Nederland en de Vergadering der V.N. Misleidende Indonesische propaganda. WAT OP DEN BON? Georganiseerd spaarsysteem. De vliegtuigramp te Apeldoorn Nederlandsche voorlichting blijft in gebreke. Wintergroenten naar Duitschland. Voortaan ook een luierbon. De onderhandelingen te Batavia. KRUIMELTJES Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tol. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijekstr. Tel. 2052 De Commissaris van Politie, chef der Recherche te Rotterdam, heeft een waarschuwing gepubli ceerd tegen de practijken van ver schillende verkooporganisaties, die aanlokkelijke aanbiedingen doen om via een soort spaarsysteem na verloop van een zekeren tijd in het bezit te komen van een radio toestel, rijWiel, waschmachine enz. Hoewel ruime productie yau dergelijke artikelen in de naaste toekomst niet yerwacht kan wor den en de handel in dergelijke goederen nog uitermate beperkt is, schijnt een groot deel van het pu bliek toch aan dergelijke voorspie gelingen gehoor te geven. Wat te gevaarlijker is omdat ten aanzien van bedoelde organisaties totaal geen financieele controle bestaat. Aan een verzoek om deze waar schuwing door te geven en net sluiten van dergelijke contracten te ontraden, geven wij gaarne ge hoor. Aan dergelijke zwendel van ge- wetenlooze lieden moet zoo spoe dig mogelijk een einde komen. klaar toch en ook daarop willen wij de aandacht vestigen ligt aan dergelijke practijken een goede gedachte ten grondslag. Elk gezin zal strak voor groote uitgaven komen te staan, in ver band met de noodzakelijke aan schaffing van kleeding, meubelen •nz. Het Consumenten-crediet, hoe goed ook bedoeld, kan hier geen uitkomst brengen. Veel beter en ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 464 PR.QTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 10 October 1946 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en ondergang van Zon en Maan. .Vrijdag. Zon op 6.56 u., onder 17.57 u. Maan op 18.36 u, onder 7.20 u. Hoog water te Vlissingen Vrijdag 11 OctobeT: 2.02 n. 2.30 m., 14.11 u. 2.26 m. Kapt. W. S. B. Klooster te peesche wijk te Palembang tot Medan, toont zich ten opzichte van verschrikkelijke vechtpartijen tus- de gebeurtenissen in Indië weinig schen Nederlanders en Britsch- optimistisch. In verband hiermede wijst hij op de Indonesische propa ganda, die zich voor een groot deel in handen van de meest extreme revolutionai ren bevindt. Een groot deel van het volk wordt dag aan dag vergiftigd door een propaganda via Indo nesische pers en fadio waarvan men zich in het Moederland nau- Indische soldaten was gekomen, waarbij vele Hollanders waren gedood. Dit vo! komen gefanta seerde bericht wordt overtroffen door een verhaal over het Rapwi- kamp te Medan. Hier zouden N.S.B.-ers de macht in handen hebben Zij amuseeren zich er mee om Indonesiërs, die in dit kamp bescherming bij de Europe anen hebben gezocht aan hun voeten, met het hoofd naar bene den, in boomen te hangen en ze welijks een voorstelling kan vor- vervolgens dood te martelen. men. Men is in Holland op dit gebied van den kant der Duitschers wel het een en ander gewend geweest, maar de Indonesische Göbbels overtreffen verre de edel-Germa- nen in hun leugenachtige fantasie, hetze en verdraaiing der feiten. De Indonesische pers en radio weten maar al te goed dat zij met een millioenenmassa te maken hebben, die voor een goed deel nog zeer weinig ontwikkeld is en bij wie ieder critisch vermogen ten eenen male ontbreekt. Daarop worden geneutraliseerd speculeerend worden de meest Ten deele is dit te wijten aan wilde verhalen over de Neder- ons gebrek aan technische midde landers rondgestrooid, die een len en deskundig personeel onder geloovig oor vinden bij honderd- de huidig: moeilijke omstandig- veel meer doeltreffend is een goed duizenden voor wie een gedrukt heden. georganiseerd spaarsysteem. Voorkomen moet worden, dat het thans overtollige geld gebruikt wordt voor nuttelooze uitgaven en dat straks als er op de markt eenige verruiming komt, de noo- dige contanten ontbreken. Het publiek schijnt dit, gezien het succes van de z.g. verkoop organisaties ook zelf zoo aan te voelen. Wij herhalen daarom wat wij reeds vroeger schreven: ligt hier geen taak voor den georganiseer- den middenstand? En kunnen ook de vakorganisaties hierbij niet sti- muleerend werken? woord of een uit den aether ko- Een andere oorzaak, is, dat men mende redevoering- een mysteri- er niét vo.doende geld voor over euze autoriteit bezit, welke heeft zonderlinge sprongen de, misbrui- Op heel Sumatra, een gebied kers der publiciteit zich ook ver- veertien-en-een-half maal zoo oorloven. Zoo kon men bijv. dezer dagen in een der grootste In donesische dagbladen lezen, dat de republikeinen op Su matra een „handlanger van Motorschip gestrand. de Hollanders" hadden ge- siecms^zegge een; iveaenanoscn arresteerd. die voor de som- voorlichtingsorgaan m de Ma- leische taaleen gestencild blaad- arresteerd, die voor de som ma van 2500 per dag er zijn werk van maakte de regens te bezweren, opdat de padi-oogst zou mislukken. Zijn afschuwelijke pogingen om den Allerhoogste er toe te bren- Door tot heden nog onbekende gen, dat het gewas door de droog- oorzaak is het Nederlandsche mo torschip „Audacia" bij Walsoor den gestrand. De „Audacia" een motorschip van ongev. 400 ton, was Dinsdag avond om acht uur uit Antwer pen vertrokken met een lading kunstmest, bestemd voor Stavan- ger. te zou worden verschroeid, waren bijtijds door republikeinsche voor mannen ontdekt. De handlanger van de Nederlanders werd ren kopje kleiner gemaakt „en sinds dien regent het eiken dag". Een ander Indonesisch orgaan publiceerde deze maand een hoofdartikel, waarin men kon lezen, dat de Nederlanders eerst i« Generaal Smuts heeft de maar eens rust en orde in eigen tocht van Parijs naar 'Valken- land moesten herstellen, burg in het vliegtuig van Monri j Weer een ander blad berichtte, gomery gemaakt. dat het in de beschermde Euro- Een diplomatieke medewerker van het A.N.P. sehryft o.m.: De veelheid van onderwerpen, welke den laatsten tijd onze aandacht vraagt, zal einde dezer maand overscha duwd worden door een gebeurtenis, die de meest intense belangstelling waard is van ieder, wien den opbouw der Vereenigde Naties en dus ook van den wereldvrede, ter harte gaat. Op 23 October immers zal In New-York de algemeens vergadering der V.N. geopend of liever, voortgezet worden. Het is belangwekkend, eens sprake. Er zijn voorstellen te na te gaan wat de vergadering behandelen van Engeland en in New-York nu gaat doen en Amerika om deze materie weer welke rol Nederland in ter hand te nemen. Dit onder- dit concert, der 51 natiea te werp is er wel een, dat Neder- spelen heeft. land in 't bijzonder interesseer*. Nadat de vergadering zich in Immers hebben wij in vroegt- 6 of meer commissies zal heb- ren tijd internationale confe- ben verdeeld, begint men met renties op dit gebied nogal eens het houden van algemeene be-1 in Nederland gehad, o.a. die schouwingen o.a. over devan 1899 en van 1907, die nog atoomenergie. I altijd genoemd worden de Het vetorecht vormt - eerste en de tweede vredescon- wel een der neteligste punten j fcrentie. ün de nieuwe volkerengemeen- Een novum op het gebied der schap. Dit bestaat, zoo men internationale organisatie is het weet, hierin, dat wanneer het geen procedurekwestie betreft, het, tegenstemmen van één der vijf grooten in den Veiligheids raad een voorstel torpedeert. Nederland is van dit veto agendapunt „rechten van den mens ch". Er is in den socialen en economischen raad een aparte commissie, welke de rechten van den mensch bestu deert. Wellicht is de Duitsche recht van begin af eep, ernstig politiek, die alle rechten, welke tegenstander geweest. Nu ismen meende te bezitten, met Australië, en ook Cuba, met voeten trad, er niet vreemd aan, een voorstel gekomen in deze I dat de V.N. zich nu met dit bepaling wijziging te brengen.onderwerp gaan bezig houden. Hiermee is men echter maar Njiast deze en nog vele an- zoo niet; klaar, want het dere punten van algemeene po- vetorecht ligt in het Handvest j litiek zullen huishoudelijke aan- verankerd. Dit zou dan dus in ieder geval gewijzigd dienen te worden. In de algemeene vergadering zullen voorts verkiezingen voor den Veiligheidsraad moeten plaats hebben, Er zijn 5 per manente en 6 niet-permanente leden, Van deze laatste moeten er in Januari 1947 drie aftre den Nederland, Egypte en Mexico. De aftredende landen zijn niet herkiesbaar. Hiermede eindigt dus ook de functie van minister van Kleffens in den Veiligheidsraad. De codificatie van het vol kenrecht komt eveneens ter gelegenheden een punt van be spreking uitmaken, o.a. de huis vesting van deze hooge verga dering. In de hiervoor benoem de commissie heeft ook een Ne derlander zitting, n.l. j h r Ir J, de R a n i t z, die betrok ken was bij den wederopbouw van Middelburg. Nederland zal nu aan dit be langrijke internationale werk deelnemen met 5 gedelegeerden, aan het hoofd van wie staat onze minister van Buitenland- sche Zaken, 5 plaatsvervangen de gedelegeerden, benevens met een aantal deskundigen, BEROEP VAN MARCHANT ET D'ANSEMBOURG VERWORPEN. De bijzondere raad van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen graaf Marchant et d'An- sembourg, die door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch tot 15 jaren gevangenisstraf waf veroordeeld. De raad verwierp zoowel het beroep van verdachte als dat van den procureur-fiscaal bij het Hof te 'fl-Hertogenbosch, zoodat het vonnis gehandhaafd blijft. De procureur-fiscaal bij den raad van cassatie had tot de doodstraf ge concludeerd, evenals do procureur, fiscaal bij het Hof. DE „BLOEMFONTEIN" VERTROKKEN. Dinsdagmiddag is uit de haven van Amsterdam het 8e troepen- transportschip de „Bloemfontein" met ruim 2000 man aan boord met onderdeden van de 7-Decem- ber-divisie naar Indië vertrokken. ECONOMISCH VISSCH ER IJ-ONDERZOEK. Maandag is de commissie van advies voor de „visscherij" bij het Landbouw-economisch instituut door Prof. G. Minderhoud geïn stalleerd. Deze commissie, waarin verte genwoordigers van verschillende takken in het visscherijbedrijf zit ting hebben, heeft tot taak advies uit te brengen bij het opstellen van richtlijnen, welke zullen lei den tot een saneering van het Ne derlandsche visscherijbedrijf. Een uitvoerig economisch on derzoek zal worden ingesteld, ten einde den minister te kunnen ad- viseeren, welke maatregelen noo- dig zijn, om den toestand van het visscherijbedrijf te verbeteren. INSTELLING ZIEKENFONDSRAAD. Een wettelijke regeling. Bij de Staten-Generaal is aan hangig gemaakt een wetsontwerp „instelling Ziekenfondsraad". De in 1941 tot stand gekomen regeling, die niet van Duitsche smetten vrij is, zal worden ver- je te Palembang met een oplaag 1 van£en door een andere, waarbij van hoogstens 500 exemplaren 1 j commissaris belast met het Dank zij 't initiatief van de Le- toezlcht °P de ziekenfondsen, ver- gervoorlichting is men te Medan Yan®en wordt door een Zieken- in samenwerking met den Regee- fondsraad. rïngs-Voorlichtingsdienst met een en zeer 'belangrijk onderdeel radio-omroep begonnen, die ook in van de taa. vai1 den Ziekenfonds- de Maleische taal zal uitzenden, laad zal zijn, naast het uitoefenen wanneer dit station in den loop ,van toezicht op de ziekenfondsen van deze maand geopend wordt. ct S«v«n van adviezen bij de voorbereiding van alle ontwerpen Dat is alies. ttrt dan te Van wetgevenden, 'aard, welke het bedenken, dat in Mednn vol- ziekenfondswezen betreffen. VELDMAARSCHALK SMUTS TE SOESTDIJK, Ziedaar een zeer kleine bloem lezing van den inees' recenten datum. Zij zou gemakkelijk tot een ontzaglijken, zij het weiiug V elriekenden ruiker van nog vele dergelijke.bloempjes uit te breiden zijn. Het Is uitermate jammer, dat hier beslist onvoldoende propaganda van onze zijde tegenover staat, waardoor dit onzinnige haatzaaien ook maar eenigszins zou kunnen groot als Nederland, waar de In donesische republiek over tal van dag- en weekbladen, benevens een radio-omroep beschikt, alle drui pend van anti-Nederlandsche propaganda, verschijnt tot dusver slechts (zegge één) Nederlandsch Gistermiddag te kwart over één is veldmaarschalk Smuts in het paleis te Soestdijk gearri veerd. Zonder eenig ceremonieel be- Thans reeds 24 dooden. Begrafenis der slachtoffers. Het voornemen bestaat, voor zoover de ouders althans geen afwijkende wenschen hebben, dat de begrafenis der omgeko men leerlingen te Apeldoorn, gemeenschappelijk aal geschie den, B, en W. hebben daartoe een stuk grond op een der gemeen telijke begraafplaatsen aange boden, waarop de stoffelijke resten naast elkaar zullen wor den ter aarde besteld. Het staat intusschen nog niet vast, welke begraafplaats dit tal zijn. Twee - katholieke scholieren zullen op een der katholieke kerkhoven worden begraven. Voorts zullen enkele slachtof fers wier ouders elders woon achtig zijn, aldaar ter aarde worden besteld. Donderdagavond zal een dienst in de Groote Kerk aan de Loolaan worden gehouden, uit sluitend voor de familieledenen degenen, die bij het reddings werk betrokken zijn geweest. Vrijdagochtend 9 uur wordt in dezelfde kerk een rouwdienst gaf de hooge gast zich met zijn gehouden, uitgaande van het kleine gevolg aanstonds van uiteonvent van predikanten, wel de auto's in het paleis. kea, d«n« voor een ieder toe- De veldmaarschalk was niet gankelijk is. in uniform gekleed, daar dit te Des middags om 3 uur ver laat uit Engeland was gearri- ff* „de veerd. Het werd hem per jeep overgebracht en op het paleis heeft hij alvorens zijn opwach ting bij H. M. de Konngin te maken, zich eerst in dit uni form gestoken. H. M. de Koningin heeft besloten, het verzoek om interventie, gedaan door den verdediger van Dr Seyss Inquart, niet in overweging te nemen. doende technische middelen aanwezig zijn, en ook wel personeel te krijgen is om een behoorlijk Maleisch dag blad voor Sumatra te doen uitgeven. Intusschen gaat de haatzaai- campagne der onverantwoordelijke j WIJNSCHANDAAL" IN elementen rustig voort. Onze stem wordt niet vernomen. Wat moet de eenvoudige kampongman an ders denken danwie zwijgt stemt toe? En toch, niet alleen de heer Sjahrir maar ook de kampong man dient te weten wat wij van plan zijn en hoe wij ons voorstel len dit land en dit volk het geluk, de welvaart, het recht en de vei ligheid terug te geven die het thans in breede lagen zoozeer ont beert. Een contract voor 100.000 ton. In verband me{ het door bet Bedrijfsschap voor groenten en fruit met de Britsche bezettings autoriteiten afgesloten contract voor de levering van 100.000 kg. wintergroenten naar Duitsch land hield de Prov. Veilingsbond in Noord-Holland een algemeene vergadering' met vertegenwoor digers der aangesloten veilingen. Medegedeeld werd, dat geleverd kunnen worden 2500 wagons (van 10 ton) roode en/of gele kool. 1500 wagons witte kool, 2500 wa gons peen, 2000 wagons rapen en 1500 wagons bieten. Met de hoe veelheid uit te voeren producten zullen ook de prijzen, waarvoor wordt verkocht geleidelijk stijgen en wel voor witte kool van f 4.20 (22 Sept.—17 Nov.) tot f 13,80 op 21 April '47voor roode kool van f 6 tot 18,60, voor gele kool van f 5,50 tot 18,60, voor peen van f 5,50 tot f 7,50 en voor bieten van f5 tot f 8, alles per 100 kg. Deze prijzen zijn gebaseerd op de kostprijzen van 1945. Er is momenteel een groote voorraad groenten en wanneer cr een zachte winter komt en de vorstperiode laat intreedt, zal er groente in overvloed zijn. Zonder de export van dit belangrijke kwantum naar Duitschland zou er een teveel aan de veilingen aan- Sommige bevoegdheden van den commissaris zullen echter op den Ziekenfondsraad overgaan, terwijl deze raad het recht krijgt som mige bevoegdheden aan .zijn voor zitter de delegeeren. FRANKRIJK. De gerechtelijke autoriteiten te Parijs hebben een z.g. „wijn schandaal" in onderzoek, dat, naar verluidt, aan zwarte hande laren in Algiers milliarden francs winst heeft gebracht. 'Geruchten, dat sommige leiders der Fransche socialistische partij bij dit „schandaal" betrokken zijn, nemen hand over hand toe. De socialistische ex-premier Felix Gouin heeft in dit verband een fel protest doen hooren tegen bet gébruik van zijn naam. Gouin, die minister van staat in da coalitie-regeering is, deed een aanval op, Farge, minister yan voedselvoorziening, wegens zijn behandeling van deze affaire. Farge antwoordde vinnig: „Gouin beweert, dat de wijnaf faire overdreven wordt. Wat weet hij ervan? Evenals ik moet hij het recht zijn loop laten. Ik zal voort gaan met het reinigen van alle Augiasstallen". Volgens de „France Soir" zou den twee Nederlandsche schepen bij deze kwestie betrokken zijn. Het C.D.K. deelt mede, dat de distributiediensten in den vervol ge bij de uitreiking van de baby- textielkaart aan a.s. moeders, te vens een bon zullen verstrekken waarop 6 luiers gekocht kunnen worden. Hiervoor wordt gebruik ge maakt van de vroegere babypak- ketbonnen, welke aan de voorzijde worden voorzien van het stempel van den distributiedienst. De bon moet worden vooringeleverd bij den winkelier, die hiermede luiers bij zijn leverancier moet betrek ken. Bij de uitreiking van dezen bon zullen geen punten der baby- textielkaart worden ingehouden. De aflevering der luiers.geschiedt eveneens zonder inlevering van punten, H.B.S. aan de Jachtlaan, waar de dooden te voren zullen wor den opgebaard, naar de be graafplaats, welke nog nader zal worden bepaald. Slechts de leerlingen der school en hun ouders zullen op het kerkhof kunnen worden toegelaten. Gisternacht is nog een der slachtoffers, de scholier Piet Kroon, overleden. Het aantal dooden bedraagt thans 24. Nog slechts de leeraar Dobbenga en 3 Jongens zijn thans in leven. Van twee hunner, P. C. Oostlander en W. P. Vastenhout, alsmede van den heer Dobbenga, is de toestand nog ernstig. De jongen K. H. Rijsdorp, beeft een rustigen nacht gehad. h rijgen we deze week Sjahrir wil lo© van Nederland. Prof. Schermerhorn heeft voor de tweede maal met Sjahrir ge confereerd. Hoewel het onder werp der bespreking niet werd bekend gemaakt, gaven officieele Nederlandsche kringen uiting aan hun voldoening over „den snellen vooruitgang van de politieke on derhandelingen, waarvan de toe komstige status van 70 millioen Indonesiërs afhangt. Beide partijen, zoo vervolgde (13 tot en met 26 October.) Bonkaarten KA, KB, KC 610 610 t/m 614 brood! 800 gr. brood. 015 brood: 400 gT. brood. 618 boter, enz.: 125 gr. beter. 619 boter, enz.125 gr. merg o- xine of 100 gr. vet. 628 boter, enz.: 250 gr. marga rine of 200 gr. vet. 020 alg.200 gr. kaas (waarvan 100 gr. korstlooze kaas). 621 alg.: 250 gr. zachte zeep. 622 alg.: 100 gr. bloem. B 28 Reserve: 1600 gr. brood. C 28 Reserve800 gr. brood. B 29 Reserve: 100 gr. kaas (waarvan 50 gr. korstl. kaas). Bonkaarten LA, LB, LC 610 537 vleesch: 100 gr. vleesch. 538 vleesch: 400 gr. vleesch. A 10 melk; 4 L. melk. B 10, O 10 melk: 7 L. melt Bonkaarten KD, KE 610. 110, 111 brood: 800 gT. brood. 118 boter, enz.: 250 gr. boter. 119 boter, enz.: 125 gr. marga rine of 100 gr. vet. 120 alg.: 100 gr. kaas (waarvan 50 gr. korstlooz» kaas). 121 alg.: 250 gr. zacht» zeep. D 28 Reserve: 800 gr. brood. H 28 Reserve: 250 gr. rijst, kin dermeel ef kinderbisouits. D 29 Reserve: 100 gr. bloem. E 29 Reserve: 200 gr. bloem. Bonkaarten LD, LE 610 037, 038 vleesch: 100 gr. viesset D 10, E 10 melk: 12 L. melk. Tabakskaarten, enz. T 51: 2 rants, tabaksartikelen. V 52: 200 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 51: 2 rants, tabaksartikelen. X 52100 gr. chocolade enjof suikerwerken. Voor de week van 20 t/m 26 October zullen nog bonnen wor den aangewezen voor tabak, sui ker en thee. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas af geleverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds 'op Vrijdag 11 October a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 14 October a.s. mag worden gekocht. Ass. Press, zijn'het er over eens, Zooals bekend worden tn den Nederlandsche troepenver- vervolge geen babypakketten meer verstrekt. Babywol zal men voor taan kunnen koopen op de punten der babytextiekaart. De politie van Lyon heeft een geval van goudsmokkela rijen, ontdekt. Een. hoeveelheid goud ter waarde van meer dan 2 millioen francs, die over do Zwitsersche grens zou worden gebracht, werd in beslag geno men. Op den weg Nijmegen—Den Bosch is een 27-jarige motor rijder uit Wijchen, toen hij door een tegenligger werd ver blind, op een kermiswagen ge reden, welke zonder achterlicht op den. wetf reed. De motorrij- de^Nederïande'rB te "doen, indien sterkingen de belangrijkste kwes- tie vormen. De Indonesiërs houden vast aan hun voorwaarde, dat de versche pingen met inbegrip'van de 7-De- cember-divisie, waarvan een deel onderweg is naar Indonesië stop gezet moeten worden. De Nederlanders stellen Zich op het standpunt, dat in verband met de terugtrekking van de Brit sche troepen alleen de aankomst van nieuwe troepen de huidige militaire maeht In evenwioht kan houden. Volgens radio New Delhi zou Sjahrir gezegd hebben, dat de Indonesiërs bereid zijn zeer voor name concessies en garanties aan SCHEEPVAART- BERICHTEN. -Naar aanleiding va het in One nummer van Dinsdag j.L opgenomen scheep vaartbericht, verzocht de kapitein van de „Quo Vadis" mede te deelen, dat zijn boot door het motor schip „René" naar Vlissingen is gesleept, Van twee mislukte pogingen van een sleepboot uit Zeebrugge is geen sprake ge weest. der was oogenblikkelijk dood, Het Amerikaansche ministe- j rie van oorlog deelt mede, dat de nieuwe B 50 superbommen- 1 werper een verbeterde uit gave van de B 29 superforten 1 deze de onafhankelijkheid van Java $n Sumatra willen erkennen. Sjahrir zeidc, dat de Indonesiër-, zouden toestaan, dat Nederland sche waarnemers en Nederland sche troepen gedurende de over- in het begin van net^ volgend gangsperiode in Indonesië zouden J" 1 blijven. Wij zijn er echter beslist tegen onder Nederlandsch bestuur te blijven. De 16-jarige dochter van den voormaligen Duitschen rijkscom missaris in Noorwegen, Terboven, is in Frankfort-Main gearresteerd wegens diefstal en prostitutie. 13.00 Poolsche verplaatste per sonen hebben de verzamelkampen in de Amerikaansche en Britsche zóne van Duitschland verlaten. Zij zullen zich naar hun land be geven en krijgen voor 60 dage» leeftoch mee. Te Maassluis is de 23-jarige motorrijder J. van Straate'n, toen hij met zeer groote snel heid reed, de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij vloog tegen den zijmuur van een woonhuis en was op slag dood. De Engelsche regeering is bereid een verzoek der V,S. om een leening van 20 millioen pond vleesch voor de Ameri kaansche troepen in Europa in gevoerd worden en zou de tuin- te willigen mits het vleesch op bouw zeker in moeilijkheden ko-eventueel verzoek van Enge- men. Dank zij deze export kan land wordt teruggegeven, voor de overige voorraad een In Italië hebben arbeiders het hoogere prijs worden gemaakt, treinverkeer op de lijn Milaan- waardoor de tuinders geibiddeld Domo d'Ossola en Milaan-Turijn boven den kostprijs van verleden stilgelegd. Zij eischen wijziging jaar uitkomen. van de dienstregeling. jaar aan de leger-luchtmacht af geleverd kan worden. De algemeene veriaezingen, die momenteel in Alaska wor den gehouden hebben voorna- nr. -,^.-.^,-0,- melijk ten doel uit te maken of DONKER^ Alaska de 49ste Staat van de V.S. zal worden. Tijdens een bijeenkomst van een 1000-tal communisten in DE BILT ZEGTs Minder bewolking. Weexeverwaehttng, geldig tet Donderdagavond Half tot lieht bewolkt, droog weer, kouds ochtend, in den sa- middag iets zachter dan gisteren. Tijdelijk vrij krachtige Oeateljjke tot Noord-ooatelgk» wind. Tusschen 15 en 20 Octo ber In den handel. Eenige weken geleden is medo- Neurenberg werd een resolutiegedeeld, dat teneinde de mo- aangenomen, waarbij geëischtgel(jkheid_ te vergrooten tabaks- wordt, dat doodvonnissen voor l bonnen in sigaretten te doen von Papen, Schacht en Fritz- honoreeron een nieuw soort schc door een Duitsch gerechts-1 sigaretten, vervaardigd uit Zuid hof uitgesproken zullen worden. Amerikaansche tabakken,op de Fritz Sauckel, die door het tribunaal te Neurenberg tot den strop werd veroordeeld, heeft zijn verdediger een blauwdruk van een droogleggingsplan voor de Noordzee overhandigd. De A.N.W.B. heeft zich tot de Spoorwegen gewend met het verzoek de machinisten op dracht te geven bij het naderen van onbewaakte overwegen fluitsignalen te doen hooren, markt gebracht zou worden. Naar wij vernemen zijn eenige fabrieken reeds met de afleve ring begonnen. De nieuwe siga ret zal niet overal tegelijk aan- aangevoerd kunnen zijn, doch ver wacht wordt, dat tusschen 15 en 20 October alle winkeliers be voorraad kunnen zjjn. Zooals mon weet boteokont hot In den handel brengen van de nieuwe sigaret, die van donkere zoodat de weggebruikers tijdig tabak is samengosteld, niet een gewaarschuwd worden. Iveriiooging_vanJi^ - Het Pe"oneel der maalde- r_. _1C.. rijen In het gebied van Antwer- GRATIEVERZOEK pen heeft besloten in staking AFGEWEZEN, te gaan uit protest tegen de De geallieerde bestuursraad niet-aanpassing van de loonen te Berlijn heeft het verzoek om aan de kosten van levensonder- gratie van Göring, von Neuraht, houd, -Jodl en Keitel verworpen. Laatste Berichten. VLISSINGEN. Route Generaal Smuts. Generaal Smuts zal in Vlissin gen de volgende route volgen Koudekerksche Weg, Badhuis straat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, BeUamypark, Nieu- wendijk, Gravestraat, bezoek aan den gedenksteen op het bolwerk bij de Marinehaven en terug langs Oranjestraat, Hen drikstraat, Steenenbeer, Korte Groenewoud, Walstraat, Aagje Dekensraat, Koningsweg. Ook in Vlissingen wordt men verzocht' langs den weg, dien de Generaal volgt, de vlag uit te stekel. Verwacht wordt, dat de Ge- heraal om half 4 in Vlissingen zal aankomen en om 4 uur weer zal vertrekken, Trein met evacuees te Batavia gearriveerd. Gisterenavond laat is een trein mot 622 vroegero geïnterneer den uit Malang te Batavia go- arrivoord. De evacuees waren over hot algemeen in goede conditie, Veldmaarschalk Smuts. Tijdens de lunch, welke H. M. de Koningin gisteren aan veld- maar8chilk Smuts aanbood werd dezen medegedeeld, dat de Konin gin hem benoemd heeft tot Groot kruis in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De Leidsche Universiteit heeft Smuts benoemd tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1