Een dubbele taak. DE WAPENSTILSTAND IN INDIË. Amerikaansch-RussisGhe betrekkingen. De nieuwe sigaret. Soetomo een wildeman. - Getracht zal worden hem tot zwijgen te brengen. Aankoop overtollige legergoederen. Duitsche vluchtelingen in Denemarken. Byrnes verontrust over de voort durende en toenemende spanning Maatregelen tegen prijsovertredingen. Reperingsvoorlichtiiigsdienst. Distributienieuws. Kerk aw Zferidiimg. TTitg&ve Stichting „Zecuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aaneciie Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 473 PROTESTANTSCH GHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 21 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30'per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: ,JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op., aa van Zon en Maan, Dinsdag: Zon op 7.15 u., on der 17.33 u. Maan op 3.57 u., onder 17.11 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 22 October: 12.32 u. 1.78 m. Wij lezen in „De Nieuwe Ne derlander" (Partij. v. d. Arbeid) „Een Christen behoort lid te zijn van een politieke Christe lijke partij.' Hoe dikwijls wordt in Chris- telijken kring deze uitroep ge hoord Toch is, wat hier als axioma wordt gesteld in het geheel geen ontwijfelbare waarheid, De Christen heeft in het le ven een dubbele taak, Ecner- zijds heeft hij de zorg én' ver antwoordelijkheid voor zijn medegeloovigen. Dat is a.h.w. zijn pastorale taak, maar daar mede kan hij nimmer volstaan. Want iedere Christen heeft ook zijn al moeten zij- dan ook veel over hun kant laten gaan is niet mogelijk en zelfs zeer gevaarlijk voor de massa, die de kans loopt, in de verkeerde rich ting te Worden geleid. Daarom laden zij die de een voudige menschen trachten los te maken van hun Christelijke organisatie om ze te brengen in een organisatie die niet kan en ook niet wil belijden: „Uw Woord is mij een lamp voor Volgens het Bataviasche blad „Nieuwsgier" werd door niemand verwacht, dat na het sluiten van het bestand alles ineens „over" zou zijn. Integendeel, in de nu volgende ITnCgvIlClCCl. II* CIC IIJI VOItjCUUC Stó Palede zijn de kwade kansen het gevaarlijke blootgesteld, allerlei worden groote zich. Merkwaardig N. N. om Invloeden zulk een grootst. Het vertrouwen moet nog verantwoordelijkheid op ««onsolideerd worden en het 1 i vlak, waarop wordt samengewerkt Christus te getuigen, kan (spatiëering van ons) hem er (toe brengen, lid te warden van tot opdracht te «tmgen ra den een „iet-Christelijke partij. Irvifinr wen hoti */i.o mot riArvc i Kan hem er toe brengen. Maar dat is heel ieits anders kring van hen.^die niet door het Evangelie zijn gegrepen. Dat is zijn missionaire taak. Deze roeping, om in de we reld van Jezus Christus te ge tuigen kan hem ertoe brengen, lid te worden van een nict- Christelijke partij. Zulks be hoeft dan niet een bewijs van gebrek aan geloof te zijn, maar kan juist zijn een bewijs van gehoorzaamheid aan een roep stem Gods, Het zou onze politieke ver houdingen heet wat verhelde ren en zuiveren, wanneer deze dubbele taak van den Christen ieder duidelijk was. Daarom zullen wij niet nala ten daarop telkens te wijzen." De wijze waarop hier het vraagstuk gesteld wordt, schijnt ons niet juist. Hier wordt het voorgesteld alsof zij die op Christelijke or ganisatie aandringen dit doen, dat De uitgebreid. Vanzelfsprekend zal in schrijft: „Deze roeping dien tijd de kans op misverstanden in de wereld van Jezushf* Sro?tst zl>n' cWlfend °P redevoering van Soetomo, merkt het blad, op, dat Soetomo een wildeman is en dat wie gelooft, dat hij zich zonder meer bij de beslissing zal neerleggen, een bungelow op den Poentjakpas ver dient. Het blad schrijft vhrder: In republikeinsche kringen is men geschrokken van zijn verzet en het uiterste zal worden gedaan om dan Christelijke organisatie te veroordeeleji en alles in het werk te stellen om deze organisa ties af te breken. Met he;t; opschrift van het aangehaalde artikel zijn wij ^mu tot zwiigen> althans t(* rede het van harte eens. i „,el2§e1}' u i De Christen heeft een d u b - Het Nederlandsche kamp is met b e 1 e taak. En het is goedgeschrokken, omdat niémand ver- daarop steeds weer de aandacht wachtte, dat kleinere en grootere te vestigen. UIT AMERIKAANSCHE „DUMPS" VOOR 12 MIL- LIOEM DOLLAR GE KOCHT. Na het staken der vijande baasjes zoo maar in het gareel te brengen zouden zijn. Men heeft evenwel een bijzonder begrip van de moeilijkheden, waarmee de re publikeinsche leiders te kampen hebben en is bereid een edelmoe dig standpunt in te nemen. Het blad sluit zich tenslotte aan bij het commentaar van „Het Nieuwsblad", dat beiderzijds streng opgetreden moet worden tegen indisciplinaire handelingen, omdat met alle middelen voorko- men moet worden, dat de uitvoe ring van het bestand een misluk king wordt. Spoedigs overeenkomst? Welingelichte kringen in Sin gapore hebben voorspeld, dat de Nederlanders en Indonesiërs, voor 30 November, den datum, waarop de laatste Britsche troepen zullen vertrekken, tenminste een gemeen schappelijk programma van werk zaamheden zullen opstellen voor den algemeenen gang van zaken op Java. Volgens een woordvoerder van het Amerikaansche militaire be stuur in Duitschland heeft de ontvangen, dat de Engelsche, Amerikaansche en Fransche be zettingsautoriteiten er geen be- zwaar tegen hebben, indien Dene- omdat volgens hen de Christen marken DuitscherS) die tijdens den oorlog naar Denemar ken zijn uitgeweken, terugzendt. De Engelschen zijn bereid onge. veer 10.000 Duitschers die de nazi's na den inval der gealli eerden in Duitschland naar Dene marken zonden, in hun bezettings zone op te nemen. De Amerika. Deensche missie te Berlijn bericht lijkheden in Europa werden door de Amerikaansche en met die, in andere landen op dit terrein getroffen. Tegen de in hèt ontwerp ge kozen oplossing, waarbij de beslis sing omtrent het nemen der voor- loopige maatregelen in handen wordt gelegd van den in het ont werp bedoelden politierechter had den vele ledën ernstige bezwaren. Gevraagd werd, of niet een schadevergoedingsregeling moet Engelsche legerautoriteiten 'getVoffen evenals dïe aHnHtvsn «AAHH^isan Al/üMf nllirt .V alleen een taak heeft ten op zichte van. zijn medegeloovigen. Zoo is het echter niet. Het doel van de Christelijke politieke partijen is juist de be langen van het ge h ee le volk te behartigen, om het ge il e e 1 e volle te doordringen van de groote beteekenis der - ienn „u v„;,, Slide'S vtfde"eUiké; Duitschland wegv'luiitten, terwijl vake n at an doruan i sa tien <le Fransche,, 500 Duitschers, die Altijd w"er komt tot' open- uit het da' than9 doür baring de begeerte en de cisch bezet is, naar Denemar- om voor het geheele volk tot 11 waretl gevlucht willen op- "xuTn 'er"verschil van J "marken wilde .het liefst zicht zijn omtrent de wijze Duitschc vluchtdiiigen. ^ten waarop de opdracht „te getui- f'a'e Ia" gen in den kring van hen, die niet door het Evangelie gegre pen zijn", het best kan worden vervuld. Door zich aan te 9luiten bij een Christelijke- dan wel bij een niet-Christelijke partij. Het is bekend, dat er vooral den laatsten tijd belijdende Chris tenen zijn, die, wat dan wel genoemd wordt de zuurdeesem- gedachtc voorstaan, zooals die aanvankelijk ook door Prof, Slotemaker de Bruine werd gepropageerd. Hierbij moet echter één ding niet uit het oog worden ver loren. Wat voor enkele personen met een welgevestigde over tuiging misschien mogelijk zal eeren. Tot deze 196.000 behooren duizenden Berlijners, 15.000 uit de Russische zóne en ongeveer 166.000 personen, die voor den oorlog in de thans door Polen bestuurde gebieden ten Oosten van de lijn Oder-Neisse woonden. De Amerikaansche generaal Eisenhower is per vliegtuig uit Duitschland naar de V.S. ver trokken. Per K.L.M.-vliegtuig Is een goudstaaf ter waarde van 4000 pond sterling naar Cairo overge bracht. Een Fransch vliegtuig uit Dakar is bij een landingspoging op het vliegveld St. Louis (Sene gal) verongelukt. Er zijn 6 doo- den te betreuren. enorme voorraden overtollig oorlogsmateriaal in verschil lende „dumps" bijeen ge bracht en aan de regeeringen van landen, die zwaar door het oorlogsgeweld getroffen waren, tegen billijke voor waarden aangeboden. Aan een uiteenzetting omtrent den aankoop uit deze dumps en etc verdeeling der daaruit aangekoch te goederen, welke wij van be voegde zijde ontvingen, is het vol gende ontleend: Tot nu toe is uit do Amerikaan sche dumps voor een bedrag van 12 milioen dollar gekocht. Onze belangstelling ging voornamelijk uit naargereedschap, diesel- electrische locomotieven, dwars liggers, vliegtuigen, cellulose, papier, autobanden, jeeps, vracht auto's, krantenpapier, tandheel kundige instrumenten, lucifers, textielgoedcren en vaten, terwijl thans nog onderhandeld wordt over wagons en ketelwagens voor de spoorwegen. Een groote hoeveelheid goede ren wordt ook uit de Engelsche dumps betrokken, die weliswaar niet zoo omvangrijk zijn als de Amerikaansche; doch daarom niet minder interessant, daar er zich uiterst waardevolle goederen on der bevinden. Zeer belangrijk was hier de overname van de R.A.F.- dump te Eindhoven, waarmede Schiphol in technisch opzicht opnieuw „aangekleed" werd. Voorts moge hier de aankoop van 300 stoom-locomotieven, locomo tieven voor mijnen en hoogovens, 33 tankauto's, vaten, jerry cans, 13 kranen spoorwegmateriaal, constructiestaai en touw genoemd worden. welke geldt voor ten onrechte on dergane voorloopige hechtenis. De Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Za ken, Byrnes, heeft over de radio tot het Amerikaansche volk gesproken over de Ame- rikaansch-Russische betrek kingen. Hij verklaarde zich onge rust over de „voortdurende, zoo niet toenemende span ning tusschen beide landen. „Wij kunneii gemakkelijk over eenstemming bereiken", aldus Byrnes, „als een van beide bereid is aan alle eischen van den ander te voldoen. De V.S. zijn hiertoe niet bereid en willen het even min van een ander land vragen". Met betrekking tot de bittere aanvallen door Molotof en Wy- sinski in het laatste stadium van de Vredesconferentie zeide Byr nes, dat hij met verbijstering had kennis genomen van de beschul digingen van de Sovjet-delegatie aan het adres van de V.S. „Niet eens, doch vele malen heeft zij de V.S. er van beschuldigd, dat deze zich_ tijdens den oorlog heb ben verrijkt en dat zij onder het mom van vrijhandel en gelijke handelsmogelijkheden voor alle landen trachten Europa econo misch tot slavernij te brengen. „Als deze beschuldigingen de Leen- en Pachtwet meer dan 10 milliard dollar voor geschoten aan de Sowjet- Unie, met welk land wij ook in tijden van vrede op vriend- schappelijken voet willen staan." In antwoord op de beschuldi gingen zeide Byrnes, dat Amerika overal de vrijheid verdedigt en dat naar zijn meening vrijheid en wel vaart onafscheidelijk met elkander verbonden zijn. „Het Amerikaansche volk wenscht vriendschap met het volk van de Sovjet-Unie en met alle andere volken van deze oorlogs moede wereld. God geve ons de wijsheid de wegen van den vrede te vinden". „Wij betreuren de neiging der Sovjet-Unie om staten, die vriendschappelijk jegens ons zijn gestemd als niet vriendschappelijk jegens de Sovjet-Unie te beschou wen en onze pogingen om de vol gens traditie vriendschappelijke betrekkingen met aan de Sovjet- Unie grenzende staten te onder houden als vriendschappelijk te beschouwen". Byrnes verdedigde de V.S. krachtig tegen beschuldigingen van „dollar democratie" en „eco nomisch imperialisme", welke tij- dens de Vredesconferentie en el- door een ander land werden ders waren geuit. Hij verklaarde: uitgesproken zou het te be- „Wij wenschen bij té dragen tot treuren zijn, doch nu zij van den Europeeschen wederopbouw, de zijde der Sowjet-regeering aangezien wij gelooven, sdat de komen, is het wel bijzonderEuropeesche welvaart bij zal dra- spljtlg. Amerika heeft gedu-i gen tot den welvaart en vrede rende den oorlog krachtens van de geheele wereld". Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp „Opening van de mogelijkheid van voorloopige maatregelen terzake van overtre ding van prijsvoorschriften" is het volgende ontleend: Verschillende leden, die wel is waar van meèning waren, dat ernstige maat regelen tegen overtreders van prijsvoorschriften die. nen te worden genomen, von den het niettemin te ver gaan, dat reeds voor dat een rechterlijke uitspraak is gedaan, tot het stilleggen van een bedrijf of het ver bieden van liet uitoefenen van een'bepaald beroep kan worden overgegaan. Een der gelijke maatregel kan, ook al is die als tijdelijk bedoeld, onherstelbare gevolgen heb ben. Deze leden zouden boven stil legging de voorkeur geven aan ondcr-beheer-stelling. Deze maat regel kan zeer wel worden geno men in afwachting van een rech terlijke uitspraak. Andere leden merkten hiertegen op, dat men in het strafrecht de preventieve hechtenis kent, die voor een ondernemer ook ruïneuze gevolgen kan hebben. Vele leden konden zich met dit wetsontwerp vereenigen. Zij juichten het toe, dat de zwarte handel op deze wijze zal worden bestreden, -al ontveinsden zij zich niet, dat deze ook een groot ter rein bestrijkt, dat buiten het be drijfsleven ligt. Voorts kenschets- Ërgerlijke toestanden in de aardewerk-industrie. Het publiek betaalde naar schatting VA miliioen gulden teveel. Dc acties, die den laatsten tijd door de Prijzencontróle tegen de huogo prijzen in winkels zijn ge voerd, hebben belangrijk muteriaal opgeleverd voor uitgebreide can- tröles bij groothandel en industrie, Zoo heeft de controle in galan teriewinkels aan het licht ge bracht, dat ongeveer 90 procent der verkrijgbar? artikelen te hoog in prijs waren, Dit feit is aanlei ding geweest voor een uitgebreid onderzoek bij de Goudsche aarde werkindustrie. De misstanden, die in de zen bedrijfstak aan het licht kwamen, waren meer dan ergerlijk. Hoewel het onder zoek in deze branche pas in het beginstadium verkeert, zijn reeds 22 bedrijven onder zocht, die eert gezamenlijke overwinst hebben gemaakt van ongeveer f 500.000, in nog geen anderhalf Jaar tljds. Het bedrag, dat het publiek te veel betaald heeft, is echter veel grooter, daar nog de winstmar ges van groot- en detailhandel op den verkoopprijs gelegd worden, waardoor het publiek ongeveer f 1.500.000 te veel heeft betaald. Er bestaan volledig zwarte be drijven, die bij geen enkel bureau ingeschreven zijn, alle grondstof fen zwart koopen en den ar beiders zwarte loonen van f 100 tot f 175 per week betalen. Het product, dat hier ge maakt wordt, is gewoon ba- zargoed, dat in plaats van f 0.75 in de winkels misschien f7.50 tot f 15 opbrengt. Deze knoeiers gebruiken de grondstoffen, die eigenlijk be stemd waren voor de productie van gebruiksgoederen, voor „sier"-producten, terwijl zij bo vendien door hooge lokloonen de arbeiders uit de bonafide bedrijven wegtrekken. Een aantal van deze bedrijfjes is door den economi- schen Controle Dienst gesloten en de draaischijven en ovens zijn verzegeld. Er zijn bonafide bedrijven, die zich aan dc voorschriften houden, doch door het weglokken van de arbeiders naar zwarte bedrijven groote productiebelemmeringen ondervinden. Nog slechts een klein gedeelte van de geverbaliseerde bedrijven is door den tuchtrechter voor de prijzen veroordeeld, doch het to tale bedrag der boeten bedraagt reeds f 175.000. MOTORENINDUSTRIE IN RUSLAND. Enorme productie, maar nog grootere vraag. Volgens de woordvoerders van de motorenindustrie in de Sow- jet-Unie heeft dit land op het oogenblik meer voertuigen dan eenig land in Europa. Bij de vol tooiing van het vijfjarenplan, dat thans wordt afgewerkt, zullen er jaarlijks 500.000 van de modern ste vrachtwagens en gewone auto's vervaardigd worden. De twee grootste tractorenfa- brieken te Stalingrad en Char- kof hebben sinds het einde van den oorlog 10.000 nieuwe machi nes afgeleverd. De productie kan echter nog niet aan de enorme vraag voldoen. Alleen de Oekraine heeft in 1940 85.000 tractoren ge had. ENGELSCHE BUSSEN OP NEDERL. WEGEN. Niet zonder gevaar. In ons land wordt momenteel van een aantal Engelsche auto bussen gebruik gemaakt. Deze zijn .bestemd voor linkshoudend verkeer en hebben den uitgang dus aan de linker achterzijde. Bij het uitstappen komt men midden op den weg te staan, hetgeen uiteraard groote gevaren met zich brengt. De A.N.W.B. heeft zich daarom tot de hevoegde autoritei tenten gewend met het verzoek de indeeling van deze bussen te doen veranderen. DE TURKSCHE ZEE- ENGTEN. Turkije baas in eigen huis. De Turksche ambassadeur in Londen heeft tijdens een interview verklaard, dat de verdediging der Turksche zeeëngten in Turksche handen moet blijven. „Het zeer besliste standpunt der Turksche regeering te dezer zake berust niet op een speculatie op eventueelen buitenlandschen steun. Turkije voelt zich krachtig en kan geen compromis inzake deze kwestie sluiten". BRAND IN VEILING-' COMPLEX. Do schade wordt op een half miliioen gulden geschat. Te Eist is gisteren een brand ontstaan in de gebouwen van N.V. Vink's Fruithandel en de Vel- lingsvereen. „Over Betuwe". Een aauzitnlijk gedeelte van den voorraad in liet koelhuis (800.000 kg appelen) bleef waar schijnlijk gespaard, maar toch wordt de schade, nog op een half miliioen gulden geraamd. Vivisectie op den rooker. De „N. Leidsche Crt." was in 'de gelegenheid iets te vernemen over de vervaardiging van de nieuwe sigaret. Het ligt zeker niet aan ons, zegt het blad, dat we niet enthou siast zijn. Trouwens, de fabrikan ten zijn dat ook niet. Brasil en Domingo zijn de ta bakken, waaruit de opvolger van de „Rhodesia" wordt vervaardigd. Vroeger gebruikten de sigaren fabrikanten deze soorten om hun producten wat pittiger te maken. Een strengetje Brasil door een si gaar maakte het he'ele product zwaarder. Met de Domingo was het nog iets anders. Dit is de laagst geclassificeerde onder de tabaksproducten. Zooals bij ons de boeren de lupinen onder het maai veld ploegen om een stikstofrijker grond te krijgen, gebruikt men in Zuid-Amerika de Domingo als plantaardige meststof. Is het verwonderlijk, dat we in dit verband van „vivisectie" hoor den spreken, nu den Nederland- schen rooker sigaretten van deze tabak worden voortgezet. Het is geen sigarettentabak en het was voor het Rijksbureau in derdaad een „donkere dag, toen het de bezitter werd van een partij „Domingo", die voor de sigaren- fabricatieniet te gebruiken was. Hoe zwaar de tabak is, kwam dezer dagen in een Haagsche si- garettenfabriek aan het licht, toen drie werklieden in een afdeeling, waar Brasil gestoomd werd, door de vrijkomende nicotlnedampen bedwelmd raakten. Met deze sigaret moet de Ne- derl. rooker tevreden wezen. van het gemeentepersoneel. Ook aan de oorlogsschade-ver goeding werd aandacht besteed, waarbij Z. E. er op wees, dat vóór de definitieve vaststelling hiervan onze gulden gestabiliseerd zal moeten zijn. De min.-president nam met be langstelling kennis van de opmer kingen der burgemeesters en zeide juist door het samenspreken met dezen op de hoogte te willen blij ven van de In Zeeland levende wenschen en problemen. Na afloop vertrok Dr Beel naar Den Haag. Op de proefvaart van de „Ooster-Schelde" komen we nog nader terug. dat zag ze nu goed in) geeste lijk totaal verkeerd geweest. Van het één was toen het an der gekomen. Het had lang ge duurd, voordat zij deze groote fouten had ontdekt. Haar oogen zijn open gegan op een discus sie-avond in het kamp Groede, waar de Ned. Herv, predikant van deze plaats haar ervan overtuigd heeft, dat het principe van het nat.-soc. ubsoluut ver derfelijk is cu lijnrecht staat tegenover het Christendom, Voorheen had zij geen geloof, doch dat is nu geheel veran derd. Zij wil alle werk aanpak ken en als het haar mogelijk wordt gemaakt, alles goed maken. Zij had geen verdediger. Uitspraak op 1 Nov. a.s. Nederlandsche bloem bollen naar Engeland. Het Engelsche ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat eenigen tijd geleden een regeling werd getroffen, volgens welke 6000 ton bloembollen, gerolde knollen en knollen voor 31 Maart 1947 uit Nederladd mochten wor den ingevoerd. Deze hoeveelheid is thans vergroot tot 7000 ton, met dien verstande, dat voor 31 December van dit jaar niet meer dan 6000 ton mag worden ge ïmporteerd. De overige 1000 ton mogen ten zij de voorgestelde maatrege- slechts tusschen 1 Januari en 31 len als humaan in vergelijking Maart 1947 worden Ingevoerd. De ministericele commissie .be last met het uitbrengen van ad vies over de voorlichting, inder tijd ingesteld in verband met in de Tweede Kamer gemaakte opmer kingen, is met haar rapport gereed gekomen. Wat betreft de buitenlandsche voorlichting, deze zou h.i. uitge breid kunnen worden. Ten aanzien van de binnenland- sche voorlichting vindt de com missie o.a. de eigen voorlichtings diensten van O. K. en W., van den generalen staf en Landbouw on- noodig, terwijl de voorlichtings dienst van het departement Over- zeesche Gebiedsdeelen organisato risch ongeschikt wordt verklaard. De commissie komt tot het advies dat alle afzonderlijke voorlichtingsdiensten der de partementen moeten verdwij nen en dat er één Regeerings- voorlichtingsdienst behoort te komen onder verantwoor delijkheid van den minister president. Deze vereenvoudiging acht de commissie ook noodzakelijk uit bezuinigingsoogpunt. De. totale kosten 'worden geraamd op 9 mil iioen gulden. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Voor het Tribunaal te Mid delburg stond Vrijdagmiddag terecht mej. dr D. A. F e - 1 i x, hoofdcommies charter meester bij het Rijksarchief in Zeeland, die zich in Mei 1940 bij de N.S.B. had aangesloten, sedert Nov. '43 van deze bewe ging Districtshoofd Afstam mingsonderzoek was geweest, lezingen hield voor de N.S.B. en N.S.V.O., artikelen schreef in de „Zeeuwsche Sitroom", dei was geweest van de N.S.V.O., het hf.A.F.. den N.V.D., de Neil, Duitsche Kuituurgemeenschap en den Bond van Sibbe- en Heemkundef 10 voor de klee ding van den N.J.S. had gege ven, de belofte van trouw aan Mussert had afgelegd; Front- zorg financieel had gesteund; haar brieven aan D. besloot met „Heil Hitler" en op 17 April 1941 per brief den Duiitscher Dieckmann o.a. geluk wenschte met de groote D. successen in het Zuiden en Z.-Oo9ten. Haar motief tót al deze din gen was geweest; indien de N.S.B. niet sterk genoeg is, wordit ons land door Duitsch land geannexeerd. Zij was (en DE BILT ZEGT Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele verspreide regenbuien. Hier en daar ochtend-, mist. Vr(j zacht voor den tfjd van het jaar. Matige of zwakke wind tusschen Zuid-Oost en Zuid-West. Nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen. Met ingang van 27 October worden bonkaarten voor voedings middelen van een nieuw model in gbruik genomen. Deze kaarten zjjn verdeeld in vier horizontale stroo- ken, genummerd 1 tjm 4, welke van elkaar gescheiden zfjn door dikke zwarte lijnen. Elke viertien dagen zullen slechts bonnen van een strook aangewezen worden en wel gedurende de eerste veertien dagen de bonnen van strook 1, voor de tweede veertien dagen die van strook 2, enz. In oude bonnen- lijst zal voortaan vermeld worden van welke strook bonnen worden aangewezen. Zoodra de bonnenlyst in de nvondbladen van Donderdag 24 October 1946 is gepubliceerd, doet men goed strook no. 1 van de bonkaart af te knippen. Men kan de bonkaart dan weer op bergen en alleen de afgeknipte strook bij de hand houden. Al leen van deze strook worden voor de periode van 27 October t/m 9 November bonnen aangewezen, o.a. nog" in de aanvullende bon- nenlfjst van Donderdag 31 Octo ber 1946. Ziodra in de avondbladen van Donderdag 7 November de bon- nonlfjst'voor do periode van 10 t/m 23 November is opgenomen kan men do niet aangowozon bon non van strook 1 vernietigen, aan- gozlon voor do porlodo vim 10 t/m 23 November uitsluitend hoimou van strook 2 gobrulkt zullen wor den. Daarvan kunuou «voueuns na veertien dagon do niet gebruikte bonnen worden vernietigd, aan gezien dau de volgendo strook uun de beurt komt, enz. Pindakaas op jam suikerbon. Binnen.-kort zal een restant- partij pindakaas in den handel worden gebracht. Voor zoover voorradig zal men van 2 Nov. af naar verkiezing op den jam/ suikerbon ook pindakaas kunnen betrekken en wel in de verhou ding van ca. 870 gram pindakaas 1 pot) 600 gram jam. Laatste Berichten. MINISTER BEEL BEZOCHT ZEELAND. Tal van problemen besproken. Vrijdagmorggen vettrok uit Goes de minister-president Dr L. J. M, Beel via Kruiningen-Perk- polder met de „Koningin Wilhel- mina" naar Zeeuwsch Vlaanderen. Na aankomst werd direct door gereden naar Aardenburg, waar de min.-president, die vergezeld was van den Secr.-generaal van Binnenlandsche Zaken, Mr Prins- sen, en de Com. der Koningin, in het gemeentehuis een bespreking voerde met de burgemeesters van de gemeenten in Z.-Vlaanderen. Vele problemen werden besproken o.m. de wederopbouw, de finan ciën, de toestand der wegen, in poldering van den Braakman, in dustrie en haven van Brcskens. T.a.v. de financieele vergoeding van wederopbouw én oorlogs schade deelde de min.-pres. mede, dat een voorstel houdende wette lijke regeling daarvan in Nov. bij de Tweede Kamer zal worden in gediend. Na afloop van deze con ferentie werden enkele indu strieën bezocht en in Sluis een noodwoning. In Ternèuzen begaf zich het gezelschap, waarbij zich hier ook het college van Ged. Staten en de Griffie hadden gevoegd, zich aan boord van de „Ooster Schel de", die op dezen dag door de provincie werd overgenomen. Op dit schip werden nog diverse be sprekingen gevoerd. Via Vlissingen werd doorgere den naar Goes, waar dien-avond nog tal van problemen werden be sproken met den Commissaris en leden van G.S. Zaterdagmiddag vertrok het ge zelschap naar Middelburg voor een rondrit over Walcheren. Na afloop daarvan werd in het Schut, tershof een samenkomst met de burgemeesters van de Zeeuwsche gemeenten boven de Wester- Schelde gehouden. Ook hier ston den de wederopbouwvraagstukken in het centrum der belangstelling, De min,president deelde hier o.a, mede, dat de onderwijzerssalaris- sen op korten termijn omhoog zul len gaan, alsmede salarissen van het Rijk en analoog daarmede die Afscheid door Dr N. J. Hommes. Na een werkperiode van ruim 7 jaar nam Dr N, J. Hommes gisterenavond in de Noorderkerk afscheid van zijn gemeente met een predicatie over 2 Cor. 5 1115. Het thema was de drieër lei beteekenis der Apostolische ambtsbediening, n.l. Ie Zij brengt de prediking voor het tribunaal van Christus; 2e Zij roept om permanente zuivering der motie ven; 3e Zij culmineert en rust in de verzoening van Christus. Na afloop van den officieelen eeredienst heeft Dr Hommes eenige dankwoorden gesproken voor de liefde en vriendschap door den Kerkeraad betoond. Tot ern stige kortsluiting en stroomingen is het gelukkig nooit gekomen. Ook van Classis, collega's, kos ters, onderwijzers, jeugdleiders, doktoren en zusters van het zie kenhuis bracht hij dank. Tot de gemeente zei hij, hoewel zijn ar beid en prediking met veel gebre ken gepaard is gegaan, hij toch steeds het Evangelie van de ver zoening door Jezus Christus heeft gebracht. Namens de Classis werd hij toe gesproken door Ds J. E. Visser van Domburgnamens de burger lijke gemeente door wnd. burge meester J. W. Kögeler en namens den kerkeraad door Ds H. Velt- kamp. Staande -werd hem tenslotte het gewijzigde gezang 29 toegezongen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hansweext, A. J. v. d. Ham te Biervliet. Bedankt voor Stavenisse, J. Vink te Stad aan 't Haringvliet. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Goes, J. Karelse, zendeling met verlof. THOLEN. Veerdienst gestagneerd.' Wegens reparatie aan de veerpont, zal de overzetdienst over het Veer aan de Een dracht te Tholen Zaterdag 26 dezer gestremd zijn van des morgens 5 tot 's middags 5 uur voor hot overzetten van auto's, vrachtwagens en motoren.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1