De terechtstellingen te Neurenberg. DE TOESTAND IN INDIE. WAT Göring ziet kans zelfmoord te plegen. Spoorweg in Noord-Perzlé kolonel Andrus, kon niet verkla ren hoe Goering in het bezit van dit vergil is gekomen. Critiek op de executie. OP DEN BON? Uitgave Btichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliseingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanscke Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawijckstr. Tel. 2052 JlweH&zeUtcbud. Het is een algemeen verschijn sel, dat de mensch graag zeker wil zijn van zijn toekomst. Daar richt zich de hoop op. Is de hoop opgegeven, dan is de fut er uit. Om levenszekerheid te krijgen, gaat de jongen studeeren ter be reiking van zijn doel en hij doet het met de hoop in het hart. Het inspireert de jonge men- Bchen. Er zijn verwachtingen. De hoop op vervulling leett in de harten. Eén of meer teleurstellin gen kunnen die hoop niet uitblus- schen. Tijdens de bezetting hebben we allen deze levenswerkelijkheid on dervonden. De hoop op het terug krijgen van onze vrijheid bleef leven. En nu leett de hoop van herstel in ons aller hart. Maar we hebben ook iets anders ge leerd. De onzekerheid van alles. Menschen, die een vaste positie handen, hetzij hier of elders, zijn alles kwijt geraakt. Och, we den ken er zoo weinig aan. We lezen van evacuatie uit Indiëvan men schen, die allen een doel hebben gehad en waarvan velen het ge stelde doel hadden bereikt. Le venszekerheid. En nu? Veel, mis schien alles kwijt. Ongelukkig de genen, die anders niet hebben, dan de verwachting van het aardsche leven. De Bijbel wijst ons daarop ook. Zie daar dien rijken boer, wiens gewas zoo goed had gedragen. Hij genoot van de groote op brengst. Nieuwe schuren bouwen «n verder genieten van het leven. Zijn levenszekerheid was door dit groote bezit verkregen. Dat was zijn doel. Hij was klaar. Nu kon hij rusten en vroolijk zijn een lange reeks van jaren. Doch die man met zijn levens zekerheid had niet gerekend met God, in Wiens hand aller leven is. In één nacht was het uit met zijn leven. Hij, die daags tevoren nog met voldanen glimlach zijn welgevulde schuren had bezien, was niet meer. Hij, die levens zekerheid had en zijn vertrouwen had gesteld op die veelheid van goederen, moest alles aan anderen overlaten. Alles vergeefs 1 Onze Heiland wil ons uit den Bijbel leeren en eiken dag in den levensgang, dat al ons streven al leen dan in Gods gunst mag dee- len, zoo wij het doen in het besef, dat het leven en alles ons toekomt uit de hand Gods. Al ons streven, al ons werken moeten we stellen onder het licht van Gods Woord. Levenzeker heid geeft alleen Hij, Die in Christus aan ons zondige men schen toekomst biedt, zoo wij in Hem gelooven en het leven door gaan met Hem. Een levenszeker heid, die van den tijd overgaat in de eeuwigheid. Ja sterker, die eeuwige levenszekerheid kan er nu reeds zijn, waardoor het mogelijk is met blijdschap voort te werken. Mannen en vrouwen, jongeren en ouderen, wij zijn allen strevers. Wij hebben onze idealen. Wij willen een betere wereld voor ons en onze kinderen en het is onze plicht daaraan te arbeiden, maar laten we het doen om Gods wil in gemeenschap met Hem. In des Heeren gunst gewerkt, zal ons werk niet ijdel zijn. Ook dit aardsche leven moet dienstbaar gemaakt worden tot Zijn eer. Het leven van den enke ling. En het leven van de levens kringen. (We nemen bovenstaand artikel over uit „Dë Christelijke Land arbeider". Omdat wij het met den inhoud volkomen eens zijn. Maar ook om onze Christelijke arbeiders en allen die zich voor het sociale vraagstuk interesseeren met ernst de vraag voor te leggen of een organisatie die zulke leiding geeft niet de voorkeur verdient boven een z.g. algemeene organisatie, waar het Woord van God geen gezag heeft en waar men geen andere zekerheid zoekt, dan voor dit leven.) ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 470 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 17 October 1846 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDFMA Directeur: JAOQ. DET SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en onriss-ydfig van Zon en Maan. Vrijdag. Zon op 7,08 u., onder 17.41 u. Maan op u., on der 15.47 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 18 October: 7.21 u. 1.54 m., 20.18 u. 1.58 m. VALSCHE SUIKERBONNEN. Het was de Leidsche politie op gevallen, dat er eenigen tijd in Leiden veel valsche suikerbonnen in circulatie waren gebracht. Het onderzoek leidde naar Amsterdam, waar men de hand kon leggen op een drietal personen, die volgens eigen verklaringen suikerbonnen ter waarde van 800 kilo hebben vervlascht. BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG. Bfj Kon. Besluit van 12 October 1946 is met ingang van 1 November d.a.v. be noemd tot Burgemeester van Middelburg, dhr Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, Bur gemeester van Krabbendjjko. Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg is geboren te Hoorn op 2 Juni 1908. Zyn ambte lijke loopbaan begon hy als ambtenaar secretarie te Drie- bergen-Rijsenburg. Sedert 1937 bekleedt hy het burgemeesters ambt der gemeente Krabben- dyke met een onderbreking van 18 maanden, die hy aan- vankelyk als gyzelaar in St.- Michiel Gestel en daarna in Duitsche gevangenschap heeft doorgebracht. Daarvoor was hy burgemees ter van Zwollerkerspel. Met ingang van 24 Sept. 1945 werd hy door den Com missaris der Koningin belast met de waarneming van het Burgemeestersambt der Ge meente Goes, welke waar neming tot 9 April 1946 voort duurde, tengevolge van den terugkeer van Mr W. C. ten Kate. De nieuwe functionaris is gehuwd en heeft 5 kinderen. Hy behoort tot de Ned. Herv. Kerk en is lid van de Chr.- Hist. Unie. Turkije en Rusland. Verdediging van de Dardanelles De Turksche minister van Bui- tenlandsche zaken heeft den Brit- schen en den Amerikaanschen am bassadeur bij zich ontvangen om het ontwerp van de Turksche ant woordnota op de Sowjetvoorstel- len voor 'n gezamenlijke verdedi ging der'Dardanellen te bespreken. De nota zal deze week ter goed. keuring aan het Turksche kabinet worden voorgelegd en daarna aan den Sowjetrussischen vertegen woordiger te Ankara worden over handigd. tegenover zqn regeering, dan zal de tweede phase van onzen strijd worden bereikt, n.l. De verkrijging van onze onafhankelijkheid, omdat de wapenstilstand niet betee- kent, dat de Nederlandsch- Indonesische strijd is geëin digd. Het beteekent slechts, dat de atmosfeer is gezui verd, voordat de besprekin gen tusschen Nederland en Indonesië beginnen. Laat ons aan den andoren kant hopen, dat de Nederlandschc militaire en civielo autoriteiten eveneeus gedisciplineerd zyn." Onderhoud met SJahrir. In een onderhoud met Aneta heeft de Indonesische premier Sjahrir gisteravond verklaard, dat, zoodra men zou zijn gekomen tot een principieele politieke over stemming, alle niet-Indonesische bezittingen terstond aan haar vroegere eigenaars zouden wor den teruggegeven. Toen hem gevraagd werd, welke punten van overeenstem ming hij noodzakelijk achtte voor het sluiten van een politieke over eenkomst, somde Sjahrir de vol gende op: a). Bepaling van het territorium der republiek; b). De betrekkingen tusschen de republiek en het overige deel van Indonesië en bijgevolg de betrek- j kingen tusschen de republiek en Nederland; c>. Militaire regelingen, zooals getalsterkte der Nederlandschc troepen in Indonesië en een pre- ciese omschrijving van htm taak; 1 d) De beginselen voor de toe komstige economische en finan- cieele betrekkingen e). De vertegenwoordiging van de republiek in het buitenland; f). Cultureele aangelegenheden, in het bijzonder het taalprobleem. STEUN AAN DUITSCHE INDUSTRIE. Op een persconferentie te Ber lijn is medegedeeld, dat bepaalde Duitsche industrieën in de Ameri- kaansche zóne in staat gesteld zul len worden grondstoffen te koo- pen, opdat de export kan worden opgevoerd. Deze maatregel is ge nomen teneinde de stijgende kos ten van de Amerikaansche bezet ting te drukken. Engeland zal waarschijnlijk het Amerikaansche voorbeeld volgen. Militairen in Ned.-Indië. Van officiëele zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het adres voor de Ne- deriandsche militaS-en in Ned.- Indië, die behooren tot de 7- December-divisie, behalve den naam, voorletters, rang, het legeronderdeel en veldpost- kantoor Batavia, ook de ver melding 7-December-divisie dient te worden opgenomen. BOTER VOORLOOPIG NIET DUURDER. Te weinig margarine. Naar „Trouw" van officieele zijde verneemt, heeft de regeering voorloopig afgezien van een ver hooging van den boterprijs, welke de minister-president aankondigde i in zijn bekende radio-rede. Het j lag aanvankelijk in de bedoeling op 9 November een keuzebon be- 1 kend te maken voor boter, marga- I rine en vet (tot dusver geldt de keuze bon alleen voor margarine en vet). Op dat tijdstip zou dan ook de aangekondigde verhooging van den boterprijs ingaan. Geble ken is echter, dat de productie van margarine zoo gering is, dat het publiek geen keuze zal kunnen maken en dus gedwongen zou zijn de duurdere boter te koopen. VERBODEN GESCHRIFTEN IN KAZERNES. By Legerorder is liet verbod geregeld voor het weren uit ka zernes en dergelyke van bepaal- do geschriften, welke de krjjgs- I tucht ondermanen. Met name wor den genoemd „De Waarheid" van de C.P.N., „Geef Acht" van den Ned! Bond van militairen en „De Vredestichter" van de groep „De Vredestichters". TOESTAND SLACHT OFFERS TE APELDOORN. Levensgevaar voor den leeraar nog niet geweken. De toestand van de vier bij het vliegtuigongeluk te Apeldoorn ernstig gewonde jongens, die nog in de beide Apeldoornsche zieken huizen worden verpleegd, is aan merkelijk verbeterd, zoodat het levensgevaar thans is geweken. In den toestand van den leeraar Dobbenga valt weliswaar ook een lichte vooruitgang te bespeuren, doch deze is nog niet over het kri tieke punt heen. Het levensgevaar is nog niet geweken. AARDAPPELEN NAAR BRAZILIË. Een groote order geplaatst. Naar het „Journal of Com merce" meldt heeft Brazilië in Nederland een groote order voor aardappelen geplaatst. De bestel ling werd niet in de V. S. ge daan omdat Nederland de aard appelen aanbood tegen een prijs, die lager was, dan de reeds lage prijs, welke door de V. S. werd gevraagd. Commissaris der Koningin. Jhr. Mr Dr L. Bosch Ridder van Rosenthal is op zijn verzoek met ingang van 1 Nov. op de meest eervolle wijze ontslag ver leend als Commissaris der Konin gin in Utrecht. Consumptie-garnalen. De nieuwe maximumprijzen voor consumptiegarnalen zijn: gepelde f 0,42 per 100 gram, on gepelde f 0,85 per kg., levende f 0,75 per kg. h rijgen we deze week Een ooggetuige-verslag van het gebeurde. Gisternacht zijn de ter dood veroordeelde nazileiders te Neurenberg terecht gesteld. De executie had plaats in de volgorde waarin de beschuldigden waren veroordeeld. Goering, die als eerste te recht had moeten staan, heeft kans gezien de bewakers om den tuin te leiden. Hij heeft Dinsdagavond om 10.45 uur in zijn cel zelfmoord ge pleegd. Een uitgebreid onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hij zich door het innemen van kaiium-cyanide van het leven heeft beroofd. Een am pul met dit vergif had hij verborgen in een blik koffie. n is De commandant der gevangenis, Tengevolge van den zelfmoord van Göring werden de overige gevangenen in handboeien naar de galg geleid. Aan Perzische autori teiten overgedragen. De spoorweg in Noord Perzië, die Djoelfa aan de Russisch-Per- zische grens met Tebris verbindt en gedurende de laatste 4Yi jaar door Russisch personeel werd be diend, is thans aan de Perzische autoriteiten overgedragen. 'tm De Roemeensche ministerraad heeft besloten, dat de verkiezingen op 19 November a.s. zullen plaats vinden. Bij de treinbotsing bij Arezzo (Italië) werden 12 personen ge dood en 6 ernstig gewond. Onder de gewonden bevond zich Prins Karei van Habsburg. De Fransche politieke recher che heeft verschillende leden van 'n geheime organisatie gearres- teerd, die, naar zij vermoedt, de kern is van een nazistische be weging. mm In September bedroeg het aan tal tewerkgestelde zwarte hande laren 171. Daarvan waren 08 uit Amsterdam afkomstig. In afwachting van het komende gebeuren. Wat het Indische vraagstpk betreft leven wij thans in afwach ting van wat er nu verder zal gebeuren. Een voornaam punt daarbij is, of Sjahrir en zijn vrienden voldoende overwicht hebben op de extremistische groepen. Blijkt dit wel het geval te zijn, dan zal inderdaad van een wapen stilstand gesproken kunnen wor den. Maar dan vraagt men zich tevens af, waarom niet veel eerder een einde gemaakt is aan de gruwelen van de rampokkers, die zoo ontzag lijke ellende over Indië heb ben gebraoht. De „Merdeka" over den wapenstilstand. In een hoofdartikel over den wapenstilstand schryft de „Mer- doka" o.m., dat „wij eouorzyds verheugd kunnen zyn, nu de wa penstilstand is gekomen, dooh dat wg aan den anderen kant dienen te beseffen, dat de republiek een zware verantwoordelijkheid op zyn schouders heeft genomen. Wg kunnen ook zeggen, dat dit een groote proefneming is. De practische uitvoering van den wa penstilstand, die door de Indo nesische leiders werd ondertee kend, zal afhangen van de reactie van het Indonesische volk en in het bijzonder van de reactie der strydkrachten." De Merdeka stelt vervolgons den eisch, dat. het Indonesische volk, met inbegrip van zijn lei ders, volkomen disciplinair han delt on alle ordors van de ropu- blikeinsche rogeering opvolgt. „Wy zullen nu moeton toonen, dat de republikoinsohe regoering over de noodzakeiyke autoritoit beschikt en dat wy een gediscipli neerd volk zyn. Indien bewezen wordt, dat do ropubllkeinsche ro geering Inderdaad die autoriteit heeft en dat het volk loyaal is De tien mannen, die Göring in den dood volgden, stierven dap per. Ieder kreeg de kans om een laatste woord te zeggen. Slechts Alfred Rosen berg, de wijsgeer van de nazi partij en de vruchtbaarste schrij ver van allen, kon geen woorden vinden dan alleen een gefluisterd „nein". Von Ribbentrop zeide flink„God behoede Duitsch- land", en daarna voegde hij, die tijdens het proces gepoogd had on- eenigheid te zaaien tusschen het Oosten en het Westen, er aan toe „Mijn laatste wensch is, dat de Duitsche eenheid blijft bestaan en dat er begrip tot stand komt tus schen het Oosten en het Westen en vrede voor de wereld". De Jodenvervolger, Julius Streicher, zonder berouw tot het einde, riep: „Heil Hitier", toen hij het schavot werd opgeleid. Van het schavot af riep hij: „De bolsjewieken zullen jullie allemaal als eerstvolgende ophangen". De soldaten Keitel en Jodl in hun groene uniformen met rood gebiesde pantalons, stierven als Pruisische officieren met stijf gesloten mond, de kin omhoog en arrogant. Na God ge smeekt te hebben om Duitschland genadig te zijn riep Keitel: „Ik volg mijn zonen. Alles voor Duitschland". Jodl richtte zich op en riep „Ik groet u mijn Duitschland". De correspondent schrijft, dat de terechtstellingen niet den in druk maakten, dien hij ervan ver wacht had. Dit was, aldus zegt hij, ongetwijfeld het gevolg van de snelheid en de doeltreffendheid, waarmede men te werk ging, en de onpersoonlijke humane manier, waarop de veroordeelden ter dood gebracht werden. Zij bleven voortdurend onder toezicht van twee cipiers, terwijl hun handen met veters achter hun rug waren vastgebonden en hun voeten bijeen werden gehouden door een riem. Toen de laatste veroordeelde, Seyss Inquart, was ge storven, zeide kolonel Andrus te drie uur plaatselijken tijd tot de acht journalisten „O.K. You can go back now". De volgende bijzonderheden worden nog gemeld: S a u c k e 1 weigerde zich aan te kleeden en riep tegen den ci pier, die de handboeien om zijn polsen deed: „Ik respecteer Ame rikaansche soldaten en officieren, doch geen Amerikaansche Joden". Streicher nam zulk een dreigende houding aan toen de cipier op hem toekwam om de handboeien aan L. doen, dat kolo nel Andrus tusschenbeide moest komen. Te 1 uur werd von Rib bentrop uit zijn cel naar de zaal van de terechtstelling ge bracht. Hij hield zijn hoofd opge heven en liep flink naar het scha vot. Aan de voet van het trapje, waarboven de strop hing, vroeg een Amerikaansch officier „uw naam?" De vraag werd in het Duitsch herhaald, doch von Rib bentrop antwoordde niet. Na her haling van de vraag kwam het met vaste stem gegeven antwoord „Joachim von Ribbentrop". j „Hebt ge nog iets te zeggen?" vroeg de officier. Von Ribben trop aan wiens zijde een protes- tantsch geestelijke, de eerwaarde H. F. Gerecke, stond, wendde zijn hoofd niet om en riep met luide stem: „God behoede Duitsch land". Vervolgens werd Keitel bin nengebracht, in opgeperst uniform en glimmende laarzen, en een gladgeschoren gezicht. Hij werd naar het tweede schavot geleid. Ne de terechtstelling van Keitel kwam er een pauze. De aanwe zigen kregen toestemming om te rooken. Te 1.30 uur werd bevel gegeven om de sigaretten te doo- ven, waarna de aanwezigen wachtten op de kloppen op de deur, waarmede te 1.38 uur de voormalige chef van de Gestapo, Ernst Kaltenb-runner, j werd aangekondigd. Deze scheen zich haastig te hebben aangekleed, hij had geen das om. Kaltenbrun- ner deed vlot mededeeling van zijn naam en toen hem gevraagd werd of hij nog iets wilde zeggen antwoordde hij beleefd: „Ja, alstublieft". Met eenigszins ver moeide stem zeide hij daarna„Ik heb vrijwillig mijn Duitsche volk en mijn vaderland gediend. Ik heb mijn plicht gedaan volgens de wetten van mijn vaderland. Ik be treur het, dat er misdaden zijn be gaan, waaraan ik geen deel had. Het ga u goed, Duitschland". Alfr,ed Rosenberg, de vierde die terecht gesteld werd, weigerde echoer tot het laatste toe allen geestelijken bijstand. Hij alleen antwoordde „nein", toen hem gevraagd werd of hij nog iets wilde zeggen. F r a n k's stem beefde bij 't zeg gen van zijn laatste woorden. Het scheen, dat hij meer sprak tot pater O'connor, die hem verge zelde, dan tot iemand anders, toen hij zeide: „Ik vraag God mijn ziel te ontvangen; moge de Heer mij genadig aannemen". Daarna j verklaarde hij nog zijn dankbaar heid voor de goede behandeling, welke hij in de gevangenis had ontvangen. F r i c k staarde verward naar de aanwezigen in de zaal. Zijn laatste woorden: „Lang leve het eeuwige Duitschland", werden er met krachtigen nadruk uitge bracht. Hij hief zijn hoofd om- I hoog en keek arrogant in het rond, voordat zijn gezicht door de zwarte doek werd bedekt. Julius Streicher keek wild in het rond en moest ge dwongen worden om voor te loo- pen. Hij poogde met zijn armen te zwaaien, doch deze waren vastgebonden. Hij brulde a.h.w. „Heil Hitier". Bij het trapje van de galg, toen hem zijn naam werd gevraagd, antwoordde hij giftig „mijn naam? Jullie Tcent m'n naam toch?". Op het schavot, waar hij werd bijgestaan door een R.K. geestelijke, riep hij„En nu naar God. De Bolsjewisten zullen jul lie wel krijgen. Ik ga naar mijn vader". Fritz Sauckel hield tot het laatste toe vol, dat hij on schuldig was. Hij klemde zijn lip pen op elkaar, toen hij het scha vot werd opgeleid. Zijn laatste woorden waren: „Ik sterf on schuldig; het vonnis was ver keerd. God behoede Duitschland en inoge Duitschland opnieuw groot maken. God behoede mijn gezin". Na een nieuwe pauze werd Jodl binnengebracht, in eenzelf de soldatenhouding als Keitel. Als laatste woorden zeide hij slechts: „Ik groet u mijn Duitschland". Precies te 2.45 uur hinkte Seyss Inquart de zaal bin nen, als een slaapwandelaar. Ge vraagd naar zijn naam, antwoord de hij „dr Arthur Seyss Inquart". Het bestijgen van het schavot trapje ging zeer langzaam. Hij stopte op elke trede, terwijl hij zijn linkerbeen optrok naar het rechter, voor de volgende trede te bestijgen. De laatste woorden van den voormaligen Rijkscommissaris van Nederland, wiens bril door een van de beulen was afgenomen, schenen van tevoren bedacht te zijn en werden gesproken op een koud-verstandelijken en ongeëmo- tionneerden toon. Hij zeide: „Ik hoop, dat deze terechtstelling het laatste bedrijf is van de tragedie van den tweeden wereldoorlog en dat de lessen van dezen wereld oorlog zullen bijdragen tot vrede en begrip tusschen de volkeren". Daarna, met een rhetorischen uithaal, zeide hij„Ik geloof in Duitschland". Te 2.46 uur werd Seyss Inquart terecht gesteld en 10 minuten later dood verklaard. Na de terechtstellingen werd Göring's lichaam op een draag baar binnengebracht en geplaatst bij het stoffelijk overschot van de anderen, die hun schuld hadden betaald op het schavot. Na de terechtstelling is een of ficieel communiqué uitgegeven, waarin o.m. verklaard wordt: „Hermann Wilhelm Göring heeft 15 October 1946 om 22.45 uur zichzelf van het leven be roofd. De minister-president van Beieren, Dr Wilhelm Hoegner, en dc eerste aanklager van Neuren berg, Dr Friedrich Leisner, heb ben in hun officieele functie als getuigen voor het Duitsche volk de executie bijgewoond en het lijk van den Duitschers Wilhelm Gö ring gezien". Een bijzondere correspon dent van Reuter meldt uit Neurenberg: Sommige menschen te Neu renberg zijn van oordeel, dat de geallieerde bestuurscom missie een fout heeft begaan door terug te komen op haar oorspronkelijk besluit, de pers niet bij de executies toe te laten, daar zij hierdoor den veroordeelden nazi's de kans hebben gegeven, op het schavot voor het Duitsche volk propaganda te voeren. Een Duitscher, die vier jaar in een concentratiekamp heeft doorgebracht, verklaar de: „de gealiiëerde pers heeft van deze mannen martelaren gemaakt. Van het schavot hebben zij het zaad voor een nieuwen oorlog uitgestrooid". Voor de Tsjechische radio werd het volgende verklaard: „Indien de gealiiëerde be stuursraad met evenveel energie had toegezien, dat Göring geen zelfmoord kon plegen als de acht oorrespon denten, die de executies bij woonden, werden bewaakt, zou Görinq het gerecht niet om den tuin geleid hebben". TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken zitting van 3 Oct. '46. Hendrik van Gorsel, landbouwer te Rilland-Bath, 6 maanden intern., verb, verklaring i vermogen tot f 7000.en ontz. 1 rechten. Jacob Marinus Bartel- s e, Fruit- en Bloemkweeker te Goes, 1 jaar en 3 mnd. intern, verb, verklaring inboedel voorzoo- ver in gebruik gegeven, ontz. rechten. Krjjn Bareman, koopman te Goes, dntz. rechten. Cornells van Gorsel, lei der Gew. Arbeidsbur., Bijkantoor Kruiningeu, te Ierseko, verb, ver klaring vermogen tot f 500. ontz. rechten. Zitting van 16 October 1946. Johannes Adriaan R y n- b e r g, landarbeider te St.-Anna- land, thans in kamp Rflland-Bath. Deze eerste gedagvaarde van de morgenzitting werd ervan beschul digd, dat hy zich als sympathi- seerend lid bq de N.S.B. had aan- gsloten, biyk gegeven heeft van Nat.-Soc. gezindheid en vrywil- lig in Duitschland is gaan werken. Verdachte maakte den indruk van oen dommen boer, zooals verdediger hot opmerkte. Verdach te gaf toe verkeerd te hebben gehandeld. De verdediger, Mr K. W. Zieleinan van Rotterdam, dio in toga in de zaal verscheen, waarmee hy do oorsto was, dio oon tribunaalzitting bqwoonde in ambtskloeding, wees er op, dat besch. geen realiteitsbesef heeft goliad. Na eon lange «lementie- rode verzocht hij invryhoidstelliug. Het tribunaal ging daarop in de raadkamer en gaf daarna ver dachte de vryhoid. Verder zal de uitspraak plaats hebben op 30 October. Cornells Scheffers, werkman te Goes, thans in kamp Ellewoutsdyk. Deze werd ervan beschuldigd zich als s.vmpathisee- rend lid te hebben aangesloten bij de N.S.B.voorman is geweest bq het N.A.F., propaganda heeft ge maakt, hulp aan den vijand heeft verleend door als landwachter met een goweor dienst te doen en ge profiteerd lioqft van do Duitscliors. Beschuldigde gaf toe vorkoord to bobben gehandeld on zoi ook indortyd to hebben geweten, dat het verkoord was. Iiy had hot ochter gedaan voor z'n gezin, Mr Vlaming, do voorzitter, morkto op, dat hy eon slecht voor beeld voor z'n kindoreu Is gowoost. llot feit, dat hy aangosloton was by do landwacht, vond de voorz, het ergste. Bosclmldigdo vorklaardo work to kunnen krijgon by do Firma Kakobeeko, wat den hoor de Roo dood opmerken, dat hy dan woer (13 t.m. 26 October 1946.) Bonkaarten KA, KB, KC 610 029 suiker: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop, enz. 623 alg.: 50 gr. thee. 632 alg.: 2 kg appelen of per$n. Bonkaarten KD, KE 610 129 suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. 130, 131 alg.: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. 132 alg.: 2 kg appelen of peren. Tabakskaarten, enz. T 52: 2 rants, tabaksartikélen. Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag 21 October appelen en/of peren be trekken bij een winkelier in groen te en/of fruit of by een markt- of straathandelaar. Vóórinlevering dezer bonnen heeft dus, in afwij king van hetgeen tot nu toe ge schiedde, niet plaats. De fruit- bonnen blijven geldig t.m. 9 No vember. Op de bonnen voor suiker en thee kan met ingang van Vrijdag 18 October worden gekocht. bij a*n partijgenooten terecht kwam. Beschuldigde verklaarde in Juni 1944 de „rotzooi" te heb ben afgedankt. De verdediger, Mr K. D. Koerts, bepleitte geen verdere internee- ring. Benjamin Eoukema scheepstimmerman te Tholen, thans in kamp Eüland-Bath. Beschul digde was lid van de N.S.B. ge weest, had or voor gepropageerd, hij had hulp verleend aan den v\jand door er voor te werken. Bovendien had hy een foto van Hitler in zijn winkel hangen en vriendschappelijken omgang gehad met leden van de D. Weermacht. I-Iy weerlegdo of proboerde dit althans, verschillende dingen. Hy was naar Duitschland gegaan om dat hy bang voor den oorlog in Zeeland was. Hij vond het niet erg, dat zijn kinderen by den JeugdBtomi waren. Ze hadden, ook zoo woinig Op de vraag of hy de foto van Hitler nog had, antwoordde besch. dat ze die in het kamp niet moes ten hebben. Op de vraag van den heer de Eoo of hy straks nog eens een partijtje gaat oprichten, ant woordde hy, nog voor geen geiten- fokkerij". Zyn vrouw werd als getuige gehoord. Mr Koerts was ook hier de verdediger. Over het geval, dat hy by colportage gerapporteerd had, dat een zekere Beukelaar de „Z. Stroom" buiten had gegooid, wilde deze niet spreken, daar hy dit geval zelf gehad had. Hy bepleitte invrijheidstelling. Pieter Scherpenisse, koopman te St.-Annaland, thans te Vught. Deze werd er van be schuldigd, dat hy in 1936 lid van de N.S.B. is geworden en aan gesloten is gebleven, organisator van do N.V.D. is geweest en zich beleedigend over de Koningin heeft uitgelaten. Dit laatste verklaarde besch. als niet juist. Mr H. Kuypers was zijn ver dediger, die er op wees, dat de N.S.B. in St.-Annaland nog. al wortel geschoten heeft en dat besch. daar de dupe van gewor den is. Verder bepleitte hy geen verdere interneering, waarop het tribunaal hem vrijsprak van ver- dero intern, en verder de uit spraak op 30 October stolde. Laatste Berichten. SIGAREN TE VROEG IN BRAND. Te Roosendaal heeft in de Kaveewee-fabrieken een he vige brand gewoed. Naar schatting zijn eenige hon derdduizenden sigaren verlo ren gegaan. Oliebronnen aan Amerika verpacht. Volgens een bericht van de re- publikeinsche radio-Djokjakarta zijn de oliebronnen in de residen tie Riouw op Sumatra, in over eenstemming met de republikein- sche regeering „aan Amerika in leen gegeven". Ds R. Breek te Katten- d ij k c slaagde te Groningen voor liet doctoraal examen godgeleerd heid. DE RILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Plaatsoiyko mist, ovorigons zwaar bewolkt, mot tijdelijke op klaring. Woinig wind, ongovoor zelfde temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1