Het Indische vraagstuk. Het Fransche volk naar de stembus. Geen derde loonronde Besprekingen te Pangkal Pinang. Dr Van Mook bereikte resultaten. Samenwerking met België en Luxemburg. Verdediging van de Dardanelles Amerika spreekt en handelt. Een stok achter de deur. KRUIMELTJES Kermisjool. De nieuwe constitutie aanvaard. Meer dan 7 millioen kiezers deden niet mee. Russische schulden aan de V.S. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 33, Tel. 168Middelburg, Kou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswjckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 468 PROTESTARTSCH CHRISTEUJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 15 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag. Zon op 7.05 u., on der 17.46 u. Maan op 21.35 u., onder 14.13 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 16 October: 5.21 u. 2.13 m., 17.51 u. 2.13 m. De regeering heeft met tal van moeilijke en ingewikkelde proble men te worstelen. Eén daarvan en zeker niet het minst belangrijke, is het vraag stuk van de loonen en de prijzen. De exorbitant hooge prijzen van tal van levensbehoeften waren oorzaak dat de loonen verhoogd moesten worden. Gevolg: nieuwe verhooging van de prijzen. Daarop volgde uit den aard der zaak nieuwe aandrang om loons- verhooging, met als gevolg, Als dit proces zich doorzet, dan is de ellende voor heel ons volks bestaan niet te overzien. In verband hiermede, heeft de zer dagen de regeering een ver klaring afgelegd, waaruit blijkt, dat zij zich de ernst van den toestand bewust is en dat zij niet voornemens is „een derde loon ronde" toe te staan. „Een verdere algemeene loons- verhooging wordt voor het oogen- blik door den stand der arbeids productiviteit niet gewettigd en zou den kostprijs van vele produc ten zoo doen stijgen, dat nieuwe prijsverhoogingen zouden moeten worden toegestaan, die het effect van de loonsverhooging weer voor een groot deel teniet zouden doen en op den duur de mogelijkheid van export, die voor ons land een -levensvoorwaarde is, ongunstig zouden beïnvloeden. Loonsverhooging zal voorloopig in den regel slechts mogelijk zijn in verband met vergrooting der arbeidsprestatie". In verband hiermee is nu een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet, teneinde aan de behoeften van gezinnen met kinderen tegemoet te komen. Het ligt blijkbaar in de bedoe ling, dat de kosten van deze loons verhooging, die in vele gevallen meer dan 10 procent bedraagt, door de bedrijven gedragen moe ten worden. Behalve de loonen, vragen ook de prijzen de aandacht. Om verdere aandrang tot ver hooging der loonen te voorkomen zal de prijsstijging moeten wor den tegen gegaan. De p r ij z e n moeten naar beneden. Dit zou kunnen gebeuren door de subsidies op het levensmidde lenpakket te verhoogcn. Op het oogenblik bedragen de kosten van deze toeslagen ongeveer f 400 millioen per jaar. Zoo wordt op het brood een toeslag gegeven van 6 cent per 100 gr. bij verwerking van bin- nenlandsch graan. Bij de bereiding uit buitenlandsche granen is de subsidie nog grooter. Op elke liter melk wordt ca. 4 cent toegelegd en op elke kilogram boter f 1.69. In deze richting kan niet verder worden gegaan. Integendeel. Zoo als werd aangekondigd is voor brood, boter, melk en kaas een prijsverhooging aange kondigd, om op die wijze tot een geleidelijke verlaging van de toe slagen te komen. Dus toch prijsverhooging. Zooals ook in feite loonsver hooging in uitzicht wordt gesteld. Daarnaast echter zal worden getracht voor andere artikelen een prijsverlaging te bewerkstelli gen o.a. door een verlaging van de handelsmarges en een strengere bestraffing van de prijsovertre- niet minder belang, gepoogd wordt de arbeidsproductiviteit te ver- I hoogen. Wat van dit alles het resultaat zal zijn, zal de toekomst moeten leeren. Het is een ingewikkeld en uiter mate moeilijk vraagstuk, dat hier om oplossing vraagt. Hierbij heeft de regeering één voordeel boven vroegere kabinet ten, die met soortgelijke moeilijk heden hadden te kampen. Zij vindt niét behalve dan in den Communistischen hoek te genover zicht een onverzoenlijke oppositie. Terwijl vroeger de roode pers voortdurend poogde uit de moei lijkheden waarmee de regeering had te worstelen politieke munt te slaan, beijvert nu de roode pers zich om aan haar lezers duidelijk te maken, dat de regeering heusch niet alles kan doen wat zij gaarne zou willen. En de rechtsche oppo sitie zal als steeds, met de om standigheden van het oogenblik, bij haar beoordeeling, tenvolle rekening houden. Een delegatie van Nederland- sche en Luxemburgsche industri- eelen heeft een bezoek aan Luik en omgeving gebracht. Tijdens een banket, waaraan meer dan 300 genoodigden deel namen werd het woord gevoerd door den Belgischen minister Jo seph Merlo. Hij zeide o.m. dat men moest streven naar een vollediger eco nomische unie. Men moet zich niet tot platonische verklaringen be perken, er moeten daden gen steld worden. Om zich te vereen® gen moet men elkaar kennen: dit is de zin van dit eerste contact. Vervolgens nam de heer Char les Bare, afgevaardigde-beheerder van den Waalschen economischen raad, waarin de Luiksche handels- en nijverheidsondernemingen on dergebracht zijn, het woord. Hij wees op het gemeenschap pelijk belang van België, Neder land en Luxemburg. Voorts be sprak hij enkele kwesties, die nog moeten worden opgelost: de ver binding van het Albert- en Juli- anakanaal en de stop van Ter- naaien. I De heer A. S. Jacobs, secre taris-generaal van het Nederland- sche ministerie van Financiën, dankte degenen, die deze studie reis hadden vergemakkelijkt. Ook hij wees op de noodzakelijkheid om talrijke contacten tot stand te brengen, waardoor een beter be grip voor elkaar onstaat en die duiden op een nauwere samen werking, zoowel op cultureel ge bied als in technische aangelegen heden. Hij legde er den nadruk op, dat deze unie „langzaam en met veel overleg moet bewerkstelligd worden". Generaal Bedell Smith, de Amorikaansche ambassadeur te Moskou, heeft een nieuwe nota van zjn regeering bij het Sowjet- ministerie van buitenlandsche zaken ingediend. Hierin wordt medegedeeld, dat de verdediging van de Darda- nellen in do allereerste plaats Turkje's taak moet bljvon. Tevens wordt de wenseh uitgesproken, dat de Sowjet-RussischTurksche onderhandelingen slechts tot „uitwisseling van gedachten" beperkt zullen blijven. Verklaard wordt, dat de Veiligheidsraad der V.N. zal ingrijpen, indien de zeeëngten aangevallen worden of met een aanval worden bedreigd. De Amerikaansehe regeering verklaart zich opnieuw bereid, deel te nemen aan een conferentie met de Sowjet-Unio, Engeland en Turkije om tot herziening van het verdrag van Montreux inzake de Dardanellen te komen. Men is te Washington van meening, dat deze nota aanzienlijk milder van toon is dan die van. 19 Augustus j.i. Intusschen heeft Amerika ook nog op een andere wjze gesproken. Een sterk Amerikaansch vlooteskader met vliegtuigschip en andere moderne strijdmidde len is in het Oosten van de Middellandsche Zee aangekomen en heeft er, blijkens officiëele mededeeling, voor onbepaalden tijd standplaatr gekozen. Men moet aannemen, dat het de bedoeling van de Amerikaansehe regeering is, de bewaking van de zee straten, door haar uitsluitend in handen van een klein land te laten, neutraal te houden, Turkije is, zooals Amerikaansehe commentator opmerkt, een deur, Frankrijk en Turkije hebben een wcderzijdsch luchtvaartver drag geteekend op denzelfden voet als de reeds gesloten overeenkomst tusschen Turkije en Engeland, de V.S. en Zweden. Te Aat, België, hebben 300 ar beiders van meubelfabrieken het werk neergelegd in verband met klachten over loonen. Radio Moskou deelt mede, dat de synthetische olie-industrie in de Sovjet-Unie zal worden uitge breid, zoodat tegen het einde van het 5-j aren-plan honderd-duizen den ton brandstof jaarlijks opge leverd kunnen worden. Tijdens de ongeregeldheden te Calcutta in Augustus wer den 4000 personen gedood en duizenden gewond. Ruim 6000 personen zullen berecht worden wegens moord, poging tot moord, aanranding en plunde ring. De minister van Arbeid in Westfalen heeft het Fransche staatshoofd Bidault verzocht om vrijlating van Duitsche krijgsgevangenen, die zich in Frankrijk bevinden, Te Brussel wordt geconfe reerd over goederenverkeer tus schen België en de Fransche zone In Duitschland. In het laatste half jaar beliep het han delsverkeer tusschen België en deze zone bijna 5 millioen gul den. De socialistische eenheids partij in Duitschland heeft „so cialisatie" van alle eigendom men van nat.-soc.- en oorlogs misdadigers geëischt. LANDEN WELKE BELANG HEBBEN BIJ DE VRIJE VAART OP DE DONAtJ die naar twee kanten open gaat; alleen een neutra lisatie kan de onzekerheid, die in die omstandigheid, ligt opgesloten, opheffen. De vestiging van Ameri kaansehe strijdkrachten in het Oosten van de Middel landsche Zee kan zulk een neutralisatie meebrengen, omdat er thans een tegenwicht i» geschapen tegen den cenzijdigen potentiëelen druk, waaraan Turkije onderworpen is. Te Nijmegen is weer de ker mis gevierd. Voor het eerst na zeven jaren. Jaren van ontzettende ellende vooral voor deze stad, waar zooveel honderden dooden te betreuren zijn. Na al de ellende van de laat ste jaren was er nu weer ker mis, Alleen al voor de staanplaat sen, belasting en om de exploi tatiekosten te bestrijden, moes ten de kermishouders een kwart millioen gulden opbren gen. Halverwege de kermis was dit bedrag reeds bereikt. Men vermoedt, dat de ker mis een totale omzet had van ongeveer f 1 millioen. Een bewijs van weinig le vensernst. Van een spotten met de slaande hand Gods over ons volk. Prins Ernst Heinrich van Sak sen, zoon van den laatsten Sak- sischen koning, is door de veilig heidspolitie van Würtemberg te Sigmaringen gearresteerd. De prins wordt verdacht van geldver- duistering en zwart handelaars- practijken op groote schaal. Het Fransche volk is Zondag ter stembus gegaan om te oor- i deelen over het nieuwe grond- wets-ontwerp, dat onlangs door de commissie voor de grondwet is samengesteld en door de natio- nale vergadering is goedgekeurd. De kiezers stonden voor een moeilijke keus. De drie groote partijenKatho lieken, Socialisten en Communis- len hadden geadviseerd voor te stemmen. Maar daartegenover stond het advies van generaal de Gaulle en Herriot, leider van de radicaal socialisten. die „n e e n" adviseer den. Het resultaat is geweest dat het ontwerp werd aangenomen. De verhouding der stemmen (alleen Corsica ontbreekt nog) is 9.200.467 voor, 7.790.676 tegen, 7.778.893 onthouding. Bij het referendum in Mei werd de voorgestelde constitutie met 1.488.059 stemmen voor en 9.327.073 stemmen tegen ver worpen. 5.490.205 stemgerechtig den onthielden zich toen van stemming. Volgens de niet-regeerings- bladen heeft het meerendeel der MRP-Ieden (Republikeinsche Volksbeweging) zich van stem ming onthouden of „neen" ge stemd. De Communistische, Socia listische en andere linksche bladen zijn niet enthousiast, ders. Terwijl voorts, en dat is van Gaston Palefski, de woordvoer der van de Gaulle, noemde het. resultaat van het referendum „een moreeel overwinning voor de Gaulle". Paul Reynaud, de vroegere pre mier, sprak van „een belangrijke; moreele nederlaag van de drie groote partijen en de regeering". De uitslag van het referendum met zijn groot aantal onthoudin gen en weigering van de meerder heid der MRP-ieden om zich bij hun leiders aan te sluiten, kan verstrekkende gevolgen hebben bij de verkiezingen in November. Tenzij premier Bidault, leider van den anti-gaullistischen vleugel der MRP, voor November zijn partij aanhangers nieuw enthousiasme kan inblazen, is het mogelijk, dat zijn partij ten gunste van de Com munistische partij van de eerste plaats in het nieuwe parlement wordt verdreven, waardoor het niet uitgesloten is, dat Frankrijks volgende premier een Communis tische zal zijn. Het gematigde partijlooze blad „Paris Matin" verklaarde onder meèr, dat de drie-partijen-regee ring nu radicaal van de baan is. Nu de nieuwe constitutie van kracht is, zal Frankrijk 10 No vember voor de vijfde maal in minder dan 13 maanden ter stem bus tijgen, thans om volgens het systeem der'evenredige verkiezing voor vijf jaar een parlement te kiezen. Zooals wij reeds meldden, is de conferentie die te Pangkal Pinang werd gehouden, besloten met het aannemen van een aantal resolu ties, waarin o.m. wordt gezegd, dat ondanks Indië's recht op zelf standigheid en onafhankelijkheid, een voortzetting van de betrekkin gen tusschen Nederland en Indië gewenscht is. Een deel der conferentie voegde er aan toe, dat In donesië een volledig en ge lijk deelgenoot van Neder land in het Koninkrijk moet blijven, terwijl een aantal gedelegeerden het noodzake lijk beschouwen voor 'n aan tal gebieden van Indonesië de mogelijkheid te scheppen en open te laten om met Ne derland verbonden te blijven of anders een aparten status te ontvangen binnen het Ko ninkrijk. In een andere resolutie wordt de wensch vastgelegd een tijdelijken raad in te stellen voor de onder geallieerd toezicht staande gebie den op Java en Sumatra voor me debesturen van de gebieden. Een deel van de conferentie was van meening, dat Nieuw Guinea een aparten status binnen het Koninkrijk gegeven moet worden. De heele conferentie wilde voorts het gebruik van de Neder- landsche en Indonesische taal in alle officieels publicaties binnen 1 het Koninkrijk, zoo zij verband houden met algemeene en Indone sische aangelegenheden. Dr van Mook deelde mede, dat dit inder daad in de bedoeling ligt. Dr v. Mook heelt de conferentie besloten met een rede, waarin o.m. werd gezegd: „Ik mag wel zeggen, dat deze conferentie in een heel wat opgewekter stemming en met meer vertrouwen in de toekomst eindigt dan zij begonnen is. Alleen al hier uit zouden wij mogen con- cludeeren, dat zij een succes is geweest." „Evenals die van Malino werd deze conferentie gekenmerkt door vrijelijk samenkomen en onbelem merde meeningsuiting, waar door wij in staat zijn elkander te verstaan, zelfs daar, waar onze gezichtspunten en levensopvatting wijd uiteenloopen. Met goeden wil en veel verdraagzaamheid hebben wij gezocht naar een synthese en daarbij heeft in het bijzonder die groep, welke misschien het meest den indruk van de huidige revo lutie ondervindt, getoond een zin voor realiteit te bezitten, die velen in dit land tot een voorbeeld kan zijn. Overal kan men opmerken, dat oprechte pogingen worden gedaan om de wegen te vinden, waarlangs de nieuwe gemeenschap in Indo nesië zich snel en op bevredigen de wijze kan ontwikkelen. Voor de blauwdruk van het nieuwe gebouw kan worden ge maakt, en voor het opgericht kan worden en blijvend bewoon baar is, moet nog veel overleg worden gepleegd. Toch is hier een definitieve bijdrage geleverd tot het uiteindelijke project, welke zoowel voor de regeering als voor iedere groep afzonderlijk van groote beteekenis is. De z.g. min derheden hebben hun meening over den stijl en de meubileering van het nieuwe staatsgebouw ken baar gemaakt. Ik geloof niet, dat hun ge zichtspunten elementen bevatten, die door anderen onaanvaardbaar genoemd zouden kunnen worden. De minderheden hebben niet al leen verklaard, dat zij een nieuw gebouw wenschen. doch ook, dat zij, evenals de andere Indonesische groepen, medeburgers in den nieu wen staat willen worden. Bovendien hebben zij in positieven zin getoond, hoe zij dezen nieuwen staat zien en er met nadruk op gewe zen, dat Indonesië in de hui dige woelige wereld sterk moet zijn door voldoende in terne garanties voor zijn burgers. Zij hebben dit ge daan, omdat zij er van over tuigd zijn, aat vrijheid en zelfstandiqheid slechts kun nen duren indien iedere bur ger verzekerd kan zijn van zijn grondrechten." Na er op gewezen te hebben, dat noch onbekookte uitlatingen van „Indië ip Nood" noch strak ke, onbuigzame constitutionale dogmatici, die menschen en ge beurtenissen willen beoordeclen volgens door menschen gemaakte regels van een oud spel,zich op deze conferentie hebben doen hoo- ren, eindigde Dr van Mook, met de hoop uit te spreken, dat spoedig gezamenlijk aan het nieuwe huis kan worden gebouwd. VLIEGTUIGONGELUK IN eenigszins kan meten met de hui- FRANKRIJK. dige bioscoop. AMERIKA PRESEN TEERT DE NOTA. De Vereenigde Staten heb ben in een nota aan Moskou de Sovjet-regeering verzocht haar rekening van 111/2 mil liard dollar onder de leen- en pachtregeling te willen vereffenen. De Sovjet-unie werd uitge- hoodigd een financieele commissie naar Washington te zenden om de onderhandelingen te beginnen. De nota is reeds verscheidene weken geleden verzonden, doch tot dus ver is geen antwoord ontvangen. In deze Amerikaansehe nota worden de besprekingen over de leen- en pachtschulden gescheiden .gehouden van de onderhandelingen over een eventueele leening van een milliard dollar aan de Sovjet- Unie. Uit deze wijziging van proce dure blijkt, dat de Amerikaansehe regeering gelooft, dat de Sovjet- Unie niet de voorwaarden voor een crediet, die de door de V.S. zijn gesteld, zal aanvaarden. Men heeft nu dezen weg gekozen om de regeling van de leen- en pacht schulden te bespoedigen, zooais dat door het congres verzocht is. De echtgenoote van von Papen is te Neurenberg aangekomen, Zij wil haar man vergezellen, indien hij toestemming krijgt zich naar de Britsche zóne te begeven. Bij Charmeil in het centraal- Framsche departement Cler- mond-Ferrand, is Zondag een tweemotiorig vliegtuig neerge stort. Het toestel vloog op ge ringe hoogte en de motoren sloegen plotseling af. Een der vleugels kwam in aanraking met een telefoonpaal en daar door smakte de vliegmachine naar beneden en vloog in brand. Van de vijf inzittenden wer den vier licht en een zwaar ge wond. VLIEGTUIGEN IN BOTSING. Vrijdagavond zijn in de buurt van Alexandria (Virgina) twee Amerikaansehe vliegtuigen met el kaar in botsing' gekomen. Het eene vliegtuig, een vliegend fort, explodeerde In de lucht en viel, nadien in een dicht bosch. Hier bij kwamen 5 personen om het leven. Het andere vliegtuig, een DO 4 Skymaster smakte tegen den grond. Van dit ongeluk zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. Nader werd gemeld, dat de 27 inzittenden door het noodluik konden ontsnappen. Extra voedsel voor Duitsche kinderen. Do Duitsche kinderen in de Britsche zone zullen om den dag ongeveer 30 gram chocolade ont vangen. Ondervoede kindoren krij gen bovendien bonvrije soep. Dit laatste geldt voor Hamburg en liet gebied van Sleeswjli-Holstjn. Er zal op worden toegezien, dat de chocolade niet in den zwarten handel terecht komt. Veldmaarschak Smuts naar Parijs en New-York. Veldmaarschalk Smuts vertrekt hedenmorgen per vliegtuig var. Brussel naar Parijs, waar hij de laatste vergaderingen van de vredesconferentie wil bijwonen. Woensdag a.s. vliegt hij naar Londen en heeft het plan vervol- gens naar New York te vertrek ken om aldaar de algemeene ver gadering der vereenigde naties bij te wonen. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS? Op 1 October bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangtoe stellen 618919 (599783). Het aantal aansluitingen op het rijksradio-distributienet bedroeg op 1 September 455258 (452683). De tusschen haakjes vermelde aantallen hebben betrekking op de voorafgaande maanden. Vereeniging voor geestelijke volksgezondheid. In het Paedologisch instituut van de Vrije Universiteit hield de Vereeniging voor geestelijke volks gezondheid op Geref. grondslag haar jaarvergadering. De voorzitter, Mr Dr J. Donner, herdacht in zijn openingswoord het deze week ontslapen bestuurs lid Mr Dr E. J. Beumer. Uit het verslag van den secre taris bleek, dat de vereeniging nauwer contact heeft gezocht bj de nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid. Do secretaris van de vereeniging, Dr A. Hutter, heeft o.m. zitting in de redactie van het maandblad der federatie. Aan de orde kwam hierna het onderwerp: De geestelijke volks gezondheid in verband mot bios coop en film. Ds S. J. Popma, Mr A. Bouman en Mr J. W. No- teboom hielden' een voordracht over dit onderwerp. In de discus sie bleek, dat mon hot advies „Mijdt de bioscoop" nog volko men terecht acht. Wel moet tor- stond erkend worden, dat er te weinig positiefs is verricht om dan wat anders te geven. Echter is men thans bezig stappen te doen, al zal het nog jaren duren eer de christelijke filmactie een hoogte heeft bereikt, die zich Tot wapenstilstand besloten. De wapenstilstandsbespre kingen te Batavia zjn Zon dag voortgezet. Maandagmorgen wist Aneta te melden, dat een wapen stilstand tot stand was ge komen. Een officieel communi qué deelt mede, dat een resolutie is aangenomen, dat een wapenstilstand zal worden gesloten op grond slag van stabiiiseering van de huidige militaire posi ties en het evenwicht tus schen gealliëerde en Indo nesische strijdkrachten. De door beide partijen voorgestelde getalsterkten werden wederzijds aan vaard. In verband hiermede heeft het werkcomité „Kerk en In donesië het volgende telegram aan Prof. Schermerhom en Sjnhrir gezonden: „Het werkcomité Kerk en Indonesië ontving tot zijn groote blijdschap het uiteinde- Ijk bericht van den gesloten wapenstilstand. Het spreekt zjn diepgevoelden dank uit jegens God, die U en de Uwen heeft gebruikt en ook verder wil gebruiken tot het schep pen van een oprechte en vrj- willige verhouding tusschon Nederland en Indonesië en daarmede van de mogeljkheid tot een geheel nicuwo ontmoe ting tusschen beide volken voor Zjn aangezicht. Hot Toept de Christeljko gemeente in Nederland en Indonesië op tot een voortdu rend gebed voor het verdore welslagen van Uw boanbre- kenden en zegenrjken arbeid." DE BABY-KLEERTJES- ACTIE. In verband met het zeer groote aantal aanvragen om baby-kleertjes, dat reeds thans binnenkomt, verzoekt het secre tariaat van H. K. H. Prinses Juliana mede te deelen, geen aanvragen hieromtrent te rich ten tot H. K. H. noch tot de U.V.V. Een regeling zal worden getroffen met den burgerijken stnnd omtrent een opgave van alle geboorten, die op denzelf den dag of zoo de hoeveelheid kleertjes dit toelaat, omstreeks denzeÖden tjd als de geboor te van het prinsje of prinsesje zullen plaatsvinden. MILITAIRE ALLIANTIE RUSLAND—PERZIÖ? Volgens een correspondent van de Daily Telegraph zou de Sov jet-Unie aan Perzië gevraagd hebben toe te treden tot een mili taire alliantie. De correspondent refereert zich aan diplomatieke kringen, volgens welke het hoofd van het bureau voor het Midden-Oosten van het Russisch departement van Bui tenlandsche Zaken aan den Per- zischen Minister-President zou voorgesteld hebben, de. Sovjet- Unie te laten zorgen voor bevoor rading met wapenen (waaronder driehonderd vliegtuigen) en voor Russische instructeurs. Hij zou bij het doen van deze voorstellen hebben verklaard, dat het is de wensch van Sovjet- Unie was, dat Perzië 'zich zou los maken van het „anti-Russisch verdrag van Saadabad", dat in 1937 tusschen Perzië, Turkije, Irak en Afghanistan werd geslo ten. Te 's Gravenhage is aange houden een. 53-jarige be tonwerker uit Amsterdam ver dacht van gifhandel in textiel. 100 heerenonderbroeken werw den in beslag genomen, Te Berlijn is een Amerikaan sehe commissie aangekomen, die onderhandelingen zal voe ren over aanvoer van grond stoffen voor de Duitsche tex- tiel-industrie in ruil voor afge werkte producten, Tengevolge van zware over stroomingen zijn in Assam 120 dorpen overstroomd en 300.000 personen dakloos, Het spoorweg verkeer is over 40 kilometer ge stremd. Het graan- en rijstgewas heeft groote schade gïleden. De Zweedsche regeering heeft 2000 ton courantenpapier voor de rest van dit jaar aan de regeering van India toegewezen, op voor waarde dat het door Zweden voorgestelde handelsverdrag met India tot stand komt. Zendi ngsp red i kant. De Gen. Synode der Geref. Kerken besloot, in verband met den zich steeds uitbreidenden ar beid van den Zendingshoogleeraar Prof. Bavinck, Generale Depu- taten te machtigen, hiervoor een tweede kracht aan te stellen. Deze deputaten benoemden thans als „Zendingspredikant in Algemeenen Dienst" D s H. A. W i e r s i n g a, te Leiden, met de opdracht, bezig te zijn in de op leiding van verpleegsters, onder wijzers, missionaire zuster en om de algemeene Zendingsbelangen te behartigen bij die Zendingsinstan ties, waarmee de Zending van de Geref. Kerken contacten onder houdt. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond. Meest geheel bedekt tot zwaar bewolkt. Geen neerslag van be teekenis. Zelfde temperatuur als gisteren. Tijdelijk wat toenemende wind tusschen West en Noord. Laatste Berichten. „Nederland helpt Indië". Oud-minister Welter spreekt Vrjdagavond over beide zenders direct na de nieuwsberichten van 8 uur over „Nederland helpt Indië". Distributie van gedistilleerd. De toewijzigingen voor gedis tilleerde dranken, die voor de periode November-December reeds verhoogd zijn van 50 op 75 procent van den omzet in het basisjaar 1939, zullen voor Jan. 1947 nogmaals worden verhoogd en wel tot 100 procent. Specerijen zonder bon. Binnenkort zullen, door een ver beterden aanvoer, peper en noot- muscaat zonder bon verkrijgbaar zijn. Het ligt in de bedoeling voor deze producten maximumprijzen vast te stellen. De aanvoer uit Indië is thans zoodanig, dat binnen afzienbaren tijd aan de normale binnenland- sche behoeften zal kunnen worden voldaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1