Export van PMlipsproducten. Landbouwherstel TholenSt.-Philipsland. Tholen op £5 H.A. na in cultuur. Uit de Provincie Vlotte vervoergelegenheld der' Wederopbouw -arbeiders. Geen redenen tot kankeren Door een betreurenswaardig misverstand zijn in ons artikel over „Wenschen der wederop- bouwarbeiders van buiten" van Donderdag j.l. eenige onjuisthe den geslopen die een zeer een zijdige en daardoor verkeerde voorlichting van zaken geven, Wij betreuren dit zeer cn ge ven hieronder een op juiste in lichtingen berustende beschou wing. Ia bedoeld artikel wezen wij op een klacht over de vervoer- gelegenheid der arbeiders. Het zou n.l. al eens zijn voorgeko men, dat bepaalde wagens plot seling uitvielen, hetgeen éen gevolg zou zijn van het uitblij ven van betaling der vervoer ders door de centrale onderne ming. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat dit vol strekt niet het geval is. Dat arbeiders in Middelburg moesten blijven staan, is sinds het begin van het ver voer per auto nog nimmer voorgekomen. Mocht het ooit wel eens gebeuren, dat een wagen uitvalt wegens motor stoornis e.d., dan wordt een andere wagen daarvoor in de plaats gesteld. Wanneer ook dit niet mogelijk is, krijgen de arbeiders de treinkosten vergoed. De verschillende vervoerders zijn zonder uit zondering vol lof over de or ganisatie van het vervoer en eveneens over het tempo, waarin hun het toekomende wordt betaald. Dat er gekankerd wordt, spreekt vanzef. Ook wanneer daarvoor geen eerlijke reden meer zou zijn, zou het toch ge beuren. Aan de wagens worden bepaalde eischen gesteld, waar aan moet worden voldaan, wil len ze voor het vervoer der ar beiders geschikt bevonden wor den. Nooit gaat er één meer in dan officieel is vastgesteld, meestal zelfs één of twee min der. Zeker hebben er wat vrachtwagens gereden (niette min voor vervoer ingericht), doch die verdwijnen steeds meer oth plaats te maken voor be hoorlijke autobussen of goed ingerichte noodbussen. Wan neer 1 November de winter- dienst ingaat, zullen waarschijn lijk alle vrachtwagens verdwe nen zijn. Gemotiveerde redenen tot klagen bestaan er dus niet. Er rijden momenteel ongeveer 70 bussen en wagens heen cn weer en voor het vervoer der arbei ders komt heel wat kijken. Wij hebben den stelligen indruk, dat van de zijde van den we deropbouw en den vervoerder geen middel onbeproefd wordt gelaten, om het vervoer zoo vlot mogelijk te doen verloopen en eveneens dat men daarin tot heden geslaagd is. Kaveewee beeft half miilioen schade. Ruim een miilioen sigaren verloren. Omtrent den brand bij de Kaveewee-sigarenfabrieken te Roosendaal wordt nader bekend, dat de totale schade op een half miilioen gulden wordt geraamd. Ruim een miilioen sigaren is ver loren gegaan, alsmede al het voor- 1 radigo verpakkingsmateriaal cn de inpak-, ring- cn banderolleer- maehines. I Dit gevoegd b^ het verlies van I de droogkamor, beteekent voor het bedrijf een ernstige stagnatie. Alle i mogelijke moeite wordt gedaan om de 400 man personeel aan het I werk te houden. Daartoe is de zuster-fabriek te Zundert inge schakeld. Het nog af te werken groote aantal exportorders, dio ook naar het uiterlijk bijzondoro verzorging genoten, moet nood zakelij kerwy zo blijven wachten. Van den inventaris heeft men uit het brandende gebouw be halve een flinke partij sigaren, nog de hoofdadministratie kun nen redden, die in brandkasten was opgeborgen. De voorloopige regeering van Birma heeft besloten het verbod van de communistische partij op te heÊPen. Uiteraard zullen in een arti kel over liet herstel van de landbouw ot het nu op 'ilioien is of elders, veel cyters voor komen. Neemt de lezer echter de moeite om deze gegevens te ontcij teren dan blykt dat ook dit wel interessant kan zijn. Als we over Tholen spreken deuken we onwillekeurig aan „Het wonder van Tholendat bestond uit, zooals men inder tijd meende, een overvloedige oogst ondanks de inundatie. Later toen de officieele instan ties hun gegevens voor het voetlicht brachten bleek wel, dat van een overvloedige oogst geen sprake kon zijn. Voor 1945 laten wij hier de cijfers volgen die de oogst minder was dan normaal voor de inundatie: Gerst 32 pet., tarwe 32 pet., haver 31 pet. en voederbieten 39 pet. Voor dit jaar zijn deze cij fers reeds gunstiger. Hier vol gen ze: Gerst 35 pet. minder opbrengst dan normaal, tarwe 10 pet., haver 15 pet., aardap pelen 50 pet. en suikerbieten 25 pet. In een vorig artikel merkten wij reeds op, dat de aardappeloogst op Tholen bui tengewoon slecht is. Dit. is een gevolg van de inundatie. Voor het eene product is het wat ongunstiger, maar over het algemeen ikan men zeggen, dat het nu vooruitgaat en wanneer dit jaar, het moeilijkste, achter den rug is en men volgend jaar weer vergelijkingen gaat trek ken zal ongetwijfeld een stij gende lijn in de productie waar te nemen zijn. Dit wat betreft de opbrengst. Nog moeten we op merken, dat dit jaar slechts 25 H.A. niet in cultuur gebracht 'kon worden daar de grond te veel zout bevatte. Het vee, dat weer terug is maakt reeds een groot deel uit van den normalen veestapel op Tholen en St.-Philipsland. Aan Landbouwherstel werden tij dens de ontruiming overgedra gen: groot vee 175 stuks en jong vee 275. In totaal dus 450 stuks. Op 1 Juli j.l. waren er in totaal 369 stuks aan de boeren teruggeleverd, waarbij nog 17 stuks stamboekvee kwamen. De veestapel is dus zeker groeiende, wat zeer belangrijk is èn voor de binnenlandsche behoefte aan zuivelproducten èn voor de export. De herstelwerkzaam heden op Tholen en St.-Philipsland. Om duidelijk te maken wat er aan herstelwerk op deze twee geteisterde eilanden reeds ver richt is, moeten we weer onze toevlucht nemen tot cijfers. We doen nog slechts enkele grepen uit dit werk als we vertellen, dat er 6132 boomen, 661 stobben en 22847 boomen uit boomgaarden gerooid zijn. 124 km. wegen schoongemaakt en/of hersteld zijn, 155 km. waterleidingen opgegra ven, 1213 km. sloten gedolven, 222 drinkwaterputten hersteld, 16 km. dijken hersteld 10.000 vierk m. krammat gelegd cn ruim 100 stel lingen en bunkers opgeruimd zijn. Commentaar is bij deze gegevens overbodig. De schade-uitkeering aan de gedupeerden. Dit is wel de minst gemakke lijke kant van de zaak. Uiteraard krijgt niemand voldoende en het vlug genoeg naar zijn zin. Een feit is nu eenmaal, dat ambtelijke molens langzaam draaien en dat er dus wel een kern van waar heid schuilt in de bewering, dat de vergoedingen slechts in een langzaam tempo uitbetaald wor den. Hoe het zij, er mag, als we de zaak objectief bekijken, niet geklaagd worden. Aan voorschotten zijn n.l. reeds groote bedragen verstrekt. Tot 2 Oct. j.l. werd aan voorschotten voor gewassenschade, pacht, be drijfsmiddelen, kleinvee en be drijf sinventaris: van dit laatste is moeilijk te onderzoeken in welken staat het verkeerde, wat dus een snelle betaling niet in het hand werkt, uitbetaald f 3.350.000. (De pacht is dan gemiddeld "be rekend tegen f 80 per H.A. en voor de tuingrond f 100 per PI.A. per jaar). De betalingen voor levensonder houd van 15 Maart 1944 tot aan 15 Mei 1945, hebben nog niet plaats gevonden. Deze vergoeding wordt norma tief berekend en bedraagt voor be drijven van 37 H.A. of meer ten hoogste f 3000. Steun uit andere bronnen wordt afgetrokken. Herstelwerk in eigen bedrijf. Tot slot willen we nog de her stelwerkzaamheden in het eigen- bedrijf en de pachtwaardever- goeding onder de loupe nemen. Zij het dan ook onder geen sterk vergrootglas. Wat de pachtwaardevergoeding betreft kunnen we kort zijn, deze is alleen nog maar voor 1945 vast- steld. Ze is bij een opbrengst van 70 procent of minder 100 procent. Bij een opbrengst van 70—80 pet. in ze tweederde, van 8090 pet. eenderde en vanaf 90 pet. wordt geen pachtvergoeding uitbetaald. De vergoeding voor herstel werkzaamheden op een eigen be drijf uitgevoerd worden volledig betaald. Er wordt alleen wel eens geklaagd over de langzame uitbe taling van deze gelden. In totaal is uitbetaald tot 1 September van dit jaar f 70.000. Uit de gegevens blijkt, zooals we reeds eerder schreven, dat de landbouw in Zeeland langzaam maar zeker er bovenop gaat ko men. Wel zijn de moeilijkheden nog .legio en zullen dat voorloopig blijven, maar vooral voor den Zeeuwschen boer is het „Luctor et Emergo" een levend devies ge worden, dat hij eiken dag in practijk brengt. VLIEGTUIGONGELUK IN FRANKRIJK. Bij Pierrelatte in de buurt van Lyon is een vliegtuig neergestort cn verbrand. Vier personen kwa men om het leven. STALIN NAAR AMERIKA? Naar het blad „Chronicle" te Halifax meldt, heeft het uit „hooggeplaatste bron" vernomen, dat het mogelijk is, dat Stalin be gin November een bezoek brengt aan de Vercenigde Staten en wel licht ook aan Canada. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade te Washington heeft verklaard, dat van een der gelijk bezoek niets bekend is. Hij voegde er aan toe„Ik denk niet, dat het waar is". VLIEGTUIGONGELUK IN BRITSCH-INDIË. Twintig personen, naar men ge looft allen militairen, werden ge dood toen een Dakota-vliegtuig, dat een oefenvlucht voor parachu tisten maakte, in Britsch-Indiê tegen een berg vloog. DE DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS. Ook Fritsche kon zelf moord plegen. De zeven tot gevangenisstraffen veroordeelde oorlogsmisdadigers, dragen thans gevangeniskleeding met een nummer op den rug. ZIJ hebben een „minimum aan oom fort" ln hun cel, dat zal worden uitgebreid, als zij zich goed ge dragen. Fritsche, een der drie vrijge sproken nazi's, heeft meegedeeld, dat hü tijdens het proces te Neu renberg, steeds een stuk glas bij zich had „voor het geval zijn ze ven 't zouden begeven en hij 't iet langer uithield". Fritsche is er van overtuigd, dat Goering het vergif, waarmede hij zelfmoord heeft gepleegd, al die tijd bij zich heeft gehad.- TELEFOONVERBINDING MET BATAVIA HEROPEND. Gisterenochtend heeft minister Jonkman als eerste gebruik ge maakt van de herstelde radio-te lefoonverbinding met Batavia. Aan zijn eigen bureautoestej heeft hij een bespreking gevoerd met Dr van Mook. Vervolgens sprak minister Vos met Ir. C. J. Warners, directeur van het departement van Verkeer en Waterstaat in Nedcrlandsch- Iudlë te Batavia. SCHOENHERSTELLERS Uit „Schoon en Leder": „Het bestuur Vakgroep Schoonherstellers, in vergade ring byean, verzoekt om be schikbaarstelling van een straf kamp voor haar prijsovertre- dors en voor haar nette leden een massagraf, daar die het nog maar kort zullen maken." Tengevolge van de staking van havenarbeiders en anderen te Syd ney, worden daar tientallen sche pen 'vastgehouden. Baksteenen uit den tijd? Radio Moskou maakt bekend, dat nabij Moskou een stad ge bouwd wordt, waarvan de huizen uitsluitend uit een nieuw soort materiaal worden opgetrokken, dat goedkooper is dan baksteen. Het materiaal wordt als warmte-iso- lator beschreven. Een dunne laag ervan is vol doende om een gebouw even warm te houden als door middel van dikke muren. Tevens kunnen 12 huizen in hetzelfde tijdsbestek en met dezelfde hoeveelheid materi aal als 5 huizen van baksteen ge bouwd worden. Fraudeerende distributie ambtenaren. Twee ambtenaren van het C.D.K. te Vught hebben te 's-Hertogenbosch terecht gestaan wegens gepleegde fraude. Hierbij bleek, dat bij deze heeren resp. f 42.780 en f 41806 was in beslag genomen. Beide verdachten wer den veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, met aftrek. Motorschip „Beatrix". Het motorschip „Beatrix" van de Mij. „Zeeland" dat door de Mij. „De Schelde" weer van troe pentransportschip tot passagiers schip wordt omgebouwd zal het volgend seizoen naar Engeland vertrekken om daar gebruikt te worden bij de uitwisseling van Engelsche, Deensche en Zweed- sche kinderen. De ombouw waarmee reeds werd aangevangen, wordt nu stop gezet en het schip in zijn ocr- spronkelijken staat als troepen transportschip terug gebracht. MIDDELBURG. Motorrijders opgepast! De politie te Middelburg is be gonnen met een intensieve con trole op de naleving der snel- heidsvoorsehriften ha de binnen stad. De maximumsnelheid be draagt binnen de bebouwde kom voor alle motorrijtuigen 40 k.m. per uur. Vorige week werden niet minder dan tien processen-ver baal opgemaakt wegens overtre ding van dit voorschrift. De poli tie zal den eersten tijd doorgaan met de controle, zoodat alle be stuurders van motorrijtuigen wordt aangeraden, zich aan dit voorschrift te houden. Jeugdmiddag. In de zeer matig bezette Schut tershof zaal had de Herv. Jeugd raad te Middelburg Zaterdag een jeugdmiddag belegd. De samenkomst werd geopend door Ds W. B. A. Smits, voorz. van den Jeugdraad, die in het bij zonder Welkom heette Ds Wild schut van Rotterdam, predikant in algemeenen dienst voor het arbeidersjeugdwerk. Eerst werd er onder leiding van eenige padvindsters gezongen, waarna Ds Wildschut sprak over „Wat wil de jonge kerk met de arbeidersjeugd"? Hij zei o.m., dat ieder een taak heeft tegenover den ander en dat zij, die lid zijn van een christelijke vereeniging, het vertrouwen moeten winnen van de buitenkerkelijke jeugd, om die te laten zien, hoe mooi het is, wanneer ze zich 's avonds na het werk aan haar vereeniging, welk doel die ook heeft, kan wijden. Na de pauze zong dhr Klaren- beek een community-singing, waarna het Pijpercrps „Juliana" eenige nummers ten beste gaf. Met het zingen van Gez. 112 „Eén. Naam is onze hope", werd deze jeugdmiddag besloten. Tentoonstelling pluimvee, konijnen, enz. Met de Kerstdagen zal te Mïd- n burg een provinciale tentoon- lling van pluimvee, konijnen en duiven worden -gehouden, de eerste na den oorlog op het ge teisterde eiland Walcheren. Het tentoonstellingsbestuur bestaat uit de eeren J. C. v. d. Boudt, voor atter; A. A. Clement, 2e voorzit ter; M. W. v. d. Driest, secr.- penningm.; c, v. Nimwegen, 2e secretaris en J. J. Antheunlsse, lid. Bereids werden belangrijke eere- Prijzen toegezegd. Als juryleden zullen fungeeren voor pluimvee de heer Joh. P. Hermekes, Dor drecht! voor konijnen de heeren J. Boers. Tilburg; A. v. d. IJssei, Den Haag; D. pleit Sr., Oostvoor- ne en J. C. Kluytmans, Schiedam. Bij deze tentoonstelling zullen worden ondergebracht de district- propaganda-show van de Nederl. Wyandotteclub en de clubtentoon stelling van de plaatselijke post- duivenvereeniging. Het tentoon stellingssecretariaat is gevestigd Maisbaai 4 te Middelburg. VLISSINGEN. Propaganda-avond. Door de Geref. Jeugdeentrale te Vlissingen was Zaterdagavond een propaganda-avond belegd om de jongens en meisjes, die nog buiten de vereenigingen leven een inziebt ln het werk te geven. Na de opening door den heer S, Prins leverde R. Geervliet een in leiding over de wederopbouw van het jeugdwerk. Verder werd de avond gevuld met samenzang, voordracht en hersengymnastiek. GOES. Artsen en ziekenfonds. In de J.l. Zaterdag te Goes ge houden algemeene vergadering van het Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland werd door den secretaris medegedeeld, dat de ge zamenlijke ai-tsen^op z.- en N.- Beveland per 1 Jan. 1947 hun medewerking aan het fonds heb ben opgezegd. Wij hopen in een volgend nummer hierop breed voerig terug te komen. Herdenking. Op den tweeden verjaardag der bevrijding van Goes, zijnde 29 October a.s. zullen van ge meentewege bloemen worden gelegd op de graven der Neder- landsche en geallieerde gesneu velde militairen, welke zich be vinden op de Algemeene en op de Roomsch-Katholieke be graafplaats alhier. Deze nederlegging zal niet met eenige plechfeheid ge paard gaan. BORSSELE. Zaterdagmiddag reed bij den stationsoverweg alhier een vracht auto tegen den rangeertrein. Met vereende krachten kon de auto vrijgemaakt worden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De auto werd licht beschadigd. 's-HEER ARENDSKERKE. Zaterdagmorgen geraakte door het spelen van kinderen met vuur in de buurt van het station een uienren in brand. Voordat de brandspuit arriveerde hadden om standers met emmers water de brand reeds gcbluscht. Een ge deelte van de ren en wat stroo ging verloren. HOEDEKENSKERKE. Propaganda-avond A.N.W.B. Donderdagavond vond een pro paganda-avond plaats, georgani seerd door de A.N.W.B, Voor de vergadering die door Burgemeester Vogelaar met een kort woord ge opend werd, bestond veel belang stelling. De propagandist van den A.N.W.B. schetste het werk van den Bond. Tevens werden enkele films vertoond. Aan het eind van den avond gaven een 12-tal per sonen zich als lid van den Bond op. KAPELLE. Buitengewone vergadering der Veilingsvereen. K.B. O. Zaterdagmiddag vergaderde al hier de veilingsvereeniging Kapel- Ie-Biezelinge en Omgeving onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Dekker. In rijn openings woord deelde de voorzitter mede, dat deze vergadering bijeengeroe pen was naar aanleiding van het besluit der vorige vergadering, om de plannen voor te bereiden tot het bouwen van een koelhuis met bewaarplaats. De voorbereidingen zijn zoover gevorderd dat over 14 dagen de emballage-loods reeds aanbesteed kan worden. Te weten het met selwerk en de fundeering, Van verschillende materialen wns roede do prijs opgevraagd. Dc vergadering ging nccoord met het bouwen van een koelhuis met bewaarplaats en een nieuw pakstatior.. De voorzitter wees op de noodzakelijkheid hiervan gezien de belangrijke uitbreiding van de fruitteelt. Op bepaalde tijdstippen is er een zeer groote aanvoer waardoor de prijzen dalen. Daar om is het noodig dat het fruit over een langer tijdperk kan wor den bewaard en verdeeld. Spr. merkte nog op dat volgens glo bale raming de kosten niet tegen vallen. Het ls de bedoeling een koel huis te bouwen met een capaci teit van 400.000 kg. en 't op een zoodanige wijze te plaatsen dat er eventueel later nog een verdie ping met dezelfde capaciteit op gebouwd kan worden. De bedoe ling is verder de bewaarplaats zoo in te richten dat er koude lucht Ingebracht kan worden, en even eens in het pakstation. De rijping van het fruit kan hiermede wor den tegengegaan. Een of twee van de cellen zullen voor gasbewaring worden inge richt. Enkele soorten leenen zich hier speciaal voor zooals Bramley's Seedling en Golden Delicious. De voorzitter dankte de verga dering voor het genomen besluit. Wij moeten ons volkomen aanpas sen aan de wenschen der afne mers, aldus spr. Verder werd er besloten om het 30-Jarig bestaan der Veiling fees telijk te herdenken. Dit zal plaats hebben op 18 November a.s. Voor deze gelegenheid zullen verschil lende autoriteiten worden uitge- noodigd. Op het groote belang der vereeniging kan dan tevens gewe zen worden voor de welvaart van Zuid-Beveland. YERSEKE. Vrijdag 18 Oct. hield de Ned, Bond v. Fabr. en Transportarbei ders een propaganda-vergadering, Na de opening riep de voorzitter de heer T. M. v. d. Vrede vrien den en belangstellenden een har telijk welkom toe en gaf daarna het woord aan den Bondsbestuur- der den heer O. Braspenning, die als onderwerp gekozen had „De Chr. Vakbeweging in bevrijd Ne derland". Voor den eersten keer na de algeheele bevrijding wordt thans in Yerseke een propaganda-ver gadering gehouden; dat wil niet zeggen dat er in Yerseke geen propaganda gemaakt is, in tegen deel velen weten wat er in het laatste jaar op gebied van loon- en arbeidsvoorwaarden is verbe terd. Deze verbetering is verkre gen door bespreking en corres pondentie met de werkgevers en beide organisaties. Daarnaast wees spr. er op, dat de arbeiders niet alleen rechten hebben, maar ook plichten. Het is, aldus spr., voor bevrijd Nederland een groote ze gen dat de Chr. Vakbeweging haar stem weer laat hooren en meer dan honderd duizend leden hebben zioh reeds aangesloten. Als C.N.V. komen wij niet op om naar de macht te grijpen, maar om het reeht te doen gelden en in het bijzonder het recht Gods want de Chr. Vakbeweging aan vaardt als grondslag de Chr. be ginselen, vervat in de Heilige Schrift. Spr. eindigde met de aan wezigen toe te roepen: op voor het reeht, op voor de vrijheid, op voor maatschappelijke en sociale verbetering. Laten ouderen en jongeren de gelederen sluiten en' zich organiseeren in het C.N.V. Nadat de heer Braspenning nog enkele vragen had beantwoord, sloot hü met dankgebed de ver gadering. N.- EN ST.-JOOSLAND. De Buurtvereeniging „Het Cen trum" hield een feestavond in de „Roode Leeuw" onder voorzitter schap van den heer M. Bliek. In zijn openingswoord werden allen Hartelijk welkom geheeten in het Dyzonder de Burgemeester met zijn echtgenoote. Er werden eeni ge filmpjes vertoond, n.l. teeken-, natuur- en komische. Na de pau ze werden tooneelstukjes opge voerd. Deze drukbezochte bijeen komst is welgeslaagd en werd met een gezellig samenzijn besloten. NIEUWERKERK. Vergadering Boerenleenbank Woensdag vergaderde de Boe renleenbank onder voorzitterschap van den heer O. J. van Westen, die ln zijn openingswoord het overleden lid de heer J. A. Gaan- derse herdacht. Benoemd werd daarna tot se cretaris de heer W. Flikweert. De rekeningen van den kassier over 19431944 en 1945 werden goedgekeurd. De winst over de 3 jaren bedroeg resp. f 1123.89, f736.87 en f2306.83. De winst werd bij de reserve gevoegd waar mede deze post steeg tot 16013,80 gulden. BU de verkiezingen werd de heer Van Westen herkozen als voorzitter. Voor den heer Gaanderse werd dhr A. J. Lie- vense gekozen. In de plaats van dhr A. J. Steendijk werd A. N. Steendijk gekozen. Tot plaatsver HET NIVEAU VAN 1939 BIJNA BEREIKT, Sinds het begin van 1946 is de export van Phiiipsproducten ruim verdubbeld en voor 1947 wordt er naar gestreefd den export, weike gedurende 1916 bereikt werd, wederom bijna te verdubbelen. In 1946 zal de export ten opzichte van 1939 gemiddeld ongeveer 65 procent bedragen top vergelijkbare prijsbaris)op dit moment bedraagt deze export reeds c.a. 80 procent van het niveau 1939. Voor 1947 wordt verwacht een export, welke ligt op een niveau van ongeveer 120 proeent van het jaar 1939. Men kan praetisch zeggen, dat Philips thans weer aan alle af nemers, aan wie voor den oorlog geleverd werd, haar producten afzet, hoewel voor een aantel landen nog slechts ln geringe mate. Niet minder dan eon honderdtal vorsohlllende soorten artlkolan wor den thans geregeld geëxporteerd. Behalve de fabrieken, welke thans weer in Nederland in bedrijf zijn, beschikt Philips thans ln 26 verschillende landen over produc tiecentra, waarin momenteel 33.000 menschen werk vinden, zoodat de totale bezetting van het concern in de wereld ongeveer 60.000 mensehen bedraagt. Het concern heeft thans eigen verkoopsorganisaties Sn 44 landen, welke de door de Eindhovensche en buitenlandsche fabrieken gepro duceerde artikelen verkoopen. vangend bestuurslid werd gekozen de heer N. Krabbe. Op 31 Dec, 1945 bedroeg het aantal leden 168. Ongeveer 1100 piloten van de Amerikaansdie Trans world Air lines rijn in staking gegaan en hebben verklaard, dat dit de laat ste uitweg is - voor liet oplossen van een loongeschil. Volgens een offideele verkla ring van de R.A.F. is een van haar toestellen nabij Calcutta neergestort, waarbij 3 passagiers gedood en 2 ernstig gewond wer den. Bij Lyon is een vliegtuig neer gevallen en in brand gevlogen. Omtrent de inzittenden is nog niets met zekerheid bekend. m In Den Helder is voor de twee de maal in één week een zuur- stofcylinder ontploft. Gelukkig zijn er geen ongelukken gebeurd, doch wel is er groote materiede schade. De politie te 's- Graven- ha g e heeft 13 personen aange houden wegens zwarthandel, han del jn distributiebescheiden, val- sche textielpunten e.d. Te Amsterdam is een 9-jarige jongen uit de Czaar Peterstraat bij het spelen op een steiger aan de Javakade te water ge raakt en verdronken. Hulpprediker. Bij de Ned. Herv. Kerk to Zierikzoe is benoemd tot hulpprediker caflfl. E. J. v. Tuil te Bus sum. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, In de vergadering van de Ned. Herv. Synode, die op 28 October aanvangt komt oitn. aan de orde het rapport, over het filmvraagotuk en een concept-herderlijk schrij ven over de genotzucht. Verder een voorstel om een de legatie zenden naar de Herv. Kerken van Zuid-Afrika en de kerken in Amerika. Voor de benoeming van adj.- archivaris (voor één jaar) wordt voorgedragen Mr Nau- din ten Cate. Ds S. Idema. f Op 71-jarigen leeftijd is over leden Ds S. Idema, em.-pr J. der Geref. Kerk to WL.ru ï- Obeigum, OsflpTwiis, TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van Maandag 21 October: David Davids e, loodgieter te Vlissingen; verb, verklaring van f 15.000 en oatz. rechten. Anton P. Brombacker, aannemer van electricitieitswerken te Souburg: verb, verkl. van 115.000. Sa ra Tilburgs FI o - r i s s e, 'zonder beroep te Sou burg: 6 maanden interneering en ontz. rechten. Kerk en Zending. Promotie. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de geneeskunde op proef schrift, getiteld „Oinische waarnemingen bij asthma bron- chiale" de heer S. Drukker te Goes. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's Gravenhage (vac. dr L. D. Terlaak Poot), dr W. Sikken, Ind. pred. met verlof te Groningen, M. K. W. Smit te Utrecht en H. C. Touw te Leiden; te Deft (vac. J. Fok- kema), J. C. Stelwagen te Gies- sendain-Neder-Hardinxveld, H. Harkema te Wijk bij Heusden en H. N. v. Hensbergen te Loe- nen a. d. Vecht. Beroepen te Rotterdam-Kra- lingeu, H. L. Goudt te Bu- rumte Princenhage, A. N. Langhout, cand. te Kamerikte Varsseveld, J. H. Tammens te Vroomshoopte W e m e 1 - d i n g e, J. v. d. Sar te Moer dijk; te Klundert, A. Baren- drecht, veldpred, te Amsterdam. Aangenomen naar Zij der veld, J. G. Woelderink te Ouderkerk a. d. IJssei; naar Amsterdam, dt R. B, Evenhuis te Scheve- ningen; naar Vlaardingen, W. J. Kolkert te Schalkwijk, die bedahkte voor Dirksland en Ter Aar. Bedankt voor 's 'Graven polder en voor Asch, J. G. Woelderink te Ouderkerk a. d. IJssei; voor Heyplaat en De Hey, W. Anker te Herkingen; voor Garijp, J. A, Tammens te Vroomshoop. Geref. Kerken. Tweetal te Borger, H. J. Spier te Helpman en D. H, Vo gel te Ouderkerk a. d. IJssei; te Drachtster Compagnie, J. v. Eerden te Schettens en H. Veenstra te Colijns- plaat. Aangenomen naar Hoogeveen, A. Adema te Ten Boer- Geref. Gemeenten. Beroepen te Kampen, R. Kok te VeenendaaL Bevestiging en Intrede. Zondagmorgen werd Ds W. A. Vrijland, gekomen uit Veld hoven, bij de Ned. Herv. Ge meente te Borssele be vestigd door Ds Bunjes te Al melo, die tot tekst had Lucas 22:26. Des middags deed Ds Vrijland zijn intrede, met als tekst Lucas 9:62. De gebruikelijke toespraken volgden. De burgemeester voer de het woord namens de bur gerlijke gemeente en ouderling Veerhoek namens kerkeraad en gemeente. Op zijn verzoek werd gezongen Gez. 119:1. Evangelist. Door de classis Middelburg der Geref. Keuken is benoemd tot evangelist voor Walcheren de heer P. P. H. Steneker te Overveen, Scheveningen 128 in nood. Donderdag was de „Sch. 128" „Claziena" uitgevaren ter visch- vangat. Eén mijl benoorden de eerste route boei van Scheve ningen raakte na 10 min. vis- schen de motor onklaar. Door het opzetten van de zeilen werd getracht de haveti binnen te loopen.Tegelijk wereen pogingen aangewend de motor te repa- reeren, wat door de gebrekkige middelen en de sterke wind mislukte. Het schip werd door den Oostenwind in zee gedre ven. Pogingen om door licht signalen de aandacht van voor bijgaande schepen to trekken mislukten aanvankelijk. Eerst tegen 12 u. Vrijdagnacht wer den de signalen opgemerkt door de NederL kustvaarder „He lena", op weg van Amsterdam naar Antwerpen. Na ettelijke vergeefsche pogingen gelukte het de kustvaarder het vis- schersvaartuig op sleeptouw te hemen. Zaterdagmorgen werd Vlis singen bereikt waar 'het schip zal worden gerepareerd en waar de bemanning, bestaande uit 2 personen, die totaal uitgeput waren van voedsel werden voorzien. Na de reparatie zal het vaartuig op eigen kracht weer naar Scheveningen terug- keeien. De verhooging der post- tarieven. De mededeelingen inzake de verhooging der posttarieVen (zie pag. 1) zijn gedaan op een persconferentie, waarop de waarnemende directeur-generaal der P.T.T., de heer T. van Houwelingen, een nadere toe lichting gaf. Hij gaf daarbij te kennen, dat de verhooging der tarieven nie mand meer aan het hart zal gaan dan het Staatsbedrijf der P.T.T. zelf. Er is hevig over ge discussieerd. De regeering is er niet voetstoots mee accoord ge gaan omdat zij prijsverlaging nastreeft. Tenslotte echter heeft zij de verhooging goedge keurd, omdat de redenen ertoe buitengewoon dringend waren. Sinds 1943 heeft het bedrijf met groote tekorten gewerkt en deze drukken buitengewóón sterk op begrooting en balans. Deze tekorten zijn voor een groot deel het gevolg van de duurdere Uitvoering van den dienst, waar van o.a. genoemd werden de hoogere vervoerskosten op alle gebied, de prijsverhoogingen, de gewijzigde inzichten op sociaal gebied en verder de vervanging en het herstel van wat do< oor logsgeweld of door roof en plun dering verloren is gegaan. De tekorten zijn gedeeltelijk ook ontstaan, omdat er sinds 1944 een betrekkelijk klein postverkeer was, b.v. toen het spoorwegver keer gestaakt werd. Men had een groot personeel in dienst en ook de kosten voor de gebouwen moesten gefourneerd worden en er stonden praetisch geen inkom- sten tegenover. Er zullen millioe- nen tekort zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3