W apenstilstand in Indië. Wapenstilstand. Verkiezingen in Duitschland Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawijckatr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 469 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 16 October 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT, Advertentieprijs 12% cent per m.m. Het was een belangrijk en in hooge mate verblijdend bericht, dat Maandag uit Indië tot ons kwam, n,l., dat de gedelegeer den van de verschillende par tijen zijn overeen gekomen, de vijandelijkheden te staken. Wat deze bijeenkomst pre cies inhoudt zal nog nader moe ten blijken. Het is op dit oogen- blik nog niet bekend of over en weer zekere voorwaarden zijn gesteld en wat eventueel de in houd daarvan is. Het zal nu moeten blijken of de Indische strijdkrachten en met name de extremistische benden het woord van Sjahrir als gezaghebbend zullen erken nen en of nu eindelijk aan de revolutionnaire terreur en de voortdurende rampok-partij en waaronder Nederlanders en In- Men hoopt dat aan alle fronten het vuren zal worden gestaakt. 0e weg open voor verdere onder handelingen. massa-kerkhof i sterkte van onze troepen een conv°oi t."eel;t' Toen men du1tsche soldaten. j u r t een torpedo wilde lanceeren, was In inOie. de lanceerbuis stuk en kwam men Na 13 maanden van min of meer openlijke gevechten is thans in Indië besloten tot het aangaan van een wapenstilstand in Indië. Een gemengde wapenstil- standscommissiè zal nu zoo spoedig mogelijk de voorwaar den voor de verwezenlijking van dit besluit uitwerken. Het vertrouwen wordt aan genomen, dat aan alle fron- JI JJWIIWÜIVII^ V4MC HUI I HUW llxsll diers zoo ontzettend hebben ten het vuren binnen eenige «i.J.» dagetl V0||ed;g gestaakt zaa, worden. Instructies hiertoe werden reeds aan de verschil lende eenheden toegezonden, doch er moet rekening wor den gehouden met de slechte verbindingen in het binnen land van Java. De overeenkomst betreffen de den wapenstilstand werd be reikt in de plenaire zitting, welke van 15.30 tot 16.45 plaat selijken tijd duurde. Aan het slot van de zitting verhief prof, Schermerhorn zich van zijn ze tel, links van Lord Killearn, en wisselde over de tafel een har- telijken handdruk met den zichtbaar vergenoegden Sjahrir. Hoewel hieromtrent door geen van de drie bij de bespre kingen betrokken partijen een officieele verklaring is uitgege ven, wordt algemeen aangeno men, dat het aantal Nederland- sche troepen, dat hier de Brit ten zal konten vervangen, de sterkte van de Britsche divisies op Java ongeveer zal evenaren. In neutrale kringen wordt zeer veel belang gehecht aan de we- derzijdsche verklaringen om trent de geleidelijke demobili satie van: de Nederlandsche en .de Indonesische strijdkrachten. Nu de voorbereidingen zoo voorspoedig geëindigd zijn, ligt de weg breed open voor de eigenlijke onderhandelin gen, welke zullen beslissen over de toekomstige betrek kingen tusschen Nederland en Indië. Hoewel de volgende plenaire zitting niet vóór 21 October zal plaats hebben de gemengde wapenstilstands commissie zal dan verslag uitbrengen over den toestand, terwijl tevens een aantal andere commissies voor kleinere zaken wellicht rappor ten zullen overleggen zullen de delegaties waarschijnlijk op niet-officieele wijze contact zoeken ter behandeling van verschillende belangrij ke kwes ties. Boodschap aan de opperbevelhebbers. Aan de onderscheidene bevel hebbers' werd de volgende boodschap gezonden: Door de repectievelijke op- geleden een einde zal komen. _Een groot voordeel van de thans gesloten overeenkomst is, dat nu een betere sfeer wordt verkregen voor de onderhande lingen over de toekomst van Indië. Misschien mag het thans be reikte resultaat als een gunstig voorteeken worden beschouwd. Sommige bladen als „Het Vrije Volk" toonen zich zeer optimistisch over de gevolgen van de overeenkomst en de ver dere onderhandelingen Andere organen, „Trouw" b.v., uiten zich meer gereser- seerd. „De vraag is nu, aldus een beschouwing in „Trouw" en het antwoord beslist of er voor uitgang is, ja of neen of deze wapenstilstand het herstel der rechtsorde bevordert' of tegen werkt. Heeft de heer Schermerhorn in deze wapenstilstandsovereen- komst Nederland politiek de handen gebonden of heeft hij dat niet? Wij vreezen het eerste. Want niet hierover loopt de vraag, of Sjahrir concessies doet, maar of Sjahrir het Ko ninkrijk der Nederlanden aan vaardt. Houdt1 de wapenstilstand in, dat Nederland nu nog naar her stel der rechtsorde, naar herstel der grondwettige souvereiniteit kan streven en streeft? Of is het recht, plichtmatig doelwit onzer politiek, prijsge geven omdat de kosten daar van aan een defaitistisch en re- volutionnair opportunisme te hoog schenen?" landsch-Indlë, gen majoor For- man. De subcommissie zal zoo spoe dig mogelijk bijeenkomen om den wapenstilstand te verwe zenlijken en daarvoor een zoo vroeg mogelijken datum te be palen. Met het oog op de benarde watervoorziening in Soerabaja is voorts besloten een techni sche commissie in het leven te roepen, die alle noodzakelijke stappen kan doen, waaronder ook het toezicht is begrepen en een regeling te treffen voor de distributie van dien watervoor raad. Naders commentaren. Prof. Schermerhorn heeft na mens de commissie-generaal op het sluiten van den wapenstil- Het ligt in de bedoeling de vele in ons land' omgekomen Duitschers op één groot kerkhof in de Peel bijeen te brengen. Een van de redenen hiervoor i>, dat voor vele bezoekers van begraaf plaatsen de aanwezigheid van de Duitsche kruizen, waarop het ha kenkruis en dikwijls s.s.-tcekens aangebracht zijn, min of meer storend werkt. Onder deze tce- kens heeft ons lund onnoemelijk geleden en het Is begrijpelijk, dat inen deze dan zoo min mogelijk wenscht te zien. DE NOORD-OOST-POLDER. Eerste busverbinding. Maandagmorgen had een voor den Noordoost-polder belang rijke historische In een verklaring van de i tot de verrassende ontdekking, Commissie-Generaal omtrent de f'at. fe [>oven water lag. Ge- iwapcnstilstandi-overecnkomift, I lukkig liep dit go«l af, Eenmaal heet het o.m. voer een onderzeeboot achter de De „stabilisatie en het even- P 21. L'C!l Duitscher wicht van geallieerde en Indone- te z'ln' ®et was een critiek mo- sische troepen" bcteckent, dat maal' m?n. 'kagde er in het totaal aantal Nederlandsche die boot tot zinken te brengen troepen ln Nedcrlandsch-Indië 1 Na Mn vn» reoaratle em« na 30 November niet het aantal van de op dit ogenblik aan wezige gecombi neerde Nederland sche en Britsche troepen zal overtreffen, mits de wapenstilstandsover eenkomst niet geschonden Na een tijd van reparatie ging liet tiaar Indië, Sober cn kort vertelde do commandant dan het verhaal van den strijd in Indië. Eenvoudig was het verhaal van dezen zeeman, die als comman dant met z'n bemanning het le ven veil had voor het Vaderland. Ter afwisseling en nadere toe lichting werden een tweetal films wordt. De geleidelijke -demobilisatie °7er de marine vertoond. Aan het gebeurtenis aan beide kanten, zooals om- ^nd den„ avond bracht de plaats. De NJV. Salland, doch- schreven in de wapenstilstands- keer Ballegoijen de Jong den teronderneming van de Nederl.overeenkomst, zal natuurlijk spreker den dank van allen over. Spoorwegen, opende een bus- afhankelijk zijn van de politieke dienst Zwolle—Emmeloord, i onderhandelingen", waardoor het „nieuwe land" uit I11 zijn isolement is verlost, Het centrum van den N.O.P., Emmeloord, is een stad in wor ding, 150 nette arbeiderswo ningen, een houten kerkje, een dito raadhuis, bankgebouw en dorpshuis. Binnen afzienbaren tijd moet Emmeloord, volgens stand den volgenden commen- de plannen, uitgroeien tot een Christel. Democratische partij heeft de leiding. Bij de verkiezingen in Duitsch land heeft de Christelijke Demo cratische partij, zoowel in de Fransehe- als in de Britsehe zóne, verreweg het grootste aantal stem men verkregen. In de Pransche z5ne, waar ver kiezingen werden gehouden voor de districts- en provinciale raden, was de uitslag als volgt: Chr. Dem. 1.064.417 st. (1041 z.) Soc.-dem. 516.533 st. 404 z.) Lib. partij 134.568 st. 105 z.) Communisten 147.409 st. 90 z.) D. Volksparty 57.789 st. 37 z.) In de Britsche zóne, waar ver kiezingen plaats vonden in alle „kreise" en de voornaamste ste den, waren volgens de tot nu toe bekende gegevens do stemmen als volgt verdeeld: Christ. Democraten 5.500.000 st. Soc.-Democraten 5.050.000 st. Communisten 1.050.000 st. Centrum-party 400.000 st. taar gegeven: „De commissie-generaal ziet in het sluiten van den wapensti- stand een aanwijzing, dat er klaarblijkelijk mogelijkheden bestaan voor een wederzijdsch begrip, mogelijkheden, die kort geleden veel moeilijker te scheppen waren. De thans tot stand gekomen consolideering van zekere posi ties maakt het mogelijk, dat beide partijen naar beslissingen verlangen, hetgeen ook beloften inhoudt voor bet moeilijke werk, dat nog voor ons ligt." In die verklaring, die lt.-gou- verneur-generaal dr H. J. van Mook heeft afgelegd, zegt hij „Het feit, dat aan d'e vijande lijkheden een einde gekomen is, waarnaar door ons niet minder dan door de Indonesiërs ver langd werd, zal eveneens veel van de spanning onder verschil lende bevolkingsgroepen weg nemen. Deze spanning heeft d'e 'toenadering tot nu toe ongun stig beïnvloed. De wapenstil stand is de beste bijdrage, j$ie men zich denken kan, tot liet scheppen van een goede sfeer voor overeenstemming." De yerklaring var. It.-generaal S. H. Spoor, opperbevelhebber van het K.N.I.L., luidt als volgt „Ook in legerkringen wordt het bericht, dat de wapenstil standsbesprekingen tot een bevredigend resultaat hebben geleid, met voldoening begroet. Hoe zeer de op rust en orde wachtende bevolking van die dessa's verlangt naar den, vrede, weet niemand hfetbr dan wij. soldaten, die door ons werk altijd in de frontlinies te vin den zijn; niemand weet beter, hoe in het leger zelf het ver langen leeft om de opvlammen de hartstocht in dit land te zien luwen. Hoe kort de mannen van het stad van ongeveer 10.000 inwo ners. Het stadsplan is reeds ge reed, en met den bouw van di verse woningen is begonnen. De bouw van een zestal win kelpanden is reeds in vollen gang. aardappel- rooi mach in es. De enorme hoeveelheden aard appels, die in Drenthe verbouwd worden, eischen een groot aantal arbeiders voor het rooien. Voor al in deze tijden is dit een nijpend probleem geworden. Er is nu een nieuw type aardappelrooimachine uitgevonden, dat volgens deskun digen groote mogelijkheden in zich bergt. Het was dhr J. Scholte te Nieuw-Amsterdam, die een machine ontwierp, welke tijdens een demonstratie, goede capacitei ten bleek te bezitten. Deze ma chine is in staat 1 H.A. per dag te rooien. Tijdens de demonstra tie bleken geen knollen in den grond te zijn gebleven. PANGKAL PINANG. Vertrouwen in H. M. de Koningin. Aan het slot van de confe rentie te- Pangkal Pi nang is besloten aan H. M. de Koningin een telegram te zenden, waarin de conferentie uitdrukking geeft aan haar volle vertrouwen, dat H. M. de kracht en de wijsheid zal bezitten de moeilijkheden in Indonesië tot een bevredigen de oplossing te brengen. perbevelhebbers wordt bij de- Nederlandsche Jeger ook in In-, zen tot u een boodschap ge- geweest zijn, toch duurde richt, waarin mededeeilng lang, voor zij er wordt gedaan, dat op een vol- u"~ ~"1'1 u~' Spionnage-complot in Finland. Volgens een telegram van het Russisch nieuwsbureau uit Hel sinki ontdekte de Finsche staats politie in den herfst van 1944 een spionnage-centrum, dat werd ge bruikt om hulp te verschaffen aan de Duitschers na de over gave van Finland. Men ontdekte namelijk dat een zekere majoor Paarma in Noord- Finland gebruik maakte van een radio-zender, ter overbrenging van inlichtingen aan de Duit schers. Hij zou eveneens bijeen komsten gehdd hebben met Duit sche agenten, welke bijeenkom sten door de Zweedsche autori teiten op Zweedsch gebied ge arrangeerd werden. De majoor zal binnenkort voor het gerecht moeten verschijnen. Een dure atlas. Een Neerlandsche atlas van 11 deelen, die tusschen 1648 en 1665 in Amsterdam werd uitge geven,'heeft op een verkooping 'te Londen 800 pond sterling opgebracht. tallige bijeenkomst van Neder landsche en Indonesische ver tegenwoordigers onder voorzit terschap van Lord Killearn is besloten, dat een wapenstil stand tusschen de geallieerde en Indonesische strijdkrachten van kracht zal worden zoodra toepassing mogelijk is. Desbetreffende orders zullen u zoodra mogelijk worden toe gezonden. Inmiddels dienen alle middelen te worden aangewend om Vijandelij kheden te vérmij- den." Vóór 30 Nov. zal de beslis sing van den voorzitter bindend zijn wanneer er tusschen de le den der commissie verschil van meening bestaat. Na dien da tum zal de commissie zich in een dergelijk geval wenden 'tot den opperbevelhebber der Brit sche landstrijdkrachten in Z.O. Azië. In een gemeenschappelijke verklaring, die deze wapenstil standscommissie inmiddels heeft uitgegeven, blijkt, dat de mili taire sterkte, zoóals die mo menteel aan beide zijden is, be schouwd wordt als een maxi mum, dat, indien de wapenstil stand slaagt en de politieke si tuatie zal zijn opgeklaard, zal worden verminderd. Verschillende commissies. In de hierboven genoemde wapenstilstandscommissie heb ben voor Nederland zitting de heeren Dr Idenburg, Lt-gen. Spoor, schout bij nacht Penke en majoor Kengeloo. Tevens is er een technische subcommissie gevormd, bestaan de uit de stafchefs van de Brit sche, Nederlandsche en Indone sische strijdkrachten, met ieder niet meer dan drie andere of ficieren, onder voorzitterschap van den chef-staf vati de geal lieerde strijdkrachten in Neder- evenals hun makkers van het K.N.I.L, van bewust waren, dat hier groepen tegenover elkaar staan, die schouder aan schou der zouden moeten staan. Het is welhaast onnoodig te verze keren, dat de bevelen van het geallieerde opperbevel met de grootste stiptheid en vreugde door mijn troepen zullen wor den opgevolgd" COMMISSIE-GENERAAL OPTIMISTISCH. Uit Batavia wordt gemeld, dat de Commissie-Generaal optimistische verwachtingen ENGELAND KOOPT POOLSCHE EIEREN. Tusschen Engeland en Polen is een overeenkomst tot stand ge komen, volgens welke Engeland in November den invoer van eie ren uit Polen zal hervatten. Er zullen ongeveer 2millioen stuks worden ingevoerd. Polen heeft met de opbrengst dezer eieren haringen in Engeland gekocht. Voor den oorlog exporteerde Po len jaarlijks ongeveer 280 mil lioen eieren naar Engeland. KRUIMELTJES Zondag is te Zundert een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een voetballer uit St. Willebroird werd gedood en vier anderen werden gewond. De Italiaansche berichten, als zouden de V. S. een marinebasis te Napels willen vestigen, zijn door den Amerikaansclien vice- admiraal Biori officieel tegenge- heeft ten aanzien van de tot- L^ilTeen radio-rede heeft Tru- standkoming van een basis- n]an medegedeeld, dat in Amerika overeenkomst vóór 30 No vember. Brieven Duitsche Keizer lijke familie. In de omgeving van Berlijn is, naar Agence France Presse meldt, een brief van Heinrich von Hohenzollern, den broer van den in ballingschap overleden Duitschen ex-keizer Wilhelm II, gevonden. In dezen brief verlangt Heinrich den dood van Erzberger, een der gevolmachtigden, die het verdrag van Versailles hebben geteekend. Een tweede brief, dien men daar aantrof, is geschreven door ex-keizerin Hermine, Wilhelm's tweede gemalin. In dezen brief, die van 1933 is, begroet zij met vreugde Hitler's totale politieke overwinning in Duitschland. De werklieden der bloemmo- lens van Gent en Antwerpen, die looneischen stelden hebben het werk hervat, In Oostenrijk heerscht tenge volge van geringen regenval een tekort aan hydro-electrische energie.Iedere fabriek moet thans 1 dag per week sluiten. de maximumprijzen voor vleesch zullen worden opgeheven. Te Berlijn heeft generaal Ko- tikof aan den Franschen militai ren bevelhebber het kanon „Vale rie" overhandigd, dat doqr de Duitschers uit Parijs was weg gesleept. zwaaij getroffen gemeenten in West'Zeeuwsch-Vlaanderen een groot aantal bloembollen gra- ts ter beschikking is gesteld. Deze actie leidde er tevens toe, dat ook Walcheren een flink quantum bollen zal ont vangen. Het is zeker een sympathek gebaar van het1 Bloembollen- Comité er op deze wijze toe te willen bijdragen, om den tries ten aanblik van onze dorpen op te fleuren. Telefoonkabel in de Wcsterschelde. Van Z.-Vlaanderen (Nieuwe Neuzenpolder) naar Zuid-Beve land (Ellewoutsdijk) is door de Westerschelde een onderzeesche telefoonkabel gelegd. De kabel ligt westelijker dan de reeds aan wezige. VLISSINGEN. Maandagavond bracht het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" een tweetal serenades te Vlissin gen. Om half 8 vertrok het korps omstuwd door jongeren en oude ren naar de woning van den nieuw benoemden notaris dhr J. L. Ver hagen, aan de Boul. Evertsen, waar reeds velen stonden te wach ten. Na de serenade dankte de heer Verhagen directeur en leden voor hun attentie en sprak er zijn blijdschap over uit dat hij de op volger mag wezen van dhr J. C. Paap. Na afloop hiervan trok het korps naar de Beursstraat. Deze serenade betrof een gouden echt paar, dhr en rnevr. L. Pieterse v. d. Grijp, voor de Vlissingers geen onbekenden. Ook hier was veel belangstelling. Prijzencontröle-commissie. De Raad van Overleg te Vlis singen heeft tot leden van den door den burgemeester in te stel len prijzen-controle-commissie be noemd de heeren J. M. C. de Roo, J. Snoodijk en P.' J. F. Wanst, resp. voor de moderne, de Chr. en de R.K. Vakbewe ging. De Raad van Overleg te Vlissiijgert' heeft in adressen aan het C.D.K. en het Bedrijfsschap van Metaalverwerkende Indus trieën gewezen op het groote te kort aan werkkleeding en gereed schappen, waarmede de arbeiders in den Wederopbouw te worste len hebben. Verschillende malen is aan de arbeiders de vraag gesteld, wat zij het meest noodig hebben, maar het is bij een vraag gebleven. Metselaars en timmerlieden heb ben aan allerlei gereedschap dringend gebrek, hetwelk tot groote moeilijkheden en tot stag natie van het werk aanleiding geeft. GOES. „Vier oorlogsjaren met H. M. Onderzeeboot O 21". Voor de Vereen, voor Alge- meene Wetenschappelijke belan gen hield in het Schuttershof Maandagavond de luit. ter zee le klasse J. F. van Duim, comman dant van de onderzeeboot O 21, KAPELLE. Bazar. Vanaf Donderdag tot cn met Zaterdagavond werd alhier in Let koor der kerk een bazar ge houden. De opbrengsten hier van zijn bestemd voor het C.J.V.-gebouw „Obadja", wat men hoopt uit te breiden. Donderdagavnd opende Ds Dorst d'e bazar, hij sprak den wensch uit, dat de C.J.V. zou mogen slagen om het ge- wensthte doel te bereiken. Aan belangstellng on'tbrak het niet, Zaterdag was het zelfs overvol. Het publiek kon van- verschil lende .attracties gebruik maken, waaraan soms mooie prijzen verbonden waren. De C.J.V. lean op een goed geslaagde bazar terugzien. LEWEDORP. Zeldzaam. Op het bedrijf „Oost-Kete laar" alhier heeft men vorige week een mangel (voederbiet) gerooid met een gewicht van 15 kg. Zeker iets zeldzaams. HOEDEKENSKERKE. Maandag is hier weer een drij vende bok aangekomen, waarmee men nu bezig is de vernielde brug te lichten. Een groot stuk is nu reeds op den wal gezet. Voordien waren reeds twee schepen gelicht, terwijl er nog drie op den bodem van de haven rusten, evenals de groote ponton. Tal van herinneringen komen in deze dagen weer boven, bij het terugdenken aan de bewogen da gen van 1944, toen door bom men zooveel vernield werd, de polder onder water werd gezet en tot slot de beschieting op 26 29 October, waarbij niet min der dan 31 personen werden ge dood en velen gewond. KOUDEKERKE. Op de Vrijdagavond gehouden vergadering werd een schaakver- eeniging opgericht onder den naam „Schaakvereeniging Kou- dekerke". In het bestuur werden gekozen de heeren L. Jacobse, A. v. d. Heijden en Chr. Schip per. Voortaan zal op Donder dagavond worden gespeeld in het zaaltje van D. Wielemaker op het dorp, aanvang half acht. Al len die interesse hebben voor dit prachtige spel, worden hartelijk uitgenoodigd deze oefenavonden te komen bezoeken. OOSTKAPELLE. Auto-ongeval. Maandagmiddag omstreeks 1 uur had alhier een auto-onge val plaats. Het 3-jarig zoontje S. uit Serooskerke, dat voor enkele dagen bij familie gelo geerd was, stak plotseling den weg over en kwam in aanra king met een auto va;n de „Stoomtram Walcheren". Met een verbrijzeld been werd hij terstond per ziekenauto naar Middelburg vervoerd. De poli tie .stelt een onderzoek in. SOUBURG. De op Zaterdag gehouden collecte ten bate van het T.B.C. Fonds „Draagt Elkan- Op en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.07 u„ onder 17.44 u. Maan op 22.45 u., onder 15.07 u. (L. Kw.) Hoog water te Vlissingen Donderdag 17 October: 6.13 u. 1.89 m., 18.51 u. 1.87 m. den Minister van Binnenl. Zaken als minimum gesteld, in verband met de precaire positie der ge- meentcfinanciën; 2, verplichting tot aangifte, Z.h.8. werd een nieuwe Leges- verordening vastgesteld, alsmede enkele besluiten tot wijziging van het Ambtenarenreglement, bet Arbeldsovereenkomstcnbeslult, wijziging bcgrootlng 1946 en vaststelling pensioensgrondslag van den ambt. ter secr. Bij de rondvraag deed dhr Elenbnas het voorstel tot het uit vaardigen van een algeheel dans- verbod en verplichte sluiting van herbergen en tapperijen op Zon dag. De voorzitter verzocht hem in dezen een schriftelijk voorstel in te dienen, hetêeen dan in een volgende vergadering kan wor den behandeld. BRUINISSE. In zyn jongste vergadering be sloot do gemeenteraad mee te werken ami do wederoprichting van don schoolartsen dienst voor Sehouwoii-Duivoland en St.-Ehi- llpsland. De jaarwedde van de wethou ders werd gebracht op f200 per jaar. De voorzitter, weth. van Vessem, deelde mede, dat besloten .is de klok drie maal daags te luiden en wel 8 uur, 12 uur en 20 uur. Aangezien de kerkdiensten der onderscheidene godsdienstige ge zindten allen op verschillende uren aanvangen, wordt 'B Zondags by hot aangaan van de kerk niet meer geluid. By begrafenissen zal alleen worden geluid wanneer de nabestaanden van den overleden* daarom verzoeken. Voorts, dat nog een vyftal lichtpunten zullen worden aan gebracht. By de rondvraag vestigde de heer Goudzwaard do aandacht op do doode boomen langs de Dorps straat, die by stormweer gevaar opleveren. Aan den kooper, die reeds eenige malon is aangeschre ven mot do rooiïng een aanvang te maken, zal nu een teriuyn worden gesteld. Verder kwam o.m. nog ter spra ke het gevaar van de wrakken op do slikken, die naar het schynt nog veel munitie- bevatten en zoo een gevaar zy'n voor de omgeving. De aandacht van de autoriteiten zal hierop worden gevestigd. Do burgemeester, de lieer v. d. Berg en de heer Joh. Bal waren met kennisgeving afwezig. BRUINISSE. In een vergadering van de Vereen. „Kleuterschool" werd meegedeeld,, dat door bemiddeling van de Stichting „Herstel-Zeeland" een barak voor de huisvesting van de school beschikbaar komt. Met de dames Capelle en v. Dijke als ondenvyzeressen, gaat men nu weer vol moed verder. Het bestuur, thans bestaande uit 7 leden, is als volgt samen gesteld Ds Marsman, J. Huibers, A. de Koning Mz., S. C. de Graaff, M. C. van Weele, J. A. van 't Leven en A. Kik. THOLEN. Herbouw van de kerk vordert. De restauratie van de Thool- sche kerk vordert thans flink. Reeds is men klaar gekomen met de groote stellingen aan den to ren, welke een hoogte van phn. 40 m. bereiken. Het koor der kerk wordt voorloopig in orde ge maakt, daar men dan hierin de kerkdiensten kan gaan houden. Het orgel is reeds geheel ge sloopt, de kerkzang wordt thans begeleid met een huisorgel. Laatste Berichten. Provincienieuws Münzer overgebracht naar Middelburg. De P.R.A. te Middelburg heeft Maandagavond Willy Ernst Karl Münzer, ex-beauftragte v. d. R. K. in de Prov. Zeeland voor heen resideerenle op Dam 6 te Middelburg, vanuit het kamp Vught overgebracht naar het Huis van Bewaring alhier. Eer hij in Vught kwam zat hij reeds ge- ruimen tijd in een Duitsch kamp. Bloembollen voor Zeeland. W. a.-Vlaanderen an Walcheren. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer van Dijk. te Schoon- d ij k e, ontving het verheu gende bericht, dat dank zij een dezerzijds gevoerde actie, van wege het Centraal Bloembollen- Comité te Haarlem voor de een causerie over de vier oorlogs- (C:'N,V\) heeft op- jaren op de O 21. Na een wel- gebracht de s^m 145,26/» komswoord .door den voorzitter RENESSE. Mond- en Klauwzeer. Op de boerderij van J. Janse is mond- en klauwzeer uitge broken van een vrij ernstigen der Vereeniging, den heer J. I. van Ballegoijen de Jong, kwam luit van Duim aan het woord. De geschiedenis van de O 21 be gon in Vlissingen, waar ze in Mei 1940 met de O 22 op de Kon. Mij. „De Schelde" lag voor den afbouw. - Toen de oorlog uitbrak, was de proefvaart reeds gemaakt, de O 21 en 22 moesten toen, afgebouwd of niet naar Engeland. Na eerst in Engeland te hebben geoefend vertrokken de O 21 en 22 met nog andere schepen naar Schot land, naar de onderzeeboothaven Dundee. Na een tijdlang dienst te hebben gedaan bij de Noorsche GEMEENTERADEN. BAARLAND. Zaterdag vergaderde de Raad der gemeente. Het woningbouw programma 1947 kwam ter spra ke. In totaal mogen 9 woningen worden gebouwd, inbegrepen de particuliere bouw. De bouw van - u- j -n m j gemeentewege zal geschieden aan kust, waarbij de O 22 door de den Noordeweg naast de thans Duitschers tot zmken gebracht I jn aanbouw zijnde woningen, op werd, vertrok de O 21 naar Gi- het perceel van dhr de Jonge. De braltar en' vandaar naar Italië, Voor het eerst kreeg men hier goed te maken met diepte-bom men. Eenmaal lag de boot zoo dicht onder de Italiaansche kust dat de manschappen, om beurt door de periscoop naar de zwem mers gingen kijken. Bijna was dit nog verkeerd afgeloopen, want men kwam midden tusschen voorstellen van B. en W. in de ken werden door den Raad goed gekeurd, Vastgesteld werd een nieuwe verordening op de Hondenbelas ting. De belangrijkste verande ringen zijn t 1. het tarief wordt gebracht op f 10 voor z.g.n, ple- zierhonden en op f5 voor z.g.n. bedrijfshonden, dit tarief is door Doodvonnissen te Neuren berg voltrokken. Naar do Amerikaansche nieuws dienst meldt is de executie' van de ter dood veroordoolden te Neu renberg begonnen om 2 uur he dennacht Ned. tijd eu geëindigd op 8.45 uur. Fransch militair vliegtuig verongelukt. Een Fransch militair vliegtuig is in do nabyheid van Lyon in brand geraakt on neergestort. Do uit vijf personen bestaande bs- manning vond den dood. Lord Killearn terug naar Singapore. Lord Killearn zal vandaag naar Singapore torugkeeren. Op Zatordag 19 October zal hjjj op nieuw naar Batavia komen ter voorbereiding van do plenaire zit ting van Maandag 21 October. Ongeregelde troepen in Indië. Een hoogo republikeinsche woordvoerder heeft tegenover -Aneta verklaard, dat ongeveer 200 aanvoerders en leden van de ongeregelde Indonesische stryd- krachten, die opereeren langs Su matra's Oostkust, onlangs zyn gearresteerd wegens het niet ge hoorzamen van orders, die hun door officieele republikeinsche aanvoerders waren gegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1