Strijd tegen de duurte.' W apenstüstand, maar de strijd gaat door. De zelfmoord van Hermann Göring. Herstelbetalingen door Duitschland. Welkom in Middelburg! Zeeuwsche Onderwijzersdag Dagorder van Generaal Spoor. Wapenstilstand niet algemeen erkend. Uitvaart der geëxcecuteerden. Van „zwarte" en zwarte sigaretten. Prins Bernhard ongesteld Ned. Chr Bond van Overheidspersoneel. Zwarte zwendel in het groot. KRUIMELTJES Bijbelsch ballet! U.Vfo. de ICbniHfyito Kaac Bdfyië. Een onofficieel bezoek. Laatste Berichten. TTitga-re Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswyjckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 471 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 18 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Jackson, de eerste Amerikaan- i sche aanklager, heeft verklaard, dat met den zelfmoord van Gö- Het Nederl. Vakverbond heeft ring de mythe van het nazi-hel- een congres gehouden, waarin dendom is verdwenen. Göring had krachtig van leer werd getrok- het schavot zoo goed kunnen ge- ken tegen de regeeringspolitiek, ""1 i—j— tegen zooals deze door minister Beel in zijn dezer dagen gehouden radio rede en in de afgelegde regee- ringsverklaring ia ontwikkeld. Scherp en fel ie de houding van de regeering veroordeeld. Loonstop, zoo betoogde een der sprekers, ie onredelijk, wanneer niet tegelijkertijd de grootst mo gelijke soberheid betracht wordt in winsten en in prijzen. In de textiel industrie zijn de prijzen 30 tot 40 pet. te hoog, omdat bij de tegenwoordige productie, die allerlei variaties mogelijk maakt, een afdoende contröle onmoge lijk is. De noodzakelijkheid werd be toogd van een scherpe contröle op het gebruik der grondstoffen en daarnaast inplaats van een voor-calculatie, een na-calculatie om na te kunnen gaan wat er werkelijk "gebeurt en waar ten slotte de grondstoffen blijven. Als een ernstige grief tegen het huidige regeeringsbeleid werd aangevoerd, dat geen overleg ge pleegd wordt met de vakbeweging. Geëiseht werd daarom volledige medezeggenschap op economisch terrein. Niet in de toekomst als publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zal zijn ingevoerd, maar nu, op korten termijn. En drei gend werd aan de regeering voor gehouden: versta de taal, die hier namens 300.000 arbeiders gespro ken wordt. Als een ander middel om tot verbetering te komen, werd aan gegeven, de luxe fabricage te beperken en de productie in de eerste plaats te richten op de meest noodzakelijke goederen. Worden wat dit betreft geen maatregelen genomen en krijgen de arbeiders niet de gelegenheid hierop invloed uit te oefenen, dan zal desnoods geweigerd worden aan de luxe-fabricage verder deel te nemen. Krachtig werd geprotesteerd tegen het voornemen van de re geering om de prijzen voor brood, boter, melk en kaas te verhoogen. Als zij geen kans ziet een belang rijke prijsverlaging te verkrijgen, dan zal zoo werd gedreigd niets en niemand ons kunnen weerhouden de derde loonrondejn te zetten. Om aan te toonen, dat prijs verlaging inderdaad mogelijk is, verklaarde een der sprekers: de arbeiders in het textielbedrijf weten, dat een knot wol waarvan de prijs 90 cent bedraagt, in de winkels weggaat voor twee gul den; dat stof, die vijf gulden in de fabriek kost, tien gulden op brengt in den winkel, dat dekens van f 25 in de fabriek, twee stra ten verder f 41 kosten. Denkt de regeering werkelijk, zoo werd gevraagd, dat de arbei ders bereid zijn zich in hun loon- eischen te beperken, als de onder nemers zoo ongehoord verdienen! De critiek, men ziet het, was niet malsch. En dat op een regeering, die uitsluitend bestaat uit mannen van de P. v. d. A., nauw ver want aan de vroegere S.D.A.P. of behoorende tot don linkervleu gel van de Kath. Volkspartij. Merkwaardig was ook de ver klaring van een der sprekers, dat met de Vakbeweging nog minder rekening wordt gehouden, dan dit vroeger het geval was. En dat bij een zóó democratisch Kabinet I Intusschen, al was de critiek niet altijd even billijk en werd te weinig rekening gehouden met de ernstige moeilijkheden waarvoor de regeering zich geplaatst ziet, de hoofdzaak waarom het hier ging, de noodzaak van verlaging der prijzen, verdient de volle aandacht. En het is zaak, dat alle groe pen der bevolking met de regee ring meewerken om tot een be vredigende oplossing te komen. bruiken om zijn vrienden de diepte van zijn overtuiging en zijn on zelfzuchtigheid te toonen. Volgens Generaal Arnold, den vroegeren chef van de Amcri- kaansche luchtmacht, is de zelf moord karakteristiek voor het Duitsche ras, dat zooiets als de gewoonste zaak ter wereld be- schouwt e wapenstilstand is met door Het Zweedsche blad „Expres-ons- gevraasd uit militaire nood- slon" vraagt zich af, of er niet een geheime verstandhouding tus- schen Göring en zijn Amerikaan- sche bewakers bestond. Het blad stelt de Amerikaan- sche autoriteiten verantwoordelijk. Volgens den correspondent van Reuter verklaren zes van de tien zijn niet ontevreden. Een door generaal Spoor uitge- Soetomo heeft een verklaring uit vaardigde dagorder zegt o.a.gezonden waarin hij o.a. zegt „Het volksleger en in het bij zonder de B.P.R.I. (Parisan Pelopor Repoeblik Indonesia", ongeregelde „stoottroepen", niet onder contröle van de T.R.I.) zijn opgeroepen den strijd voort te zet. ten en dezen niet te staken dan wanneer ik zelf daartoe het bevel geef. Hoewel een wapenstilstand is gesloten, is deze niet geldig. Ik zaak, maar wordt aan onze zijde wenschelijk geacht. Wij moeten toonen, dat wij het met betrekking tot deze overeenkomst' ernstig meenen. Wij hopen oprecht, dat de repu- blikeinsche zijde in staat zal zijn uc u li bela"g Van deZe waPenstil~ njlc„ IB Berlijners, dat Göring een lafaard sta?d ook volkomen dl!j,de"jk..je beveel u op uw posten te blijven is. Alleen de Duitsche officieren ™ka" aan de ^eeregeide stnjd- €n uw pli<&t te doen, n.l. slechts krachten De mogehjkhetd bestaat ;jn be^elen uit te v0 echter, dat afzonderlijke groepen J De „Evening Standard" meldt, dat Woensdagmorgen om even half zes, vijf auto's via een zij ingang het gerechtsgebouw te Neurenberg hebben verlaten. Voorop reed een jeep met drie man Amerikaansche militaire po litie. Deze waren gewapend met machinegeweren en stonden gedu rende de rit recht op in den wa gen. Achter de jeep kwam een „generaalsauto", daarna kwamen twee verzegelde Amerikaansche trucks en tenslotte nog een jeep. Een hooge functionaris deelde mee, dat de trucks de lichamen van de tien geëxecuteerden en dat van Göring bevatten. Hoe kreeg hij de cap sule met vergif? Een geallieerde commissie, on der voorzitterschap van een offi cier van het derde Amerikaansche leger, zal een onderzoek in ver band met de zelfmoord van Gö ring instellen en rapport uitbren gen aan den geallieerden bestuurs raad. Er zijn reeds verschillende theo rieën ontworpen en men heeft be paalde gegevens gecombineerd. De gevangenisarts heeft verklaard, dat de gedachte aan den strop Gö ring met groote angst vervulde. Een officier van politie heeft medegedeeld, dat Göring de laat ste dagen heeft geweigerd lichaamsbeweging te nemen. Het zou kunnen zijn, dat hij de cap sule met vergif reeds in zijn bezit had en met het oog op de breek baarheid geen risico wilde loopen. Ook acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de capsule in een pannekoek gebakken is over gebracht. Klachten over het trage tempo. Het geallieerd bureau voor her stelbetalingen, dat te Brussel ge vestigd is, heeft in een officieel communiqué aan de geallieerde regeeringen zijn wensch kenbaar gemaakt, dat de kwestie van het zeer betreurenswaardige trage tempo, waarin het bureau de voor naamste industrieele uitrusting van Duitschland ter verdeeling ontvangt, door den raad van mi nisters van Buitenlandsche Zaken in studie wordt genomen. De noodzakelijkheid van een spoedige verdeeling der uitrusting van aan Duitschland te ontnemen fabrieken werd 2 Augustus 1946 bij de verklaring van Potsdam erkend. Desondanks zijn tot nog toe slechts 72 fabrieken in de westelijke zones van Duitschland voor herstelbetalingen ter be schikking gesteld. Van deze on- beteekenende hoeveelheid heeft het bureau tot op heden de ver deeling van, materiaal van slechts 37 fabrieken op zich kunnen nemen daar de geallieerde bestuursraad alleen van dit kleine aantal inven taris heeft opgemaakt en taxatie heeft verricht. de „staakt het vuren"-order niet zullen gehoorzamen, omdat het noodzakelijke verantwoordelijk heidsgevoel en de noodzakelijke discipline ontbreken. Het is duide lijk, dat wij een dergelijk misbruik niet kunnen en mogen toestaan en de beste manier om dergelijke on aangename voorvallen te voorko men is gereed en waakzaam te zijn". Wat generaal Spoor mogelijk acht is werkelijkheid gebleken. De extremistische radiospreker mijn bevelen uit te vooren. Ik waarschuw u, broeders, hoedt u voor de listen der Nederlan ders". Soetomo besloot met nadrukke lijk te zeggen, dat men een vreemd leger nooit kan vertrou wen. Woensdagavond werd in het pa leis te Rijswijk een diner aange boden, waaraan ook de Indonesi sche ministers aanzaten. Hieruit kan wel niet anders worden geconcludeerd, dan dat de republiek onder leiding van Soe- karno in feite wordt erkend. De voorzitter van de vakgroep detailhandel in tabak en tabaks fabrikaten heeft op een te 's-Gra- venhage gehouden landelijke bij eenkomst het volgende meege deeld: Per maand worden 50 mil- lioen sigaretten clandestien ingevoerd. Dat beteekent een bedrag van f200 millioen per jaar. De staat verliest er f 50 millioen aan accijns aan en de klanten betalen 150 millioen. De Lucky Strike kan op den bon verkocht worden voor 1 en nu zitten we opgescheept met zwarte sigaretten van 48 cont. Zoudt u niet zeggen, dat het r(jks- bureau voor tabak incompetent is; zou het geen tijd worden, dat aan hot hoofd van het rijks bureau andere menschen komen te staan! TER OBSERVATIE IN ZIEKENHUIS. Officieel wordt mede gedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard vandaag in ver band met maagklachten van niet-ernstigen aard, voor enkele dagen ter ob servatie zal worden opge nomen in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. In den tot op de laatste plaats gevulden Stadsschouwburg te Utrecht vond Woensdag de op richtingsvergadering plaats van den Ned. Chr, Bond van over heidspersoneel uitgeschreven door de hoofdbesturen van de verschil lende liquideerende ambtenaren bonden op Chr. grondslag. Het geheel Chr. georganiseerde personeel in publieken dienst is nu in n organisatie vereenigd. De secretaris van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieke dienst de heer P. Kapinga werd tot voorzitter en de heeren H. Brouwer en J. Verkuil werden tot hoofdbestuursleden van de nieuwe ofganisatie benoemd. De nieuwe bond zal zich met zijn 20.000 leden aansluiten bij het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland. De omzetten loopen in de millioenerl. Ambtenaren van den C.C.D. hebben na een onderzoek bij de N. V. Exportslachterij Welling teBorkulo uitgebreide zwarte transacties ontdekt, welker om zetten, naar het zich laat aanzien, in de millioenen loopen. Niet alleen werden afvalvetten en slachtafvallen voor tienduizenden guldens buiten de boekhouding om verhandeld, doch tevens werd een uitgebreide handel tegen ab normaal hooge prijzen in vaten, machines en diverse grondstof fen gedreven. Zoo worden op ver handelde vaten bruto-winsten van 300 procent gemaakt. Een z.g. „zwarte kas" werd in beslag genomen en een gevonden „zwarte" boekhouding zal fiscale ambtenaren nog wel dagen werk bezorgen- MET MUZIEK NAAR INDIË. Dc Prins Bernhardkapei is Woensdagmiddag met 2400 man nieuwe troepen met de „Volen- dam" van de 7-December-divisie naar Indië vertrokken. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. Dr L. J. Zimmerman, die sinds Augustus zitting heeft in de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. heeft voor zijn functie bedankt. Opvolger is de heer J. G. Suer- hoff te Amsterdam. Ook de heer J. C. Stokvis (P. v. d. A.) heeft bedankt. Zijn plaats zal worden ingenomen dooi den heer H. J. Hofstra, die ook reeds zitting had in de tijdelijke Tweede Kamer. WONINGEN VAN ALUMINIUM. De massa-productie van wonin gen uit aluminium neemt in Enge land hoe langer hoe meer toe. In 5 voormalige vliegtuigfabrieken, die in deze productie zijn inge schakeld, is de productie van 28 stuks per week in December 1945 tot 489 stuks gestegen. Men hoopt, dat tegen Februari 1200 woningen per week kunnen worden vervaardigd. Tegen Aug. van het volgend jaar moeten volgens de plannen 54.500 huizen afgeleverd zijn. Verkeersongevallen. Volgens de verkeersongeval lenstatistiek eischte het wegver keer in ons land in de eerste acht maanden van dit jaar 712 dooden en 3931 zwaar gewonden. De cijfers over dezelfde periode van 1938 waren 426 dooden en 2945 ernstig gewonden. Geïnterneerden te Batavia. Te Batavia is een trein binnen gekomen, met de laatste groep van door de Japanners geïnter neerden. In het binnenland verblijven naar schatting nog 9000 geïnter neerden die door de republikeinen worden vastgehouden. Belgische financieele politiek. De Kamer heeft met 99 tegen 84 stemmen, haar vertrouwen in de financieele politiek van de re geering uitgesproken. Tengevolge van het mond en klauwzeer zijn gestorven in de week van 29 Sept. tot 6 Oct. 42 runderen, 12 kalve ren, 41 varkens en biggen en 2 geiten. mm Door de Belgische beenhou wers en varkensBlachters werd be sloten met ingang van a.s. Maan dag tot een algomeone staking ovor het geheels land over te gaan. mm Minister van Kleffens is Woonsdag per vliegtuig te Parijs aangekomen. mm Prinses Ebba Bernadotte, schoonzuster van koning Gustaaf van Zweden, is Woensdag tenge volge van een hersenbloeding te Stockholm overleden. zm De Gaspèri heeft Byrnes in een brief bedankt voor het door de Amerikaansche regeering genomen besluit om Italië sehadelóos te stellen voor de kosten, aan de ver zorging van het Amerikaansche leger in Italië besteed. Te Tuxpan, een der dichtst be volkte steden van Veracruz, zijn bij overstroomingen door groote regenval reeds meer dan 50 per sonen omgekomen. Voor millioe nen pesos materieele schade is aangericht. De Belgische Kamer heeft met 99 tegen 84 stemmen, haar ver trouwen in de financieele poli tiek van de regeering uitgespro ken. Te Batavia is 'n trein aangeko men, met de laatste groep van door de Japanners geïnterneerden. In het binnenland verblijven naar schatting nog 9000 geïnterneerden die door de republikeinen worden vastgehouden. Te Noord-Scharwoude is een 44-jarige vrouw, moeder van 12 kinderen van de trap met haar hoofd op de steenen vloer geval len. Zij is aan de gevolgen over leden. Het heeft geruimen tijd ge duurd, voordat de benoeming van een definitieven burgemeester van Zeelands hoofdstad plaats vond. Het is ook een feit van groote beteekenis, dat in een provinciale hoofdstad een man wordt be noemd, van wien mag worden aangenomen, dat hij voor de zware bestuurstaak is berekend. Geldt dat yoor alle provinciale hoofdsteden, in nog veel sterker mate is dit van toepassing op de zoo zwaar geschonden Zeeuwsche hoofdstad. Het is langen tijd een open vraag geweest, wie zou worden .benoemd. Verschillende namen werden ge hoord en het was moeilijk uit te maken, welke motieven juist bij deze benoeming den doorslag zou den geven. Om verschillende redenen jui chen wij de benoeming van Jhr. Sandberg tot Essenburg toe. Allereerst, omdat Middelburg een burgemeester noodig heeft, die over een groote werkkracht en ac tiviteit beschiktdie in deze moei lijke periode van opbouw, herstel en her-oriënteeriug op allerlei ge bied, ook voor een gemeente als Middelburg het noodige inzicht en het vereischte doorzettingsvermo gen aan den dag legt. Men begrijpt, dat wij hiermede niet in het minst iets kleineerends bedoelen t.a.v. de prestaties der twee waarnemende burgemees ters na de bevrijding, n.l. Mr. van der Weel en den heer Kögeler. Integendeel: Mr v. d. Weel heeft de stad in de zwaarste periode met inzet van alle krachten bijge staan en het is ons bekend, hoe in deze laatste maanden ook de heer Kögeler, met wegcijfering van eigen belangen, voor Middel burg op de bres heeft gestaan en als geen ander de belangen heeft behartigd. Niettemin was het noodzakelijk dat Middelburg een definitieven burgemeester kreeg, die van het herstel der gemeente zijn levens taak kan maken. Problemen zijn er nog genoegdat blijkt steeds weer opnieuw in de vergaderin- gen van den gemeenteraad. Pro blemen van huisvesting, van stads, schoon, van opbouw der groote, historische objecten, van uitbrei- tyng en inrichting der industrie terreinen enz. Gezien de houding en de pres taties van den nieuwen burge meester tijdens de bezetting en in zijn oude gemeente meenen wij, dat Middelburg de komst van Jhr Sandberg met gemotiveerd ver trouwen tegemoet kan zien, vertrouwen begroeten. De nieuwe burgemeester is n.l. Ned. Herv. en behoort tot de Chr. Historische Unie. Het is ons bekend, dat strijd gevoerd is omtrent de benoeming van een C.H.-man of een figuur uit de kringen van de Partij van den Arbeid. Middelburg heeft voor den oor log eenige malen een anti-revolu- I tionnair als burgemeester gehad. Tot groot critiek heeft dat vaak aanleiding gegeven. Nu iemand uit de kringen der Christelijk Historischen is be noemd, juichen wij dit ten zeer ste toe, niet omdat wij deze be noeming zien als een overwinning van het partij-belang, doch als een oplossing, die politiek gespro ken voor Middelburg een goede genoemd kan worden. Daarom hopen wij, dat alle par tijen het met dezen nieuwen bur gemeester zullen kunnen vinden I mm Twee a drie door de Duitschers gebouwde bomvrUe onderkomens voor onderzeebooten te Trondhjem en Bergen zullen gedemilitariseerd en gesloopt worden. Op' en bneJ- aana v&n Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.10 u., on der 17.39 u. Maan op 0.02 u., onder 16.16 u. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 19 October: 9.04 u. 1.31 m., 22.01 1.51 m. PBBIW PKM—ST3 Ons land staat een groot gebeu ren te wachten. Een Zweedsch danstheater zal hier een bezoek brengen en in verschillende plaatsen meer dan dertig uitvoeringen geven. En men kan er wel op rekenen dat dit Zweedsche theater, met duizenden, tienduizenden gul dens zal gaan strijken. En dat in dezen tijd nu de klachten over de zorgvolle omstandigheden alge meen zijn en congressen worden gehouden om de Regeering er toe te brengen een drastische prijsverlaging door te zetten. Maar dit theater brengt dan ook iets heel bijzonders. Naast een comisch ballet e.d. is er naar het „Vrije Volk", mee deelt ook een Bijbelsch ballet, scènes spelend rondom de figuur van Christus. En dat is alles mogelijk in „Christelijk" Nederland. En dat wordt aanbevolen in een orgaan van de Partij waarin naar het heet ook plaats is voor be lijdende Christenen en waarin vooraanstaande predikanten een leidende plaats innemen I H. M. de Koningin brengt de volgende week een onofficieel bezoek aan België. H. M. zal Donderdag 24 Oeteber tegen theetjjd per vliegtuig in Brussel aankomen. De eerste avond is gereserveerd voor een intiem diner ten paleize met .een beperkt aantal genoodigden. Vryjdag 25 October, des voormiddags te half elf, reikt H. M. decoraties uit als een uiting van dankbaarheid van het Neder- landsche volk voor wat België in de laatste jaren voor Nederland deed. Deze uitreiking geschiedt in de Nederlandsche ambassade te Brussel. Na deze plechtigheid wordt ten paleize het dejeuner gebruikt. Des middags is er een ontvangst door de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Brussel, waarvan H. M. de Koningin, gelijk bekend, reeds geruimen tqd eerelid is. De tweede dag van het bezoek wordt besloten met een diner ten paleize met een klein aantal genoodigden. Tenslotte wordt op Zaterdag 26 October de Nederlandsche kolonie in België ontvangen aan boord van de „Heemskerk", ge meerd in de haven van Antwerpen. Denzelfden dag vertrekt H. M. per vliegtuig naar Nederland. HONDERD JAAR NARCOSE. In een speciale vergadering van de medische sectic van de Konink lijke Vereeniging voor Genees kunde te Londen, is het feit her dacht, dat honderd jaar geleden de eerste operatie onder narcose werd uitgevoerd. Op 16 October 1846 verwijderde een Bostonsch chirurg, J. C. ker, die van te voren met aether onder narcose was gebracht. Deze narcotiseur was een tandarts, een leerling van een tandheelkundige, die bij het trekken van tanden de patiënten met natro-oxyde gas verdoofde. Het gebruik van aether werd aangeraden door C. T. Jackson, een bekend scheikundige eveneens te Boston woonachtig. Ofschoon een Warf gieten. - f andere reden, dat wij hem met de hals van een jongen boekdruk- Woensdag werd de Schouw- zijn op het belangstellingscentrum burgzaal te Middelburg een on derwijzersdag gehouden, georga niseerd door de Ver. Schoolmu seum te Middelburg. In zijn openingswoord heette de heer A. A. Leenhouts, insp. van het L. Onderwijs in de Inspectie Middelburg, o.m. diverse verte der kinderen, dat variëert naar de omstandigheden, de plaats en den tijd van het onderwijs en naar het leven der kinderen. Na de pauze werd het uit Rot terdam meegebrachte materiaal bezichtigd, o.m. het gepresteerde werk vanaf den eersten schooldag genwoordigers van gemeentebe- van een leerling, eenige dagboe- sturen welkom en sprak de hoop ken, die door de leerlingen zelf j uit, dat het resültaat van dezen waren bijgehouden, werk uit de dag straks ook in de Zeeuwsche 2e, 3e, 4e en 5e klas enz. Bij deze scholen merkbaar zal zijn. M e j. J. E. Schaap, gem. inspectrice van het L.O. te Rot terdam sprak over „Onderwijs vernieuwing", daarbij uitgaande van de methode en de bereikte resultaten in Rotterdam, waar drie proefscholen bestaan, die de nieuwe methode toepassen. Onderwijsvernieuwing wil zeg- tentoonstelling nam ook de Comm. der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford een kijkje. Mej. Schaap gaf hierbij toelich ting omtrent de moeilijk- en mo gelijkheden van het Rotterdam- sche systeem. Bij gebrek aan tijd kon-' de heer A. de Jonge, dir. van de Rijks kweekschool te Middelburg, zijn Heropening Pakketpost. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden znl de binnen- landsche pakketpost tegen Fe bruari worden heropend. Alle gewone gefrankeerde pakketten zullen voorloopig zijn toegelaten tot een maxi mum gewicht van 5 kg. SOERABAJA ZONDER WATER. In een te Vlaardingen ge houden vergadering van de Stichting „Indië in Nood" verklaarde Dr W. K. H. Feuilleteau de Bruijn, dat de wapenstilstand in Indië in feite niets anders beteekent dan de erkenning van de re publiek. In verband met dezen wapenstilstand, zeide Dr de Bruijn verder nog, dat deze is afgedwongen, doordat Soe- rabaja door de extremisten van water was afgesneden. De mariniers wilden er op inslaan doch dit werd door de Engelschen verboden. Zij moesten maar met schepen op Makassar water gaan halen. gen, aldus spr., vernieuwing der causerie over „Waarmede kunnen schoolopvoeding en een voortbou- wij beginnen?" eenige mogelijkhe- wen op het reeds bestaande, doch den op den weg naar vernieuwing, daaruit meer halen dan tot heden niet volledig uitspreken. Daarom geschiedde. De onderwijzers moe-stipte hij zeer in het kort aan, wat ten daarom idealistische practici gedaan kan worden. Hij deelde zijn. i mede, dat een drietal cursussen Noodig is verandering van op-I voor de toekomstige leerkrachten leiding, doch allereerst verhooging in het leven zullen worden ge- van het levenspeil der onderwij- roepen, n.l. Handenarbeid (door zers. den heer de Jonge), Zang (door Een werkelijke vernieuwing is den heer C. Schijve) en Teekenen te bereiken door een andere instel- (door den heer L. Heijmans). Er ling van het personeel t.a.v. de is nu al genoeg getheoretiseerd en behoeften van het kind. Er moet hij hoopte, dat deze poging, die over de geheele linie van het on- de practische zijde van de zaak derwijs, van kleuterschool tot aanpakt, zal slagen. Hij deed een middelbare inrichting toe, eenheid beroep op de gemeentebesturen van houding der leerkrachten be- i om subsidieGoes heeft het voor staan. Eén van de grondvesten der vernieuwing is: minder in de boeken kijken en meer het kind bestudeeren. Daarom moeten de kweekelingen reeds vanaf het eer ste cursusjaar de praktijk in. Achtereenvolgens ging spr. na de min of meer algemeene eigen schappen, die de leeftijd der kin deren met zich meebrengt en aan welke speciale behoeften moet worden voldaan. Om het kind spoedig in de gemeenschap te brengen, was zij van meening, dat de schoolplicht op vijfjarigen leeftijd ingevoerd dient te worden (kleuterschool). De leerstof moet minder intel lectualistisch en meer op de prac- tijk zijn gericht; meer hoffelijk heid en een betere houding moe ten worden bijgebracht. Het allerbelangrijkste ligt hier in, dat het onderwijs gericht moet beeld reeds gegeven, Hierna werden de aanwezigen onthaald op zang en folklore van het Zeeuwsche koor „De Schelde- monden" o.l.v. den heer Cor Schijve, leeraar in zang aan de Rijkskweekschool te Middelburg. De mooie kleederdracht werkte er vooral toe mede, dat het ge heel geslaagd is. Het verplaatste de toehoorders en toeschouwers in de sfeer van een eeuw geleden en wekte zooveel te meer de spijt op, dat de oude volksgebruiken practisch niet meer in tel zijn en de kleederdrachten steeds minder worden gedragen. Vooral het ge deelte „De trouwfeêstc van Jaon- tje in de Meester" uit het Zang spel „Voo fuuftig jaor" van Cor Schijve werd gewaardeerd. De Zeeuwsche onderwijzers en het eerst in het academisch zie kenhuis te Londen aether bij nar cose gebruikt werd, heeft Dr Un derwood van het Historisch Me disch Museum na onderzoek ver klaard, dat zulks in een Schotsch ziekenhuis geschiedde op het ein de van 1846. In verband met deze herdenking zijn er in de „British Medical Journal" een reeks artikelen ge publiceerd. Laboratorium van „Zeelands Proeftuin" in gebruik genomen. Te Wilhelminadorp vond de opening plaats van het nieuwe laboratorium van „Zeelands Proef tuin". Voorheen stond er het z.g. „Spintkot", waarin de onderzoe kingen plaats vonden voor de fruitteelt. Het gebouw maakt een zij het sober, toeh uitstekend verzorgden indruk van buiten zoowel als van binnen en wat betreft de outilage. We komen hierop morgen nader terug. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. Nog steeds over vrijwel het ge heele land uitgebreide wolkenvel den. Overwegend droog weer met weinig wind. Zelfde temperatuur als gisteren. VLIEGRAMP IN AMERIKA Dertien dooden. Een vliegtuigongeluk in de Ver. Staten heeft gisteren dertien dooden geëiseht. Op ongeveer vijf k.m. afstand van Laramie (Wyoming) stortte een passagiers-vlieg tuig, dat tijdens een verblin denden sneeuwstorm trachtte te landen, neer. De uit drie koppen bestaande bemanning en tien passagiers vonden bij dit ongeluk den dood. Lijken oorlogsmisdadigers verbrand. Een telegram van het Fransche persbureau A.T.B. meldt, dat vol gens een officieele verklaring van de commissie der vier groote mo gendheden de lijken van de tien gehangen oorlogsmisdadigers te Neurenberg en het lijk van Göring in het geheim zijn ver onderwijzeressen kunnen op een brand. Na de crematie is de asch geslaagden dag terugzien. der lijken verstrooid.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1