Van het Parlement. Lectuur m de kazernes BESTRIJDING WONINGTEKORT. aan boord van de Verantwoordelijk heidsbesef. DARDANELLEN-VRAAGSTUK. Bijbelkennis Soekarno was geen collaborateur. Apeldoorn rouwt. Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart. in mme. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walatr, 33, Tel. 168; Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswyckstr. Tel. 2052 De door minister Lieftinek ver kondigde theorie omtrent het rent meesterschap, hebben wij als in strijd mat Gods Woord afge wezen, De eigenaars zijn geen rent meesters van den Staat aan wie zij verantwoording hebben af te leggen en die hen geheel of ge deeltelijk van hun functie zou kunnen ontslaan. Hieruit volgt echter niït, dat het bezit heilig zou zijn en on aantastbaar. Dat de bezitter ge heel naar willekeur over zijn eigendom zou kunnen beschikken. Minister Lieftinek, die geheel ten onrechte de heeren Pollema en Rip beschuldigde, dat zij der gelijke theorieën zouden huldigen, wees er volkomen terecht op, lat wij het bezit hebben te zien als een rentmeesterschap. Een bezitter is een rentmeester, niet van den Staat, maar in veel hoogeren en dieperen zin. De mensen wie hij dan ook zij heeft niets, dat. hij niet heeft ontvangen. De mensch die van die goede ren dezer aarde een grooter of kleiner deel zich zag toebetrouwd is geen absolute bezitter, maar slechts een beheerder, een rent meester, die van zijn beheer reke ning en verantwor rding zal heb ben te doen. De mensch slechts een rentmeester. Maar nu moeten we dit slechts niet in verkeerden zin verstaan als zou het dus eigen lijk van ondergeschikte beteekenis zijn. Het rentmeesterschap van God brengt zware verantwoordelijk heid mee. Want wie rentmeester is, is dienaar. Hij heeft naar het bevel van zijn Meester als een goed rentmeester zijn plicht te doen. Wij zouden het zoo kunnen zeg gen: hij moet weten dat God zijn boekhouding controleert. En ook hier geldt, dat van wie veel heeft, ook veel geëischt zal worden. Met hét afwijzen van verkeerde theorieën zijn we dus niet klaar,. Dat is tenslotte goedkoop. Wij moeten positieve eischen stellen en ons afvragen of wij in ons leven en handelen aan die positieve eischen beantwoorden. Hiermee is echter niet alles ge zegd. Het zou voor de grocte massa wel gemakkelijk zijn als het rent meesterschap alleen betrekking had op het bezit van geld en goed. Maar zoo is het niet. Het geldt over heel dè linie. Van alle gaven en krachten. Voor den kapitalist en den pro letariër, voor den patroon en den arbeider, onontwikkelden en ge leerden, voor ouden en jongen. Alle.bezit, in welken vorm dan ook en hoe gering misschien ook, brengt zijn eigen verantwoorde lijkheid mee. Wie de gaven en krachten hem geschonken, misbruikt of ook niet gebruikt, wie niet woekert met de hem toevertrouwde talenten, is niet minder in overtreding dan de gierigaard of de verkwister, die van zijn geld zijn' god maakt. Jonge menschen, die hun fris- sche krachten, „het leven hun ge schonken nog jong, nog rijk, nog schoon", gebruiken om zichzelf of de wereld te dienen, inplaats van heel hun levên te stellen in den dienst van God, zullen moeten verstaan, dat zij zijn ontrouwe rentmeesters. Terecht is de opmerking ge maakt, dat het voor den mensch niet zoo geruststellend is, dat hij geen rentmeester is van den Staat, maar van God. Wanneer wij onder den indruk daarvan leven, dan zal er voor het mcnschelijk geslacht weer een toekomst zijn. Want groot is het loon, dat er ligt in het houden van Gods ge boden, in het dienen van God, voor het persoonlijke leven, maar ook voor de samenleving. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 466 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 12 October 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.u., onder 17.52 u. Maan op 19.21 u., onder 10.14 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 13 October: 3.13 u. 2.42 m., 15.28 u. 2.39 m. GEHEIME PARTIJ IN BERLIJN? Volgens de „Berliner Zeitung" het in de Sovjet-Russische zóne van Berlijn verschijnend blad houdt een „geheime reactionnaire partij regelmatig bijeenkomsten en werft ex-leden van de „Hitler- jugend" voor haar jeugdvereni ging- De partij noemt zich „Vrije Conservatieve Democratische Rijkspartij", waarschijnlijk om haar ware doelstellingen te ver hullen, aldus het blad. Naar ver luidt houdt deze partij zich „een zoo spoedig mogelijke terugkeer van de monarchie" als doel voor oogen. BERECHTING OORLOGSMISDADIGERS. In Europa, aldus bericht de commissie der V.N. voor de oor logsmisdaden, zijn reeds meer dan 700 oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld. Van de 1018 verdachten, berecht door Amerika, Engeland of Frankrijk, kregen 392 de dood straf, 438 werden tot gevangenis straf veroordeeld- en 188 kwamen vrij. In het Verre Oosten werden van de 1120 verdachten, 240 vrij gesproken, 554 gevangen gezet en 326 ter dood veroordeeld. Geen Russische bases op Turkschen bodem. Volgens betrouwbare diplo matieke kringen te Washing ton heeft de Turksche regee ring een krachtig en uitge breid antwoord opgesteld op de laatste Sowjetnota, waar in de gemeenschappelijke verdediging van de Turksche zeeëngten (Dardanellen en Bosporus) wordt voorgesteld. Naar men te Washington ver neemt beteekent het Turksche antwoord een duidelijke bevesti ging van het reeds ingenomen Turksche standpunt en is het een echo van de Engelsche en Arne- rikaansche opvatting, dat men be reid is bilaterale besprekingen over de Dardanellen te voeren, maar dat men over een wijziging van het verdrag van Montreux (over het recht van doortocht door zeeëngten) alleen op een alge- m e e n e conferentie, waarop alle belanghebbende partijen vertegenwoordigd zijn, wil onder handelen. Het antwoord verwerpt even eens elk voorstel om Russische militaire bases op Turkschen bo dem te vestigen. Telkens weer blijkt welk een ontstellend tekort er is aan Bij belkennis, zelfs in z.g, intellec- tueele kringen. Bij den dienst ter herdenking van de bij het vliegongeval te Apeldoorn omgekomen scholie ren was ook een correspondent van, het A.N.P. aanwezig. Toch zeker niet de eerste de beste. Niet iedereen is toch in staat de pers van voorlichting te dienen. Welnu deze correspondent meldt o.m., dat ds Karres aan het begin van den dienst de Klaagliederen van Jeremia en de brieven van Paulus las. Een kind begrijpt, dat1 gele zen is een gedeelte uit de Klaagliederen en uit een van de brieven van Paulus. Maar tot dezen voorlichter van de publieke opinie is de dwaasheid van wat hij schrijft, niet doorgedrongen. Valsche suikerbonnen. Door den distributiedienst te Alkmaar zjjn 150 valsche suiker- bonnen, afkomstig van een be kenden zwarten handelaar, in bè-1 slag genomen. A.R. jeugdmeeting te Utrecht. Voor de jeugdmeeting der A.R. Partij, die Dinsdag a.s. in het gebouw Tivoli te Utrecht, zal worden gehouden, blijkt bij de aangesloten clubs groote be langstelling te bestaan. Zij wordt voorafgegaan door een huishoudelijke vergadering, waarin de goedkeuring van het reglement plaats heeft en het bestuur wordt gevormd. De meeting zelf zal Dinsdag morgen om 11 uur aanvangen. Na de opening zal de installa tie van den nieuwen voorzitter plaats hebben. Ds M. de Goede, te Utrecht, spreekt over; „Na den slag". Het slotwoord wordt gesproken door mej. dr G. H. J. v. d. Molen te Aerdenhout. Het programma wordt afge wisseld door fluit'solo's van P. van Hurk, zang van den heer Beeuwkes te Utrecht, en de clamatie van ds J. C. Hagen te Zwijndrecht, De Chr.-Hist. Unie. Het bestuur der Unie is thans als volgt samengesteld: Voorz. H. W. Tilanus, Den Haag; Secr.mr H. K. J. Beernink, Rijswijk (Z.H.)penningm. mr dr J. van Bjftggen te Heem stede; vice-voorz.prof. dr J. de Zwaan te Leiden; 2e secr.- penningm.G. Maatjes, Den Haag. LedenH. van Boeyen-, Voorburg; E. Kamphuis, Koot wijkerbroek; D. J. Mellema, Nieuw Scheemda; prof. dr G. C. van Niftrik te Zeist. In een gehouden bestuurs vergadering werd besloten met kracht de organisatie van de „Vereeniging van C.H.-leden van gemeentebesturen in Ne derland" weder ter hand te ne men. Aan de heeren, H. M. Martens te Nunspeet en K. van Diepeningen te Leiderdorp zal worden gevraagd voortoopig op te treden als voorzitter en secretaris der landelijke ver eeniging, welke op 6 Jan. a.s. te Utrecht bijeen hoopt te komen. De soc.-econ. commissie werd aangevuld door de benoeming van mevr. mr dr P. M. Fran ken—Van Driel te Amsterdam; de commissie tot herziening van het programma van begin selen door die van mr J. Schmal te Voorburg. Dienstplichtvoorzieningen. Het ontwerp aangenomen. Bij dc behandeling van het ontwerp-Dienstplichtvoorzieningcn werd nog het woord gevoerd door den heer Tilanus (C.li.) die verklaarde geen reden te nebben den ministers zijn vertrouwen niet te schenken. Hij acht het een heele prestatie, dat hev gelukt is een divisie naar Indië <c zenden, ondanks de vele moeilijkheden. De heer van Dis (S.G.P.) drong aan op een behoorlijke ver goeding voor de achterblijvenden der dienstplichtigen. Voorts acht hij het gewenscht, dat de militai ren goed op de hoogte worden ge steld van de gevaren, die hen be- dreigen.Tooneel en dans voor de soldaten zou spr. willen verbieden. Hij verzet zich tegen den vacci- natie-dwang, welke op dienst plichtigen is uitgeoefend. Door den heer R u y s de Beerenbrouck (K.V.P.) werd een amendement voorgesteld, dat bedoelt, tegemoet te komen aan constitutioneele bezwaren tegen de wijze waarop de onder havige aangelegenheid in het wetsontwerp is geregeld. In afwijking van het voorge stelde in het wetsontwerp wil het amendement voorzieningen laten treffen bij algemeene maatregelen van bestuur, waaromtrent dan binnen 14 dagen na afkondiging een voorstel tot bekrachtiging aan de Staten-Generaal zal gedaan v/orden. Dit amendement werd, na dat de minister verklaard had daartegen geen bezwaar te hebben, met 53 tegen 12 stemmen aangenomen. Bij de beantwoording van de sprekers merkte de minister van Oorlog allereerst op, dat aan het opheffen der herkeuringsraden niet gedacht kan worden. Het keuren is dusdanig belang rijk, dat geen genoegen genomen kan worden met het mindere. Men is verplicht de keuringen zoó goed mogelijk te doen geschieden. Met de keuring mag z.i. niet gemar chandeerd worden en een verwijt van perfectionisme bij de keuring moet hij afwijzen. Vrijstellingen mogen niet het karakter van willekeur krijgen; daarvoor zullen normen moeten worden vastgesteld. Als de vier „bezettingslichtin gen" ook waren opgeroepen, zou het stelsel der vrijstellingen wat ruimer toegepast kunnen zijn. Maar in verband met het daaraan verbonden werk, was het onmo gelijk. In 1947 heeft men de handen wat vrij. Dan zal de lichting 1944 aan de beurt komen, waaruit ver moedelijk slechts eenige speciale menschen genomen zullen worden. De minister deelde voorts mede, dat hij opdracht heeft gegeven alle zuiveringsgevallen nog eens onder de loupe te nemen. De lichte gevallen wil hij niet uitsluiten; VOOR DEN ZONDAG de zware gevallen zullen tevens bezien worden. De „lammelingen" zou hij als gewoon dienstplichtige naar Indië willen zenden, omdat zij getoond hebben niet waard te zijn reserve-officier te blijven. Het verbod van de Communis tische bladen in de kazernes, vindt zijn oorzaak in de daarin ver schenen opruiende artikelen. Het ontwerp werd daarna aan genomen met 57 tegen 8 stem men, die van de Communisten. Veldmaarschalk Smuts, die een kort bezoek aan ons land brengt, gebruikte ten paleize Soestdijk de lunch met de Koninklijke familie. De maarschalk verlaat het paleis, uitgeleide gedaan door Z. K. H. Prins Bernhard. Op vragen van den heer L o - g e m a n n betreffende het weren van dagbladen van de P. v. d. A. uit militaire canti- nes heeft de minister van Oor log geantwoord, dat hem slechts één geval bekend is, waarin een dagblad van de P. v. d. A. uit een militaire can- tine is geweerd. Deze order is intusschen weer ingetrokken. Ik ben van meening, aldus de minister, dat het weren uit de kazernes van algemeen in den lande gelezen dagbladen, die bepaalde deeleu van de Neder- landsche publieke opinie verte genwoordigen, in het algemeen niet juist is en ook niet steeds het beoogde effect zal hebben. De ontzettende ramp van Apeldoorn ia thana alom het onderwerp van gesprek, Een weeklage wordt gehoord, nu zoovele gezinnen in rouw wer den gedompeld. Een onverant woordelijk spel m de lucht brengt zgo maar in één mo ment de grootste smart. Dit „kwnststukje in de lucht" met den vreeselijken afloop, is toch wpl een zeer bedenkelijke uiting van de los zinnigheid, waaronder het leven in onze dagen lijdt. Een ongeluk werd het, maar een onverantwoordelijk gedoe was het, en zou het geweest zijn, zelfs wanneer de afloop min der ellendig was geweest. God heeft het leven den mensch niet toevertrouwd, op dat hij het ownoodig in de waagschaal zal stellen. En zeker heeft ieder mensch den duren plioht, bij al zijn daden er op te letten, in hoever hij daarmee een ander in gevaar brengt. Hij moet zioh verant woordelijk weten voor alles, wat hij doet, omdat hij straks ook rekenschap zal afleggen van zijn daden, niet voor een aardsch tribunaal, maar voor den hemelschen Éechter. Daarom is het woord, door Job gesproken, voor ons allen waard, om overwogen te wor den. Ziet Hij niet mijn nepen? Gods oog speurt door het heelal, en richt zioh vooral op den mensch, als Zijn beeld drager geschapen. De mensch zal de gelijkenis des onzien- lijken Gods vertoonen. Ook in deze wereld, die door de schuld van den zondaar onder den toom Gods is gekomen. Daat heeft God de openbaring Zijner genade voor gegeven, om dit mogelijk te maken. Indien iemand in Clvristus Jezus is, die is een nieuw schepsel. Bij het geven van die gave ziet de Heere toe, of nu de mensch komt tot het door Hem gewilde leven, waarin 't schepsel voor God verant woord is. Onder dien indruk moeten wij leven, arbeiden, genieten, kruisdragen. Altijd is 'tspeu- Ziet Hij niet mijn wegent Job SI :4a. rend oog Gods op ons gesla gen. Zelfs dringt die blik door tot in de wereld van ons hart, en Hij keurt ook onte plannen. Beware dit ons voor onbe raden stappen, voor het toe geven aan begeerten, waardoor n>tj voor den Heere met schuld worden beladen, 't Leven is geen „kans", die iemand krijgt, om wat te „wagen", maar, het is een dienst, die volbracht moet worden tot zegen voor een ander, tot eer van GodI En daarnaar zult gij geoor deeld worden. Ziet nij niet mijne wegen...t Stel V voor dit woord, tel kens als de dag begint. Solvrijf het uit, en geef het door in onze dagen. Breng uzelf In elkander toch tot besef van verantwoordelijkheid. En, geef uw leven over aan Hem, Die het alléén kan redden van alle kwaad, terwijl gij het in de stilte voor Hem uitspreekt: zie of bij mij een schadelijke weg zij, en leid mij op den eeuwigen weg. G. C. St. Woningbouw door particulieren. Naar aanleiding van door den heer Kraayvanger gestelde vragen heeft de minister van Openbare Werken o.m. geantwoord, dat een financiëele regeling is te verwachten, die het bouwen van wonin gen door particulieren mogelijk maakt. Deze regeling kan binnen enkele weken worden tege moet gezien. Op de vraag of, indien er nu reeds zulk een regeling ware ge weest, o.a. alleen reeds te Rotterdam meer dan 1000 woningen in aanbouw zouden zijn geweest, luidde het antwoord ontkennend. Immers, het aantal woningen, dat in 1946 en volgende jaren zal kunnen worden gebouwd, hangt in de eerste plaats af van de hoeveelheden materialen en de aantallen bouwvakarbeiders, welke in het raam van het bouwplan van die jaren voor den woningbouw beschikbaar zullen kunnen worden gesteld. Hij deed alleen maar alsof Een aangrijpende plechtigheid. In de Groote Kerk te Apeldoorn is Donderdagavond een rouw dienst gehouden voor de familie van de bij de ramp omgekomen en voor leerlingen van de Chris telijke H.B.S. en hun ouders, als ook voor allen, die door hulp of anderszins bij de ramp betrokken zijn geweest. In deze aangrijpende plechtig heid werd het woord gevoerd door Ds J. J. C. Karris, voorzitter van het schoolbestuur en den directeur der H.B.S. Dr F. A. de Planque, die er o.a. op wees hoe blij de leerlingen waren, toen zij na jaren van ballingschap weer de eigen school betraden. En toen kwajn de plotselinge ramp. „Wij hebben medegeleefd met de arme jongens, die hun vreeselijke pijnen met zooveel ge duld en moed hebben gedragen. Met de moeders, die zich moedig en dapper hielden voor hun kin deren, om haar smart te verber gen. Drie middagen hebben wij alle ouders bezocht en geloof mij, die tochten waren heel zwaar. Maar toch hebben wij daarbij veel moois ontmoet. Woensdagavond", zoo deelde spr. mede, „is ook Marijke Chris- tern de zuster van den piloot, bij mij geweest". „Ik zou graag een blijk van medeleven zenden", zoo zeide zij. Toen ik haar vertelde, dat ik voor u het woord zou voe ren en dan haar deelnemingaan u zou overbrengen antwoordde zij, „Als u dat zou willen doen, zou u mijn broer en mij een innige voldoening schenken". Dr de Planque verhaalde nog van de zelfopoffering van den leeraar Dobbenga, een kinder vriend bij uitnemendheid. Op zijn bed zeide deze „was ik maar heen gegaan en waren de kinderen maar gered". Verder werd nog gesproken door Ds J. R. Goris godsdienst leeraar der H.B.S. Met het zingen van: „Blijf bij mij Heer, want de avond is nabij", werd de dienst beëindigd. Zóó heeft Soekarno het voor gesteld, dezer dagen. Hij was heelemaal geen Jap- Intussc'hen is het de plicht penknecht. Deed alleen maar der commandanten uit de mi- alsof, "in 't belang van de Indo- litaire gebouwen te weren alle nesische bevolking, geschriften, welke ondermij- Heel onschuldig nietwaar? nend zijn voor de tucht, het Alleen, er zijn zoo enkele gezag of de moraliteit, alsmede feiten. En feiten liegen die, welke een beleedigenden of niet. opruienden inhoud hebben. De „N. L. Crt." noemt er een paar. GRANATEN OVER HET GRENSGEBIED. In ,1942 g^urende vier x,.. maanden voor de Japanners Donderdag werden te Nijmegen werkzaam geweest bii de Ja mt Oostelijke richting weer zulke pansohe eenheden te Fort de hevige ontploffingen waargeno- k 1g43 b|j den Ja an„ men, dat de ruiten ervan trilden. h kejzer te Tokio ont. Naar wij vernemen zijn er de boden, a|waar hem „voor goe- laatste dagen weer verschillende de di^nsten den japanners granaten, vermoedelijk afkomstig bewezen" een hooge onder uit het Reichswald, over de om- sche|ding' werd ujtqereikt. geving van Gennep en Groesbeek N ter|jgkeer b*noemd gckomen' tot adviseur van het Japan- scbe dep, van Algemeene Veldmaarschalk Smuts. z.?ke" ,te Batavia, m 1944 A zijn befaamde toespraak op Ontvangst door de Koningsplein te Batavia: Staterx-Generaal. „Leven met Nippon of ster- Gisteren is veldmaarschalk ven met Nippon Smuts door het parlement ontvan- gen, En dan o.a. een hekend Een groot aantal civiele en mi- Paatje waarop Soekarno staat litaire autoriteiten was hierbij afgebeeld als soldaat van het aanwezig. Japansche leger, terwijl hij voor Het aantal Kamerleden, dat de «n andere hooge Jap het ontvangst bijwoonde, was niet geweer presenteert, groot, j Iedereen begrijpt; dat heeft Namens de verecnigde vergadc- met collaboratie niets te ring werd veldmaarschalk Smuts maken. toegesproken door den voorzitter 1 E'1 men begrijpt ook, dat van der Eerste Kamer Prof. Dr Kra nenburg, die er op wees, dat de heer Smuts steeds op een scher pen post heeft gestaan „voor het regtsgenootschap der volken". Deze rede werd door den veld maarschalk beantwoord. Daarna heeft hij in de ambts woning van den minister van Bui- tenlandsche Zaken, baron van Mook en Schermerhorn, niet het minste bezwaar kunnen hebben, om via Sjahrir met Soekarno te onderhandelen. Boetzelaar van Oosterhout, aan gezeten aan een dejeuner, dat door dezen minister aan den veldmaar schalk werd aangeboden. u Gistermorgen heeft de Baad voor de Scheepvaart uitspraak gedaan inzake een ontploffing aan boord van het stoomschip „Meerkerk" nabq Westkapelle, op 16 Juni 1946. De Baad was van oordeel, dat met stelligheid kan worden aangenomen, dat de „Meerkerk" door een inijnontploffing is getroffen, doch dat niet met zekerheid vastgesteld is kunnen worden, of het vaartuig zich toen binnen, dan wel buiten de veilige vaargeul bevond. Op grond van verschillende overwegingen komt de Baad tot de conclusie, dat deze scheepsramp een gevolg is van oen samen loop van ongelukkige omstandigheden, meerendeels buiten het beleid van den kapitein liggende. De Baad beschouwt het als een tekortkoming, dat de kapitein geen «loepenrol heeft gehouden bij vertrek van Botterdam, doch ziet in dat verzuim, rekening houdende met den goeden naam waarin h(j zioh mag verheugen, geen grond een disoiplinairen maatregel tegen hem te nemen. NOG GEEN MARGARINE OP DEN BOTERBON. Onlangs heeft de minister-pre sident, in verband met de aankon diging van een verhooging van den prijs voor boter, medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, op de boterbonnen desgewenscht margarine te verstrekken. Mef nadruk werd daarbij echter ver meld, dat deriuargarinegrondstof- fenpositie deze keuze mogelijk zal moeten maken. Dit blijkt thans nog niet mogelijk te zijn. Het blijft derhalve tot nader aankondiging verboden om op de boterbonnen margarine af te leve ren. WINTERPRIJZEN KAAS. Door de bedrijfschap Zuivel te 's-Gravenhage wordt medege deeld, dat met ingang van 6 Oct. a.s. de prijzen van kaas zijn ge wijzigd. Dit beteekent dat alle maxi mumprijzen van kaas, uitgezon derd smeerkaas en korstlooze kaas zijn verhoogd met 25 et. per kg. SCHOENENBONNEN MET ANDER PANTOGRAM Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 1 October j.l. nieuwe bonnen voor gewone schoenen, werkschoenen en mijnwerkschoe nen in gebruik zijn genomen. Deze bonnen zijn uitgevoerd in dezelfde kleur als de oude, doch met een ander pantogram. De oude bon nen blijven tot nader order geldig. Naar een wapenstilstand? Volgons oen bericht uit Batavia in do „New York Times" zag hot er Dinsdagavond naar uit, dat ioder oogenblik eon wapenstilstand kon intreden. Hooggeplaatste krin gen waren hoopvoller gestemd dan ooit over de staking der gevechten. Er werd nog aan toege voegd: „Het is van zeer veel beteekenis, dat Prof. Scher merhorn Maandag op de ple naire zitting zeide, dat de huidige besprekingen gevoerd worden tusschen de Neder- landsche regeering en de In donesische republiek. Later noemde hij Sjahrir minister president van de republiek waarmede in woorden het bestaan van de republiek als zoodanig erkend wordt". Nader wordt gemeld, dat de wapenstilstand-besprekingen zjjn uitgesteld. rijkswerkinrichting. Johannes den Dekker, Chauffeur te Middelburg, 2 jaar gev. straf met aftrek sedert 12 Juli 1945. Ludwig K. Vink, Land bouwer te Hulst, 3 jaar gev. straf met aftrek sedert 21 Juni 1945, straf te ondergaan in rijkswerk inrichting. Jan Pieterse, los-werkman te Middelburg, 2% jaar gev. straf met aftrek sedert, 25 Juni 1945. Hector O. Meeusen, Café houder te Temeuzen, 6 jaar gev. straf met aftrek sedert 10 Mei 1945 en verlof tot instellen van beroep in cassatie. BIJZONDER GERECHTS HOF TE MIDDELBURG. Uitspraken 11 Oct. 1946. Maria J. de Cock, zonder beroep, St.-Jansteen, 15 jaar gevangenisstraf met aftrek 6edert 1 Jui 1945, levenslang ontz. rechten en toestemming beroep In cassatie. Anthonie J. Maas, Tim merman te Domburg, 3% jaar ge vang. 'straf met aftrek sedert 11 Juni 1945, straf te ondergaan in Benoemingen. Bij K.B. zijn benoemd: te re kenen van 1 Nov. 1944, tot dijk graaf van het waterschap de Ver ecnigde Polders van Ossenisse, P. J. Perdaen, te Vogelwaarde en is aan E. P. M. Verdurmen te Vo gelwaarde op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van dit waterschap. Met ingang van 19 December 1946, tot dijkgraaf van den Wes- terlandpolder M. Janse te Wol- faartsdijk; tot dijkgraaf van de Kieine-Molenpoider J. A. van Damme te Grauw en Langendam. SCHEEPVAART- BERICHTEN. Aangekomen te Vlissingen 10 Oct.: m.s. „Dern" van Ant werpen. Van Vlissingen vertrokken: 10 Oct.m.s. „Audacia" naar Sta. vanger. Gepasseerd naar Antwerpen 10 Oct.; m.s. „Zuidland" van Aberdeen; m.s. „Oranjefontein" van Rotterdam; m.s. „Ino" van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen 10 Oct.m.s. „Eemshorn" naar Londen. 11 Oct.: m.s. „Brinda" naar zee. DE BILT ZEGT: Aanvankelijk over het grootste gedeelte van het land geen neer slag van beteekenis, kil weer, zwakke of matige Noord-Weste lijke of Westelijke wind. Laatste Berichten» Het vertrek van Veldmaar schalk Smuts. Veldmaarschalk Smuts zal he denochtend om 9.30 uur van het kasteel „Oud Wassenaar" bij den Haag vertrekken, om zich naar het militaire vliegveld Valkenburg te begeven, waar een eerewacht en een militaire kapel hem zal op wachten. De Veldmaarschalk, die in militair uniform zal zijn ge kleed, zal op zijn tocht naar Val kenburg door een escorte mare chaussee worden begeleid. Engelsch stoomschip bij Borssele gestrand. Het Engelsche stoomschip „Hubert" bestemd voor Antwer pen is bij Borssele gestrand. Sleepbooten uit Vlissingen en Terneuzen zijn ter assistentie uit gevaren. Nadere gegevens ontbre ken nog. Landingsboot bij Westkapelle verdwenen. Een van de landingsbooten bij Westkapelle, die bij de landing der geallieerden op Walcheren in 1944 verloren ging, en dezen zo mer veel belangstelling trok van toeristen, is Donderdag door den stroom van de kust weggeslagen en in zee verdwenen. H. Ms. „van Galen". H. Ms. Torpedobootjager „Van Galen", die oorspronkelijk in No vember uit Nederlandsch-Indië naar Nederland zou vertrekken, zal eerst in Januari a.s. den terug tocht aanvaarden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1