Amerikaansch bezoek aan Zeeland. Een Hollaodsch Huis in Oorlogstijd, Gemeenteraad van Middelburg Mrs. Leonard stelt zich persoonlijk op de hoogte De zaak Arnold Meijer. FEUILLETON, Omtrent het bedoek y?n Mrs, E, Leonard eg haar a^«ls< hap Z.-Vlaanderen kan nog het volgende worden meegedeeld Aan de Prov. boot werd het gezelschap opgewacht door den burgemeester van Oostburg en Mevr. Mijs, voorzitster van de Hark aldaar. Wat zij te Sluis hoorde en zag. Via Groede enNieuw- vliet werd naar Sluis gereden waar Burgemeester Aernoudts de gasten in de raadszaal ontving en een korte uiteenzetting gat van het ver loop der bevrijding van zijn gemeente, die van 5 Sept. tot 1 Nov. nacht en dag onder gra- naatvuur heeft gelegen, waar door van de plm. 45U huizen er in de kom van de plaats 362 zijn verwoest, waarvan onge veer 300 zijn uitgebrand. De wederopbouw vordert zeer langzaam; thans worden i8 wo ningen in Nederlandsch-Belgi- schen stijl opgebouwd. Hoewel Sluis niet meer in zijn oude glorie zal terugkeeren, toch zal het in ouden trant worden op gebouwd. De bevolking die vroeger voor een groot deel leefde van 'it Vreemdelingenverkeer, wordt thans zwaar gehandicapt door het beperkte grensverkeer. Al les zal er op worden gezet dat het volgend seizoen, de vreem delingen naar Sluis kunnen komen. Het gebrek aan woon ruimte te Sluis is nog zeer groot, voor de 18 nieuwe wo ningen waren ruim 40 gegadig den. Glas is er voldoende, doch, een groot tekort aan hout. Ia gezelschap van burgemeester Aernoudts werd een rondgang jioor de gemeente gemaakt, In het grensdorp E e d e werd halt gehouden bij de St. Jozef school waarvan, een der klassen in een Nisse-hut was onderge bracht, waar de meisjes elk een streng kleurige wol ontvingen. Ook in Oostburg wer den de auto's verlaten en de beschadigde gemeente inoogen- schouw genomen. Aan het Zie kenhuis werd een kort bezoek gebracht, waar de gasten, wer den rondgeleid door de Moeder overste. Hier was het officieele ge deelte afgeloopen en was er voor de persmenschen gelegen heid een en ander te vernemen over het voortreffelijk werk van de American Relief for Holland, waarvan de werk zaamheden per 1 Januari a.s. ten einde loopen. Wat voor Holland gedaan werd. Als vice-presidente van het Womans Commitee heeft Mrs. Leonard, die zeer invloedrijk is, ontzaglijk veel voor Nederland gedaan. Nu is zij zelf gekomen om zich te overtuigen wat er nog verder gedaan moet wor den. In totaal werden 9 mil- Uoen stuks aan kleeding en schoeisel door de Relief ver strekt, 65 pet van alle ontvan gen goederen kwamen van Amerika. Wat nog volgt. Speciaal onder de leiding van Mrs Leonard zal nu in het ver volg naar geschikte verzor gingsobjecten worden gezocht. Deze hulp zal verleend worden san invalieden en T.B.C.-instel- lingen» Volle aandacht zal wor den besteed aan onze Volksge zondheid. Zoo gul als deze edelmoedige dame was met haar sigaretten, die zij aan de perstafel uitdeel de, zoo gul was zij ook met het verstrekken van haar me- dedeelingen, Zij sprak haar bewondering uit vocu hetgeen reeds door de Nederlaudsche bevolking is tot stand gebracht. Zeer veel Ame rikanen willen naar hier komen om or.» lang te bezien. Hoe Amerika met one meeleefde. Tijdens de bevrijding van Nederland heeft men alle mo menten uitens meegeleefd. Van i uur tot uur verschenen de cou ranten met bijzonderheden over de verovering van Walcheren en de Scheldemonden. Met enthousiasme vertelde zij van haar actie tot steun aan Nederland. Van hoog tot laag werd dit werk in Amerika ge steund. Reeds in Mei 1940, di rect bij den overval op ons land, is zij haar werkzaamhe den begonnen, in nauwe samen werking met den bekenden vroegeren Veerschen kunst schilder H. W. van Loon. Het „Uueen Wilhelminafonds" werd gesticht. Mrs. Leonard ging spreken in kerken, voor de ra dio en via de pers wist zij aan geld en kleeding te komen. Reeds direct werd een aanvang gemaakt met. het breien van wollen goederen en de vervaar diging van warme kleeding. Het Womans Commitee bestond uit 6ÜOO vrouwen verspreid van San Fransisco tot Aruba. Er is ongeloofelij k veel werk verzet, alles kon en alles moest, Ook de bekende zendingen levens middelen werden door dit Com mitee verzorgd. Voor Holland wil men in Amerika alles doen. De terug gekomen Ainerikaansche solda ten vertelden haar dat zij het meest van Holland houden om dat het daar zulke eerlijke en gewone ■tenschen zij». ringen te hebben bezocht en vrij willig in Duitschland te zijn gaan werken. Deze besch. had geen verdedi ger en hier was het op eigen ini tiatief, dat bet tribunaal in vrij- heidstellina gekste. Uitspraak iij alle zakta pp 30 Oetnbf, ïiiflpw. build» fspvslglng Helling. TRIBUNAAL GOES. In de middagzitting werden nog drie zaken behandeld, waarvan de beschuldigden allen na verhoor en pleidooi in vrijheid werden ge steld. De eerste wa9 Andreas Pieter van Damme, ge meente-ontvanger van St. Maar tensdijk, die lid en groepsad- ministrateur van de N.S.B. is ge weest, verder lid van den N.V.D. en het N.A.F. en voordeel heeft getrokken van een en ander waar door hij zijn radio-toestel mocht behouden, toen anderen dit moes ten inleveren. Besch. zeide, niets meer dan gewoon lid te zijn geweest en niets te hebben gevoeld voor het maken van propaganda, hij was ook heclemaal niet pro-Duitsch. Mr Kuijpers zeide, dat het hier een simpel man betreft, die lid werd toen hij bang was zijn be trekking te zullen verliezen. Dat Dekker hem eens noemde voor burgemeester in een brief aan Miinzer is nog geen bewijs, dat j besch. gezegd had, dat ambt te willen hebben. Hij was niet wat men noemt „een vuile N.S.B.-er". Hij zit nu twee jaar geïnterneerd, heeft door zijn licliamelijk gebrek in het kamp niet kunnen werken en pleiter vraagt daarom zijn in vrijheidstelling. Ook mede omdat i hij zijn betrekking en pensioen rechten kwijt is. De klein-landbouwer Gerard H e ij b o e r uit St. Annaland, colporteerde met Vova, was blok hoofd van de N.V.D.ontving Duitschers op bezoek, liet zich door middel van het evacuatie bureau der N.S.B. evacueeren cn dreigde anderen met door den vij and te nemen maatregelen. Besch. maakte niet den indruk de volle portee der zaak te begrijpen en zeide voor den oorlog nergens bij aangesloten geweest te zijn. Ook hier was het Mr Kuijpers, die op invrijheidstelling aandrong. Ten slotte stond nog terecht de bloembollenkweeker Jan Keur uit St. Annaland, die toegaf reeds voor 10 Mei 1940 lid der N.S.B. te zijn geworden, lid te zijn ge weest van den N.V.D., vergade- Helena Moerman, Hontenisse f 100; Suzanna Nielse, Utrecht f 200; A. D. v. Dorsselaar, Clinge f 150; Angele van Schauwbroeck, Zuiddorpe f 200; P. C. J. Botter- berghe, Eede f 100; D. Koop- mans, Terneuzen f 700. Allen on der toezichtstelling, verplichting om te arbeiden, betalen van het achter hun naam genoemde bedrag en ontzetting rechten. Petronella J. Mulder geb. Pop- pelier, Walsoorden, onder toe zichtstelling, afstand doen van ra dio en ontzetting rechtenMartha D. de Smit, geb. Stemmler, Vlis- singen onder toezichtstelling, ver plichting afstand doen van haar meubelen en ontzetting rechten. M. L. de Pauw, Hilversum f 250P. W. van Langevelde, Terneuzen f 1000, beiden onder toezichtstelling, genoemd bedrag betalen en ontzetting rechten. P. de Bruyne, Cadzand f 1000 beta len; D. J. van Kemseke, Hulst, onder toezichtstelling, verplichting arbeiden en f 500 betalen. De volgende personen zijn on voorwaardelijk buiten vervolging gesteld; J. Midavainne, A. de Bruyne beiden Vfissingen; J. C. Spruit geb. Step, J. A. Davidse, A. de Munter, N. J. Nelissen, H. Steketee, L. H. v. d. Veer, L. J. de Keizer geb. v. Eenennaam, Adriana J, Poelman en Maria A. Poelman, allen Middelburg; Ca- tbarma j. HawdineW. Jacosa C, HamelineU, Johanna J. Haras, ElisïMb Harte, Pmdjna L, Hooraasrt, Rosall» A, Losaii, J. J. C. van Sprang ei» L, C. Tsze- laar, allen Terneuzen; J. M. E. Koene, J. Fr. Janscns, beiden Hulst; Th. P. Cappendijk, Honte nisse; A. de Clerck, Aardenburg; J. A. Maas, Domburg; L. J. v. Broeck, L. de Schutter, beiden Clinge; Berta E. Steyaert, L. M. E. Timmerman, beiden Sas van Gent;W. L. du Fossee, Sluis; B. D'Hont, Vogelwaarde; G. A. M. L. Koevoets, Axel; Roza A. Lauret, Philippine; J. J. L. Cal- lens, Beveren-Waes (B.); over wegende, dat gerezen verdenkin gen niet ongegrond zijn, doch dat de schuld van betrokkenen van zoodanigen aard is, dat oplegging van een straf of maatregel inge volge het Besluit Buitengewoon Strafrecht of het Tribunaal-be sluit niet gerechtvaardigd is te achten. Pieternella Wisse geb. Pouwer, Nieuw en St. Joosland; Bartha Tollmann, Koudekerke; A. Gey- zels, Sluis; A. J. Hage en P. J. Herrebout, beiden Terneuzen; R. G. Barbé, Philippine; G. Ferket, Hulst; J. de Waal, Etten-Leur, overwegende, dat de gerezen ver denkingen ongegrond zijn geble ken. Eenige bouwplannen besproken. De wethouderssalarissen te laag geacht. Zes houten permanentwoningen worden aangeschaft. In dg Woensdagmiddag ge houden zitting van den ge meenteraad waren de heeren Breel en Schenk met kennisge ving afwezig. De Voorz., wnd. burgem. J. W. Kögeler, kon allereerst de verheugende mededeeling I doen, vaa den Commissaris der Koningin bericht te hebben ont- vangen, dat m.i.v. 1 November a.s. tot burgemeester van Mid delburg is benoemd Jhr Mr W, C. Sandberg tot Essenburg, thans burgemeester van Krab- bendijke. Hij sprak de hoop uit, dat deze na ambtsaanvaarding in staat mag zijn, de stad in de zen tijd naar een betere toe komst te leidien. Op zijn voorstel zond de Raad het volgende telegram, i aan den toekomstigen burge meester: „De Raad der ge meente Middelburg in vergade ring bijeen neemt met groote belangstelling kennis van Uw benoeming tot burgemeester dezer gemeente en ziet Uw komst met vertrouwen tege moet." Vervolgens deelde de voorz. mede, dat B. en W. voornemens s zijn een adviseur aan te wijzen voor de herbcplanting van Mid delburg. Bovendien vroegen B. en W, toestemming tot aan- 1 koop van 4000 boomenhet eerste contingent van de 10 a I 12000 boomen, die voor alle bol werken noodig zullen zijn. Deze adviseur zal niet definitief aan de gemeente verbonden zijn. Hij zal een schema voor be planting der bolwerken maken en tenslotte komt het toezicht aan den algemeenen adviseur voor Walcheren, zoodat geen wrijving zal kunnen bestaan met de werkzaamheden van den eerstdaags door de Stichting Nw. Walcheren te benoemen deskundige. Hierna werden den Raad een tweetal bouwplannen op het Zand voorgelegd, die nog in heit beginstadium verkeeren. Het eerste plan betreft de verleg ging van de Baarsjessprink en daarbij het bouwen van een ga rage voor de N.V. Stoomtram Walcheren, Deze garage komt ongeveer ter hoogte van het electrisch gemaal, doch iets meer naar Abeele. Ervoor komt een behoorlijke parkeer plaats. Een heele serie voorstellen passeerde den hamer ml. het j verleenen van eervol ontslag 1 aan dr E. Stork en dr N. J. Hom- I mes als leeraren aan '<t Gymna sium, een zevental duurverlen gingen van grond, opstallen etc. aan particulieren en verhuur van een tweetal panden. In het vervolg zullen voorstellen van dit soort en in dezen kleinen omvang niet meer in den Raad I worden gebracht, doch door de Commissie van Bijstand wor den afgedaan. Bij het voorstel tot wijziging der gemcentcbegrooting 1946 informeerde mevr. A. J. P. C. de yiiege r—dl e Vlieger (Arb.) naar de mogelijkheid van opname van speelplaatsen in het nieuwe stadsplan. Gezocht zal worden naar geschikte stukjes grond, hoewel het plan reeds geheel is vastgesteld. De heer M. Wat- t e 1 (A.R.) stelde voor, om zoodra de Duitschers van het Molenwater weg zijn, hier een vijver met bosschage e.d. aan te leggen. Daarna werd de be- grootrngswijziging goedge keurd. Aan het personeel in gemeen telijken dienst, zoowel ambte naren als arbeidscontractanten, zal over 1945 en 1946 een op- bouwtoelage worden toegekend, bedragend 20 pet. van het grondsalaris per jaar. Het distributiepersoneel valt' niet onder deze bepaling. Over de jaarwedden dér wet houders ontspon zich een breede discussie, waaruit ten slotte een voorst 1 van den heer J. S. Hoek (A.R.) naar voren kwam dat door de raads leden eenstemmig werd over genomen en dat inhield, dat'aan Ged. St. zal worden medege deeld, dat de Raad de wethou derssalarissen van f 2300, zoo als voorgesteld te laag acht in verband met het den geheelen persoon opeischende werk en zich uitspreekt voor een salaris van minstens f2600, zulks met weglating van toelagen. Met het verzoek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren, om tegemoetkomend te b&ndéka tegenover hen, die daar tic, vdïhpcigds hondenbe lasting £*dwt.iv;eii zijn hun hoitil vin de hand te deen, zal rekening worden gehouden. Omtrent heit' bouwplan van 50 woningen tusschen Veersche- weg. en Hendrikstraat stelde de heer L u ij e n d ij k (C.1L) de vraag, of de uitbreiding der stad hier wel in de goede rich ting wordt gezocht. Z.i. is uit breiding in de richting van Vlis- singen gewenschter. Uit het antwoord van den burgem. bleek, dat het plan aanleunt tegen den ontworpen ringbaan om Middelburg en nu 'n behoor- hooriijke aansluiting van dit blok met den Veerschcweg wordt verkregen. Bovendien wordt het blok gebouwd tegenover het' industrieterrein, dat aan de andere zijde van den Veersche- weg komt te liggen. Over aan koop van den grond van dit terrein wordt reeds onderhan deld en er zal plaats zijn voor diverse werkplaatsen, die in de binnenstad niet direct thuis hooren. De Raad vereenigde zich met dit' voorstel. Eveneens verleende de Raad goedkeuring aan het voorstel tot verhooging der verplegings- kosten ingevolge een bestaande overeenkomst tusschen de ge meente en het bestuur der Godshuizen. In de kraamkliniek aan het Noordbolwerk zal centrale ver warming worden aangebracht hoewel de kosten hoog zijn door het bouwen van een schoorsteen. Het branden van kachels is niet' verantwoord en bovendien ondoelmatig. Jr. verhard met een mede deeling van G. St., dat de Min. van Binnenl Zaken nieuwe richtlijnen voor de belooning van het brandweerpersoneel heeft verstrekt, werden de be looningen voor het Middelburg- sche brandweerpersoneel even eens iets verhoogd. Het voörstel tot wijziging van de openstelling der Graan- beurs werd tot een volgende vergadering aangehouden, daar uit een opmerking van den heer W a 11 e 1 bleek, dat het be treffende verzoek der graan handelaren niet in een vergade ring is besproken, doch een „hetze" schijnt te zijn van eenige bestuursleden. Goedkeuring werd verleend aan het verzoek van B. en W. tot aankoop van een auto voor de gemeente, waarvan alle diensten (ook de politie) ge bruik kunnen maken. Na een zeer diepgaande be spreking werd ook het voorstel tot' goedkeuring van de ge meenschappelijke regeling in- Het gezin Prof. Miskotte In gevaar. Een der kinderen overleden. Tragisch is het gevolg geweest van een bruüofttmaaltijd, waar aan. Prof, Dr .Miskotte uit Leiden met zij" vrouw cn vijf kinderen heeft aangczetwi. Doordat onder het personeel van het restaurant 5 typhusbacil- lendragers waren, zijn mevr. Mis kotte en haar vijf kinderen door het gebruiken van een saus be smet geworden. Zij zijn naar het ziekenhuis ge bracht, waar een dochter, medisch studente is overleden. Een ander kind verkeert nog in levensgevaar. zake den ceutralen dienst bouw- en woningtoezicht en toezicht geinecmewerKeii met alle Walciiersche dorpen aan vaard. Daar B. en W. plannen heb ben heit terrein aan het Dom- burgsch bchuitvlot tot ver keersweg te bestemmen en ook de daar bestemde loods willen opruimen, werd voorgesteld de huur van dezen grond aan de ia, Konraad met te verlengen. Verbetering is- hier, met tiet oog op de verbinding met Vhs- singen, dringend gewenscht. Up het oogenlilik heeit alleen de btoomtram Vv alzheren voor haar busdienst onthelfing van het éénrichtingsverkeer in de Zandstraat. Op het gevaarlijke van dezen maatregel werd door den heer L. Goedbloed (Arb.) gewezen, die groote on gelukken voorzag. Toegezegd werd, het plaatsen van een spe ciale waarschuwing te overwe gen. Voor het herstel van de 16 woningwetwoningen der wo- ningbouwver. „Louburg" aan den Lagevvcg werd een crcdiet cursus, uitgaande van de Provin- werd besloten Ged. Staten te ver zoeken het bedrag der vergoeding voor het bijwonen der raadsver gaderingen te bepalen of f 4. per lid en per vergadering, en de jaarwedde der wethouders met in gang van 1 Jan. 1947 on f 200 's jaars. Ïr.gï'fcomta ;s een v.'eusch van het bestent der ycreciliging voor Chr. Voikscëderwijl om een tegemoetkoming In de kosten ver bonden aan het benoemen van een vakonderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes. Daar de gemeenteraad uitsluitend bevoegd is aan de schoolbesturen subsidie te verleenen overeenkomstig een bepaling der L.O.-wet wordt hier op afwijzend beschikt. In verband met de algemeene waardestijging der vaste goederen wordt besloten de bedragen waarvoor de gemeen teeigendommen zijn verzekerd tegen brandschade te verhoogen overeenkomstig het hieromtrent door den gem. opzichter ingedien de rapport. Nu gebleken is, dat de vereeniging voor Christelijk Bewaarschoolonderwijs niet in staat is deze school uit eigen mid delen te kunnen exploiteeren, wordt met 't oog op 't belang van deze instelling, naar aanleiding van een ingekomen verzoek, beslo ten de jaarlijksche subsidie te ver hoogen tot f 10 per jaar en per leerling boven de 4 jaar. Vervol gens komt aan de orde het voor stel van B. en W. om de bestaande gasverlichting te vervangen door electrische straatverlichting. Na uitvoerige discussie wordt besloten behoudens goedkeuring van Ged. Staten, hiertoe over te gaan. We gens gebrek aan materiaal zullen voorshands slechts een 10-tal lan taarns geplaatst kunnen worden. Getracht zal worden in een ge deelte der gemeente zoolang een noodverlichting te doen aanleggen. De beslissing op een verzoek tot het verleenen van een subsidie voor het houden van een kook- Behandeling in hooger beroep. Woensdag is de zaak van Ar nold Meyer voor den Hoogen Raad van Cassatie behandeld. In zijn verweer betoogde Meyer dat hij steeds een goed vaderlan der en anti-Duitsch is geweest. Zijn verdediger vroeg vernieti ging van het arrest en ontslag van rechtsvervolging. De proc. fiscaal Prof. Lange- meycr, wilde toegeven, dat de uit eindelijke bedoeling van Meyer niet pro-Duitsch was, zijn vader landsliefde wilde spr. niet in twij fel trekken en aannemen, dat Meyer Duitschland haatte. Maar dat neemt niet weg, dat hij door de gevoerde politiek Duitschland bevoordeeld heeft cn verdeeldheid bracht in ons land. Spr. concludeerde tot handha ving van de Bossche uitspraak van vijf jaar en ontzetting uit de kiesrechten op te leggen voor het leven. verleend van f 4o5oU, voor welk bedrag een voorschot bij het Rijk zal worden aangevraagd. Ook ging de Raad accoord met het voorstel tot aankoop voor f 30ÜÜ van de voorm. cen trale keuken van het Rijk, waar de gemeente-auto zal wor den geparkeerd en het nu op allerlei plaatsen verspreid lig gende brandwcermatcriaal zal worden opgeslagen. Vervolgens deelde de voorz. mede, van het Min. van Open bare Werken een aanbieding te hebben ontvangen van Oosten- rij ksche houten woningen. Deze woningen moeten 'f 10.000 kos ten en de bijkomende kosten cialo Commissie voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande in Zeeland, wordt aangehouden teneinde eerst nog enkele inlich tingen hieromtrent in te winnen. Overeenkomstig het voorstel van B- en W. wordt besloten niet tot het bouwen van woningen ter uit voering van het woningbouwplan 1947 over te gaan, doch de bouw aan particulieren over te laten. Daarna wordt de rekening van in. komsten en uitgaven der gemeente over 1945 aangeboden en een com missie ingesteld om deze t.z.t te onderzoeken. Tenslotte komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een gemeenschap- kunnen op f 5000 worden ge- pelijke regeling met betrekking tot schat. Ook de exploitatiekosten de centralisatie van het bouw- en zijn volledig voor rekening der woningtoezicht en het toezicht op gemeente. De huur zal f 900 per de uitvoering van gemeentewerken jaar moeten bedragen. Eener- i zooals deze door G.S. is toegezon- zijds zal deze zaak de gemeen- Deze regeling wordt voor de te geld kosten, doch anderzijds gemeente niet noodzakelijk en met moet aan verschillende func- tionnarissen hier een huis wor den aangeboden, zoodat het hiervoor brengen van een offer door de gemeente de overwe ging waard is. De heer A. F 1 i p s e (C.H.) verklaarde zich tegen dit voor. stel (dat betrekking heeft op het oog op de financieele positie der gemeente ook niet verant woord geacht. Het voorstel wordt dan ook na breede bespreking verworpen. Besloten wordt aan Gedep. Staten op deze gronden ontheffing van de regeling te ver zoeken. Tijdens de rondvraag worden nog verschillende onder zes van deze huizen) met de i werpen ter tafel gebracht, o.a. motiveering, dat waar in ceil j omtrent straatverlichting electrifi- pand m de Korte Delft thans i catje> rioleering, waarop de voor een dansschool is gevestigd en j zitter uitvoerig repliceert. Hierna door M. van den Bosch. XXIII. Dan verdwijnt ze weer even statig als ze gekomen is, ter wijl Miep alweer staat te po pelen en het de directrice wel achterna wil roepen: Je bent een schat, maar schiet alstje- blieft een beetje opl Zelf gaat ze alvast de gang in, dat scheelt alweer iets. Zenuwachtig drentelt ze heen en weer tot aan het eind van de gang, een glazen deur open draait en Hans daar door komt vliegen in uniform, de witte schort voor, de blauwe sluier aan het witte randje om haar hoofd, één arm in de mouw van haar jas. Mieipl Hansl Ze huilen en lachen tegelijk en duwen elkaar de deur uit, die de verbaasde portier voor hen openhoudit. Buiten, in het halfdonker, vergist Miep zich met de treden van het bordes, ze struikelt, maar Hans weet haar nog te grijpen en dan rol len ze de auto in. In het donker, Hannie dwars op de bank, haar geaicht vlak voor Miep, overstelpt ze haar met vragen. „Miep, het is toch wel echt waar? Hoe laat is hij geko men? Waar vandaan? Hoe ziet hij er uit?" „O, hij ziet er best uit, een beetje magerder geloof ik en wat bruin. Hij kwam zoowat een uur geleden denk ik, ja, zoo maar uit Engeland, meer heeft hij niet gezegd, het ging alle maal zoo gauw." Pas in den trein, samen weg- glöoken in een donker hoekje, kan Miep alles fluisterend ver tellen. „Bonkje zou juist voor het brood gaan zorgen, toen er ge beld werd. Ik ging opendoen.." „Herkende je hem?" Niet direct, maar toen ik z'n stem hoorde wist ik het met een. Ik geloof dat ik meteen naar binnen gevlogen ben, maar we stonden toch ook meteen weer allemaal in de gang. Het was gewoon een consternatie, dat begrijp je." „Noul" Hannie knijpt Miep in haar arm, „kind, ik kan het me maar niet indenken dat het werkelijk waar is, dat ik niet droom, dat hij heusch in het land is, en dat ik hem zoo zal zien. Heeft hij heelemaal niet gezegd hoe hij hier gekomen is? Met een vliegtuig of zoo." „Nee, misschien dat hij het later nog verteld, maar hij stuurde mij gewoon meteen de deur uit. Hij had alles precies in z'n hoofd. Hoe laat er een trein ging, hoe laat we terug konden." „En z'n vader en moeder, moet hij daar dan niet naar toe?" „Ik weet het niet, ik weet eigenlijk nog niets, ik ben ge woon de deur uitgevlogen." Met een zucht leunt Hannie weer terug in haar hoekje en droomt hoe het straks zal zijn, maar ze kan niet laten telkens weer te vragen. „Miep, is hij in uniform?" „Nee.... natuurlijk niet, stel je voor." „Och nee, daar dacht ik niet aan. Had hij z'n donkere win terjas aan?" „J.... ik geloof het wel." „Blijft hij bij jullie logee- ren?" „Natuurlijk, waar zou hij hier anders naar toe moeten. Hij zei wel, dat het gevaar op. leverde, maar wie kent hem nou, nee hoor, dat geeft niets." Tegen het eind van de reis staan ze samen voor het raampje, gespannen in de duis- i ternis turend. Henk heeft pre cies gezegd waar hij zou staan. Eindelijk vermindert de trein vaart Hier en daar zien ze een blauw licht en dan glijden ze onder de overkapping. Hannie staat onbeweeglijk. Flauw onderscheidt Miep haar bleek gelaat, de oogen die zoe ken. dan grijpt Hannie haar hand, „Miep, daarl" Nog vóór de trein goed en wel staat is Hannie er uit. Miep is haar nagesprongen en blijft dan staan, onbewust in twijfel, wat ze zal doen. Als een vaantje wappert het sluiertje achter Hannie aan. Hannie holt. Recht in de richting waar ze Henk weet. Hij heeft haar ook al ontdekt. Komt een paar passen naar vo ren en dan verdwijnt ze in zijn armen. De tranen stroomen Miep over de wangen. Met een ruk draait za zich om. Vooruit, gauw de controle door. Hopeloos alleen voelt ze zich plots. Alleen en moe. Oneindig moe, nu de spanning zoo plot seling is gebroken. Die twee., die zullen het nu samen wel vinden. Haar maag kriebelt, ze heeft een flauw gevoel en ontdekt dan dat ze vanavond ook nog niets heeft gegeten. O, die Hannie. Maar één dag? Als het haar daarna maar niet tegenvalt. Maaréén dag geluk.... dan staat het beeld van Douwe voor haar en een warm gevoel stijgt' in haar op. Zooals Douwe in de Kerstvacantie tegen haar was. Eén middag hebben ze sa men gereden. Ze had zoo ge hoopt, dat er eerder ijs zou ko men, en tenslotte was het maar die ecne middag, maar het was heerlijk. Douwe rijdt stevig, rechtuit, jammer dat hij geen schoonrijders heeft. Ze hebben gepraat over alles en nog wat en tenslotte bij het' afscheid heeft hij gezegd, dat het hem zoo speet, dat hij niet langer kon blijven, maar hij mocht z'n studie niet langer verzuimen. En zijn oogen waren daarbij zoonee zc had het niet mis verstaan, dat het hem speet om haar, om het rijden met haar. Dagenlang was ze er van ver vuld, maar nu voelt ze het in eenschrompelen tot niets. Och het was misschien maar inbeel ding, wat zegt het of iemand je zoo aankijkt. Op dit oogenblik weet Miep het geluk, dat ze meende te voelen naderen, verder dan ooit van zich verwijderd. (Wordt vervolgd.) elders in een nieuw huis een kapperszaak zit, deze panden allereerst voor woonhuis moe ten worden ingericht. I r M. de Vink (Arb.) was voor aankoop, daar dit zal voorko men, dat ev. nieuwe diensten Middelburg zullen passeeren. De heer L u ij e n d ij k ver zocht B. en W. nog te infor- meeren naar de „pre-fabrica- ted" huizen. Met 10 .tegen 6 stemmen werd besloten, zes van de bedoelde houten, op een duur van 40 jaar berekende wo ningen aan te koopen. Uit de hierna volgende rond vraag stippen wij het volgende aan: op het herstel van het Oudeliedentehuis aan den Hee rengracht zal worden aange drongen; de boomen aan den Nadorstweg die bij storm ge vaar opleveren, zullen worden gerooid; het noodherstel door eigenaren, die in gebreke blij ven, zal worden gestimuleerd; de school aan het Molenwater zal nu door de levering van sta len kachelbuizen door de „Schelde" in orde worden ge maakt; de verkeerssituatie aan de Noordbrug zal worden ver beterd; aan het roekeloos rij den over de Kaden zal door de sluiting. HAAMSTEDE. Dinsdag vergaderde de raad van deze gemeente onder voorzitter schap van burgem. Jhr Roëll. Als eerste punt kwam aan de orde de herziening van de jaarwedde-rege- ling der wethouders. Hoewel deze een verhooging inhield was ze naar de meening van dhr J. C. Bruine nog te laag. Getracht zal worden een uitzondering voor Haamstede te maken. De subsidie aan de Reizende Bi. bliotheek werd op f 15 gebracht. B. en W. kregen volmacht een overeenkomst af te sluiten inzake huur van een gedeelte strand. Aan het hiervoor in aanmerking komende gemeente-personeel werd een „Opbouw-toelage" toegekend. Het tarief hondenbelasting werd vastegesteld op f 6 en f 7,50 resp. voor bedrijfs en andere hon den. De jaarwedde van den haven meester in Burgsluis werd met 25 procent verhoogd. Over het voorstel van Gedep. Staten inzake een gezamenlijke schoolartsendienst was de raad eenstemmig van oordeel, dat deze dienst aller medewerking moet politie aandacht wordieni be- ilebben. Hierbij kwam ook de steed; de verbetering der sin- tandheelkundige behandeling ter gels zal nog wel even op zich j y,)rake. laten wachten; de bewoners Jlet wederopbouwplan van huizen in het ex-geïnun deerde gebied zullen dezen win ter naar alle waarschijnlijkheid nog wat extra brandstof (bruin kolen en gascokes) ontvangen en het industrieterrein bij de Meelfabriek zal medio 1947 ge reed kunnen zijn en eind 1947 geheel compleet; daar zal ook de grasdrogerij komen. Hierna werd de vergadering gesloten. GEMEENTERADEN. SEROOSKERKE (W.) Maandagavond kwam de ge meenteraad bijeen onder voorzit terschap van burgem. Dregmans. Allereerst vond beëediging plaats van het nieuw benoemde lid dhr H. Janse. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Zonder hoofdelijke stemming „Kom der Gemeente" kwam daarna te berde. In groote lijnen was de raad het hiermee eens. Enkele punten inzake het onteigenen van grond en aansluiting Zuidstraat- Zandweg zullen nog nader door B. cn W. besproken worden. Door den raad werden in de Bewaarschool-commissie benoemd weth. den Boer en dhr M. Evertse. Een verzoek tot bijdrage in de electrificatie-kosten van drie wo ningen in den Dapperweg kwam daarna in behandeling. Op voor stel van B. en W. kon de raad niet besluiten zich garant te stel len voor het gevraagde bedrag. Voor het in orde brengen cn instandhouden van het Vliegveld zal een N.V. gesticht worden. Uitdrukkelijk werd nogmaals verzekerd, dat het alleen bestemd zal worden voor burger lucht vaart. Bij de rondvraag bracht dhr van

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2