Krasse besnoeiing winstmarges noodzakelijk. Tekort aan hout belemmert den wederopbouw ernstig. Het Communisme. De Senaat vergadert, Tegenstelling Amerika Rusland. Export van kaas naar België. Spoedig hout uit Canada? Bij aanhoudend tekort zullen arbeiders wegtrekken. gewapende groepen in griekenland. bieten-campagne in z.-vlaan deren. koudekerke. arnemuiden. De bevolking te passief en te sloom. kruiningen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, VoTst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Ylissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 De geallieerde mogendheden zijn het er over eens, dat het Duitsche volk opnieuw moet wor den opgevoed wil het weer in de gemeenschap der volken kunnen worden opgenomen. Het spreekt vanzelf dat de Kerk hierbij een belangrijke rol kan spelen. De Russische autoriteitan schij nen daar echter anders over te danken. Naar „Je Maintiendrai" weet te melden is sedert ongeveer een maand in de Russische zóne alle godsdienstonderwijs verboden, ter. wijl de preeken in de kerken door de Russische politie gecontroleerd worden, en de predikanten zelfs verplicht zijn op verlangen het manuscript van hun preeken te voren in te leveren. Het onderwijsstelsel tenslotte is sinds September geheel op Russi sche leest geschoeid. Invloed van de ouders is hierbij uitgeschakeld. Hier zien we het Communisme in zijn waren aard. Het it afkeerig van democratie. En tegenover het Chriltendom staat het ondanks de camou flage die den laatsten tijd in ons land wordt toegepast fel vijandig. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 467 PROT^STANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 14 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Dr Beumer herdacht. Prof. Anema geluk- gewentoht. In de Vrijdag gehouden verga dering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter Mr Kranenburg in gevoelvolle bewoordingen wijlen Dr Beumer herdacht. Hij schetste den heer Beumer als een scherpzinnig man, door kneed in het staats- en administra tief recht, ervaren parlementair, een slagvaardig en geestig de bater, een strijdbaar man, maar hoffelijk en principieel, nooit per soonlijk, een man van wien men naar den mensch gesproken nog veel had mogen verwachten. Daarna werd Prof. Anema ge luk gewenscht in verband met zijn 25-jarig lidmaatschap van de Kamer. „Met zijn groote en veelzijdige juridische kennis, zijn rijke er varing, zijn frisschen en kritischen geest heeft hij de problemen, die hier aan de orde worden gesteld ,voor ons helder belicht, vanuit ïijn principieel standpunt uiter aard, maar veelal op geheel eigen wijze. Zijn redevoeringen waren en zijn nog altijd doorwrocht en Wel gedocumenteerd. Wij hebben Veel van hem kunnen leeren, ook als wij 't niet eens waren. Het was en is een geestelijk genot met hem, den hoffelijken en altijd ridder lijken parlementairen strijder, den degen te kruisen". Vervolgens werd behandeld en z. h. s. aangenomen het wetsont werp tot wijziging van de Bevor- deringswet voor de Zeemacht en de Pensioenswet voor de Zee macht. Politiek van waakzaam heid en wantrouwen. Volgens berichten,, welker authenticiteit geen twijfel lijdt, heef{ Averell Harriman, minister Van Handel der V.S. an oud- ambassadeur ts Moskou, tijdens De prije wordt te hoog geacht. Zooals onlangs 1b medegedeeld, is de by het handelsverdrag met België overeengekomen levering van 5000 ton kaas nog niet door gegaan. Do houding van do Belgische regeoring houdt verband met don pry», waartegen wy ouzo kaas wenschon te exporteeren, aldus wordt van bevoogde 2yde mede gedeeld. Onze regeoring stelt zich op het standpunt, dat levering beneden kostprys ongewenscht is. In tegenstelling tot a'ndere landen acht de regeering van België welk land voor den oorlog een van onze grootste kaasafnemers was onzen prijs niet acceptabel en zelfs een aanbod, om naast de hoe veelheid kaas een extra hoe veelheid aardappelen te leve ren, werd niet geaccepteerd. Ten aanzien van den export van het thans vrygekomen kwantum, dat aanvankelyk voor België was bestemd, wordt o.a. gedacht aan een verhoogden uitvoer naar een aantal landen, alsmede naar Ita lië, Noorwegen en Tsjecho-Slowa- ky'e, welke landen onze kaas gaar- no tegen den govraagden prys af nemen. Met verschillende andere landen zyn reeds contracten afge sloten. Frankryk, Zweden en Zwit serland, alsmede een aantal lan den overzee, nemen dit jaar kaas van ons af. Onze kaas is in het buitenland by zonder in tfek en dit artikel is naast gecondenseerde melk, ons belangrijkste zuivel-exportproduct. Onze totale export van kaas ge durende 1946 bedraagt ongeveer 7000 ton, in 1939 was dit kwan tum 52.000 ton. Wy hebben dus ons vooroorlog- sche peil nog lang niet bereikt. Gebrek aan veevoeder en het te kort aan kunstmest voor het gras land vormen o.a. nog belemmerin gen voor een uitbreiding van onzen zuivelexport. een bijeenkomst van functionna- sissen der Amerikaansche de partementen van Oorlog, Marine en Buitenlandsche Zaken het vol- gehde verklaard: „Stalin en de Sovjet/bestuur ders zijn er van overtuigd, dat het kapitalisme en communisme niet in een en dezelfde wereld kunnen voortbestaan. De Sovjets hebben daarom besloten een gedragslijn te volgen, die erop gericht is, met alle middelen de bemoeiingen van Amerika en Groot Brittannië in wereld-politieke kwesties te dwarsboomen. Indien Roosevelt nog zou leven, zou hij geen an dere politiek voeren dan die van Truman en Byrnes nu". Harriman zeide, dat hij per soonlijk ook gedwongen was zijn houding te herzien en momen teel ervan overtuigd was, dat de twee stelsels niet met elkaar in overeenstemming te brengen zijn. „Het dictatoriale autoritaire re giem van de Sovjet-Unie verbiedt alle vrijheden, terwijl het Ameri kaansche regiem de democratische vrijheden erkent. Alleen de poli tiek van Byrnes cn Truman, die gepaard gaat met een groote waakzaamheid en wantrouwen t.a.v. de bedoelingen der Sovjet- regeering, kan uiteindelijk den vrede waarborgen". Wat en wie zit daar daar achter? Waarnemers van de Grieksche regcering cn uit militaire kringen hebben verklaard, dat, volgens de jongste gegevens, de gewapende groepen, die zich verzetten tegen de royalistische regcering, slechts zekere bergachtige gebieden in Noord- cn Midden-Grie kenland onder controle hebben. Een van die gebieden is de streek van Agya op de grens van Thes- salië cn Macedonië, waarin de regeeringstroepen slechts moeilijk kunnen doordringen. De woordvoerder van de Griek sche r'egeering merkte op, dat het zeer moeilijk is de 1000 mijl lange Grieksche grens, in het bijzonder het gedeelte van 150 mijl langs Joego-Slavië, te bewaken. Vol gens bewering zouden de guerilla- strijders over de grens van Joego- Slavië na daar geoefend te zijn, het land binnen komen. De minister van Openbare Vei ligheid zeide: „Wij weten "Waar de gue- rillastrijders hun wapenen, ammunitie, geld en bevel vandaan krijgen, doch het is moeilijk om de wereld hier van met bewijzen te over tuigen. De documenten en dossiers, welke wij over de activiteit der gewapende groepen bezitten, zouden misschien als vervalschingen worden gebrandmerkt, dooh w(J weten, dat ze eoht zUn". Britsche bommenwerper verongelukt. Het Britsche ministerie van Luchtvaart maakt bekend, dat in Noord-Yorkshire een viermotorige bommenwerper van het type Hali fax verongelukt is, waarbij vier leden der bemanning gedood zijn; één lid werd gewond. Dakota in stillen Oceaan verongelukt. De Dakota „Lone Sequence" is neergestort in den Stillen Oceaan, op weg van Honoloeloe naar San Francisco. De piloot telegrafeer de, dat hy het vliegtuig moest laten neerstrijken kvegens onvol doende brandstof om San Fran cisco nog te kunnen halen. Be halve de piloot bevinden zich drie passagiers aan boord van de „Lone Sequence". Een vaartuig van de kustwacht van San Francisco is ylings naar de plaats des onheils vertrokken. De spookbommen boven Zweden. De Zweedsche generale staf heeft in verband met de berichten over spookbommen een communi qué uitgegeven over de op mete oren gelijkende voorwerpen, welke tusschen 1 Mei en 30 September boven Zweden zijn waargenomen. Dit zijn geen projectielen, doch gewone natuurverschijnselen ge weest. De analyse van gevonden stuk ken, die zoogenaamd van uitelkan- der gespatte vliegende bommen afkomstig waren, heeft uitgewe zen, dat het hier gewone cokes of slakken betrof. Het meerendeel van de waarnemingen berust on getwijfeld op astronomische ver schijnselen. dat hij voor de gevolgen in stond, zich niet hebben gemeld. De straffen voor deze deserteurs zullen niet licht zijn. Maar toch doet het vreemd aan, dat dc man die hen op den verkeerden weg en in de gevangenis bracht, weer op vrije voeten is gesteld. KRUIMELTJES De wederopbouw wordt op fret1 oogenblik zeer geremd door het gebrek aan hout. Zelfs heeft het tekort een zoodanigsn omvang aangenomen, dat de geheele we deropbouw op losse schroeven is komen te staan. Met vreugde is I dan ook kennis genomen van de mededeelingen van min. Lieftinck, dat hij een vurig beroep op de i Canadeezen heeft gedaan tijdens zijn laatste reis naar de Nieuwe Wereld, om ons met hout te hel pen en daarbij op spoed heeft aan gedrongen. Dat thans particuliere ondernemers in de gelegenheid worden gesteld, in Canada hout contracten af te sluiten, stemt tot groote voldoening. Het is ook wel hard noodig, dat er groote hoeveelheden hout voor den wederopbouw beschikbaar ko men. Vooral in de geteisterde ge bieden zou het uitblijven van vol doende houtleveranties niet minder dan een ramp beteekenen. Neem als voorbeeld Walcheren. Voor de maand October zou, bij normaal verloop der werk zaamheden een hoeveelheid hout van 2800 kub. m. noodig zijn. Tot heden is echter niet meer dan 300 kub. m. ontvangen, zoodat men wel begrijpt, dat deze toestand niet langer kan duren. Zeker zal I er nog wel iets loskomen in den loop van de maand, maar wie zegt wanneer Met heel deze houtkwestie hangt nauw samen het arbeiders vraagstuk. Een aannemer heeft tenslotte geen filantropisch bedrijf en wanneer hij niet verder kan wegens gebrek aan grondstoffen, ligt het voor de hand, dat hij of zijn personeel moet onslaan of het op een andere plaats, waar het gebrek aan materiaal nog niet zoo ernstig is, zal inzetten. Voor Wal cheren kunnen deze arbeiders dan eigenlijk wel worden afgeschre ven, want jn negen van de tien gevallen zullen ze niet meer terug- keeren. Overigens is het houttekort .niet een specifiek Walchersch pro bleem, want overal in den lande is de houtpositie krap. Niettemin wordt dit tekort in dubbel getrof fen streken ais Walcheren het eerst en het zwaartst van al ge voeld. Wij hopen nu maar, dat de me- dedeeling omtrent de mogelijkheid van houtleverantie uit Canada niet één van de vele beloften is, die nooit in vervulling zijn gegaan, doch dat we vooral ook in de ge troffen gebieden spoedig resul taten van het bezoek van minister Lieftinck mogen merken. DE VLIEGTUIGRAMP TE APELDOORN. Begrafenis van de slachtoffers. Onder enorme belangstelling heeft Vrijdag de begrafenis plaats gehad van de te Apeldoorn om gekomen leerlingen van de Chr. H.B.S. Voorafgegaan door het school bestuur, den directeur, de leeraren en al de leerlingen, volgden 5 platte ieder door twee paarden getrokken wagens met vier onder bloemen bedolven eenvoudige, bruine, houten kisten, geëscor teerd door manschappen der 4e Comp.D. K. G, uit het achter de H.B.S. gelegen kamp. Twee geheel met bloemstukken opgetaste wagens droegen de ove rige bloemenschat. Daarna volg den tal van autoriteiten, w.o. ver tegenwoordigers van H. M. de Koningin en de regeering. Aan den ingang van de nieuwe begraafplaats stond een' haag van padvinders opgesteld. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds P. Visser, Ned. Herv. predikant, den heer M. v. d. Weyst, inspecteur M.O.namens de regeering, Schout bij Nacht, Gauws; de Comm. der Koningin; de burge meester van Apeldoorn, de direc teur der H.B.S., Dr Planque; Ds Karres als voorz. van het schoolbestuur en Ds Timmer Geref, predikant. „Professor" Pootjes. De heer Pootjes uit Hilversum die zich in de wandeling de hoog- leeraarstitel voor zijn naam aan gemeten heeft en die wegens uit lokken van desertie was gearres teerd, is weer op vrije voeten ge steld. Dit bericht wekt eenige verwon dering. Het is bekend, dat sommige voor Indië bestemde soldaten op zijn advies en onder toezegging m Een monument voor gefusil leerde illegale strijders is op het fort Rijnauwen onthuld. Een tram, komende uit Bergen is bij Koedijk met volle vaart op een stilstaande tram gereden. Een militair is gedood enkele an dere passagiers zijn licht gewond. Een hooge functionaris der centrale Chinieesche regeerijng bevestigt, dat nationalistische troepen het communistische bolwerk Kaloan bezet -hebben. m Darmen Kratzenberg, de Luxemburgsche „Quisling" is te Luxemburg terechtgesteld. Bij overeenkomst tusschen het Italiaansch algemeen ver bond van valcvereenigingen en het verbond van industrieele vakvereenigingen zullen de ar beiders 30 pet. loonsverhoogiug krijgen. Er is een ontwerp-overeen- komst tusschen de Zwitsersche regeering en de organisatie der V.N. opgesteld betreffende het gebruik van het voormalige Volkenbondspaleis te Genéve door de V.N. Het schip „Kristina Thor- den" van de ZwedenAmerika- lijn is midden op den Atlanti- schen Oceaan in brand geraakt. Volgens radio Moskou heeft Molotof te Parijs een „lang en vriendschappelijk onderhoud" met Giral, den minister-presi dent van de republikeinsche Spaansche regeering, gehad. Te Washington hebben 5000 employes van in totaal 18 ho tels besloten in staking te gaan, ter verkrijging van loonsver- hooging. Op Hokkaido, het meest noordelijke eiland van Japan, zijn 60.000 mijnwerkers in sta king gegaan. Zij eischen loons- verhooging. Zes personen, onder wie twee vrouwen, kwamen ,om het leven, .toen een vliegtuig van de Braziliaansche luchtmacht, dat aan manoeuvres deelnam, tij dens mist tegen een berg vloog. Volgens een verklaring van het Britsche militaire bestuur bestuur in 'Luitschland heef: op den Sparrenbergtoren te Biele feld, 's morgens na het uitspre ken van de vonnissen te Neu renberg, een, hakenkruisvlag halfstok gehangen. Provincienieuws De conferentie heeft een aantal resoluties aangenomen. In de eer ste geeft zij uitdrukking aan haar vertrouwen, dat dc commissie- generaal er in zal slagen een op lossing te vinden nfèt die consti- tutioucele waarborgen, waarvoor het Koninkrijk de verantwoorde lijkheid kan dragen. De tweedy resolutie zegt o.a.: „De conferentie, Indonesia's recht op zelfstandigheid erken nend, spreekt haar overtuiging uit, dat desondanks een 'voortzetting van de betrekkingen tusschen Ne derland en Indonesië gewenscht is". De toestand op Sumatra. Een correspondent van de „Times" schrijft uit Fort de Koek (Sumatra), dat „de toekomst van dit eiland, het rijkste in Indië, met een bevolking van twaalf mil- lioen zielen, een van de voornaam ste onderwerpen van de thans in .Batavia begonnen besprekingen zal zijn. Ik' heb zoojuist", aldus genoem de correspondent, „een voetreis van 500 mijl gemaakt van Medan door' een bergachtige streek, welke men te Batavia gewoonlijk onrus tig cn gevaarlijk noemt. Overal constateerde ik, dat het republi keinsche bestuur zich daar vestigt zonder teekenen van separatisme en dat de plaatselijke leiders eens gezind achter Sjahrir staan. De revolutie is nog niet zoo ver gevorderd als op Java, doch het stadium van geweld en gistingen onder de bevolking is voorbij. Na een jaar van intensieve pro paganda schijnen de nationalisti sche ideeën tot in de meest af gelegen dorpen te zijn doorge drongen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.03 u., on der 17.48 u. Maan op 20.37 u., onder 13.03 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 15 October: 4.35 u. 2.20 m., 17.00 u. 2.29 m. Het ligt in de bedoeling, dat voortaan iedere week 2 of 3 der gelijke zendingen naar Engeland zullen gaan. De oesters worden alleen in d* maten 0, 00, 000, 0000, afgeno- In Zeeuwsch Vlaanderen is de bieten-campagne thans in vollen gang. Gebrek aan werkkrachten- en de slechte toestand der wegen belemmeren echter den aanvoer. Bovendien zijn de boeren achter met de oogst van aardappelen, uien en boonen en laten die voor gaan bij de bieten, De algemeene verwachting is, dat er volgend jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen, dat een van onze be langrijkste bicten-gebieden is, aanzienlijk minder suikerbieten verbouwd zullen worden en meer graan, omdat de hooge rooiloonen den verbouw van bieten nauwe lijks loonend zou maken en granen niet alleen lagere loonen vragen, maar ook machinaal geoogst kun nen worden. Doodelijk ongeluk. Bij den landbouwer A. H. Dek ker te Othene bij Zaamslag was men Donderdag op het land aan het graandorschen met de machine. De 22-jarige J. P. Rink hout had het ongeluk in de aange koppelde stroopers te vallen, waardoor hij zoo deerlijk werd verwond dat de dood onmiddellijk intrad. Op uitnoodiging van de Oran jevereniging heeft dhr A. den Doolaard een lezing gehouden met lichtbeelden over de droogmaking van Walcheren. Op zeer bevattelijks en vaak humoristische wijze vertelde hij van de moeilijkheden die dit werk hebben meegebracht, en sprak ook van zijn bewondering voor allen, die dit werk met volharding tot een goed einde hebben gebracht. Burg. Dregmans zeide in zijn slotwor rd, dat eerstdaags een col lecte zal gehouden worden voor een gedenkteeken, te plaatsen bij een der dijkgaten. Tevens was hij de tolk van allen toen hij den spreker dank bracht voor het ge- bodene. Ingaande 1 Januari 1947 is be noemd als onderwijzeres aan de School met den Bijbel mej. J, Kazemier te Klazinaveen (Dr.). Donderdagmiddag brak brand uit, in de landbouwers- schuur van den landbouwer J, Cornelisse Nz., welke tot den grond toe afbrande. Alleen eenig Maarschalk Smuts bracht Donderdag een bezoek aan den geboorte grond van zyn voorouders, Zeeland. Zyn aankomst te Goes. Tijdens een persconferentie te 's-Gravenhage gaf Prof. Brouwers, directeur-generaal voor de prijzen, een uitvoe rige uiteenzetting over de prijspolitiek, die ten doel heeft de bestrijding van een opkomende inflatie onmid dellijk na de bevrijding, ver hooging van de welvaart en herstelling van het evenwicht tusschen loonen en prijzen. Sprekende over de verlaging yan de handelsmarges zeide Prof. Brouwers, dat een krasse besnoeiing noodzakelijk is. Als gevolg van de verlaging der handelsmarges zullen de prijzen in de verschillende be drijfstakken niet onaanzienlijk omlaag gaan, Het ligt in de bedoeling den consumentenprijzen met 19 pet. omlaag te brengen. Hieruit yolgt, dat d- winstmarges yan den detail- en den groothandel aanzienlijk, omlaag moeten. Met nadruk wees prof. Brou wers op het feit, dat zonder ojverleg geen prijzen worden vastgesteld. Het ligt niet in de bedoeling het bedrijfsleven „den nek om te draaien", maar wij moeten allen in Nederland be seffen, dat wij arm zijn gewor den. Gezamenlijk moet door al len worden bijgedragen, om tot welvaart te komen. In verband hiermee werd op gemerkt, dat in toenemende mate in het bedryfsleven de neiging bestaat, het bestaande prijspeil via onderlinge afspra ken te handhaven. Spr. noemde dit funest. Het is reeds voorgekomen, dat fabrikanten, die lager kun nen verkoopen, dan tegen het bestaande prijspeil, van de zijde der vakgroepen werden ge dreigd niet onthouding van grondstoffen Hiertegen zai zeer krachtig worden opgetreden. Een bedroevend verschijnsel noemde Vlij het, dat de prijzen van vrijgegeven artikelen toch nog, soms tot 40 pet. toe, te hoog worden vastgesteld. Ver der wordt ook gezwendeld met kwaliteit. Goederen van min dere kwaliteit worden vaak be rekend op een prijspeil, dat geldt voor goederen van een hooger prijsklasse. Vooral dit misbruik is ontstellend groot. Met kracht zal worden nage streefd deze ongezonde ver schijnselen onder de knie te krijgen. Het speet Prof. Brpuwers te moeten constateere'n, dat de bevolking tot dusverre wat betreft de prijzenpolitiek veel te passief en te sloom is geweest. Niet de prijs- beheersching, maar het pu bliek moet in eerste instantie optreden, Japansche psyohoiogie. Een ex-geïnterneerde schrqft aan „Nederland in Oorlogstijd": Het was verboden geld mede to nemen op corvee: een jongeman steekt in ieder oor een kwartje. Bij het aantreden voor inspectie door Jan de Mepper, ziet bedoelde Jap een kwartje zitten en geeft een harde klap, tegen het smokke lend oor, waardoor het kwartje I in het andere oor er uitvliegt. De Jap wordt bleek en laat on middellijk een dokter komen, om na te zien, hoe het mogelijk was, dat gelstuk dat hij door den man z'n oor heeft geslagen, er door het andere oor weer uit kwam. De dokter bleef ernstig en de smokkelaar vrij van corvee. T i Kerk en Zending,, Ned. Herv. Kerk. Drietal te Borculo, J, v. d. Meiden, te Noordbroek, A. Landstra te Diepenheim en R. Riphaagen te Zutphen. Beroepen te Vlaardingen (vac, G. Lans), W. J. Kolkert te Schalkwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Oud-Beijerland, C. L. Ruben te Zevenhoven; te Rotterdam-Zuid (2c maal), G. W. Ryksen te Almelo; te Haam stede, -D. van Swighem, evang. pred. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Monster, W. C. P. den Boer te Den Bommel. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Ulrum, F. Mul_ fe Haarlemmermeer (O.Z.). Bedankt voor Kornhorn, J. Meesit,er te Brouwershaven. Geref. Gemeenten. Beroepen te Moercapelle, T. Dorresteyn te Opheusden. ONGEVALLEN VAN MILITAIREN. In antwoord op gestelde vra gen deelde minister Fièvez mede; Gedurende het laatste half jaar hebben 487 ongelukken met militairen plaats gehad, inbegrepen ongelukken tij dens verlof. Dat is minder dan 1 pet. per jaar, verkeers- en sportongevallen meege rekend. 'Van de 487 ongevallen waren er 52 met doodelyken afloop. 10 personen zyn blyvend invalide; 89 zyn nog in behandeling en 836 zyn volledig hersteld. 49 ongeval len geschiedden door vuurwape nen, 16 door handgranaten en 80 door landmynen en munitie. Van de laatste 85 ongevallen waren ar 17 met doodelyken afloop; 7 per sonen zyn blijvend invalide, 28 zyn nog in behandeling, dé rest ia volledig hersteld. In het halve jaar zyn 880 dienstongevallen geschied, waar van 22 met doodelyken afloop; 6 personen bleven invalide, 66 zijn nog in behandeling; 286 zyn her steld. Ouder deze 380 gevallen zyn mede betrokken veel sport- en ver keersongevallen. In deze groep waren 69 ongevallen met vuur wapenen en landmynen. Vele gevallen zyn te wyteil aan eigen schuld, anderen zyn ont staan door h»t niet opvolgan va* order». vee kon nog worden gered, terwijl de brandweer er iq slaagde de aan grenzende woningen, die ernstig gevaar liepen' door den ongunsti- gen wind, te behouden. Het spelen met lucifers door kinderen schijnt hieraan niet vreemd te zijn. De klapbank opgeruimd. Sedert menschcnheugcnis heeft op de driesprong Eintje de Rondte -Slagveldstraat-Nicuwe Voorzou- te een driehoekige bank gestaan, met in het midden een kastanje boom, latgr een gaslantaarn. Deze laatste is nu weggenomen en te vens zijn de resten van de bank, die geheel in verval was, opge ruimd de bank heeft een heele geschiedenis. Ze was van een ver- ecniging, zoohls die vroeger op de meeste dorpen bestond onder den naam van „de jonge jongers" die hier sedert lang niet meer bestaat, doch vroeger veel van zich deed spreken. Er zou veal van deze vereeniging te vertellen zijn, doch om bij de klapband te blijven, 't is bekend, dat de bank tegen dat het Kruiningsche Kermis werd zoo- noodig geschilderd, met rood, wit en blauwe banden afgezet en de driehoek van nieuwe schelpjes voorzien werd. De le kermisdag werd des Zaterdagsavonds met muziek (een harmonika) een vlag door de zingende leden in den boom gebracht en den volgenden Zaterdagavond er weer uitgehaald. Met de bank is weer een stukje historie verdwenen. YERSEKE. De eerste oesters naar Engeland. Zaterdag zijn de eerste 50.000 oesters naar Engeland vervoerd. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot Maandagavond. Meest geheel bewolkt, geen neerslag van beteekenis, weinig verandering in temperatuur, zwak. ke en later matige wind tusschea West en Noord. Laatste Berichten. Notarisbenoeming. By K.B. van 3 Oct. is benoemd tot notaris te Ylissingen da heer J. L, Verhagen, thans waar nemend het kantoor van notaris Paap, Do heer Verhagen is mede door zyn voorzitterschap der Stichting Nieuw Walcheren on zyn actio voor de Soheldemonden een in breeden kring bekendo fi guur. By K.B. is bepaald, dat do va cature van notaris te Middelburg, opengevallen door hot overlyden van W. Hioolen, niet zal worden vervuld. Vliegramp bij Rabat. Zestien dooden. Zestien inzittenden van oen J.U. 52 transportvliegtuig zyn om het loven gekomen, toon dit vliegtuig to Gefrou by Rabat (N,-Afrika) neer stortte. De wapenstilstands besprekingen. Uit betrouwbare bron wordt vornomen, dat do wapenstilstands besprekingen te Batavia vandaag hervat zullen woiden, waarna de plenaire zitting met de volledige delegaties plaats zal vinden, EVACUEE'S AANGEKOMEN. Zaterdag is weer een trein met 722 evacuee's uit het binnenland te Batavia aangekomen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1