Het „bestand" in lui. 2e JAARGANG No, 477 PROTESTAWT5CH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 25 October 1946 Atoomenergie en Internationalisatie. Extra textielvoorziening in de noodgebieden. KRUIMELTJES Algemeene Vergadering ZEEUWSCH DAGBLAD Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal, Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACCJ. DE SMIT, Advertentieprijs 12% cent per m.m. Hiti as Stichting „Zecwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vloouwijckstr, Tel. 2052 II. Wat het eerste betreft, niet diep genoeg aan het tot onshebben er ernstig van getuigd, als vanzelf leidt,; een hechte wereldgemeenschap. Zpoals gezegd, deze gedachte is niet nieuw, maar door de machtsverhoudingen .in de we reld weer actief geworden. Mannen als Churchill en Smuts ligt en in diepste wezen het privilege van het Christendom, dat bouwt op het Woord het welk de ontwikkelingsgang der volkeren tot in verste historie heeft bewaard. Het Christen dom kent de term, dat God uit eene bloede het gansche raen- schelijk geslacht heeft gemaakt, en deze oorspronkelijke een heid bleef in de heugenis der volkeren bewaard en is levend gebleven door het levende Woord. (Slot volgt.) bewustzijn doordringen hoe om vattend, hoe ernstig, hoe ingrij pend de crisis, tengevolge van dit probleem is, zoo zeggen de opstellers. Het vraagt een ge heel andere instelling, die he laas belemmerd wordt door het vele nieuwe en andere dat zich in de wereld aan ons opdringt. Want de zaak is niet bekeken wanneer men komt tot een, ver bod der toepassing van de atoomenergie. Dat wordt dan slechts het gemuilkortde dier dat elk oogenblik weer gevaar lijk kan worden. De kwestie is: de menschheid heeft haar een maal ontdekt en beschikt over deze ontzagwekkend^ krach ten, zonder dat zij er een ef fectief gebruik van kan maken. Dit heeft als kwaad gevolg de machtsdroom, die weer ge wekt en gevoed ernstiger wordt naarmate men het argument van zelfbehoud met recht kan aanvoeren 1 Maar hiermede vervalt de menschheid van haar democra tische beginselen en die val is dieper, dan toen het fascisme onderging aan diezelfde droom. Machtsaanbidding in welken vorm dan ook past niet in een werelu van democratische structuur en zou de vernielende macht ys.i net eene gevaar ont komen roept de mensch het andere op. Kan ae menschheid haar verval beter demonstree- ren? Het kan niet anders, men moet bij zulke constateeringen ikomen tot een diep en ernstig getuigen van het Christelijk ge loof. Daartoe moeten ze ons allen leiden om te ontkomen aan een afbrekend pessimisme. Hier voelen we ons geplaatst voor situaties van indrukwek kende nood en onbarmhartig lijden. Hier moeten we getui gen van den Schepper van het heelal die in het diepst van Zijn Drie-eenigheid de absolute lief de en zelfovergave is. Alleen een wereld waarin de erkenning leeft, dat wij be grensde menschen zijn, die niet zelf de verantwoording kunnen dragendat een wereld waarin wij zelf de normen en waarden vaststellen haar mogelijkheden verliest; dat wij tegenover een Levende en Waarachtige God verantwoording hebben af te voorschot aan de onderwijzers leggen en dat we ons voortdu- van het L.O., draagt, naar ana- Goederen en punten worden beschikbaar gesteld. - Liefdadigheidssigaretten. In een Woensdagavond gehouden radio-rede heeft minister Huysmans mededeelingen gedaan omtrent een extra-textiel-voor- ziening voor de noodgebieden. In overeenstemming met de opvattingen der regeering, heb ik, aldus de minister, opdracht gegeven tot het beschikbaar stellen van een hoeveelheid textielgoederen en textielpunten voor de zwaarst getroffenen in de noodgebieden. Deze extra voorziening zal een deel van de beschikbare wollen dekens en een groot deel van de beschikbare lakens en sloopen omvatten. Voorts zal een hoeveelheid textielpunten worden uitgereikt. Genoemde textielgoederen en punten zullen uitsluitend worden gedistribueerd in die gebieden, waar zich een zoodanige opeen- schelTjk geslacht ten grondslag hooping van oorlogsfactoren als bombardementen, plundering niet het minst onder den druk der spanningen in de wereld, maar men onderscheide hier wel naar doel en inhoud wat men met deze propaganda voor internationaliseering op het oog heeft. Als Christen voelen we veel, ja alles voor de internatio- naliteits-gedachte, maar dan die, die in wezen samenhangt met de bedoeling Gods in zooverre wij die hebben leeren zien en kennen uit Zijn Woord. De internationale gemeen schap tusschen de volkeren is een gedachte die aan het men- te deponeeren, waar het door des kundigen gedemonteerd zal wor den. Provincienieuws Het Oardanellen- vraagstuk. Radio Ankara heeft gerea geerd op het Sowjet-commsn- taar op het jongste Turksche antwoord aan de U.S.S.R. (in zake de controle der Dardanel- len). Het is juist, dat Turkije alvorens de nota te zenden het oordeel van Engeland en Ame rika gevraagd heeft. Dit ge schiedde op grond van het vriendschapsverdrag met Enge- evacuatie en inundatie hebben voorgedaan, dat het noodzakelijk is gebleken, daarvoor herstelstichtingen ter voortzetting van de taak van het commissariaat noodvoorziening en van bet Militair Gezag in het leven te roepen de meest geteisterde gebieden dus. De maatregel blijft uitsluitend tot deze z.g. noodgebieden beperkt. De distributie van textielgoederen en punten wordt in handen gelegd van herstelstichtingen, die geacht kunnen worden omtrent individueele nooden voldoende georiënteerd te zijn. Zij zullen voor de door hen vast te stellen benoodigde hoeveelheden dekens, lakens en sloopen, op nader bekend te maken tijdstippen bonnen en voor den aankoop van kleedingstukken speciale textielpunten uitgeven. Met deze bonnen en punten zullen de oorlogsgetroffenenen zich bij den detailhandel het benoodigde kunnen verschaffen. Voor hen die niet in staat zijn deze goederen uit eigen middelen te betalen, zal de liefdadigheid te hulp moeten komen. Bovendien zal een hneveeheid van 200.000 pakjes En- gelsche, Amerikaansche er. Egyptische import-sigaretten niet toereikend om in algemeerm distributie te brengen, ter beschikking worden gesteld van „Nederlands Volks herstel". Hiermede zal het mogelijk zijn een speciale- nader aan te kondigen verkoopactie te organiseeren waarvan de baten, welke geschat wor den op ongeveer een half millioen gulden ten hate van de nood gebieden zullen worden afgedragen. jaren een taak zullen hebben |}e besprekingen voor de distributie, die voor- loopig nog niet gemist kun- in Indië. land en de lange samenwerking nen word|ni voo= de verdee_ met ae v.b. ling van deviezen voor den jnvoer en om controle op den Het invasie- uitvoer te houden. Het is ge bleken, dat deze taken moei- voorschot voor onderwijzers. Er blijven altijd grens gevallen. Op door den heer Velthoven specialisten en leidende functio- gestelde vragen heeft de ..minis- narissen voor het hanteeren ter van Onderwijs het volgende var. de vestigingswetgeving, bij geantwoord De tweede bijeenkomst van de Commissie-Generaal en de Indo nesische delegatie ter bespreking van de politieke problemen heeft lijk aan de bedrijfsorganisa- gisteren te Batavia plaats gevon- ties kunnen worden over- den- gedragen. Een officieel communiqué zegt hierover, dat de standpunten en Voorts zal er nog langen tijd, werkmethoden werden besproken, misschien wel permanent, be- Verfere bijzonderheden hierover hoefte zijn aan een kern van u in een volgende zitting worden behandeld, die in het be gin van de volgende week zal - - j plaats vinden. Het communiqué .v, het voeren van industrialisatie- t t d! De regeling houdende de toe- politiek en bij het verschaffen diug 'adere kenning van het z.g. invasie- van gegevens voor de z.g. plan- ,heden kugiufen worden verJstrekt. jiing. Het is van belang voor deze NEDERLANDSCHE van de regeling inzake sftraf arbeidsovereenkomsten op rend te bezinnen hebben op logie onze verhouding tot God en het invasie-voorschot voor het langeren termijn te scheppen, den naaste, in zulk een wereld Rijkspersoneel het karakter Ook met de ambtenaren, die be is nog hoop op redding, maar van een gunst. trokken zijn bij de distributie. die redding ligt dan ook alleen' De omstandigheid, dat het welke vooralsnog niet gemist' door^deBntten officieel aan bij dit Christendom, dat het TROEPEN TE BUITENZORG. uc euilULcucuci*, uic uc- trokken zijn bij de distributie, Gisteren &s Buitenzorg welke vooralsnog niet gemist door de Britten officieel aan verleenen van die gunst be- kunnen worden, zal een derge- de Nederlandsche troepen alle dagen alleen met Christus perkt is gehouden tot het per- lijke regeling worden getroffen, overgedragen, waagt, zoodat er een zichtbaar soneel, hetwelk op 15 October zij het misschien met iet verband komt tusschen belijde- 1945 als zoodanig werkzaaam teren termijn. kor- nis en leven, tusschen Chris tus en den nood der wereld. Zoo tkomen we dan tot het andere alternatief, waartoe de ontwikkeling der atoomenergie was, behoeft niet als een on« billijkheid te worden aange merkt ten aanzien van hen, die in de periode 1 Sept. '44 October '45 op pensioen zijn gesteld. Het toenmalig kabinet wenschte die gunst slechts te verleenen aan hen, wier Tevoren had een' samenkomst plaats gehad tusschen brigadier- Er zal dus een ^behoorlijk „blij- generaal Scott, als vertegenwoor- vend gedeelte" zijnt diger van de Britsche strijdkrach ten te Buitenzorg, Dr P. J. A. Idenburg en Dr Hermani, als vertegenwoordiger van het Indo nesische ministerie van binnen- Op doorreis van New-York landsche zaken. 'dienst- 1 naar Cairo wordt vandaag met Ondertusschen is Hermam, met verband op genoemden datum |e". K.L.M.-lijntoestel op no<r bestond Het stellen van Schiphol verwacht de koning blikeinsche onder-minister van nog Desionn. «et stenen van Saudi-Arabië Zaterdan Financien, Hakim, per vliegtuig een grens, hoe ogtsch deze op van uit Bataria naar Sumatra ver in oogenschouw te nemen. zichzelf ook is, heeft steeds het Y.'iagt de ontstaan van grensgevallen ten- gevolge. Verlegt men met het De fotograaf van het derde oog daarop de gestelde grens, i rijk, Heinrich Hoffmann, is dan ontstaan nieuwe grensge-gisteren te Neurenberg gearreS- Het Engelsche Volkslied, vallen en bij hernieuwe correc- teerd, 1 tie de mogelijkheid, dat het aanvankelijk gestelde doel vol ledig wordt overschreden. Inmiddels wordt met de uit betaling van het invasie-voor schot volgens de bestaande regelen voortgang gemaakt. Staking Amsterdamsche gemeente personeel Hoo was de ontvangst te New-York? Omtrent de ontvangst van de gedelegeerden der V.N. wordt uit New-York gemeld: Serpentines van beursticker- strooken daalden neer op de hoofden van de afgevaardigden der SI vereenigde naties, toen zij op weg naar het stadhuis door New-York reden. Een zee van vlaggen wapperde bo ven de hoofden van een opeen gepakte menschenmenigte. De climax van de begroetingsplech tigheden was een aan alle afge- digden door het stadsbestuur aangeboden lunch in het groote hotel Waldoif-Astoria. Daarna maakten de afgevaardigden in auto's, geëscorteerd door politie op roodgeverfde motorrijwielen, een rit door de stad naar Long Island, waar de vergaderingen worden gehouden. De politie had uitgebreide maatregelen genomen en 2700 man langs den weg opgesteld. Hieruit krijgt men den in druk, dat de ontvangst zeer geestdriftig was. Bij de ontvangst ten stad- huize, verklaarde echter de sioten het loon voor dezen dag, dakrop'overleden'" voorzitter, Spaak, den indruk wegens ongeoorloofd verzuim te hebben gekregen, dat een ;n te houden en voorts het Volgens een officieele verkla- groote en vriendelijk gestemde gem.personeel kenbaar te ma- rinS van hat Grieksche derde menigte op straat misschien kerli dat B. en W. deze staking legercorps zijn 50 rebellen ge- -j. AnnA SO crt*wnr>A t*rt 10 wvan. een delegatie, onder wie de repu- koning door naar uit Batavia naar Sumatra ver- trokken, om den toestand aldaar Gewapende tegenstanders €e" .st c* o i van de Grieksche regeenng eemSde Naties in den St. Paul te hebben telefoon- en telegraat- Londen is, aldus meldt de N. R. Crt., met goedkeuring van den Koning het derde couplet van het lijnen, die Athene en Saloniki, de twee grootste steden van Griekenland, verbinden, doorge- Engelsche volkslied^ vervangen sneden. door een vers, dat in het begm „- van de vorige eeuw door den pre- - B/'?°D,nZcn van 25.'000 mark dikant W. E. Hickson werd ge en 6000 sigaretten zijn in het dicht vooruitzicht gesteld voor aan- He't 0fficieele derde couplet wijzingen, die zullen leiden tot ;ujdt ais volgt: de arrestatie van de personen, verantwoordelijk voor de bom- 0 our God, arise, In den Amsterdamschen ge- aanslagen, die vorige week te Geatter our enemies, meenteraad is Woensdag ter Stuttgart zijn gepleegd. And make them fall; sprake gekomen de staking van Kurt Daluege, de voormalige Confound their politics een deel van het gemeenteper- protector van Bohemen en Mo- Frustrate their knavish tricks; soneel op 24 September j.l. ravië, is, kort nadat hij tot den On Thee our hopes we fix; De communist H. Gortzak dood door den strop veroor- God save us all", verklaarde, dat de stakers geen deeld was, terechtgesteld. j terugzetting in loon en ook Xe Rotterdam is een glazen-Ij?' Heere God sta °p. geen berisping zullen, aanvaar-Wasscher toen hij tegen den ge- Verstrooi onze vijanden den. I vvaoouuw ivvu ItXtll Utii ke- vei van de „Bijenkorf" zijn En breng hen ten val De heer Francke, wethouder, werk verrichtté van de vierde Verstoor hun politiek deelde mede, dat B. en W. be- verdieping gevallen. Hij is kort X6"#6'- hU" sc,hurkensVeke" niet zoo enthousiast was in haar begroeting van de afge vaardigden als deze wel zouden wenschen. Spaak veronderstelde, dat de menigte misschien niet het volle vertrouwen in het werk der V.N. bezit, niet als critiek. ernstig afkeuren. dood, 50 gewond en 19 gevan gen genomen bij een aanval van Grieksche troepen op een Blijven de Rijksbureaux? sterkte bij Karditza in Thessa- Het personeel is met honder- TROEPEN VOOR INDIË. Het motorschip „Ruys" den weggeloopen, toen de mec- 'kij""bedëeidè dit ninS P°«t vatte, dat door ophef- finer van vele distributies de - - orwv. Rijksbureaux wel spoedig zou- Woensdag met meer dan^ 2000 „Da bevolking heeft mis- den verdwijnen, aldus verklaar- man van de 7-December-divisie te sohien gelijk om nog niet de 9ecr.-gen. prof. dr P. Kuin Tandjong Priok aangekomen. De heelemaal enthousiast te ;n een radiorede troepe" hel$.en. SabanS bezocht' zijn", aldus Spaak, „omdat waar de militaire kapel, die met wij slechts aan het begin van HIJ[ zette echter uiteen, dat het schip was meegekomen, een ons werk staan." de Rijksbureaux zeker nog concert uitvoerde. Op U is onze hoop gebouwd God behoede ons allen). In plaats hiervan zong men: „Nor on this land alone But be God's mercies known From shore tot shore. Lord, make the nations see That men should brothers be, And form one family The wide world o'er", (Noch voor dit land alleen Maar laat Gods genade kennen Van kust tot kust Heer, laat de volken inzien Dat menschen broeders moeten zijn En één gezin vormen Over de hsele wereld.) Belastingen. Bevorderd met ingang van 1 November 1946 tot Hoofd-Assis- tent de navolgende Assistenten: D. P. Versluijs, Middelburg; J. A. Kroeders, Middelburg; P. Vingerling, Souburg en tot Hoofd-Assistent-Chef-Dienstge- leider de Assistent J. H. Drieoel te Middelburg. MIDDELBURG. Woensdag 30 Oct. a.s. des avonds half acht hoopt Prof. Wisse een openbare rede getiteld: „De Hellevaart van den rijken man" in de Lange Delft-Kerk, uit te spreken. Installatie nieuwe burgemeester. De nieuwe burgemeester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sand- berg tot Essenburg, zal in de bij zondere raadszitting van Dinsdag 5 November a.s. worden geïnstal leerd door den waarnemend bur gemeester J. W. Kögeler. Deze zitting zal gehouden worden in de groote zaal van het Schuttershof en zal om twee uur aanvangen. O.m. zijn alle burgemeesters der Walchersche gemeenten uitgenoo- digd. Na afloop zal er gelegenheid bestaan om met den nieuwen bur- gemester kennis te maken. VLISSINGEN. Geslaagd voor het Machinisten diploma B Scheepswerktuigkun- de theoretisch gedeelte de heer H. J. Plokhooij, leerling der „De Ruyterschool". Evangelisatie-Samenkomsten Met ingang van Zondag 27 Oct. a.s. zullen des Zondagsavonds aanvangende acht uur in de om geving van de muziektent op het Bellamypark openluchtsameiikom- sten worden georganiseerd. Deze diensten gaan uit van de Geref. en Chr. Geref. Kerk; waarschijn lijk, dat ook binnenkort de Doopsgez. Gemeente hieraan zal medewerken. De voorgangers zijn de plaatselijke predikanten, ter wijl ook zangkoren zullen mede werken. Blijkens een publicatie in ons nr, van Zaterdag a.s. zal door B. en W. worden overgegaan tot het afsluiten van de Aagje De kenstraat vanaf de Schelüestraat tot aan de Van Dishoeckstraat. In dit straatgedeelte zijn reeds een aantal huizen gesloopt, die bij het geweldige bombardement van 24 April 1942 werden ver woest. De nog overgebleven hui zen zullen ten behoeve van de Kon. Mij „De Schelde" worden onteigend. Op dit gedeelte zal deze Mij. eerlang overgaan tot het plaatsen van den loods voor elec- trisch lassen. Ingevolge een raadsbesluit genomen in de laatst gehouden zitting wordt thans door de po litie toezicht gehouden op het in- en uitstappen in de bussen naar Middelburg. Daartoe is aan het eindpunt Betje Wolffplein een hekwerk geplaatst waardoor het al te aan matigende instappen van zeker soort passagiers behoorlijk wordt beperkt. GOES. Tienjarig bestaan Hervormd Kerkkoor. Het is een dezer dagen tien jaar geleden, dat het Kerkkoor der Ned. Herv. Kerk te Goes werd opgericht. De oprichting was een gevolg van de steeds toenemende belangstelling op kerk-muzikaal terrein. In Nederland is men zich de laatste decennia bewust gewor den, dat de kerkmuziek een voor name plaats in de Liturgie in neemt. Over de koorzang, die een voor name plaats inneemt, wordt veel gediscussieerd. Wij denken aan de Haarlemsche Kerkmuziek- conferentie van dit jaar, en de Tweede Conferentie Psalmgezang van de Stichting' Psalmgezang Geref. Kerken te Utrecht. Het Goessche Kerkkoor heeft op het gebied van nieuwe Protes- tantsche kerkmuziek reeds pio nierswerk verricht. Wij herinne ren ons' b.v. uitvoeringen van wer ken van Schuurman, Oskam, v. Westering, moderne componisten, die de kerk nieuwe en goede koor muziek hebben gegeven. Er bestaat bij sommige kerk koren de neiging om liederen te zingen, die op zichzelf misschien wel mooi zijn, maar die niet pas sen in den Eeredienst. Wij mee- nen, dat in de afgeloopen tien jaar het Herv. Kerkkoor te Goes zooveel mogelijk getracht heeft, datgene te brengen, dat voldoet aan de zeer hooge eischen van Kerk en Eeredienst, Het ligt in de bedoeling om het 10-jarig bestaan te herdenken in een specialen dienst op 31 Oct. a.s., waaraan de kerkkoren uit Middelburg, Vlissingen en 't Zand 'zullen medewerken. HEINKENSZAND. Door het gemeentebestuur is een aanvrage ingediend tot ont eigening van gronden in de van Citterstraat voor den bouw van Middenstandswoningen. Het sluitingsuur voor kap perszaken is gebracht op 8 uur. YERSEKE. Deze weck zijn van de Wadden door een mosselkweeker uit Har- lingen ongeveer 1000 ton beste kwaliteit-mosselen aangevoerd, be stemd voor de mosseibedrijven. KRABBENDIJKE. Afscheid burgemeester. In een a.s. Woensdagmiddag om 3 uur te houden raadsverga dering hoopt' Jhr Sandberg af scheid te nemen als burgemeester dezer gemeente. Des avonds zal de bevolking gelegenheid krijgen in 'het ge meentehuis afscheid te nemen. SOUBURG. Gemeente-avonden. Door den kerkeraad van de Ned. Herv. kerk is besloten in het a.s. Winterseizoen vier ge meenteavonden te houdende eer. ste hiervan wordt gehouden a.s. Maandag 28 October, waar Ds L. C. Spijkerboer zal spreken over het onderwerp „Het gezin". ZIERIKZEE. De Maandag gehouden verga dering van de Oranjevereeniging had een zeer onrustig verloop. Ingekomen was een schrijven 1 van den heer J. Wilbrink, waar in deze bezwaar maakte tegen de wijze waarop de heer v. d. Schie als bestuurslid was geroyeerd. Na eenige bespreking werd tot stem ming overgegaan, met het resul taat dat het besluit met 103 tegen 86 stemmen werd herroepen. Alle andere bestuursleden stel den daarop hun mandaat ter be schikking. Het bleek niet moge lijk tot de verkiezing van een nieuw bestuur te komen. BROUWERSHAVEN. In de jongste raadsvergadering verklaarde de heer Dekker (P. v. d. A.), dat de heer Priem als lid geroyeerd is in verband met zijn houding bij de wethouders verkiezing. Een verzoek van den heer A. v. Nieuwenhuize om aan de Kroon voor te stellen het besluit waarbij het maximum aantal -Drankwet -vergunningen werd be perkt in te trekken, werd met 4 tegen 3 st. ingewilligd. Tot bestuursleden van de bouw- vereeniging werden aangewezen de heeren J. P. Priem en P. de Moor. Besloten werd verder mee te werken aan de weer instelling van den schoolartsendienst, de jaar wedde der wethouders te bepalen op f 125 en aan het personeel der gemeente een z.g. opbouwtoelage toe te kennen. Zón au Maan Zaterdag. Zon op 7.22 u., on der 17.25. Maau op 8.47 u,, onder 18.13 u, Hoog water to Vlissingen Zaterdag 26 October. 2.36 u. 2,20 m., 14.44 u. 2.14 m. Ondanks de wapenstilstand In Indië gaat de Indische radio spreker Soetomo rustig door de republikeinen op te wekken den strijd voort te zetten. Wij moeten dit, zoo merkt nu de speciale correspondent van „Het Vrije Volk" te Batavia op, niet al te tragisch opvatten. Om te beginnen is er geen wa penstilstand gesloten, maar een bestand. En dan: republikeinsche leiders wier oordeel ik over dezen orator inwon, ontzegden hem elk poli tiek inzicht. Bovendien moet men niet vergeten, dat het bestand slechts enkele dagen oud is. De zaak zit dus zoo, dat een 24-jarig jongmensch wien elk po litiek inzicht ontbreekt, in de resi dentie van Soekarno gelegenheid krijgt de mannen van de T.R.I te waaschuwen, zich aan geen wa penstilstand te storen, maar te blijven vechten. Toch moeten we dit niet al te tragisch opvatten. Lamme Goedzak is nu eenmaal gewoon veel over zijn kant te ia- ten gaan. Luchttorpedo opgehaald. Een in de Maashaven te Rot terdam werkende baggermolen heeft een bom, een z.g. luchttor pedo van ongeveer 100 kg. aan de oppervlakte gebracht. Gelukkig is het gevaarte niet ontploft. Er is een kraan aan te pas moeten ko men om het projectiel op den wal Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (Wijk I), G. W. C. Vunderink, Ind. pred. met verlof; te Mau- rik, Zundert en Groningen (Waalsche kerk), A, N, Lang- hout, cand, te Kamerik; te Delf zij 1( C. L. Verbaas te Schipluiden; te Elburg, D. v. d. Ent Braat te Montfoort. Aangenomen naar Rotterdam (pred. v. d. scholen), F. Ober man, Ind. pred. met verlof. Bedankt voor Kamperland, A. v, Roon te O.- en N.-Wetering. Geref, Kerken. Tweetal te Schoonoord, M. J, v. Dijken te Nunspeet en H. Veenstra te Colijnsplaat. Beroepen te Borger, H. J. Spier te Helpman; te Rockanje, W. F. van Brussel, cand. te Delft; te Schoonoord, M. J. v. Dijken te Nunspeet. Bedankt voor Hoornster- zwaag, W. Seinen te Baarn; voor Overveen, K. Bokma te Waarder. Geref. Kerken (art, 31 K.O.) Bedankt voor Ulrum, F. Mul te Haarlemmermeer O.Z, Geestelijke verzorging militairen. Deputaten van de Geref. Kerken voor de geestelijke ver- j zorging van Land- en Zee macht, benoemden tot predi kant voor de militairen Ds W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom. Samenwerking Oud-Geref. groepen. Behalve verschillende op zich zelf staande gemeenten zijn in ons vaderland twee richtingen te onderscheiden in de groepen van Oud-Geref, Gemeenten, n.l. die in wijlen ds L. Boone te St, Philipsland hun leider had den en die welke wijlen ds H. de Jonge te Kampen volgden. Naar wij vernemen hebber. TRIBUNAAL TE GOES. Zitting van Donderdag 24 October 1946. Louis de Roo, kan toorbediende te 'saneer Abts- kerke. Deze eerste gedagvaarde werd er van beschuldigd, dat hij symp. lid van de N.S.B, was geweest en op verschillende wijzen hulp verleend heeit aan den vijand. Mr Vlaming, de voorz., merk te op, dat besch. zijn schuld nóg niet inziet. Een man van zijn ontwikkeling had beter kunnen weten. Verdediger was mr Kuipers, die het onbelangrijke van zn werk dat besch. gedaan had schetste. Verdediger drong aan op spoedige vrijspraak. Het tribunaal heeft na de zit ting tot zijn vrijlating besloten. Jacob de Keizer, arbeider te Kapelle, werd er van beschuldigd, dat hij lid van de N.S.B. was geweest en van de W.A., propaganda gemaakt, politiediensten verricht en en kele personen voor anti-Duit- sche „misdaden" heeft verraden. Beschuldigde ontkende ver schillende zaken ooit te hebben gedaan, wat mr Vlaming de op merking ontlokte, dat alle N.S.B.-ers onschuldig waren. Besch. kon het erge van zijn houding niet inzien. Zijn verdediger was mr Se- pers, die een milde straf vroeg. De laatste gedagvaarde in de morgenzitting was Jan S a a - man grondwerker te Wolfaarts- dijk. Deze werd ervan beschuldigd zich aangesloten te hebben bij de N.S.B. en de W.A., wachtsman te zijn geweest en als zoodanig een geweer te hebben gedragen, propaganda te hebben gemaakt en blijken van ingenomenheid heeft gegeven met den vijand. Mr Vlaming noemde dit een zwaar geval, dat eigenlijk voor 't Hof behandeld moest worden. Vooral het feit, dat besch. in uniform in Duitschen dienst ge weest was, woog zwaar. Ook in dit geval was Mr Se- pers de verdediger, die een spoe dige invrijheidstelling vroeg, Maria Jacoba Loker- s e te Putte. Deze „dame" werd ervan beschuldigd dat zij zich als sjmip. lid bij de N.S.B. 'had aan gesloten, blijk gegeven heeft van ingenomenheid met de Duitschers, gewerkt heeft voor de Duitschers en haar echtgenoot heeft verra den. Alleen om feestjes bij te kunnen wonen was besch. lid geworden van de N.S.B. Het ergste in de beschuldiging was wel, dat ze haar man aangebracht heeft bij de S.D. voor het luisteren naar den Engelschen zender. Mr Terwoert de verdediger merkte op, dat de motieven dicht bij lagen en dat het voor haar pleitte, dat ze alles ruiterlijk be kend heeft. Uitspraken in alle gevallen Donderdag 7 Nov. commissies uit beide gemeenten thans een samenspreking ge houden en als een der eerste re sultaten daarvan kan worden geboekt het bes'.uit om aan de predikanten van beide groepen toestemming te verleenen in elkanders gemeenten het Woord te bedienen. Naast de Oud- Geref. Gemeenten, die tot bo vengenoemde groepen behooren zijn er nu nog zelfstandige Oud-Geref. Gemeenten te Alk maar, Amsterdam, Gouda, 's Gravenhagc, Kralingschcveer, Monster, Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Onderwijs. Te Leiden slaagde voor het cand. examen geneeskunde de heer F. C, Stam te Goes,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1