De Britsehe buitsilondsche politiek. Vermogensheffing-ineens. op den BON? Atoomenergie en Internationalisatie. De Koningin en Haar lidmaat- schap van vereenigingen. Op bezoek bi] Soekat'no. Vredesverdrag met Duitschland. Bevin spreekt in het Lagerhuis. Samenwerking ter voorkoming een volgende catastrofe. van Het Consumenten-crediet. wat Wetsontwerp dezer dagen te verwachten. Opbrengst geraamd op f 2 milliard. Wat gebeurt er in Indië KRUIMELTJES tribunaal te goes. Sticfctiug „Zecuwseh Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren; Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswigckstr. Tel. 2052 i. Vanaf het moment, dat de atoombom een slot forceerde aan den laatsten wereldoorlog zijn er aan de na-oorlogsche problemen nieuwe toegevoegd, die naar aard en belangrijkheid tot de gewich tigste gerekend moeten worden, Want in de sfeer der onderhande lingen die op den vrede gericht waren en inmiddels beëindigd zijn, ontbrak het zoo onontbeerlijke evenwicht, omdat er op den ach tergrond der besprekingen een machtselement was ingeslopen, dat op de wederzijdsche verhoudingen der volkeren een funeste invloed heeft uitgeoefend. Men vreest nog altijd het alter natief, door een Amerikaansch woordvoerder zelf eens in het licht gesteld, door te zeggen „Practised heeft de wetenschap geen enkele afdoende verdediging tegen de atoombom gevonden. Ons rest geen ander alternatief tot eigen behoud, dan voort te gaan met de fabricatie en de verbete ring van dit wapen". Hoe diep de vrees in het hart der volkeren was gezonken, wer den we gewaar, toen Stalin zijn beruchte verklaring aflegde; niet te gelooven aan een nieuwen oor log. Een geluid overigens, dat nu door vele staatshoofden en poli tieke leidslieden met meerdere of mindere overtuiging wordt her haald Nu opeens bleek niemand aan dat gevaar te ge'ooven, deson danks ging er een zucht van ver lichting door de wereld en de leiders op het politieke wereld front haastten zich om door deze uitlatingen de spanningen in de wereld te doen afnemen. Deson danks voelen we ons geen van al len overtuigd. We willen het erg graag ge looven, maar de tastbare bewij zen zijn zoekl Gezien dit alles is het geen wonder dat men zich al- lerwege in het probleem der atoomenergie heeft verdiept en dat men zich ook van kerkelijke zijde ernstig afvraagt hoe wij ons hebben in te stellen op deze krach ten die de menschheid hiermede in handen is gegeven. Dit denken heeft geleid tot het eenig andere alternatief, dat een redelijke kans biedt de atoom oorlog te verdrijven en de Wes- tersche beschaving voor vernieti ging te bewaren; de vorming van een hechte wereldgemeenschap. Het is goed, dat we hierbij op merken, dat de gedachte aan een wereldgemeenschap lang niet nieuw is, en dat de urgentie is voortgevloeid uit de ontwikkeling der atoomenergie. Zij karakteri seert daarmede de spanning en den nood waarin de wereld momenteel verkeert. Het is juist dezen nood, die we ons blijvend bewust moeten blij ven, al mag het zijn, dat velen zich nog verre van aangerand gevoe len, gelijk dat eens tijdens de be zetting het geval was. Want die nood wordt er niet minder om door haar te negee- ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No, 476 PRQTESTAWTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 24 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. <Sp= if) «ite.,.rafeiwjj vrS» Zon en Maan- Vrijrtag. Zon op 7.21 u., onder 17.27 u. Maan op 7.35 u. on der 17.55 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 25 October: 2.06 u. 2.17 m., 14.14 u. 2.11 m. ren. Hij is er en als volksgemeen schap èn als kerkgemeenschap, èn als individu vraagt dit van ons een instelling, een keuze, een inzicht en misschien ligt juist wel daar de nood in, dat het zoo moei lijk is geworden om in deze din gen tot klaarheid te komen en hoe wij er tegenover moeten staan als christen. Daarvan raken we diep over- tuigd wanneer we ons b.v. ver diepen in het rapport van de com missie, benoemd door den raad der Engelsche kerken, om de pro blemen te bestudecren, voort vloeiende uit de ontwikkeling der atoomenergie. Want wat bij het studeeren van dit rapport zoo indrukwekkend wordt, zijn de volgende feiten, die we op deze wijze zouden kunnen I samenvatten. Ten eerstetot welke diepgaan de analyses dit atoomprobleem noodwendig leidt, waaruit blijkt hoe ernstig het leven met dit probleem verweven ligt. Tweedensde groote overtui gende ernst die deze Godvreezende mannen daarbij beheerschen gaat, waarbij men niet meer ontkomen kan aan de overtuiging, dat hier geworsteld wordt met problemen I die niets meer of minder inhouden dan het behoud of den ondergang der beschaving. Derdens: dat men met dit ern stige onderzoek tot vragen komt, waarop de stellers het antwoord practisch moeten schuldig blijven. Naar bekend, heeft H. M. de Koningin opdracht gegeven aan een door haar tot dat doel samengestelde commissie een onderzoek in te stellen naar de gedragingen gedurende den bezettingstijd van die vereenigingen, waarvan zij lid of Be schermvrouw is of waaraan zij het recht heeft verleend het praedicaat „Koninklijke" te voeren. H. M. de Koningin heeft thans, na het advies van deze com missie te hebben ingewonnen, besloten als lid van het genoot schap „Puichri Studio" te 's-Gravenhage te bedanken en niet langer als Beschermvrouwe van dit genootschap en van de maat schappij „Artl et Amicitiae" te Amsterdam en van de vereeniging „St. Lucas" tc Amsterdam op te treden, Aanleiding hiertoe heeft H, M, gevonden in de aanmelding dezer vereenigingen bij de Kultuurkamer tijdens de Duitsche bezetting. Onlangs hebben Dr Koets en eenige andere Nederlanders, zoo genaamd op eigen gelegenheid een korte studiereis gemaakt naar Midden-Java. Het was een korte reis. Van studie kon geen sprake zijn, Het verslag bevatte dan ook wei nig anders, dan niets-zeggende mededeelingen. Deze commissie is ook op be zoek geweest bij Soekarno, den opper-collaborateur in Indië, die zich steeds op den achtergrond houdt en vanuit het verborgen aan de touwtjes trekt. Dit wekte éênige verbazing. Hoe was 't nu mogelijk, dat deze heeren bij Soekarno verzeild raak ten? Ja, dat was een vreemde ge schiedenis. In de republikeinsche bladen lazen de heeren plotseling, dat ze door Soekarno zouden wor den ontvangen. En zij hebben toen I niet willen weigeren, om de ver dere reis niet te doen misluk- ken.... Zij werden dus eigenlijk een beetje overvallen. Soekarno heeft zoo op een sluwe manier weten te bereiken, dat hij min of meer officieel er kend werd. Ter verontschuldiging wordt er nog aan toegevoegd, dat Soekarno nu toch eenmaal een realiteit is in de realiteit der republiek. Het is alles even onbeholpen, we zouden haast zeggen, onwaar achtig. Intusscheri blijkt wel zeer dui delijk in welke richting er ge stuurd wordt in Indië. Deportatie Duitsche technici en arbeiders. Krachtige protesten. De Sovjet-autoriteiten hebben bevel gegeven tot het wegvoeren van Duitsche technici en arbeiders in de electriciteitsindustrie uit den Oostelijken sector van Berlijn. Aldus wordt door radio Frankfort medegedeeld. De leiders der Soc. Dem. partij hebben deze deportatie in een resolutie krachtig veroordeeld „als een inbreuk op de mensche- lijke rechten en het' principe van het internationaal recht. I De sociaal-democratische partij zal niet werkeloos blijven, wan neer er maatregelen in Duitsch- land worden genomen, die on langs nog door de vonnissen in Neurenberg voor de geheele wereld zijn veroordeeld. De partij zal alle wapenen, die de werkende klasse ter beschik king staan, gebruiken om de rechten der arbeiders te verde digen". In welingelichte kringen te Londen verwacht men, dat de En gelsche regeering het verzoek van Denemarken, om in verband met de vredesregeling met Duitschland geraadpleegd te worden, zal in willigen. Men verwacht dat de vier groo te mogendheden alle landen van Europa zullen raadplegen in het bijzonder de landen, die bij be paalde aspecten van het vredes verdrag met Duitschland belang hebben, zooals Denemarken, Bel gië, Nederland, Polen en Tsj echo-Slowakije. Ter inleiding van een twee- daagsch debat heeft Bevin, de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken een rede gehouden over de Britsehe buitenlandsche politiek. Een door hem gedane mededeeling, dat de Britsehe troepen uiterlijk op 30 Nov. uit Nederl.-Indië zullen wor den teruggetrokken, werd met gejuich begroet. Sprekende over de algemeene politiek, zeide hij o.m., dat de tweede wereldoorlog zulk een el lende heeft veroorzaakt, dat in dien men een volgende catastrofe zou willen voorkomen, de geheele wereld een nieuwe regeling op zeer breede basis zou moeten tref. fen. Het herstelvraagstuk na dezen oorlog ligt geheel anders, dan na de vorige. Ten behoeve van de veiligheid in de toekomst werden de twee voornaamste agressieve mogendheden ter aarde geworpen en het is noodzakelijk ze dusdanig onder controle en be zet te houden, dat zij niet opnieuw agressieve landen zullen kunnen worden. Hiertoe wordt, voortvloeiende uit de overeenkomst van Potsdam aan den buitenkant, inplaats van het midden uit begonnen. Maar zelfs hierbij rijzen dusdanige te genstellingen en moeilijkheden, dat de taak er uiterst moeilijk door wordt en geduld, verdraag zaamheid en „voordurend weg trekken van den oorlog zelve" vergt. Een van de grootste fou ten, die de vredestichter# na den eersten oorlog maakten was het negeeren van de Rus sische positie. Indien men deze vergissing niet had be gaan, zou tusschen beide oorlogen meer vertrouwen bestaan kunnen hebben, in dien de Ver. Staten ook tot den Volkenbond zouden zijn toegetreden. „Het Huis zoo zeide hij zal wel bekend zijn met onze moeilijkheden, ontstaan uit de vele propaganda tegen het Britsehe imperium en gemeenebest. Men komt altijd in de verleiding hier op te antwoorden, hetgeen de dingen dikwijls nog maar moei lijker maakt. Ik ben echter van meening, dat de bijdrage, die wij in deze twee wereldoorlogen hebben geleverd, de prijs, die wij in bloed en geld hebben betaald, onze moreele aan spraken en de getrooste opoffe ringen niet elke vijf minuten een rechtvaardiging van ons bestaan noodzakelijk maken. Ik geloof, dat onze standvastigheid en ons geduld hun eigen belooning zullen geven". Sprekende over het Verre Oos ten verklaarde Bevin, dat de ma- terieele demiiitariseering van Ja pan is beëindigd. Het gaat er thans om, te zorgen, dat de Japan, neezen noch de middelen, noch den wil meer bezitten om het pad der agressie opnieuw te betreden. „Wij wenschen een blijvenden vrr.de met Japan te sluiten". Het Sowjet-verzoek om een basis aan de Dardanellen zou. aldus Bevin, een onge oorloofde inbreuk op ds soti- Japansche zeemijnen veroor zaken 50 dooden en gewonden Te Menado zijn dertig personen gedood en twintig gewond ten gevolge van de ontploffing van achttien Japansche zeemijnen. vereiniteit van Turkije ten gevolge hebben. De Britsehe regeering zal mee helpen om tot een oplossing van dit moeilijke probleem te geraken. Als de zenuwenoorlog in deze ge ëindigd is, zal de kwestie op veel betere basis kunnen worden be handeld. Bevin sprak vervolgens o.m. over Duitschland Overeenstemming ten aanzien van Duitschland is zoowel de toetssteen voor de betrekkingen tusschen de vier groote mogend heden als onze gelegenheid om een blijvende vrede op te bouwen. Ten aanzien van de overeen komst van Potsdam zeide Bevin, dat Engeland niet bereid is die gedeelten hiervan, die ongunstig voor dit land zijn, na te komen, indien ook andere gedeelten niet zouden worden nageleefd. „De overeenkomst van Potsdam moet of in haar geheel worden nageleefd, of er moet een nieuwe overeenkomst in het leven worden geroepen". De Britsehe regeering heeft besloten de Fransche voorstellen voor het Saar- gebied te aanvaarden; zij kon die voor het Rijnland en het Ruhrgebied niet aan bevelen. De Duitsche industrie heeft een belangrijke rol in de Europeesche economie te spelen. Het was niet de bedoeling van Engeland deze industrie geheel en al te vernieti gen, behalve voorzoover zij de veiligheid in gevaar zou kunnen brengen. Bevin besloot met de woorden: „Wij zullen onze doelstellingen met kracht nastreven, dan ben ik er zeker van, dat de wereld het werk, dat we verrichten, zal er kennen". De woordvoerder van de Con servatieven verklaarde, dat hij in groote trekken met Bevin accoord kon gaan. Hij legde er den nadruk op, dat de productie der Duitsche industriegebieden in de eerste plaats ten goe de behoort te komen van die landen, welke er het meest behoefte aan hebben, o.a. Nederland. De spreker van de linkervleugel der Labour-partij verklaarde zich voor een meer Russisch gezinde politiek. ENGELSCHE SCHEPEN OP EEN MIJN GELOOPEN. De Engelsche torpedojager „Saumarez" is na het vertrek uit Korfoe, tusschen Korfoe en Al banië op een mijn geloopen. Ook het slagschip „Volage" liep op een mijn en verloor zijn boeg. Beide schepen zijn echter vlot. Nader wordt gemeld, dat hier bij ongevallen te betreuren zijn. Het is nog niet bekend, of er per sonen om het leven zijn gekomen. „SCHWAB1SCHE VOLKS- JUGEND" ONTBONDEN. Op bevel van het Amerikaan- sche militaire bestuur in' Würt- temberg-Baden is de „Schwa- bische Volksjugend" een 3000 le den tellende jeugdbeweging ont bonden. Naar verklaard wordt heeft deze beweging herhaaldelijk het verbod tot het voeren van politieke actie overtreden. Een officieel onderzoek heeft aangetoond, dat Duitsche Communisten uit de Russische zóne politieke redevoe ringen hielden. DE VEROORDEELDEN TE NEURENBERG. In de gevangenis van Spandau te Berlijn is men bezig geweest met de voorbereidingen voor de ontvangst van de zeven nazi-lei ders, die door het Tribunaal te Neurenberg werden gevonnist, en verscheidene honderden andere oorlogsmisdadigers. De gevangenis zal, naar ver wachting, per 3 November ont ruimd zijn. De zeven uit Neuren berg zullen waarschijnlijk aan het eind van die maand daarheen wor den gebracht. Berlijnsche gemeente- ra cid ave rkio.' .-qen. Dinsdagavond zijn te Berlijn de officieele definitieve uitslagen van de Berlijnsche gemeenteraads verkiezingen bekend gemaakt Sociaal-Democraten 999.170 stemmen (48,7 pet.). Christen-Democraten 454.202 stemmen (22,1 pet.). Socialistische Eenheidspartij 405.992 stemmen (19,8 pet.). Liberale Democraten 192,527 stemmen (9,4 pet.). Ongeldig 39,164 stemmen. Daar men het over de juist heid van sommige uitslagen nog niet eens is, kunnen in de komende drie weken nog kleine veranderin gen optreden in deze einduit De Engelsche regeering is ech ter van meening, dat de publicatie van dergelijke foto's ongepast en ongewenscht is. BRAND TE BANDJERMASIN. Op het haventerrein te Band- jermasin heeft een hevige brand gewoed die een millioenen- schade heeft veroorzaakt, Het moeizaam en energiek werk van de gewestelijke recherche heeft geleid tot de ontdekking van de daders. Voor het stich ten van den brand was een complot gevormd, dat geheel ontmaskerd Is. Zeven personen zijn in arrest gesteld. Republikeinsche actie. De Indonesische pers meldt de aanstelling van Jacob Siregar tot vertegenwoordiger van het repu blikeinsche ministerie van defen sie voor Sumatra. Deze Siregar kon het evenals Soekarno met de Japanners heel goed vinden. Hij was leider van een door de Jappen opgerichte verzetsorganisatie. Verklaringen van Byrnes. Amerika bereid te heipen, mits De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, heeft verklaard, dat hij bereid was na de algemeene vergadering van de V N. met den raad van minis ters der groote vier naar Europa temg te keeren, mits Molotov erin zou toestemmen, dat dan de vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk volledig zouden worden besproken. Ten aanzien van de economische hulp van Amerika aan landen van de z.g. Russische invloedssfeer zeide Byrnes, dat voor deze lan den geen uitzondering wordt ge maakt. Slechts landen, die Ameri kaansche leeningen beschouwen als een poging Europa economisch tot slavernij te brengen, zullen van steun verstoken blijven. Krans voor Göring. Aan het monument voor oor logsslachtoffers, dat zich voor de dorpskerk in het plaatsje Ge- schwend (Württemberg) bevindt, heeft men een krauB aangetroffen met de namen van Gbring, Keitel en Jodl. Foto's der opge hangen nazi's. De foto's van de lichamen der te Neurenberg opgehangen nazi's zijn door de Amerikanen, Fran- schen en Sovjets voor publicatie in de nieuwsbladen vrijgegeven. Deviezen-smokkelaars staan terecht. Verschillende effectenhandela ren hebben van den Economischen Politierechter te Amsterdam flin ke straffen te slikken gekregen, omdat zij betrokken waren in een geruchtmakende deviezensmokkel- affaire. Met behulp van twee be kende figuren uit de Zwitsersche financieelc wereld werd in Zwit serland goud gekocht, gedeelte lijk werd dit naar Frankrijk ge smokkeld en daar verkocht en het restant werd ons land binnenge bracht, natuurlijk met ontduiking der deviezenwetten. De heeren, waaronder bekende personen uit de Amsterdamsche beurswereld, hielden er een aparte code op na om elkaar op de hoog te te brengen van het slagen der transacties. Slechte vaderlanders werden zij genoemd door den Politie-rcchter, omdat zij ons land ernstig bena deelden. Hij veroordeelde de 11 verdachten tot geldboeten vari- eerend van 10.000 gulden tot 1000 gulden. In één geval werd boven dien f 94.000 verbeurd verklaard. De uitgedeelde gevangenisstraffen opgelegd naast de geldboeten, va rieerden van 2 jair tot 2 maanden. Dr Hirschfeld wordt gerehabiliteerd. Naar gemeld wordt, is liet IC.B. betreffende het beroep, dat Dr Hirschfeld had ingesteld tegen het hem verleende eervol ontslag als secretaris-generaal van de depar tementen v. Handel en Nijverheid en van Landbouw en Visscherij, binnenkort te verwachten. Dit be sluit zal een rehabilitatie van Dr Hirschfeld beteekenen. Naar de Haagsche redacteur van „Trouw" verneemt, zal dezer dagen bij de Tweede Kamer aan hangig worden gemaakt, het wets ontwerp inzake vermogenshef fing-ineens. De belasting bedpaagtOver het gedeelte van de belastbare som dat bedraagt f 100.000 of minder, 10 procentvan f 100.000 tot f 200.000, 15 procent; van f200.000 tot f 500.000, 20 procent van f 500.000 tot f 1 millioen, 22,5 procent en over het gedeelte, dat ligt boven f 1 millioen, 25 procent De heffing naar het voorgestel de tarief zal voor een groot deei kunnen worden voldaan in den ■vorm van vrij geld, geblok keerd geld, inschrijvingen in het grootboek 1946 en staatsobliga ties en voorts voor een deel in den vorm van andere obligaties, pand brieven, hypothecaire vorderingen enz. Het uitstellen van de heffing ineens tot een lateren datum dan 1 Januari 1946 wordt afgewezen, aangezien dit een nadepligen in vloed zou hebben op den spaar zin van de bevolking. De opbrengst wordt geraamd op ongeveer f 2 miliard. In het wetsontwerp zijn eenige vrijstellingen opgenomen, die in feite tot een degressie in het ta rief leiden voor die gevallen, waarin hetzij het vermogen te klein is, hetzij de gezinsomstan digheden of het geringe inkomen van den belastingplichtige een vermindering van den druk van de belasting wettigen. In de eerste plaats is een alge meene individueele vrijstelling van f 8000 opgenomen, die zoowel voor binnenlandsche als voor bui tenlandsche belastingplichtigen geldt. Voorts is voor ieder gezins lid een extra-vrijstelling van f 4000 opgenomen. Ook wordt aan personen van 30 jaar en oudér, wier inkomen f 1500 niet over treft, een extravrijstelling toege staan van f 50.000. Dit kapitaal levert bij een rentevoet van 3 pro cent, f 1500 op. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft het volgende tele gram aan de ministers van Sociale Zaken en Financiën gezonden Bestuur N.V.V. constateert, dat talrijke arbeidersgezinnen geen gebruik maken van consumenten- crediet, omdat geen zekerheid be staat omtrent teriigbetalingsplicht, Vooral de bonafide gezinnen drei gen hiervan het slachtoffer te worden, Dringen er derhalve bij uwe Excellenties met klem op aan onmiddellijk door middel van de pers duidelijk uit te spreken hoe de t^rugbetalingsplicht geregeld zal worden en de inschrijftermijn eenige weken te verlengen. krijgen we deze week Zooals wij reeds meldden, heeft Soetomo voor den zender van de extremisten het volksleger gewaar schuwd de wapens niet neer te leggen, maar den strijd voort te zetten, tot h(j het beval. Tot ieders verbazing heeft radio-Jogjakarta (onder toe zicht van Soekarno) deze uit zending herhaald. In Nederlandsche kringen, zoo wordt hieraan toegevoegd, is men van deze dingen niet geschrok ken. Men neemt aan, dat zulke dingen nu eenmaal met te ver mijden zijn. En zeker niet voegen w^j er aan toe als men naar harte lust met de Nederlandsche auto riteiten spelen kan. Nieuw Tweede Kamerlid. In de vacature J. E. Stokvis (P. v. d. A.) heeft de voorzitter van het centraal stembureau be noemd verklaard tot lid der Twee. de Kamer, den heer A. J. Hof- stra te Wassenaar. Volkshoeden uit Italië? De „Maasbode" meldde, dat er met Italië onderhandelingen wor den gevoerd over den aankoop van 200.000 heerenhoeden, die als „volkshoed" voor f 12.50 verkocht zou worden. Bij informatie deelde men de N. L. Crt. mede, dat het hier slechts een partij van 10.000 hoe den betreft, die in een jaar gele verd zullen worden en gemiddeld een inkoopsprijs hebben van f 12.50. Over den verkoopsprijs valt nog niets naders te zeggen. Voorts zijn er in Italië 80.000 halfproducten voor de Nederland sche heerenhoedenindustrie aan gekocht. (27 Oct. t.m. 9 Nov.) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook No. 1) 45-1 brood; 800 gr, brood, 45-2 brood: 400 gr. brood. 45-1 boter; 125 gr. boter. 45-2 boter; 125 gr, margarine of 100 gr. vet. 45-3 boter250 gr, margarine of 200 gr. vet. 45-1 melk4 liter melk. 45-1 vleesch: 100 gr. vleesch. 45-2 vleesch: 400 gr. vleesch. 45-1 algem.200 gr. kaas. 45-2 algem.100 gr. bloem. 45-4B res.: 1600 gr. brood. 45-4C res.: 800 gr. brood. 45-5B, 45-5C res.: 3 liter melk. 45-6B res.: 100 gr. kaas. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook No. 1) 46-1 brood: 800 gr. brood. 46-1 boter: 250 gr. boter. 46-2 boter125 gr. margarine of 100 gr. vet. 46-1 melk: 12 liter melk. 46-1, 46-2 vleesch: 100 gr. vleesch 46-1 algem.: 100 gr. kaas. 46-1D res.: 800 gr. brood. 46-1E res.: 250 gr. rijst. 46-2D res.: 100 gr. bloem. 46-2E res.: 300 gr. bioem. Tabakskaarten, enz. T 55: 3 rants.-tabaksartikelen. V 56 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 55: 2 rants, tabaksartikelen. X 56: 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 3 t.m. 9 No vember zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, waschpoeder en zoo mogelijk cacao. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gr. per veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 October a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 28 October a.s. mag worden gekocht. VEESMOKKEL IN HET GROOT. Uit Baarle-Nassau wordt ge meld: De veesmokkel heeft in deze streek schrikbarende vormen aan genomen. Eiken Woensdag b.v. na afloop van de Bossche markt komen prompt de veeauto's hun ladingen op weilanden nabij de grens lossen. Veehouders staan versteld over de puike kwaliteit rundvee, dat voor den frauduleu- zen uitvoer gereserveerd wordt. CONSUMENTENCREDIET. Onlangs werd te V 1 i s - s i In g e n en deze week te Goes een conferentie gehou den waar de werking van het consumenten-crediet nader werd toegelicht. Wij hebben hiervan geen verslag geplaatst, omdat in ons nr. van 5 October reeds een breede uiteenzetting werd op genomen. DE ANNEXATIE-PLANNEN SCHEEPVAART- BERICHTEN. 22 Oct.Gepass. van. Antwer pen m.s. „Helena" naar New Port; m.s. „Liberty" naar MiddlesbroughGepass. naar Antwerpen: m.s. „Loppersum" van Rotterdam; m.s. „Cottica" van Plymouth. 23 Oct.Gepass. naar Ant werpen: m.s. „Boskoop" van Amsterdam. Aangek, te Vlissin gen: „Akyo" van Antwerpen; m.s. „In orde" van Antwerpen. Vertrokken van Vlissingen: m.s. „Wega" naar Lolnden. Gemeld wordt, dat door tus- .schenkomst van den Indonesi- schen burgemeester te Medan gevangenen uitgewisseld zullen worden tusschen geallieerde en Indonesische instanties. De voorzitter der Dhibsche sociaal-democratische partij, dr Schumacher en de voorzitter van de partij te Berlijn, Neumann, zullen het internationale socia listencongres in Londen bezoe ken,. •m Het nationaal verbond van slagers en spekslagers van Bel gië en het verbond van vleesch- grossiers hebben besloten on middellijk een eind te maken aan de staking. Aan de Belgische grens on der Baarle-Nassau hebben de kommiezen de laatste dagen weer tal van gevallen van smokkelhandel achltierhaald. Van een drietal Poolsche mili tairen werd een vrachtwagen met 700 kg. koffie in beslag ge nomen. BIJZONDER GERECHTS HOF TE MIDDELBURG. Vrijdag a.s. zullen terechtstaan Th. de Bot te Hulst: lid Vrijw. Legioen Nederland; G. Brouwer te Goes: lid KriegsmarineFl. Fr. v. Acker te Axel: lid Land storm; B. v. Jole te Hontenisse: lid KriegsmarineR. Albrechts te Hulst: lid Waffcn-S.S.L. J. Flierenburg te Middelburg: ver raad aan de S.D., dat zekere Melse Sr en Jr. te Middelburg twee radiotoestellen in huis had den, ten gevolge waarvan beiden van vrijhedi zijn beroofd. Als ge tuigen zullen o.m. optreden de ex- Untersturmführer der S.D. Karl (Klünner en de S.D.-chauffeur A. A. Joosse; Fl. H. Winsberghe te Krabbendijkeverraad van aanwezigheid radiotoestel bij D. Snoep. F. D i r k s, loodgieter te Goes 2 j. intern.; ontz. rechten. J. C. P. Jansen V e r- p 1 a n k e te Kruiningengeen verdere maatregelen. J. M. Z w i d w e g te Heinkens- zand: 3 mnd. intern.; ontz. rech ten. S. v. K o e v e r i n g e, Waar de1 jen 6 m. intern.bet. f 200 en ontz. rechten. Pa. Wa. de Coninck Bode, Hilversuminvrijheid stelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1