Een Hollandsch Huis in Oorlogstijd, ,Zeelands Proeftuin' Het Paleis van den Stedendwinger, Met inflati«gevaar. groeit Hationaal-socialistich gestook. Wilde geruchten FEUILLETON. Verbond Prot. Chr. Werkgevers. Een spreuk aan den wand. (Van onzen Haagschen redacteur) Wie voor het Koninklijk paleis Huis ten Bosch staat ziet geen imposant gebouw, dat opvalt door ten prachtige bouwstijl. Van bui ten is het een uiterst sober paleis met betrekkelijk kleine vensters. Alleen de groote trap, die toe gang geeft tot het hoofdgebouw maakt werkelijk indruk. Vóór den oorlog moet deze toegang indruk wekkender zijn geweest, toen hier nog het standbeeld prijkte van Frederik Hendrik, de Steden dwinger. Wie echter binnentreedt in dit Huis, dat werd gebouwd in de zeventiende eeuw voor den krijgs- haftigen zoon van Willem den Zwijger, doch waarvan hij de vol tooiing niet meer heeft mogen be leven, krijgt bewondering voor de prestaties uit dien tijd. De hal, waarin de heeren Kohn- stam, particulier secretaris van Hare Majesteit de Koningin en Jhr Sickinghe, intendant van de Koninklijke paleizen ons ontvin gen om ons iets te vertellen over de wederwaardigheden van het Huis ten Bosch, gedurende den oorlog, getuigt reeds van dc voor naamheid, die vooral het hoofd gebouw kenmerkt. Koninklijke en Prinselijke heeren en Joffers kij ken hier op U neer. Breede trap pen leiden naar boven; kristallen luchters hebben in vroeger dagen de talrijke hooge gasten besche nen, die zich begaven naar de achter de ha] gelegen feestzaal, die bekend staat onder den naam Oranjezaal. Deze zaal, met zijn prachtige mozaïek-vloer, is in koepelvorm gebouwd. De wanden zijn geheel met schilderstukken bekleed. Het voornaamste is wel het groote schilderij van Jordaens, voorstel lende een zegetocht van Frederik Hendrik, omringd door symboli sche voorstellingen, die voor dien tijd blijkbaar vrij duidelijk van beteekenis zijn geweest. De andere wanden en ook het koepeldak zijn voorzien van symbolische voor stellingen, terwijl in den top van het dak tot in den oorlog het droevige schilderij van Amalia van Solms met een doodskop in haar hand, ten teeken van haar rouw over den gestorven echtge noot, was aangebracht. Toen in den oorlog al deze schilderijen werden afgenomen om in de Rijksschuilkelders veilig te wor den opgeborgen, ontdekte men onder het schilderij van de treu- Vertegenwoordigers uit 'tal van kringen van het maatschap pelijk leven hebben zich aan eengesloten in de „Stichting'tot daadwerkelijke bestrijding van het inflatiegevaar". Deze stich- 'ting stelt zich ten doel, regee ring en volk voor te lichten om trent alle gevaren der inflatie en te ijveren voor maatregelen, welke dat gevaar kunnen ver minderen of doen verdwijnen. In eersten aanleg zal de Stichting zich bezig houden met de volgende punten: 1. het bevorderen van het streven naar een sluitend bud get in den kortst mogelijken tijd; 2. bevordering van een doel matig en zuinig overheids.be- heer 3. bevorderen, dat bij het vo- teeren van uitgaven tegelijk voorzien wordt in de dekking van de middelen; 4 vaststellen van de richtlij nen van de monetaire politiek j>ij de wet; 5. bestrijding van de politiek van het goedkoope geld; 6. volledige betaling door den Btaat van de Duitsche vorde ring van de Nederlandsche bank; 7. het bevorderen van maat regelen, welke de productie kunnen stimuleeren en het distributieproces kunnen ratio- naliseeren; het wegnemen van belemmeringen, welke aan een efficiente goederenproductie en -voorziening in den weg staan. Het secretariaat is gevestigd Parkweg 219, Voorburg. rende Prinses de oorspronkelijke afbeelding uit een vroeger tijd perk van haar leven, Is de Oranjezaal wel het voor naamste vertrek van het hoofdge bouw, ook de Chineesche kamer, het Chineesche kabinet, de Japan- sche kamer en de eetkamer mogen er zijn. Vooral de Oostersche ka mers vertellen ons van de goede betrekkingen, die de heerschers dier landen met het toentertijd machtige Nederland onderhielden. Het is geen wonder, dat voor en in den oorlog al het mogelijke is gedaan om dit historische mo nument voor vernieling te behoe den. De Rijksgebouwendienst bracht een speciaal brandbeveili gingsapparaat aan, terwijl voort durend een luchtbeschermings- wacht aanwezig was. Gelukkig is het gelukt, de kunstschatten uit handen der Duitscbers te houden. Een oogenblik schenen er strub belingen te komen, toen de bezet ters hun tankgracht dwars over het terrein meenden te moeten aanleggen, hetgeen onherroepelijk afbraak van het Huis had betee- kent. Gelukkig ging dit niet door, zoodat het gebouw gespaard is ge. bleven. Nu zijn nagenoeg alle kunstschatten en voorwerpen weer op hun oude plaats teruggebracht. Het gebouw is weer in ouden luister hersteld. Maar de omge ving, het Haagsche Bosch, is door den pseudo-beschermer volkomen vernield. En dit is niet in zoo'n korten tijd te herstellen.,,, geboekt hadden die Zeeland's Proeftuin een naar zelfs tot bui ten de landsgrenzen heeft ge geven. Vervolgens spraken nog dhr Lenshoek, hoofdbestuur der van de Ncd, Fruitteelt Or ganisatie, over den groei van den Proeftuin, de heer S. K. P h a f f van den Planten- ziektenkundigen Dienst, de heer de Koning namens de Z.-VIaamsche fruitteelt en de burgemeester van Kattendijke Jhr. Mr D, van Doorn, die het een groote vooruitgang noemde vergeleken bij het oude gebouwtje. Dr Kuenen, de leider van het laboratorium, hield eer de bezichtiging begon een inlei- dng, waarin hij de aanwezigen op de hoogte bracht met de verschillende afdeelingen in het laboratorium. Na sluiting van de vergade ring ging het in optocht naar het nieuwe gebouw. De heer A. Minderhoud over handigde na een kort woord de sleutel aan Ir v. d. Plasse, die na geantwoord te hebben het gebouw officieel in dienst stelde. Bij de rondgang door het la boratorium, dat klein maar praktisch ingericht is wekt het verbazing, dat dit alles in de zen tijd tot stand kon komen. Het gebouw met z'n frissche kamers gevuld met een behoor lijk instrumentarium is wel een groote schrede voorwaarts op het gebied van de fruitteelt in Zeeland, Nieuw laboratorium in gebruik genomen. Zooals wij gisteren reeds in een kort bericht meldden heeft „Zeelands. Proeftuin te Wii- helminadorp in plaats van het vroegere bekende „Spintkot' een nieuw laboratorium gekre gen. in een Donderdag gehou den ledenvergadering vond de opening van het gebouw plaats. Na opening der vergadering in het „Aardappelgebouw' door den voorzitter, den heer A. Minderhoud, die allen welkom heette, deed deze me- dedeelingen omtrent het labora torium en belichtte vooral de financieele zijde van den .bouw, die plaats vond onder architect J. A. de JBruyne. Hoewel 't labo ratorium de som van f27.000 kostte, had men, dank zij het feit, dat de Proeftuin zelf regel matig een batig saldo had en gelden van verschillende instan ties als Veilingsvereenigingen, particuliere personen en de re geering in ontvangst mocht ne men, deze kosten kunnen be strijden. Deze regelmatig ieder jaar terugkeerende subsidies zijn wel de bron van inkom sten voor het laboratorium. De heer Ir A. W. v. d, Plasse, dir. van den Tuin bouw, sprak hierna zijn blijd schap uit over de tot standko- ming van dit laboratorium, dat voor goede fruitteelt onmisbaar is en deze in niet geringe mate zal .bevorderen, Hij memoreer de het verschil met een 15 jaar geleden. Vroeger verliepen de onderzoekingen traag en duurde het lang eer ze in de praktijk hun nut bewezen. Thans is het zelfs zoo, dat de praktijk de wetenschap op den voet volgt en dikwijls zelfs vooruit wil. Spreker hoopte, dat Zeeland's Proeftuin zich nog verder mag uitbreiden en in het belang van heel ons land mag werken. Ir G. de Bakker, Rijkstuinbouwconsulen't, noem de het een gelukkige omstan digheid, dat dit gebouw van niets geworden is tot iets, dat gezien mag worden. Was het direct groot opgezet dan had den we de resultaten moeten afwachten. Spreker merkte op, dat Dr Kuenen en Dr Mulder met hun assistenten resultaten HET UTRECHTSCHE DISTRIBUTIEKANTOOR. Fraude op groote schaal. Aan het Utrechtsche distribu tiekantoor zijn fraudes op groote schaal aan het licht gekomen. Gebleken is dat leidende figu ren van dit kantoor toewijzigin gen hadden verkocht en van de opbrengst verschillende gebruiks artikelen aangeschaft. Ook had den zij 8600 rantsoenen margarine verduisterd en verkocht, aan welke transacttie een der ambtenaren 10.500 verdiende. Dat er iets niet in orde was, blijkt ook hieruit, dat een toe-1 wijzing voor 1000 rantsoenen boter zoek kon raken, zonder dat dit door de interne controle opgehel derd kon worden. Een relatie van een der gearresteerde ambtenaren heeft bekend 2450 rantsoenen toe wijzingen voor margarine te heb ben gekocht voor 4900. Deze werden doorverkocht in Rotter dam voor 6900. Ook is gebleken, dat 4 ambte naren, die op de afdeeling zieken rantsoenen werkten, extra bonnen bij huwelijken en jubilea verstrek ten, In één maand tijd zijn niet minder dan 143 gefingeerde hu welijken gesloten, waarvan zij de rantsoenen verduisterden, tiet bleek, dat deze methode al jaren werd toegepast. Per jaar hebben zij dan alleen 45.000 rantsoenen verduisterd. Er zijn thans 17 personen in arrest gesteld. DE MIDDENSTANDS EXAMENS. in 43 bedrijfsgroepen dit jaar 90 vakexamens. Dr W. L. Groeneveld Meyer, directeur van het directoraat voor den middenstand, heeft het een en I ander medegedeeld over de mid denstandsexamens. Hij vestigde allereerst de aan dacht op het feit, dat deze exa mens geheel georganiseerd en be kostigd worden door den Midden stand. Het belangrijkste examen is wel dat voor het diploma handelsken nis. Dit jaar hadden zich daarvoor 40.000 candidaten opgegeven. Van de 36.000 opgekomenen zijn er 20.000 geslaagd. Van het totaal aantal geëxami- neerden zijn tot dusverre 63 pro cent geslaagd. De enorme organisatie, welke voor deze examens wordt ver- eischt, weerspiegelt zich in de volgende cijfers: Er waren 800 examinatoren, 100 gecommitteerden en 500 correcto ren, terwijl er 900.000 stuks druk werk noodig waren. De oudste candidaat was 68 jaar oud, terwijl zich ook twee blinden aan het examen onderwierpen. Ook de vakexamens zijn na de bevrijding hervat. In 43 bedrijfs takken werden dit jaar in totaal 90 vakexamena gehouden. Zonder dit diploma is vestiging niet mo gelijk. De drie vereischten waar aan voor vestiging moet worden voldaan zijn: handelskennis, vak bekwaamheid en credietwaardig- heid. UITKEERINGEN DER MOLESTVER- ZEKERINGEN. Het feit, dat noch de rijksbij drage noch de molestverzekerings- .uitkeeringen uitbetaald worden aan de door oorlogsgeweld ge troffen deelnemers der onderlinge molestver zekeringsmaatschappijen, is voor deze maatschappijen aan leiding geweest om een telegram te zenden aan den minister van financiën. Zij verzoeken daarin dringend 1) het wetsontwerp tot regeling van de vergoeding van oorlogsschaden ten spoedigste bij de Staten Gene raal in te dienen2) met alle mid delen te bevorderen, dat de rijks bijdragen ten spoedigste worden vastgesteld; 3) de molest-onder- lingen, voor zooverre zij daartoe in staat zijn, in de gelegenheid te stellen, althans aan de meest drin gende behoeften te voldoen door haar vergunning te verleenen aan de verzekerden een voorschot uit vrij tegoed in vrij geld te geven, tot een maximum van 25 procent van de schaden aan bedrijfsuit- rusting, handelsvoorraad en huis raad. PROTESTEERENDE BAKKERS. Ruim 500 katholieke bakkers patroons uit het geheele land, kwamen te Tilburg bijeen, waar de heer A. C. Schulte voorzitter van den Ned. R, K. Bakkerspa- troonsbond een protest liet hooren naar aanleiding van de rede van den minister-president Dr Beel. De mededeeling dat de brood prijs met ten hoogste 1 cent mag worden verhoogd, terwijl de mi nimum-prijs zal verdwijnen, is de bakkers buitengewoon onwelkom. Verlangd wordt, dat de mini mum-prijs op zijn minst wordt vastgelegd, totdat de uitkomst van de berekening over het eerste halfjaar van 1946 bekend is. Zoo niet dan staat een ruïneuze con currentie te wachten. Besloten werd een telegram aan den minister te zenden, waarin verzocht wordt, den minimum prijs te handhaven. Een gedocumenteerde nota zal door de Nederl. Bakkerijstichting alsnog worden ingezonden. Niet toelaatbare woning vordering. De nieuwe burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, heeft voor zich en zijn gezin volgens het vorderingsbesluit een woning, toebehoorend aan en bewoond door mevr. J. Spoor-de Kievit aldaar, gevorderd. Deze heeft verzet aangeteekend. In kort geding heeit nu de pre sident van de rechtbank te Dor drecht uitspraak gedaan. Hij ge lastte den burgemeester zijn eisch tot vordering van de woning niet ten uitvoer te leggen en zoo de vordering al mocht zijn geschied, deze ongedaan te maken. Bij inge- breke blijven zal een schadever goeding van f 15.000 moeten wor den betaald. Bovendien is hij ver oordeeld in de kosten van het ge ding. Wilde geruchten doen thans in Neurenberg de ronde: Sympathiseerenden met het natlonaal-socialismc hebben het gerucht verspreid, dat in plaats van de ter dood veroordeelde nazileiders slechts stroomannen in het gymnastieklokaal van de Neurenbergsche gevangenis zijn opgehangen. Keitel zou naar de Sowjetunie zijn gebracht om als militair adviseur te dienen, ter wijl Jodl voor een dergelijke functie in de Amerikaansche zone zou blijven. De andere nazileiders, zoo beweerde men, zullen in het geheim voor de geallieerden gaan werken bij het bestuur va-n de zones, daar de geallieer den zelf er niets van terecht konden brengen. Van de zelf moord van Göring zegt het ge rucht, dat deze door de Ameri kanen is gedood, omdat hij wei gerde de „warboel" van de be zetting te helpen rechtzetten. Provincienieuws. GE-INTERNEERDEN OP JAVA. Het bureau van voorlichting van het Nederlandsche Roode Kruis heeft tegenover Aneta ver klaard, dat volgens de cijfers van het Roode Kruis zich nog 20.000 Europeanen cn vele Indo-Euro peanen in het binnenland van Java bevinden. Het bureau kon echter geen in lichtingen verstrekken, of alle ge allieerde krijgsgevangenen en ge- interneerden waren geëvacueerd, daar de juiste cijfers nog ont breken. Voor de akte N XIX (Land- bouwbuishoudleerares) is geslaagd mej. M. G. Swanborn te Middel burg. GOES. Gemeenteraad. Woensdag a.s. zal de gemeen teraad vergaderen. Aan de orde komt o.m. de beëediging van den heer Goe man, benoeming van een lid der gascommissie, vaststelling van de uitgaven per leerling voor het gewoon lager onderwijs en van het u.l.o en de vergoeding voor tie bijzondere scholen, vatttteuing '-rrordemng school geld Gymnasium, en voor de openbare bewaarschool, advies aan Ged. Staten inzake de jaar wedden wethouders, rekening B.A. over 1945 en begrooting voor 1947. Verder komt. aan de orde het reeds door ons meegedeelde voorstel tot uitbreiding van het gem. sportterrein, een voorstel tot aankoop van eenige perceeltjes aan den Heernisse- weg voor het aanleggen van behoorlijke trottoirs en een voorstel om maatregelen te ne men tot het verkrijgen van gronden door aankoop of ont eigening tusschen M. A, de Ruyterlaan en Zuidvlietstr. voor den bouw van 51 arbei derswoningen. Uitbreiding Stadhuis. Teneinde voor het stadhuis meer dienstruimte te verkrijgen wat dringend noodig is, stel len B. en W. voor, bij H. M. de Koningin een verzoek in te dienen, tot het mogelijk maken van onteigening van het per ceel van de Unie-Mij., Lange Kerkstraat no. 3, welke winkel binnenkort zal worden opgehe ven. (De tegenwoordige eige naar is niet bereid tot vrij wil ligen verkoop.) Verbouwing van het pand zal de eerste ja ren wel niet mogelijk zijn, doch door het aanbrengen van een verbindingsgang met het stad huis en eenige inwendige voor zieningen, zou reeds veel be reikt zijn. Op deze wijze kan de trouwzaal weer vrijkomen. Een bijkomend voordeel is, dat aan het voor vele bezoekers on aangename trappenkldmmen, dan een einde komt. Ziekenhuistarieven. Verder is er nog een voorstel om de vcrpleegtarieven voor het Gast. huis te verhoogen en wel voor de le kl. van f 11,50, op f 12 per ver- pleegdag, voor de 2e kl. A. van f 8,65 op f 9,2e kl. B. van f 5,75 op f 6,cn voor de 3e kl. van f 3,25 op f 4, Leeraar Gymnasium afd. R.H.B.S. Voor de benoeming van een leeraar klassieke talen aan de Gymn.-afd. R.H.B.S. is door het college van curatoren de volgende voordracht opgemaakt: le drs S. door M. van den Bosch. XXIV. 's Avonds laat, als Henk en Hannie ook thuis zijn, is het of er een jarige is, zoo feestelijk zijn allen gestemd. Boukje heeft in de gauwig heid wat fliensjies gebakken. Vanmiddag nog zou ze gezegd hebben, dat voor zooiets de bo ter er onmogelijk afkan, maar nu doet ze het, nu moet het. En Jaap heeft de eenige flesch wijn, die ze nog hebben, uit den helder gehaald. En dan zitten ze daar bij eikaar of er nooit een scheiding is geweest, Henk heeft alle vragen over den oorlog waarmee ze hem bestormden, wanneer de Engel- schen nu komen en wanneer het heelemaal afgeloopen zal zijn beantwoord met een; „La ten we hiervan uitgaan, dat' ik niets weet. Dat is ook zoo, ik weet niets. Wat ik hier moet doen en- hoe ik hier gekomen ben weet ik ook niet", zegt hij lachend. „Dus waar ik niets van weet, daar kan ik ook niet over praten. Wel kan ik ver tellen, dat de stemming onder de Hollandsche soldaten goed is en dat we allen maar één ver langen hebbenzoo gauw mo gelijk naar den overkant, om de mof uit het vaderland te verjagen. En nu zit ik hier. Hé Hannie I" Vanuit haar lage stoeltje, dat dicht tegen het zijne is aange schoven kijkt Hannie stralend naar hem op. Zij geniet met volle teugen, ieder moment van hun samenzijn. Ze denkt alleen maar aan het heden. De schei ding morgeniedere ge dachte daaraan probeert ze zoo gauw mogelijk weg te bannen. Maar Miep kan dat niet en het laat haar geen oogenblik los als ze Henk en Hannie daar zoo innig gelukkig ziet zitten. Ze huivert als ze denkt aan den donkeren avond waarin Henk morgen weer zal verdwijnen. Aan de gevaren die hem om ringen. Aan Hannie, die weer eenzaam achter mloet blijven en het gemis misschien nog meer zal voelen dan eerst. Nee, ze kan het niet verwer ken, dit geluk en dat van zoo veel anderen, waarom moet dat verstoord worden, misschien wel voor goed? „Mogen we nog wat zingen of is het misschien te laat voor de buren?" Het is Henk die het vraagt. „Welnee." Boukje heeft geen bezwaar. Het is nog geen nacht en zoo erg gehoorig is het trou wens ook niet." Rust mijn ziel uw God is Koning, Heel de wereld Zijn gebied. Henk heeft het lied opgege ven. Miep speelt en ze ziet de no ten door een mist van tranen. Dit zingen is een antwoord op haar vragen. Wie maar den goeden God laat [zorgen En op Hem hoopt in 't bangst [gevaar. Ja zoo is het. Ze gaan niet alleen, Henk niet en Hannie ook niet, God is bij hen. Den Vaderlandt getrouwe.... Miep heeft zieh met een jae ger jasje over tiaar gebloemde zomerjurk in een feautuil ge nesteld en leest nog even haar boek uit. Buiten ruischt de re gen in de boomen en tikkelt op het grint en af en 'toe slaat de wind een kletsnatte tak' te gen het raam. Met een zucht klapt ze het boek dicht, „Tot in den dood", van Visser Roosendaal. Om zoo je leven voor het Vaderland te geven, alles op te offeren, je vrouw, je kinderen Peinzend neemt Miep haar handwerk op. Een kussenover trek. Ze heeft er nog echte wol voor kunnen krijgen. In het midden komt een groote oranje leeuw op een blauw schild, met als achtergrond de vlag. Het wordt een cadeautje voor Hans. Ze maken graag van dit soort dingen. Boekomslagen, spelde- j kussens, er is van alles te ver- zinnen. „Vond je het mooi?" Age, in I de andere feautuil tegenover i haar klapt ook zijn boek j dicht. „Ja, prachtig." Miep heeft juist een dikke oranje-draad omhoog getrokken en nu blijft ze in gedachten op haar werk turen. Langzaam beweegt haar naald langs de klauwen van den leeuw. „Ja, het was prachtig", her haalt ze dan nog eens, „maar om zoo, werkelijk alles voor je Vaderland over te hebben, dat is om er een voorbeeld aan te nemen. Maar of je het na zou doen? Dat beetje'van ons?" Dat ze nu zoo'n .kussen maakt bijvoorbeeld. Wat be reikt ze er mee. Wat heeft het eigenlijk voor zin. Op dat oogenblik knarst het tuinhekje en komen Jaap en Douwe, diep in hun jassen ge doken, de kraag hoog op en druipend van de regen, het grindpad op. De komst van Douwe en Jaap onderbreekt het gesprek tusschen Miep en Age, maar breekt het niet af. Age neemt de draad weer op. „Wat vinden jullije, als de dames van dat soort handwer ken maken", Age wijst op het kussenovertrek, „werken ze dan mee voor de goede zaak of niet". „Ik weet het niet hoor." Jaap haalt plagerig zijn schouders op. „Een beetje misschien, maar veel niet. Jet zou zeggen, je wint er den oorlog geen dag eerder mee." (Wordt vervolgd.) Tuinier te Groningen en 2e drs F. J. J. Penders te Nijmegen. Zakenjubileum. De ijzerhandel H, Merison en Zonen N.V. herdenkt dezer dagen haar 50-jarig bestaan. Zooals zoovele middenstands- zaken in Goes, is ook deze zaak klein begonnen. Maar zie hier wat goede cou rage vermag I Een halve eeuw geleden opende de heer H. Merison in de Witte Paardenstraat een winkeltje in huishoudelijke artikelen en ijzer waren. Er waren weinig goede ren en er was een minimum aan bedrijfskapitaal, doch er was ver trouwen in de toekomst en 'n groo te dosis werklust. En nu een halve eeuw later, heeft dit kleine be drijfje zich ontwikkeld tot een gezonde grossierderij met 25 me dewerkers. Hier is inderdaad re den om te jubileeren. Aan de di rectie die blijkens een door haar uitgegeven gedenkschrift voor de toekomst nog groote plannen heeft, onze hartelijke geluk- wenschen I De dieven worden brutaal. Aan de twee fietsen, die deze week reeds gestolen zijn, waarvan één n.b. uit de gang van een kantoor, is een derde toegevoegd, die uit het fietsenrek van de U.L.O.-school gestolen werd. We hopen nu, dat drie maal ook hier scheepsrecht is. MIDDELBURG. Ter hoogte van de Ijsbaan op den Nw. Vliss. weg alhier, werd Donderdag do melkwagen van J. P. do L. uit Middelburg aan gereden door een personenauto, bestuurd door T. A. P. H. te Utrecht. De melkwagen werd ge heel vernield. De autobestuurder kreeg een proces-verbaal, Niet minde" dan vier pro cessen-verbaal werden Donderdag opgemaakt torzaki van het iu verboden riphtlng inrijden van du St.-Jansstraat, alhier. VLISSINGEN. In het Havendorp is een barak aangekomen, welke beschikbaar is gesteld door Nod. Volksherstel. Deze barak, die een afmeting heeft van 21X 6 Meter, is be stemd voor recreatie (ontspan- nings) doeleinden. Met den stec- nen onderbouw en de plaatsing wordt onmiddellijk aangevangen het ligt in de bedoeling de barak nog dit jaar in gebruik te nemen. Ook voor de kerkdiensten, die dezer dagen aldaar zullen aan vangen, zalwaarschijnlijk van deze gelegenheid gebruik worden gemaakt. In de, dezer dagen gehou den vergadering van de afd. Vlis- singen van don Nederl. Christen Vrouwenbond, werd tot presi dente gekozen Mevr. M. Blanken- Gillissen, in de plaats van Mevr. Schmidt, die naar Nijmegen is vertrokken. De Regeering en het bedrijfsleven. De Over heid gaat buiten haar bevoegdheid. Te Hilversum vergaderde het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers. De samenkomst was hoofdzake lijk gewijd aan de bespreking van het in concept ongestelde program van actie van het Verbond, waar over verschillende leden zich, na een inleidend overzicht van den voorzitter, deden hooren. Hij toonde aan, dat Nederland in vergelijking met andere landen 'n onbeteekenende industrie heeft. Deze dient derhalve gestimuleerd en uitgebreid, ook met het oog op onze deviczenpositie. Het tekort op de begrooting van 1967 inillioen gulden raakt stellig ook het bedrijfsleven en de vraag rijst of niet sterk moet worden ge ageerd tegen een belastingpolitiek als middel om invloed uit te oefe nen op de verdeeling van het maatschappelijk inkomen. Hier treedt de overheid buiten haar be voegdheid. Het bedrijfsleven wordt boven dien sterk verontrust door de aan- koopen der regeering in het bui tenland door ambtenaren, die ab soluut ondeskundig zijn ten aan zien van de inderdaad noodige ar tikelen. Sprekende over loonen en prij zen zeide spr., dat de betreffende nota en de rede van minister Beel wel feitelijk juiste gegevens be vat, doch medewerking aan de voorstellen kan alleen dan gegeven worden, als het duidelijk is, dat daardoor het inflatiespook bezwo ren is. Alleen sterke bezuinigingen kunnen dit gevaar voorkomen. Wat de sociale verzorging be treft, de regeering is zeer bekoord door het plan-Beveridge en zij wil optreden als verzorger van den burger van zijn wieg tot het graf. Principieel is dit te verwerpen, aangezien dit stelsel verantwoor delijkheid doodt en bovendien een slag is in het gezicht van het par ticulier initiatief. Spr. achtte ten aanzien van deze maatregelen groote voorzichtigheid geboden. De vergadering legde op deze klachten den nadruk. Men noemde ook het groote aantal ambtenaren. Voor den oorlog bedroeg het corps 40.652 man waarvoor f 89 milliben noodig was. Thans be draagt hun aantal 124.061 met een begrooting van f 374 millioen. De vergadering werd mede bij gewoond door de heeren Mr J. A. de Wilde en H. W. Tilanus. Dezer dagen sprak Dr G. P. van Itterzon op een vergade ring van den Chr, Sehtdenbondi te Qöfk-ife ov«> hg* Chr, Oa» der wij» in de b»«s«iag. Hij vertelde oo-: het een en ander over het schoolverzet. Daarbij maakte hij een tref fende opmerking. De leiders van den Schoolraad en van het C.V.O. hadden aan de besturen van alle Chr. Scholen geadvi seerd, openlijk en beslist te weigeren, zich te gedragen naar de Duitsche voorschriften, die de bij de grondwet gewaarborgde vrijheid van benoeming aantas ten. Het advies werd opgevolgd. Binnen een week waren er in Den Haag dertienhon derd brieven, die allen de zelfde even korte als duidelijke boodschap inhielden: wij be schouwen uw voorschriften als niet geschreven. Er volgden arrestaties. Dr It terzon was een der gevange nen. Met de anderen, Mr Han gelbroek, de heer Van Aalten en Mr Evenhuis logeerde hij eerst in 't Oranjehotel te Sche- veningen en werd toen overge leverd aan de beulen van Amersfoort. Natuurlijk komt dan in feen menschenhart wel eens de vraag op: zijn wij ook te uit dagend geweest? Was het be slist noodzakelijk, zoo scherp de zaak te stellen? Maar, aldus Dr Van Itterzon, met die vraag behoefden wij het niet moeilijk te hebben. Want in de zaal, waarin de ver- hooren plaats vonden, hing aan de eene zijde een portret van den Führer en aan den ande ren kant een spreuk: Het leven op de bergen ie beter [dan dat in de vlakten. In de vlakten staan de kerken. Op de bergen heerscht Wodan. Alle vreugde stamt uit het [heidendom. Geen der Evangelisten ver haalt, dat Jezus ooit gelachen heeft. Als wij ons die spreuk weer herinneren, aldus de spreker, dan wisten wij, waar het om ging. Belsazar zag eens, dat een vurige vinger zijn vonnis schreef aan den paleiswand. Het moderne heidendom schreef zijn eigen vonnis, toen het deze goddelooze woorden plaatste als een spreuk aan den wand. Apotheken. In de week van 19 t/m 25 Oct. zijn voor avond- en npchtrecepten de volgende apotheken geopend: Vlissingen: Fa Ockenburg (Walstraat) Middelburg: Fa Pienbroek. Goes: de Goessehe Apotheek. Zondagsdienst doktoren. 1920 October: Dr Snoek, WOLFAARTSDIJK. Tentoonstelling. Woensdag vond de opening plaats van de tentoonstelling „Onze voeding in dezen tijd", die georganiseerd is door het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad in samenwerking met de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting. De burge meester, dhr S A. H. van Oeve- ren, opende de tentoonstelling en sprak met een kort woord over het doel daarvan. Na de opening gaf mej. Fischer een algemeen overzicht en vond de bezichtiging plaats. Donderdag trok de tentoon- s5|elling evenfcens veel bezoe kers, ook werden er 's mid dags en 's avonds enlrelp films op huishoudelijk gebied ver toond. BORSSELE. Bij W. alhier nam na onderzoek de C.C.D. plm. 300 eieren in be slag, die van een drietal landbou wers afkomstig waren. Proces verbaal werd opgemaakt. HAAMSTEDE. Het interneeringskamp hier ter plaatse wordt opgeheven. De poli tieke delinquenten worden over gebracht naar Vlissingen en Elle- woutsdijk. KAMPERLAND, Woensdagavond j.l. hield de Oranjevereeniging „Kamper land" haar jaarlijksche algem. vergadering. Na een openings woord door den voorz. dhr I. Ligthart Schenk las de secreta ris het jaarverslag voor cn de penningmeester het door de kascommissie goedgekeurde fi nancieele verslag. Een duidelijk beeld van den bloei der vereeniging geeft naast een uitstekende finan cieele positie de toename van het aantal betalende leden van 450 tot 659. Door het vertrek naar elders van de heeren Ed. Verburg en N. van Dalsen en ontslagaan vrage om persoonlijke redenen ven den heer I. Ligthart Schenk werden drie nieuwe bestuursle den gekozen n.l. de heeren C. van Hee Abrz., J. A. Luyk, die beiden hun benoeming aanvaard den en E. Sleeboom, die dit op zijn bereid heeft gehouden. De vice-voorzitter dhr C. J. Schippers dankte de scheidende bestuursleden uit naam van de vereeniging voor het vele werk voor de vereeniging verricht.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2