Ex-burgemeester van Middelburg voor het Tribunaal. De wapenstilstand in Indië. Mits of niets. De Utrechtsche Jaarbeurs fewe-es m Üjatec Militaire samenwerking met België. N.S.B.er uit angst voor het Bolsjewisme. Groote waakzaamheid geboden. Soerabaja drooggelegd. Een noodlottig bruiloftsmaal ANNEXATIE. KRUIMELTJES TJïtgs»e Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tol. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanscke Kaai 39, Tel. 2009; Keuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 472 PR0TESTANT5CH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 19 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ven Zon en Maan, Zondag: Zon op 7.12 tr., on der 17.37 u. Maan op 1.22 u., onder 16.38 u.' Hoog water te Vlissingen Zondag 20 October: 10.41 u. 1.35 m., 23.27 u. 1.63 m. beslag worden genomen door ver makelijkheden. Zijn tijd is te Alles oi niets, dat is de eisch kostb,aar uen datzelfde geldt van van het Christendom. I z,'n jachten - beide moet hij Voor leer en leven beide. j aan de groote zaak wijden. Er wordt veel gesproken en ge- Wanneer zijn ouders tot de bur- klaagd ook wel, over de weinige Eerlijke groep behooren, moet hij werfkracht van de Christelijke niet met hen spreken en liefst van kerk, de Christelijke partijen en naam veranderen. Hij moet bereid organisaties. z!Jn om alle offers te brengen, Een van de oorzaken daarvan s'ecbts 'Öd eri Efve gezond- is volgens sommigen, dat zij, die beid> ™ar ook zijn leven indien zich belijders van den Christus dat noodig is. noemen te weinig aanpassingsver- Wanneer men communist is, is mogen hebben, dat ze over te wei- ™en met meer zijn eigen meester, nig fantasie beschikken. Zij zijn i De.ParW ..wordt zijn vader en te star en te stroef. Zij blijven zijn. dienaar maar nog maar altijd bij het oude staan en «el meer, zijn heerscher, die be- hebben te weinig oog voor de j «alt °ver ^«arbeid, zijn vrije nieuwe eischen van den nieuwen I "Jd. opvoeding, _zijn heele le- tijd. Zij spreken maar altijd van beginselen en vergeten, dat met name de jeugd, daden vraagt, daden die passen in het raam van de moderne verhoudingen. Hierin kan een kern van waar heid schuilen. Maar toch zal de practijk altijd weer leeren, dat de groote kracht ligt in het isolement, in het met beslistheid positie kiezen. In het vastgrijpen van, het vasthouden aan de beginselen die zijn naar Gods Woord. Voor of tegen. Alles of niets. „In de Waagschaal" van deze week drukt een artikel af uit het Noorsche blad „Vart Land", De schrijver van dit artikel wijst op het gevaar van het Communisme, dat de Christenen zal dwingen tot een óf-óf. Het communisme zegt hij, komt hierin overeen met het Christen dom, dat het een aansluiting eischt zonder compromis. Ten bewijze citeert hij het Zweedsche boek van Maurice Hindius. Wij laten dit citaat, dat ons heel wat te denken geeft, hier volgen „Om opnieuw geboren te worden (nl. tot den communistischen mensch) moet gij eerst sterven (aan den burgerlijken kapitalisti- schen mensch), zóó volkomen sterven, alsof gij nooit geleefd had. Daarna zijt ge een nieuw mensch, gij zijt een vreemde voor hen die u niet volgden toen gij „stierft" en opnieuw geboren werd. Gij zoudt u kunnen keeren tegen uw vader en moeder en broeder en kameraad. Iedereen wachten massa's arbeid en plichten, die de partij op den communist legt. Hij moet aldoor zijn vrije tijd gebruiken voor al lerlei sociale taken, die de partij hem oplegt. Hij staat altijd ter beschikking van de partij en kan niet neen zeggen. In zijn particu liere leven moet de partij de strengste wetten volgen. Hij mag zich niet overgeven aan eenige luxe. Hij mag niet al te zeer in ven en straks over zijn doodsure". Op weg de Leipziger Messe te vervangen. Dr M. L. Lajta, directeur van de Continental and Overseas Or ganisation Ltd. geeft in het Octo- ber-nummer van Machinery Lloyd (Leicester) de bevindingen weer van zijn bezoek aan de jongste Najaarsbeurs te Utrecht. De belangrijkste indruk van dit bezoek zoo schrijft hij is, dat de Jaarbeursdirectie een be langrijk stuk gevorderd is op den weg naar het doel om de Leip ziger Messe te vervangen als de etalage van het Westen. Het succes van de Utrechtsche na jaarsbeurs zal ongetwijfeld meer Engelschen producenten aanlei- Hier zien wij het communisme ding geven, aan de voorjaarsbeurs in zijn volle kracht. van 1947 deel te nemen. Het eischt heel den mensch op. .Ook het Engelsche technische En wie zoo het communisme dient tijdschrift „The Engineer" wijdt is onweerstaanbaar, behalve dan in zijn editie van 27 September j.l. door den Christen aan wie dezelf- een uitvoerige geïllustreerde be de eisch wordt gesteld. j schouwing aan de najaarsbeurs te Ook Christus stelt volstrekte Utrecht, eischen. Deze jaarbeurs aldus het ar- j Het kruis is het onverbiddelijke tikel was opmerkelijk succes- óf-óf. „Het is hopeloos God te vol, niet alleen wat haar uitge- dienen, indien wij niet bereid zijn strektheid en de gevarieerdheid Hem alleen te dienen". van haar belangen betreft, doch En dan niet in de theorie al- vooral omdat zij een nieuwen stap leen, maar ook in de practijk, in beteekende in de ontwikkeling heel het leven. In de kerk, maar van het jaarbeursinstituut als een ook in de fabriek, ook in de werk- centrum van West-Europeesche plaats en den winkel, ook in het j handel. politieke en sociale leven. Het artikel bevat tenslotte een Dit is een geweldige eisch, d'e overzicht van een aantal inzendin- ons dwingt veel los te laten en te gen van machines en werktuigen, breken met allerlei practijken, die waarbij bijzonder aandacht is be- voor God niet kunnen bestaan steed aan den stand van de N.V. Een eisch, die in vele opzichten Machinefabriek „Artillerie-inrich- te zwaar schijnt. tingen" te Hembrug-Zaandam. En zij i s het ook. Want im VLEESCHPRIJZEN IN AMERIKA. Te Chicago daalde de prijs van varkens van 2 tot 4 dollar per 50 kg., zoodat hij op 23 dollar kwam te staan tegenover 27 dol lar en 50 cents een dag te voren. Ook de overige veeprijzen gingen omlaag. STEENKOOLPRODUCTIE IN DUITSCHLAND. John Hynd, die verantwoorde lijk is voor het Britsche bestuur in Duitschland, heeft medegedeeld, dat de steenkoolproductie in de Britsche zóne met ongeveer 2 millioen metrieke tonnen is ge stegen vergeleken bij de productie in het voorafgaande kwartaal. ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK OP CEYLON. Vrijdagmorgen is een trein op weg naar Jaffa op ongeveer 180 kilometer afstand van Colombo (Ceylon) ontspoord, door de ver wijdering van laschplatcn van een gedeelte van den spoorlijn. Men vermoedt, dat men hier met sabotage van stakers te doen heeft. Tot nog toe zijn twee doo- den en 40 gewonden gemeld. NEDERLANDSCHE OBLIGATIE-LEENING IN AMERIKA. De Nederïandsche thesaurier-1 generaal, Dr J. Ridder is thans in de V.S. voor het bespreken van de mogelijkheid van uitgifte eener Nederïandsche obligatieleening door Amerikaansche particuliere leeningen. In verband met de marktpositie was het in Juli on mogelijk. VOOR DEN ZONDAG Een iegelijk had zijn gcvjecr en water. Neh. 4£S. Nehemia had eijn naken wel voor elkaar. Rij was wiet be zeten van de „Jan-Salie-geest" l Jeruzalem moest weer worden opgebouwd en hij mobiliseerde daartoe eenvoudig alle besohik- bare krachten I Twee moeilijkheden had hij te overwinnen: Sanballat span de tegen hem samen ten einde zijn plannen te verijdelendes noods zou hij een groot- scheepsche overval doen op de werklieden in hun arbeid. Daarnaast was er bi/nnen het volk een spoor van defai tisme, moedeloosheid te be speuren; ze zongen hun lied, dat het tdch niet gaan zoul Maar Nehemia nam tegen maatregelen: zijn lijfwacht bleef onder de wapenende opperlieden kregen een speer en de eigenlijke bouwers een zwaard aan hun zijde. Zoo zou het werk van den wederopbouw worden uitgevoerd! Andere vertalingen zijn mo gelijk van de grondtekst, maar we begrijpen de bedoeling van de Stateiwei'taler8bij de res tauratie van Jeruzalem moest ieder gereed zijn om mogelijke vijanden met zijn handwapen af te slaan en hij moest zor gen voor het allernoodzakelijk ste lev ens gebruik: water! Eet is al wederopbouw, wat de wereldklok slaat! Er moeten huizen worden hersteld! „Glas en nog eens glasheeft de radio-pater ge zegd! Landen moeten worden gedraineerdDuiven gedolven! Dierenkotten in elkaar getim merd! En ieder roept om het hardst Maar nog belangrijker is de geestelijke herbouw van het menschel-ijk geslaolit l Er is een vijand van buiten. Eet is nog niet te zien wan neer en waar de „macht uit den afgrondzich opnieuw zal opwerpen. Maar heeft ons volk zijn geweer in den aanslag? Of wordt getracht de wapenen te breken of i/n de musea te bergent Er is ook een vijand-van- binnen. Ons zondige hart breekt onze levensJcracht en verslapt onzè dienst aan den EEERE1 Eeeft ons volk zijn „ge weer**, d.i. zijn geestelijke weerkracht bij zich? En is zijn „water** geput uit de bron des Levens? Ouderen en jongeren heb ben op de bres te staan. Maar niet buiten Jezus Christus om! Eij is uw wapen des geloofs en ww water des LevensI Eij roept u op in den opbornu van Gods Koninkrijk u te laten dragen door Gees teskracht. Daarin ligt tevens de heer lijke belofte van uw afweer van den vijand en van uw zie- leheil binnen de muren van het Nieuw-J eruzalem 1 G. BI. Volgens radio Berlijn zal een door den Oostenrijkschen compo nist W. A. Mozart kort voor zijn dood gecomponeerde melodie ge bruikt worden voor het nieuwe Oostenrijksche volkslied. Over den tekst is nog geen beslissing genomen. mers, de zonde kleeft mij achter- na, al waar ik ga en sta Goring S PUP als Wij gevoelen onze onmacht, qiftTGSGTVOIT onze zwakheid. I o i j z. Maar als wij met onze zwak-1 Selkirk Panton, correspondent heid gaan tot God, dan wordt van de Daily Express seint uit waarheid het woordals ik zwak eurenberg, dat het door Goring ben, dan ben ik machtig. ingenomen vergif misschien in Zooals ook in den bezettingstijd Z1)n Beiersche pijp met den groo- uit zwakheid kracht is verkregen. Daarom: alles óf niets 1 Tijdens een persconferentie te Brussel heeft de Nederïandsche lijk Dinsdag en Donderdags een ten kop verborgen heeft gezeten. Hij liet deze namelijk meerdere malen door een Duitsch ex-krijgs gevangene schoonmaken.. Volgens de gevangenisdoktoren kan Go ring het buisje met vergif onmo gelijk lang bij zich hebben gehad. De gevangenen kregen gewoon- minister van Oorlog, Fievez, ge- bad en werden dan nauwkeurig sproken over de militaire samen- onderzocht. Verleden week Don- werking tusschen Nederland en derdag kreeg Göring zijn laatste België. Deze samenwerking, aldus bad. Vermoedelijk heeft hij het minister Fievez, heeft vooral be- vergif dus Donderdag en mis- trekking op de opleiding en de organisatie, en verder op de een heid in terminologie en nomencla tuur. De minister was van oordeel dat het van het hoogste belang is, uit eikaars ervaringen te leeren door 't over en weer detacheeren van of ficieren. schien een paar uur v ór het gebruik ontvangen. toestand er precair dat de werd. I Men was er in het door de En- I gelschen en Britseh-Indiërs be waakte Rapwi-kamp zijn leven weer niet zeker. Als het zóó gaat, beteekent de z.g. wapenstilstand een enorme voorsprong voor de extremistische troepen de vooruitgeschoven pos ten van Soekarno. En daardoor den wapen stilstand afgedwongen. EEN TREIN KWAM NIET RETOUR. Russische manieren. Volgens het Berlijnsche blad „Telegraf" breekt de spoorweg directie te Berlijn zich het hoofd over een vermiste trein, welke verdwenen is tijdens een rit in de Russische zóne. In de plaats van een mooie trein met mooie slaapwagons is name lijk een trein, samengesteld uit een allegaartje van wrakke rij tuigen, terug gekomen.... De eerste trein schijnt tijdens de reis door Thuringen te Erfurt gere- quireerd te zijn. Volgens het blad kregen de spoorwegbeambten, die van Ber lijn uit naar Erfurt opbelden, ten antwoord, dat zij er maar blij mee moesten zijn een gewone trein in ruil gekregen te hebben en dat zij een volgende keer misschien wel alleen maar goederenwagens terug zouden krijgen. Te Berlijn zit men thans ten zeerste in over een andere slaapvvagentrein, welke zich momenteel in de Russische zóne bevindt. RECORDOOGSTEN IN AMERIKA. Nu het oogstjaer 1946 ten einde loopt, blijkt uit een rapport van het Ministerie van Landbouw, dat de vooruitzichten voor de groot ste oogsten over de geheele linie in de Amerikaansche geschiedenis werkelijkheid werden. De tarwe oogst bedraagt 1.169.422.000 bus hel (1 bushel 36]/2 liter). De bijdragen tot deze grootste gezamenlijke oogsten in de ge- Het was tot op zekere hoogte een verblijdend bericht, dat in Indië een wapenstilstand was tot stand gekomen. Wie zou zich niet verheugen als de Nederïandsche troepen niet meer gedwongen werden de wa penen te gebruiken en als aan de moordpartijen en plunderingen door de benden van Soekarno een einde zou komen. De groote vraag is nu echter, wat deze wapenstilstand in de practijk beteekent. En dan kan niet worden ont kend, dat de verwachtingen niet hoog gespannen zijn. Wij hebben reeds melding ge- e mededeeling van Dr maakt van de verklaring van Soe- Feul'letau de Bruin, dat de wa- tomo, dat hij weigert den wapen- penstilstand zou zijn afgedwongen stilstand te erkennen en den strijd doordat de extremisten de water- te staken. toevoer voor Soerabaja hadden In dit verband verdient ook de afgesneden, wordt min of meer aandacht, wat een correspondent bevestigd door het volgende be- uit Batavia de vorige week richt Soerabaja: schreef: De Coamacab van Soerabaja, Toen'de onderhandelingen over de heer Hunger, heeft zijn vol- een wapenstilstand een tijd gele- doening uitgesproken over, de op- den voor het eerst werden opge- lossing van het waterprobleem te- vat, gelastte het Britsche opper- gelijk met de totstandkoming van schiedenis werden geleverd door bevel, dat alle militaire acties tot den wapenstilstand. recordopbrengsten van vele pro een minimum moesten worden be- Hij hoopte, dat de desbetref fen- ducten, zooals van aardappelen, perkt. Dit gold uiteraard ook voor de besprekingen ten spoedigste re- mais, tarwe, tabak, perziken, pe- de onder dit bevel staande Neder- sulfaat zouden opleveren, hetgeen ren en tuinbouwproducten. Ook de landsche troepen. Hoewel men zou naar zijn meening zou samenhan- opbrengsten van haver, rijst en mogen verwachten, dat dit voor- 89n met de consolideering van de grondnooten benaderden een re- beeld aan andere zijde zou worden gezagspositie der republikeinsche cord, terwijl de opbrengsten van gevolgd, was het tegendeel waar. regeering in het gebied rondom hooi, soyaboonen, erwten, abri- ij.i_.jj i Soerabaja. De heer Hunger wees kozen, hop en suikerbieten beter van de omstandigheid, dat er op, dat de republikeinen, de dan gemiddeld zijn. Slechts de onze troepen een volkomen sluiting van de sluis, die zich katoenoogst vormt een uitzonde- defensieve houding aannamen bevindt bij de splitsing van de Ka- ring, die tengevolge van de on- werd van de andere zijde librantas en de Kalisoerabaja, gunstige weersomstandigheden het gebruik gemaakt om zich niet door watergebrek konden mo- laagst is sedert jaren. Sterke posities te versohaf- tiveeren, daar zelfs in de droogste De aardappeloogst werd ge- fen en zich in te graven vlak jaren de watertoevoer toereikend raamd op 471.146.000 bushels, tegenover de Nederïandsche was. voor Amerika een record. De stellingen. Het waterpeil in de delta van rijstproductie werd geraamd op Op geheel Java en Suma- Soerabaja is thans zoodanig, dat 70.000.000 bushels, bijna een re- tra nam de agressiviteit de rijstvelden niet bevloeid kun- cord, terwijl de opbrengst van sterk toe en hoewel de „gou- nen worden, terwijl de waterput- 7.300.000 bushels boekweit boven verneur" van Sumatra, Teng- ten droogloopen en infiltratie van het gemiddelde lag. De roggeoogst koe Hassan, beweerde aan de zout water plaats heeft. bedroeg echter slechts de helft troepencommandanten op-1 De oogst van 100 van de 900 ha, van het gemiddelde, dracht gegeven te hebben, die met padi beplant zijn, is reeds De vooruitzichten voor de sui- het vuren te staken in ver- verloren gegaan, terwijl de op- kerproductie bleven hoog, of- band met de besprekingen te brengst van 400 ha nog dreigt te schoon de suikerbieten-opbrengst Batavia, waren de infiltraties mislukken, indien de kwestie van iets verminderde. De tabaksoogst van de Laskar Rajat In Me- watertoevoer niet uiterlijk half werd geschat op 1.030.592.000 kg. dan van zoo ernstipen aard, November is geregeld. hetgeen ook een record beteekent. „Ik heb voor de Middel burgers alles gedaan wat ik kon doen. Duitschland was de dijk, het eenige tegenwicht tegen de Russische heerschappij. Daartegen moest heel Europa zich verdedige; Uit haat tegen Duitsch land zag niemand dat in", aldus de ;v burgemeester van Middelburg, Mr A. Meer kamp van Embden, op de Tribunaalzitting van Vrijdag. Er was niemand die hem in 1941 tot het lidmaatschap der N.S.B. had gebracht. Hoewel hij er met anderen over had gespro ken, (o.m. met Jan Dekker) had niemand hem beïnvloed. Uit eigen overweging, na een innerlijken strijd had hij dezen stap ondernomen. Vurig had hij gehoopt op een samengaan van Duitschland en Engeland. Reeds lang daarvoor had hij Duitsche sympathieën gehad. Hij kende de Duitschers van voor den oorlog. U hebt hen dan wel zeer slecht gekend, aldus Mr P. Loeff, voorz. van het tribunaal, i Even fel als ieder ander was hij gekant tegen den Duitschen inval, verklaarde de ex-burge meester. En op de vraag, hoe het toch mogelijk was, dat een zoo wetenschappelijk gevormd man als hij, zich tot deze bende voelde aangetrokken, zei hij, pas latei- te hebben ingezien, dat Duitsch- I land iets afgrijselijks voor ons was en zich toen met afkeer te hebben afgewend. N.S.B.-er was hij geworden, omdat hij zich aangetrokken ge voelde tot eenige program-punten der N.S.B. als bijv. de opheffing van den klassenstrijd. U trad toe in een tijd toen de houding van Duitschland al be kend was en de eerste doodvon nissen tegen Nederlanders waren uitgesproken, aldus Mr Loeff. „Ik wist nog Di'tter weinig van hun methoden; mijn toetreding was zuiver uit idealistische mo tieven". Hoe kon u volgens uw verkla ring denken dat Oranje zou kun nen terugkeeren? „Ik dacht dat geen der partijen zou winnen, maar dat het een partij remise zou worden en Oranje weer zou kunnen terug komen.". Kent u de uitspraak van vader Cats, n.l. wanneer de man is arm en kaal enz. f „Neen, die ken ik niet". U begreep toch wel, dat een Neder lander in dien tijd ruggegraat moest toonen en u deed dat niet. „Toch heb ik niet alle maat regelen van de Duitschers zonder meer uitgevoerd. In Zwolle waar ik na mijn vertrek uit Middel-1 burg burgemeester ben geweest, heb ik de lijst van het onderge doken spoorwegpersoneel niet in geleverd en ook de lijst voor uit zending van gemeente-personeel achter gehouden. Tegen het lid maatschap van de Ned. Cultuur kamer heb ik me fel verzet. Voor het ambt van burgemeester wist ik mij totaal ongeschikt, doch na zeer grootett aandrang moest ik en dat bracht voor alle N.S.B.- burgemeesters mede, dat ze de be lofte van trouw aan Mussert moesten afleggen. „Maar waarom bent u dan niet halverwege omgekeerd, toen u voelde, dat het niet ging?" „Dat was uiterst moeilijk zoo niet onmogelijk". De Duitschers had den hem „Spitreferent" gemaakt hoewel hij er tegen geweest was. Met Münzer was hij niet bevriend geweest, wel bezocht hij af en toe matinée's. En dat hij zijn brie ven aan Duitschers besloot met „Heil Hitler" was zuiver een phrase, een beleefdheidsformule. Korten tijd had hij een N.S.B.- speldje gedragen waar hij vroeger een ridderorde droeg. Spoedig had hij het speldje afgedaan om dat het een afschuwelijk dmg was. Met „Volk en Vaderland" had hij slechts één maal gedurende 5 mi nuten gecolporteerd. „Ik heb voor de Middelburgers alles gedaan wat ik kom doen", aldus Mr Meerkamp van Embden. „Maar wanneer u inderdaad veel Middelburgers hebt geholpen, hoe kon u dan Wolders, Bliek, Breed en Zimmerman, de ergste N.S.B.-ers, die algemeen gehaat werden, hun gang laten gaan?" aldus de heer Ouwehand. „U beseft niet in welke moei lijke omstandigheden ik heb ver keerd. Het was met de ambtena ren een dwangsysteem". Uit di verse getuigen-verklaringen bleek steeds weer hetzelfde. Hij was een figuur die niet leidde, maar geleid werd. Maar naar aanleiding van die getuigenverklaringen merkte de beschuldigde nog op: „deze ambtenaren waren wel op de hoogte van de gemeente-zaken doch wisten de finesses niet". Mr Loeff trok aan het slot van het verhoor de conclusie dat de reden van heel dezen gang van zaken geweest is, de angst voor het Bolsjewisme niet alleen, doch ook voor de Duitschers. Steeds deed hij dingen waar hij fel tegen was, doch hij durfde niet weige ren. Dat is de oorzaak van deze groote vernedering. In een breedvoerig en gedocu menteerd pleidooi schetste Mr J. F. Deinse de persoonlijkheid van beschuldigde, die als rijksarchi varis en in vele neven-betrekkin- gen zijn geheele leven heeft ge wijd aan de wetenschap, die een zeer vriendelijk en voorkomend man is tegenover allen, doch die kleur moest bekennen, toen hij door zijn studie steeds meer van het vernietigende der Bolsjewisti sche beschouwing overtuigd werd. Hij gaf een beeld van den moei lijken tijd, die Het burgemeester schap voor hem had beteekend en de groote ellende van na de be vrijding die hij heeft meegemaakt. Nauwgezet heeft hij de Duitsche maatregelen nooit uitgevoerd. Het is steeds een stil verzet ge weest. Hij kwam tot de conclusie, dat alle desbewustheid in het han delen in strijd met belangen van het Nederïandsche volk is uitge sloten en verzocht de beschuldi ging vervallen te verklaren. In geval van schuldigverklaring verzocht hij geen enkele maatre gel op te leggen. Uitspraak 1 Nov. a.s. OOK MEVR. MiSKOTTE OVERLEDEN. De echtgenoote van Prof. Dr K. H. Miskotte, die evenals hun vijf kinderen en andere gasten, die had den deelgenomen aan een bruiloftsmaal, met typhus- verschijnselen ernstig ziek was geworden, is over leden. De 21-jarige doch ter was reeds Dinsdag be zweken. Omtrent de zich nog in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Leiden be vindende vier kinderen van Prof. Miskotte kan nog niet worden gezegd, dat zli buiten levensgevaar zijn. Ook de heer P. Heyn, de bruidegom van het paar, dat Prof. Miskotte in het huwelijk had ver bonden, is overleden. Hij en zijn echtgenoote wer den eveneens door typhus aangetast. Naar aanleiding van publica ties in verschillende bladen omtrent het Nederïandsche standpunt inzake annexatie van Duitsch gebied, wordt officieel meegedeeld, dat deze publicaties grootendeels onjuist zijn. „De regeering is voornemens haar standpunt ten deze te be- voegder plaatse kenbaar te ma ken zoodra zij den tijd daar voor gekomen acht." Een zeer belangrijke mede deeling I Maar van meer belang zou zijn te weten wanneer de regeering nu eindelijk de tijd gekomen acht, om ons volk over deze belangrijke kwestie in te lichten. TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van 10 October: Wilhelmina Smeet s, kantoorbediende te Overveen: in vrijheidstelling, ontz. rechten. Maria A. van Kem penvan den Ouden hoven, zonder beroep te Goes 1 jaar intern.ontz. rechten. Alida Gerritse, ver pleegster te Middelburg: invrij heidstelling; ontz. rechten. Pieter Jac. Cambier, hoofdagent fa. de Gruyter te Borculo: verb, verkl. y. deel van zijn vermogen en ontz. rechten. Alida Cornelia Cam bier Forel, zonder beroep te Borculo: beschuldiging verval len verklaard. NIEUWE BUSSEN AANGEKOMEN. Donderdag :ijn nog 9 trai lers van het soort, dat reeds tusschen Middelburg en Vlis singen reed, gearriveerd. Voor- loopig zijn deze ingezet op de lijn MiddelburgGoes. -In het geheel rijden er nu 4 van deze trailers. Eveneens zijn Donder dag 4 van de 8 bestelde Ford autobussen aangekomen. Het zal nog eenigen tijd duren, voordat zy op de Walchersche lijnen in gebruik kunnen wor den gesteld, daar zij nog moe ten worden geschilderd en ge keurd op r\jwaardigheid. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond. Meest licht bewolkt droog weer, koude ochtend. In de namiddag in het Noorden van het land iets zachter dan gisteren matige tij delijk vrij krachtige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Laatste Berichten. Te Bergen aan Zee, zijn op het schietterrein twee militairen bij het springen van een mortier gewond. Van één hunner is de toestand ernstig. Drie leden van de Nederland- I sche delegatie ter algemeene ver- I gadering der V. N., te weten Jhr Mr P. M. van Karnebeek, Jhr Mr J. L. R. Huydecoper en mej. Dr A. F. W. Lunsing Meyer, zijn te New York aangekomen. Volgens een Roemeensche re- geeringsverklaring heeft Rusland dit jaar afgezien van zijn rechten op het Roemeensche graan, dat hem overeenkomstig de wapenstil standsvoorwaarden toekomt. Veldmaarschalk von Kessel- ring, voormalig Duitsch opperbe velhebber in Italië, zal te Milaan als oorlogsmisdadiger berecht worden. Met hem zullen drie an dere Duitsche generaals terecht staan. Volgens het Sovjet-nieuwsbu reau is uit bekend geworden do cumenten gebleken, dat Hitler in 1942 bevel gaf tot de terechtstel ling van 10.000 inwoners van Bo- hemen, Radio München meldt, dat 44 Duitschers, die verdacht wor den van oorlogsmisdaden, in de Britsche zone gearresteerd en aan de Poolsche militaire mis sie overgedragen zijn. In vele groote zaken te Ber lijn, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitschland, is 1 uur gestaakt. De stakers eischten bestraffing van oor logsmisdadigers en nazi's en het ontnemen van macht aan de z.g. „heeren van de concerns", j Donderdagnacht hebben dieven uit een veem aan de Vierwinden- straat te Amsterdam een partij van twee honderd paar Ameri kaansche schoenen, ter waarde van f3000, geetolsu. Tram botst tegen vrachtauto Voor de tweede maal in korten tijd is op het kruispunt Admiraal de RuyterwegJan van Galen straat een Haarlemsehe tram in botBing gekomen, ditmaal met een vijf-tons vrachtwagen. De tramwagon kreeg groote schade aan de voorzijde en moest terug gesleept worden naar Sloterdijk, terwijl de vrachtauto, na door de brandweer weer op den weg te zijn gezet, vorder kon rijden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. WETTELIJKE REGELING OORLOGSSCHADE. In de bespreking, welke minister Beel te Aardenburg voerde met burgemeesters uit Z.-Vlaanderen heeft hij mede gedeeld, dat het in de Troon rede aangekondigde wetsont werp, houdende een wette lijke regeling van de finan- cieele vergoedingen met be trekking tot wederopbouw en oorlogsschade in Novem ber a.s. de Tweede Kamer zal bereiken. Onrust in Griekenland. Ongeveer 200 gewapende man nen hebben een gemotoriseerde politiecolonne bij Platamona, ten Zuidwesten van Saloniki, aange vallen. De aanvallers werden na een hevig gevecht, dat drie uur duurde, teruggeslagen. Troepen naar Indië. Gisteren is de „Indrapoera" met 1555 man troepen aan boord naar Indië vertrokken. Doordat een der manschappen op onvoorzichtige wijze aan het vieringstouw van een reddings vlot trok viel dit vlot naar be neden, waarbij een der soldaten vrij ernstig gewond, werd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1