WIJZIGING KINDERBIJSLAGWET. HET INDISCHE VRAAGSTUK. De prijzenstop werkt! Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Olnderhandelingen begonnen. Nog geen: „Staakt het vuren!" Geen annexatie, maar grenscorrectie Plannen van de Regee ring uiterst bescheiden. Spanningen op den Balkan. Distributienieuws. Belangrijke wijzigingen in den Omroep. KRUIMELTJES TIi.tgs.-yt; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Ylissingen, TValstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aanselie Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 474 PROTESTAWTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 22 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal, Hoofdredacteur: R. ZTTXDEMA Directeur: .TACQ. DE SMIT, Advertentieprijs 12% cent per m.m. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging der Kinderbij slag wet is het volgende ont leend: I Ernstige bedenkingen. Vereoheldene leden waren van oordeel, dat tegen dit ontwerp ernstige bedenkin gen zijn aan te voeren. De Kinderbijslag wordt thans verleend van het derde kind af, dus zoodra het gezin de gemiddelde grootte over schrijdt. Hierbij wordt uit gegaan van de juiste gedach te, dat een gezin van ge middelde grootte van het nor male loon, dus zonder bij slag moet kunnen leven. Deze kinderbijslag wordt een vast bestanddeel van het grond- loon met alle gevolgen van dien, of wel het kinderlooze gezin wordt uitgangspunt voor den loonopbouw. Het behoefte-element bij de loonvorming komt heel sterk op den voorgrond, terwijl de beloo ning naar prestatie geheel op den achtergrond geraakt. De regeering wil op deze wijze een verdere loonsverhooging te gengaan. Of haar dit zal geluk ken, indien de prijzen niet dalen, meenden de hier aan het woord zijnde leden te moeten betwijfelen. Niettemin erkenden zij, dat onder de huidige omstandigheden aan den voorgestelden maatregel wel niet zal zijn te ontkomen. Zij wil den de regeering dan ook in haar evenvermeld pogen steunen. De groote gezinnen. Uitgaande van de feitelijke si tuatie, dat het huidige loonpeil in vele gevallen onvoldoende is, maar dat een algemeene loonsver hooging ontoelaatbaar moet wor den geacht, aldus vele leden, moet een duurtetoeslag worden verleend daar, waar de behoeften het grootst zijn, hetgeen het geval is bij groote gezinnen met niet ver dienende kinderen. Dit wordt echter met het voor liggende voorstel niet bereikt. De inkomsten van een groot, zelfs van een zeer groot gezin, zouden met f 4.80 per week worden ver hoogd, die van een gezin met één kind met f 2.40 per week. De wanverhouding van de inkomsten bij gelijk grondloon van dit kleine gezin tot die van een groot gezin wordt dus niet verbeterd. De leden, hier aan het woord, wenschen vast te houden aan het beginsel van steun aan kinderrijke gezinnen-en zouden zich, door de omstandigheden gedwongen, kun nen vereenigen met een verdeeling van het bedrag, dat de minister De „Boissevain" inlndië gearriveerd. De stemming aan boord was goed. Gezondheids toestand bevredigend. De „Boissevain", met Neder- moet worden gedaan, laat de mi- landsche troepen aan boord Is Za- nister dan de gelegenheid open- j terdag in Tandjong Friolc aange- stcilen om dc laagste loonen op te komen. De legercommandant, luit. gen. Spoor, cn de commandant der 7-Dccember-diviile, gen, mal. Durst Brltt, zijn «urnen met do niufmuzlek liet sclilp tegemoet ge varen. Leden van het vrouwen-hulp- korps wierpen bij de nadering van de kade ter begroeting pisangs aan boord, welk voorbeeld werd gevolgd door een aantal oorlogs vrijwilligers, die hiertoe met hun eigen geld vruchtenverkoo-" pers hadden bestormd. De reis was uitstekend vcrloopeu, men had goed weer gehad cn de stem ming was goed geweest. Van invloed van de staking had men niets gemerkt. De gezond heidstoestand tijdens de reis was bevredigend. Er waren wel vrij veel klachten over darmstoornis sen geweest, doch deze waren niet ernstig. Zij waren toe te schrij- van aan gewijzigde voeding en verandering van klimaat. halen cn te corrigeeren, maar hij doet dut niet middels dc Kinder bijslagwet. Wie betaalt de kotten 7 De medodeellng van den minister in de Memorie van Toelichting, dat de noodza kelijke verhooging van de premie van 2.25 op 5.2 pet. niet in de prijzen zal mogen worden berekend, had bij zeer vele leden diepe verbazing gewekt. Wie zal deze dan moeten betalen? Want deze meerdere kosten zullen er gens verhaald moeten worden. Sommige leden achtten een loongrens, waarboven geen kin derbijslag wordt uitgekeerd, nood zakelijk. Kleine zelfstandigen. Hoewel slechts zijdelings daar mede verband houdende, zagen vele leden in de indiening van dit wetsvoorstel een gereede aanlei ding om de positie van de kleine zelfstandigen ter sprake te brengen.. Hun nooden zijn zeker ALWEER DISTRIBUTIE FRAUDE. De leider van den distributie- dienst te Doesburg en een ambte niet minder groot dan die der nares van zijn bureau zijn ge- werknemers, maar wel zijn er on- schorst in verband met verval- der hen, die zelf werkgever zijnde, een niet of weinig grooter inko men genieten dan de laagstbetaal de arbeiders, terwijl zij nu zouden moeten gaan bijdragen in de ver hoogde kosten voor den kinder bijslag voor -alle werknemers. sching van bonnen voor rijwiel banden. Voorts is nog een ambte naar geschorst, die knoeide met levensmiddelen-kaarten. De re cherche van den distributiedienst heeft het eerste onderzoek in deze zaak verricht. Een diplomatieke medewerker zulk een nieuwen last zouden wei van het A.N.P. heeft vernomen, geren omdat de Nederlanders van dat de regeering overweegt een nature niet tot dergelijke dras- plenaire zitting der Staten-Genc- tische maatregelen geneigd zijn. raai aan te vragen om in beslo- i Het schijnt daarom vast te ten zitting de voorstellen te be handelen, welke zij te berde wil brengen ten einde de noodige cor recties van onze Oostgrens te ver krijgen. Het kabinet is dus thans tot overeenstemming gekomen om trent dit uiterst belangrijke punt van regeeringsbeleid. Nadat deze zaak met het parlement zal zijn besproken, zal de regeering over gaan tot het polsen van de groote geallieerde mogendheden. De voorstellen zijn uiterst bescheiden en omvatten een ojgebied met niet meer dan zich als totaal-kosten voor oogen 175.000 tot 100.000 Duitschers. heeft gesteld, als vervat in een Ge Nederlandsche autoritei tweede voorstel van de Stichting van den Arbeid. In gevolge dit voorstel zou een kinderbijslag van 3.60 worden verleend van het tweede kind af. Gezinnen met één of twee kinderen zouden 2.40 respectievelijk 1.20 minder per week ont vangen dan indien dit ont werp wet zou worden. Een gezin met drie kinderen staat in beide systemen gelijk, bij vier, vijf, zes, zeven en acht kinderen zou respectievelijk 1.20, 2.40, 3.60, 4.80 en 6 meer worden ontvangen. Deze leden verzochten den mi nister dringend het ontwerp in dien geest te willen wijzigen. Het eerste kind. Deze leden wezen er ook nog op, dat juist de kosten bij de geboorte van het eerste kind het hoogst zijn en dat het overheids personeel en het personeel van de mijnen ook reeds vanaf het eerste kind in het genot zijn van kinder bijslag, welke tegenstelling thans door dit ontwerp zou worden op geheven. staan, dat de Duitsche bevolking zou blijven, met uitzondering van oorlogsmisdadigers en andere nazi's. De algemeene opvatting in krin geen der Nederlandsche regcering De plenaire zitting, welke gisterochtend om 10 uur plaat selijken tijd is aangevangen, hoeft «teer dan drie uur ge duurd, Besloten werd tot aanstelling van eelt commissie vnn vier le den voor burgerlijke zaken. Tot leden selJn aangewezen Dr van Mouk, de Buur, SJurifocdlu en Gaai, Verder za! eeii lichaam wor den ingesteld ten einde voor de uitwisseling van Romusha's (dwangarbeiders) en Heiho's tegen geïnterneerden en een aantal Menadoneezen en Am- bonneezen, die zich nog in het binnenland bevinden, zorg te dragen. Ook zal een gemeeschappe- lijke propaganda-comir.issie wor den ingesteld. Ten derde zal een commissie worden aangewezen, belast, met onderzoeken van politieke mis drijven. Tot de categorie politieke de- linqunenten worden üoik gere kend te behooren zij, die er van verdacht worden zelfstandig of gemeenschappelijk misdaden te hebben begaan en thans hetzij door de Nederlanders, hetzij door de Indonesiërs worden ge vangen gehouden. De hoop, dat een order tot het staken van het vuur zou worden uitgevaardigd, is niet in vervulling gegaan, aangezien de gemengde wapenstilstandscom missie niet voor de plenaire zit- tin kon bijeenkomen door de afwezigheid van Soedirman en de zijnen. „HET DAGBLAD" OVER DEN TOESTAND. In een hoofdartikel schrijft „Het Dagblad' (Batavia), dat het van zeer gro-ot belang is, dat de Nederlandsche bedoelin gen aan Indonesische zijde zui ver wordt gezien. Niet alleen de Indonesiërs, doch ook de Nederlanders zijn tallooze malen tot in het diepst van hun wezen gegriefd. Naast economische zijn ook machtige intellectueele en cultureele in- vesteeringen bijeen gebracht met de zuivere bedoeling voor Indië te doen, wat een goed burger betaamt. De loochening hiervan heeft de Nederlanders zeer teleurgesteld, evenals de ontkenning van hun genegen heid voor land cn volk, De Nederlanders hebben be wust de nationalistische bewe ging gesteund door liet ver spreiden van dc democratische Ideologie, waarbij zij wisten, dat liet nationalisme eens reu einde zou maken anti hun „ko loniale" prerogatieven, De haat jegens de Nederlan ders is overigens niet alleen den Indonesiërs te verwijten. Onze eigen menschen hebben daaraan meer schuld, dan zij vermoeden. Zelfs de vooruitstrevenden wa ren te benepen om te erken nen, dat de gouverneur-gene raal gelijk had toen hij in 1941 een belangrijke staatkundige hervorming voor Indië wensch- te, die haar kracht diende te ontleenen aan een regelmatige, constitutioueele procedure. Een eerlijk beeld moet de ca- ricatuur van onze progressisten vervangen. Zijn wij weer ver- eenigd in eenzelfde huis, dan kunnen wij praten over fouten, die gemaakt worden en dit zal dan als opbouwende kritiek kunnen dienen. Nu verscherpt elk eenzijdig oordeel de tegen stelling. JAPANSCHE TROEPEN CP SUMATRA. Volgens Ass. Press heeft een Britsch zegsman offici eel verklaard, dat 5000 man Japansche troepen onder con trole van de Britsche mili taire autoriteiten officieel belast zijn met de bewaking van Nederlandsche, Amerikaansche en Britsche olie-installaties in de resi dentie Palembang (Sumatra) en deze bewaking op het oogenblik inderdaad uit oefenen. Hij verklaarde verder, dat bij het sluiten van de onderhande lingen over een wapenstilstand tusschen de Nederlanders, En- gelschen en Indonesiërs was ikomen vast te staan, dat een dergelijke Japansche krijgs macht nog steeds bestond, hoe wel èedert de Japansche over gave reeds 16 maanden verloo- pen zijn. BELANGRIJKE VER HOOGING POST- TARIEVEN. De reeds aangekondigde verhooging van de post- tarieven zal 1 November ingaan. De wijzigingen, waar mede het publiek het mees te te maker* heeft, z(Jn de volgende: Wat het blnnenlnndaohe verkeer betreft: Het por to wordt voor Interlooale brieven tot en met 20 gram gebracht van 7% ct. op 10 cent. Voor brieven in locaal verkeer 6 cent (thans 5 ct.). Briefkaar ten, interlocaal 71/2 cent (5 ct.). Locaal 5 ct (4 ct), Drukwerken tot en met 50 gram 2 ct (1% ct). Wat het buitenlandsohe verkeer betreft: brieven tot en met 20 gram 20 ct (12% ct), briefkaarten 12% ct. (7% ct.), druk werken 4 ct (2% ct). Het aanteekenrecht is voor beide categorieën gebracht op 15 ct. (10 ct.) Op. 'rviÓ'-. v>W; Yfelt Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.17 u., on der 17.31 u. Maan op 6.11 u., onder 17.25 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 23 October: 1.u. 1.99 m., 13.09 u. 1.90 m. Schoenen uit Amerika. Buiten de distributie. Een door de regecring aange kochte partij Amerikaansche da- mes- en heerenschoenen zal bin nenkort vrij van distributie in den handel worden gebracht. De prij zen zijn vastgesteld en een cijfer, nan de binnenzijde van deze schoe nen aangebracht geeft dc prijs aan, die varieert van elf tot één en twiulig gulden, Behalve deze wordt nog een on geregelde partij in den bundel ge bracht. Daarvan zal de detailprijs voor het Good-Year maaksel f 8.bedragen en voor de rest f 7.50. In de Thuringsche steden Wei dat men den Duitschers be- mar en Eisenach (Sovjet-zóne) perkte burgerlijke rechten zou toe staan, waardoor zij zouden kunnen werken, omdat men hun, althans voorloopig, het -Nederlandsche staatsburgerschap zal onthouden. ten zijn van meening, dat de aanspraken niet als annexa tie kunnen worden geken merkt en geen ruimer karak ter dan dat van grenscorrec tie hebben. De gebieden in kwestie sluiten in de groote Duitsche inspringing in de Nederlandsche grens bij Coevorden, Groenlo, Nijmegen en Zuid-Limburg. Voorts verluidt, dat de Nederlandsche regeering van plan is het eiland Borkum te vragen om gevangenen onder te brengen. De kwestie der grenscorrectie houdt nauw verband met de Ne derlandsche plannen voor een al- gemeenen economischen wederop bouw. Mogelijk is, dat, wanneer de grenskwestie definitief te berde zal worden gebracht, zij deel zal uitmaken van een grooter program van economische eischen jegens Duitschland. Naar verluidt over weegt het kabinet, of het raad zaam is, de territoriale aanspraken in te dienen in ruimer verband, doch is daarover nog niet tot een besluit gekomen. Het programma der economi sche eischen jegens Duitschland zal in ruime mate afhankelijk zijn De eerder aan het woord zijnde van de regeling, die de groote leden, zouden, wat de hoogere kosten van de geboorte van het eerste kind betreft, geen bezwaar hebben tegen verhooging van het kraamgeld van f 55 op f 75. Sommige leden vonden het wetsvoorstel sympathiek, omdat zij meenen, dat de werkelijke strekking er van is de loonen mogendheden uiteindelijk voor de Duitsche kwestie zullen treffen, maar het is bekend, dat intusschen een aanzienlijke hoeveelheid voor bereidend werk wordt verricht in de betreffende Nederlandsche mi nisteries. Terwijl de Nederlandsche hooge ambtenaren van meening zijn, dat grenscorrectie op zichzelf nood Schacht en Von Papen een leidende functie? .De diplomatieke correspon dent van het Engelsche Zon dagsblad „People" verklaart, dat Hjalmar Schacht, voormalig president van de Duitsche rijks bank en von Papen, voormalig Rijkskanselier door de Wester- sche democratieën voorbestemd zijn voor hooge functies, die in hooge mate de toekomst vin Duitschland zullen beïnvloeden. Met betrekking tot Schacht zegt de correspondent: Naar mij wordt medegedeeld, zal aan Schacht de moeilijke taak om orde te scheppen in den indus- trieelen en financieelen chaos in Duitschland en Centraal Euro pa toegewezen worden. Aan von Papen zal de deli cate opdracht, het tegenstrij dige politieke streven van de Duitsche communisten en de Duitsche democraten meer met elkaar in overeenstemming te brengen, toevertrouwd worden. Het probleem van het finan cieels herstel van Duitschland is in de oogen van het Ameri kaansche ministerie van buiten- landsche zaken cn Wallstreet van het allergrootste belang en ■zij zijn van meening, dat Schacht, de eenigc is, die orde kan scheppen in den chaos. Het klinkt niet erg waar schijnlijk. Maar er is veel mogelijk in dezen tijd. Dat hebben we ook in ons land ervaren. hadden de Liberaal Democraten volgens de officieuze berichten met 60 procent der stemmen de leiding. Hamburg-radio meldde, dat 95 procent der kiesgerechtig den te Dresden en Chemnitz ge stemd heeft, hetgeen een record beteekent. Volgens de laatst beschikbare gegevens is de Duitsche Sociaal- Democratische partij te Berlijn thans zeker van een overweldigen de overwinning. Van het totaal van 1.866.890 getelde stemmen heeft de Sociaal-Democratische partij namelijk 886.564 of tewei 48.8 procent verworven, dit is meer dan het dubbele aantal van dc stemmen, welke de eerst op haar volgende partij, die der Christen-Democraten, op zich ver„ eenigd heeft. De Socialistische Eenheidspartij de door de Sovjets bevorderde fusie tusschen Sociaal Democra ten en Communisten in de Sovjet- Russische zóne, volgt als derde. Van de nog in te wachten uitsla gen wordt geen ingrijpende wij ziging in de stemming verwacht. laag te houden. zakelijk en redelijk is op etnologi- Verkeerd systeem. sc^e en geografische gronden, Enkele leden, die erkenden, dat j ontkent men niet, dat het ver- Gemeenteraadsverkiezin- gen in Duitschland. Sociaal-Democraten hebben de leiding. Zondag zijn, onder de gemeen- in de verhouding tusschen loonen j langen naar gebiedsuitbreiding al-1 schappelijke controle van de vier en prijzen een zoodanige spanning thans ten deeie wordt gemotiveerd bezettende mogendheden, in een is ontstaan, dat er iets zal moe- door economische behoeften. De gedeelte van Duitschland, de ge- ten gebeuren, konden zich niette- strooken land, waarop aanspraak meenteraadsverkiezingen gehou- min niet met dit ontwerp ver- wordt gemaakt, bevatten zekere den. eenigen en meenden er hun stem aan te zullen moeten onthouden, aangezien door middel hiervan langs een omweg naar een alge meene loonsverhooging wordt ge- vindplaatsen van steenkolen olie en nuttige kleine rivieren. Een van de problemen, die be studeerd worden, is, de vraag wat er gedaan moet worden met de streefd. Bovendien hadden zij er Duitschers in die gebieden, waar- overwegende bezwaren tegen, dat op aanspraak wordt gemaakt Uit- de strekking van de Kinderbij- zetting naar Duitschland komt slagwet op deze wijze geweld i niet in aanmerking, omdat de wordt aangedaan. Indien er iets Britsche bezettingsautotiteiten De verkiezingen te B e r 1 ij n zijn zonder noemenswaardige in cidenten verloopen. Uit Fuersten- walde bij Berlijn wordt gemeld, dat de D. politie vele leden van de Chr. Dem. Unie en van de Lib. Dem. partij arresteerde om hen zoodoende te verhinderen hun stem bij de verkiezingen in de Sovjet-zóne uit te brengen. Toepassing wapenstil standsvoorwaarden. Het rapport van de commissie voor de politieke toepassing van den wapenstilstand zegt o.a., dat een gemengde Ncdcrlandsch-Indo- nesische commissie zal worden gevormd ter uitwisseling van in lichtingen cn ter vergemakkelij king van de evacuaties en de her- ceniging van families. Verder zul len delegaties van beide partijen toestemming krijgen om de kam pen en andere plaatsen, waar de geïnterneerden zich bevinden, te bezoeken ten einde de noodzake lijke gegevens te verzamelen en hulp te verleenen bij de verbete ring van hun toestand en bij hun evacuatie. Een andere Nederlandsche-In- donesische commissie zal een on derzoek instellen naar het lot van personen, die zijn gekidnapt of op andere wijze zijn verdwen en ge durende de periode van het con flict. Deze commissie zal verder maatregelen nemen of voorstellen doen voor hun bevrijding, indien zij nog in leven mochten zijn. Ook zal deze commissie bij beide partijen aanbevelingen doen met betrekking tot de mogelijk heid van een algemeene amnestie voor gewelddaden, die voor den wapenstilstand zijn gepleegd, met uitzondering van die zaken, die duidelijk wijzen op moord met voorbedachten rade en wreedhe den, die in koelen bloede zijn be gaan. De Grieksche minister-pre sident Tsaldaris heeft, vol gens A.P. Vrijdag verklaard, dat Byrnes hem ondubbel zinnig Amerikaansche troe penzendingen heeft beloofd, ingeval Griekenland mocht worden aangevallen. Het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken zendt thans een Gnancleele en economi sche missie naar Griekenland. Tsaldaris zal de leiding nemen var. de Grieksche delegatie op de a..s zitting van de V. N. te New York. De Britsche News Chronicle wijst op het samenvallen van Russische troepenbewegingen ln Bulgarije met den zenuwenoorlog tegen Turkije. Het Sowjetleger ln Bulgarije zou 180.000 man tellen. Er worden groote manoeuvres en troepenverplaatsingen gemeld ln Oost-Bulgarije, dus Ir. de om geving, der Dardanellen, en tege lijkertijd komen berichten binnen over vermindering van de Joego slavische strijdkrachten langs de Grieksche grens, zoodat het blad aanneemt, dat de druk van het Slavische blok var. Griekenland naar Turkije wordt verplaatst. Extra bonnen voor de feestdagen. Aangezien de voorraadpositie van sommige grondstoffen voor voedings- en genotmiddelen nog moeilijk is, zal aan verzoeken om voor de feestdagen in December extra verstrekkingen te geven voor speciale doeleinden, zooals voor het organiseeren van feestelijk heden enz., geen gevolg kunnen worden gegeven. Het is dus nut teloos zich hiervoor tot ambetelijlce instellingen te wenden. Er zal evenwel naar ge streefd worden voor de feest dagen enkele algemeene extra verstrekkingen te doen. Zoo zijn er o.m. plannen om voor St. Nicolaas en Kerstmis een extra bon voor versnaperin gen aan te wijzen voor de bevolking. Karnemelk op den bon. Van 27 Oct. ai' zijn karnemelk en karnemelkproducten uitsluitend weer op den bon verkrijgbaar. Iedereen zal desgewenscht op een bon voor gestandaardiseerde melk een dubbele hoeveelheid karnemelk of karnemelkproducten bij zijn leverancier kunnen betrekken. Het is dus niet noodig, zooals aan vankelijk is medegedeeld, de bon nen voor gestandaardiseerde melk om te ruilen tegen rantsoenbon nen voor taptemelk om karnemelk enz. te betrekken. M.s. „JOHAN DE WITT" NAAR INDIË. Dinsdag 22 October zal het troepentransportschip m.s. „Johan de Witt" van de Sumatrakade^ te Amsterdam met onderdeden van de 7-December-divisie naar Indië vertrekken. CHR. HIST UNIE. Wegens vertrek uit den Kies kring Leiden heeft oud-minister H. van Boeyen ontslag genomen als lid van het dagelijksch be stuur der C.H.-Unie. De heer van Boeyen, die ern stig ongesteld geweest is, gaat zich te Soesterberg vestigen. Militaire auto door locomotief meegesleurd. Gisternacht wilde een militaire auto, waarin twee 2e luitenants van het vliegveld Valkenburg ge zeten waren, een onbewaakten overweg te Rotterdam passeeren. Op datzelfde oogenblik kwam er een locomotief op weg naar het Station D.P. De machinist gaf een fluitsignaal en meende, dat de auto wel tijdig zou stoppen. Maar dit gebeurde niet. Het gevolg was, dat de personenauto op de buffers van de locomotief kwam te han gen en ongeveer 200 meter werd meegesleurd. Het voertuig werd totaal vernield. Tot verbazing en tevens vreugde van den machinist kwamen uit de wrakstukken de beide inzittenden zoo goed als heelhuids te voorschijn, ze hadden slechts lichte verwondingen opge- loopen. Vestigingswet klein bedrijf. Strenge handhaving voorschriften. In verband met het toenemende aantal overtredingen der bepalin gen van de Vestigingswet Klein bedrijf 1937, het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 en het besluit reëvacuatie vesti- king kleinbedrijf '45, is dezer da gen door het directoraat voor den Middenstand, bij de bevoegde po- litie-instanties van rijk en gemeen te aangedrongen op een strenger optreden tegen de desbetreffende overtreders. BESPREKINGEN TE BATAVIA. Aneta vorneomt uit offici- eole bron, dat do politioko besprekingen tusschen Neder landers en de Indonesiërs van daag, 22 October, zullon be ginnen. „De Waarheid" weet te berich ten, dat de ministers Beel en Gielen, op advies van Mr L. A. Kcsper en Mr P. H. de Vries, besloten hebben tot opheffing van de Stichting Radio Niderland in Overgangstijd en over te gaan tot de oprichting van een nieuw omroepbestel, dat het bestaan van de oude omroepvereenigingen zou bestendigen. Het directoraat van de nieuwe organisatie zou worden gevormd door de heeren Speet en Lebon. De oude directeuren van R.N.I.O. o.a. de heeren Madsen en Spel berg, zouden worden ontslagen. Mr L. A. Kesper zou als regee- ringscommissaris optreden met Mr P. H. de Vries als zijn ad junct. De radio-raad zou in deze beslissing niet zijn gekend. Dc „Nieuwe Nederlander" voegt hieraan toe: Bij informatie is ons gebleken, dat de medcdeelingen van „De Waarheid" inderdaad als juist kunnen worden beschouwd. zijn zendtijd nog vergroot (30.81 pet. van het totaal), terwijl dan ook de Communistische omroep (Radio Werkend Nederdand) in den aether zou verschijnen met 10.57 van den totalen zendtijd (232 uur). LAATSTE BERICHTEN. De laatste berichten vin den voortaan als wij met 4 of meer pagina's verschijnen, een plaats op de tweede pagina. De vereeniging van Duitsch Zwabenland, die Augustus 1946 te Singen is opgericht, heeft naar uit Bern vernomen wordt, zich voorstander van een onafhankelijk Zuid-Duitschland betoond. Een Belgische, delegatie van inspecteurs en inspectrices van het Belgische gevangeniswezen In de kringen der luisteraars I is in ons land gearriveerd voor hecrscht uit den aard der zaak een bezoek aan interneerings- Turkije en de Sowjet Unie. De kwestie van de zee-engten. Uit Amkara wordt, gemeld, ontstemming, want bij instand houding van de bestaande omroep vereenigingen zouden uit den aether geweerd blijven een groote j groep als die der Communisten, terwijl de humanisten en een be paalde groep van Hervormden, die de N.C.R.V. niet langer als haar vertegenwoordigster wensc-ht te beschouwen en aan het I.K.O. R. niet voldoende heeft, evenmin aan bod zou komen. Men schijnt er aan te hebbep gedacht om den zendtijd te rege- dat de Turksche regeering in haar antwoord op de tweede Sowjetnota inzake herziening van het verdrag van Mon-treux len op basis van de zetelverdee- heeft ontkend, dat de zee-eng- ling in de Tweede Kamer. De moeilijkheid was vooral kampen en gevangenissen. m. Generaal Smuts heeft don Britsohen eorste-ministor, Attleo, 985.000 pd.st. van de volkeren van Zuid-Afrika en de Britsche protectoraten, ten behoevo van het Britsche volk, overhandigd. In de labaksgrossierderij van de firma D. aan de Oude Vest te Leiden werden niet minder'dan 6000 pakjes sigaretten en 2000 pakjes shag en rooktabak ont vreemd. Een groote voorraad Zuid-Amerikaansche sigaretten achtten de heeren niet de moeite van het meenemen waard In België werden tot 1 Sept. ten gedurende den oorlog door schepen van de as bevaren zou- hoe de A.V.R.O. te classificce-1 111 doodvonnissen voltrokken, den zijn. ren. Er zijn, naar ons werd mede- Te Hillegom dronk een twee- Mede daarom acht de Turk-1 gedeeld, besprekingen gevoerd i jarig kind uit een flesch ammo- sche regeering het verlangen tusschen de directie van A.V.R.O. i nialc. De toestand is zorgwekkend, In Bengalen zijn minstens II Hindoe-dorpen door Mohamme- daansche onruststokers in brand van de Sowjet-Unie tot her- en het bestuur van de Partij van ziening van het verdrag niet de Vrijheid, welke geen bevre- gefundeerd. Turkije verwerpt digend resultaat hebben opgele- ook punt 4 van de Sowjet-nota verd. Bij het vestigen van de par- gestoken, (het beheer van de zee-engten tij-verhouding en thans ook in den Von Papen heeft toestemming moet in handen komen van de aether zou immers de A.V.R.O. gevraagd om te Neurenberg in 'n Zwarte Zee-mogendheden). dan met 6,41 pet. (6 zetels van de Turkije beschouwt de Zwarte Partij van de Vrijheid) genoegen Zee vrij. moeten nemen. De K.R.O. zag particulier pension te gaan, totdat beslist is over zijn verzoek om toelating tol dc Britsche zóne. V

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1