De beschermer der V olksgezondheid. Een Hollandsch Huis in Oorlogstijd, Walchersche boeren Noord - Oost-Polder, GEMEENTERAAD van GOES LAATSTE BERICHTEN. Keuringsdienst van Waren. H. M. de Koningin naar België. FEUILLETON, Zoo worden alleen voor melk- contróle een 10.000 monsters per jaar onderzocht. De Keuringsdienst geen politieapparaat. Hoewel de personeelsleden van den dienst tot den directeur toe onbezoldigd rijksveldwachter zijn, is het toch niot do bedoeling, dat 1-ze ft]8 ZOodanig diroot optrodeu, We vorondorstollen, dat do dat dit onafscheidelijk aan el- Eigenlijk hebbon ze, zooals de Keuringsdienst van Waren wel kaar verbondon was. Zoo vast zijn directeur hot uitdrukte, meer de een instelling is, waar de gemid- de bandon echter niet, hoewel er taak van opvoeders. Vooral voor delde lezer wel eens van gehoord een zeer groote samenworking is. de goedwillende handelaars en en wanneer hij over den naamWanneer bijv. een keurmeester Winkeliers zijn ze dit. Uit de nagedacht heeft, wel ongeveer een artikel tegenkomt, dat maar lessen, die deze van de keurmces- bagrepan zal hebben wat het net aan de minimum eischen vol- ters krjjgen, trekken ze profijt, doel van dezen dienst is. Van doot en hij acht den prijs, die Een streven van den dienst is Van dezen dienst, die zijn ver- j er voor gevraagd wordt, te hoog, dan ook om de kwaliteit der goe- pakkingen over heel Nederland dan geeft hij dit door aan de deren zooveel mogelijk boven den heeft, is esn tak met den offi- prijsbeheerschmg, welk apparaat minimumeisch te, krijgen. Een ciëelen naam van „Keuringsdienst dan in werking gesteld wordt, streven dat van het grootste be- van Waren in het gebied Goes". -™ Dit gebied Goes omvat niet zooals men uit den naam op zou maken, alleen Goes, neen het omvat de geheele provincie Zee land benevens Westelijk Noord- Brabant, waarin als grootste plaatsen Roosendaal en Borgen op Zoom. Zoo trof men het een keer met De Amerikaansche ambassa- In totaal omvat het gebied schoensmeer- en boenwasartikelen, deur in Joego-Slavië heeft den Goes 122 gemeenten met 377.000 waarvan de prys zeker niet „pik- Jt inwoner8. In dit gebied zijn een zwart" genoemd kon worden. 10.000-tal bedrijven, die gecon- Toen het monster binnenkwam troleerd moeten worden. Voor de op het laboratorium van den Keu- 5 keurmeesters wiens werk ringsdienst, bleek echter heel Omgekeerd heeft de prijsbeheer- lang is voor een zoo goed cdo- sching wei artikelen, die mogelijk gelijke volksgezondheid. Wij kun- niet zuiver zyn, ze stuurt dan even een monster naar den Keu ringsdienst, die de rest doet. Vrijwel dagelyks komen er «óón of meer monsters van den prijzen dienst by de keuring binnen. Zoo trof men het een keer met nen dan ook zonder de motieven van de totstandkoming van dit apparaat aan te halen, dezén dienst als een besefiermer van onze volksgezondheid beschouwen. democratischen senator James Mead geseind, dat al het moge lijke wordt gedaan voor aarts bisschop Stepinac. Betrekkingen in het buitenland. Voorzichtigheid geboden. Het is gebleken, dat een ernstig woord van waarschu wing in verband met aan geboden betrekkingen in het buitenland noodzakelijk is. Dit is helaas geen theorethische veronderstelling, maar de harde werkelijkheid. Reeds is een ge val van handel in blanke slavinnen geconstateerd, terwijl daarnaast verscheidene aangeboden betrek- kingen niet van gevaar ontbloot blijken te zijn. Niet voldoende kan gewaar schuwd worden tegen het ingaan op aanbiedingen uit het buitenland zonder voorafgaande betrouwbare informaties. De Ned. Vereen, ter beharti ging van de belangen van jonge meisjes, Weteringschans 51, Am sterdam, en de R.K. vereeniging ter bescherming van vrouwen en meisjes, Koninginneweg 8 bis, Haarlem, zijn bereid naar beste vermogen informaties in te win nen. In voorkomende gevallen wende men zich dus tot bovenstaande adressen. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze bureaux te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee en Tholen lig gen de passagierslijsten van het m.s. „Sibajak" ter inzage met de namen van 784 repatrlëerenden, die vermoedelijk op 27 Octo ber te Rotterdam zullen aankomen en van het m.s. „Kota Inten" met 895 pas sagiers, aankomst te Rot terdam, vermoedelijk 29 October. Duitsche arbeidskrachten naar Rusland. Vrijwillig of gedwongen? In de Sovjet-zóne van Berlijn dit is, dus geen taak, die in en kele weken gebeurd is. Gelukkig is echter niet elke winkelier zoo weinig vertrouwd, gauw, dat het klei was met een kleurstof. Artikelen als limonade, suiker, waschmiddelen, melk en brood, dat hij geregeld bezoek van een fzijn dagelijksche objecten voor keurmeester moet hebben. Het preventieve karakter van de besluiten op het groote aan tal artikelen, welke vastgelegd zijn in de Warenwet, draagt er het zijne toe bij, dat een hande laar of winkelier zich van deze aaken op de hoogte stelt en zoo veel mogelijk tracht te voorkomen, een scheikundig onderzoek, dat verricht wordt door den directeur, 2 scheikundigen en een analyst, die er dan ook de handen vol aan hebben.- Toen Zeeland bevrijd was en men boven de rivieren nog onder den druk van den bezetter leef de, werden in het laboratorium naar den dat hij bij «n eventueel bezoek van den Keuringsdienst ook onder geen blanco register heeft. Do besluiten zij» voor elk ar- tikol natuurlijk verschillend en omvatten een massa producten. Naast de eetwaren en genotmid delen zelfs papier en behang. Jaren terug kwam het n.l. voor, dat er een verfstof op een be hangsel was, waarin zich arseni- zoekingen verricht op geheel ander terrein, dit als gevolg van het niet kunnen bereiken der la boratoria boven de groote ri vieren. In den oorlogstijd werd, toen er in Goes geen leidingwater was, naar zoet water gezocht. Het werd gevonden ook en wel in de cum bevond. Daar dit de atmosfeer Spoorsloot. Na een bewerking met vergiftigde, was het natuurlijk chloor voor desinfeetie, kon het in de bewuste kamers ongezond water aan de burgerbevolking leven, waarom men dan ook het verstrekt worden, behangselpapier aan een besluit ia. °°h samenwerking met bond. Tegenwoordig komt dit bedryven. Komt het byv. voor, echter zoowel door de controle dat een ar^kel binnen korten tijd als door de preventieve werking verloren zal gaan door bederf en van het besluit, niet meer voor. i fr gorden geen bonnen voor be- jkend gemaakt, dan kan de Keu- De Prijsbeheersching en ringsdienst machtiging verleenen de Keuringsdienst. I de partij zonder bon te verkoo- - - Toen wij aan Dr Post, den pen of er een ziekenhuis of der- z®s stands- vakorganisa- a:gelijke mee verblijden. De taak van den Keuringsdienst is dus in het kort, dat hij er zooveel mogelijk voor waakt, dat de consument de artikelea in een zoo goed mogelijke kwaliteit ont vangt. Onder dezen titel publiceert „De Valkskrant" van 8 October 1.1. een artikel omtrent het lot van Walcheren en dan wel zeer in het bijzonder omtrent het lot en de toekomst der daar wonende boeren. Daarin komt onder meer v©or de vol gend© passage: „Alhoewel het geheele toe komstbeeld van Walcheren nog niet zijn strakke uitteekening heeft gevonden en daarvoor af hankelijk is van de op komst zijnde en in dc Troonrede aan gekondigde noodwet voor Wal cheren, heeft de minister van Landbouw reeds in principe er in toegestemd om daardoor een radicale herverkaveling van Walcheren mogelijk te maken de eerste dlXK) hectaren in den Noord-O'ost-Polder in de nabije toekomst uit te geven aan Walchersche boeren." staan„Ik worstel en ont- zwem doch dat ontzwemmen doet hij niet ten koste van den verdrinkingsdood van zijn mak ker. Daar is hij te goed Zeeuwsch en te goed rond voor. Hij worstelt in de stormen, dat wil zeggen, hij zal nu, nu het ©r op aankomt van Walcheren j weer een welvarende streek te maken, gaan naar andere streken en zich daar zelf een toekomst bouwen. Er liggen in den polder nog 30.000 ha. woest land, welke wachten op bearbeiding, en daar door aan vele een bestaan kunnen verschaffen, ook aan den Wal- cherschen boer. De schrijvers eindigen met de hoop uit <te spreken, dat het zal gelukken voor het probleem Walcheren een rechtvaardige oplossing te vinden, waarbij ten behoeve van gedupeerden Naar aanleiding hiervan ont- geen anderen worden peerd. gaat de uittocht van technici o.a. op 'het gebied van radar en straalvliegtuigen steeds verder. Volgens de laatste berichten, die het hoofdbureau van de Duit sche Sociaal-Democratische partij heeft gekregen, heeft het aantal Duitsche technici onder wie research-menschen en hoogleera ren die bij groote groepen te gelijk vooral naar Oost-Pruisen en de Sovjet-republieken worden overgebracht. vermoedelijk de duizend bereikt Sovjet-autoriteiten hebben ver klaard, dat geen arbeiders ge dwongen worden om te gaan. Men vergewiste zich er eerst van, of betrokkenen bereid waren hun huis en hun betrekking te ruilen voor betere loonen en beter voed sel. De woordvoerder van het militaire Sovjetbestuur voegde er aan toe, dat de werkkrachten voor een periode van twee of drie jaar in dienst werden genomen. Meubelen en huisraad vertrek ken tegelijk met de werkkrachten wien het aangaat.' Er wordt beweerd, dat gewa pende Sovjet-politie meekwamen. Van andere zijde wordt verno men, dat honderden leidende tech nisch deskundigen en geschoolde werklieden van de optische fabrie ken van Zeiss en Schott zijn ver dwenen. Hetzelfde geldt voor de vliegtuigenfabriek van Siebel te Halle. De actie draagt den naam van „Oost-actie". Moskou, Odessa en andere steden worden als plaats van bestemming voor de arbeiders genoèmd. Naar men zegt, zijn een reeks Duitsche fabrieken ont manteld om in de Sovjet-Unie gedu- weer in werking gesteld te wor den. directeur van den dienst Goes, vroegen in hoeverre de samen werking wel ging tusschen de prijfibeheersching en den Keu ringsdienst, werden we een wei nig teleurgesteld. Onae gedachte was eigenlijk, V i 9 s c h e r op, dat hij gaarne zou zien, dat een afgerond plan werd gemaakt, opdat we weten wat in de toekomst voor een af doende verbetering van de haven Nummer „7" voor schoenen- bon aangewezen. Het) O.D.K. deelt mede, dat ia den loop van de maand No vember 1946 diegenen voor een echosnenbon in aanmerking ko men wier stamkaart op het cijfer 7 eindigt, voorzoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon ▼oor schoenen hebben ontvangen. H. M. de Koningin is gis teren om kwart voor eén vanuit Utrecht vertrokken voor haar bezoek aan België. Precies op tijd reed de Konink lijke trein het Noorderstation te Brussel binnen. Hare Majesteit met klein ge volg werd begroet door den Prins regent, en begaf zich terstond naar den uitgang, waar gesloten auto's voor de gasten gereed ston den. Oj het ruime Rogierplein, waar een enorm groote menigte bijeen gestroomd was, werd de Konin gin hartelijk toegejuicht. In de Belgische Kamer hield de voorzitter een rede, waarin hij met vreugde melding maakte van het bezoek van Koningin Wil- helmina, „die haar volk met zoo veel vaderlandsliefde heeft weten te besturen". In de zitting van den Senaat bracht de voorz. hulde aan de Ko ningin der Nederlanden en ver- vertolkte hij „de genegenheid die wij haar toedragen" en „de wen- schen die wij uiten voor haar per soon, haar gezin en haar land". Prins Bernhard in Schotland Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig te Aberdeen aangeko men. Nader vernemen wij, dat de Prins voor een jachtpartij tot a.s. Maandag in Schotland zal ver toeven. BEUL VAN AMERSFOORT ONTVLUCHT. J. de Jongh van Kloetinge een voormalige beul van Amersfoort, die sinds eeni- gen tijd in het kamp te Elle- woutsdijk in bewaring zit, is, naar wij vernemen, in den nacht van Woensdag op Donderdag ontvlucht. Na dere gegevens ontbreken nog hoewel er ook berichten zijn die melden, dat hij op zijn werk op N.-Beveland achter gebleven zou zijn en „ver mist" wordt. DE PRIJS VAN BOTER VOORLOOPIG NIET HOOGER. De in de regeeringsverkia- ring van 4 October j.l. aan gekondigde verhooging van den maximumprijs voor boter met 30 cent per pond, zal nie.t doorgaan, zoolang het nog niet mogelijk is op den bon voor boter desgewenscht margarine te betrekken. Aanslag op Russische officieren. Op 11 October is een Unra- kamp van verplaatste personen te Blomberg (Britsche zóne) een aanslag gedaan op Russische of ficieren. Dit gaf radio-Moskou aanlei ding er op te wijzen, dat de zui vering slechts een comedie is, daar er voor fascisten nóg steeds gelegenheid bestaat met bommen te gooien. De geallieerde bestuursraad voor Duitschland heeft erkend, dat een aanslag gepleegd werd. Russische officieren bezochten zonder toestemming een kamp waar zij 400 personen uit de Bal- tische gebieden toespraken en tot repatrieering opwekten. Het re sultaat was negatief. Bij hun vertrek werden steenen naar de auto gegooid en even la ter een handgranaat, waardoor drie personen w.o. 2 Duitschers gewond werden. TER WALVISCH-VAART. Daar komt een kiel met traan belaan. Morgen vertrekt de „Willem Barendsz." ter walvischvaart. Gisteren hebben de ministers Liieftinck, Huysmans en Mans- holt een bezoek aan de boot ge bracht. Laatstgenoemde wees er op, dat deze onderneming hopeljjk 18 k 20 ton traan zal produeeeren. Maar zelfs al is dat het geval, dan kan hot vetrantsoen in 1947 niet verhoogd worden. DE BILT ZEGT: Koude ochtend. geldig tot W eorsverwachting, Vrijdagavond: Koude ochtend. Overdag zonnig of vrij zonnig weer met zwakke tot matige wind uit Oostelijke richting en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. vingen wij van de Landbouw- commissie vertegenwoordigende de zes ties in den N.O.P. een schrij ven, waarin zij hun bezwaren tegen dezen gang van zaken kenbaar maken. Woensdagavond vergaderde de Zij wijzen er op, dat dit be- Gemeenteraad, richt onder hen, die 5 lange ja- De heer Vingerling was met ren onder zeer bezwarende om- kennisgeving afwezig, standigheden in den N.O. Pol-1 De heer Goeman nam na be- der hebben gewerkt, in de eecliging zitting, en werd in de noodig is. De heer R o o s e sprak hoop, dat als eenmaal' boerde- P^ats van den heer Polderman in dcnzelfden geest. Van de zijde rijen zouden worden gebouwd die bedankt had, gekozen tot lid van B. en W. werd er op gewezen, en landerijen uitgegeven, zij van de Gascommissie. dat dit reeds gedaan is. Wanneer daarvoor in aanmerking' zou-Verschillende voorstellen in ver- alle op de begrooting gebrachte den komen, groote onrust heeft band met do uitvoering van de posten zijn uitgevoerd, is het werk verwekt, daar zij indien het L.O.-wet, werden z.h.s. aangeno- klaar. Het is echter onmogelijk bericht juist is nu hun hoop men> evenals de verordening tot een behoorlijke begrooting te ma den bodem zien ingeslagen. (heffing van schoolgeld voor de ken, door de sterke stijging van Een betere verkaveling van afd. Gymnasium van de R.H.B.S. de prijzen. Walcheren kan juist zijn. Maar1 Het voorstel betreffende de1 De heer Roose meende toch, moet dit gaar. ten koste van heffing van schoolgeld voor de dat er iets voor te zeggen is^ de anderen? openbare bewaarschool werd even- zaak in breeder verband te zien, In Walcheren zijn de laatste 1 eens aangenomen. De heer Vis- waarbij dan tevens nagegaan zou jaren de boerderijen steeds scher vond deze oplossing niet erg kunnen worden of Goes al de meer verdeeld omdat de jonge gelukkig. Wat verstaan B. en W. kosten voor de haven die ook voor groot zijn, voor dit doel f 80.000 uit te geven. In de toelichting is er op gewezen,- dat althans de eerste jaren waarschijnlijk de te korten zullen stijgen. Daarbij komt, dat het zeer de vraag is of het uitgetrokken bedrag wel j voldoende is, Hij acht sport een goede zaak, maar wc dienen ons nu te bepalen tot de noodzakelijke uitgaven. Wanneer de inkomsten aan de verwachtingen zullen be antwoorden, zal dit alleen moge lijk zijn, doordat op Zondagen meer wedstrijden worden gehou den. Zoo wordt de ontheiliging van den Zondag bevorderd, en daaraan kan spreker niet mee werken. De heer Roose wees er op, dat, als dit voorstel wordt aange nomen, er meer op Zaterdagmid dag zal worden gespeeld. De heer Stoel Feuer- s t e i n vroeg of op deze wijze een afdoende verbetering verkre gen wordt. Z.i. is dat niet het ge val. Als we iets maken, laten we het dan zoo goed mogelijk doen. Verder wees hij er op, dat er plannen zijn ook hier den Engel- schen Zaterdagmiddag in te voe ren. De heer Haverhoek achtte dit plan zeer sober. Hij zou gaar ne een zwembad zien aangebracht en verlichting, zoodat ook. 's avonds gespeeld zou kunnen worden. De heer Buys weth. zeide, dat B. en W. dit gaarne zullen overwegen. De heer- Polderman acht te den tijd voor dit voorstel wel zeer ongelukkig gekozen. De grootste soberheid moet thans worden betracht. Wat betreft de principieele bezwaren sloot hij zich geheel aan bij den heer Zui dema. De heer de R o o (weth.) achtte het inderdaad mogelijk, dat de raming te laag is. Valt het echter tegen dan kunnen we ons altijd nog over de gunning be-1 raden. Hij meent dat de tekor ten niet zoo groot zullen zijn, dat we ons deze uitgave niet zouden kunnen getroosten. Wat het prin cipieele bezwaar betreft, daar mee komt men wel wqt laat. De consequentie zou zijn, dat we het sportterrein op Zondag zouden moeten sluiten. De heer Goeman zeide, dat het feit, dat Goes een centrum gemeente is, verplichtingen met zich brengt. Men kan de sport ook op Zondag niet verbieden. De heer B o u m a n achtte in dezen tijd van ontreddering de sportbeoefening voor de jeugd van veel belang. Hij ziet tegen licha melijke oefening op Zondag geen bezwaar. De heer Z u i d e m a wees er op, dat het hier niet gaat om lichamelijke oefening maar om sportwedstrijden des Zondags, die noodig zijn om de gewenschte in komsten te verkrijgen. Hij acht het onjuist, dat de Gemeente die bevordert. Het voorstel werd daarna met 12 tegen 2 stemmen, die van de héeren Polderman en Zuidema aangenomen. Bij het voorstel betreffende het verkrijgen van grond voor den bouw van woningen, informeerde de heer Haverhoek of reke ning wordt gehouden met het ge brek aan kinderspeelplaatsen. De heer Buys weth. zeide, dat deze in het uitbreidingsplan zijn gepro jecteerd. Getracht zal worden wat dit betreft de buurtverenigingen te activeeren, Bij het voorstel tot het nemen van maatregelen ter vergrooting der dienstruimte van het stadhuis kwam tevens aan de orde een verzoek van G. de Punt, bedrijfs- chef van de Unie om hem ge legenheid te geven het bedrijf voort te zetten. Na een breede bespreking kwam men tot de con clusie dat een andere oplossing dan door B. en W. gevonden niet wel mogelijk is. Besloten werd onteigening van het perceel te vragen en intusschen nog eens na te gaan of het niet mogelijk is, den winkel intact te laten. Eveneens werden na korte be spreking z.h.s. aangenomen de voorstellen betreffende de ver hooging der tarieven van het Gasthuis en een wijziging van de begrooting Gasfabriek. Bij de rondvraag bracht de heer Haverhoek de prijzencon- tröle ter sprake. De voorz. verklaarde, dat hierover overleg wordt gepleegd met den Raad van Overleg. De heer Zuidema vestigde de aandacht op den Oost singel, waar eenige verlichting op een tweetal punten noodzakelijk is. De heer Roose weer hierbij op den Westsingel. De heer v. M e 1- 1 e weth. antwoordde, dat op de Oostsingel reeds een lichtpunt is aangebracht. Er wordt aan ver dere verbetering van de verlich ting gewerkt. Verder kwam nog ter sprake de rioleering aan het eind van de Heernissevveg waaromtrent door weth. Buys een onderzoek werd toegezegd en het opmeten van de huizen, wat volgens den voorz. o.m. ten doel heeft een goed evar- zicht van de woonruimte te ver krijgen. De Fransche ministerraad heeft besloten het uitmalings- percentage voor broodgranen van 90 tot 85 terug te brengen. TRIBUNAAL TE GOES. In de zitting van Woensdag kwam o.a. aan de orde de zaak tegen den 43-jarigen opticien J. G e e n s e te Goes, wien ten laste werd gelegd, dat hij is geweest blokleider, kringpropagandist en plaatsvervangend groepsleider der N.S.B.; colporteur van „,Volk en Vaderland"; buurtschapshoofd van den N.V.D.leider van den districtsraad van het Ec. Front, terwijl hij bemiddeling verleende bij het doen van inkoopen voor Frontzorg en optrad als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, waartoe hij door den N.S.B.-bur gemeester was benoemd, nadat een goed vaderlander van die functie was ontheven 1 Besch. bekende alles wat in de dagvaarding aan hem ten laste werd gelegd. G. zeide, dat hij Duitschland destijds beschouwde als de kampi oen in den strijd tegen het Bolsje wisme. Maar hij begreep toch niet, menschen daar wilden blijven. Wie er ook naar den N.O. Pol der kwamen, de Walcherenaren niet, enkelen uitgezonderd. Er moet een oplossing ge vonden worden. „Maar wanneer wij vragen, moet dit nu gaan ten koste onder min- of onvermogend. Na- de omgeving van groote beteeke- dere omschrijving is wel ge- wenscht. De heer D e R o o (weth.) gaf toe, dat de regeling niet in alle opzichten elegant is. Het is een noodmaatregel, die dit voordeel heeft, dat de ouders per week of van hen, die een groot moreel per maand kunnen betalen. Het recht hebben, hetwelk hun bij ligt in de bedoeling, om wanneer herhaling is toegezegd door I de belastingadministratie weer bij daarvoor bevoegde instanties, is, met een nieuwe verordening te op de eerst uit te geven boerde- komen. rijen in den polder, vanwege Het voorstel van den voorz. hun prestatie en volharding bij om Ged. Staten te adviseeren de I nis is, alleen moet dragen, j Na breede bespreking waaraan ook nog werd deel genomen door de heeren Stoel Feuer- stein en Zuidema, werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Door den heer de Roo werd toe gezegd, dat nogeens zal worden nagegaan of de losplaats voldoen de is. De rekening van het B. A. over 1945 en de begrooting 1947 wer den goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het den opbouw van den polder, I wethouders-salarissen te bepalen voorstel om over te gaan tot uit- dan zeggen wijneen, Excellen- op f 1500 werd na korte bespre- breiding van het sportterrein, tie, en dan zult ook gij, Wal- king aangenomen. De heer Zuidema verklaar- chersche boer en boerenvrouw, Bij het voorstel tot wijziging de bezwaren te hebben van finan- neen zeggen, kennende Uw colle- van de gem. begrooting van 1946, cieelen en principieelen aard. Hij gialiteit en rondborstigheid. De in verband met het uitbaggeren achtte het niet verantwoord, nu Zeeuw heeft in zijn devies van de haven, merkte de heer de financieele moeilijkheden al zoo Een nieuwe auto, bestemd voor een cliënt te Guernsey, werd binnen vier uur door de Nuffield-fabriek te Cowley (Eng.) met het nieuw ste vrachtvliegtuig Miles „Aerovan" afgeleverd. De auto wordt in het vliegtuig geladen. door M. van den Bosch. XXVII. Hardop, met vreemde stem zegt ze het; het zijn woorden, die verloren gaan in de zwarte nacht. Huiverend treikt ze zich terug van het raam. Het was Age. Er is geen twijfel meer mogelijk. Met haar handen voor het gezicht staat ze daar in het donker, alleen, in het slapende huis, heel haar wezen geconcen treerd op dit eene; Had ze hem niet achterna moeten rennen? Had ze hem gisteravond niet tegen moeten houden, het hem afraden? Had ze Duizend gedachten doorkrui sen haar .hoofd en langzaam glijden haar handen weg van haar gezicht. Op de tast loopt ze door de donkere kamer naar de schake- ze meteen dat haar denken hee- lemaal de verkeerde richting uitging. Ze moet niet treuren en bang zijn, maar juist blij. Blij, om dat het haar broer is die daar gaat, ver weg in den vreemde, zijn leven wagend voor het Va derland dat hem zoo lief is. Maar dan komt toch weer de donkere nacht voor haar geest. De nacht, waarin niemand buiten mag zijn. De donkere stilte, waarin ieder geluid verweg klinkt. Er hoeft maar één post te staanhij hoeft maar één mof tegen te komen en dan... Een rilling van afgrijzen vaart door haar heen. Dit moet ze loslaten, deze angstgedachten En dan legt ze al haar zorg laar en dan, in de veilige beslo- en kommer aan Zijn voeten te-nheid van haar helder ver- neer in Wiens kracht, dit weet lichte kamer, lijkt alles niet zoo ze, ook Age zijn moeilijk en angstaanjagend meer, en weetgevaarvol werk volbrengt. ....Tot in den dood. „Wat moeten we toch zwoe gen", zucht Jaap, terwijl hij, bijgelicht door Miep s zaklan taarn in de donkere schuur twee opgerolde jute zakken achter op de fiets bindt. „Dat zal met jou nogal schik ken mannetje. Moet jij wel eens voor de boodschappen in de rij staan of alle winkels af- loopen om groente, die je dan nog niet kunt krijgen?" „Ja, ja, wacht even, ik heb laatst voor de brandstoffen- kaart, bijna twee uur in de rij gestaan. Nu wat wil je?" ,,'t Is de moeite. Maar je hoeft nu niet te gaan hoor. Boukje en ik kunnen samen ook wel. Verbeeld je maar niets." „Ik verbeeld me niets, maar twee vrouwen op dien donke ren weg, het zou eenvoudig on verantwoordelijk zijn, nee, ik zal wel weer. „Wat zal je wel weer?" vraagt Boukje, die juist uit de keuken ikomt en Jaap's laatste woorden opvangt. „O Bouk, hij heeft het weer zwaar hoor 1 Hij zal zich weer opofferen door vanavond mee te gaan Net of hij zelf niet het hardst er achterheen zit dat we de aardappelen binnen krijgen." „Miep, vooruit kind, ga eens opzij met je praatjes." Jaap heeft de zakken er op en rijdt de fiets achteruit de schuur door. Miep loopt nog even mee tot aan de straat. Het is pikdon ker buiten. Inktzwart is de nacht om hen heen. Boukje deinst er even voor terug. „Jaap, is het niet te „Welnee, als we eerst maar rijden. En dan, buiten de stad is het toch altijd nog wat lich ter. Je durft toch wel?" „Jaaa...." Heelemaal over tuigd klinkt het niet. Maar als Jaap zegt dat het kan, vooruit maar, Boukje wil niet kinder achtig zijn." „Waar zit je nu ergens? Ik zie niets." „Hierzoo!" „Aul Ja, ik voel het al." Jaap schoof met zijn fiets vlak langs haar heen en de trapper raakte onzacht haar enkel. „Wacht, Bouk, blijf jij daar even staan, want zoo krijgen we ongelukken. Geef eens ant woord, waar zit je nu?" „Hier." „O, nou dan stap ik eerst op en kom jij dan achter me aan. Als ik eenmaal rijd hebben we tenminste wat licht." Zoo ziet Miep eerst één en dan twee roode lichtjes ver dwijnen. Daarvoor een flauwe heen en weer flikkerende licht schijn. „Hebben jullie elkaar?" „Joe I Oké 1" Dan klinkt daar Jaap's stem vanuit de verte: 'tis OZO, 't blijft OZO, De goeie dag komt weer, dat de mof verdwenen is.... Hier zwijgt -ijn stem, Boukje heeft hem zeker een flinke por gegeven. ....geen N.S.B.B.er meer. Zingt Miep het verder uit. 'tls OZO, 't blijft OZO, Straks dansen wij in 't rond, En zingen wij, wij zijn weer vrij, Op Neerlands dierbren grond. Weer terug in de kamer loopt Miep eerst naar Jaap's bureau en neemt een brief van Douwe uit de standaard. De enveloppe doet direct al zoo gezellig aan. Douwe ge bruikt steeds de vroegere lucht post-enveloppen met het rood- wit-blauw-randje er omheen en dan op een rijtje, vijf oranje postzegels van 1H. Daar kan niemand iets van zeggen, maar het zegt genoeg. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2