra; Fraua "XL, z. v. P. J. Greiner en M. J. Lems; Jannetje B., d. v. H. Marijs en W. C. Marbus; Dorotheus, z. v. H. Luit- wieler en P. Schutte. Overleden: F. H. Wartenberg, 46 j. man van W. Wi&meijer; F. Harpe, 62 j. man van J. Dekker; S. C. H. Wessels, 70 j., weduwe van M. Smal- legangeG. F. M. Tournoy, 1 jaar. FINANCIEELE BERICHTEN medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Amsterdam sche Effectenbeurs. Al moest over het geheel genomen de stemming veelal zwak worden ge noemd, ontkomt men toch niet aan den indruk, dat hier en daar wat meer grond in de markt komt. Zoo zijn bv. verschillende scheep vaart waarden aan te wijzen, die weer op hoogere prijzen van eigenaar ver wisselden. Aand. Ned. Scheepvaart Unie golden 134}4 (133), Rott. Lloyd 128J4 (126J4) en Stoomv. Nederland 144 (142^)Aand. Kon. Boot noteer den onveranderd 160^, terwijl aand. Holl. Am. Lijn tegen de tendenz voor deze waarden in 134 (135) noteerden. Bij de suikerwaarden trof men een zelfde verloop aan als bij scheep vaarten. Aand. Java Cultuur noteer den 124 (122), Nisu 127 (126J4), ter wijl aand, H.V.A, lichtelijk in reactie verkeerden bij een koers van 254 (255). Tabakken echter lagen nog eenigs- zins zwaar in de markt. Deli Bat. Mij. 125 (128), Deli Mij. 141 (143) en Senembah 124 (128). Oliefondsen werden op iets lager niveau verhandeld. Kon. Olie 336J4 ('340) en gew. Dordtsche Olie 299J4 (300]/i). Prefs idem niet verhandeld. Met rubbers wilde het ook nog niet erg vlotten. Amsterdam Rubber 161 (164), Bandar Rubber 118 (119), Deli Bat. Rubber onveranderd 119 „laten" en Vico 105 L. (107 L.). Vandaag moesten in tegenstelling met gisteren de actieve industrieele fondsen enkele punten in koers prijs geven. Aku 123^ (125^4), Philips 294 296Ned. Ford 310 (315) en eert. Leverbros 251 1253). Cert. Calvé vie len uit den toon door een koersstij ging van 3 punten bij een koers van 142£üi pet. Voorts noteerden aand. v. Berkel 95^4 (95). Van de minder cou rante aandeelen dezer rubriek hadden aand. Wilton bij een koers van 130 een verlies van 8 punten te incas- seeren en aand. Werkspoor 6 punten bij een prijs van 150 pet. Overigens waren de nadeelige verschillen gering. Gew. aand. v. d. Bergk 235 (237^2), van Gelder 104 J/a (105^), Heineken 239 (237), Kon. Papier 180 B. (181), Ned. Kabel 234 (235), Rott. Droogdok 278 (279), Wijers 135 (135#) en Vre- desteijn 121 (122). Aand. Kon. Boot en Ned. Gist golden 360# (360) cn 352# (352). Bankaandeelen verdeeld. Lager eert. T went sche Bank 136 (137)4), Holl. Bank Unie oud 166# (167#), Holl. Disc. Bank oud 106# (107) en nieuw 103# (104). Hooger voor Amst. Bank 121 (120) en Incasso-Bank 130# (130). Voor aand. Robaver, die gisteren op 132 pet. werden gelaten, werd heden noteering gemaakt op 132 pet. De staatsfondsen zetten hun dalen de beweging verder voort. 4 pet. Ne derland 1940 101-1/16 (101-15/16). 3# pet. idem '41 t.m. '43 100-15/16 (100-1/16) en 3 pet. idem 1937 99# (99#). De 3—3# pet. Nederland 1938 echter waren 1/16 pet. hooger geno teerd n.l. 100# (100-1/16). Van de ge- meenteleeningen waren de 3# pet, Amsterdam 1937 krachtig in herstel 101# (100#), de 3# pet. Rotterdam daarentegen moest prijs geven bij een noteering van 100# pet. Part. Bew. Bel. Nederland f 478 (f480), Binnenland .1/1 f180 (f181), 1/5 f 900 (f 905) en Overzee f 151 (f152). Spaarcert. onveranderd 101-3/16 pet. Waf brengt de radio Zaterdag 26 October. HILVERSUM I (301.5 M.): 7.00 Nieuws 7.15 Gymn. 8.00 Nieuws 9.00 Symph. orkest; 10.00 Morgenwijding; 10.35 Popul. uitz.; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Mil. Kapel; 12.35 Sextet; 13.00 Ned. Strijdkr.13.50 Chopin} 14.30 Sportpraatje14.45 Orkest- 5 Van boek tot boek; 16.40 Kic .k '5 17.30 Verh. stad-platteland lb.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Trio; 19.30 De jeugd in Zeeland; 20.00 Nieuws; 20.20 En nu.oké; 22.00 Hoorspel22.30 The Ramblers23.0Q Nieuws23,30 Gram.24.00 Sluiting. HILVERSUM H (415.5 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gebéd; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.50 Gram.11.00 De Zonnebloem12.03 Pianorecital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de jeugd; 16.00 Kamermuz.; 17.15 Jonge Kunstenaars; 18.00 Diner- muziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Buffalo Bill; 20.00 Nieuws; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Sprookjes; 22.00 Nieuws; 22.20 Volkshoogeschool22.35 Gebed22.55 Gram.; 23.25 Piano; 24.00 Sluiting. 139. AVONTUREN VAN SJAL E EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. Timboektoe bezit een tankstation en dus kunnen de zebra's met hun berijders naar het negerdorp Oempelapadjoe teruggezonden worden. Nadat de alligator benzine heeft ingenomen wordt Labber- noekas uitgenoodigd tot een toertje in de omgeving van de stad. De grote negervorst vermaakt zich kostelijk, vooral wanneer de alligator pardoes de Niger inrijdt, de brede rivier, waaraan de stad gelegen is. Toch kijken Jimmy en Willy wat be denkelijk, want de auto is niet berekend op zulke zware knapen als Labbernoekas. Telkens wanneer de machtige negervorst in geestdrift ontvonkt, schept de auto een lading water en tenslotte lijkt het we! een drijvend pierenbad. Gelukkig is het water heerlijk warm, je kunt er haast een ei in koken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3